500 300 100 25 WOENSDAG No. 228' 71e Jaargang 1933 <vTf Uitgave: Firma F. VAN DE VELDE Jr., Walstraat 58-60, Vlissingen.Telef. 10. Postrekening 66287 Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke Feestdagen EEN DIRECTEUR-GENERAAL VOOR DEN MIDDENSTAND. STADS- EN PROVINCIENIEUWS WEREID-DIERENDAG. 20.08 21.53 23.18 VLISSINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS: Voor alle gemeenten op Walcheren en waar agentschappen geves tigd zijn ƒ2.20 per 3 maanden. Franco door het geheele rijk 2.50. Voor België, Duitschland en Frankrijk ƒ3.40. Voor de overige landen bij wekel. verz. ƒ3.20. Afzonderlijke nrs. 5 cent. ADVERTENTIEPRIJSVan 1—5 regels 1.25iedere regel meer 25 cent. Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ct. p. regel. Kleine advertenties van 15 regels 50 ct. Iedere regel meer 10 ct (max. 10 regels). Bij 3 maal plaatsing van 1—5 regels ƒ1.—, alles bij vooruitbetaling De abonné's in 't bezit eener Polis, zijn GRATIS verze kerd tegen ongelukken voor gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij dood door een ongeluk. gulden bij verlies van een hand, voet of oog. gulden bij verlies van een duim gulden bij verlies van een wijsvinger gulden bij verlies van eiken anderen vinger AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIGING „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS" Dit nummer bestaat uit 2 bladen Zij, die zich van heden af, voor minstens drie maanden op dit blad abonneeren, ontvangen de tot 1 October verschijnende num mers GRATIS. flitsen Op de onlangs gehouden demonstratieve vergadering van den Koninklijken Nederland- schen Middenstandsbond werden de nooden van den zelfstandigen middenstand opnieuw uitgebreid behandeld. Deze nooden zijn al gemeen bekend en alhoewel het zijn groote nut heeft steeds te blijven doorhameren op hetzelfde aambeeld teneinde op een gegeven moment gehoord te worden, gelooven wij niet aan een direct practisch nut van een der gelijke demonstratie. Men mag niet vergeten, dat de Regeering overkropt is met crisis- werk en dat tal van vraagstukken haar aan dacht vragen. Natuurlijk is het midden- standsvraagstuk van buitengewoon groot be lang, omdat het hier het lot betreft van een groot aantal nijvere Nederlanders. Maar de middenstand is in onze Regeering betrekkelijk zwak vertegenwoordigd. Wel heeft men ver schillende instanties, welke van advies heb ben te dienen, doch de middenstandsbelangen ter departemente worden behartigd door een afdeeling, die in het geheele departementale bestel een betrekkelijk ondergeschikte rol vervult. In dit verband zeggen wij niets om trent de kundigheid en de energie van den leider, doch er moeten zooveel verschillende instanties worden doorloopen, alvorens de middenstandsproblemen den minister berei ken, dat wij niet ver van de practische waar heid af zijn door te beweren, dat deze af deeling een relatief ondergeschikte functie vervult. Vandaar, dat wij de uiting van een der demonstranten waardeeren als zijnde een nieuw geluid, dat misschien wél practische waarde zou kunnen hebben, nl. de suggestie tot het creëeren van de functie, „directeur- generaal voor den Middenstand". Natuurlijk zal een directeur-generaal de nooden van den middenstand niet kunnen oplossen. Trouwens het hoofdwerk moet van onderop geschiedenmen moet in de eerste plaats organisatorisch leeren denken. Men moet beseffen, dat in de komende economi sche structuur het eigen belang ten deele ondergeschikt moet worden gemaakt aan het groepsbelang, wil men de plaats onder de zon veroveren en daarna behouden. Het gaat dan ook niet om de functie van direc teur-generaal voor den Middenstand, neen het gaat