500 150 25 I Boek WOENSDAG 4 OCTOBER Strijkijzer EERSTE BLAD No. 234' Tie Jaargang 1933 lilian: firn f. HI IIIHM IfMM SI-ll Ilisiinp. 1(1(1. II. Pnlriktiiit UI Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke Feestdagen rgsche oomvaart STADS- EN PROVINCIENIEUWS en's avonds een Boekhandel D'HUY KERK- EN SCHOOLNIEUWS BUITENLAND DE BRAND IN HET RIJKSDAGGEBOUW. VLISSINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS: Voor alle gemeenten op Walcheren en waar agentschappen geves tigd zijn ƒ2.20 per 3 maanden. Franco door het geheele rijk 2.50. Voor België, Duitschland en Frankrijk ƒ3.40. Voor de overige landen bij wekel. verz. ƒ3.20. Afzonderlijke nrs. 5 cent ADVERTENTIEPRIJSVan 1—5 regels 1.25iedere regel meer 25 cent. Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ct p. regel. Kleine advertenties van 15 regels 50 et Iedere regel meer 10 ct. (max. 10 regels). Bij 3 maal plaatsing van 1—5 regels alles bij vooruitbetaling De abonné's in 't bezit eener Polis, zijn GRATIS verze kerd tegen ongelukken voor gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij dood door een ongeluk. gulden bij verlies van een hand, voet of oog. gulden bij verlies van een duim gulden bij verlies van een wijsvinger gulden bij verlies van eiken anderen vinger AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIGING „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS" Dit nummer bestaat uit 2 bladen koop-instal- if heden een J! RG(SZonen, en 52. g-Kotterdam plaatsen lidd v. Kott. l.UUl vm u 8 8 8 8 8 8 skomen port- en Exp. 5 VOS, relet 'ERS. Tel 153. OUT, Tel. 282. Telef 10: Zitting der Provinciale Staten. Ged. Staten van Zeeland hebben de ope ning van de tweede gewone zitting der Pro vinciale Staten vastgesteld op Dinsdag 21 November as., des voormiddags te 10 uur. Het Nut. Grand Hotel Britannia Gisterenavond opende de heer J. C. Paap öls voorzitter van het departement Vlissin- gen den eersten avond van het winterseizoen imet een woord van welkom aan de in grooten getale opgekomen leden-en aan de declama trice, mevr. A. Rühl—Petri. Zooals we in ons nummer van Zaterdag hebben gemeld, werd de avond gegeven met een Deensch werk „de prinses, die spon" van Ingeborg Maria Sick in de vertaling van mevr. D. Logeman- van der Willigen. In dit sprookjesverhaal wordt een veridealiseering als het ware ge geven van de liefde, die niets eischt dan het hart. Een prinses gaat naar de woning van haar min, welke schilderachtig in een tuin zoo goed als verborgen is, waarheen een zeer kronkelend pad ligt. De prinses heeft daar een onderhoud met een machtig koning, welke haar zijn land, zijn rijkdom aanbiedt. Edoch, waar zij, om uitdrukkingen voor het portret van haar moeder en haar, geneigd was hem te huwen, geeft ze nu een weige rend antwoord, daar hij slechts rijkdom en macht aanbiedt, terwijl hij van zijn hart niet rept, In het boerenhuisje van haar min, waar de prinses spon, krijgt ze bezoek van Ricardo, neef van de min, die zij steeds meer mag lijden en aan wie ze ten slotte, als hij, na dagen en dagen achter elkaar herhaald bezoek, afscheid komt nemen, verklaart zon der hem niet te kunnen leven. Het slot der geschiedenis is, dat Rioardo in werkelijkheid niemand anders is dan den hierboven ver melden koning. Ziehier in korte woorden de hoofdvoordracht van de declamatrice, die in dit schijnbaar luchtige werk allen geboeid hield van het begin tot het einde, die de drie verschillende hoofdpersonen voor ons heeft doen leven, al hadden we gaarne gezien, dat de koning, die in werkelijkheid voor de prin ses schijnt te voelen en in ieder geval haar blijkt te willen bezitten, krachtiger gereageerd had op haar weigering. Dat de declamatrice haar stem anders wel blijkt te beheerschen, bleek ons uit de verschillende intonaties in dit werk van de Deensche schrijfster, waar om het te bejammeren is, dat, zij het ook maar enkele woorden in de zachte gedeelten van de voordracht, ons ontgingen. Dat