1000 500 25 moei zij blijven! iw!Ti DONDERDAG 5 OCTOBER EERSTE BLAD No. 235- 71e Jaargang 1933 «TIE NEN SSINGEN VUTO'S, UIGEN. rberlcht. Uitgave: Firma f. VAN DE VELDE Jr.. Walstraa! 58-60, Vlissingen. Telef. 10. Postrekening 66287 Dit nummer bestaat uit 2 bladen Collecte Plaatselijk Crisis-Comité. BESCHERMING VAN DEN BANDEROLLEPRIJS. STADS- EN PROVINCIENIEUWS iro en het ver- ,g werden o.m. omen. erder medege- m te Karachi goed heeft i het vliegtuig adiodienst het ord. de schrijver loudt, worden Red. te m te Genua Port Said Cairns Sagres van Tientsin Sagreè van Padang Valentia van Singapore Lissabon 15.12 15.47 16.20 15.58 uur 6.58 n 5.56 5.53 5.51 5.49 jkheden, /rij dag 29 Sep- dag 5 October idend geheim", ag 29 Septem- 5 October: ergeet men.«." Meteorologisch at. .5 te Blacksod .1 te Rost. d van 5 Octo- tot Noordelijke okken met ty- enkele regen- temperatuur. e gegevens eteor. Instituut gisteren in de angetroffen en tel deed dalen, ligt thans met voor deNoor- ern stormt het windkracht 12 iel regen. Rost af. Ook Zuid- invloed uit. irken is de ba- zoodat in het nd zooals werd ep. De depres- weinig regen. >ns land en op vielen hoeveel- idzijde van de avië, Schotland n. zoodat daar Het rustige d en Duitsch- nacht aldaar ost-Duitschland kgebied over de iteeds langzaam ■deeling maakt niet gemakke- depressie over •erder over ons rschijnlijk ^al ;n van ons land Noord-Westen ïenige kans op ratuur zal nog iwk VLISSINGSCHE COURANÏ ABONNEMENTSPRIJS: Voor alle gemeenten op Walcheren en waar agentschappen geves tigd zijn ƒ2.20 per 3 maanden. Franco door het geheele rijk 2.50. Voor België, Duitschland en Frankrijk ƒ3.40. Voor de overige landen bij wekel. verz. ƒ3.20. Afzonderlijke nrs. 5 cent. ADVERTENTIEPRIJSVan 1—5 regels 1.25iedere regel meer 25 cent. Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ct. p. regel. Kleine advertenties van 15 regels 50 ct. iedere regel meer 10 ct (max. 10 regels). Bij 3 maal plaatsing van 1—5 regels alles bij vooruitbetaling De abonné's in 't bezit eenei Polis, zijn GRATIS verze kerd tegen ongelukken voor gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij dood door een ongeluk. gulden bij verlies van een hand, voet of oog. gulden bij verlies van een duim AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITE1TSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIGING gulden bij verlies van een wijsvinger gulden bij verlies van eiken anderen vinger NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS" De gisteren gehouden collecte ten bate van ons Plaatselijk Crisis-Comité, heeft 1013.16 opgebracht, waarvan 10 of 101.31 moet worden afgedragen aan het Nationaal Crisis-Comité te 's-Gravenhage. Uit deze opbrengst is weder gebleken, dat een beroep op de offervaardigheid van onze bur gerij nooit te vergeefs is. Reeds vanaf de oprichting van ons Comité, zijnde November 1931, ontvingen wij ƒ500. per maand van hen, die zich heb ben verbonden voor een weke- lijksche, maandelijksche of drie- maandelijksche bijdrage. Deze laatste wijze van steunen bevelen wij onzen stadgenooten in het bijzonder aan. Het Comité betuigt langs dezen weg zijn welgemeenden dank voor de groote offervaardigheid onzer stadgenooten alsmede aan de besturen van de t.b.c.-vereeni- gingen „Emmabloem" en „Zon nestraal", aan de collectanten voor hunne gewaardeerde mede werking bij de gehouden collecte en aan de uitgevers der „Vlis- singsche Courant" voor de af gestane ruimte in haar blad voor onze publicaties. Giften worden gaarne aange nomen door den Penningmeester, den heer C. Kamermans, de „Vlissingsche Courant" en door overschrijving op ons gironum mer 195800. Het Besfuur van hef Plaatselijk Crisis-Comité, P. G. LAERNOES, Vice-Voorzitter. J. P. LOUWERSE, Secretaris. flitsen Van lieverlede 1$ in den sigaren- en siga- l'ettenhandel allerlei prijsgeknoei binnen