om het inruimen van een belang rijker en grooter plaats in het Departement ten behoeve van den Middenstand, in den ruimsten zin van het woord genomen. De middenstandsbelangen moeten niet meer door een ondergeschikte afdeeling worden behar tigd. Er dient een zelfstandig, autonoom middenstandscentrum te komen, dat direct contact kan houden met den Minister. In het midden latend, of een dergelijke richting gewenscht is of niet, kan niet wor den ontkend, dat de economische omstan digheden (de andere zijden van het mensche- lijk leven laten wij in dit verband buiten be schouwing) in de wereld leiden tot het vor men van een corporatieve maatschappij. Elk land zal daarbij zijn eigen mentaliteit vol gen, zoodat geen eenvormigheid zal kunnen heerschen ,doch aan het hoofdprincipe doet dit natuurlijk niets af. Er zal geleidelijk een staatsorganisatie komen, gedragen niet meer door p'artijen, maar door groepsbelangen. Elke bedrijfstak zal zich hebben te organi- seeren en in overleg met de Regeering de richtlijnen voor dien bedrijfstak vaststellen. De uitvoering zal zooveel mogelijk geschie den door de belanghebbenden zelf onder toe zicht van den Staat. Men lette in dit ver band op de organisatie van de Tarwewet om te begrijpen, hoe de corporatieve maatschap- Pij vermoedelijk zal kunnen werken. De uit voering van de Tarwewet toch kan beschouwd worden als een voorloopster van een corpo ratieve maatschappij. De Middenstand moet zich tijdig weten in te schakelen. Vandaar dat een eerste eisch is het stichten van een regeeringscentrum ten behoeve van den Middenstand, welk centrum door een der betoogers op het de monstratieve congres belichaamd is in het symbool van het directeur-generaalschap. Een dergelijk centrum kan in overleg met de verschillende middenstandsorganisaties een schema uitwerken, waarin de middenstand zal kunnen passen. Voorop echter zal moeten staan het feit, dat de middenstanders eerst opgevoed worden in het denkbeeld van solida riteit en niet van het individualisme, dat zoo langen tijd onder deze kringen heeft ge- heerscht. Eerst, wanneer de saneering van onderop een aanvang neemt, kan de Regee ring van bovenaf gaan leiden, moreele steun verleenen, gepaard aan materieelen steun, voorzoover deze noodig is. Het denkbeeld van een directeur-generaal voor den Middenstand in breeder verband bezien (dus in den vorm van een autonoom middenstandscentrum, lijkt ons in verband met bovenstaande redeneering, buitengewoon constructief. Zonder dit centrum kan er o.i. weinig positiefs tot stand worden gebracht. Crisis-maatregelen helpen hier ipetwat al gemeen als crisis bestempeld wordt is ten slotte de overgang van een oude naar een nieuwe economische periode. Hiervoor is geen crisis- maar een organieke steun noodig. De nooden van den Middenstand zullen niet be ëindigen, zoodra de economische crisis voorbij is. Integendeel, hij heeft problemen op te lossen, die geheel en al buiten de crisis staan. Sluiting der baden en stoelenterrein. Blijkens een kennisgeving van Burg. en Weth. in dit nummer, worden de baden en het stoelenterrein aan de badplaats dezer gemeente, met ingang van Zaterdag a.s. gesloten. Gemeentelijke arbeidsbeurs. By den gemeentelijken dienst der arbeids bemiddeling alhier staan als werkzoekenden ingeschreven1 drukker, 1 behanger, 1 let terzetter, 1 betonwerker, 1 uitvoerder, 34 grondwerkers, 5 loodgieters, 2 mandenma kers, 12 metselaars, 16 opperlieden, 21 schil ders, 6 stucadoors, 1 tegelvormer, 58 timmer lieden, 7 ververs, l vlechter, 2 waterbouw kundige opzichters, 1 teekenaar bekend met werktuigkunde en bouwkunde, 1 machinaal houtbewerker, 8 meubelmakers, 6 politoer den», 2 