1000 25 Onze foto-Prijsvraag WOENSDAG 18 OCTOBER EERSTE BLAD mei aan ge;opri|zen E1LIGHEIDSWEEK der KNAC 15-22 OCT, 1933 No. 246 71e Jaargang 1933 Uitgave: firma F. VAK Of VELDE Ir.. Walstraat 58-60, Vlissingen.ïelei. 10. Postrekening 66287 Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke feestdagen DE DUITSCHE LES VOOR NEDERLAND. STADS- EN PROVINCIENIEUWS voor Automobilisten SSINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS: Voor alle gemeenten op Walcheren en waar agentschappen geves tigd zijn /2.20 per 3 maanden. Franco door het geheele rijk 2.50. Voor België, Duitschland en Frankrijk /3.40. Voor de overige landen bij wekel. verz. 13.20. Afzonderlijke nrs. 5 cent. ADVERTENTIEPRIJS: Van 1—5 regels 1.25iedere regel meer 25 cent. Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ct. p. regel. Kleine advertenties van 1 —5 regels 50 ct Iedere regel meer 10 ct (max. 10 regels). Bij 3 maal plaatsing van 1—5 regels /l. alles bij vooruitbetaling De abonné's in 't bezit eenei Polis, zijn GRATIS verze kerd tegen ongelukken voor gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij verlies van een hand, voet ot oog. gulden bij verlies van een duim gulden bi| verlies van een wijsvinger gulden bij verlies van eiken anderen vinger AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIGING „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS" Dit nummer bestaat uit 2 bladen en een Foto-pagina In dit nummer is de tweede serie Foto's van Vlissingsche Winkel zaken afgedrukt. De oplossing van de 4 series wordt uitsluitend in één opgaaf verwacht op formulieren, welke van 25 Oct. af, GRATIS verkrijg baar zijn bij de deelnemende winkeliers. Wacht dus met inzenden tot alles compleet is. De volledige voorwaarden voor de prijsvraag werden opgenomen in ons nummer van Zaterdag j.l. Wstsen Duitschland heeft gezegd „willen jelui geen deugdelijke internationale oplossing der moeilijkheden, waarbij aan elk land zooveel mogelijk het zijne gegeven wordt, welnu, dan kappen wij dit internationalisme af en wij trekken ons voorloopig geheel en al ach ter onze eigen grenzen terug. Wij zullen zoo veel mogelijk in eigen land trachten te pro- duceeren, wat wij noodig hebben en wij zul len door eigen kracht den geesel der werk loosheid trachten te bestrijden". Hierin zit een groote les. Men moet niet tegen windmolens vechten. Wanneer de we reld niet naar samenwerking wil aansturen, dan is het monnikenwerk om dit te willen farceeren. Internationalisme kan nimmer eenzijdig zijn. Nederland kan het wenschen, maar wanneer de anderen niet willen, dan blijft men een doel najagen, dat niet bereikt kan worden en men verknoeit zijn energie in een onvruchtbare richting. Nederland verkeert in een unieke positie. Men beseft dit o.i. onvoldoende. Er behoeft In ons land geen malaise te bestaan, want wij vormen met onze overzeesche gebieden, Nederlandseh-Indië, Suriname en Curasao een zoodanig geeheel, dat grooter-Nederland decennia kan werken, met volle kracht, zon der dat wij aan het einde van onze econo mische taak zouden zijn gekomen. Java is vrijwel economisch ontwikkeld. Sumatra slechts in bepaalde streken, Borneo zoo goed als in het geheel niet, terwijl Celebes even eens nog aan den vooravond van zijn ont wikkeling staat. De koopkracht van de in- landsche bevolking is nagenoeg tot het mi nimum gedaald en wanneer men deze weet te vergrooten, zijn de behoeften van haar practisch onbeperkt. Suriname zucht nog steeds aan kapitaalgebrek. Vanzelfsprekend is het vraagstuk moeilijk. Men kan niet simplistisch zeggen Hier is het ge.'d, bf gin maar. Evenmin kan men zon der meer over voldoende kapitaal beschik ken het particuliere bedrijfsleven en de particuliere belegger verstrekt alleen kapi taal, wanneer er winstmogelijkheden