Beslopen. Reeds meerdere malen is hierop de aandacht gevestigd, doch, omdat het mo menteel gekoppeld wordt aan een ander vraagstuk, nl. de voorgestelde accijnsver- hooging op tabak, sigaren en sigaretten, is een korte bespreking ervan ten volle op haar plaats. Trouwens de samenvoeging van prijsge- knoei en accijnsverhooging is niet willekeu rig. Juist de wijze van heffing van deze ac cijns, nl. met behulp van het banderolle- systeem, heeft het prijsbederf in de hand gewerkt, al kan zij er uiteraard niet alleen voor aansprakelijk gesteld worden. Op het oogenblik is de situatie zóó, dat op sigaretten 37/2 op tabak 15 en op si garen 10 accijns moet worden betaald. De banderolle is het bewijs, dat de belasting betaald is over den prijs, die de winkelier voor dezen accijns heeft opgegeven. En ook d© prijs, die op de banderolle vermeld staat, houdt slechts rekening met dien opge geven prijs. Op zichzelf is hierin geen reden voor prijsgeknoei te vinden. De aanleiden de oor zaak daarvoor moet dan ook ergens anders gezocht worden. Deze ligt in de moordende binnenlandsche concurrentie. Met opzet Opreken wij van binnenlandsche concurren tie, want de sigaren-industrie is een beschut bedrijf. In den tijd van de Duitsche inflatie is er op sigaren een dergelijk hoog invoer recht gesteld, dat de binnenlandsche sigaren- industrie een monopolistische positie ver kreeg. Doch niet alleen de import, ook de export van sigaren verliep bijna geheel, en vele vroegere export-firma's gingen zich op de binnenlandsche markt werpen. Het werd een groot gedrang van verkoo- pers op die binnenlandsche markt en aller lei middelen werden'bedacht om een plaatsje te veroveren. Een daarvan was het verkoo- Pen beneden banderolle-prijs, waardoor men dus een gedeelte van den accijns voor eigen rekening nam. Veelal werkten fabrikant en winkelier in dezen samen. Zoo werd „het verkoopen beneden bande- rolleprijs"' een reclamemiddel. Op zichzelf beschouwd zouden ook hiertegen geen bezwa ren ingevoerd kunnen worden. Doch de niet- bonafide winkeliers lieten een 4-cents sigaar bijv. banderollen voor 10 cent en verkochten hem tegen 8 cent. Dit bracht voor dien win kelier wel een extra-belasting mede, doch tegenover dit nadeel stond het voordeel, dat bij het publiek de idee „Er wordt beneden banderolle-prijs verkocht", gevestigd kon worden. Dit laatste was juist, doch de kooper ver bond er bovendien de gedachte aan, dat de banderolleprijs tevens een aanduiding van de kwaliteit der sigaar was. Zooals reeds gezegd, is deze prijs slechts een aanwijzing van den prijs, die voor de accijnsbelasting is opgegeven. Dit misbruik is steeds verder om zich heen gaan woekeren, en oródat het indirect mo gelijk is geworden door de wijze van accijns heffing, is men deze beiden aan elkander gaan koppelen. Een groot aantal, bij sigarenhandel en -productie betrokken personen, hebben aan den minister een soort compensatievoorstel gedaan. De verhooging der accijns op siga ren van 10 op 22/2 wil men desnoods aanvaarden, doch dan moet de regeering op haar beurt een regeling treffen, waardoor de banderolleprijs niet alleen in de gedachten van vele koopers, doch ook in werkelijkheid een aanwijzing is van de kwaliteit der si gaar, en waardoor verkoop beneden den banderolleprijs onmogelijk wordt. Deze actie moet o.i. door iedereen ge steund worden. Voor het verkrijgen van die wettelijke bescherming der banderolle wer ken thans reeds samen fabrikanten, arbei ders, grossiers en winkeliers. Het blijkt wel, welk groot belang de betrokkenen er in zien, dat in de prijscalculatie van sigaren en siga- ïetten eenige vastheid komt. De eenige, die overblijft, is dus de sigaren- rooker. Maar zal deze bezwaren maken, als hij weet, hoe misleidend de banderolleprijs op het oogenblik kan zijn Ongetwijfeld zal hij dat niet doen, want het is ook voor hem van groote