stoffeerders, l wasscher, 1 kleermaker, 2 schoenmakers, 645 metaalbewerkers, 2 bier- bottelaars, 6 brood-banketbakkers, 3 koks, 5 slagers, 1 tuinman, 9 magazynbedienden, 1 slooper, 3 winkelbedienden, 5 chauffeurs, 12 kellners, 2 loopjongens, 4 sleepers, 41 trans portarbeiders, 24 kantoorbedienden (w.o. 1 vrouwelijke), 3 teekenaars, 1 musicus, 1 kook ster, 1 dienstbode, 1 werkster, 16 portiers, loo- pers enz., 37 varensgezellen (w.o. stuurlui, machinisten, matrozen, stokers enz.) en 115 losse arbeiders. Totaal 1130 ingeschrevenen, waarvan 121 in de werkverschaffing. Vorige week 1040 personen. Alzoo een vermeerdering van 90 werkzoe kenden. Ned. Jeugdbond voor Natuurstudie. Tentoonstelling. De N. J. N., afdeeling Vüssingen, heeft dit jaar een tentoonstelling op touw gezet in haar clublokaal aan de Wagenaarstraat, hoek Frans Naereboutstraat. De dagen en uren waarop de tentoonstel ling is opengesteld zijn vermeld in een ad vertentie in dit nummer. Cursus-lezingen. Te beginnen Maandag 9 October zal ds. Nolte op nader per advertentie bekend te maken dagen en uren in de Luthersche kerk een cursus-lezing houden met als onderwerp „Christus en het maatschappeiyk leven". Deze cursus-lezingen zijn gratis voor ieder toegankelijk, MIDDELBURG. De M. T. V. Een afscheid. Gisterenavond had in een der zalen van „de Eendracht" alhier een byeenkomst plaats van bestuursleden van de M.T.V. en de daar- by aangesloten vereenigingen met hun dames, teneinde afscheid te kunnen nemen van den heer W. Joziasse, die Middelburg metter woon gaat verlaten en te Schiedam zijn werkzaamheden gaat voortzetten. De heer J. C. van den Boudt, voorzitter van de M.T.V., wees er op, dat de M.T.V. in den heer Joziasse een beste kracht als secretaris-penningmeester gaat verliezen. Dit spyt allen zeer, al verheugt men zich over de betere positie, die de heer Joziasse zal kry- gen. Spr. bracht den scheidenden hartelyk dank voor het vele dat hy voor de vereeni- ging heeft gedaan en bood hem onder applaus der aanwezigen het eere-lidmaat- schap en de daarbij behoorende oorkonde ir lijst aan. Ook mevrouw Joziasse huldigde spr. en bood het echtpaar als blijvend aan denken een fraaie staande schemerlamp voor electrisch licht aan. Spr. deed daarna voorlezing van een tele gram van den keurmeester, den heer Jos. Boshouwer en brieven van den oud-eere-voor- zitter, mr. P. Dieleman en het oud-lid, den heer Adriaanssens, die allen getuigden van 't groote werk van den heer Joziasse. De heer L. J. Basting, voorzitter van de Pluimveevereeniging Middelburg en omstre ken, schetste wat de heer Joziasse voor die vereeniging deed, niet alleen door haar op te richten, maar door haar in stand te houden en tot bloei te brengen en bood een ets van den Langen Jan aan in lijst, als pedant van die van het Stadhuis, die reeds vroeger aan den scheidende is aangeboden. De heer J. L. Wigard, voorzitter van de konij nenfokkersvereeniging „Nut en Sport", bracht den heer Joziasse dank voor wat hy voor deze vereeniging heeft gedaan, onder aanbieding van een ets van het plekje bij Zoutelande, waar de heer Joziasse zoo gaarne vertoefde. De heer J. Kraamer sprak als voorzitter van de afdeeling Walcheren van de VJP.Z., maar ook voor zichzelf om te schetsen hoe aangenaam hij steeds met den heer Joziasse heeft samengewerkt. Namens genoemde af deeling bood spr. twee alpacca eierdopjes met toebehooren in étui aan. Ten slotte heeft de heer A. P. Dingemanse in een door hem gemaakt gedicht dien heer Joziasse gehuldigd. De heer Joziasse zeide, dat er een tijd van komen is en een van gaan. In 1923 is hy secretaris-penningmeester gewerden na reeds 5 jaar aan de tentoonstellingen te