1000 500 300 150 25 natuurlijk DONDERDAG EERSTE BLAD ■NFo. 333 71e Jaargang 1933 UitgaveFirma F. VAK DE VELDE Ir., Walstraat 58-60, Vlissingen. Telei. 10. Postrekening 66287 Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke Feestdagen BINNENLAND STADS EN PROVINCIENIEUWS eveo goed voor hem geschikt! IS Ct. VLISSINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS: Voor alle gemeenten op Walcheren en waar agentschappen geves tigd zijn 2.20 per 3 maanden. Franco door het geheele rijk 2.50. Voor België, Duitschland en Frankrijk /3.40. Voor de overige landen bij wekel. verz./3.20. Afzonderlijke nrs. 5 cent. ADVERTENTIEPRIJS: Van 1—5 regels 1.25iedere regel meer 25 cent. Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ct. p. regel. Kleine advertenties van 15 regels 50 ct. Iedere regel meer 10 ct (max. 10 regels). Bij 3 maal plaatsing van 15 regels tl.alles bij vooruitbetaling. De abonné's in 't bezit eener Polis, zijn GRATIS verze kerd tegen ongelukken voor gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij dood door een ongeluk. gulden bij verlies van een hand, voet of oog. gulden bij verlies van een duim gulden bij verlies van een wijsvinger gulden bij verlies van eiken anderen vinger AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIGING „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS" Dit nummer bestaat uit 2 bladen Zij, die zich van heden af, voor minstens drie maanden op dit blad abonneeren, ontvangen de tot 1 October verschijnende num mers GRATIS. De crisis-inkomstenbelasting". Volgens het „Handelsblad" is de door mi nister Oud in de millioenennota aangekondig de orisisüikomsten belasting bedoeld als een extra-heffing van inkomens, die in geld ge lijk gebleven zijn, wat dus beteekent een stij ging van de koopkracht van die inkomens. P. T. T. begrooting 1934. Blijkens de memorie van toelichting op de P.T.T. begrooting 1934 is 100.000 uitgetrok ken voor postzegelautomaten, die aan de bui tenzijden der postkantoren zullen worden ge plaatst. Er zullen meer spreekcellen worden geplaatst in de rijksnetten en op openbare wegen, terwijl voor uitbreiding en vernieu wing der centrale en locale telefonie-inrich- tingen groote bedragen, resp. f 1.529.000 en 978.000 zijn uitgetrokken. Ministerieel bezoek aan Rotterdam. De minister-president, minister van kolo niën de heer H. Colijn, de minister van waterstaat ir. J. Kalff en de minister van so ciale zaken, prof. dr. J. R. Slotemaker de Bruine, hebben gisteren een bezoek aan Rot terdam gebracht. De ministers hebben het noenmaal op het raadhuis gebruikt en een tocht op de rivier en door de havens gemaakt. Naar wij vernemen staat het bezoek in verband met werkverschaffingsaangelegenhe den. Zijn we juist ingelicht, dan zou voorna melijk de tunnelbouw onder de rivier, de tweede oeververbinding, ter sprake komen in de besprekingen tusschen, deze regeeringspei - sonen en de gemeentelijke autoriteiten. Naar verluidt zou er in Den Haag thans in regee- ringskringen een sterke strooming zijn om de tot stand koming van dezen tunnelbouw te bevorderen. Ook van gemeentewerken is juist dezer dagen nog eens met ernst de aandacht geves tigd op den onhoudbaren toestand op de Willemsbrug in de drukke uren en op de noodzakelijkheid van een tweede oeverver binding. De troonrede in Ned.-Indië. Volgens nader ingekomen berichten wordt de uitstekende ontvangst in Oost en West van de troonrede door den rijkszender beves tigd. Tevens blijkt hieruit, dat ook de uit zending door den Phohi-zender in geheel Indië en Suriname zeer goede resultaten be reikt heeft. In het bijzonder dient hulde gebracht te tyorden aan den Indischen radiodienst voor het gepresteerde werk. De door den rijks- zender PCX uitgezonden troonrede werd in Indië ontvangen en heruitgezonden per ra dio naar Medan en Makassar, voorts over lijnen naar Batavia, Semarang, Soerabaja en Bandoeng, in de genoemde plaatsen vond weder uitzending door locale zenders plaats. Zelfs de dubbel gerelayeerde uitzendingen te Medan en Makassar waren woord voor woord te volgen, hetgeen een voortreffelijke presta tie van den Indischen radio-dienst genoemd mag worden. Het 10e congres van den Ned. R.