bestaan of een safe vaste rente, terwijl een ontgin- i'.ingsj>olitiek de eerste tijden slechts risico en geen winst in de gewone beteekenis van het woord zal opleveren. Ook de Staat heeft met geldgebrek te kampen en de be reidwilligheid van het publiek om zijn geld aan den Staat te geven, hangt bij de be staande mentaliteit af van de soliditeit der financieele politiek, i.e. van een sluitende begrooting. De economische opbouw van Nederland met zijn overzeesche gebieden moet worden voorbereid en deze voorbereiding kan niet 1n de ministerieele binnenkamers geschieden. Een Nederlantisch Ottawa is dringend noo dig het probleem moet in breed verband worden opgelost. Wij zullen niet in details afdalenwij herhalen, wat wij in deze rich ting al zoo vele malen hebben gezegd ge organiseerd Indië, georganiseerd Suriname, onze andere georganiseerde gebieden moeten in Nederland teneinde de verschillende vraagstukken te bespreken en tot een voor alle partijen bevredigende oplossing te ko men. Hoe de verschillende deelen van Neder- land's machtssfeer zich zullen organiseeren is een kwestie van uitwerking, niet van prin cipe. Het principe blijft„Zal men tijdig in zien, dat een Nederlandsch Ottawa onvermij delijk is, wil het Nederlandsche bedrijfsleven, in zijn ruimste beteekenis, ook geografisch genomen, weer tot bloei kunnen geraken. Het is natuurlijk onlogisch om het vraagstuk een zijdig te trachten op te lossen door bijv. con- tingenteering in Indië ter wille van Neder land te gaan invoeren, waar wij thee belasten (welke grootendeels uit Nederlandsch-Indië komt)wanneer wij geen preferentieele rech ten op koffie hebben met voorkeur voor ae Ned.-Indische koffie, wanneer wij suiker extra gaan belasten en geen maatregelen nemen om de Java-suiker een bevoorrechte positie in te ruimen. Men zou ons kunnen tegenwerpen, dat In dië geen land is, waar de Europeaan en dus de Nederlander in massa zou kunnen emi greer en. Men zcu ons kunnen zeggen, dat wij geen geld bezitten om de groote kapitaals uitgaven te kunnen doen, die aan de econo mische ontwikkeling van onze Overzeesche gebieden verbonden zijn. Wij zien daarin echter wèl een weg, maar het heeft geen nut in details af te dalen, zoolang Nederland principieel niet heeft aanvaard, dat in deze richting practische mogelijkheden bestaan en dat de oplossing van de crisis voor ons land in zijn geheelen omvang, in deze richting mo gelijk zij. Ons bedrijfsleven kwijnt door ge brek aan afzet, onze middenstand lijdt onder gebrek aan koopkracht. Indië wordt in zijn economische ontwikkeling geremd. Al deze factoren z ij n o.i. organisatorisch en cor poratief te regelen, mits de wil tot regeling bestaat. Propaganda is noodzakelijk om ons volk uit zijn lethargie op te wekken en wan neer propaganda niet mocht helpen, dan zal een verscherpte crisis het wel doen, maar dan helaas veel licrdliandiger,;> - De Roode Kruis-collecte. Wederom komen wij van onze stadgenoo- ten een jaarhjksche bijdrage vragen voor het mooie Nederlandsche Roode Kruiswerk. De vredestaak van het Roode Kruis is zóó uitgebreid en zóó veel omvattend, dat wij overtuigd zijn, dat allen voor dit schoone doel iets willen afzonderen. Ik zou u willen wijzen op de inrichting der hulpposten langs de groote wegen, in samenwerking met de vereeniging E.H.B.O. Reeds 331 posten zijn ingericht. De financieele toestand noopte tot een voorloopig halt. Gezien het aantal ver keersongelukken moeten echter ook in onze provincie dergelijke posten waar mogelijk op gericht worden. Het Roode Kruis zorgt door zijn afdeeling E.H.B.O., dat de mogelijkheid voor het verleenen van hulp steeds toeneemt. In bespreking bij onze Vlissingsche afdee ling zijn het betrekken van hulpposten in den komenden zomer langs het strand en drukke verkeerswegen. Onze