NOOTJES BUITENLAND GEMENGD NIEUWS Van de familie Spaan te Amsterdam, mocht het Kon. Zoöl. Genootschap „Artis" een bijzonder mooien, kerngezonden orang- oeton ten geschenke ontvangen, zoodat de Anthropoïdenverzameling van „Artis" nu een paar dezer zoo belangwekkende menschapen rijk is. Door Burg. en Weth, van Utrecht wordt aan den gemeenteraad voorgesteld de ver makelijkheidsbelasting ook toe te passen op niet openbare vermakelijkheden. Te Groningen is opgericht een comité van actie voor ontslag van de gehuwde vrouw uit loon- en overheidsdienst. Het comité is ge vormd door personen van verschillende poli tieke en kerkelijke richtingen. Het ligt in het voornemen deze actie geleidelijk te voeren in alle deelen van het land. Gisterenmiddag tegen half vijf is in de Abruzzen opnieuw een hevige aardschok voorgekomen, waardoor o.a. te Sulmona tal rijke huizen zijn ingestort. Over de verdere uitwerking en het aantal slachtoffers is nog niets bekend. Tien gevangenen werden, toen zij een po ging deden om uit de gevangenis van Za- catlan in Oost-Mexico te ontvluchten, tydens een vuurgevecht met de politie gedood. Een politieman werd daarbij doodelijk gewond. nemen, hoewel het haar heel moeilijk voor kwam een voorzitster als mevrouw Braat te vervangen. Ze zou echter al haar krachten voor de afdeeling beschikbaar stellen en haar best doen de afdeeling tot nog grooter bloei te brengen. De avond werd besloten met een gezellig samenzijn. Het nieuws van den dag ïn beeld. Foto's in onze Tijdinghal. Prinses Juliana beoefent het tennisspel op de banen van de M.E.T.S. te 's-Gravenhage. Eenige opnamen van de officieéle opening) van het Oldenbarneveïd t-gymnasium te Amersfoort. Het nieuwe Prins Hendrikdok IV wordt door 8 sleepbooten naar de Rot- terdamsche Droogdok Mij. versleept. De militaire sportfeesten te Deventer. Het nieuwe Casino te Laren. Eeuwfeest van het Haagsche Octrooi-bureau. Het con gres te Amsterdam van Horecaf. Prins Hendrik by het 100-jarig bestaan der Rot- terdamsche Zeevaartschool. Het nieuwe Erasmus-standbeeld bestemd voor het Vos- sius-gymnasium te Amsterdam. De ver brande „P. C. Hooft" in de sloopershaven lek geslagen en gezonken. De overleden geneesheer by de hofhouding van de Konin gin, dr. Bungenberg. De jonge Zweedsche geleerde dr. SÖdermann, die Van der Lubbe heeft bezocht. Dienstregeling electrïsche tram. Teneinde de bezoekers van de bioscopen alhier gelegenheid te geven de voorstellingen tot het einde toe te kunnen bywonen, heeft de firma A. W. Smits alhier een overeen komst getroffen om de laatste tram des avonds van hier in plaats van om 11 uur eerst om 11.15 van het Bet je Wolffplein te laten vertrekken. Bezoekers uit Souburg en Middelburg kun nen dus de geheële voorstelling bywonen. Deze regeling gaat in op 1 October a.s. Alhambra-Theater. Waar is Opa? (Pack up your Troubles.) Brandend geheim. Stan Laurel en Oliver Hardy brengen thans een groote kluchtfilm. Dat hun ca priolen niet vervelen, is het zekerst bewijs, dat de film goed in elkaar zit. De stevige Oliver en de scharminkelige Stan tijgen als recruten ten strijde, zy zijn natuuriyk bar onhandig, leeren nooit exerceeren en maken zoowel sergeants als generaals wanhopig en dól. Zóó dom zijn zij niet, of zij nemen met hun beiden een heele compagnie Duitschers gevangen. Er zullen natuuriyk lieden zyn, die het niet prettig vinden op het witte doek den militairen stand en den oorlog in cari- catuur te zien, maar ook