500 300 150 100 25 BOEKHANDEL D'HUIJ Boek MAANDAG EERSTE BLAD ■Mo. 22&- 71e Jaargang 1033 Uitgave: firma f. VAN OE VELDE Ir., Walstraat 58-60, Vlissingen.Telef. 10. Postrekening 66287 Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke Feestdagen GEMEENTEBESTUUR STADS- EN PROVINCIENIEUWS DE RESTAURATIE VAN HET RAADHUIS TE VEERE. GEMENGD NIEUWS eri's avonds een VUSSINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS: Voor alle gemeenten op Walcheren en waar agentschappen geves tigd zijn ƒ2.20 per 3 maanden. Franco door het geheeierijk/2.50. Voor België, Duitschland en Frankrijk ƒ3.40. Voor de overige landen bij wekel. verz. 3.20. Afzonderlijke nrs. 5 cent. ADVERTENTIEPRIJS: Van 1—5 regels ƒ1.25; iedere regel meer 25 cent. Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ct. p. regel. Kleine advertenties van 15 regels 50 ct. Iedere regel meer 10 ct. (max. 10 regels). Bij 3 maal plaatsing van 15 regels ƒ1alles bij vooruitbetaling. De abonné's in 't bezit eener Polis, zijn GRATIS verze kerd tegen ongelukken voor gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij dood door een ongeluk. gulden bij verlies van een hand, voet of oog. gulden bij verlies van een duim gulden bij verlies van een wijsvinger gulden bij verlies van eiken anderen vinger AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIGING „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS" Dit nummer bestaat uit 2 bladen 17.04 17.51 18.48 20.08 Zij, die zich van heden af, voor minstens drie maanden op dit blad abonneeren, ontvangen de tot 1 October verschijnende num mers GRATIS. Openbare Vergadering van den Gemeenteraad van Vlissingen op Vrijdag 29 September 1933, des namiddags 2 uur I. Mededeelingen. II. Over te leggen stukken. III. Benoemingen. 1. Van de commissies uit den raad. 2. Van het onderwijzend personeel aan de Avondschool voor Nijverheidsonderwijs. IV. Te behandelen punten 1. Voorstel van Burg. en Weth. tot het ver kenen van een crediet voor het maken van een uitgewerkt project voor den bouw van een nieuwe gasfabriek en het reeds toege stane crediet te verhoogen. 2. Idem tot het voorloopig vaststellen van de rekeningen over 1932 vana. het Water leidingbedrijf, b. het Grondbedrijf, c. de Groente- en Fruitveiling, d. het Havenbedrijf, e. het Badbedrijf, f. het Woningbedrijf, g. den Vee- en Vleeschkeuringsdienst, h. den Reini gingsdienst en i. het Wegenfonds. 3. Idem tot het goedkeuren van de reke ningen over 1932 a, van het Gasthuis, b. het Burger Weeshuis en c. de Zeemans- en, Visschersbeurs. 4. Idem tot het voorloopig vaststellen van de rekening der gemeente over 1932. 5. Idem tot het vaststellen van een wijzi ging van de gemeentebegrooting voor 1933. 6. Idem om afwijzend te beschikken op het adres van het hoofdbestuur der Internatio nale Schippersvereenigingen om de kadegel- den te verlagen. 7. Idem tot het opheffen van het vervolg onderwijs met ingang van 1 October a.s. 8. Idem tot het beschikbaar stellen van de benoodigde gelden aan het bestuur der Ver- eeniging tot bevordering van Christelijk on derwijs voor het aanschaffen van leermid delen. 9. Idem tot het aangaan van een ruiling van 2 M2. tuingrond met den heer C. J. H. Zeijger. 10. Idem tot het in huur afstaan van een vaste ligplaats voor de Provinciale Stoom bootdiensten in de Tweede Binnenhaven. 11. Idem tot het verlengen van het aan de Coöperatieve broodbakkerij en verbruiksver- eeniging „De Broederband" verleende recht van optie op den aankoop van 400 M2. grond aan de Van Dishoeckstraat. 