leden staan, zooals u bekend is, bij ieder sportief gebeuren, gereed om spontaan paraat te zijn als hulp noodig mocht zijn. De vredestaak van het Neder landsche Roode Kruis heeft o.a. bestaan in het oprichten en in stand houden van een radioteiegrafische, medische adviesdienst van schepen, welke geneeskundige hulp verlan gen. In tal van plaatsen heeft het Roode Kruis het initiatief genomen van de zgn. bloed transfusiedienst. Wij durven u daarom met vrijmoedigheid vragen, dit schoone werk, stichting van den Zwitser Jean Henri Du- nart, te steunen. Zij, die meenen, dat het Roode Kruis een oorlogs-organisatie zoude wezen, raden wij aan het ontroerende werk van Dunant „Un souvenir de Salverino" te lezen, waarin hij misschien meer dan iemand anders de misdadige dwaasheid en de hel van den oorlog scherp heeft belicht. Jan van Zutphen schreef in het maandblad „Zonnestraal" „Nog dikwijls wordt het werk van Dunant miskend, verwart men doel en middel en hoont men het Roode Kruis als zou het een oorlogsapparaat zijn. Het Roode Kruis dient nimmer het eigenlijke oorlog voeren, doch het keert zooveel mogelijk de gevolgen van den oorlog, door hulp te ver lenen aan de gewonden. Nog méér ellende, nog méér jammer zou over de wereld ge bracht zijn, als in den wereldoorlog geen me dische hulp en verpleegdienst van het Roode Kruis, de millioenen slachtoffers zou hebben ter zijde gestaan, als die millioenen, evenals bij Solverino, hulpeloos zouden zijn blijven liggen. Het Roode Kruis heeft geen oorlogs- taak, doch wel een taak tijdens den oorlog, een laak, die des vredes is, zooals overal, waar menschenleed te lenigen of te stillen valt". Steunt daarom, ieder naar zijn kracht, a.s. Zaterdag ons werk door uw gave in de Roode Krujsbussen, Provinciale stoombootdienst op de Westerschelde. Uit het hieronder volgend verslag over de jaren 1931 en 1932 blijkt, dat het vervoer van passagiers op de lijn VlissingenBreskens en omgekeerd is toegenomen en het verkeer Terneuzen—-Vlissingen vice versa zich in dalende lijn beweegt. In 1931 werden van Vlissingen naar Bres kens vervoerd 50.887 passagiers le klasse en 71.141 passagiers 2e klasse. Over 1932 waren de cijfers 34.558 en 93.545, alzoo een toename van 6.075 passagiers. Op merkelijk is hier, dat in 1932 het vervoer le klasse is afgenomen. Ook de crisis zal hierin wel een rol spelen, en misschien ook de zeer comfortabele inrichting der 2e klasse aan boord van de Ferrybooten, zoodat het ver schil van 1ste en 2de klasse niet zoo opvalt. De cijfers voor Breskens—Vlissingen waren in 1931 48.832 (1ste klasse) en 69.433 (2de klasse) en in 1932 34.684 (lste klasse) en 91.484 (2de klasse), aldus ook een toename van 7.903. In 1932 zijn dus in totaal op de lijn Vlis singenBreskens en omgekeerd 18.987 per- soner meer vervoerd dan in het vorig jaar. Dus een belangrijke toename. Het bezoek aan de Markt te Middelburg des Dorderdags, wat den stoot geeft aan het vreemdelingenverkeer, is ook zeer bevredigend geweest. Op de lijn Vlissingen—Terneuzen werden vervoerd de volgende aantallen passagiers Van Vlissingen naar Borssele in 1931 147 (lste klasse) en 632 (2de klasse) en in 1932 ,135 (lste klasse) en 414 (2de klasse), dus een vermindering van 230 passagiers. Van Vlissingen naar Terneuzen resp. 7630 en 13880 (lste klasse) en 6129 en 13153 (2de klasse)dus een vermindering van 2228 pas sagiers van Borssele naar Vlissingen resp. 155 en 697 en 102 en 417, een verschil van 313 van Borssele naar Terneuzen resp. 200 en 2995 en 100 en 2205, een verschil dus van 890. Van Terneuzen naar BQris&ete resp. 233 en 2780 en 125 en 2180, een vermindering van 708. Van. Terneuzen naar Vlissingen resp. 8395 en 15.102 en 6350 en 13.529 verschil 3.618. Terwijl dus het verkeer BreskensVlissin gen en omgekeerd over 1932 