1000 500 300 25 DINSDAG No. 321 71e Jaargang 1933 Uitgave: Firma F. VAN DE VELDE Ir., Walstraat 58-60, Vlissingen.Telef. 10. Postrekening 66287 Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke Feestdagen Dit nummer bestaat uit twee bladen - Eerste blad De opening van het Parlementaire zittingsjaar door H, M. de Koningin. DE TROONREDE. VÜSS1NGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS: Voor alle gemeenten op Walcheren en waar agentschappen geves tigd zijn /2.20 per 3 maanden. Franco door het geheele rijk 2.50. Voor België, Duitschiand en Frankrijk ƒ3.40. Voor de overige landen bij wekel. verz. ƒ3.20. Afzonderlijke nrs. 5 cent. ADVERTENTIEPRIJSVan 1—5 regels 1.25iedere regel meer 25 cent. Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ct. p. regel. Kleine advertenties van 1—5 regels 50 ct. Iedere regel meer 10 ct. (max. 10 regels). Bij 3 maal plaatsing van 15 regels ƒ1.—, alles bij vooruitbetaling. De abonné's in 't bezit eenei Polis, zijn GRATIS verze kerd tegen ongelukken voor gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij dood door een ongeluk. gulden bij verlies van een hand, voet of oog. gulden bij verlies van een duim gulden bij verlies van een wijsvinger gulden bij verlies van eiken anderen vinger AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITE1TSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIGING „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS" Huldebetuigingen aan de Koningin in de Residentie. In véél sterkere mate nog dan vorige jaren is de plechtige opening door H. M. de Ko ningin van de nieuwe zitting der Staten- Generaal in de Residentie een dag van hulde betuiging aan H. M, en het Huis van Oranje geworden. Tienduizenden waren per trein, per autobus, in particuliere auto's en met andere middelen van vervoer naar Den Haag gekomen om ge tuigen van de feestvreugde te zijn, dan wel een actief aandeel te hebben in de rijen van deputaties van vereenigingen en korpsen uit alle deelen des lands om onze Landsvrouwe toe te juichen, hetzij op den weg van het Paleis naar de Ridderzaal, dan wel bij Haar later op den middag te maken rijtoer van het Paleis naar het Koninklijk Landhuis aan den Ruigenhoek. Bovendien was het meerendeel van de be woners der Residentie op de been, terwijl alom de vlaggen wapperden en oranje werd gedragen. Na de grootsche huldiging op 9 dezer in het Stadion te Amsterdam ter eere van H. M.'s 35-jarig regeeringsjubileum heeft de Residentie nog eens extra van haar Oranje-gezindheid en nationaal saamhoorig- heidsgevoel willen doen blijken. Het hoogtepunt was wel het voorbijtrekken van de met acht paarden bespannen Gouden Koets, waarin de Koningin, de Prinses en de Prins van het Paleis Noordeinde via het Lange Voorhout naar het Binnenhof reed, daarbij voorafgegaan door de gebruikelijke gala-koetsen van de hofhouding en de eere escortes van militairen, en gevolgd door een aantal officieren te paard, leden van het Militaire Huis der Konnigin. Zoowel bij het Paleis als op het Binnenhof waren eere- wachten opgesteld, terwijl bij het vertrek van de Koninklijke familie van het Paleis en bij Haar aankomst op het Binnenhof de Marinekapel het Wilhelmus deed weerklinken. Laïigs de geheele route stegen bij het pas- seeren van de Gouden Koets spontane toe juichingen uit de dicht samengepakte menig te op, die zich op den terugweg herhaalden. Opening der Kamers. De heer W. L. Baron de Vos van Steen- wijk, die het voorzitterschap bekleedde, open de, nadat de leden der Staten-Generaal zich in de Ridderzaal vereenigd hadden, des na middags te half een uur de