neemt niet weg, dat het applaus, hetwelk oplaaide uit de zaal, tenvolle verdiend was voor de kranige voordracht van dit lang niet gemak kelijk Deensche sprookje. Het was een aar dige attentie van het bestuur om de decla matrice te huldigen door het overhandigen van een bloemstuk van zacht gekleurde rozen. Na de pauze, waarin aan de aanwezigen de gelegenheid werd geboden om de rede, die H. K. H. Prinses Juliana voor het Crisis comité zou houden, te beluisteren en waarin de hooge spreekster een overzicht gaf van de werkzaamheden van bovengenoemd co mité, trad mevr. Rühl—Patri naar voren met lichter werk. Voor met de bespreking daar van een aanvang te maken, zij het ons ver gund een woord van dank te brengen voor de mogelijkheid van de beluistering aan het bestuur van het departement Vlissingen niet alleen, maar bovenal aan den heer K. Meul- meester, die den luidspreker welwillend ter beschikking had gesteld. Was uiteraard voor de pauze, door de om vangrijkheid en de zwaarte der stof, de taak der declamatrice die van lectrice, het laatste deel van den avond werd gevuld met zuivere declamatie. Al dadelijk deed deze ons zeer aangenaam aan door de gevoelvolle repro ductie van het Kindertwaalfuurtje van Sa muel Falkland, waar gebaren, mimiek en intonatie de sprekende kinderen zeer goed typeerden. „Voor 't loket Hollandsche spoor" deed ons genieten van een geestig beschre ven tooneeltje van Justus van Maurik, dat o zoo vaak voor een stationsloket zich afspeelt. Grappig was het kleine gedichtje van dr. E. Laurillard, dat aangaf in welke moeilijke ge vallen iemand in een openbaar middel van vervoer kan geraken. Het slot van den avond werd gevormd door een stuk van J. J. Cremer „De Rijke", de bepeinzing van Mieke, die, in Geldersche hoerendracht, ondanks het feit, dat ze ge vleid wordt door den jonker, toch haar „Kloris" verkiest boven den rijken, „voor namen" vleier. Hartelijk en warm klonk het ruimschoots verdiende applaus na het einde als belooning voor het gebodene. Voordracht over „Leven en Dood". Blijkens achterstaande advertentie zal de heer K. de Jong uit Amsterdam a.s. Zater dag, 7 dezer, in „Britannia" een voordracht houden over „Leven en Dood". Naar ons wordt medegedeeld, zal de spreker zich voor zijn onderwerp niet baseeren op eenig secta- risch standpunt, noch heeft hij zijn stof geput uit bestaande boeken of geschriften, doch hij stelt zich voor, dit gegeven te be handelen van uit een persoonlijk, logisch gedacht, neutraal, dus niet dogmatisch standpunt. De toegangsprijs is 0.25, doch voor wie dit eenig bezwaar mocht zijn, is de toegang vrij. Het bestuur van de Hermes-Loge der The osofische Vereeniging, die de gastvrouw is van den spreker, verzoekt ons nog onder de aandacht van de lezers te brengen, dat ook dit jaar kostelooze cursussen worden gege ven, waarvoor men zich bij een der bestuurs leden of in de bibliotheek, Kasteelstraat 58, kan aanmelden, zoomede a.s. Zaterdag, na afloop van de voordracht van den heer De Jong, waar tevens omtrent data enz. zou kunnen worden overlegd. De bibliotheek, die ruim voorzien is van boeken van diverse strekking, is voor het publiek geopend iedoren Maandagavond van 7—9 uur. Oefening Vlissingsche brandweer. Een droge oefening met een natten afloop. Een gulle directie. Gisterenavond tegen 7 uur kwam onze brandweer in actie voor een veronderstelden brand' in de brouwerij „de Meiboom". Onder leiding van haar commandant, den heer W. J. Agterberg), trok het ruim 40 man tellende brandweercorps met groot materiaal naar „het terrein van den brand". De automotorspuit werd opgesteld aan de Hendrikstraat hoek Droogdok, de motorspui ten I en n resp. in de Flesschenstraat en de Verlengde Nieuwstraat. De magyrus-ladder werd tegen den voorkant van het gebouw ge plaatst, terwijl de slangen die aan vóór- en achterzijde van het brouwerij-complex wer den aangevoerd, op een gegeven sein werden uitgerold en aangekoppeld. Met het oog op het