151 CHIEF WHIP Ook U moet overgaan op de beste Sigaret voor Uw gezondheid l rvo- S3i 71e Jaargang UitgaveFirma F. VAN DE VELDE Ir., Walstraat 58-60, Vlissingen. Telef. 10. Postrekening 66287 OP en EERSTE BLAD De Nationale Collecte voor het Crisis-Comité Speidjesdag ep Woensdag 4 October a.s. NATIONAAL CRISIS COMITÉ. Onze Heciame STADS- EN PRQV1NCIENÜEUWS 2RS, Tel. 153. )UT, Tel. 282. I033 VLISSIN6SCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS: Voor alle gemeenten op Walcheren en waar agentschappen geves tigd zijn /2.20 per 3 maanden. Franco door het geheele rijk 2.50. Voor België, Duitschland en Frankrijk ƒ3.40. Voor de overige landen bij wekel. verz. 3.20. Afzonderlijke nrs. 5 cent. ADVERTENTIEPRIJSVan 15 regels 11.25iedere regel meer 25 cent. Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ct. p. regel. Kleine advertenties van 15 regels 50 ct Iedere regel meer 10 ct (max. 10 regels). Bij 3 maal plaatsing van 15 regels ƒ1.alles bij vooruitbetaling De abonné's in 't bezit eener A rt |"h gulden bij levens- Polis, zijn GRATIS verze- |||8||| lange ongeschikt- kerd tegen ongelukken voorlUUU heid tot werken. PJ tfl f| gulden bij dood A (rt gulden bij verlies i hi I1 door van een 1/UU een ongeluk. (IvU hand, voet of oog. J gulden bij verlies 4 AA gulden bij verlies f* gulden bij verlies van 1B B 81 van een P H van e'ken J een duim Jlllf8J wijsvinger anderen vinger AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIGING „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS" Dit nummer bestaat uit 4 bladen Stadgenooten Aan den oproep van het Na tionaal Crisis-Comité, die ge durende de laatste weken af en toe in de „Vlissingsche Courant" werd opgenomen, hebben tot onze blijdschap vele Dames ge hoor gegeven. Zij willen trachten de geldmid delen van het plaatselijk comité, die den vorigen winter zoo sterk geslonken zijn, aanzienlijk te ver sterken. Daarvoor zijn wij haar zeer erkentelijk. Voor Vlissingen is de nationale inzameling vastgesteld op Woensdag 4 October a.s. Behoudens een afdracht van 10 aan de kas van het Natio naal Crisiscomité, komt de op brengst ten goede aan onze medeburgers, die hulp noodig hebben. In den komenden winter zullen weer zware eischen aan de kas van het Plaatselijk Crisis- Comité worden gesteld. Van vele zijden komen reeds aanvragen om steun binnen, meer dan tot nu toe van den klei nen middenstander, voor wien de tijdsomstandigheden steeds slechter worden. Wilt U ons helpen dien nood te lenigen De Vlissingers, bekend om hun offervaardigheid, zullen ons ook thans niet in den steek laten. Speciaal doen wij een beroep op die stadgenooten, die het voorrecht hebben niet of nog maar in geringe mate den invloed der tijdsomstandigheden te on dervinden. Wij rekenen ook thans op hun hulp. Burgers Toont uw goede hart voor uw noodlijdende stadgenoo ten en doe uw bijdrage in de collectebus. Ieder bedrag, hoe klein ook, is van harte welkom Namens het Comité, P. G. LAERNOES, Vice-Voorzitter. J. P. LOUWERSE, Secretaris. Aan het bureau van ons blad werden de volgende giften ont vangen Gedeelte Politie-per- soneel zes weken (resp. 3.40, 3.40, 3.90, 3.40, 3.40, ƒ3.40) 20.90 Pers. Fa. Kreymborg - 3. Leerl. Christ. U.L.O.