12. Idem tot verkoop van bouwgrond aan a. A. Hofman 113 M2. aan het Van Nispen- plein k 8 904 b. J. Warren 338 M2. aldaar k f 8 2704 c. J. Huijsman q.q. 113 M2. aldaar k f 8 904. AANTEEKENING BIJ EEN DER OUDE GEVELSTEENEN, afgebeeld in de „Vliss. Courant" van 23 Sept. Met belangstelling bekijk ik steeds oude gebouwen, vooral als in den gevel een bij zondere steen is ingemetseld. Op zoo'n steen staat, behalve een jaartal, meestal iets, dat een vroegere bewoner aan zijn stadgenooten en het nageslacht wil voorhouden. Het zijn vaak sprekende getuigen van 't geen vroeger in de harten der menschen leefde. (Steenen no.l en no. 2.) Ook zijn dikwijls dieren af gebeeld, waaraan het huis zijn naam ont leent. (no. 3 en no. 4). Met bijzondere aandacht bezag ik de af beeldingen van de vier gevelsteenen in het blad van Zaterdag jl. Ik ben zoo vrij een andere en m.i. betere toelichting te'geven bij den gevelsteen no. 4, waarop een hert is af gebeeld. Er is te Vlissingen geen predikant geweest, die De Herdt heette, wel een, wiens naam was G. Vrolikhert, die van 1740 tot 1786 de Hervormde Gemeente d'ende. Hij heeft echter het huis, waarin de gevelsteen met het hert staat, niet doen bouwen of be woond. En tooh kan zijn naam afgeleid zijn van dit huis en dien gevelsteen. Een zijner voor vaders woonde in een huis, waarschijnlijk een herberg ,,'t Vrolik Hert" geheeten. Nu is mij niet bekend of dit het huis was op het Bellamypark. Onmogelijk is het niet, daar het Bellamypark vroeger een haven was met drukke scheepvaart. Ook was het huis als hoekhuis gunstig voor een herberg. Daar het in zoo'n inrichting meestal vro lijk toegaat, is de naam Vrolik Hert gepast. Dat familienamen afgeleid zijn van namen van woonhuizen, komt meer voor. Bijvoor beeld de namen Bontekoe, In 't Anker, Rot schild, enz. Ook dat herten in gevelsteenen staan. Zoo herinner ik mij een mooie gevelsteen met een loopend hert gezien te hebben in het oude stadje Heusden. Met het bovenstaande meen ik een meer juist bijschrift gegeven te hebben bij den gevelsteen met het hert. Natuurlijk wil ik het prijsgeven voor iets beters. R. B. J. d. M. Mandoline-vereeniging „Tovido". De mandoline-vereeniging Tovido", direc teur de heer M. P. Ventevogel, nam Zaterdag 23 September deel aan het nationaal con cours te Rotterdam, uitgeschreven door het ,.Ooster Mannenkoor". „Tovido" kwam uit in de afdeeling uit muntendheid met de nummers „Myrthalia" van M. Maciocchi en „Petite Princesse" van Paul Hardy en behaalde een eerste prijs met 324 punten. Tevens behaalde zij het hoogste aantal punten van het concours in haar sectie, zoodat zij mocht mededingen naar een prijs in den eere-wedstrijd. Deze kon wegens gebrek aan tijd niet doorgaan. „Tovido" kwam in het bezit van een zilve ren lauwerkrans. De jury bestond uit de heeren Otto de Vaal, toonkunstenaar te Rotterdam, A. C. van Leeuwen, 2e kapelmeester Kon. Militaire Kapel, Den Haag en W. F. Kools, toonkun stenaar te Scheveningen. MIDDELBURG. Patrimonium in Zeeland. Zaterdag vergaderde te Middelburg onder voorzitterschap van den heer W. A. den Hol lander het bestuur der gewestelijke organi satie Zeeland van Patrimonium. Naar aanleiding van enkele ingekomen brieven van het Verbondsbestuur werd door den heer A. de Lange, lid van het Prov. Comité van de Centrale voor werkloozenzorg opgericht door den raad van kerken, mede gedeeld hoe dit comité is ontstaan en welk een taak het zich heeft gesteld. Vooral ten plattenlande is nog weinig aan moreele zorg voor werkloozen gedaan. In den breede werden besproken de facto ren die den groei van Patrimonium in Zee land tegenhouden. Toch zal weer in den a.s. winter al het mogelijke worden gedaan om krachtige propaganda te voeren, waarvoor een plan werd opgemaakt. Aan den verbondsvoorzitter, den heer G. Smeenk zal worden verzocht voor de gewes telijke organisatie een rede uit te spreken. Verder zullen zoo mogelijk in enkele plaatsen propagandavergaderingen worden gehouden, teneinde te trachten nieuwe afdeelingen op te richten. Ook zal contact worden gezocht met voor aanstaande personen op politiek en kerkelijk gebied, teneinde bij hen de belangen van Patrimonium te bepleiten. Nadat nog eenige huishoudelijke zaken waren geregeld werd de vergadering met dankgebed gesloten. Concierge provinciale bibliotheek, Ged. Staten van Zeiand hebben met in gang van 1 October a.s. benoemd tot con