dezulken worden in het eind overwonnen door het bekende twee tal, dat by herhaling het publiek tot lach salvo's dwingt. Na den oorlog nemen zü het kind aan van een gesneuvelden soldaat, en met dit bijde- hande meisje sollen zij New-York door om een zekeren gefortuneerden Smith te ont dekken, die de grootvader van hun pleeg kind moet zijn. Wat Laurel en Hardy beleven by hun ken nismaking met diverse Smith-en, hoe zy zich in wespennesten steken en er weer uitkomen en hoe zy ten slotte den waren grootvader op het spoor komen, vormt den inhoud van een film, bijzonder vermakelyk voor goedlachsche menschen. ,3randend Geheim", de jongste film van Siodmah, naar een novelle van Stefan Zweig, is om bijzondere reden één van de beste films van den laatsten tyd, hoewel niet iedereen ten volle haar schoonheid zal beseffen. Maar daarentegen zullen er zijn, die, by gebreke aan filmscholing, anders de bioscoop mijdend en nu diep onder den in druk komen, juist, omdat Siodmak het den ongeschoolde niet moeilyk maakt, doch met zelfverloochenende liefde de novelle van Stefan Zweig tot haar recht heeft laten ko men. Deze film is .literatuur". De buitenkant is een boeiend verhaal van een jochie, dat zyn moeder van een stap afhoudtde binnenkant is een psychologisch probleem van de hoogste orde; en wie dit probleem doorgronden wil, zal al zijn kennis in de psycho-analyse byeen moeten garen. „Brennender Geheimnis" is menscheiyken zuiver gehouden. De „verhouding" is hier vooral die van moeder tot kind in een teer levensstadium. De teederheid van de film suggereert een bijkans lyrischen gemoedstoe stand aan den toeschouwer. Siodmak's humor vinden wij terug in de teekening van enkele bijfiguren onder de hotelgasten, zijn fijnzinnig beeldgevoel in kleine trekjes als de biljart-scène of de plaatsing van het aquarium in tegenlicht als fond. De droom van het kind Edgar is een uitnemend fragmentje absolute, of althans in de richting van het abstracte gaande filmkunst. In het journaal twee historische momen ten. Het Belgisch koningspaar opent den Schelde-tunnel in het Dietsche Antwerpen een weg 2110 Meter lang onder de rivier door. In Nederland, hoe tydens het regee- ringsjubileum van H. M. de Koningin in 3" "t stadion te Amsterdam onder buitengewoon groote deelneming van de bevolking de Ne- dcrlandsche jeugd een grootsche hulde aan Koningin Wilhelmina brengt. Hare Majesteit spreekt Luxor-Theater. Kussen vergeet men. Gewroken. Het nieuwe program in Luxor is aan den ernstigen kant. In de eerste hoofdfilm is Norma Shearer het moderne meisje, dat zwaar verliefd is op een reizend dagblad correspondent, gespeeld door Neil Hamilton, die zijn vrijheid boven alles liefheeft, doch na tal van omzwervingen, waarop hy het druk gichelende kind telkens ontmoet, toch tot een huwelijk met haar komt, al was hy in de eerste tyden van hun omgang ook door huwelijksbanden met een andere vrouw ver bonden en al maakte haar oude schoolvriend, vertolkt door Dobert Montgmery, haar nog zoo het hof. Naast een boeienden inhoud, waardoor de aandacht tot het einde gespannen blijft, bezit het tweede hoofdnummer de aantrek- keiykheid van een uitmuntende vertolking. In deze film uit de onderwereld is Joan Crawford het winkelmeisje, dat onschuldig veroordeeld wordt tot gevangenisstraf wegens diefstal en na haar ontslag niet rust vóór zy zich op haar ex-patroon gewroken heeft. Joan Crawford heeft in deze rolprent, welke geheel door haar gedragen wordt, volop