1000 500 300 150 100 25 DINSDAG Y7 OCTOBER EERSTE BLAD LEGER JLNIEUWS iNTEN f No. 245! 71e Jaargang 1933 Uitgave: Firma F. VAN DE VELDE Ir.. Walstraat 58-60, Vlissingen.Teief. 10. Postrekening 66287 Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke Feestdagen flitsen NATIONALISME. STADS- EN PROVINCIENIEUWS BUITENLAND GRONINGEN :atie le klasse A. n Hr. Ms. wacht- jn verzoek, wegens :ort den zeedienst aigen „Eilerts de last geweest met afische opnemin- juiten dienst ge- |mt by de lucht- loudekerke is be- r van gezondheid erde dirigeerend" klasse C. F. A. hkum, zijn in hun |r chef van het 's-Gravenhage en tschland. len Evangelische^ een Duitsch rijks- ig1933 gevormd, |iber van dit jaar Luthers geboorte), mheerschap der jkspresident Von hop Ludwig Mül- de Protestant* >mberg, dr. Frick, ;h en Seldte. imber meldt voor- ge overheidsover- dit jaar als alge feestdag zal gelx ;en in alle Protes- st zal Lutherpost- en uitgeven, het een Luther-ge- e radio-omroep in g ten dienste der |eaartschooI, een groot aantal rtkundige kringen Zeevaartschool te ïerdenking plaats taan dezer school, iieele opening van ;eiten werden ver ier van onderwijs, in zijn toespraak: vaartschool moei* t is in de eerste ier gunstige voor- nansbedrijf thans olg van de maat- daartoe gedwon- [den, ten aanzien en. nspecteur voor dë de commissie van irdenkir.gsrede. >urg heeft heden rnw, graanhande- -commissaris mi\ mr. J. van der lburg. ïrkte Sibyl op. It u hem en blijkbaar een: yl met een glim- antwoordde hij. jelegenheid gehad en speciale reden sou z\jn eresseert is het of er bij hem van s dan men van Is dan hij wi! nerkster te zijn." n dit van nature by intuïtie hoe a zichzelf", anfc- „Ik hoop dat u in my zult ont- e van onderwerp. inslaan, hebben >nze afgejakkerde even ver naar de het graspad dat rordt vervolgd.) 1 VL1SSINCSCHE COURANT ABONNEMENTSPR1 |SVoor alle gemeenten op Walcheren en waar agentschappen geves tigd zijn 2.20 per 3 maanden. Franco door het geheele rijk /2.50. Voor België, Duitschland en Frankrijk /3.40. Voor de overige landen bij wekel. verz. 3.20. Afzonderlijke nrs. 5 cent. ADVERTENTIEPRIJSVan 1—5 regels 1.25iedere regel meer 25 cent. Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ct. p. regel. Kleine advertenties van 1—5 regels 50 ct iedere regel meer 10 ct. (max. 10 regels). Bij 3 maal plaatsing van 15 regels tl. alles bij vooruitbetaling De abonné's in 't bezit eenei Polis, zijn GRATIS verze kerd tegen ongelukken voor gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij dood door een ongeluk. gulden bij verlies van een hand, voet of oog. gulden bij verlies van een duim gulden bii verlies van een wijsvinger gulden bij verlies van eiken anderen vinger AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIGING „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS" Dit nummer bestaat uit 2 bladen De uittreding van Duitschland uit den Volkenbond en uit de ontwapeningsconferen- S tie zal o.i. aanleiding kunnen zijn tot een versterkt nationalistisch gevoel by de ver- schillende naties. Meer en meer zal men zijn aandacht moeten wijden aan de economische ontwikkeling van het eigen gebied, terwijl men de internationale banden van meetaf aan - moet gaan opbouwen, wy zouden ons kun nen voorstellen, dat ook in Frankrijk de zuiver nationalistische gedachte de overhand gaat verkregen. Men zal redeneeren „Het is niet meer tegen te houden, dat Versailles op een gegeven