-Kath. Middenstandsbond. Voor het 10e congres van den Ned. R.-Kath. Middenstandsbond, te houden op Donderdag 28 September a.s. te Breda, waar als eenig onderwerp aan de orde komt het vraagstuk van de wettelijke bescherming van het klein bedrijf, zijn prae-adviezen uitgebracht door de heeren prof. dr. W. M. Koenraadt, hoog leeraar aan het Groot-Seminarie "te Hoeven, die de sociale zijde van het vraagstuk belicht en drs. H. L. Jansen, leider van de economi sche afdeeling van het bureau van den Ned. R.-Kath. Middenstandsbond, die den econo- mischen kant van het probleem behandelt. De gemeenschappelijke conclusies der prae- adviseurs luiden als volgt 1. De breede en welvarende bezetting van ue maatschappij met de zelfstandige klein- onderneming is maatschappelijk van zeer groote waarde. Ook economisch is dit niet zonder voordeelen. 2. Bijgevolg moeten degenen, wien het al gemeen welzijn ter harte gaat, open oog heb ben voor het feit, dat en voor de mate, waarin de zelfstandige kleinonderneming uit haar economische functie meer en meer wordt verdrongen door de grootonderneming en door de coöperatieve beweging. 3. Op het gebied van de nijverheid wordt de kleinonderneming minder ernstig door de grootonderneming bedreigd dan op het ge bied van den detailhandel. Op het eerstge noemde terrein toch heeft eensdeels een ze kere werkverdeeling tusschen groot- en kleinonderneming plaats gevonden, terwijl anderdeels bij tijdige en frissche aanpassing mogelijkheid van concurrentie bestaat. Op het terrein van den detailhandel echter wordt de kleinonderneming door de groot onderneming ernstiger bedreigd hier toch strijden beide vormen van onderneming steeds om dezelfde economische functie. Het coöperatiewezen wordt zoowel in be paalde takken van nijverheid als in den kleinhandel vaak als een lastige concurrent gevoeld. 4. Het verweer van de zelfstandige klein onderneming tegen de haar bedreigende grootonderneming en coöperatieve beweging kan geen steun vinden in een zoogenaamd recht op een bepaalde economische functie, welk recht anderen onder alle omstandighe den van die functie zou uitsluiten. Een zoo danig recht, hetzij verworven, hetzij op grond van het algemeen welzijn kan niet worden er kend. 5. De grootonderneming op het gebied van de nijverheid is om economische redenen, om redenen van volkswelvaart, onmisbaar. Ook op het gebied van den detailhandel mag tegen een matige opkomst van de grootonderne ming geen bezwaar worden gemaakt. 6. Wat de zelfstandige kleinonderneming in haar verhoudingen tot de grootonderne ming en tot het coöperatiewezen parten speelt, is de volstrekte ongebondenheid van de volkshuishouding, de onbeperkte vrijheid van concurrentie. Mede als gevolg hiervan leeft de ongeregelde winzucht zich ten volle uit, wat betreft de middelen, welke in de on derlinge concurrentie worden gebruikt. Tegen deze fundamenteele dwaling van het huidige sociale en economische leven is het verzet noodzakelijk, ook om het groote goed van de zelfstandige kleinonderneming voor de maatschappij naar wensch te kunnen be houden. 7. Derhalve moeten ten aanzien wan de verhouding tusschen klein- en grootonderne mingen onderling zoowel als kleinonderne ming en coöperatie zoodanige maatregelen worden getroffen, dat het vestigen, resp. uit breiden van ondernemingen zooveel mogelijk gericht wordt naar de maatschappelijke be hoefte en dat de middelen van onderlingen concurrentie blijven binnen redelijke grenzen. 