ge legenheid haar talent van verschillende zij den te belichten en in haar liefde, vrees ~n haat biedt zy dan ook in alle opzichten voortreffelijk spel. De overige medespelen den staan haar daarin meesteriyk by. In het büprogram, behalve de gebruikéiyke journalen met opnamen uit binnen- en bui tenland, een filmpje, dat de huldiging van de Koningin in het Stadion in woord en beeld brengt. Aan een historische gebeurtenis van een dergelijk gehalte, had men echter wel wat meer meters band mogen wyden. De afstandsmarschen van „Marathon". Voor de door de Vlissingsche Athletiek- Vereeniging „Marathon" op Zondag 29 Oc tober a.s. te organiseeren afstandsmarschen bestaat reeds thans een bijzonder groote be langstelling, welke ook hieruit blijkt, dat zich reeds een honderdtal deelnemers heeft aangemeld, hoewel de inschrijving voor deze sportgebeurtenis feitelijk nog niet is open gesteld. Het parcours is als volgt samengesteld 42 K.M.Vlissingen, Middelburg, St. Lau rens, Serooskerke, Oostkapelle, Domburg rust Aagtekerke, kruispunt Mariekerke, Meliskerke, Biggekerke, Koudekerke, Vlis singen 25 K.M.Vlissingen, Koudekerke, Bigge kerke, Valkenisse, Kaapduinen rust langs rijwielpad naar Vlissingen. Door het bestuur van „Marathon" bene vens door enkele particulieren, zijn eenige fraaie vereenigingsprijzen beschikbaar ge steld, terwijl een ieder, die het parcours binnen den gestelden tijd volbrengt een her inneringsmedaille ontvangt. Scheepvaartberichten. Het gisteren by den ingang van de Wie lingen gestrande Engelsche stoomschip „Witback" is door de sleepbooten „Goliath" en „Noordzee" vlotgesleept, waarna de reis naar Gent werd voortgezet, rulpprediker te Kolhorn. Hedennacht heeft alhier op het kanaal Gent—Ter Neuzen een aanvaring plaats ge had. Het 2000 ton groote Engelsche stoom schip „Dryburgh", op weg van Antwerpen naar Gent, is nabij Driekwart in aanvaring gekomen met het 300-ton metende Engel sche stoomschip „Todnes". De „Todnes", die oi) weg was van Gent naar Ter Neuzen, is terugekeerd nnar Gent om aldaar te dokken. MIDDELBURG. Het legaat van wijlen de familie Blum— de Niet aan Kinderzorg. Zooals bekend is, hebben wylen de heer en mevr. J. H. Blum-De Niet, gewoond heb bende te Aagtekerke, aan de Vereeniging Kinderzorg een legaat vermaakt van zestig duizend gulden, onder voorwaarde, dat dit geld zou worden besteed voor bepaalde wer ken, terwyi de algemeene vergadering een bijzondere bestemming kon geven aan het restant van het legaat, dat na de uitvoering van bedoelde werken overbleef. Bovendien werd Kinderzorg erfgenaam van de helft da- nalatenschap, overbhjvende na de uitbe taling van alle legaten. Het bestuur van Kinderzorg heeft thans krachtens een op de laatstgehouden alge meene vergadering verleende machtiging het besluit genomen om een gedeelte van het geld vast te zetten, met de bedoeling uit de opbrengst daarvan jaarlijks, op de jaardagen van wijlen den heer en mevr. Blum-De Niet aan de kinderen een tractatie te geven. Zoo doende zal de gedachtenis aan dit weidt in de echtpaar ook in latere Jaren biy ven voort leven* Ti WKita/ruiïgjyo ÓOsn. is>\ AtX XJzktjrJiuXb te. iruxh/rt. mxuiz/rJivn OAHJL Puit lext.daJL -fxxxdt om. fooMZSlXXm. I Volksonderwijs. Donderdagavond vergaderde de afdeeling Middelburg van Volksonderwijs in café „de Eendracht" onder leiding van den heer W. Spinnaay, die zijn groote tevredenheid uitte over de groot opkomst, waarin hy meende te zien een teeken van