moment zal dienen te wor den gewijzigd. Verzet ertegen baat niets en zou tot een oorlog kunnen leiden, die de el lende nog verder zou vergrooten en waar door een einde zou kunnen worden gemaakt aan hetgeen men de Westersche beschaving noemt. Nu wij er niets tegen kunnen doen, dienon wij te zorgen, dat onze eigen weer stand wordt vergroot. Wij moeten de grenzen nog meer beveiligen wij moeten onze macht ter zee en te land nog verder vergrooten. Bovendien zullen wij alle aandacht hebben te besteden aan het reusachtige koloniale gebied, dat tot nu toe onvoldoende werd ge- ploreerd en geëxploiteerd. Tevens moeten wy* onze internationale economisch; positie ver- sterken door het sluiten van bilaterale ver- f dragen op basis van wederkeerigheid. Op die p. wijze kan er van een nieuwe internationale samenwerking sprake zijn, zoodat de vrede van Europa eerder versterkt wordt dan ver zwakt." Deze gedachte ligt ten grondslag aan de politiek van vele staten. De Donau- en de Balkanlanden zien het tijdstip naderen, dat de bij Versailles verkregen gebieden door de verliezers van den wereldoorlog zullen worden teruggeëischt. Dit streven kan men alleen voorkomen door nü al te geven, zy het in be paald verband en op bepaalde voorwaarden. De economische nood in de Balkanstaten en de landen om den Donau leidt tot aaneenslui ting. Wanneer deze aaneensluiting op een gegeven moment een feit wordt en wanneer de basis van dit samengaan hecht gelegd wordt, zoodat met aller belangen rekening gehouden wordt, dan neemt men veel wind uit de zeilen van hen, die teruggave eischen van de in 1918 verloren gebieden. Waarom zou men het risico van een nieuwen oorlog aanvaarden, wanneer tastbare voordeelen verkregen zijn, zij het op ander gebied. De economische nood lêidt tot wenschen, die in normale tijden niet gekoesterd worden. Het terugvallen van het Saargebied aan Duitsch land behoeft aan het Derde Rijk geen voor deelen op te leveren, wanneer men een mo dus vindt om dit gebied autonoom te verkla ren en de economische banden van dit auto nome gebied aan beide zijden, dus zoowel met Duitschland als met Frankrijk, hecht te leg gen. Dan moet ook Frankrijk water in haar wyn gaan doen en dit kan eerst worden ver kregen, wanneer door bilaterale verdragen een economische toenadering Is verkregen. Wij hebben altyd de stelling verkondigd, dat de autarkische idee het geneesmiddel is voor de ziekten, waaraan Europa ïydt. Het is een overgangsperiode in een ziekteproces.... het is geneesmiddel, geen doel. Nu Duitsch land den in den war geraakten knoop heeft stukgesneden, nu kan men zich intenser op het eigen land of het eigen gebied gaan toe leggen. wy zien dan ook in Duitschland's daad een constructieve factor in stede van defaitisme. Het is natuurlyk de vraag, hoe Frankryk reageert. Zal het ministerie Daladier hebben af te treden en een naar rechts georiënteerd kabinet het heft in handen nemen Zal men den franc van het goud afnemen, teneinde de begrooting te kunnen saneeren en de noo- dige gelden voteeren om de economische ont wikkeling van het uitgestrekte Fransche ko loniaal gebied ter hand te nemen Met de bestaande opvattingen omtrent begrotings techniek zou Frankryk moeter bezuinigen, ook op zijn economische expansiegebied. Dit zou juist leiden tot afbraak in stede van op bouw. Zou een regeering der nationale ge dachte met die begrotingstechniek gaan breken, zoodat de franc automatisch op een lagere