waarde te weten, waaraan hij zich houden kan. Opbrengst Collecte Crisis-Comité. Zooals uit een mededeeling van het Plaat selijk Crisis-Comité in dit nummer blijkt, heeft de crisis-collecte, die gisteren in onze gemeente werd gehouden, het belangrijke bedrag van 1013.16 opgebracht. J. G. van Niftrik t Hedenmorgen ontvingen wij uit Den Haag het bericht dat de heer J. G. van Niftrik, oud-directeur der Vlissingsche gasfabriek, op •jarigen leeftijd aldaar is overleden. Zijn heengaan zal ongetwijfeld met leedwezen worden vernomen. De overledene was een bekende persoonlijkheid en een man van groote werkkracht. In een lange reeks van jaren heeft hij onze gemeente in verschil lende functies gediend en zeer veel nuttigen arbeid verricht. Onder het wethouderschap van den heer Van Niftrik werd het riolenplan ontworpen en voor zoover mogelijk voltooid, verschil lende kaden gedempt, werd de afgebrande St. Jacobstoren herbouwd, het glacis opge spoten en geëgaliseerd voor bouwterrein, kwam de stadsuitbreiding tot stand, waarin wij ons thans zoozeer verheugen. Op 5 September 1905 tot lid van den ge meenteraad gekozen, werd de heer Van Nif trik terzelfder tijd dooi- den raad in den wet houderszetel geplaatst. Hij bleef toen wet houder van openbare werken tot 1913. Van 1913 tot October 1924 was hij lid der Provinciale Staten van Zeeland en van 1913 tot September 1917 lid van Ged. Staten. Nauwelijks afgetreden als lid van dit col lege koos men hem weder in den gemeente raad en tot wethouder van financiën. In 1919 wisselde hij dezen zetel met dien van wet houder van openbare werken en bleef als zoodanig werkzaam tot hy tengevolge van Zacht en teer..., soepel en rose, als haar huid nü is, zóó moet zij ook blijven! Uit eigen ervaring weet moeder hoe dit mogelijk is: sinds jaren ge bruikt zij niet anders dan Palmolive zeep bij haar toilet en voor het bad Regelmatig, tweemaal daags, past zij de eenvoudige maar afdoende Palmolive methode toe: Met het roomachtige schuim van Palmolive zeep en warm water masseert zij twee minuten gelaat, hals en schouders. Daarna spoelt zij af, eerst met warm, dan met koud water. Stellig zal haar dochtertje dit goede voor- 1 beeld volgenI -J PALMOLIVE ZEEP. PALMOLIVE ZEEP PALMOLIVE ZEEP een in den raad aangenomen motie, ontslag nam als wethouder en raadslid. De heer Van Niftrik is vele jaren voorzit ter geweest van den „Vlissingschen Oranje- bond", van „Vlissingen Vooruit" en van de Middenstands Credietbank. De teraardebestelling zal plaats hebben op Zaterdag a.s. te één uur op de Nieuwe Be graafplaats alhier. De protestvergadering tegen onderwijs- maatregelen. De heer W. Spinnaay te Middelburg, hoofd bestuurslid van ht Nederlar isch Onderwij zersgenootschap, schrijft ons i^iar aanleiding van het ingezonden stuk van den heer B. Lokerse in ons blad van Dinsdag jl., het vol gende Inderdaad is er verschil tusschen de getal len aangegeven door den heer Zevenbergen en minister Marchant. De zaak zit namelijk zoo Zevenbergen bediende zich van de ge tallen, die voorkomen in het laatst versche nen regeeringsverslag over het onderwijs in 1930. Dit gaat dus over 1929. De minister had de beschikking over de getallen van 1931, toen hij te Jubbega en Oostburg sprae. Hier is dus geen geval van misleiding, doch het putten uit andere bronnen oorzaak vau het verschil. Feestavond St. Nicolaas-Comité. Gisterenavond hield het Comité tot het or- ganiseeren van St. Nicolaas-feesten voor on- en minvermogende kinderen een feest avond in de groote zaal van het Concert gebouw, welke geheel gevuld was, terwijl welwillende medewerking werd verleend door een strijkorkest, onder leiding van den heer Corn, van Beers. De bijeenkomst werd geopend door den secretaris der vereeniging, den heer J. J. Sloops, die de talrijke aanwezigen hartelijk welkom heette namens het bestuur en zeide zeer