de herleefde belangstel ling der ouders in de zaak van het openbaar onderwijs. Ook dt aanslagen, die minister Marchant op het openbaar onderwijs meent te moeten plegen, zullen de ouders wel tot verweer prikkelen. Voorts deelt spreker me de, dat het ledental der afdeeling, dank zy het intensief werken per propaganda-com- missie, gestegen is van 202 tot 338 De bloempjesdag is een groot succes geweest. In de plaats van wijlen mr. J. W. Zijlstra koos de vergadering met byna algemeene stemmen tot voorzitter den heer dr. C. Or- baan, die zich bereid verklaarde deze func tie te aanvaarden. Ook koos de vergadering hem tot lid van het bestuur der Industrie- en Huishoudschool voor Volksonderwijs. De weg Middelburg—Vlissingen. Naar aanleiding van een door den A.N.W.B, en de K.N.A.C. aan Ged. Staten van Zeeland gericht verzoek om een spoedige verbetering te willen bevorderen van den straatweg tus- schen Abeele en Souburg (een gedeelte van de op het provinciale wegenplan voorkomen de verbinding van Middelburg naar Vlissin gen), deelde dit college mede, dat het zeer zeker overtuigd is van de noodzakelijkheid van een spoedige grondige verbetering van bedoeld wegvak. De aangelegenheid heeft voortdurend de volle aandacht, zoodat reeds verbeterings plannen zyn opgemaaktevenwel legt de gemeente Oost- en West-Souburg vooralsnog hinderpalen aan de uitvoering van het werk in den weg. Ged. Staten hopen, dat daar voor een oplossing zal kunnen worden ge vonden. Vereeniging Kinderzorg. Zooals bekend is, hebben wylen de heer en mevr. J. H. Blum-de Niet, aan de vereeniging Kinderzorg te Middelburg een legaat ver maakt van 60.000, onder voorwaarde, dat dit geld zou worden besteed voor bepaalde werken, terwyi de algemeene vergadering een byzondcre bestemming kon geven aan het restant van het legaat, dat na de uitvoering van bedoelde werken overbleef. Bovendien werd Kinderzorg erfgenaam van de helft der nalatenschap, overblijvende na de uitbetaling van alle legaten. Het bestuur van „Kinderzorg" heeft thans na door de algemeene vergadering verleende machtiging, het besluit genomen om een ge deelte van het geld vast te zetten, met de bedoeling uit de opbrengst daarvan, jaariyks, op de Jaardagen van wijlen den heer en mevr. Blumde Niet aan de kinderen een tractatie te geven. Zoodoende zal de gedach tenis aan dit weldoende echtpaar ook in la tere jaren biyven voortleven. OOSTBURG. 25-jarig bestaan ambachtsschool. Het was gisteren 25 jaar geleden, dat hier de, voornameiyk door het krachtige initiatief van den heer A. Mys, notaris te Oostburg, gestichte Ambachtsschool voor Oostburg en omstreken werd geopend. Het bestuur meen de, dit feit niet stilzwijgend te mogen laten passeeren en had daarom het besluit geno men diverse autoriteiten e.a. uit te noodigen de viering van alt jubileum te komen by wonen. Velen, onder wie de minister van onderwijs enz. hadden aan deze uitnoodiging gevolg gegevende Commissaris der Konin gin en leden van Ged. Staten waren verhin derd. De voorzitter, de heer P. Erasmus, burge meester van Oostburg, opende de bijeen komst, die gehouden werd in een ruime, keurig met bloemen en groen versierde, bo venzaal van het schoolgebouw met een toe spraak, waarin hy op de groote beteekenis van da ambachtsschool voor geheel Westelyk Zeeuwsch-Vlaanderen wees. Hierop sprak e heer Erasmus in zijn hoe danigheid van burgemeester der gemeente. De heer Mys, eere-voorzitter der vereeni ging zeide hartelyk dank