500 300 25 ASPIRIN MAANDAG 2 OCTOBER EERSTE BLAD No. 232; 71e Jaargang 1933 Hips: lira F. I'M 01 VELDE It. WiliH 58-60. Vlissingen. leltl. II. Fistieltging 11211 Verschijnt daoeiijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke Feestdagen GEMEENTEBESTUUR BINNENLAND STADS- EN PROVÏNCIENIEUWS Vaa/tcm ABONNEMENTSPRIJS: Voor alle gemeenten op Walcheren en waar agentschappen geves- :igd zijn 2.20 per 3 maanden. Franco door het geheele rijk 2.50. Voor België, Duitschland >n Frankrijk ƒ3.40. Voor de overige landen bij wekel. verz. 3.20. Afzonderlijke nrs. 5 cent. VLISSINGSCHE COURANT ADVERTENTIEPRIJSVan 1—5 regels 1.25iedere regel meer 25 cent. Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ct. p. regel. Kleine advertenties van 1—5 regels 50 ct Iedere regel meer 10 ct. (max. 10 regels). Bij 3 maai plaatsing van 1—5 regels 1.—alles bij vooruitbeta ling }e abonné's in 't bezit eener 'olis, zijn GRATIS verze- terd tegen ongelukken voor gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij dood door een ongeluk. gulden bij verlies van een hand, voet of oog. gulden bij verlies van een duim gulden bij verlies van een wijsvinger gulden bij verlies van eiken anderen vinger AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREEN1GING „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS" Dit nummer bestaat uit 2 bladen NEDERLAND. Den Helder. Schietoefeningen. De Burgemeester van. Vlissingen maakt ,an zeevarenden bekend, dat zal worden ge- jchoten met a. luchtdoelgeschut Standplaatsnabij het voormalige verde- ligingswerk Kijkduin, op Schietdagen 3, 4, 5, 6, 9, 10, 11 en 12 Oc- ober 1933 van 9h tot I7h en bovendien op 4 n 10 October van 20h tot 22h. Onveilige sector: begrensd door de rich- ngen Kijkduin-verkenningston Molengat en ;ykduin-verkenningston Westgat, straal van en sector 12 K.M. Seinen eiken dag wordt één uur vóór den anvang der schietoefeningen op het werk lijkdoiin een roode vlag (bij duisternis een oode lantaarn) gehesehen en na afloop der efening gestreken. b. Met luchtdoelmitrailleurs. Standplaats in het duinterrein 500 M. en N. van Groote Kaap Zanddijk. Schietdagen3, 4, 5, 6, 10, 11, 12 October 933 van 9h—12h en bovendien op 9 October 'an l3h17h. Onveilige sectorbegrensd door de rich- ingen Groot Kaap Zanddijk—Roodeton nr. 5 Schulpengat en Groote Kaap Zanddijk— ;allantsoog straal van den sector 6 K.M. Seinen Eiken dag wordt één uur vóór den nvang der schietoefening nabij Groote ip Zanddijk een roode vlag gehesehen en afloop der oefening gestreken. Zeevarenden wordt verzocht zich niet on- nipodig lang in bovengenoemde sectoren op te houden. Vlissingen, 2 October 1933. De Burgemeester voornoemd, P. G. LAERNOES, L.B. Extremistische invloeden in Middenstands- kringen. Men verzoekt ons plaatsing van het vol gende Het algemeen bestuur van den Kon. Ned. Middenstandsbond wenscht ter voorkoming van misverstand ter algemeens kennis te brengen, dat van zekere zijde volkomen ten onrechte uit het gesprokene ter demonstra tieve vergadering van den bond, gehouden op Woensdag 20 September jl. in den Dierentuin te 's-Gravenhage, de gevolgtrekking is ge- .aakt, dat het bondsbestuur de ontwikkeling ran fascistische, nationaal-socialistische of ilijke invloeden in den bond in de hand -u willen werken of toelaten. Het bondsbestuur wenscht zulks met den leesten nadruk tegen te spreken en ver- ■t, dat het de neutraliteit van den bond politiek en godsdienstig terrein in elk op- icht wenscht te handhaven. Uit de omstandigheid, dat een der woord- •ders in genoemde vergadering met na- uk gewezen heeft op het feit, dat de be lde staatkundige stroomingen, als gevolg n de