500 300 25 VRIJDAG EERSTE BLAD No. 230 71e Jaargang 1933 UitgaveFirma F. VAK OE VELDE Lr., Walstraat 58-60, Vlissingen. Telef. 10. Postrekening 66287 Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke Feestdagen AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIOING „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS" Dit nummer bestaat uit 2 bladen STADS- EN PKQVINCIENIEUWS MIDDELBURG. GROEDE. IJZENDIJKE. RILLAND-BATH. NIEUWERKERK. HULST. RECHTSZAKEN KERK- EN SCHOOLNIEUWS SPORT GEMEENTERAAD VAN VLISSINGEN VUSSIN6SCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS: Voor alle gemeenten op Walcheren en waar agentschappen geves tigd zijn ƒ2.20 per 3 maanden. Franco door het geheele rijk ƒ2.50. Voor België, Duitschland en Frankrijk ƒ3.40. Voor de overige landen bij wekel. verz. 3.20. Afzonderlijke nrs. 5 cent. ADVERTENTIEPRIJS: Van 1—5 regels ƒ1.25; iedere regel meer 25 cent. Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ct. p. regel. Kleine advertenties van 1—5 regels 50 ct. Iedere regel meer 10 ct. (max. 10 regels). Bij 3 maal plaatsing van L5 regels ƒ1.alles bij vooruitbetaling De abonné's in 't bezit eener Polis, zijn GRATIS verze kerd tegen ongelukken voor gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij dood door een ongeluk. gulden bij verlies van een hand, voet of oog. gulden bij verlies van een duim gulden bij verlies van een wijsvinger gulden bij verlies van eiken anderen vinger Voorstel aan den gemeenteraad. Door Buirg. en Weth. is nog het volgende voorstel aan den gemeenteraad gedaan In een overgelegd adres verzoekt de heer M. Maas q.q., alhier van de gemeente in koop te mogen ontvangen een perceel grond gelegen aan de Van den Spieghelstraat, hoek Versluysstraat, ter oppervlakte van 232 M2. Laatst genoemde geprojecteerde straat vormt de verbinding tusschen de Van den Spieghelstraat en den Singel. Van dezen grond bedraagt volgens het door uw college genomen besluit de prijs 10 per M2. Aangezien tegen de inwilliging van dit verzoek bij ohs college geen bezwaar bestaat, hebben wij de eer U voor te stellen, den ver langden grond in koop af te staan tegen een koopsom van 2320 ten bate van het Grondbedrijf en zulks onder de gebruikelijke voorwaarden. C. K. W. O. Ook gisterenavond was de giroote zaal van het Concertgebouw weder geheel gevuld met een aandachtig publiek, dat bij de opvoering van het historisch spel „Het huwelijk van een Oranjeprinses" zich dankbaar uitte door spontaan applaus. Aan het einde werden de dames-medespe lenden met bloemen gehuldigd, terwijl ook de regisseur, den heer P. A. Belgier, als blijk van waardeering voor zijn grooten ijver, een boekwerk werd aapgelxxlen. Een provinciale protestmeeting. Zaterdagmiddag om 3 uur zal in de Con cert- en Gehoorzaal, Singelstraat te Middel burg een provinciale protestmeeting worden gehouden door het Comité van Actie voor het openbaar onderwijs. In de vergadering, die onder leiding zal staan van den heer W. Spinnaaij te Middelburg, zal het woord wor den gevoerd door den heer A. C. Zevenber gen, lid van het hoofdbestuur van het N.O.G. te Rotterdam. Geprotesteerd zal worden tegen het wets- voorstel-Marchant tot vervroegde invoering der verhoogde leerlingenschaal, waardoor 2500 leerkrachten met 1 Januari a.s. op wachtgeld komen en de voorgenomen ophef fing van honderden kleine openbare scholen. Winkelweek. Voor de te houden