waarde zal aanlanden? Het zyn alle vragen, die eerst de geschiede nis zal kunnen beantwoorden. De mogeiyk- heid tot een verbetering der economische we reldverhoudingen is ontstaan. Het is de vraag, of de staten deze gelegenheid zullen benutten of dat men nog geen voldoende impuls verkregen heeft om met kracht die richting in te slaan. Zal men bü de pakken biyven neerzitten wy gelooven het niet. Er is opnieuw een schrede vooruit gedaande evolutie geeft den weg aan. Zal men dezen weg energiek betreden, of zal men zich weer strevend deze richting laten induwen en daarby telkens pogingen te doen om terug te hollen. In het eerste geval zal de crisis spoe dig kunnen worden gebannen in het tweede geval zal het kwakkelen biyven. Dan zal er weer een nieuwe impuls noodig zijn. Onweer. Gisterenavond en ook hedennacht door kliefden geruimen tijd felle bliksemschich ten het luchtruim, af en toe gevolgd door meer of minder zware donderslagen. Het on weer ging hedennacht vergezeld van zware hagelbuien en hevige regenbuien. Te 4 uur hedennacht sloeg de bliksem in den korenmolen „de Hoop", te Ellewoutsdijk (gebouwd in 1840, eigenares wed. De Pries ter). De molen is geheel verbrand. Verzeke ring dekt de schade. Het motorhok met mo tor kon door de brandweer behouden worden. Te 5 uur sloeg de bliksem in een arbeiders woning, bewoond door D. van Gilst te Co- lynsplaat. Hier werd zoowel aan het huis als aan het meubilair gxoote schade toegebracht. Stukken steen vielen zelfs op de ledikanten, waarop de kinderen sliepen. Niemand werd echter gekwetst. Brand werd niet veroor zaakt. Meubelen en ruiten zijn voor het mee- rendeel gebroken,. Gemeentelijke Arbeidsbeurs. By den Gemeentelijken Dienst der Ar beidsbemiddeling alhier staan als werkzoe kenden ingeschreven 1 drukker, 1 letterzetter, 1 behanger, 34 grondwerkers, 4 loodgieters, 2 mandenmakers, 12 metselaars, 18 opperlieden, 37 schilders, 9 stucadoors, 59 timmerlieden, 7 ververs, 2 be tonwerkers, 1 vlechter, 2 waterbouwk. opzich ters, 5 politoerders, 1 mach. houtbewerker, 2 stoffeerders, 3 kleermakers, 1 wasscher, 8 meubelmakers, 1 lederbewerker, 2 schoen makers, 710 metaalbewerkers, 2 bierbotte- laars, 8 brood/banketbakkers, 4 koks, 4 sla gers, 1 tuinman, 8 magazijnbedienden, 4 rei zigers/agenten, 4 winkelbedienden, 5 chauf feurs, 12 kellners, 13 looiers, 2 portiers, 4 sleepers, 40 transportarbeiders, 21 kantoor bedienden (w.o. 1 vrouwelijke), 5 teekenaars, 1 musici, 1 huishoudster, 1 leerares-kookster, 1 dienstbode, 1 werkster, 40 varensgezellen (w.o. stuurlui, machinisten, matrozen, sto kers, enz.) en 118 losse arbeiders. Totaal 1223 ingeschrevenen, waarvan 130 in de werkverschaffing. Vorige week 1162 per sonen. Alzoo een vermeerdering van 61 werk zoekenden. Het nieuws van den dag In beeld. Foto's in onze Tijdinghal. Maandag jl. had te Woudenberg de begra fenis plaats van den luitenant-vlieger jhr. Van Asch van Wyck, die bij het vliegongeluk te Lienden om het leven kwam de baar wordt door officieren der huzaren grafwaarts gedragen en overste Van Santen, comman dant van Soesterberg, spreekt aan de groeve. Een drietal opnamen van de receptie en den feestmaaltijd ter gelegenheid van het gouden jubileum van den Nederlandschen Journalistenkring, waaraan Prins Hendrik en enkele ministers deelnamen. De feesten ter gelegenheid van het 135-jarig bestaan der Groningsche Zeevaartschool. Het nieuwe gebouw van den Octrooiraad te 's-Graven