hebben medegewerkt. Spr. bracht in welgekozen woorden allen sprekers en schrijvers dank en zette de werkzaamheden aan de functie ver bonden uiteen, om daarna iedere vereeniging afzonderlijk en ook de bedde nog niet ge noemde aangeslotenen, de postduivenvereeni- ging „Zéelandia" en de vereeniging „Nut en Sport" te Vlissingen, in haar arbeid te schetsen. Spr. bracht dank ook voor het aan geboden eerelidmaatschap en voor de ge schenken. Na dit meer officieel© gedeelte van de by eenkomst, bleef men nog langen tijd gezellig bijeen, waar aan de Jesayes-band en de hu morist Bertrand een groot aandeel hadden. De cursussen voor werkloozen. De commissie voor vakopleiding en ontwik keling van werkloozen heeft aan alle werk loozen, welke zich lieten inschrijven voor de vak- en ontwikkelingscursussen, een schrijven gezonden, waarin zy verzocht worden Maan dag 2 October, des morgens te 9 uur in het ontspanningslokaal in het Militair Hospitaal te komen, teneinde kennis te nemen van het lesrooster en voor het zoo gewenscht beko men van nadere inlichtingen. Wanneer door buitengewone omstandighe den hieraan niet kan worden voldaan, dan dient men schriftelijk bericht te zenden aan den secretaris van de vakcommissie, den heer G. Wagenvoorde, Blauwendijk P 39. Personen, die dit verzuimen en zonder ken nisgeving wegblijven, zullen van de lyst ge schrapt worden. De muziekuitvoering op het Molenwater. De laatste muziekuitvoering op het Molen water heeft gisterenavond niettegenstaande een regenbuitje by het begin, nog veel be langstelling getrokken en met groote aan dacht is de uitvoering van het afwisselend programma gevolgd. Hiermede sluit het Mid- delburgsch Muziekkorps het speelseizoen 1933. oge het zich nog tal van jaren in Middelburg doen hooren. OOST- EN WEST-SOUBURG. Een afscheid. Na afloop der legeroefeningen van het vrijwillige landstormcorps motordienst met de marine in de omgeving van de Zuidwate ring, is Maandagmiddag overste Ten Broecke Hoekstra by zyn afscheid van het corps ten huize van den burgemeester dezer gemeente gehuldigd. Te zijner eere werd een défilé ge houden en een carré gevormd. Luitenant Persant Snoep heeft den schei denden overste toegesproken en hem namens het corps een stoffelijk blijk van waardeering aangeboden, waarvoor hartelyk dank werd gebracht. Na beëindiging dezer hulde werd een cou plet van het Wilhelmus gezongen. GOES. Chr. Besturenbond voor Goes e.o. Maandagavond vergaderde de Chr. Bestu renbond te Goes e.o., onder voorzitterschap van den heer A. de Lange. Behalve het be stuur waren vele afgevaardigden van aan gesloten organisaties tegenwoordig. De voor zitter deelde mede, dat eenigen tijd geleden voor Oostelijk Zuid-Beveland een besturen bond is opgericht met Krabbendijke als cen trum, zoodat eenige organisaties van Goes zyn overgeschreven naar Krabbendyke. Toch zijn nu nog bij den Goeschen Besturenbond 28 organisaties aangesloten. Naar aanleiding van een circulaire van het provinciaal comité van de centrale voor werkloozenzorg, opgericht door den raad van kerken, drong de voorzitter er op aan, dat in elke gemeente al het mogelijke worde ge daan aan ontwikkeling en ontspanning der werkloozen in den a.s. winter. Zoo noodig kan men met omliggende gemeenten samen werken om een behoorlijk aantal deelnemers te krijgen voor cursussen. Rapport wordt uitgebracht over de met Hemelvaartsdag gehouden huisvlijttentoon- stelling, die in elk opzicht is geslaagd. Het batig saldo werd gereserveerd voc»r een vol gende tentoonstelling. De commissie werd hartelijk dank gebracht voor haar velen ar beid. In November a.s. zal de jaarlyksche groote propagandavergadering worden gehouden. Aan