veroorzaken van waterschade werd geen water gegeven. Ook de ladder-oefening had een zeer snel verloop in minder dan geen tijd waren de spuitvoerders met slan gen gewapend tot aan den nok van het 23 M. hooge dak geklommen. Als derde oefening werd de kracht van de automotorspuit beproefdgekoppeld aan de waterleiding werd tot ver boven het dak uit gespoten. Bij het vallen van den avond kwam de schijnwerper in actie en bij het felle licht van den stralenbundel deed het spel van licht en water een oogenblik aan een werke- lljken brand denken. Na afloop van de oefening werd het ma teriaal op de binnenplaats van de brouwerij opgesteld en de manschappen door den com mandant toegesproken. Hij betuigde zijn te vredenheid over de goed geslaagde oefening en deelde mede, dat de directie van de brou werij het corps in de gelegenheid stelde een oogenblik uit te rusten, onder het genot van een glas bier en een versnapering. Dat van dit aanbod gretig gebruik werd gemaakt, spreekt vanzelf. De Vlissingsche brandweer bleek het Vlissingsch gerstenat hoogelijk te waardeeren. De directeur van de brouwerij, de heer A. E. Dudok van Heel, sprak zijn waardee ring uit voor het vlugge optreden der brand weer en wijdde een dronk aan het wakkere corps, hetgeen beantwoord werd met een „Leve de Meiboom". De commandant bedankte de directie voor het gulle onthaal, waarna manschappen en spuiten weder inrukten. OOST- EN WEST-SOUBURG. Arbeidsbemiddeling. Bij het orgaan der arbeidsbemiddeling stonden op 26 Augustus 1933 ingeschreven 224 werkloozen. Tot en met 30 September 1933 werden in geschreven 67 en afgeschreven 37 werkloo zen. Bij de werkverschaffing waren geplaatst gemiddeld 35 werkloozen. Aan 116 personen werd steun verleend. Gevonden voorwerpen. Een fietszadeltasch bij Van Eenennaam, Vliss, straat 270. MIDDELBURG. Gymnastiekvereenïging „Achilles". In de algemeene ledenvergadering van bovengenoemde vereeniging werd in de vaca ture ontstaan door het vertrek van mevr. A. H. van de Woestijne—van Roo tot voorzitter benoemd de heer G. C. de Hamer. Door het bedanken van mej. A. Roose als penning- meesteresse werd in' deze functie voorzien door de benoeming van 'mej. J. de Munck. De afgetreden dames werden onder ap plaus dank gebracht voor het zeer vele wat zij in het belang der vereeniging hebben gedaan. WESTKAPELLE. Auto in brand. Maandagavond is op den weg van West- kapelle naar Zoutelande door onbekende Gorzaak de vrachtauto van zekeren Kalland te Westkapelle in brand geraakt. De auto was met stroo afgeladeh. Hoewel door eige naar en toegeschoten personen met man en macht werd. gewerkt om de lading af te werpen, mocht dit niet baten. Auto en lading gingen totaal in de vlammen op, slechts een hoop asch en een verwrongen karkas bleven over. Verzekering dekt de schade. GOES. Locaalspoorweg op Zuid-Beveland. Naar thans bekend wordt, is van 22 ge meenten op Zuid-Beveland antwoord ingeko men inzake eventueele stopzetting van het personenvervoer door het locaalspoor, be houdens dat gedeelte, dat nog in een be staande behoefte blijkt te voorzien. Van deze 22 gemeenten verklaarden 2 zich tegen het voorstel der commissie. In verband met dezen uitslag verwacht men, dat tot algeheele opheffing van het personenvervoer zal worden besloten, met uitzondering van de lijn Goes—Hoedekens- kerke en misschien de lijn Goes-Wolfaarts- dijk, dit in verband met- liet door den ge meenteraad van Wolfaartsdijk gemaakte voorbehoud in hot antwoord aan de commis sie en het feit, dat de lijn GoesWolfaarts dijk een niet onbelangrijke doorverbinding geeft. HEINKENSZAND. Verdacht van oplichting. Door de politie te Heinkenszand is aange houden en ter beschikking van de justitie ge steld zekere G. M., tijdelijk verblijvende al daar, als verdacht van oplichting. KWADENDAMME. Auto tegen een motortrein opgebotst. Een auto uit Rotterdam, waarin twee per sonen, reizigers van het Technisch Bureau „Alwatt", aan den Provenierssingel te