hage, dat dezer dagen geopend is. Be- stuursfoto van den Vrijheidsbond, tijdens de overdracht van het voorzitterschap aan mr. Wendelaar. De najaarstentoonstelling van Arti te Amsterdam. De groote hondenten toonstelling te Zutphen. Het nieuwe zegel voor bijzondere postvluchten. De nieuwe chef van het militair hospitaal te 's-Graven hage, luitenant-kolonel Beek. P. T. en T. De electro-technisch ambtenaar der tele grafie en telefonie C. J. Gorter, van het in genieursbureau te Vlissingen is verplaatst naar het bureel van den ingenieur der tele grafie en telefonie te Leeuwarden. OPENBARE LEESZAAL EN BIBLIOTHEEK t Annie Besant 1847—1933. „H. P. Blavatsky gaf aan de wereld de Theosophe, Henri Olcott de Theosofische Ver- ceniging, Annie Besant verbreidde de Theo sophie over de geheele aarde, populariseerde ze onder tienduizenden, veranderde vele le vens, maakte denkers en werkers, schiep en verstevigde talryke centra in alle deelen der wereld, maakte Adyar tot een by uitstek geestelijk middelpunt en ontwikkelde daar naast een verbijsterende energie als schrijf ster, spreekster, geesteiy'k leeraar, sociaal werkster, opvoedster, occultist." (Uit Theoso- phia Oct. '33). Theosofische werken: Blavatsky, H. P.: De sleutel tot de theoso- phieuiteenzetting in vraag en antwoord. 1932. Jager, J. de De theosophie in hoofdtrek ken uiteengezet. 1913. Meyer, K.De theosophie, haar oorsprong, leer en occulte methoden. 1913. Thierens, A. E.De theosophische veree- nrging en de theosophische beweging. 1910. Theosophiauitgave der Theosophische vereeniging Ned. af deeling. Jg. 33 enz. 19251 26 enz. Werken van en over Annie Besant: Reïnkarnatie3e Holl. uitg. 1905. Esoterisch christendomof, De kleine mysteriën 2e dr. 1912. De oude wijsheideen schets van theoso fische leeringen 4e dr. 1912. Populaire voordrachten over theosofie 2e —3e duiz. 1916. Een studie over Karmale duiz. 1916. Schuver, Ch. J. Annie Besanteen be knopt levensverhaal. Oorspronkeiyk in nauw verband tot de Theosophie, maar nu sinds een zevental ja ren absoluut los er van en sprekend uit eigen ervaring over menschelijke gedachten, ge voelens en daden staat Krishnamurti. Werken van en over J. Kris h- n a m u r 11 Het pad, tesamen gëb. metHet meer van wijsheid. Het leven in vrijheid. 1924. The pool of wisdom tesamen geb. met Who brings the truth. By what authority. Three poems. 19.28. De vriend in eeuwigheid. Z.j. Toespraken in het Sterkamp Ommen. 1931 (29 Juli—5 Aug.) 1931. Het lied des levens (the'song of life; ge dichten), 1933. Ster bulletin, Ned. uitg. van het interna tionale Star bulletin Jg. 34 1932'33 (Sept. 1933 gestaakt.) Suarés, C, Krishamurti. 1933, Scheepvaartberichten. Heden is alhier aangekomen het Engelsche stoomschip „Traveller", komende van Deme- rara met een lading greenheart voor Middel burg. MIDDELBURG. W erkloozenzorg. Gisterenavond vereenigden zich in het lo kaal in het Militair Hospitaal, waar een deel der cursussen voor werkloozen plaats hebben en dat verleden winter reeds voor ontspan ningslokaal is gebruikt, vele leden der alge- meene commissie voor ontwikkeling en ont spanning van werkloozen, en van de sub commissie voor ontspanning, met het college van Burg. en Weth. en enkele raadsleden, den garnizoenscommandant en verschillende a,ndere genoodigden, o.a. zy, die op de een of andere wijze steun verleenen. Het doel dezer bijeenkomst was de heropening van het ont- spanningslokaal, dat in April jl. gesloten