500 300 25 WilGLEY 16 OCTOBER EERSTE BLAD Itads- en prqvincïnieuws No. 344 71e Jaargang 1933 MAANDAG Uitgave: Firma F. VAN DE VELDE Jr., Walstraat 58-60, tflissingen. Telef. 10. Postrekening 66281 Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke feestdagen gespeeld© door de dof en ran „aard- ïn en gil- naar den en dicht zwaar en ijkend op ionder. De kraken en en klette- >p de film E ROY. ïste film- Cheva- ;n nieuwe film heat Juitendien -ie andere lette Coi- iFields en. cho", met VLISSINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIIS: Voor alle gemeenten op Walcheren en waar agentschappen geves tigd zijn f2.20 per 3 maanden. Franco door het geheele rijk 2.50. Voor België, Duitschland en Frankrijk ƒ3.40. Voor de overige landen bij wekel. verz. 3.20. Afzonderlijke nrs. 5 cent m ADVERTENTIEPRIJSVan 1—5 regels 1.25iedere regel meer 25 cent Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ct p. regel. Kleine advertenties van 1 —5 regels 50 ct Iedere regel meer 10 ct (max. 10 regels). Bij 3 maal plaatsing van 1—5 regels alles bij vooruitbetaling De abonné's in 't bezit eenei Polis, zijn GRATIS verze kerd tegen ongelukken voor gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij dood door een ongeluk. gulden bij verlies van een hand, voet of oog. gulden bij verlies van een duim gulden bij verlies van een wijsvinger gulden bij verlies van eiken anderen vinger AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIGING „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS" Dit nummer bestaat uit 2 bladen Comité voor huisvlijt d:or werkloozen. In de Zaterdag gehouden vergadering van bovengenoemd comité werd o.m. medege deeld, dat reeds meerdere werkloozen zich hebben- aangemeld om ook dezen winter ge bruik te maken van de gelegenheid, die aan allen geboden wordt om zich in de voorma lige Middelkerk aan de Vrouwestraat bezig te houden met huisvlijt. De voorzitter deelde voorts mede, dat het comité dankbaar aanvaardt de door een vier tal deskundigen toegezegde medewerking om de werkloozen bij het vervaardigen van al lerlei voorwerpen behulpzaam te zijn. Ook dit jaar zal er echter uitdrukkelijk voor worden gewaakt, dat geen. voorwerpen worden ver vaardigd, bij verkoop waarvan de nering doenden zouden kunnen worden benadeeld. In verband met het feit, dat door de lang durige werkloosheid vooral de jeugdige werk loozen onvoldoende gelegenheid hebben om zich in hun vak te bekwamen, zal getracht worden onder deskundige leiding dezen jeug digen werkloozen eenige vakkennis bij te brengen of onvoldoende vakkennis te ver meerderen. Genoemd comité is van meening, dat op deze wijze gehandeld wordt in het belang van hen, die door de werkloosheid getroffen wor den en verdacht, dat in de komende winter maanden vele jonge en oudere menschen van de aangeboden gelegenheid gébruik zullen maken. Hedenmorgen werd met dit werk wederom een aanvang gemaakt. Op werkdagen in de voormalige Middelkerk wordt van 912 uur vm. en van 2—5 uur nam. gelegenheid gebo den tot het vermeerderen van vakkennis en het beoefenen van huisvlijt. Zy, die hun tijd nuttig willen doorbrengen in de komende wintermaanden en het geestdoodende van het werkloos-zijn willen ontvluchten, kunnen zich alsnog opgeven bij één van de leiders voor dit werk, die op bo vengenoemde uren steeds in de voormalige Middelkerk aanwezig zullen zijn. Een feestavond. Bomvrije kazerne. In verband met het vertrek met groot ver lof van de lichting 1933 I op Zaterdag jl„ werd Vrij dagavond een feestavond georgani seerd ten afscheid. Te 8 uur was de voor deze gelegenheid schitterend versierde zaal, met keurig too- neel, geheel met officieren, onderofficieren, dienstplichtigen