deze vergadering zal evenals vorige jaren een aantrekkelijk karakter worden gegeven. Waar vorigen winter de cursusavonden zoo goed zijn geslaagd, zal in den a.s. winter daarmee worden voortgegaan. Vier avonden zullen worden georganiseerd, zoowel te Goes als te Heinkenszand. Ook zal een lichtbeel denavond over het jeugdwerk van het C.N.V. worden gehouden. Centrale van anti-rev. kiesvereenigingen. In de gisteren gehouden vergadering van de centrale Goes van anti-rev. kiesvereeni gingen heeft de heer mr. P. A. Schwartz, wegens vertrek naar Maassluis, op hartelijke wijze afscheid als voorzitter genomen. Hij werd op waardeerende wijze door den heer J. A. Dominions uit Wemeldinge toegespro ken. Tot voorzitter werd gekozen de heer J. A Dominicus, die echter bedankte. Daarna werd gekozen ds. A. Scheele te Kapelle. Tot lid van het provinciaal comité werd gekozen de heer J. Hommes te Nieuwdorp. Goesche houthandel. Met de Staatscourant van gisteren werden o.m. de akte verzonden van de N.V. Goesche Houthandel M. de Broekert v/h. Gebr. Ha- nnck alhier. 's-HEER-ABTSKERKE. Aangehouden. Door de politie alhier is aangehouden en ter beschikking van de justitie gesteld, ze kere J. J. F., 41 jaar, makelaar, wonende te Heinkenszand, als verdacht van oplichting en verduistering gepleegd te Goes. KRUININGEN Opheffing van het station Vlake. Ingaande 8 October a.s. wordt het station Vlake voor reizigersvervoer opgeheven, als gevolg van de verbreeding van het kanaal in de onmiddellijke nabijheid van het station Vlake. De thans te Vlake stoppende treinen, zul len in den vervolge te Kruiningen—Ierseke stilhouden, ten behoeve van de reizigers voor en van Zeeuwsch-Vlaanderen. De stoomtram VlakeHansweert, welke door de opheffing van het station Vlake van geen beteekenis meer is, verdwijnt. In plaats van deze stoom tram zal een autobusdienst tusschen Krui ningenIerseke en Hansweert voorzien in de verbinding tusschen den spoorweg en den stoombootdienst HansweertTer Neuzen. OOSTBURG. Een nieuw bankgebouw. Door de Amsterdamsche Bank is alhier aangekocht het ruime woonhuis der gebr. Meyer aan de Brouwerijstraat, teneinde daar een bankgebouw te stichten. Naar wy ver nemen zal het geheele gebouw daartoe wor den afgebroken, hetgeen in zooverre wel jammer is, daar het statige voornaam uit ziende ouderwetsche huis met zyn groote ramen met spiegelglas inderdaad herinnert aan de oude patriciërswoningen in de groote steden en tot nu toe een sieraad is in de straat. Anderzijds zal deze straat er niet op ver minderen, daar het de bedoeling is, dat thans op het naastgelegen perceel, tot nu toe dienende voor bergplaats en garage, een dubbel woonhuis zal worden gesticht. De Noord-Bevelandsche brug. Gisteren' hebben leden van Ged. Staten van Zeeland met den voorzitter, de Com missaris der Koningin, mi*. J. W. Quarles van Ufford, per stoomboot van den provincialen stoombootdienst een bezoek gebracht ter in- 4 OCTOBER De Wereld-Dierendag is weer in aantocht, de vierde October, de sterfdag van den hei ligen Franciscus van Assist Laat ons allen eens overwegen hoe zich de Liefde en Recht vaardigheid jegens de sprakeloozen, de Die ren, sedert den tijd van dien Heilige in wijde leringen ontwikkeld hebben. Vooral zy, die zoo spoedig zeggen„Waarom al die moei te Het helpt toch niets De menschen zyn zoo wreed, je verbetert ze toch niet" moeten zich van dit feit eens goed rekenschap ge ven. In dien tijd van den Heilige was de mentaliteit der menigte nog zoo, dat men wel een heilige moest zijn om in het dier den broeder te zien. De gedachtenwereld der menschheid evolueert en dit blijkt o.a. dat thans zelfs groote kranten hun kolommen voor