toegenomen is, is het verkeer Terneuzen—Vlissingen vice versa afgenomen. Directe belastingen. By Kon. besluit is met ingang van 1 Janu ari op zijn verzoek eervol ontslag verleend aan D. H. Brandenburg, ontvanger der direc te belastingen te Vlissingen. MIDDELBURG. Vijftig-jarig bestaan van de Volkszangschool te Middelburg. De Volkszangschool van de vereeniging „Uit het VolkVoor het Volk" te Middelburg herdenkt deze maand haar 50-jarig bestaan met de opvoering van het zangspel „Het ont waken", tekst en muziek van den directeur der school den heer A. Bosdijk. Gisterenavond heeft de eerste opvoering plaats gehad voor den stampvollen Schouw burg en is een groot succes geworden. De Middelburgsche Stedemaagd klaagt over de stilte van de stad, doch een goede fee komt uit het bosch en brengt tal van afwis seling, als speeltuin, slojdlessen, ijsfeest, Flo- ralia en niet te vergeten Koninginnefeesten met vlaggerei, boerenrei, bogenrei, klepper-, trommel- en trompetine marschen en wat dies meer zij, tot aan het slot de elfjes en kabouters den naam van de fee verklikken. Dit alles is verwerkt in aardige liederen en aankleeding van tooneel en verzorging van costumes is in uitstekende handen geweest. Ruim 150 coulissen en attributen zijn speciaal vervaardigd. Donderdag en vermoedelijk ook Zaterdag wordt het zangspel nogmaals opgevoerd. Gisterenavond heeft de voorzitter van „Uit het Volk" de heer W. de Graaf, speciaal den burgemeester en mevrouw Fernhout ver welkomt en directeur, solisten en verdere medewerkenden voor- en achter de coulissen gehuldigd en welverdienden dank gebracht. ZOUTELANDE. Onweer. Maandagavond ongeveer kwart over vijf sloeg de bliksem in het woonhuis van den heer Jac. Wisse te Zoutelande. Groote schade werd aangericht aan huis en meubelen, hoe wel geen brand ontstond. De echtgenoote en moeder van den heer Wisse vertoefden in huis toen de bliksem insloeg, maar bleven ongedeerd. Huis en inboedel zfjn verzekerd. GOES. Zeeuwsch Technisch Instituut. Ben ?md tot tijdelijk leeraar in werktuig kunde en electiotechniek aan het Zeeuwsch Laat U niet afleiden. Achter het stuur behooren uw oogen op den weg Technisch Instituut te Goes, de heer O. A. P. Dellaert, eleetro-technisch ingenieur te IJzendijke. HANSWEERT. Het kanaal door Zuid-Beveland. Gisterenavond heeft een vergadering plaats gehad van de Vereeniging tot verbreeding en uitbreiding van het kanaal door Zuid-Beve land te Hansweert, waarop het woord werd gevoerd door den burgemeester van Krui- ningen. Spreker besloot zijn reis m. - een voorstel tot het verzenden van een tweetal moties aan den minister van waterstaat en den voorzitter der Tweede Kamer. De motie aan den minis ter van waterstaat bevatte een woord van dank voor zijn wetsontwerp en een aanspo ring tot het verwezenlijken van dit ontwerp, terwijl de motie gericht aan den voorzitter der Tweede Kamer een verzoek inhield om het wetsonwerp zoo spoedig mogelijk te doen beb-ndelen. OOSTBURG. Gemeenteraad. De gemeenteraad kwam gisteren in voltal lige vergadering bijeen onder voorzitterschap van den burgemeester, den heer P. Erasmus. Na wijziging van de begrootingen van het gasbedrijf en het electriciteitsbedrijf alsmede der gemeentebegrooting, alle over het dienst jaar 1933, werden bedrijfsrekeningen over 1932 vastgesteld. Die van het gas sloot op 34.227.34 voor baten en 84.007,45 voor lasten en derhalve met een batig saldo van f 219.89. De kapitaal-dienst sloot in ontvang op 50.652.16, in uitgaaf op 32.04168, dus niet een gunstig slot van 18.610 48. Het aantal aangeslotenen bedroeg 084 met een verbruik van 294.797 M3., waarvan 183.612 M3 over den gewonen meter, 45.285 M3. door muntgasverbruikers, 277 M3. voor de gemeen tegebouwen en 20.152 M3. voor straatver lichting. De electriciteitsrekening