en genoodigden gevuld. Medewerking aan dezen avond verleende wederom de „Haasjes-Band", onder aanvoe ring van den heer C. van Hoek, en een too- neelclub, gevormd door eenige leden van den band en een tweetal dames. De commandant, de kapitein mr. P. M. W. «J. van der Slikke, opende den avond met een hartelijk welkomstwoord, bijzonder tot de medewerkenden, inzonderheid tot den band, die ditmaal zijn repertoire zelfs heeft uitge breid met tooneelspel, hetgeen door spreker op hoogen prijs werd gesteld. Vervolgens heette spreker hartelijk welkom den vlootpredikant, ds. Van der Giesen en deelde mede dat de vlootaalmoezenier door uitstedigheid verhinderd was tegenwoordig te zijn. Het deed spreker genoegen dat zoovelen aanwezig waren en de belangstelling steeds grooter wordt, een bewijs dus dat onze avon den groote aantrekeklijkheid bieden. Hierna opende de band met het Wilhelmus. Het was een avond vol afwisseling van heerlijke muziek, zeer goed gespeeld tooneel spel en voordrachtenHet programma viel buitengewoon in den smaak, getuige het war me applaus soms eindigende in een ovatie en het spontaan meezingen van verschil lende nummers. De tooneelspclers waren allen rolvast niet alleen, maar ook het spel stond op een goed peil. Allen speelden uitstekend, maar inzon derheid willen we noemen den vader, den heer C. van. Hoek en de moeder en dochter, de beide meespelende dames De spelenden wa ren uitstekend gegrimeerd. Na het vallen van het gordijn was een langdurig applaus de welverdiende waarde meter voor het gepresteerde. Ook de voordrachten „de Bokswedstrijd" en „de Weddenschap" door den dpi. sergeant Vallend goed, waarbij aan de plano de dpi. sergeant Venema, verwierven een buitenge wonen bijval. Zeer verdienstelijk speelde een lid van den band in zijn voordracht „de Tyrolerin". De vaak vervelende pauzes tusschen de overgangen van muziek naar tooneel, werden ook verwerkt, want nauwlijks was het gordijn neer gelaten, of een drietal (accordeon, viool en slagwerk) zorgde voor voldoende afwisse ling. Aan het eind van den avond dankte de kapitein Van der Slikke alle medewerkenden zeer hartelijk. Den band voor de vele malen reeds voor ons opgetreden en het zich steeds weer opnieuw beschikbaar stellen en voor de groote opoffering van tijd enz. in het belang der dienstplichtigen. Een bijzonder woord van dank aan den heer C. van Hoek, aan voerder van den band, was zeker op zijn plaats Ook de tooneelclub had een warm applaus te incasseeren. Dank bracht spreker aan den dpi. ser geant Vallendgoed en zijn assistent, den dpi. sergeant Venema voor het gepresteerde en den drie heeren, die tusschen de groote pau- ze's vóór het gordijn zorgden voor voldoende afwisseling. Zeer in het bijzonder dankte de comman dant den heer Angerman Sr. voor zijn dub bele taak, nl. die van tusschenpersooh tus schen commandant en medewerkenden en hierdoor spreker trouw terzijde staat bij zijn streven om iets te kunnen doen voor de dienstplichtigen en zijn werk achter het tooneel De dpi. Zuiddijk kreeg een pluim op den hoed voor de vernuftige wijze waarop de ver lichting in de zaal en op en achter het too neel was aangebracht. Tenslotte een woord van dank aan den of ficier, belast met de cantine, den 2en luite nant Lemstra en het cantine-personeel en alle aanwezigen voor him tegenwoordigheid De heer A. Haaze bracht den commandant hartelijk dank voor de gesproken woorden, de keurige inrichting van tooneel en ondervon den medewerking. In gelijken zin richtte spreker woorden van dank aan den 2en lui tenant Lemstra. De dpi. sergeant Slnke bracht namens alle dienstplichtigen den commandant hartelijk dank voor alles wat in het belang der dienst