was. De voorzitter van de commissie voor ont spanning, de heer P. M. Wolters, heette allen welkom en in het bijzonder den burgemees ter, die ondanks zijn drukke werkzaamheden deze heropening wilde bijwonen, en daardoor blijk geeft van zijn belangstelling in de werkloozenzorg. De burgemeester, de heer M. Fernhout, bracht dank voor de uitnoodiging en voor de woorden van welkom tot het gemeentebe stuur. Spreker wees er op, dat de werkloos heid een wereldramp is geworden van een ontzettenden omvang en het ij plicht deze ramp in zijn funeste uitwerking te trachten te verzachten. Spreker wil ten deze geen groot verschil gemaakt zien tusschen ver stand en hart, maar de steun aan de werk loozen is een taak van het gevoel en raakt dus in de eerste plaats het hart. Men voelt er iets beschamends in als men bedenkt, dat er zoovelen zyn. die geen werk kunnen vin den en men zelf nog steeds den zegen van den arbeid mag genieten, die men dan ook steeds meer zal gaan waardeeren. De werk loozenzorg opent nieuwe kanalen om uiting te geven aan de liefde om anderen te helpen, die in nood verkeeren. Velen, vooral jonge ren, komen aan den afgrond, o.a. aan die van volstrekte moedeloosheid. Er is een ge weldig gevaar, dat deze vatbaar worden voor allerlei, waarin zy een weg naar beterschap denken te zien. Als het gelukt steun te ver leenen, dan zal het gemeentebestuur daar aan gaarne moreelen steun verleenen. Spre ker ziet deze zaal voor het eerst, maar be- grypt, dat men hier gaarne bijeenkomt. HU hoopt, dat de commissie ook dit jaar met succes werkzaam zal mogen zijn en heropent hiermede de ontspanningszaal. De heer Wolters bracht den burgemeester dank voor zijn woorden en zeide, dat die een aansporing zijn om zooveel mogelijk te doen, wat men kan. De aJgemeene voorzitter, de heer ir. B. C. Roeters van Lennep, zeide, dat de ontspan ning maar een deel van het programma der commissie is en dat vooral de cursussen van beteekenis zijn. Namens de centrale commis sie bracht spreker ook allen dank voor hun aanwezigheid by de opening van het werk lokaal der commissie. De heer Wolters richtte zich nu tot den garnizoenscommandant en wees er op, dat deze zijn medewerking heeft verleend om de ze zaal te kunnen gebruiken. Spreker bracht verder by voorbaat dank aan allen, die toe zegden de commissie dezen winter te zullen helpen. Speciaal richtte spreker zich tot den heer J. Lorier Jr. en wees er op welk een groote werkkracht deze voor de commissie en ook voor de leden der commissie was en al tyd bereid om te helpen. Het brandweerpersoneel te Middelburg. De commandant van de brandweer te Mid delburg heeft verzocht voorziening te willen treffen inzake de verzekering tegen de gevol gen van bedrijfsongevallen van het brand weerpersoneel. Burg. en Weth. meenen dat dit personeel tegen de gevolgen van eventueele dienst ongevallen behoorlijk verzekerd dient te zijn, en stelden een onderzoek ter zake in. De wettelijke verzekering waarborgt het brandweerpersoneel geenszins altijd een uit- keering bij ongevallen. Voor hen, die niet in loondienst zijn, is de eventueele uitkeering zeer gering, terwyl voor hen, die wel in loon dienst zijn, een uitkeering naar hun totaal verdiensten allesminst vast staat. Er zijn uit spraken, waarbij alleen rekening is gehouden met het loon als brandweerman en ook, waarbij de inkomsten uit de gewone betrek king is medegerekend. Er kunnen zich geval len voordoen, waarin