vergadering en deed den griffier van de Eerste Kamer voor lezen een Koninklijk besluit van 9 Septem ber 1933, houdende zijn benoeming tot voor zitter van de Eerste Kamer gedurende de zitting, welke heden aanving. De voorzitter benoemde een commissie, die Hare Majesteit in het gebouw zou ontvangen en uitleiden. De ministers, hoofden van ministerieele departementen en de leden van den Raad van State vereenigden zich te 1 uur des na middags in de Ridderzaal. H. M. de Koningin, vergezeld van Z. K. H. den Prins der Nederlanden, Hertog van Mecklenburg en van H. K. H. Prinses Juliana, kort daarna in de Ridderzaal aangekomen, werd door de commissie in de vergadering binnengeleid. De commissie van in- en uitgeleide be stond uit de heeren De Savornin Lohman, Kranenburg, Droogleever Fortuyn, Schoema- ker, Van Asch van Wijck van de Eerste Ka mer Bongaerts, Van Rappard, Van Dijk, Van Boetzelaer van Dubbeldam, Bierema, mej Kats, de heeren Schaepman, Kamp- schöer, Van Hellenberg Hubar en Terpstra van de Tweede Kamer. Hare Majesteit de Koningin hield, terwijl ter rechterzijde van Hare Mojesteit Z.K.H. de Prins der Nederlanden en ter linkerzijde H.K.H. Prinses Juliana plaats namen, de volgende rede Leden 'der Staten-Generaal. Mij wederom in uw midden b'evlndende, gevoel Ik Mij allereerst ge drongen uiting te geven aan mijne gevoelens van medeleven in de moeilijke omstandigheden, waarin ons volk nog steeds verkeert. Voortbrenging, handel en verkeer bieden over de geheele wereld nog een beeld van grondige verwarring, waaronder, óók ten onzent, de volks welvaart ernstig lijdt. Bij de productie zoowel als bij den ruil van goederen openbaren zich voorts overal verschuivingen, die in menig opzicht een blijvend karakter schijnen te dragen. Onze Landbouw en Nijverheid worden evenzeer als onze Handel en Scheepvaart door deze wijzigingen in de economische wereldstructuur, voor eischen van aanpassing gesteld, waarbij leiding, hulp, zelfs drang van de zijde 'dei; Regeering, in toenemende mate noodzakelijk zullen blijken. Met vermijding van gewaagde proefnemingen op monetair en economisch 'gebied, zullen, nu ook de Londensche conferentie niets tot stand kon brengen tot het verkrijgen van redelijke verhoudingen in het goederenverkeer, verder gaande maatregelen moeten worden genomen in het belang van den afzet onzer producten binnen de eigen grenzen. Tevens zal aan de bevordering van onzen uitvoer naast andere in die richting werkende middelen onze invoer dienstbaar moeten worden gemaakt. De reeds jaren aanhoudende afbrokkeling onzer welvaart doet ook in Sterke mate haar invloed gelden op den toestand der publieke geldmiddelen en heeft het evenwicht tusschen uitgaven en inkomsten op verontrustende wijze Verstoord. De Regeering zal daarom 'in het komende zittingjaar 'in de allereerste plaats uw aandacht vragen voor een reeks van maatregelen, die onmisbaar zijn voor het financieel herstel. Het streven is er vóór alles op gericht dit herstel te bereiken door aanzienlijke beperking der uitgaven. Die beperking zal ten deele worden verkregen door eene redelijke verlaging van de salarissen en loonen van het Rijkspersoneel. Een nieuwe salarisregeling, die op 1 Januari 1935 in werking zal dienen te treden, is in voorbereiding. Verdere inkrimping der uitgaven zal vooral moeten worden bereikt door doelmatiger organisatie en door besnoeiing van verschillende diensten. Ondanks de reeds aangebrachte en de op korten termijn nog te ver wachten verdere besparingen op de uitgaven is een nadere versterking der middelen onmisbaar gebleken. Daartoe strekkende voorstellen