voor de hem toe- gedache onderscheiding, bestaande uit een herinneringsmedaille, waarvoor hy zeer ge voelig verklaarde te zyn en verzocht zyn dank ook wel te willen overbrengen aan het gemeentebestuur. Vervolgens sprak de heer Mys in zyn hoedanigheid van eerevoorzitter. De heer De Hullu dankte voor de ook hem toegekende medaille. De heer Cock, directeur der school, wilde voornameiyk het bestuur complimenteeren dat steeds blijk heeft gegeven het onderwys juist te beoordeelen. De directeur der Nijverheidsschool te Mid delburg, de heer Doets, zeide, dat hem door het bestuur der vereeniging van directeuren van het Nijvcrheidsondewys was opgedragen dat bestuur te vertegenwoordigen. De heer Wagenvoorde complimenteerde, als bestuurslid van den Bond van Vakonder wijzers, met het 25-jarlg Jubileum en niet minder van harte directeur en collega's. De heer Huizinga, burgemeester van Ter Neuzen sprak als voorzitter der Ambachts school aldaar en achtte zich gelukkig hier te zyn als medestander in den moeilijken tyd. De minister van onderwijs, de heer Mar chant, hield een toespraak, waarin hy wees op de noodzakeiy kheid om ook op de onder- wijs-uitgaven te bezuinigen. Hy wenschte de school geluk met haar 25- jarig jubileum. Handelsregister Kamer van Koophandel. In de week van 18—25 Sept. werd by het bureau der Kamer aangifte gedaan van de volgende Inschryvingen: Zeeuwsche Eilanden (Middelburg). O. Tissing, „Ci-tax", Sint Janstraat H 197, klein taxibedryf. Wijzigingen: Zeeuwsche Eilanden (Middelburg). N.V. Duvekot's Graanhandel, Goes, J. A. v. d. Goeskade 59, handel in granen, zaden en peulvruchten en exploiteeren eener malery. Proc. aan J. A. Flink. Stoomvaart My. „Zeeland", Koninklyke Nederlandsche Postvaart N.V., Vlissingen, Prins Hendrikweg 20, geregelde dienst voor het vervoer van passagiers, brievenmalen en goederen tusschen Vlissingen en Engeland. Uitgetr. comm.jhr. mr. C. J. M. Ruys de Beerenbrouck en ir, J. A. Kalff. Westelijk Noord-Brabant (Breda). Wed. H. Meerman—Lievisse Adriaanse, Tholen, Kerkstraat 19, rund- en varkens slagerij. Uitgetr. eigenaresWed. H. Meer manLievisse Adriaanse. Handelsnaam ver anderd inGebrs. J. en I. Slager. Venn J. M. J. en I. P. Slager, KERK- EN SCHOOLNIEUWS Ger. Kerken. Aangenomen het beroep naar Borsele—Driewegen door cand. H. Fransen, hulpprediker te Kolhorn. Benoeming onderwijzer. Tot onderwyzer aan de Chr. Mulo-school te Delft is benoemd L. Geschiere te Se rooskerke (W.) MARINE EN LEGER Slot der marine-manoeuvres. Gisterennacht had de laatste der tactische oefeningen van de marine plaats. Een Ne derlandsche scheepsmacht, bestaande uit Hr. Ms. Heemskerck, Gelderland, Banckert en Z 5 had opdracht om na het invallen der duisternis uit een der zeegaten uit te breken naar de Noordzee. Een vijandelijke onderzee- boot-divisie lag iy IJmuiden met opdracht ultloopende Nederlandsche schepen aan te vallen. Een der booten (Hr. Ms. K XIV) was vooruitgeschoven naar de Haaksche gronden met de order uitloopende schepen te verken nen en vast te houden. Te 10 uur in den avond werden de Neder landsche jagers vooruitgestuurd om het zee gat en voorliggend zeegebied van onderzee booten te zuiveren, een uur later gevolgd door de groote schepen. Toen deze laatste buiten kwamen en er geen onderzeebooten waren ontdekt, werd onder bescherming dei- jagers in Zuid-Westeiyke richting in zee ge stoomd. Aanvankeiyk liet het zich aanzien, dat de onderzeebooten haar doel niet zouden