de dieren open gaan stellen. Zoo heeft o.a. de hoofdredacteur van de „Essener An- zeiger" het vorige jaar het volgende artikel aan den 4 Octoberdag gewijd,: .Rijn, smart en ellende zyn in de dieren- oogen in al hun aandoenlijkheid even goed te lezen als in menschenoogen. Ook levens vreugde en levensblijheid drukken dezeoogen duidelijk uit. Het is geen overdreven gevoe ligheid van den mensch als hij dit opmerkt. Wie daarover glimlacht verheuge zich niet over zijn hardheid. De mensch doet iets na tuurlijks als hij het voor het dier opneemt, martelingen nalaat en tegen dierenmishan deling strijdt. Waarom zooveel woorden voor het dier, nu, in dezen oceaan van ellende zooveel menschen verdrinken Omdat het een eenvoudige eisch der menschelijkheid is, de menschenwaarde wakker te roepen en op te kweeken. De mensch, die dieren kwelt en daardoor zyn kwade hartstochten voedt, is ook geen goed mensch voor zyn naaste. De leutering van den mensch begint bij het dierEen mensch die medelijden voor het dier heeft, zal in den regel ook den bedelaar niet voorbij gaan. Wie zijn stem voor het dier verheft, weet, dat hij in gezelschap is van de groote geesten van onze cultuur, die allen liefde voor het dier hebben gekoesterd. Vrienden in den strijd voor het gemartelde dier, denkt op 4 October nog eens in het bij zonder aan onze jongere broeders en wapent u met nieuwen moed. Ons werken voor het Dier zal steeds grooter succes opleveren en tegelijkertijd ook het kweeken van gedachten van Liefde en Rechtvaardigheid jegens de menschen op hooger geestelijk peil brengen. spectie van de steigers van den veerdienst WolphaartsdijkKortgene. Dit bezoek zal wel mede een gevolg zijn van het adres van de vereeniging De Noord- Bevelandsche Brug, aan de Staten om ver betering van genoemden veerdienst en van het feit, dat den laatsten tijd verschillende vaste steigers van den provincialen stoom bootdienst zijn veranderd in drijvende pon tons. De bezoekers troffen juist een dag en een tijd, dat er weinig vervoer was, wat jammer was, omdat zoo de gebreken niet goed zicht baar werden. Het verschil in de Zandkreek tusschen hoog en laag water is plm. 4 a 5 M. De stei gers hebben 3 „bruggen" en het is te begrij pen dat deze bruggen niet altijd gelijk met de boot liggen. Over twee planken, elk onge veer 2 M. lang en 50 cM. breed, moet men aan boord rijden. Soms staan deze planken met een helling van 60 cM., zoodat het op en afrijden van of op een hellende brug voor velen niet gemakkelijk is. In de najaarsvergadering der Staten van Zeeland komt het adres van de Vereeniging Noord-Bevelandsche Brug in behandeling en vandaar, dat Ged. Staten zelf den toestand in oogenschouw wilden nemen. Verbetering van de vaste steigers in drij vende pontons zal tienduizenden guldens kosten en dan wordt de veerdienst toch nog ongemakkelijk. De Vereeniging Noord-Bevelandsche brug streeft er daarom naar een brugverbinding te krijgen. Zij heeft zich daartoe in verbin ding gesteld met oud-minister Bongaerts om de mogelijkheid te onderzoeken. Naar verluidt wordt gedacht een N.V. op te richten, welke het recht van tolheffing zou krijgen, daar men vreest dat het nog wel tientallen jaren kan duren voor de brug door het rijk of de provincie wordt gelegd. Op de voorgestelde manier zou men jaar lijks ongeveer 50 duizend gulden aan veer geld ontvangen en met een vaste verbinding kan dit wel tot een 70 duizend gulden stij gen. De rente van een kapitaal van 1 mil- lioen gulden is in dat geval dus gedekt. „N. R. Ct." Paardenfokkerij in Zeeland. Men deelt van bevoegde zijde mede, dat dit najaar de keuringen van paarden door

Vlissingse Courant | 1933 | | pagina 1