100 Ga van nog over 100% zuivere en de beste Sigaret voor Uw gezondheid! 16 SEPTEMBER EERSTE BLAD De Huldiging oan H. JU. de Koningin IVo. 219 71e Jaargang 1933 Uitgave: Firma F. VAN DE VELDE Ir., Walstraat 58-60, Vlissingen. Teiel. 10. Postrekening 66287 Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke Feestdagen 500 300 150 25 STADS- EN PROVINCÏENIEUWS „ELECTRO"- BIOSGBOP - MARKT MIB01LBDBE TELEF. 410 VLISSINCSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS: Voor alle gemeenten op Walcheren en waar agentschappen geves tigd zijn ƒ2.20 per 3 maanden. Franco door het geheele rijk 2.50. Voor België, Duitschland en Frankrijk ƒ3.40. Voor de overige landen bij wekel. verz. 3.20. Afzonderlijke nrs. 5 cent. mi ADVERTENTIEPRIJS: Van 1—5 regels ƒ1.25; iedere regel meer 25 cent. Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ct p. regel. Kleine advertenties van 1—5 regels 50 ct Iedere regel meer 10 ct. (max. 10 regels). Bij 3 maal plaatsing van 15 regels ƒ1.—, alles bij vooruitbetaling. De abonné's in 't bezit eener Polis, zijn GRATIS verze kerd tegen ongelukken voor gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij dood door een ongeluk. gulden bij verlies van een hand, vóet of oog. gulden bij verlies van een duim gulden bij verlies van een wijsvinger gulden bij verlies van eiken anderen vinger AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIGING „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS" Dit nummer bestaat uit 3 bladen KAMEROVERZICHT EERSTE KAMER. Vergadering van Vrijdag. Uniformverbod. Buïtenlandsche studenten. De beide ontwerpen, die Dinsdag in de Tweede 'Kamer zijn afgedaan, zijn vandaag al de Eerste gepasseerd. Wel waren vele senatoren lichtelijk verstoord over het feit dat zij zoo gejaagd werden in hun arbeid, want zij willen in rustige sfeer de zaken bezien. Zelfs oordeelden sommige heeren dat de Tweede niet rustig genoeg deze onder werpen had afgedaan, een kritiek dus op haar zuster aan de overzijde, die al heel misplaatst is. Vele bezwaren die in de Tweede zijn aan gedragen, kwamen hier nog eens op de proppen. Zij zijn alle al behandeld en er is niets nieuws te vertellen. De schriftelijke gedachten wisseling, die in tien dagen tijds is gevoerd, was een herhaling van de mon delinge der Tweede. Wat is dan toch het nut dezer Eerste Kamer? Zij moet waken tegen „den waan van den dag", maar zij werkt nog veel sneller dan de Tweede. Trou wens met dien waan loopt het zoo'n vaart rJet. In de pers wordt daartegen wel ge waakt. Eigenlijk is het een bespottelijke vertoo ning dat na een langdurige voorbereiding en een uitvoerig debat in de Tweede, de Eerste nog eens opnieuw begint alsof alles spik- splinter nieuw is. Het wordt toch waarlijk tijd aan deze comedie een einde te maken. Het is belachelijk te veronderstellen dat de Tweede Kamer overijld handelt en dit typi sche feit is er dat zoo vaak de Eerste een ontwerp verwierp, het altijd een belangrijke zaak betrof, die zeer lang werd voorbereid. Uit bezuinigingsoogpunt zou opruiming der Eerste weldadig aandoen. Maar helaas, zij is er nog en dus moeten wij riog notitie van haar nemen als her- kauw-instüuut. Welnu, de Eerste Kamer herkauwde het uniform-verbod en de buïtenlandsche stu denten en slikte de proppen door. Alleen de sociaal-democraten bedankten voor het diner. Zeebaden. In de week van Zaterdag 9 tot en met Vrij dag 15 September werden in het gewone bad genomen 1531 zeebaden, waarvan 777 door dames en 754 door heeren en in het volksbad 875 baden, waarvan 451 door dames en 424 door heeren. De hoogste temperatuur van de lucht was 70 graden en de gemiddelde temperatuur van het water 63 graden. Het nieuws van den dag in beeld. Foto's in onze Tijdinghal. Een serie opnamen van de officieele in gebruikstelling van de Merwedebrug. Aan komst van den Australischen wereldvlieger Kingsford Smith op Schiphol. Mevr. Esther de Boer—Van Rijk bij haar 60-jarig tooneel- jubileum in „Levensavond" van den auteur Jaap van der Bel. Opening van de dahlia tentoonstelling in het Koloniaal Instituut te Amsterdam. De nieuwe rector-magnificus van de Technische Hoogeschool te Delft, prof. dr. J. G. Rutgers. De proeftocht van het motorschip „Tam". Het congres van het Oostersch Genootschap te Leiden. Paardententoonstelling te Utrecht. Het vertrek van de „Christiaan Huygens" gebruikt voor de film „De Jantjes'\ Een autobus door de Rotterdamsche tram aangereden en omgeworpen. Controle aan de grens van ingevoerd graan. 