vinden, toen te ongeveer 1 uur in den nacht kort na elkaar twee onderzeebootaanvallen plaats hadden. De eerste boot werd even voor zy de torpedo kon afvuren door Hr. Ms. Ban ckert ontdekt cn door geschutvuur in den grond geboord, maar de tweede slaagde er in een torpedo te lanceeren op Hr. Ms. Heems kerck. Met deze aanvallen was de oefening geëindigd en keerden de schepen naar Den Helder terug. Op 1 October a.s. worden uit den militai ren dienst ontslagen wegens geëlndigden diensttyd, alle korporaals en manschappen van de lichting 1913 en zy die om de een of andere reden behooren tot een jongere lich ting, doch in 1893 geboren zyn. Zy ontvangen daartoe van hun korpscom mandant door tusschenkomst van den burge meester hunner gemeente een bewys van ontslag, hetgeen in den loop der maand Oc tober zal worden uitgereikt. DE BRAND IN HET RIJKSDAGGEBOUW. Nadat Van der Lubbe gisteren verklaard had den brand te hebben gesticht, vroeg de voorzitter hem te vertellen hoe alles is ge gaan. Indien een beklaagde weigerachtig biyft, blyft my niets anders over dan dienovereen komstig maatregelen te treffen. De voorzitter schorte dan de zitting ten einde gelegenheid te geven twee groote tafels op te stellen, waarop plattegronden van de parterre- en van de eerste verdieping van het Ryksdaggebouw worden gelegd. De voorzitter gaf na de pauze op grond van de tydens het vooronderzoek door den beklaagde afgelegde verklaringen den ,weg aan, dien Van der Lubbe heeft gevolgd. Een beambte van het gerechtshof wijst met een langen stok op de kaart de door den presi dent opgesomde punten aan. U bent dus, zoo zeide de voorzitter, nadat u kort voor negen uur by den Rijksdag was aangekomen, rechts van den grooten uitgang, na de balustrade aan de buitenzyde van het gebouw te zyn overgestapt, naar binnen ge klommen en bent, na het kozyn van het eerste venster der restauratiezaal te zyn overgeklommen, op de eerste verdieping aan geland. In het verdere verloop van de zitting geeft de voorzitter dan een zeer uitvoerig beeld van den zoogenaamden brandweg. De voorzitter eindigde aldus U hebt aan het eind van uw verhoor opgegeven dat u meent voor het uitvoeren van de heele brandstichting ongeveer 15 20 minuten ge bruikt te hebben. De proeven, die daarop genomen werden, hebben de mogelykheid bevestigd dat men in dezen tyd den brandweg kan maken en de brandstichting kan uitvoeren. Dat wilde ik heden om den brandweg duidelyk te maken den beklaagde voorhouden. Hy heeft deze uiteenzetting gevolgd en de juistheid er van bevestigd. De volgende zitting wordt volgende week Woensdag om half tien gehouden. HET ONTWAPENINGSVRAAGSTUK. Naar uit Genève wordt gemeld zou tus schen de gedelegeerden van Duitschland, Engeland, Frankrijk, Italië en Amerika over eenstemming zijn verkregen over de volgen de principieele punten 1. Dat gedurende een proeftijd van vier jaar de tegenwoordige bewapening op dezelf de hoogte zal blijven, althans niet zal mogen verminderd worden. 2. Dat gedurende deze vier jaren een auto matisch en periodiek toezicht op de bewape ning van alle staten zal worden uitgeoefend. 3. Dat, indien dit toezicht doeltreffend ge bleken is en indien de staten strikt de voor schriften der conventie zullen hebben nage leefd, over vier jaren in een snel tempo de aanvalswapenen van alle staten zullen moe ten verdwijnen. 