zullen onver wijld worden ingediend. Aan het misbruik, dat in steeds ïoenemende mate wordt gemaakt van 'den rechtsvorm der naamlooze vennootschap, ten einde de betaling van belasting te ontgaan, zal paal en perk worden gesteld. Voorstellen te dier Zake zijn in voorbereiding. Met het doel den overgang van 'de eerste naar 'de tweede vijfjarige uit- keeringsperiode meer geleidelijk te doen plaats hebben, zal het vraagstuk der financieele verhouding tusschen het Rijk en de gemeenten opnieuw in onder zoek worden genomen. In afwachting van de resultaten van dit onderzoek zal op de uitkeeringen uit het gemeentefonds over het jaar 1934/35 een korting moeten worden toegepast, welke verband zal houden met de gemeen telijke draagkracht. Een daartoe strekkend wetsontwerp zal U dezer dagen bereiken. De geldelijke toestand van verscheidene gemeenten maakt voorts een verscherpt toezicht op het financieel beleid der gemeenten noodzakelijk. Dit brengt mede een versterking van den invloed van het centraal gezag op de locale bezoldigingsregelen van personeel in publieken dienst, mede met het doel uitwassen af te snijden en niet te rechtvaardigen verschillen in de belooning van overheidspersoneel weg te nemen. Voorstellen tot wettelijke regeling van de afbetalingsovereenkomst, mitsgaders tot herziening van het in het Wetboek van Koophandel vervatte binnenvaartrecht zullen U worden aangeboden. Op het gebied van het executierecht worden voorzieningen voorbereid, welke in de bijzondere tijdsomstandigheden geboden zijn. Daarbij zal, voor zooveel noodig door bijzondere middelen, er voor worden gewaakt, dat schuldeischers niet onredelijk worden benadeeld. Zoodra het evenwicht in de Rijksbegrooting zal zijn verzekerd, zullen U voorstellen worden aangeboden ten doel hebbende, door uitvoering op ruime schaal van productieve publieke werken, werkverruiming in het leven te roepen ten einde de ellende der werkloosheid te lenigen. Bevordering van woningbouw tegen verlaagde kosten zal van deze plannen een deel uitmaken om voor arbeiders woningen te verkrijgen, waarvan de huurprijs meer in over eenstemming is met het loonpeil. Daarnevens zullen maatregelen worden ge troffen om voor bestaande woningen geleidelijk huurverlaging mogelijk te maken. Zoolang werkverschaffing nog niet kan worden gemist, moet er naar worden gestreefd het particulier bedrijf daarbij zooveel mogelijk in te schakelen. De economische omstandigheden en, in verband daarmede, de financieele toestand in Nederlandsch-Indië blijven groote zorg eischen. Het budgetair evenwicht is er vooralsnog niet verzekerd. In verband met den reeds zoo uitputtenden belastingdruk, zal, na de laatstelijk aanhangig gemaakte voor stellen tot nieuwe heffingen, van belastingverhooging nauwelijks meer eenig resultaat te verwachten zijn en zal het financieel evenwicht in Indië dus slechts door voortgaande beperking der uitgaven zijn te herstellen. De ontwikkeling der politieke verhoudingen aldaar vereischt voort durende aandacht en waakzaamheid. In het algemeen belang der bevolking zijn nadere maatregelen getroffen ter beteugeling van het misbruik, dat door sommige volksleiders wordt gemaakt van de vrijheid van vereeniging en vergadering. Suriname heeft nog bij voortduring met economische moeilijkheden te kampen. Zoowel van Overheidswege als van particuliere zijde wordt het mogelijke gedaan om de gevolgen van de crisis te verzachten. Het stemt tot dankbaarheid, dat de economische toestand in Curasao, althans tot dusver en de tijdsomstandigheden in aanmerking genomen, vrij bevredigend te noemen is. De moeilijkheden