gaf aan baten f 22.217.83 en aan lasten 22.087.45. De ka- pitaaldienst sloot In ontvang op 21.569.37 en in uitgaaf op 10.741.63. Er werd voor f 10.394.65 stroom ingekocht bij de PZEM er waren 358 aansluitingen, die samen 57.457 KWU stroom afnamen. De gemeente-rekening over 1932 werd e\enals de bedr ij fsrekeni n gen op advies der commissie vastgesteld. De ontvangsten ge wone dienst bedroegen 127.269.37, de uit gaven 131.782.01, zoodat de rekening met een belangrijk nadeelig saldo slooteen deel hiervan kan worden overgebracht in den dienst 1933. Ook de kapitaaldienst sloot met een tekort en wel op een bedrag van f 1780. De bedrijfsbegrootingen dienst 1934 werden onveranderd, zooals ze ingediend waren, vastgesteld en wel die voor het gas, gewone dienst op 31.637.35 in ontvang en uitgaat met 174.64 voor onvoorzien. Die voor elec- triciteit op 23.932.25 in ontvang en uitgaaf met 1.605.49 voor onvoorzien. De kapitaal- dienst sloot op 14.041.69 en die voor gas op 23.346.77. De gemeente begrooting werd met alge- meene stemmen vastgesteld in ontvang en uitgaaf op 121.006.53 met een bedrag van f 2523.82 voor onvoorziene uitgavende ka pitaaldienst op 14.041.69, zoo voor ontvang als uitgaaf. De belastingen zijn onveranderd gebleven. Een verzoek van de provinciale commissie voor werkloozenzorg werd gerenvoieerd aan Burg. en Weth., nadat de heer Van Ginkel heeft aangedrongen toezegging te verkrijgen, dat de werkloozen, die nog niet uit de kas sen zullen kunnen trekken op het tijdstip, dat zij werkloos worden, terstond in de werk verschaffing zullen geplaatst worden of ten minste een steun zullen krijgen, b.v. door middel van brandstoffen. De voorzitter zegt, dat dit een zaak van den raad is, waarop de heer Van Ginkel de hoop uitspreekt, dat de zaak dan -tijdig bij clen raad zal inkomen. Tot lid der commissie van toezicht op het M.O., vacature van Eldik Thieme, werd met 6 stemmen tegen 1 op den heer Gonlag, be noemd de heer I. Buskop. Hierna kwam een ontwerp ter tafel van de voorwaarden voor de aan de firma Wed. I. Schippers Zcon verleende concessie voor radio-distributie. Van de voorgelezen artike len herinneren wij ons die betrekkelijk kos te] ooze aanleg, instandhouding en exploitatie van een brandmeldingsinrichting, zakelijke borgstelling van 500, storting bij de ge meente van 7 cent per maand per aangeslo ten abonné, plaatsing controletoestel voorna melijk voor ontvangst van Nederl. politiebe richten, voorbehoud recht van naasting door de gemeente enz. De voorwaarden werden goedgekeurd met fi stemmen, tegen de heer Van de Waeter. Een verzoek der commissie tot herdenking /an den geboortedag van Willem van Oranje werd in handen gesteld van Burg. en Weth. BIERVLIET. Een honijnententoonstelling. Wegens het succes van de provinciale ten toonstellingen van vorige jaren, heeft het bestuur der konijnenfokkersvereeniging V.Z. O.S., besloten dit jaar een nationale tentoon stelling te organiseeren en wel op 18, 19 en 20 Nov imber a*.s. Het bestuur zit niet stil en doet zijn uiter ste best om deze tentoonstelling goed te doen slagen. Door verschillende sportliefhebbers zijn reeds eereprijzen geschonken. Ingezonden kunnen worden alle rassen konijnen en pluimvee Ter bestrijding der kosten zal een verloting worden gehouden. Indien het weer medewerkt kan het niet Anders of deze tentoonstelling zal een succes vv orden. IJZENDIJKE. Winkelweek. Zatei dagavond werd de zesde winkelweek, welke was georganiseerd door de winkeliers- vereeniging „Ons Belang", officieel ten stad- huize in tegenwoordigheid van het gemeente bestuur geopend. Na de opening trok men met het muziekgezelschap voorop door de gemeente onder het spelen van vroolijke marschen. Overal voor de etalages, welke mooi ver-

Vlissingse Courant | 1933 | | pagina 1