veronachtzaming der middenstands- ilangen door regeering en volksvertegen- 'ocrdiging, in middenstandskringen steeds 'achtiger worden, waaraan een ernstige aarschuwing aan het adres der voor orde en gezag verantwoordelijke instanties werd ver bonden, mag niet worden afgeleid, dat daar mede eenige propaganda, bedreiging of eeni- ge andere met de politieke onzijdigheid of ezagsgetrouwheid strijdige handeling zou Bijn gepleegd. Het constateeren van voornoemd, voor alle ngewijden waarneembaar feit, beoogde lechts opnieuw de aandacht te vestigen op e ernstige gevolgen, welke kunnen voort- loeien uit het tekortschietende midden- tandsbeleid der regeering. Rijksverzekeringsbank. Bij Kon. besluit is aan J. W. A. Loosecaat 'an Nouhuys op verzoek eervol ontslag ver eend als inspecteur der agenten der Rijks verzekeringsbank met dankbetuiging. Verblindende rijwielverlichting. Verzocht wordt onder de aandacht van iet wielrijdende publiek te brengen, dat -*e- (pn van hen zich nog steeds schuldig maken an het voeren van a erblindende verlichting lp hun rijwiel. Ter oriënteering diene, dat de ijwiellantaam dusdanig behoort te worden gesteld, dat de lichtbundel circa 10 15 meter vóór het rijwiel op den weg valt. Door de politie zal hierop nauwkeurig ge let worden en bij overtreding proces-verbaal worden opgemaakt. Korting op uitkeeringen aan de mobilisatie slachtoffers. In het Staatsblad is een Kon. besluit opge nomen, waarbij verminderingen worden aan gebracht in de geldelijke uitkeeringen aan de zgn. mobilisatieslachtoffers. Het besluit is gegrond op de overweging, dat het met het oog op den toestand van 's lands financiën en lettende op de sedert ingetreden daling van den levens- en den loonstandaard, wenschelijk is over te gaan tot herziening van, de betreffende bepalingen. Het besluit treedt heden in werking. Beperking van den rundveestapel. Ter zake van die beperking van onzen rundveestapel wordt gemeld, dat men zich voorloopdg op het standpunt heeft gesteld, onzen rundveestapel met 200.000 stuks in te krimpen. Dit wil echter geenszins zeggen, dat deze beperking voldoende zal blijken te zijn. Het staat reeds vast, dat de rundveecentrale tot verdergaande maatregelen zal overgaan in dien de wenschelijkheid daarvan mocht blij ken. Het uniformverbod. Te Zaandam is Vrijdag ter gelegenheid van de installatie van den nieuwbenoemden pastoor aldaar, welke plechtigheid gevolgd werd door een défilé van vak- en ambts organisaties en andere R;-Kath. vereenigingen met ontplooide banieren, proces verbaal op gemaakt tegen twee vaandeldragers wegens overtreding van het uniformverbod. De ge- verbaliseerden zijn leden van de R.-Kath. piopagandaclub en de plaatselijke af deeling van den R. Kath. bond van overheidsperso neel. Men gelooft hier te doen te hebben met een principieele bekeuring, om te zien of uit te maken valt wat al dan niet toege staan is. Voor het Plaatselijk Crisis-Comité. Door den penningmeester van het Plaatse lijk Comité Vlissingen van het Nationaal Crisis-comité vcerd ontvangen van mej. A. J. K. de somma van 6. Directie „Vlismar". Naar wij vernemen is tot directeur van de Vlissingsche Mineraalolie en ^Asphalt Raffi naderij benoemd de heer ir. O. G. Heldring en tot adjunct-directeur de heer ir. A. H. van Nouhuijs. De radiorede van Prinses Juliana te beluisteren op den Nutsavond. Het bestuur van het Nutsdepartement heeft maatregelen getroffen, dat de radiorede van de Prinses op Dinsdag a.s. te beluisteren zal zijn tijdens den declamatie-avond, welke door mevr. Rühl gegeven zal worden. Dienstregeling electrische tram. Door foutieve opgaaf hebben wij Zaterdag gemeld, dat de laatste tram