in het begin dezes jaars ondervonden met een deel van het personeel der zeemacht, hebben ingrijpende maatregelen noodig gemaakt om te verkrijgen, dat onder alle omstandigheden zal kunnen worden gerekend op trouw aan de Overheid en gehoorzaamheid aan het wettig gezag. Mochten zich ook elders teekenen voordoen die wijzen op verzwakking of ondergraving van juiste gezagsverhoudingen, dan zal de Regeering het Overheidsgezag met gelijke klem handhaven. Hoewel het huidige tijdsgewricht niet bevorderlijk is aan de ontplooiing der internationale samenwerking en het uitgroeien van den Volkenbond, blijf Ik hopen, dat de ontwikkeling van de organisatie der Staten-gemeenschap zich eerlang weer in opgaande lijn zal gaan bewegen. Het stemt tot voldoening, dat de diepgaande veranderingen, welke op het gebied van het internationaal handelsverkeer zijn ingetreden, geen wijziging hebben gebracht in de vriend schappelijke verhouding van Nederland tot de andere mogendheden. Met de bede, dat God Mijn Volk in deze moeilijke tijden moge sterken, en levend in het vertrouwen, dat het in staat zal blijken onder verhoogde krachtsinspanning moedig en waardig te dragen hetgeen onvermijdelijk is, verklaar Ik de gewone zitting der Staten-Generaal geopend. H. M. de Koningin, vergezeld van Z. K. H. den Prins en van H. K. H. Prinses Juliana, en voorafgegaan door de commissie, verliet de vergaderzaal. De voorzitter sloot, nadat de commissie in de zaal was teruggekeerd, de vereenigde ver gadering. Een ooggetuige voor de microfoon. De heeren D. Hans en W. Vogt hebben he en een radiografisch verslag uitgezonden voor de Avro-microfoon van de plechtige ope ningszitting. De heer Hans hield een korte toespraak en deelde bijzonderheden mede omtrent de ge beurtenissen op het Binnenhof. Er heerschte een geweldige drukte in de residentie. Achtereenvolgens werd door verschillende Kamerleden-een kort woord voor de micro foon gesproken. De heer Knottenbelt zeide dat er samen werking moet komen tusschen regeering en parlement. De heer Th. M. Ketelaar heeft als lid van de Tweede Kamer de heele regeeringsperiode van H. M. de Koningin meegemaakt. H\j hoopt dat er voorspoed in ons land zal ko men. Ons volk moet met H.M. de Koningin medeleven. Dr. Colijn werd met gejuich bij zijn komst op het Binnenhof verwelkomd. Vervolgens werden nog enkele woorden ge sproken door de heeren Snoeck Henkemans en Van Kempen. Prof. Diepenhorst zeide dat Koningin en Staten-Generaal één zijn. Na deze korte toespraken kon men genieten van een concert door de marinekapel uit Den Helder. De heer Hans zeide, dat Den Haag heden één en al Oranje en nog een Oranje was, zooals hij het nooit tevoren heeft gezien. Er wordt zeer veel gevlagd. Bij het paleis was de eerewacht betrokken door de grenadiers en jagers met den com mandant en op het Binnenhof werd de eere wacht door de mariniers betrokken. De heer Hans heeft een beschrijving gege ven van de Ridderzaal, waar H. M. de Ko ningin de Troonrede heeft uitgesproken. De sociaal-democraten waren niet by de openingsplechtigheid tegenwoordig, met uit zondering van den heer J. H. Schaper, die in de Ridderzaal aanwezig was. De Koningin droeg een licht grijs toilet en hoed, de Prinses een blauw toilet met mo dern klein hoedje en waren getooid met het Grootkruis van den Nederlandschen Leeuw. Prins Hendrik was in admiraals-uniform. Nadat de Koningin in de Ridderzaal was aangekomen werd de Troonrede uitgesproken. Na het uitspreken der Troonrede en nadat H. M. de Koningin met den Prins en Prinses Juliana de Ridderzaal hadden verlaten, wer den de. vorstelijke personen