Rot terdam, waren gezeten, is op den onbewaak- ten overweg op 't lange Weegje te Kwaden- damme ingereden op den motortrein, die om vier uur uit Hoedekenskerke naar Goes ver trekt. Een der inzittenden, de heer H. J. R. Naal den, is ernstig aan het hoofd gewond, terwijl de ander met een gebroken been en hoofd en halswonden werd opgenomen. Beide per sonen zijn met den motortrein naar Goes vervoerd, waar zij in het St. Joanna-zieken- huis ter verpleging zijn opgenomen. De auto, die met groote snelheid door den motortrein tegen een langs den weg staan- den paal werd geworpen, is geheel vernield. De trein had een uur vertraging. BRESKENS. Statuten „Werkmansbelang". Met de Staatscourant van heden werden de afdrukken verzonden van de statuten der Vereeniging „Werkmansbelang" te Breskens. OOSTBURG. Dierenmishandeling. Bij de politie te Oostburg is aangifte ge daan van een mishandeling van een hond. Het dier was des morgens van huis gegaan en kwam des avonds bloedend thuis. Het bleek dat men het dier ernstig had mishan deld (gecastreerd). Naar den schuldige wordt een onderzoek ingesteld. TERNEUZEN Op- en afgeschutte schepen. Gedurende de afgeloopen maand Septem ber zijn alhier resp. op- en afgeschut 179 zeeschepen metende 150.516 N.R.T. en 179 schepen met een tonneninhoud van 149.1 J 3 N.R.T, In de overeenkomstige periode van het vo rig jaar bedroegen de cijfersopgeschut 184 schepen metende 158.222 N.R.T. en 182 sche pen met een tonnenmaat van 149.654 N.R.T. van Tel. 348 Badhuisstr. 15 HONTENISSE. Eervol ontslag. Ged. Staten van Zeeland hebben aan P. J. Cappendijk te Kloosterzande, op eigen ver zoek, eervol ontslag verleend als arbeider in vasten dienst op. de provinciale wegen met ingang van 1 Maart 1934. OVERSLAG. Auto met boter in beslag genomen. Op 2 October jL deed zekere P. te Over slag bij den kommies te Roodesluis, gemeente Overslag, een auto geladen met 150 vaten boter, bevattende bijna 8000 KG. naar Bel gië uitklaren. Eenige uren daarna passeerde hij dat be lastingkantoor opnieuw met den auto en .zijn vracht, waarop het voertuig met boter door de belastingambtenaren werd in beslag ge nomen, omdat hij werd verdacht van verbo den invoer van boter uit België naar Neder land. P. gaf daarbij voor in België door de gendarmen te zijn beschoten en achtervolgd door douanen in een auto, waarop hij naar Nederland was teruggekomen. KORTGENE. De dijkval op Noord-Beveland. Omtrent den dijkval op Noord-Beveland vernemen wij nog het volgende Het is voor de grondbezitters in den Nieuw-Noord-Bevelandschen polder een lee- lijke schadepost. Kan men van een laag dijkje vlak achter de zeewering een zeedijk maken, dan kost dit ongeveer 100.000. Is dit niet mogelijk, dan zal men den in" at- polder moeten laten „drijven" en moet de inlaatdijk zeewaardig gemaakt worden. De kosten zijn dan nog hooger. Gisterenmiddag heeft men op het gemeen tehuis te Colijnsplaat de mogelijkheid van een en ander besproken. De verwachting, dat gisterenmiddag bij hcog water het water den inlaatpolder zou binnenstroomen, is niet juist gebleken. Wel zakten nog steeds brokken van den dijk weg. Het gat is nu 225 meter lang geworden. Bij een nieuw laagwatertij, hedenavond 10 uur, verwacht men nog grootere verzwakkingen en een vergrooting van de opening tot 300 meter. Vanwege den stroom en het gevaar van verzakkingen konden nog geen peilingen worden gedaan. De Commissaris der Koningin in Zeeland, mr. J. W. Quarles van Ufford, de hoofd ingenieur van den provincialen waterstaat, ir. Van Leeuwen, en andere autoriteiten v/aren ter plaatse aanwezig. DREISCHOR. Aangehouden. Door de politie alhier is aangehou den en ter beschikking van de justitie ts Middelburg gesteld zekere R., arbeider al daar, als verdacht van het plegen van niet nader te noemen handelingen met aan zijn zorg toevertrouwde kinderen. Openbare middelen van vervoer. Ged. Staten hebben besloten 1. aan Ch. L. D'hert te Westdorpe vergun ning te verleenen tot het in werking houden van een autobusdienst, uitsluitend op Maan dagen, van Sas van Gent naar Hulst en om gekeerd 2. aan Ch. L. D'hert te Westdorpe vergun ning te verleenen tot het in werking houden van een autobusdienst, uitsluitend op Maan dagen van Westdorpe naar de Belgische grens en omgekeerd 3. aan J. Maas te St. Jansteen vergunning te verleenen tot het in werking houden van een autobusdienst, uitsluitend op Donderda gen, van Koewacht over St. Janssteen naar WAAROM 22'/2 CENT Waarom betaalt U 2272 cent voor een zelfwerkend waschmiddel. Kent U dan „1. 