slechts geringe of zelfs volstrekt geen uitkeeringen worden verstrekt. Burg. en Weth, zyn tot de conclusie ge komen, dat de belangen van het personeel zeer behoorlijk worden behartigd, als een aanvullende verzekering wordt gesloten by de Centrale Werkgevers Risico Bank (Coöpera tieve vereeniging „Centraal Beheer") te Am sterdam. Hierdoor wordt verkregen, dat de uitkeeringen, die berekend worden op dezelf de wijze als in de Ongevallenwet is vastge legd, in elk geval verzekerd zyn, ook al zou de Rijksverzekeringsbank uitkeeringen geheel of gedeeltelijk weigeren. De premie komt op 46 per 1000 verzekeringsplichtig loon, maar het is waarschijnlijk, dat de afrekening der Risicovereeniging, in verband met haren coöperatieven grondslag, plaats vindt naar een lagere of hoogere basis dan 100 der premie. (Zoo werd over 1931 afgerekend naar 92 De uitkeering aan een getroffene is volgens de aanvullende verzekering in hoofd zaak geheel geiyk aan die, welke plaats heeft volgens de Ongevallenwet, zoodat aan een getroffene, wien een ongeval overkomt in verband met zijn dienstbetrekking, behalve genees- en heelkundige behandeling en zoo noodig verpleging in een ziekeninrichting, geldelyke uitkeering verleend kan worden. Volgens de bepalingen der ongevallenwet krijgt de getroffene gedurende de eerste 42 dagen 80 en daaria naar mate der inva liditeit 171/270 en later een biyvende rente, terwijl ook begrafeniskosten en we duwen- en weezenrente is geregeld. Het dag loon van den commandant, den onder-com mandant, den inspecteur en de brandmees ters zouden Burg. en Weth. willen vaststellen op 8 en voor de brandweerlieden op 6. Waar er veel gemeente- en rijksambtenaren onder zijn, die bij ziekte hun loon uitbetaald krijgen, dient een regeling getroffen te wor den, die eventueele dubbele uitkeeringen doet voorkomen. De maximum kosten schat ten Burg. en Weth. op 300 per jaar voor de gemeente. De commissie van financiën vereen:gt zich met het voorstel. KOUDEKERKE. Loop der bevolking. Ingekomen: Mej. W. den Engels man, van Vlissingen P. de Keijzer, van Scherpenzeelmej. J. van der Mijle, van ArnhemD. Joziasse, van Oost- en West- Souburg mej. J. C. Marijs, van UtrechtO. A. F. Glaeser, van Vlissingen mej. J, Baljeu, van MiddelburgC. Gilde, van Middelburg P. J. Kousemaker, van SchiermonnikoogJ. de Lange, van Middelburgmej. L. de Visser, van Oost- en West-Souburgmej. J. Lou- werse, van Middelburg A. Melis, van Zoute - lande. Vertrokken: G. J. de Bruyne, naar WageningenM. de Wyze, naar Arnemui- den mej. J. Boone, naar Grypskerke mej. M. van Beveren, naar Middelburg I. Mat- thysse, naar MiddelburgW. Aarnouts0, naar Oost- en West-Souburg. OOSTBURG. Afstandsmarsch. Aan den op Zaterdag gehouden afstands marsch namen 30 personen deel. Het 30 K.M. traject werd zonder uitvallers door allen af gelegd binnen den bepaalden tijd, d.w.z. allen warea li/2 uur vóór het gestelde tijdstip in Oostburg terug. ST. jANSTEEN. Frauduleuze invoer van rogge. Langs de Nederlandsch-Belgische grens heeft de frauduleuze invoer van rogge thans groote afmetingen aangenomen. Naar wy vernemen ligt in een der Antwerpsche ha vens een groote zeeboot in lossing met Pool- sche rogge, welke tot aan de grens wordt gebracht om op het geschikte moment op Nederlandschen bodem te worden gedepo neerd. Een tweede zeeboot schynt reeds van Polen naar Antwerpen onderweg, vanwaar de lading op dezelfde wijze in Nederland zal worden