plichtigen was en wordt gedaan en de be roeps-officieren en onderofficieren voor de wijze waarop zij hun taak verrichten en ten slotte de medewerkenden voor hetgeen zy hebben gegeven. Nog zij vermeld dat in de pauze den aan wezigen een verfrissching en gebak werd aangeboden. Met het spelen van het Wilhelmus werd deze zeer mooie avond besloten. Technische Studieclub. Zaterdag had voor genoemde vereeniging een excursie plaats naar de centrales der P.N.E.M. te Geertruidenberg. Begunstigd door goed weer, werd de reis ondernomen, al waar bij aankomst een prettige ontvangst was bereid. Onder leiding van den heer De Voogd, hoofdingenieur, den heer Merk, be- drijfsingenieur, bijgestaan door den afdee- lingsingenieur den heer Oomes, werd in drie groepen een rondgang gemaakt. In de eerste plaats werd een bezoek gebracht aan het openluchtstation, voorzien van een enorme transformator van 110.000 K.V.A. voor de richtingen Eindhoven en Tilburg. Na een al- gemeene, doch duidelijke uiteenzetting werd het pompstation bezocht, voorzien van mach tige centrifugaalpompen, welke het koelwater uit de hiervoor gunstig gelegen Dongenrivier, verder naar de centrales dirigeerden. Een interessant denkbeeld gaven de groote kolentransporteurs, die de kolen naar groote trechters voeren, welke boven de diverse ke tels werden geledigd en in den vuurhaard werden gedrukt. Door zeer practische eleetri- sche '-oestellen werden de verschillende druk ken gedurende het verbrandingsproces aan gegeven en grafisch geregistreerd. De groote hallen, waar de stoomturbines zijn opgesteld, werden vervolgens bezichtigd, alsmede het transformatorhuis, welke den bezoekers, naast de interessante uitleg, een grootschen indruk gaven. Na een kort woord van erkentelijken dank, werd de inwendige mensch versterkt, waarna allen hoogst tevreden de terugreis ondernamen. De „Technische Studie-Club" kan met genoegen op deze zeer nuttige en interessantvolle excursie terugzien. M. S. F. Het bestuur van dit fonds, dat er steeds op uit is om te trachten gelden te verzamelen ter bestrijding van de zoo zeer gevreesde t.b.c. had Zaterdagavond in het Concertge bouw een cabaretavond georganiseerd Er werd een afwisselend programma, bestaande uit muziek en voordracht, gegeven In het Nederlandsche accordeon-duo „The Vaolets" ontmoetten we een paar meesters op de trek- piano, die hun instrument volkomen beheer- schen en met hun populair repertoire dan ook een groot succes oogstten. Het huis ensemble, een trio, gevormd door de heeren Haaze (piano), Moolewijk (viool) en Van Loo (cello), vergastte op mooie concertnum mers, welke terecht zeer in den smaak vielen. Kees de Ruijter schiep met zijn vroolijke liedjes, moppen en kwinkslagen een allerge noeglijkste sfeer, waartoe ook de heer Jan Talmon met voordracht en declamatie het zijne bijdroeg. Het optreden van beide dilet tant-humoristen mocht zich in sterken bijval verheugen. De opkomst van het publiek was in den aanvang niet groot, doch groeide naarmate de avond verliep. De soirée werd besloten met een geanimeerd bal onder leiding van den heer Charles Haaze. Een zes-man-band, waarin de beide accordeonisten hun medewerking verleenden, verlokte de danslustigen steeds weer tot het brengen van offers aan Terpsichore. Mandoline-vereeniging „Apollo". Op Zaterdag 21 October des avonds 8 uur geeft de mandoline-vereeniging „Apollo" on der leiding van haar directeur, den heer P. C. Oorschot, een concert in de groote zaal van het Concertgebouw. Uitgevoerd zullen worden een achttal num mers door het mandoline-ensemble van deze vereeniging. Een veelbelovend programma waaruit speciaal genoemd mogen worden een tweetal mooie fantasiën, beide