- - school(/2.50 4) - 6.50 Uit drie Crisisbusjes winkels Fr. Timmer man (resp. 4.05, ƒ2.07, ƒ3.47) - 9.59 Vorige opgave -4821.28 Totaal ƒ4861.27 Het is thans bijna 3 jaar geleden, dat het Nationaal Crisis-Comité opgericht is en met zijn werkzaamheid tot het lenigen van den nood, welke het gevolg Is van crisisverschijn selen, zooveel mogelijk in samenwerking met bestaande instellingen, is aangevangen. Reeds bij de installatie is gezegd en vanwege het bestuur is het bij verschillende gelegenheden uitdrukkelijk verklaard dat het Nationaal Crisis Comité een tijdelijke in stelling is, welke zoo spoedig mogelijk ver dwijnen moet. Bij de intrede van het tweede jaar van het bestaan van het Crisiscomité heeft de voor zitter, jhr, S. van Citters nogmaals uitdruk king aan dezen wensch gegeven. Helaas heeft ook hét afgeloopen jaar de vervulling hier van niet gebracht. De economische omstan digheden hebben integendeel de noodzakelijk heid van een instituut als het N.C.C. duide lijker dan ooit aangetoond. Van het tijdelijke karakter van het comité is dus voorshands niet veel te bemerken, maar toch moet dit nooit uit het oog ver loren worden, zoo betoogde de voorzitter in een persconferentie, welke dezer dagen ge houden is. Indien zou mogen blijken, dat het Crisis Comité niet meer gemist zou kunnen worden, dan zou de arbeid opgenomen moeten worden in den een of anderen vorm van Maatschappelijk Hulpbetoon. Thans staat het comité aan het begin van het derde jaar. Dit zal begonnen worden met een groote nationale inzameling ter verster king van de middelen van het comité. Dit is dringend noodig, want, zooals jhr. van Cit ters zeide, „de liefhebberij om te geven wordt gaandeweg minder". Een krachtige propaganda zal daarom in gezet worden. In verband niet deze nationale inzameling zal Dinsdagavond een speciale Radio-avond ten bate van het Nationaal Crisis Comité ge geven worden. De Avro heeft zich tot het comité gewend en verzocht dezen avond te mogen aanbieden. Dit aanbod is dankbaar aanvaard. H. K. H. Prinses Juliana, eere presidente van het Nationaal Crisis Comité, zal om half 10 het woord richten tot de luis teraars. Voorts zullen spreken de voorzitter, jhr. van Citters, de ondervoorzitter, baron van Heemstra en de penningmeester, mr. Menten. Voorts is een groote „luisterwedstrijd" ge organiseerd. Koos Koen, de Avro-artist, zal 10 personen voor de microfoon laten komen, die over hun vacantie vertellen. Het is nu de vraag de volgorde dezer personen juist op te geven en tevens te vermelden over welk va- cantie-oord elke spreker (ster) het heeft ge had. Oplossingen moeten worden ingezonden aan het Nationaal Crisis Comité, uiterlijk tot 11 October middernacht, op crisisbriefkaar ten. Op deze briefkaarten moet een minimum van 25 cents aan postzegels worden geplakt. Dit minimum kan echter liefst zelfs zoo ruim mogelijk worden overschreden, want de volle waarde van alle bijgeplakte post zegels wordt door het hoofdbestuur der P.T.T. aan het comité uitbetaald. Zooals men weet zijn een groot aantal be langrijke prijzen uit de kringen van handel en industrie afgestaan, ten bate van deze prijsvraag. Thans moge het een en ander medegedeeld worden over de werkzaamheden van het comité in het afgeloopen jaar. Tot 1 September 1933 is ontvangen aan giften in geld rond 1.550.000 waarvan door de dagbladpers werd ingezameld - 166.500 Het keerde uit tot dien datum in geld- 635.000 in natura - 300.000 terwijl nog is vastegelegd - 170.000 De uitgaven kunnen worden gespecificeerd als volgtgeld 61 kleeding, dekking 23 brandstof 6 kunstmest 10 Als hoofdposten mogen voorts nog vermeld worden steun aan beeldende kunstenaars en toonkunstenaars9.495.— schipperssteun - 26.478.55 steun voor kampwerk ten behoeve van jeugdige crisiswerkloozen - 25.000.