ingevoerd. Vrachtauto's, meestal met een laadvermogen van 10.000 KG., brengen de binnengesmokkelde rogge naar Walsoor den en Ter Neuzen, vanwaar zij dan verder per schip naar Rotterdam wordt getranspor teerd. De Nederlandsche politie en kommie- zen oefenen een buitengewoon streng toezicht uit, hetgeen niet kan verhinderen dat de frauduleuze invoer steeds plaats heeft, het geen zich goed verklaren laat over een af stand van etteiyke K.M. Alleen indien een verbod wordt uitgevaardigd tot het vervoeren van rogge binnen een bepaalde strook aan de grens zonder vergunning, zal aan dezen on- houdbaren toestand een einde kunnen worden gemaakt. HET BESLUIT OM UIT DEN VOLKENBOND TE TREDEN. De Duitsche ryksminisfcer van buitenland- sche zaken Fhr. von Neurath, heeft gisteren avond voor de buitenlandsche pers een uit eenzetting gegeven over de motieven welke de Duitsche regeering tot haar genomen be slissingen hebben genoopt Spreker citeerde ter inleiding de woorden uit Hitler's radio-rede „Geen vrede kan de vereeuwiging van den oorlog zijn. Het be wuste degradeeren van Duitschland, dat daarin bestaat, dat men ieder volk een pri mair recht toekent, hetwelk slechts aan Duitschland onthouden wordt, gevoelen wy als de vereeuwiging van een beleediging, die voor ons ondraaglijk is". Daarmede is aldus de rijksminister, de kernkwestie duidelyk geschetst. Zal men de verdeeling der wereld in over winnaars en overwonnenen vereeuwigen of eindelijk het principe erkennen, dat alle sta ten gelijkberechtigde leden der volkenge meenschap zyn? Welnu Zaterdag is te Genève duidelyk ge bleken, dat men het Duitsche volk in een van zijn belangrijkste bestaanskwesties, in de kwestie van zijn nationale veiligheid, rechts- gelijk ontzegt. Hiermede hebben de mogend heden het fundament vernietigd, waarop al leen een eerlijke en vruchtbare samenwer king der volken dankbaar is. Zy hebben Duitschland de mogelykheid ontnomen, bin nen het kader van het Geneefsche instituut, deel te nemen aan de beraadslagingen over de actueele internationale problemen. Met den duideiyken wil tot de pricipieele vernie tiging van Duitschland hebben zy de grond gedachten van den Volkenbond geschonden, hebben zij zelf te kennen gegeven, dat zij op een oprechte en reëele samenwerking met Duitschland geen prijs stellen. Het Duitsche volk zou zich zelf belasteren en zou niet eerlijk handelen, wanneer het, ondanks dezen stand van zaken, zijnerzyds nog den schijn van een dergelyke samenwer king zou willen handhaven. De eisch tot rechtsgelijkheid heeft Duitsch land doen gelden, sedert 2ijn toetreden tot den Volkenbond voor het eerst in bespreking kwam. De eerste officieele mededeeling van den Volkenbondsraad aan de Duitsche regee ring van December 1924 bevat reeds de con- statafcie, dat Duitschland's toetreden ge schiedt op den voet van rechtsgelykheid. Tegenover pogingen, om ons voor te stel len, als vredesverstoorders moet ik met alle beslistheid wijzen op het doel der ontwape ningsconferentie. Het doel is in de eerste plaats een zoo ver mogelijke vermindering van het ontwapeningsniveau der wereld en een duideiyke in een verdrag vast te leggen omschrijving van dit niveau. Het doel is in de tweede plaats het bewa- peningsevenwicht tusschen de reeds ontwa pende staten. Spreker gewaagde vervolgens nog van de ondraaglijke onveiligheid van Duitschland, 'n vergelijking met de veiligheid der andere

Vlissingse Courant | 1933 | | pagina 1