winkel- en reclameweek in onze gemeente, welke morgen wordt ge opend blijkt groote belangstelling te bestaan. Niet minder dan 42 winkeliers zullen er aan meedoen. Aan de winkelweek is een groote verloting verbonden met zeer mooie prijzen. De week valt samen met de zoogenaamde najaarskermis, Brand. Gisterenmiddag ontstond brand in een groote mijt erwten van den landbouwer C. Temmerman. Men probeerde eerst met een brandbluschapparaat den brand -te blus- echen. Toen dit echter niet lukte werd in allerijl de brandweer gealarmeerd, die dan cok spoedig ter plaatse was, waardoor kon worden voorkomen dat de in de directe na bijheid staande schuur en eenige hoopen vlas door de vlammen werden aangetast. De landbouwer liep bij de poging om den brand te blusschen, zulke brandwonden op dat hij onder geneeskundige behandeling moest v/orden gesteld. Installatie burgemeester. Onder groote belangstelling is de heer P. J. Dominicus van Wemeldinge, voordien ge meente-ontvanger te Ierseke, geïnstalleerd als burgemeester van Rilland-Bath, Het ge heele dorp was voor deze gelegenheid feeste lijk versierd. Nadat de heer Dominicus aan de grens der gemeente was verwelkomd, werd een rondrit door Rilland-Bath gemaakt, waar de bur gemeester overal hartelijk werd begroet. Om drie uur ving de officieele raadsverga dering aan, waar de burgemeester plechtig werd geïnstalleerd. Na een rede van wethou der Deurloo, hing deze den burgemeester de ambtsketen om. In zijn antwoord gaf burge meester Dominicus de verzekering, dat hij boven de partijen zal staan. Het woord werd voorts nog o.m. gevoerd door burgemeester Schwartz van Maassluis, burgemeester Hajenius van Goes, burgemees ter Gunning van Ierseke. Brand. Gisterenavond omstreeks 8 uur ontstond brand in de boerenhofstede van den heer O. A. H. Nieuwenhuize te Nieuwerkerk op Schouwen. In een oogwenk stond de geheele. schuur in brand. Oök uit het dak van het aangrenzende woonhuis sloegen al spoedig de vlammen. Doe- het doortastende optreden van de brandweer kon het woonhuis gedeel telijk behouden worden. Wel bekwam het waterschade. De oorzaak van den brand is vermoedelijk het omvallen van een petro leumlamp. De boerderij, de inboedel en de oogst waren verzekerd. Benoeming notaris. BU Kon. besluit is benoemd tot notaris binnen het arrondissement Utrecht, ter standplaats de gemeente Utrecht, mr. A. H. Lijdsman, thans notaris te Hulst. De zeesluis te Terneuzen. Ook „de Maasbode" wijst op den belan genstrijd tusschen Antwerpen en Brussel eenerzijds en Gent anderzijds en tevens blijkt uit deze bespreking, dat dit blad voor stander is van een afzonderlijke oplossing van de kwestie der zeesluis te Terneuzen. Aan. de bespreking ontleenen wij Antwerpen en Brussel voelden er steeds weinig voor het Gentsche verlangen tegen over Nederland sterk te steunen, omdat de Scheldestad van een toenemend Gentsch havenverkeer concurrentie ducht voor zijn eigen haven. Het is daarom, dat de stem van Gent te Brussel in de ruimte verklinkt dat Gent (evenals Luik) nog steeds zoet gehou den wordt met de belofte der Belgische re geering dat zij voor de Gentsche haven zal zorgen wanneer Antwerpen eerst maar zijn Schelde—Rijn-verbinding heeft. Brussel en Antwerpen willen de kwestie der sluis te Terneuzen het liefst vastkoppe len aan het geheel der Belgisch-Nederland- sche vraagstukken wat vermoedelijk voor Gent een langdurig uitstel zou