cierge van de provinciale bibliotheek P. O. H. Peeters te Middelburg. Voor deze betrekking waren 171 sollici tanten. OOSTBURG. Gemer-teraad. Vrijdagnamiddag kwam de raad ln voltal lige zitting bijeen. De rekening voor 1932 werd aangeboden. Het tekort bedraagt ƒ4512.30. Aangeboden werd de begrooting voor 1934, met een totaal in ontvangst en uitgaaf van 120.906.53 en een post onvoorzien van 2523.82, Het kostenbedrag per leerling der open bare school over 1930 werd vastgesteld op 8.8439 en de gemeentelijke vergoeding voor de katholieke school over dat dienstjaar op 1253, en voor de christelijke school op 820. De driejaarlijksche afrekening over 1928, 1929 en 1930 gaf de volgende cijfers. De ka tholieke school had over die jaren ontvan gen 4206.44, terwijl nog het restant over 1930 moest uitgekeerd worden. Daar in totaal Bij het uit-een nemen der verweerde gedeelten van den voorgevel van het Raadhuis te Veere is gebleken, dat de beelden die vroeger zijn sieraad waren, thans geheel vervallen en hier en daar verpulverd waren. Herctel daarvan was uitgesloten en dies heeft de leiding van de restauratie den beeldhouwer Wenckebach opgedragen, zes nieuwe beelden te vervaardigen. Op bovenstaande afbeelding ziet men 4 dezer beelden (in gips) in de nissen opgesteld. Zoo heeft 's Rijks Monumentencommissie ze dezer dagen in oogenschouw genomen. slechts 3907.17 was uitgegeven, zou het be stuur een bedrag van 299.27 moeten terug geven. De christelijke school moest over die jaren 3257.13 ontvangen, terwijl de totale uitgaven ƒ4677.10 bek'epen. Er was dus meer uitgegeven dan ontvangen, zoodat geen ver rekening moest plaats hebben. Ten slotte werden de voorschotten voor beide scholen over 1933 vastgesteld. Bij de rondvraag vroeg de heer Van Gin- kel, wat er dit jaar voor werkverschaffing was uitgegeven. De voorzitter antwoordde, dat de raad een bedrag van 4000 daarvoor had uitgetrokken, terwijl tot nu toe reeds 4043.24 was uitgegeven. Hij wees er op, dat 1933 nog eenige maanden telt, waarbij de gemeente voor werk zal dienen te zorgen. KLOETINGE. Oprichting gedenkteeken. Na een daartoe belegde vergadering, onder voorzitterschap van den burgemeester, werd alhier een comité samengesteld om te komen tot oprichting in de gemeente Kloetinge van een gedenkteeken voor den bero mden me teoroloog Buijs Ballot, die in deze gemeente is geboren. De hoofddirecteur van het Kon. Met. In stituut te De Bilt heeft zijn volle medewer king met het plan toegezegd. De hoofddirec teur zal een artikel over de groote beteekenis in verschillende bladen publiceeren en de aandacht vestigen op de oprichting van een gedenkteeken in zijn geboorteplaats. SAS VAN GENT. De bieten-campagne. De suikerbieten-campagm staat weer voor de deur. Hierdoor zal voor geruimen tijd aan vele personen gelegenheid worden gegeven voor het verdienen van een flink dagloon. De eerste bieten worden reeds deze week aan de fabrieken verwacht. De campagne zal in het begin van October beginnen. Wegen in Zeeland. Op het wegenfonds zijn bedragen van ƒ66.300 en ƒ77.630 gevraagd, die bestemd zijn voor de voltooiing van het wegvak onder 'sHeer Arendskerke en voor grondaankoop '.oor nieuwe wegvakken tusschen Kruiningen en Goes van den weg Bergen op Zoom- Woensdrecht - Kruiningen - Goes- 's Heer Arendskerke - Nieuwland - Vlissingen-Bres- kens-Draaibrug-Sluis-grens. Gewestelijke Tarwe-organïsatie voor Zeeland. Onder verwijzing naar een in dit nummer voorkomende advertentie, maken wij onzen lezers er op attent dat zij, voor zoover be langhebbende, opgave moeten verstrekken van de hoeveelheid per 1 October 1933 in gedorschten en ongedorschten toestand op de bedrijven aanwezige inlandsche eigen verbouwde gerst. De hoeveelheid in gedorsch ten en ongedorschten toestand moet ieder afzonderlijk worden opgegeven. Voor het géval dat personen gerst bij handelaren of anderen in opslag hebben, moeten zij dit apart opgeven. Bijzonder ves tigen wij er de aandacht