— Een belangrijk deel van het crisiswerk is de goederendistributie geweest. In het tijdvak November 1932—April 1933 werd door het Leger des Heils in samenwer king met het In- en Verkoopbureau van Tuinbouwproducten te Alkmaar in de ge meenten Amsterdam, Rotterdam, 's-Graven- hage, Gouda, Delft en tijdelijk Haarlem met steun van het Nationaal Crisis Comité en de betrokken plaatselijke afdeelingen een distri butie van onverkoopbare groenten ter hand genomen, waarmede gunstige resultaten zijn bereikt. In het geheel werd een hoeveelheid van 744.450 K.G. of pl.m. 180 wagonladingen groenten aan behoeftigen uitgereikt. Voor het Nationaal Crisis Comité brachten deze distri- is een geweldig succes, wij ontvin gen reeds zeer veel brieven met gebruikte kaartjes, waarvoor wij 2 vrije plaatsen zonden. WIJ HERHALEN voor inzending van 25 oude kaartjes Loge ontvangt U 2 vrije plaatsen, voor inzending van 25 oude kaartjes le lang ontvangt U 2 vrije plaatsen, voor inzending van 25 oude kaartjes 2e rang ontvangt U 2 vrije plaatsen. Dit is een speciale 3 maands reclame. Wij verwachten zeer groote films. KING KONG. ICH UND DIE KAISERIN. SONG OF SONGS, enz. enz. buties uitgaven mede ten bedrage van f 3.204.34, door de plaatselijke comité's werd daarvoor ƒ1.608.12 bijgedragen. Overwogen wordt deze distributies in den komenden winter te hervatten. Wat aan steun aan de kleine boeren be treft, heeft het comité- geineend, mede in verband met de thans in werking getreden regeeringsmaatregelen, zich van het verleenen van verderen rechtstreekschen steun aan land- en tuinbouw te moeten onthouden. Met betrekking tot de extra-hulp aan werk- loozen kan worden medegedeeld, dat voor 1934 door de regeering, evenals de beide vorige jaren, een bedrag van 750.000 is uit getrokken. Teneinde een practische werkwijze te be vorderen is het Comité gesplitst in drie af deelingen I. Land- en TuinbouwII. Nij verheid en Middenstand3H. Maatschap pelijk werk. Het Comité heeft bij de uitvoering zijn arbeid op de volgende punten geconcen treerd I. het verleenen van aanvullenden en op- heffenden steun aan hen, die tengevolge van crisisverschijnselen in moeilijkheden ver- keeren en in wier nood door instellingen van weldadigheid of andere in den lande wer kende organisaties niet of niet in voldoende mate kan worden voorzien H. het verleenen van aanvullenden steun, uitsluitend in natura, aan ondersteunde werkloozen (zoogenaamden B-steun) of bij een werkverschaffing tewerkgestelden (zoo genaamden C-steun), in wier gezinnen ern stige achterstand aan kleeding, dekking en schoeisel bestaat. De sub I genoemde steunverleening, admi nistratief bekend als A-steun, wordt uitslui tend gefinancierd uit door inzameling ver kregen gelden. Geheel los hiervan staat het verstrekken van extra-hulp aan werkloceen (B- en C-steun), welke uit door het rijk ter beschikking van het Nationaal Crisis-Comité gestelde bijdragen wordt verleend volgens regelen door den minister van sociale zt- ken gesteld- De organisatie van het Nationaal Crisis comité is opgebouwd volgens een gedecentra liseerd systeem, waarbij de behandeling van individueele aanvragen uitsluitend berust bij de plaatselijke comité's, welke thans in rond 800 gemeenten zijn opgericht. Deze kunnen bij gebrek aan eigen middelen gemotiveerde aanvragen van algemeene strekking bij het Centrale comité aanhangig maken, indien zij door hetzelve zijn erkend en zich hebben verbonden 10 der ingezamelde en nog in te zamelen gelden aan het Comité af te dragen. Voor het jeugdwerk in het algemeen, kamparbeid inbegrepen, werd in 1932 30.000 besteedvoor 1933 is thans voor kampwerk alleen 25.000 uitgetrokken. Met de lande lijke commissie ter bestrijding van de gevol gen der jeugdwerkloosheid is een regeling getroffen volgens welke op bepaalde voor waarden een subsidie van hoogstens 5 per mankampweek kon worden vergoed. De inkomsten uit automatische overschrij vingen van girorekeninghouders geven het Comité zeer daadwerkelijken steundaar naast staat de opbrengst der crisisbriefkaar ten in het algemeen blijkt het publiek te weinig met deze