8. Teneinde de aanpassing van het getal ondernemingen aan de behoefte te benade ren, worde het onmogelijk gemaakt zich in bepaalde takken van nijverheid en handel te vestigen, tenzij aan bepaalde voor onderne-, ming en ondernemer te stellen eischen is voldaan. Binding van de middelen van onderlinge concurrenti. aan redelijke grenzen houdt in, dat maaregelen op dit terrein zich niet be perken tot het weren van concurrentie me thoden, welke in strikten zin oneerlijk kun nen worden genoemd, maar ook van die han delingen, welke uit een oogpunt van geordend economisch verkeer ontoelaatbaar moeten worden geacht. 9. De taak om zoodanige maatregelen te treffen en door te voeren rust eigenlijk op de bij handel en industrie rechtstreeks be trokkenen, ondergebracht in publiekrechte lijke beroepschappen. Waar deze echter vooralsnog ontbreken, moet die taak worden overgenomen door de staatsoverheid, met deze restrictie evenwel, dat door de staatsoverheid reeds nu de ge organiseerde groepen van betrokkenen zooveel mogelijk bij de voorbereiding en doorvoering van die maatregelen worden betrokken. Wethouders-verkiezing. De gemeenteraad te Amsterdam heeft tot zesden wethouder benoemd den heer dr. I. H. J. Vos (lib.), die deze benoeming heeft aangenomen. De burgemeester, dr. W. de Vlugt, richtte een hartelijk afscheidswoord tot de afgetre den sociaal-democratische wethouders. Hy zeide ongeveer het volgende Er zijn menschen in ons land, die niet kunnen begrijpen, dat ik waardeering kan hebben voor het werk van mijn politieke te genstanders, waarmee ik in het college van B. en W. heb samengewerkt. Die lieden hebben geen benul ervan, wat die samen werking! voor de gemeente waard is ge weest. Aansluitend daarop betoogde dr. de Vlugt, dat het hem een eer was, dit dankwoord nog eens te mogen spreken. Daarna deed spreker een beroep op de nieuwe leden om met hem in het belang der gemeente een drachtig samen te werken. Het nieuws van den dag in beeld. Foto's in onze Tijdinghal. Behalve de gisteren reeds vermelde ont vingen wij heden nog een groote collectie foto's van de „Oranje-Dinsdag" te 's-Gra- venhage De Koninklijke familie in de gou den koets op weg naar de Ridderzaal, de Ko ningin en Prinses Juliana stappen uit, minis ter Colijn op het Binnenhof, het Tweede Kamerlid Weitkamp mét zijn vrouw in ge sprek met prof. Visser uit Utrecht, aankomst van den Raad van State op het Binnenhof, de Koninklijke familie tijdens de zanghulde en het défilé van de kinderen, de koningin geeft verscheidene kinderen de hand, de tap toe op Plein 1813, 4000 jonge menschen, voor zien van fakkels, defileeren voor de Konink lijke familie langs het Huis ten Bosch. Beëediging van marine-officieren te Rotter dam. Een 87-jarige verpleegde van het St. Jacobus-gasthuis te Schiedam, maakt een reisje met de K.L.M. naar Engeland. De burgemeester van Apeldoorn ontsteekt de na- trium-verlichting voor de Loolaan. Meis jes-studenten te Amsterdam met haar nieu we driehoekige baretten. Proeven van prof. Clay in het natuurkundig laboratorium te Amsterdam met zijn toestel voor meting van de kosmische ultrastraling die in de diepzee- doordringt. De toren te Wijk aan Zee, waaruit bij tusschenpoozen steenen vallen en zware balken. De ingang der Herv. Kerk onder den toren moest 'geslweu worden. Portret van mr. Stomps uit Heemstede, die waarschijnlijk Van der Lubbe verdedigen zal. C. K. W. O. In het artikel betreffende de opvoering van „Het huwelijk van een Oranjeprinses" ;n ons vorig nummer opgenomen, is een ïegel weggevallen, waardoor het verband verloren is gegaan. Het betreft nl. het huwelijk van Louise Henriette, dochter van Frederik Hendrik en Amalia van Solms. Kunstkring „Het Zuiden". De tentoonstellingen door bovengenoemden Kunstkring, georganiseerd, zijn van 20 Sep tember af gesloten. MIDDELBURG. Gemeenteraad. In de gisterenmiddag gehouden vergade ring van den gemeenteraad te Middelburg bleek, dat verschillende leden niet tevreden waren met het advies