2. 3." niet. Een beter waschmiddel zult O ner gens vinden. Dit is geen tijd voor sleur. Doet als zoovele Uwer kennissen, onderzoekt alle dingen en behoudt „1.2.3.". Dat uitstekend zelfwerkend waschmiddel is 100 °/0 Nederlandsch Fabrikaat en kost slechts 17'/2 cent per pak. DEZE WEEK ALS PROEF extra voordeelig 2 PAKKEN „1. 2.3/' 30 cent. de Belgische grens (richting St. Nicolaas) en omgekeerd aan L. Leendertse te Hansweert (gemeente Kruiningen) over Schore, Kapelle en Kloe- tinge naar Goes, en omgekeerd (dagelijks, met uitzondering van den Zondag en den eersten Kerstdag). Een kwade verrassing. Het zendingsbureau Oegstgeest giro nr. 6074 vraagt ons plaats voor het volgende De gang der inkomsten van de zending is zeer wisselend en de lijn, die deze op een grafiek zou aangeven, neemt zeer grillige vormen aan. Niet alleen zegt de eene maand niets over een volgende, maar ook de gelijk namige maanden van verschillende jaren loopen zeer uiteen. Zoo waren Januari van dit jaar samen beter dan het vorige jaar, maar in Maart, April en Mei bleven de in komsten zóó ver beneden die van 1932, dat het scheen, alsof nu de invloed der tijdsom standigheden op onze geldmiddelen eerst goed merkbaar werd. Evenwel, het verander de in de volgende maanden weer en Juni en Juli waren beter dan het voorafgaande jaar. Ja, zelfs Augustus 1933 was 50 beter dan Augustus 1932. Als er nu bij alle onbereken baarheid der inkomsten één ding in den loop der jaren was komen vast te staan, dan was het wel dit, dat Augustus de maand van de laagste ontvangsten is. Dan vertoont de lijn een scherpe daling en bereikt het laagste punt. Helaas, dit jaar is ons de kwade verras sing bereid, dat September slechter is dan Augustus. Bracht deze .laatste maand nog ruim 30.000 op, September zal dat bedrag niet halen. Deze tegenvaller vergroot de moeilijkheden aanzienlijk. Vele betalingen, ook van salarissen, moeten worden opge schort, de uitzending der nog hier gebleven onge zendelingen kan nog niet plaats heb ben, het werk in Indië kan niet voor het volle laatste kwartaal gefinancierd worden enz. Van de uitkomst der circulaire, die aan de duizenden adressen verzonden werd, is nog niets te zeggen. Maar voor een betere uit komst van de nieuwe maand October is daarop, voor zoover wij die van menschen verwachten, al onze hoop gebouwd. Geref. Kerken. Aangenomen het beroep naar Borsselen—Driewegen door den heer H. Fransen, cand. en hulpprediker te Kolhorn. Examens. Te Pslft slaagde heden voor scheikundig ingenieur de heer W. J. K. Schönlau te Vlis singen. Bij het te Amsterdam gehouden examen ter verkrijging van het voorloopig diploma landmachinist slaagden de heeren J. van de Plasse te Oost- en West-Souburg en F. C. J. Cornelisse te Vlissingen, die beide hunne op leiding daarvoor genoten bij de Vereeniging voor voortgezet nijverheidsonderwijs te Mid delburg. Alvorens met het eigenlijk proces voort te gaan, deelt de president van den strafsenaat, dr. Buenger, na opening van de zitting mede, dat hij een telegram heeft ontvangen, vol gens hetwelk op den laatsten dag van het proces de beklaagde Dimitroff tijdens een pauze in de zaal door een politie-beambte zou zijn mishandeld. De onderteekening van dit telegram, waaronder zich obk een advo- vaat uit Chicago bevindt, spreken aan het •lot het verzoek uit, dat de president krach-

Vlissingse Courant | 1933 | | pagina 1