uitgifte bekend tot einde December blijven op de postkantoren en kiosken geïllustreerde briefkaarten van 3, 5 en 71/2 cent verkrijgbaar, welke met een toe slag ten behoeve van het Nationaal Crisis- comté 5 ct., 8 ct. en 11 cent worden ver kocht. De kaarten blijven nog het geheele jaar 1934 geldig voor postverbruik, en kun nen ook bij de plaatselijke comité's of bij het Centrale comité, Kneuterdijk 20 te 's-Gra- venhage worden aangevraagd. Voorts zullen volgend jaar crisispostzegels worden uitgegeven. In den loop der conferentie verduidelijkte het Comité zijn standpunt inzake het wei geren van giften, afkomstig van loterijen. Het Comité is zich bewust dat bij een groot gedeelte van ons volk ergernis zou ontstaan, wanneer gelden geaccepteerd worden waar van men weet, dat zij door loterijen ver kregen zijn. Deze houding heeft het Comité ook aangenomen ten aanzien van een bij drage, afkomstig van de entrees van het straperlo-spel te Scheveningen. Afdeeling Vlissingen S. H. De afdeeling Vlissingen van de vereeniging tot behartiging van de belangen der S. H. hield Donderdag in de bovenzaal van het café Vermeesch een buitengewone algemeene vergadering. Aanwezig waren alle bestuursleden en 28 gewone leden. Mevrouw C. van Blerkom— Chevalier, vice-voorzitster, opende de verga dering met de volgende woorden Weinig had ik gedacht, dat ik vanavond hier voor u zou staan om inplaats van mevr. Braat u welkom te heeten in het nieuwe seizoen. U allen weet de droevige reden, het groote verlies, dat mevrouw Braat getroffen heeft. zult met onze lieve voorzitster meegevoeld hebben in de smartelijke dagen, die nog zoo kort in het verleden zijn. Haar groote verlies wordt door ons allen gedeeld. Voor onze ver eeniging heeft het sterfgeval van mijnheer Braat het droevige gevolg, dat we onze goede voorzitster moeten missen. Wat dit voor de vereeniging zal zijn, behoef ik u eigenlijk niet te zeggen. Zij toch was de ziel van de slechthoorenden. Haar krachtige persoon lijkheid. de stuwkracht, die zoo heel veel heeft tot stand gebracht. Ik noem u de ten toonstelling van 1927, die onder haar leiding zoo'n groot succes kon boeken, dat we daar aan ook onze groepstelefoon te danken heb ben. Dan de bazaar in 1932, de lipleescursus, die hier onder haar beleid opnieuw werd opgericht. Huis en tuin stonden met algemeene ver gadering steeds voor ons open. Maar niet alleen aan de vereeniging wijdde zij haar krachten, ieder lid persoonlijks lief en leed had haar volle belangstelling en toewijding. En het is daardoor cok, dat zoo heel velen persoonlijk het gemis zullen voelen. Hoe dik wijls werd niet in moeilijke gevallen haar raad gevraagd en steeds wist ze een oplos sing te vinden. Het bestuur heeft dan ook gemeend goed te doen mevrouw Braat een aandenken van onze vereeniging te geven. We zochten hiervoor een doosje uit, meteen Zeeuwsche boerenknooop, dat ik u graag straks allen wilde laten zien. Een ander trouw lid, mevrouw Van Son Harthoorn is vandaag 50 jaar getrouwd. Waar mevrouw Van Son, toen zij hier woon de, zoo heel veel voor onze vereeniging deed, hebben we haar een groote taart met geluk- wenschen laten sturen. Nu komt het kiezen van de voorzitster aan de orde. Het bestuur meent, dat we in juf frouw Kamp, die hier slechts kort woont en die veel voor onze vereeniging voelt, een goede candidate gevonden te hebben en be veelt haar als zoodanig ten sterkste aan. Na ampele besprekingen werd mej Kamp bij acclamatie gekozen als voorzitster der afdeeling: Mejuffrouw Kamp verscheen nu ter ver gadering en nam de benoeming aan. Ze deed eitkomen, dat ze het bijzonder prettig vond, le leiding der afdeeling in haar handen te

Vlissingse Courant | 1933 | | pagina 1