beteekenen. Tot deze houding leek ook onze vorige re geering mede in verband met de sluiskwes- tie van Klein-Ternaye over te hellen. Noodig ïykt ons deze samenkoppeling ech ter niet. wy dienen in het oog te houden, dat wy by de Gentenaars, vooral door de Gentsche havenconstellatie ten opzichte van Antwerpen, in menig opzicht steun en begrip kunnen vinden voor de redelijke en gezonde oplossing, die van Nederlandsche kant in de kwestie der ScheldeRijn-verbinding aan de hand is giedaan, en dat wy hen daarom niet noodeloos voor het hoofd moeten stooten te meer omdat verschillende Hollandsche be langen met de Gentsche samenvallen. De bietencampagne in Westelijk Zeeuwsch- Vlaanderen. In geheel Westelyk Zeeuwsch-Vlaanderen is de steek begonnen voor de eerste bieten leveringen voor de verschillende fabrieken Tydeiyk zal hierdoor de werkloosheid in de geheele streek eenigszins verminderen. De ioonen voor het bieten rooien zijn vrijwel dezelfde als vorig jaar. De eerste bieten blyken van middelmatige grootte, doch al gemeen wordt verzekerd, dat ze nog groeien en in gewicht toenemen. De bieten uit het Vierde District zijn bestemd voor de Neder landsche fabrieken, daar op den bietenuit- voer in België in dit land een hoog invoer recht van bijna een cent per kilo wordt ge heven. Gezien het vry goede weer is de tarra der bieten nog niet groot, wat echter by ko mend nat weer wel omhoog zal loopen. Rechtbank te Middelburg. Door de rechtbank te Middelburg werden heden de navolgende vonnissen uitgespro ken OntuchtC. V., 29 jaar, vlasser te Sint Jansteen, in voorarrest, 4 maanden gevan genisstraf met aftrek van voorarrest. L. H. S., 37 jaar, venter te St. Janst^n, in voorarrest, 6 maanden gevangenisstraf met aftrek voorarrest. Mishandeling A. R., 22 jaar, werkman te Ter Neuzen 25 boete subs. 10 dagen hech tenis. D.R., 32 jaar, werkman te Ter Neuzen, 2 maanden gevangenisstraf. Omkoopen van een ambtenaarR. B. v. d. C., 45 jaar, koopman te Sas van Gent, 6 maanden gevangenisstraf. Diefstal 4 maal gepleegd C. de K., 34 jaar, werkman te Middelburg, in voorarrest, 6 we ken gevangenisstraf met aftrek van voor arrest. Overtreding TarwewetH. V., 41 jaar, bak ker te Arnemuiden, vernietiging vonnis waarvan hooger beroep 750 boete subs. 30 dagen hechtenis. Overtreding arbeidswetH. V., 41 jaar, bakker te Arnemuiden, bevestiging van het vonnis waarvan hooger beroep, drie geldboe ten van 25 ieder of 3 maal 10 dagen hech tenis. DiefstalC. de B., 35 jaar, arbeider te St. Jansteen, 14 dagen gevangenisstraf. Overtreding arbeidswetM. v. d. S., 37 jaar, bakker te Middelburg. Bevestiging van het vonnis waarvan hooger beroep, 2 maal 1 week hechtenisstraf. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Oud-Vos meer cand. H. Hiensch te VeenendaaL Ger. Kerken. Tweetal te Middelburg (va cature ds. D. Ringnalda) ds. J. van Herksen te Ermelo en ds. A. Wijngaarden te Bedum. Benoemd tot hulpprediker te Wemeldinge dc heer M. P. van Dijk te Amsterdam. Benoeming onderwijzeres. Mejuffrouw J. G. Kögeler uit Middelburg, thans onderwijzeres aan de Chr. school te Zonnemaire is als zoodanig benoemd te Bar- neveld. Bïnnenvaartscholen onderwijsfonds. De binnenvaartscholen van het onderwijs fonds voor de scheepvaart te Amsterdam, Rotterdam, Dordrecht, Gouda, Groningen, Zwolle, Vlissingen en Breskens zullen Maan dag 2 October as. worden geopend. De opening te Amsterdam geschiedt met een openbare les, te geven door den heer P. Kuyper, inspecteur van den Raad van Ar beid, die een les zal geven over sociale ver zekering voor den binnenschipper en den heer A. van Dam, die een inleiding zal hou den over de wet op de evenredige vracht- verdeeling. VOETBAL. Het programma voor Zondag a.s. vermeldt voor de 2e klasse A de volgende ontmoetin gen Axel—Alliance, R.B.C.