naar Middelburg voortaan in plaats van elf uur om 11.15 zou vertrekken. Men verzoekt ons mede te deelen, dat deze wijziging eerst met den winterdienst in wer king treedt, dus voor het eerst op Zondag 8 October a.s. V. z. c. Bedoeld als sluiting van het zwemseizoen gaf deze vereen iging Zaterdag een gezelli^en avond in de groote zaal van ons badhotel. In zijn welkomstwoord deelde de voorzitter, de heer J. J. van der Jagt, mede, dat de idee daartoe was uitgegaan van enkele leden. Ge zien de prettige verstandhouding was het bestuur met dit plan accoord gegaan, waar na de secretaris, de heer J. Prins, met eenige leden voor de uitwerking hadden zorggedra gen. Dank zij de medwerking van verschil lende zijden waren zij er in geslaagd een af wisselend programma, bestaande uit muziek, film en voordracht, samen te stellen, waar voor de voorzitter allen zijn erkentelijkheid betuigde. Een orkest onder leiding vanN mej. M. de Hondt, opende met het Zeeuwsche Volkslied, dat door de aanwezigen werd medegezongen. Van de overige gespeelde nummers memoree- ren we naast enkele marschen een fantasie over de opera ..Zampa" van Herold, in welke compositie vooral de clarinet zich in enkele solo-gedeelten onderscheidde. De uitvoeren den oogstten veel succes, mej. De Hondt wer den door den voorzitter bloemen aangeboden vergezeld van den dank voor de belangelooze medewerking. Door den heer De Bruine werd een smal film gedraaid, welke verschillende aardige momenten bood van den laatsten Walcher- schen kanaalbeker zwemwedstrijd, terwijl een andere celluloidband een reeks schitterende opnamen van Vlissingen en wel speciaal van het nieuwe park in beeld bracht. Voor la note gaie zorgde de heer Talmon, die declamaties (Voor de rechtbank en De lijfspreuk van den generaal) en voordrachten ten beste gaf. Een en ander viel bijzonder in den smaak, hetgeen wel bleek uit het spontaan medezingen der refreintjes en den gullen lach, welke onophoudelijk door de zaal weerklonk. De amateur-humorist werd door den heer De Rooy aan den vleugel onder steund. De heer Van der Jagt dankte ook de hee- ren De Bruine en Talmon voor hun groote welwillendheid en het gebodene, waardoor het slagen van dezen avond alleszins verze kerd was geworden. Evenals vorige jaren was uit de leden der zwemclub een commissie gevormd, welke zich ten deel stelde het peroOneel der vereeniging na afloop van het seizoen een blijk van waar deering te offreeren. Ook ditmaal was men daarin geslaagd en bij monde van den heer Van de Griek werden den heer Pantus een rooktafel, mej. Prins een handtasch en een reis-nécessaire, den heer Balmakers een schemerlamp en den heer Schot een ge schenk in enveloppe aangeboden. Namens het personeel dankte de heer Pantus voor de mooie souvenirs en bestuur en leden voor de prettige samenwerking in het afgeloopen sei zoen. De commissieleden, die zich voor de in zameling van gelden beijverd hadden ont vingen taarten van het personeel. De heer Balmakers, die afzonderlijk zijn dank be tuigde, spoorde daarbij aan het volgende jaar weer te komen zwemmen, trots de ziekte van Weill, hetgeen groote hilariteit verwekte. Een geanimeerd bal onder leiding van den heer Aerssens met muziek van den heer De Rooy, afgewisseld door voordrachten van den heer Talmon, hield de vele aanwezigen, waarvan de jeugd het grootste contingent vormde, nog eenige uurtjes in hoogst aange name stemming bijeen. Een huldiging. Zaterdagmiddag om 5 uur is het muziek gezelschap „Ons Genoegen" met de signaal- afdeeling der V.T.V. en zoowel adspiranten als leden en veteranen der V.T.V. van de Zeil- markt afgemarcheerd om hulde te brengen aan den