oorspronke lijke composities voor mandoline-orkest, nl. „Sous la Feuillage" van G. Buwalda en „Dans la Prairie" van Florian Jullian. De eerstgenoemde fantasie is een muzikale be schrijving van de indrukken in het woud Morgenstemming, de zanger in het bosch, de jagers en een idylle-finale. De tweede fan tasie geeft een muzikale beschouwing over het leven op het platteland De ochtend, op de weide, herdersdroom, feestelijke herinne ring, de kudde keert huiswaarts. Een gedeelte van het programma is voorts gewijd aan de vlotte Wiener-muziek „Die lustige Witwe" van Franz Léhar, „Wiener Praterleben" van Translateur en „Geschichten aus dem Wie- nerwald" van Joh. Strauss zijn hiervan de specimen. Na de pauze vinden wij op het programma aangekondigd bet optreden van het gezel schap „Martron". Dit gezelschap is in Vlis singen reeds meermalen opgetreden en brengt een beschaafd programma, bestaande uit dol-vermakelijke één-acters, verbluffende transformatie-schetsen en een speciale re vue-schets in 8 tafereelen. De haam „Mar tron" is waarborg voor een zeer amusant hoogstaand bijprogramma, dat zeer zeker in den smaak zal vallen. Voor nadere inlichtingen wordt verwezen naar de in dit nummer voorkomende adver tentie. Oplichting van 7000. Na een uitgebreid onderzoek in de zaak be treffende de oplichting van den mosselen handelaar te Ierseke, die gelijk we inder tijd reeds hebben medegedeeld geld meen de te kunnen verdienen met het smokkelen van cocaïne, is het de politie gelukt den man, die als tusschenpersoon is opgetreden, te ar resteeren, meldt de Rotterdamsche corres pondent van „de Tel." Deze man, een zekere B. uit Vlissingen, is een oude bekende van de politie, die zich reeds aan verscheiden soort gelijke oplichtingen heeft schuldig gemaakt. Hij is in het huis van bewaring te Middelburg ingesloten. Omtrent den opzet van deze even geraffi neerde als brutale oplichting, kan het blad nog het volgende mededeelen Het zal ongeveer een jaar geleden zijn, dat bij den mosselenhandelaar te Ierseke een man uit Vlissingen B., kwam, om met hem te spreken over de mogelijkheid, cocaïne te koopen. Deze onderhandelaar wist niet alleen cocaïne te koop, maar hij beweerde ook reeds zelf een kooper er van te Parijs te hebben. Het was hem niet mogelijk, de smok kelwaar naar Parijs te expedieeren, en nu zou dat juist zeer gunstig kunnen gebeuren door de cocaïne in balen mosselen, die de handelaar toch geregeld naar de Fransche hoofdstad verzond, te verpakken. Voor 1040 per kilo konden ze de cocaïne koopen en hun kooper wilde er 3500 voor betalen, mits de zending direct naar Parijs werd gezonden. Aanvankelijk had de mosselenhandelaar er weinig ooren naar om met de smokkelarij te beginnen, maar B. wist de zaak zoo mooi voor te spiegelen en hij bleef zoo hardnekkig aanhouden, dat het slachtoffer ten slotte zwichtte en besloot op de zaak in te gaan. B. zei nu. dat hij 2 K.G. zou leveren, maar hij vroeg daarvoor 400 vooruit De partij kostte wel aanmerkelijk meer maar de resteerende f 2400 zou hij zelf er zoolang bijleggen In derdaad verscheer) B met de beloofde 2 K.G en nu paste de mosseienhandeiaar zijn deel - 1000 bij. Niet lang daarna werden weer eenige kilogrammen geleverd en weder om betaalde de mosselenhandelaar zijn deel Ten slotte kwamen nog 6 K.G cocaïne en in totaal droeg de handelaar f 7000 af aan zijn leverancier. Toen nu goed en wel de ge heele partij cocaïne in huis was, verscheen de Parijsche kooper te Ierseke. Deze kooper, die zich uitgaf voor een Franschen baron hij verscheen in een fonkelnieuwen, peper- duren Franschen wagen onderzocht de voor hem gereed staande cocaïne. Hij vroeg een glas water, deed daar de cocaïne in, hield