—T.S.C., De Ba ronie—Ter Neuzen, Breda—Hero en Vlis singen Dosko. Axel krygt haar eersten thuiswedstryd te spelen. Dit kan tevens de eerste overwinning van Axel in de tweede klasse beteekenen. Wij voorzien een nederlaag voor het zwak spelende Alliance. In Roosendaal zal het spannen T.S.C. Is daar de tegenparty. wy houden het op een puntenverdeeling. Misschien zal de Baronie met eigen grond onder de voeten in staat zijn een kleine overwinning op Ter Neuzen te behalen. Overigens weten we van de sterkte van de Baronie te weinig af, om eenig houvast te hebben. In Breda een plaat selijke ontmoeting. Hero zal hier ongetwijfeld de sterkere blijken, al speelt Breda dan ook op eigen terrein. Wy zijn benieuwd wat Hero dit seizoen zal doen. Aan den Koudekerkschen weg komt Dosko op bezoek. Dosko prijkt met twee achtereen volgende overwinningen momenteel aan den kop van de ranglijst, zoodat hier een interes sante stryd al by voorbaat gewaarborgd is. De rood-witten hebben, ondanks den tegen slag van Zondag jl. den moed nog niet ver loren, zoodat de Bergenaren het aan den Koudekerkschen weg niet gemakkeiyk zul len krijgen. Het vorig seizoen wisten onze. stadgenooten dezen wedstrijd te winnen. De Vlissingen-reserves en de Zeeuwen spe len beide uit. De Vlissingen-reserves trekken naar Hulst en de Zeeuwen naar IJzendijke. Onze plaatselijke clubs worden hier beide voor een lastige taaie gesteld. De Zeeuwen krijgen een tegenstander te bekampen, wiens speelwüze zy niet kennen. De Vlissingen-re serves ontmoeten een club met kampioens aspiraties, die op eigen terrein steeds succes weet te boeken. Middelburg maakt de verre reis naar Zuid- Limburg om Bleijerheide party te geven Het vorig seizoen werd deze wedstryd door de Zeeuwsche club verloren. INSIDER. Athletiek-wedstrijden. Het Kon. Ned. Gymnastiek Verbond, de Zeeuwsch-Brabantsche Turnkring heeft se dert eenigen tijd onder zijn bestuurderen het groote gebied der gymnastiek zoodanig ver deeld, dat elk dier bestuurderen, één der onderdieelen gymnastiek, zwemmen, sport en spel en jeugdturnen, voor zijn rekening krijgt. Mede in verband met deze indeeling, zul len Zaterdag a.s., voor de eerste maal in dezen turnkring, athletiek-wedstrijden wor den gehouden, terwijl tezelfdertijd het athle- tisch gedeelte van de K.N.G.V. vaardigheids- proeven zullen worden afgenomen. Een en ander vindt plaats op de gemeen telijke sportterreinen aan den Nadorst te Middelburg, des namiddags om half drie. Er is ingeschreven door de vereenigingen Wilhelmina en Achilles uit Middelburg en Volharding uit Goes. Het geheel staat onder leiding van den heer J. H. Koers. Waar de toegangsprijs bepaald is op slechts 10 cent, mag verondersteld worden, dat de publieke belangstelling grooter zal zijn, dan dit in den regel voor athletiek het geval is. INSIDER. Postduiven. De postduivenver- eeniging „de Luchtbode" te Souburg heeft Zondag jl. een wedvlucht gehouden van Maastricht. De prijzen werden als volgt be haald le pr. H. Lakor, 2e pr. J. de