voorzitter, die, ongeveer gelijk met zijn zilveren bruiloft, het 20-jarig voorzitter schap der tumvereeniging mocht herdenken. Nadat tot voor de woning van den heer F. G. Lemmers, die, naast vele particuliere ge- lukwenschen, ook de officieele in ontvangst had te nemen van zijn af deeling der brand weer, die met den commandant en een der hoofdlieden der vrijwillige brandweer, welke met een brandwagen waren voorgereden was gemarcheerd, nam de heer Jansen, als vertegenwoordiger der turnvereeniging het woord om het „geachte bruidspaar in herin nering te brengen het aloude gezegde als alles meeloopt is er een groote optocht, wat hier in werkelijkheid het geval is. Hij stelde het op grooten prijs het zilveren echtpaar namens de vereeniging geluk te mogen wen- schen, dat, ondanks het feit, dat de weg niet altijd over rozen was gegaan, toch steeds het hoofd omhoog had gehouden. Maar grooter motief dan dit zilveren feest was voor spre ker het feit, dat de heer Lemmers 20 jaar het voorzitterschap der turnvereeniging had bekleed. De turners wilden hem voor dit feit huldigen en hoewel, zooals spr. wist, de zil veren bruidegom in principe er tegen was. wilde hij hem bij dezen waar zoovelen achter hem stonden, nl. allen, die daar in het gelid geschaard stonden verzoeken, het kleine aandenken dat de V.T.V. hem wilde aanbieden als bewijs van erkentelijk heid voor alles wat hij daarvoor heeft ge daan, wel te willen aanvaarden. Daarop trad uit de gelederen te voorschijn een der vete ranen, die een schitterend radio-toestel over handigde, waarin de initialen V.T.V. waren ingebouwd. Spr. hoopte, dat dit toestel nog menig jaar in de woning van den voorzitter zijn zuivere klanken mocht verspreiden. De heer Van 't Westende, die het toestel had geleverd, nam het nu van den turner over om het in de woning van den voorzitter te installeeren. De heer Jansen eindigde zijn toespraak met de woorden Wij hopen, dat u nog vele jaren den scepter moogt zwaaien in het groote huisgezin, dat zich noemt V.T.V. Met enkele woorden dankte de heer Lem mers, hoewel het hem moeilijk is voor de „makkers" uitdrukking te geven aan zijn ge voelens. Was hij al bijzonder vereerd met de bloemenhulde, dit cadeau is hem het evenbeeld van goede vriendschap, dat hij dan ook als zoodanig wil aanvaarden. Het moet hem echter toch nog even van het hart, dat hij heeft gezeten tusschen een hoop samen zweerders, maar toch ontwoordt hij „beter had je me niet kunnen eeren". Hij hoopt met hen als vrienden te zamen nog lang de be langen der V.T.V. te kunnen behartigen. Ook bracht hij dank aan de leden van „Ons Ge noegen", namens wie de heer Van Hoorn den jubilaris en zijn echtgenoote complimentee de. dat het zich wel heeft willen voegen bij de V.T.V. om hem gelukkig te maken. Na een driewerf „hoera voor het bruids paar" door de deelnemers aan den optocht aangeheven, defileerde de stoet voor den voorzitter en zijn naaste familie, daarbij den gymnastengroet brengend. Na afloop van den rondgang wachtte allen een versnapering in Corner-House. MIDDELBURG. Afscheid J. Hoekstra als amanuensis der provinciale bibliotheek. Zaterdagmiddag had in de leeszaal van de Provinciale Bibliotheek te Middelburg het afscheid plaats van den heer J. Hoekstra, als amanuensit dier instelling. Een comité, be staande uit de heeren C. D. A. Zimmerman, A. Dekker, mr, A. Meerkamp van Embden, G. K. A. Nonhebei, mr. J. van der Poel en dr. P. L. Tack, had ach gevormd om den schei dende te huldigen, in tegenwoordigheid van velen, die aan een geschenk medewerkten. Nadat mevrouw Hoekstra uit handen van mej. E. van Empel een bloemenhulde in ont vangst had genomen, nam de heer