er vervolgens een brandende lucifer bij en verklaarde dat dat nu eens eerste klasse co caïne was.... Er volgden uitgebreide besprekingen tus schen den mosselenhandelaar, den „baron" en B. in eerste klasse hotels in Antwerpen en Brussel, er werd gesoupeerd, champagne ge dronken en er werd besloten, dat de „baron" een partij mosselen van 86 balen zou koopen en dat met die partij honderd flesschen van elk 10 gram cocaïne zouden worden meege zonden, verpakt in oude stukken autoband. De balen waarin 10.000 K.G. mosselen zouden worden verzonden, werden als altijd gemerkt met een B„ maar de tien balen waarin de cocaïne was verpakt, zouden een dubbel groote B als merk dragen en boven dien geadresseerd worden aan een gefingeerd adres te Marseille. De partij passeerde de grenzen, maar de douane aan de Gare du Nord te Parijs, was zooals bekend, door een onbekende die, gelijk later bleek, niemand anders was dan B. gewaarschuwd, dat er iets niet in den haak was met de mosselen. De partij werd opengemaakt en de flesschen cocaïne kwa men voor den dag. Nog voordat de partij door de Fransche douane in beslag was genomen, kreeg de mosselenkoopman te Ierseke uit Parijs een telefonische mededeeling van een hem onbekenden Nederlander, dat de partij mosselen in beslag was genomen. Toen B. die voor de behartiging van de zaken naar Parijs was gegaan bij den mosselenhande laar in Ierseke terugkwam, vroeg deze hem onmiddellijk naar het verloop van de feiten, maar B. wist niet anders te zeggen dan dat de partij in beslag was genomen. Een paar dagen later kreeg de mosselen handelaar een brief van den „baron", die hem schreef, dat er een kans bestond de co caïne terug te krijgen. In verband daarmee verzocht hij den mosselenhandelaar naar Antwerpen te komen voor een onderhoud. Diens zoon vertrok daarop naar de Schelcfe- stad, waar hij met den „baron" onderhan delde. Deze vertelde hem, dat de partij voor frs. 50.000 zou kunnen worden gestolen uit de douaneloods. Als nu de mosselenhandelaar frs. 25.000 betaalde, zou de baron de andere helft bijpassen. Toen de zoon met de bood schap thuis kwam, nam zijn vader hem mee naar B„ te Vlissingen. om daar de kwestie eens nader te bespreken. B. hoorde het voor stel van den „baron" aan en zeiOch, als het me al zooveel geld had gekost, dan waagde ik er nog maar wat aan". De mosselenhan delaar was echter ditmaal zoo verstandig, niet op de zaak in te gaan. Zooals we in den aanvang reeds meldden, "s nadat een politie-ambtenaar uit Parijs in ons land was geweest om een deel van het onderzoek ter hand te nemen B. aange houden en ter beschikking van de justitie gesteld. De „baron" heeft men tot nu toe niet kunnen opsporen. Het merkwaardigste is, dat de Fransche politie-autoriteiten van oordeel zijn, dat men hier met echte cocaïne heeft te doen. De centrale recherche te Rotterdam staat echter op het standpunt en zij grondt dat op haar onderzoek en op de bij haar wel bekende werkmethode van B., dat de cocaïne vervalscht is, en dat men hier te doen heeft met een oplichtingstruc. zooals die door B. c.s. reeds eerder is toegepast. MIDDF1 BIJRG. Begrafenis J. Hackenberg. Op de algemeene begraafplaats te Middel burg heeft Zaterdagmiddag onder groote be langstelling de teraardebestelling plaats ge had van het stoffelijk overschot van den heer J. Hackenberg. Onder de vele bloemstukken, die de kist dekten, was er een van de vereeniging tot be vordering van de rozenteelt „Nos Jurgunt Rosea", waarvan de overledene gedurende eenige Jaren bestuurslid is geweest. Behalve een zwager sprak aan het graf ds M. van Empel, predikant der Ned. Herv kerk, in de eerste plaats als vriend, die eindigde met voorlezing van een