verheugd te zijn over de groote op komst. Het pleit voor het goede hart der in gezetenen dat zoo goed als geheel Vlissingen de St. Nicolaas-vereeniging zoo sympathiek gezind is. Spreker wees op het doel der ver eeniging, welke alleen ten doel heeft arme kinderen met St. Nicolaas een gelukkigen dag te bezorgen. Alle arme kinderen zijn welkom en er wordt niet gelet op religie of richting. Wij beschouwen deze kinderen als weesjes van Christus. Alle inkomsten zijn voor de kinderen, tot den laatsten cent. Spreker vraagt daarom den steun van al len voor de vereeniging en wenschte verder allen een genoeglijken avond. Het programma dat vóór de pauze werd uitgevoerd bestond uit een 10-tal nummers, en was geheel verzorgd door leden der veree niging, wien wij een bijzonder woord van lof willen toebrengen voor hetgeen werd gebo den. All© medewerkenden hebben hun best gedaan en het aanhoudende applaus van het publiek bewees, dat het ten tooneele gevoer de zeer in den smaak viel. Bijzonder willen wij vermelden het stem mige zangnummer „Vergeten uren", dat door mej. M. Louwerse zeer lief werd gezongen en onder stille aandacht werd aangehoord, en verder het met passie gezongen „Verge ten het einde van een zwerver", door den heer J. A. Ros, Het laatste nummer van het programma, waarin alle spelers een rol vervulden, was „Het élite-corps van slanke Piet", hetwelk groote vroolijkheid veroorzaakte. Wij konden constateeren dat onder leiding van den heer Ros flink is gestudeerd en dat door deze dilettanten kranig werk is ver richt. Alle nummers werden begeleid door het orkest, dat ook verder den geheelen avond voor muzikale afwisseling zorgde, en de gezellige stemming by het publiek niet weinig verhoogde. De heer Stoops bracht aan het einde van het program hartelijk dank aan het publiek voor de groote aandacht en het enthousias me. De St. Nicolaasvereeniging is een „be delaars-club", maar daar stelt zij een eer in, omdat zij werkt voor de arme kinderen. Verder bracht spreker dank aan den heer Van Beers met zijn orkest voor hun krach tige medewerking, aan den heer Ots voor het beschikbaar stellen van de zaal en aan de winkeliers voor hun steeds welwillende me dewerking en ten slotte aan de dames- en heeren, die dezen avond door hun spel en zong zoo goed hebben doen slagen. Vervolgens gaf de heer Stoops nog een uit eenzetting van het vele werk dat wordt ver richt en wees er op dat volgens geruchten er personen zijn, die meenen dat bij de ver deeling der geschenken op St. Nicolaas niet alles eerlijk en billijk zou plaats hebben, doch dat sommige kinderen voorgetrokken zouden worden. Spreker verzocht daarom een vijftal dames en heeren zich beschikbaar te willen stellen bij het inpakken en toewijzen der ge schenken toezicht te willen houden en van hun bevinding in de „Vliss. Courant" mel ding te doen. Na de pauze werd overgegaan tot de trek king der loterij. Alle 2000 loten zijn geplaatst en ongeveer 80 prijzen, waaronder zeer mooie, werden uitgeloot. Zaterdag a.s. zal de vereeniging nogmaals een uitvoering van haar program geven, daar gisterenavond door de groote belangstelling niet alle bezoekers konden worden toege laten. Een kindermatinée. Grand Hotel Britannia. Hadden we Dinsdagavond het voorrecht een declamatie-avond van het Nut bij te wo nen met een programma voor volwassenen, gisterenmiddag hebben we in dezelfde zaal genoten van een kinderlijk programma, dat gegeven werd door Lotte en Alex Wins voor het Instituut voor Arbeidersontwikkeling. De" groote zaal was geheel bezet met het jonge volkje, dat zich kostelijk vermaakte met de oud-Hollandsche poppenkast, waarin een ta melijk groote variatie was gebracht, daar niet de geschiedenis van Jan Klaassen en Katrijn vertoond werd, zooals we dat gewoon zijn met gerecht en dood, maar wel de ge schiedenis van hun zoontje Jan, die in de