Zimmer man het woord, die op 1 Mei 1909 den heer Hoekstra heeft zien komen, toen hij uit den militairen dienst kwam en hier zijn intrede deed. Spr. schetste hoe de heer Hoekstra in die kwart eeuw zijn werk trouw en nauw gezet heeft vervuld zoowel in den rustigen tijd onder den heer Broekema, als later toen het drukker werd onder den heer Swaving en sedert 1917 onder den heer ds. van Empel als bibliothecaris. De heer Hoekstra kan heen gaan in. het besef, dat mede door zijn arbeid de bibliotheek er een is geworden naar de eischen des tijds ingericht. De scheidende was altijd hulpvaardig en bereid tot helpen. Friesch van geboorte had hij die de stroef heid, Friezen vaak eigen, doch wel een dege lijke plichtsbetrachting. Dat bleek bij den grooten brand toen ook de toren van de bibliotheek is aangetast en toen hij met levensgevaar den toren beklom en het vuur hluschte. Spr. brengt hem daarvoor speciaal hulde en biedt hem een enveloppe met inhoud, maar tevens een zeer goed aquarel van de bibliotheek, vervaardigd door den heer A. van der Haar aan. Spr. bracht den heer v. d. Haar dank voor zijn belanglooze medewerking en wenschte ten slotte den heei Hoekstra en zijn echtgenoote nog vele jaren van gelukkig samenzijn in hun nieuwe woonplaats toe. De heei Hoekstra dankte diep bewogen voor de woorden en geschenken. Hij kan zich niet voorstellen hier reeds 25 jaar werkzaam te zijn, spr. herinnerde in het kot aan de drie bibliothecarissen en dankte ds. van Empel voor het groote vertrouwen in hem ge steld, maar ook stond spr. stil bij de hechte vroedschap van den assistent, den heer Pie- ters, om ten slotte allen dank te brengen. Men bleef nog eenigen tijd bijeen om per soonlijk afscheid te nemen. Vooraf had de heer Hoekstra in intiemen kring reeds van zijn medewerkers afscheid genomen. Protestvergadering tegen de onderwijs- maatregelenMarchant. Een vrij groot aantal belangstellenden wa ren Zaterdagmiddag opgekomen naar de provinciale protestvergadering in de Concert en Gehoorzaal te Middelburg, uitgaande van het comité, bestaande uit verschillende or ganisaties, welke vergadering gericht was tegen de maatregele van minister Mar chant ten opzichte van het lager onderwijs en speciaal van de openbare school Van een ge heel bezette zaal kan niet worden gesproken. De voorzitter, de heer J. W. Spinnaaij, opende de vergadering en besprak het doel der bijeenkomst Vooral geldt het de circu laire van 20 Juli, waarvan aanvankelijk geen kennis werd gekregen door dé pers, totdat de burgemeesters er veelal geen raad mede wisten en zich in de urste plaats wendden tot de vereeniging, die steeds op post staat voor de belangen van het openbaar onderwijs, dus Volksonderwijs. Dit was aanleiding om zich te wapenen tegen den aanslag op de kleine openbare scholen. Aanvankelijk zouden twee sprekers het woord voeren, doch de heer J. P. W. van der Sluijs, voorzitter van den Bond van Ned. On derwijzers, moest door een wijziging in het rooster der spreekbeurten naar Maastricht. Thans gaf spr. het woord aan den heer A. C. Zevenbergen uit Rotterdam, lid van .et hoofdbestuur van het N. O. G., na eerst me- dedeeling te hebben gedaan van berichten van verhindering o.a. van mevrouw Weill, we- onnoodig pijn lijden? Dat was het onaange name lof onzer voor ouders. Aspirin is vol komen onschadelijk voor het organisme en doet de pijnen in weinige minuten ver dwijnen. jeenig op de wereld Uitsluitend verkrijgbaar in de oranje-bandbuisjes van 20 tabl. 70 ets. en oranjezakjes van 2 tabi. a 10 ets. gens ziekte in haar huisgezin, en mr. J. Adriaanse, die naar een vergavuering van het hoofdbestuur van den Vrijz. Dem. Bond was en