deel van 1 Kor. 15. De eenige zoon van den overledene dankte voor de belangstelling. Brand in café Rotterdam. Zaterdagmiddag te ruim kwart over een was een monteur bezig aan een herstelling aan het groote electrische orgel, staande achter in het café Rotterdam aan den Kin derdijk te Middelburg, eigenaar de heer J. van Zweeden. Bjj de werkzaamheden was licht ontbrandbaar materiaal gebruikt en er was ook gerookt. In hoeverre dit oorzaak is. wellicht nog nader komen vast te staan, maar op een gegeven oogenblik ontstond in dit deel van het gebouw brand en met een groote snelheid deelde het vuur zich mede aan het behang, maar vooral ook aan ftet houten VIER STUKS PER PAKJE gedeelte van het gebouw, dat achter het café stond vlak tegen de plaats, waar het orgel staat. Dit houten deel had een zolder en een vliering. Daar er aan zelf blusschen niet kon wor den gedacht, werd de brandweer gealarmeerd en enkele minuten later verliet de margirus reeds bemand de kazerne. Ooggetuigen ston den verbaasd hoe spoedig deze eerste spuit reeds bij den brand was, spoedig gevolgd door de burgerijspuit. Eerst werd een slang op de waterleiding geplaatst en daarmede in het café het vuur bestreden, maar het grootste gevaar, was achteraan en hierop richtte men de stralen der autospuiten. Dit had tot resultaat, dat reeds om twee uur het vuur als gebluscht was te beschouwen en het gebouw boven aan de voorzijde, weinig en het aangrenzende per ceel van den heer Reijnhout geen schade had bekomen. Het genoemde houten deel was ge heel weg. Natuurlijk bleven, toen het groote materiaal was ingerukt, nog enkele brand weerlieden achter en deze hebben in den loop van den middag nog wel eenige malen het weer oplaaiende vun moeten stuiten. Behalve het reeds genoemde materiaal, kwam ook de ladderwagen met een aange haakte motorspuit ter plaatse, doch deze spuit heeft geen dienst meer behoeven te doen. Het is zeker weer aan de vlugge komst en het goed werken van de brandweer te danken dat erger is voorkomen. OOST- EN WEST-SOUBURG. Kruisjesdag. De Zaterdag alhier gehouden kruisjesdag ten bate van het Groene Kruis heeft opge bracht 95. Benoeming assistent-dienstgeleider. Met ingang van l October 1933 is de heer C Keiler, commies-dienstgeleider bij de rijksbelastingen te Oost- en West-Souburg, bevorderd tot assistent-dienstgeleider. VEERE Brand. Zaterdagmiddag is te Veere brand ontstaan in de schuur van den landbouwer Kasse ten gevolge van het bijvullen van benzine in den motor van een dorschmachine, welke vloei stof vlam vatte. De schuur werd een prooi der vlammen. Het woonhuis bleef gespaard. Eenige kippen en konijnen en een voorraad landbouwproducten gingen verloren. Het ver brande was verzekerd. GOES. Werkloozenzorg. De door Burg. en Weth van Goes inge stelde commissie voor werkloozenzorg heeft ten stadhuize vergaderd deze vergadering werd ook bijgewoond door den heer J Lorier, secretaris van het Provinciaal Comité voor Werkloozenzorg. Breedvoerig is besproken, wat er voor Goes en zoo mogelijk ook voor de naastgelegen buitengemeenten gedaan zou kunnen worden voor vakopleiding en ontwikkeling. Besloten werd tegen Donderdagavond a.s. een filmavond te organiseeren. De hiervoor te gebruiken films zullen van leerzamen aard zijn en worden verstrekt door „Nederl. Fabri kaat". Alle werkloozen zullen hiervoor een uitnoodiging ontvangen. Verder zal bovenvermelde commissie in deze bijeenkomst haar plannen nader bekend makenvoorloopig kan worden medegedeeld, dat deze bestaan in het doen houden van cursussen in motorenkennis (mede in ver band met den landbouw); vakteekenen voor bouv. vakarbeidersalgemeene ontwikkeling

Vlissingse Courant | 1933 | | pagina 1