op dat de datum van opgave 4 October 1933 is gesloten. Een vechtpartij te Oss. Zaterdagmiddag heeft te Oss een vecht partij plaats gehad tusschen een tweetal 13- jarige jongens, waarbij één van hen Frans de H., zijn tegenstander Lambertus V., met een mes heeft bewerkt. De 13-jarige Lamber tus V., bevond zich per fiets op weg naar de Ossche heide. Toen hij in de Willebrordus- straat was gekomen ontmoette hij daar een groepje schoolvriendjes, waaronder de 13- jarige Frans de H. De jongens begonnen elkaar met steenen te gooien. Eensklaps stak Frans de H. Lam bertus V. met een geopend mes in den rug en in het hoofd, waarna hij, in de conster natie, welke ontstond, wist te ontkomen. Het slachtoffer, dat hevig bloedde, begaf zich on middellijk naar de marechausseekazerne, waar hij aangifte deed van het voorgevallene. Dr. Stoltz verleende de eerste hulp. Hij consta teerde een steekwond in den rug en in het achterhoofd. De verwondingen bleken echter van lichten aard te zijn. De getroffene kon, na verbonden te zijn, zich weer huiswaarts begeven. Tegen den jeugdigen messentrekker is proces-verbaal opgemaakt. Het mes, waar mee hij de verwondingen had toegebracht, was niet meer in zijn bezit. Poging tot inbraak in de St. Ritakerk. Zaterdagnacht om streeks half vier heeft een bij de politie be kend inbreker een poging gedaan tot inbraak in de St. Ritakerk aan den Buiksloterweg te Amsterdam. Naast de kerk staat het woonhuis van den arts A. B. Bekema, deze werd omstreeks half vier gewekt door het rinkelen van glasscher ven. Hij stond op om zich ervan te vergewis sen, wat wel de oorzaak kon zijn van het breken van een ruit in dit uur van den nacht. Tot zijn schrik bemerkte hij, dat op het dak van den overloop tusschen pastorie en kerk een man stond, die een van de glas-in-lood- ramen had ingedrukt en nu bezig was, stuk voor stuk de glasscherven te verwijderen. Onmiddellijk waarschuwde de arts de politie, die terstond een paar agenten naar de St. Ritakerk stuurde. De inbreker, die in de schaduw stond van het kerkgebouw, ontdekte uiteraard de agen ten, die van twee kanten kwamen en hem dus insloten, eerder dan zij hem. Hjj zag wel van TEL. 348. BADHUISSTRAAT 15. in, dat ontsnappen onmogelijk was en verzon er dus wat anders op. Snel liet hij zich naar beneden glijden en legde zich op den grond neer. Toen de agenten hem vonden, sliep de man den sla^p der rechtvaardigen. Althans zoo leek het. De agenten hadden echter niet veel medelijden met den slaper en beduidden hem kort en goed, dat hij zijn dutje maar moest voortzetten op het politiebureau. Een onderzoek wees uit, dat de man nog een tweede ruit had ingeslagen. Dit tweede raam was echter te hoog, zoodat de inbreker er niet door naar binnen durfde te klimmen. Op het politiebureau werd de arrestant gefouilleerd. Daarbij werd een heel arsenaal inbrekerswerktuigen breekijzers, beitels en loopers op hem bevondea. Al beweert hij ook doodonschuldig te zijn, er is toch wel zooveel bewijsmateriaal voorhanden, dat hij aan de justitie zal worden overgeleverd. Een droevig familiedra- m a. In de Hortensialaan te Groningen woont het gezin W., vader, moeder en vijf zoons. De oudste is 25 jaar oud, de jongste 18 jaar. Vrijdagmiddag omstreeks half een was het geheele gezin in de keuken. Er ont stond een twist tusschen den jongsten en den oudsten zoon. De jongste verweet zijn broer, dat hij de vorige week werk had gehad en geld had verdiend en daarvan niets aan zijn ouders had gegeven. Over dit gezegde ontsta* de oudste in woede. Sterker dan zijn jongere broer kostte het hem geen moeite hem beet te pakken en hem in een hoek te duwen. De woede had zich dermate van hem meester gemaakt, dat hij zijn handen om zijn hals snoerde en hem bijna wurgde. Het was maar goed, dat vader en de drie andere jongens in de keuken waren. Zij schoten op de twee vechtenden af en scheur den' met geweld aan den oudsten jongen, die

Vlissingse Courant | 1933 | | pagina 1