spontaan begroet en klonk uit duizenden kelen het Wilhelmus. Na het verlaten van de Ridderzaal heeft de stoet nog een tocht door een deel van de residentie gemaakt. Na Haar terugkeer in het Paleis vertoonde de Vorstelijke Familie zich eenige oogenblik- ken op het voorbaloon, onder daverend ge juich van duizenden omstanders. Zij, die zich van heden af, voor minstens drie maanden op dit blad ab-nneeren, ontvangen de tot 1 October verschijnende num mers GRATIS. Voor de schooljeugd was er een bijzondere gelegenheid om uiting te geven aan haar. Oranjegezindheid. Niet minder dan 18.000 schoolkinderen toch namen deel aan een défilé, dat in den tuin aan de achterzijde van het Paleis aan de Koninklijke Familie werd gebracht. Te ongeveer vier uur reed de Koningin met den Prins en de Prinses opnieuw uit om de hulde in ontvangst te nemen van de tien duizenden, voor wie langs de gebruikelijke route van den plechtigen stoet des middags geen plaats meer beschikbaar was. De Ko ninklijke Familie maakte hiertoe een rit langs Zorgvliet, den Scheveningscheweg enz. naar Ruigenhoek en mocht hier opnieuw onder vinden hoezeer de liefde voor ons Vorsten huis leeft in de harten van onze landge- nooten. Voor den avond stonden voorts een fakkel optocht met défilé voor de Koningin in Huis Ten'Bosch georganiseerd door het Na tionaal Jongeren Verbond en een militaire taptoe ~>p het Plein 1813 op het program, tot sluiting van dezen by zonderen Oranjedag. BESCHOUWING OVER DE TROONREDE. Het is wel te begrijpen dat de re- geeringsverklaring van het kabinet- Colijn met bijzondere belangstelling tegemoet werd gezien, omdat er rit blijken zou. welken koers het kabinet zal nemen. H. M. de Koningin heeft bij het uit spreken van de rede in de allereerste plaats uiting gegeven aan Haar gevoe lens van medeleven in de'moeilijke om standigheden waarin ons volk nog steeds verkeert. Dat deze woorden uit het hart zijn gegrepen, daaraan behoeft niet getwij feld te worden. Gedurende Haar 35- jarige regeeringsperiode heeft H. M. steeds blijk gegeven het lief en leed van Haar volk te deelen. Het Koninklijk woord geeft verder een juist beeld van de ernstige econo mische crisis welke wij thans mede maken. Dat hieraan de volle aandacht zou worden geschonken ligt voor de hand. Een noodwendig gevolg van deze crisis zal zijn, dat een reeks maatrege len zullen genomen moeten worden voor het financieel herstel. De uitgaven zullen aanzienlijk beperkt moeten wor den over de geheele linie. Het Rijk zal voorgaan en do provincies en gemeen ten zullen moeten volgen. Een redelijke verlaging van de salarissen en loonen van het rijkspersoneel wordt noodzake lijk geacht. Nu zal over het begrip „redelijk" wel verschil van gevoelen be staan. doch zooveel is zeker, dat alle Rijks-, provinciale- en gemeente-amb tenaren door deze regeling getroffen zullen worden. Tegen 1 Januari 1935 zal een nieuwe salarisregeling in wer king treden, welke thans in voorberei ding is. Het snoeimes zal terdege gehanteerd moeten worden, daar verschillende diensten gereorganiseerd zullen wor den. Niettegenstaande de vermindering der uitgaven welke uit een en ander zullen voortvloeien, zal toch nog mc> ten worden uitgezien naar versterking der middelen. De belastingschroef, zij het dan in den vorm van indirecte hef fingen, zal nog steviger worden aan gedraaid. De regeering zal ook maatregelen nemen om het geld te halen daar, waar men nog steeds aan den fiscus wist te ontkomen. De naamlooze vennootschap pen zullen ook getroffen worden. Wets voorstellen zijn in voorbereiding en

Vlissingse Courant | 1933 | | pagina 1