Nooijer 3e pr. P. Bouwman, 4e en 5e pr. L. Braet, 6e en 7e pr. P. Hangoor, 8e pr. W. Bos. Dezelfde vereeniging heeft Zondag 24 Sep tember nog een wedvlucht gehouden van Mons (België). De prijzen werden als volgt behaaldle en 5e pr. W. Daalhuizen, 2e pr. H. Lakor, 3e pr. W. Bos, 4e en 9e pr. H. Jasperse, 6e pr. P. Hangoor, 7e pr. J. Vreeke, 8e pr. P. Bouwman. Stand kampioenschap voor de eerste vijf deelnemers W. Bos 136.56 p., W. Daalhui zen 131.04 p., P. Bouwman 129.44 p., JH. Lakor 82.24 p., P. Hangoor 79.92 p. Zitting van Vrijdag 29 September, des middags 2 uur. Voorzitter de heer P. G. Laernoes. Tegenwoordig 18 leden. Afwezig met kennisgeving de heer Wesse- ling wegens uitstedigheid. De voorzitter deelde mede dat de burge meester wegens ziekte afwezig is. Hij sprak den wensch uit dat de burgemeester spoedig weer geheel moge hersteld zijn en zijn werk zaamheden weer zal kunnen hernatten. De heer Van der Beke Callenfels hield daarna de volgende toespraak Het zy nuj vergund, alvorens onze agenda te behandelen, enkele woorden tot U te mo gen richten. En dan is het my een voorrecht als oudste raadslid in jaren U namens onzen Raad als nog geluk te mogen wenschen met uwe be noeming op 31 Augustus jl. tot Ridder in de Orde van Oranje Nassau. Ongetwijfeld zullen zeer velen in deze ge meente zich verheugd hebben in deze U toe gekende onderscheiding, overtuigd als zy zyn van het onafgebroken werkzaam zyn van U in het belang der gemeenschip. Doch ook wij die U in engeren kring heb ben mogen leeren kennen, waardceren en hoogachten in uw veelzijdigen arbeid, hebben met groote ingenomenheid kennis genomen van dit bewijs van waardeering van hooger- hand. Van harte, mynheer de voorzitter, dan ook door ons gelukgewenscht met deze onder scheiding, waarby wy den wensch uitspreken dat het U gegeven zij in lengte van jaren de kleuren van onze Souvereine het Oranje en het Nassau-blauw uw borst te doen sieren. (Applaus). De voorzitter zeide hartelijk dank voor deze woorden en den raad voor zyn instem ming. De notulen van het verhandelde in de vo rige vergadering werden goedgekeurd. Verschillende mededeelingen werden ge daan, w.o. goedkeuring door Ged. Staten van genomen raadsbesluiten en goedkeuring van de gemeente-begrooting voor 1933. Nog werd mededeeling gedaan van de be schikking van de ministers van binnenland- sche zaken en financiën, waarbij bepaald is, dat de vermindering van de ryksuitkeering voor 1933/34, tengevolge van de korting op de bezoldigingen van het gemeente-personeel achterwege biyft. Aangeboden werd het gemeenteverslag over 1932. Dit verslag zal aan de leden worden toe gezonden. Ingekomen waren verschillende adressen, waarin verzocht wordt om de koffiehuisbe- dryven gelyk te stellen voor de personeel© belasting met winkels en logementen. Deze adressen werden gesteld in handen van Burg. en Weth. om advies en zal het verzoek bij de begrooting aan de orde worden gesteld. Van J. van der Heijden was een brief in gekomen, houdende bezwaar tegen het af wijzen van zyn verzoek om reductie op den verpleegprijs in het St. Joseph Ziekenhuis, De voorzitter stelde voor het adres in han den van Burg. en Weth. te stellen ter af doening, omdat deze zaak in hun college in onderzoek is. De heer Van Oorschot wilde gaarne meer dere inlichtingen, of inderdaad hier het ta rief wel wordt toegepast. De heer Van Hal vroeg welke bijzondere