van Burg. en Weth. in zake het aantal gemeentegeneesheeren, dat thans twee bedraagt en dat men gaarne zou zien teruggebracht op één. Van de zijde van Burg. en Weth. werd er op gewezen, dat dit financieel voorloopig geen voordeel van beteekenis met zich zou brengen en dat het advies van het burgerlijk armbestuur is gevolgd. Voorloopig heeft de raad zich bij de mcening van Burg. en Weth. neergelegd. Voor kennisgeving werd aangenomen het antwoord van Burg. en Weth. op vragen van den heer Heemskerk inzake de berekening van rente tusschen de bedrijven onderling. In handen van Burg. on Weth. om advies werd gesteld een verzoek van de vereeniging „Handelsbelang" inzake de winkelsluiting en een inzake de personeele belasting voor café's enz. Naar aanleiding van de goedkeuring van Ged. Staten van het houden van een auto markt, betoogde de heer Paul de wenschelijk- heid om deze markt op andere uren en dan bijv. op het Molenwater of de Groenmarkt te houden. Tot voorzitter van het burgerlijk armbe stuur werd benoemd de heer mr. F. B. Evers en tot lid der commissie van toezicht op den gemeentelijken dienst der Werkloosheidsver zekering en arbeidsbemiddeling de heer J. Mondeel, beide met algemeene stemmen. Zonder of na korte discussie v.erden aan genomen de voorstellen tot aankoop grond Blauwendijktot overneming grond Zuster straat tot wijziging kapitaaisbegrooting 1933 electrisch bedrijftot verbetering van de -troomvoorziening Nieuwen Vlissingschen wegtot aangaan van een leening voor af koop onderhoud van dien weg en tot goed keuring van de rekening 1932 van den Ar menraad. Een voorstel tot ontslag aan de onderwijze res mej. G. Bot, wier betrekking vrij komt, door opheffing van een uitstervende openbare school, gaf aanleiding tot de vraag of het niet gewenscht is de oudste van alle onderwijs krachten der openbare ceholen in de ge meente het eerst op wachtgeld te stellen en niet beslist de oudste van de betrokken school. Vooral ook nadat de burgemeester betoogd had, dat men dan eerst tot over plaatsing zou moeten besluiten, wat moeilijk heden met zich zou brengen, werd het voor stel van Burg. en Weth. zonder hoofdelijke stemming aangenomen. Het belangrijkste voorstel van Burg. en Weth. was dat inzake het openbaar vervolg onderwijs. De meerderheid (beide wethou ders) stelde voor het aantal lesweken terug te brengen van 28 op 16 en de kosten van ƒ1016 op ƒ536 per jaar. De minderheid (de burgemeester) had zich uitgesproken voor geheele opheffing. Na zeer uitvoerige discussie stelde de heer Van Andel voor geheele opheffing en de heer Heemskerk het nog doen doorgaan van de tweede klasse gedurende 19331934 en dan opheffing. Deze beide voorstellen werden verworpen met 9 tegen 8 stemmen, links en de bezuiniger, de heer Jeronirrus tegen. Daarna werd met 15 tegen 2 stemmen aan genomen om den cursus wat den tijdsduur betreft te halveeren, als daarvoor de toe stemming van den minister kan worden ver kregen, omdat men zal komen beneden het minimum aantal lesuren. De heer Den Hollander restigde bij de rondvraag de aandacht op het gehuwd zijn van een onderwijzeres en herinnerde er aan, dat bepaald is, dat een ambtenares, die hu wen wil, toestemming van den raad noodig heeft. De voorzitter zeide, dat als de heer Den Hollander vragen wil stellen, hij daarvoor toestemming van den raad moet hebben. Het geldt hier een kwestie waarover hij reeds met Burg. en Weth. onderhandeld heeft. De heer Den Hollander wees er op, dat de wet ontslag van de huwende onderwijzeres niet voorschrijft, maar de bevoegdheid aan den raad laat ten deze een verordening te maken. Het geldt hier een ambtenares door den raad benoemd en die ook door dezen kan worden ontslagen. De voorzitter geeft in overweging de stuk ken in de trommel ter visie te leggen, dan kun nen de raadsleden nagaan of zij meenen dat hier art. 56 van het ambtenarenreglement