die hoopte, dat daar ook de kwestie der circulaire zou worden bespr iken. De heer Zevenbergen zeide aan zijn rede den titel van „In het Defensief" te willen geven. Nadat de pacificatie nog maar een jaar werkte, kwam reeds de schade voor het openbaar onderwijs als gevolg daarvan. De Zeeuwen moeten hun wapenspreuk in den strijd voor dit onderwijs ter harte nemen. In 1932 stond mr. Marciiant tegenover de plan nen van minister Terpstra en nu nog geen jaar later moet men zijn plannen bestrijden, die nog veel verder gaan. Hij stelt voor, wat' een rechtsehe minister niet zou hebben dur ven doen. Spr. herinnert aan het defensief van Marchant, Ketelaar en Oud in 1931 in hot ..belang van het openbaar onderwijs en nu kan men de woorden van Marchant op hem zelf toepassen. Zijn werk wordt in de recht sehe pers met waardeering bespraken en er is voor een minister niet erger dan door po litieke tegenstanders in bescherming te wor den genomen. Nu staat er wel het jongste nummer van de „Vrijzinnig Democraat", dat dit niet de eenige maatregelen zullen zijn, maar geloof is goed op godsdienstig gebied of als een ideaal, bijv. het openbaar onder wijs, maar niet in politiek opzicht, dan moet men alleen zien naar iemands daden. Er moet op het onderwijs 15.5 millioen be zuinigd worden, maar op de salarissen 15.75 millioen, waarvan de onderwijzers de helft zullen moeten lijden, zoodat onderwijs in totaal 23 millioen of f8 van het totaal te be zuinigen bedrag moet dragen. Als de 48 leerlingen-school ingang heeft, dan zal dit moeten leiden tot een andere methode van tucht en van lesgeven, en spr. beklaagt de kinderen, die op zulk een school moeten gaan en die daarvoor later zeker niet dankbaar zullen kunnen zijn. L c is ook geen middel tot aankweeken van nationaal besef. Dit geldt zoowel voor het bijzonder als het openbaar onderwijs. De minister heeft de verhooging van 100 van het minimum voor het oprichten van een nieuwe school verminderd tot 50 doch heeft dit nu ook van toepassing doen zijn voor openbare scholen, terwijl toch art. 195 lid 4 van de Grondwet voorschrijft, dat iedere gemeente moet zorgen voor openbaar onder wijs, en art. 19 der L.O.-wet als minimum aantal ouders, die daarom moeten verzoeken 12 bepaalt, dit zal nu tot 100 en meer stijgen. Minister Marchant heef1; do openbare school niet verkocht, maar heeft haar geofferd op Het altaar van de heilige crisis. Na een korte pauze kwam spr. speciaal tot de opheffing der kleine openbare scholen en wees er op, dat men aanvankelijk meende, dat dit er wel 600 zouden zijn Nu bericht de „Vrijz. Democraat" dat dit maar 237 zal zijn, spr. noemt dit 237 te veel. Vele 1, 2 en 3 m~nsscholen ten plattelande hebben het geestelijk fundament gele'gd "oor tal van per sonen, die thans een uitstekend figuur in de maatschappij maken. Zij voeden op tot alle christelijke en maatschaopelijke deugden. Er zijn in het land 10 bijzondere scholen met 120 leerlingen, 73 met 2140. 230 met 4160, 279 met 6180, dus 592 scholen met minder dan 80 leerlingen. En dan wil men openbare scholen opheffen zelfs met 130 leerlingen, spr. noemt dit een schande (applaus). Spr. geeft enkele voorbeelden wat het ge volg zal zijn van de opheffing van sommige scholen, waaronder een die zeker reeds van 1750 be-taat, zoodat de minister ook geen eerbied toont voor de historie. Ook groote plaatsen ondervinden den hinder van de maatregelen zoo kan Rotterdam in geen van de beide nieuwe woonwijken, met ieder plaats voor 4700 gezinnen, nieuwe openbare scholen stichten. Als de minister denkt langs dezen weg 350.000 le bezuinigen, dan voorspelt spr. dat

Vlissingse Courant | 1933 | | pagina 1