va- cantie tal van meer of minder oir bare din gen uitvoerde. Nog meer beviel het de jeugd, dat ze mee mochten doen door het geven van antwoorden of het meezingen der refreinen. Het tweede nummer, dat gegeven werd, was goocheltoeren, waarvan de aantrekke lijkheid nog verhoogd werd doordat uit het publiek medewerkers werden gerecruteerd. Vervolgens ging het nummertje „Wonder daden van een klein Chineesje", dat in kleu rig, fleurig costuum voor de jeugd heel aar dige dingen deed. Tenslotte ging een afdeelinkje, waarin een schijnbaar domme jongen, ondervraagd door den „meestor" eigenaardige, lachwekkende antwoorden gaf. Alles bij elkaar genomen heeft de aanwe zige jeugd een kostelijken middag gehad Gisterenavond heeft hetzelfde tweetal een cabaretvoorstelling gegeven voor volwasse nen, waarvan velen echt genoten hebben. Het nieuws van den dag in beeld. Foto's in onze Tijdinghal. Prinses Juliana voor de microfoon in het paleis Het Loo, tijdens het uitspreken van haar radiorede. Een aantal opnamen van de 3 October feesten te Leiden. Drie foto's van de Leidsche sterrewacht, die morgen 300 jaar zal bestaan. De eerste trein rijdt over den nieuwen spoorbrug te Zaltbommel. Eenige opnamen van de „Zwarte Zee", die een proeftocht maakte met Prinses Juliana aan boord. De „Johan de Witt" maakt een proeftocht, nadat een nieuwe ïeus is aange bracht. Het nieuwe bureau van de Rotter- damsche rivierpolitie, enz. De winterdienst op den Provincialen Stoombootdienst. De winterdienstregeling van den provin cialen stoombootdienst is eveneens niet be langrijk gewijzigd. Alleen op den middag is een bootreis uitgevallen. De laatste boot, nl. die van halftien uit Breskens, is boven aller verwachting ook in den winterdienst opge nomen. Des Zondags wordt een reis minder gedaan. Envelop met bankpapier gevonden. Op 16 September 1933 is in een brievenbus van den rijkspostdienst alhier een enveloppe aangetroffen zonder eenige aanwijzing en bevattende bankpapier. Tot heden is die en veloppe niet gereclameerd. Vermoed wordt dat iemand van elders in die brievenbus cor respondentie heeft geworpen en daarbij uit onbedachtzaamheid bedoelde enveloppe met bankpapier mede in de bus heeft gedaan. Indien dit juist is, heeft de betrokkene er later geen oogenblik aan gedacht, dat de en- veloppe met bankpapier in een brievenbus te Vlissingen is geworpen en heeft hij waar schijnlijk bij de politie elders aangifte ge daan van vermissing van deze enveloppe. Om inlichtingen kan men zich wenden tot den commissaris van politie te Vlissingen. MIDDELBURG. Auto-ongeluk. De heer de H., handelsreiziger te Rotter dam, reed gisterenmiddag op den Nieuwland- schen weg, juist even voor het dorp Nieuw en St. Joosland, met zijn auto tegen een boom, veroorzaakt door het springen van een voorband. De heer de H. wist zelve uit den wagen te kruipen en bleek er met lichte kneuzingen in de borst en eenige verwondin gen aan de handen te zijn afgekomen. Per particulieren wagen werd hij naar Goes ge bracht. De auto was totaal vernield en is door de politie in beslag genomen. 25 jaar dienst als rijksveldwachter. Aan den rijksveldwachter brig.-tit, A. van der Mooren te Middelburg, is heden bij monde van zijn districtscommandant te Mid delburg de zilveren medaille uitgereikt voor 25 jaar trouwen dienst. ZOUTELANDE. Loop der bevolking. Ingekomen: D. de Vries, van Mid- elburg. Vertrokken: J. Bosselaar, naar JLreriit. KORTGENE. De djjjkval op Noord-Beveland. In den nacht van Dinsdag op Woensdag is ?r geen water in den inlaatpolder gekomen. Ook de opening is niet veel grooter gewor den. Woensdagmiddag stond het water hoo- ger dan den vorigen dag en er kwam meer water binnen. Bij de gehouden peilingen vond men 20 meter water. In den inlaatpolder staan geen gebouwen, 3 dat de schade alleen grondverlies betreft.

Vlissingse Courant | 1933 | | pagina 1