van toepassing is. Op een vraag van den heer Van der Feltz zegt spr., dat als raadsleden er niet mede accoord gaan wat Burg. en Weth. mededee- len, zij er een interpellatie over kunnen aan vragen. De heer Paul besprak den stank in de ves ten en vraagt om, als het uitdiepen nog lang op zich laat wachten speciaal bij den Noord- weg reeds voorloopig maatregelen te treffen, daar is het wel het ergste. De heer Onderdijk zeide, dat deze kwestie hem zeer ter harte gaat, er was reeds een plan voor alle vesten opgemaakt door de Heidemaatschappij, maar dat kost ƒ200.000 en zou maken dat gedurende een paar jaar wonen aan de singels zoo goed als onmogelijk is. Daarom is er nu op aangedrongen na te gaan, of door het maken van een dam '*n plaats van de Veersche Brug en het werpen van de bagger uit de andere vesten in het deel tusschen die brug en het reeds gedempte deel der vest, ook een oplossing is te bereiken. Dit ral nu binnenkort onderzocht worden. Als het aan spreker lag, dan zou hij direct er werkloozen aan zetten, maar men is afhan kelijk van het Rijk en dat oischt dat de Heidemaatschappij het werk uitvoert. De hoe.* Comelisse wees op het lang uit blijven van het verkeersrapport en vraagt of niet net als voor de Burg alvast voor de Langedelft maatregelen kunnen worden ge troffen. De voorzitter meende te weten, dat weer een vergadering van de verkeerscommissie op komst is, maar die zal nog wel door andere gevolgd worden. Het Langedelft-vraagstuk komt er ook aan de orde. De heed* Harthoorn komt nog terug op de vesten en meent, dat het pompgebouwtje ook stank bevordert. De heer Onderdijk zegt, dat dit niet mo gelijk is, omdat het nog niet werkt, Jaffa is nog bezig het in orde te brengen en er moet nog een pomp geplaatst worden De heer Harthoorn «heeft juist gedacht dat het reeds gereed was. De heer Mondeel zegt, dat de reeds uitge baggerde vesten, zooals de Seisvest, toch nog stinken. De heer Onderwijk beaamt dit en kan niet zeggen of dit veroorzaakt wordt door daarin uitloopende riolen of wel dat de stank afzakt van de andere deelen van de vest bij lagen waterstand. De rechtbank te Middelburg. Uit den toelichtenden staat, behoorende bij de justitie-begrooting blijkt, dat de bezet ting van de rechtbank te Middelburg is ver minderd met 1 rechter; Juist omdat de teere kinderhuid steeds verpleging noodig heeft, is Palmolive zeep zoo geschikt. De groote hoeveelheid olijf- en palmoliën, bij haar bereiding ge bruikt, verzacht de huid en be schermt haar tevens, De zeep, die Uw teint frisch en jeugdig houdt, is onontbeerlijk voor het dagelijksch bad der kinderen. Concert en stadhuisbelichting. Begunstigd door heerlijk Septemberavond- weer is gisterenavond de verleden week uit gestelde muziekuitvoering van het Middel- burgsch muziekkorps op de Markt te Middel burg gegeven en heeft Vreemdelingenverkeer voor het laatst in het seizoen gedurende twee uur de belichting; van het stadhuis doen ont steken. Honderden waren op de Markt bijeen tij dens het concert. Na een goed verzorgd programma werd het concert met het Zeeuwsch Volkslied beëin digd. De belichting van het stadhuis trok ook weer zeker belangstelling. Afsluiting Blauwendijk en Poelendalesingel. Van Maandag 25 September tot en met Zaterdag 27 Januari zullen de Blauwendijk en de Poelendalesingel te Middelburg voor het openbaar verkeer zijn afgesloten. IERSEKE. De oesterverzending. Met de oesterverzending uit Ierseke gaat het, de omstandigheden in aanmerking geno men, vrij goed. Het warme weer der laatste dagen was echter aan den verren export niet bevorderlijk. Evenmin de daling van het En- gelsche pond. Indien in dit laatste niet spoe dig verandering komt, zal een verhooging op de Engelsche markt noodzakelijk zijn. De kwaliteit der oesters is over het alge meen goed tot zeer goed, terwijl de groei niet tegenvalt.

Vlissingse Courant | 1933 | | pagina 1