4. Dat, in afwyking van het onder 1 be paalde, de ontwapende staten eenige proto typen zouden mogen hebben van de tot dus verre hun verboden wapenen doch uitslui tend van die wapenen, die de andere staten na afloop van den proef tyd van vier jaren nog zullen mogen blijven behouden. Moordaanslag te Amster dam. In de Boomstraat by de Noorder- markt te Amsterdam is gisterenavond tegen half 12 een moordaanslag gepleegd op den houder van een volkslogement in perceel 18. Het slachtoffer is met een schot in het hoofd in zeer zorgwekkenden toestand naar een der gasthuizen overgebracht. De dader, die tot nu toe niet anders be kend is dan onder den voornaam Joop en on geveer 40 jaar oud is, heeft 3 weken geleden als logeergast in het logement gewoond. Hy is toen na een hevige ruzie en vechtparty met den caféhouder het huis uitgegaan, ver- moedeiyk als gevolg van zyn party kiezen in echtelijke oneenigheden, die zeer dikwyis voorkwamen, waarby hy de partij van de vrouw tegen den logementhouder koos. Gisterenavond te omstreeks half 12 kwam deze tamelyk onder den invloed van sterken drank thuis. Toen hij op het stoepje stond, ging de deur plotseling open en stond Joop voor hem. Deze heeft twee of drie revolver schoten op hem gelost, waai-van een hem in een der slapen getroffen heeft. De buffetbediende Eskens is gearresteerd. Hy heeft bekend het noodlottige schot te hebben gelost, doch uit zelfverdediging te hebben gehandeld. Roetregen op straat.— Op den Morschweg te Leiden heeft zich Donderdagmiddag een wel heel zonderling tafereel afgespeeld. Op dit tijdstip bemerkte het publiek op straat, aanvankeiyk van el kaar en vervolgens van zichzelf, dat de ge laatskleur van wit grauw en langzamerhand zwart begon te worden. Ten einde zich te overtuigen of het geen gezichtsbedrog was, begon men eens te vegen met het gevolg, dat ook de handen zwart werden en dat ook de gezichten er niet mooi er op werden. Het bleef echter niet by gezicht en handen, ook de kleeren werden van wit grijs en daarna zwarter en zwarter. Er liepen op dit tydstip daar vele moeders, die kinderen uit school gehaald hadden, wel ke witte hoedjes droegen, die ook al zonder linge neiging kregen totaal van kleur te ver anderen. Met witte overhemden, kortom alles wat smetteloos blank was, gebeurde het zelfde. De aandacht vie] al spoedig aldus vertelt „het Volk" op den hoogen fabrieksschoor steen van een daar gevestigde conservenfa- briek, waaruit een dikke zwarte rook puilde, die over de hoofden van het zich op straat bevindende publiek streek en die als oorzaak van het onheil werd onderkend. De roetregen was zoo hevig, dat de men schen die er door getroffen werden dat waren er niet zoo weinig zich zoo spoedig mogelyk naar huis begaven, niet alleen om zich grondig te wasschen, maar ook om zich van andere kleeren te voorzien, daar alles met -en dun laagje roet was overdekt. Ongelukken. De gepenslon- neerde brigadier B. te Amsterdam, die door een motorrijder in de Spaarndammerstraat Is overreden, is in een ziekenhuis aan de ge volgen overleden. Een arbeider had het ongeluk in de fabriek van de Hollandsche Kunstzy de-industrie te Breda in een kuip loog te vallen. Hoewel het geval zich niet ernstig liet aa zien, is de man aan de ge volgen overleden. Hy laat een vrouw en ze ven kinderen na. Een scheepsjager uit Beilen kwam gisterenmiddag nabij de Jon- kersbrug te Smilde, doordat zyn paard schrok voor de goederentram, die juist pas seerde, te vallen. Hy kreeg een slag van de treeplank tégen het hoofd, waardoor hy ewi-

Vlissingse Courant | 1933 | | pagina 2