bepalingen ten opzichte van dezen man wor den toegepast. Het is een zaak die eenvou dig moet worden afgedaan. Hij wE een prae- advies van Burg. en Weth. uitgebracht zien. De voorzitter gaf in overweging niet verder op het punt in te gaan. Burg. en Weth. zul len de zaak verder onder het oog zien en deze verder afhandelen. De heer De Meij zeide, dat de zaak niet zoo eenvoudig is als wordt voorgesteld. De betrokken man is lid van het zieken- en on dersteuningsfonds van de spoorwegen. De zaak kan heden niet uitvoerig worden be sproken en dient te worden afgewacht tot Burg. en Weth. een advies uitbrengen. De heer Van Oorschot kan zich neerleggen by de fc ©zegging dat de zaak nader zal wor den onderzocht. De betrokken persoon is in zijn belangen geschaad. De man moet niet het slachtoffer worden van de mirx'er soepele houding van het zieken- en ondersteunings fonds van de spoorwegen. Er moet met de belangen van den man rekening gehouden worden.. De heer Van Hal stelde voor een nader on derzoek af te wachten en hij nam genoegen met de toezegging van den voorzitter. Een nader advies zal dus morden afge wacht. Benoemingen. De vaste commissies van den raad werden als volgt samengesteld Aan de avondschool voor Nijverheidsonder wijs werden voor het cursusjaar 19331934 benoemd tot leeraar in a. natuurkunde (6 lessen van 40 minuten) J. Scheltens, leeraar aan het gymnasium ie Middelburg, in het bezit van het doctoraal diploma wis- en natuurkunde (bevoegd) b. bouwkundig teekenen (7 lessen van 40 minuten) W. J. Bruynooge te Vlissingen, ty- delijk leeraar aan de school, in het bezit van het diploma civiel-ingenieur, verkregen aan de Staats-Universiteit te Gent (België) Voor vast benoemd tot leeraar in a. hand- en lijnteekenen (11 lessen van 40 minuten) A. P. W. van der Haar, leeraar aan de Rijks Hoogere Burgerschool te Mid delburg, in het bezit der bevoegdheid voor hand- en rechtlynig teekenen (akte M. O. Ma.) b. werktuigkundig teekenen 12 lessen van 40 minuten) A. A. Nagelkerke, te VEssingen, in het bezit der akte N. IV (werktuigkunde, yzerbewerking en werktuigkundig- en smids teekenen c. werktuigkundig teekenen (12 lessen van 40 minuten) A. Jasperse te Vlissingen, even eens in het bezit der akte N IV. Bouw nieuwe gasfabriek. Door Burg. en Weth. werd voorgesteld tot het verleenen van een crediet voor het ma ken van een uitgewerkt project voor den bouw van een nieuwe gasfabriek in het reeds toegestane crediet van 3000 met 1000 te verhoogen. De voorzitter stelde voor, alvorens dit punt te behandelen, over te gaan in een vergade ring met gesloten deuren. Ni heropening der vergadering werd het voorstel zonder stemming aangenomen. Voorloopige vaststelling rekeningen. Ter voorloopige vaststelling werden aan geboden de rekeningen over 1932 van a. het waterleidingbedrijf b. het grondbedryf c. de groente- en fruitveiling d. het haven bedrijf e. het badbedrijf f. het woningbe drijf g. den vee- en vleeschkeuringsdienst h. den reinigingsdienst en i. het wegenfonds. De heer Marys wüde een vraag doen over het badbedryf. De voorzitter stelde voor die by de behan deling der gemeente-begrootü.g te doen. De rekeningen werden daarna voorloopig vastgesteld. Vaststelling rekeningen. Ter goedkeuring werden aangeboden de rekeningen over 1932 a. van het Gasthuis b. het Burger Wveshuis en c. de Zeemans- en Visschersbeurs

Vlissingse Courant | 1933 | | pagina 1