60-jarig tooneeljubileum van Daan van Ollefon Sr. Wielrennen in het Stadion. De Scheveningsche badkoetsjes verhuizen naar veiliger regionen. De oude Merwedebrug wordt voor het laatst dicht gedraaid. De nieuwe Spaansche gezant bij de Koningin, enz. „Luxor"-theater. Manolescu en de vrouwen. Oorlogsverpleegsters. In ademlooze spanning hebben we de su blieme hoofdfilm, welke imponeert door spel en regie, gevolgd. Deze Hisa-film der Ufa is een aaneenschakeling van avonturen, welke zich afspelen in Parijs, Brussel, Berlyn, Zwitserland en Monte-Carlo en waarin de hoofdpersoon is de beruchte oplichter Mano lescu,, die de voornaamste juwelierszaken plundert om daarna spoorloos te verdwijnen en elders weer op te duiken en zijn slag te slaan. De romantiek is tevens sterk in deze aan schitterende opnamen rijke film ver werkt. Manolescu is een gladde vogel, die overal doorheen zwermt, behalve door de netten, welke hem door de vrouwen worden gespannen. De rol van den gentleman-op- lichter wordt door Ivan Petrovitch prachtig gespeeld, terwijl hij op voortreffelijke wijze wordt bijgestaan door Ellen Richter, Mady Christians en Hilda Hildebrand. Ook Alfred Abel verdient speciale vermelding. Een bui tengewoon boeiende rolprent, waarin ook la note gaie geenszins ontbreekt. De tweede hoofdfilm behelst de geschie denis van een groep jonge meisjes, die zich bij het uitbreken van den wereldoorlog vrij willig als verpleegsters in Frankrijk aan meldden. Een rolprent, welke ons weer eens onder den indruk brengt van het onmensche- lijke van een oorlog, het liefdewerk van het Roode Kruis in een helder licht stelt, doen tevens niet verzuimt aan de romantiek van den oorlog met al de gevolgen ervan aan dacht te schenken. In de hoofdrollen o.a. Robert Monagomery en Anita Page. In het voorprogramma het gebruikelijke nieuws van hier en daar. Als geheel een zeer aantrekkelijk programma. Alhambra-Theater. Het gevaarlijke drietal. De groote bluf. Lon Chaney, „de Man met de Duizend Aangezichten", die even gemakkelijk van stem als van masker wisselde, zien wij nog eens voor ons in een mysterieuse speelfilm ,.Heb gevaarlijke Drietal" (The Unkoly Three). In den aanvang is hij de kermisbuikspre- ker, welke met een dwerg en een reus voor stellingen geeft, waarbij de vrouwelijke handlangster het edele beroep van zakken rolster vervult. Later vermomt hij zich als oude dame en begint een vogelwinkel, waar bij zijn talent als buikspreker zwijgende papegaaien doet spreken. De avonturen, die v/ij niet alle willen verklappen, volgen elk aar op, terwijl zelfs een groote aap in het spel voorkomt. Mogen wij volstaan met het accentueeren van de spanning en van het buitengewone talent van Lon Chaney. Dat hy zijn gezicht zooveel uitdrukkingen en vormen, waarover men terecht versteld staat, kan geven, wisten wij. Zijn meester schap over stem en mogelijkheden daar mee, waren ons onbekend. In „De Groote Bluf" bekende sterren als Betty Smann, Paul Hörbiger, Lee Parry en cle vroolijke Otto Walhuy. In de zeer vroo- lijke en zeer innemende film, die dadelijk met een inbraak begint, is een filmregisseur op zoek naar een bij zonderen filmacteur voor de hoofdrol, een groote sensatieeen groote bluf. Die komt, want wat is grooter sensa tie dan een misdadigersfilm, waarin de rol van den misdadiger door een échten boef gespeeld wordt. De nieuwe speler is Silver Jim, die zoolang hij de roofdrol in de film speelt tijdens de opnamen veilig is voor de politie, welke hem op de hielen zit. Dan gaan er echter in het atelier opwindende dingen gebeuren. De safe wordt open gela ten, er gebeuren bijzondere ongelukken, er ontstaat jaloesie. Totdat op een bal een ar restatie geschiedt, die velen niet gedacht hadden en waaruit blijkt, dat de titel van deze film „een groote bluf", wel zeer gerecht vaardigd is. De muziek is buitengewoon aardig. Te vermelden is voorts een goed teeken- filmpje met goede stem en prachtige me lodie. Het program geeft zeker een genoeglijken bioscoop-avond. Belangstellenden zien in het jcurnaal nog de mooiste Babies van New- York. Ook genoegeiyk Wandelsport. In een dooi* de Vlissingsche Athletiek-ver- eeniging „Marathon" gehouden vergadering is besloten aan deze vereeniging een aparte wandelsport-afdeeling te verbinden. In verband hiermede zal deze vereeniging een aantal afstandsmarschen organiseeren, waarvan de laatste, die op 29 October a.s., ook voor niet-„Marathon"-leden zal zijn opengesteld. Scheepvaartberichten. Het Nederlandsche stoomschip „Buiten zorg", van Rotterdam naar Ned.-Indië via Antwerpen, is hedenmorgen tijdens mist by Vinkenisse aan den grond gevaren. Sleep- booten zijn ter assistentie vertrokken. Het schip is zonder assistentie vlot geko men en naar Antwerpen opgestoomd. MIDDELBURG. Gondelvaart. De kaï overeeniging „Triton" heeft giste renavond, begunstigd door goed weer, met "T-r—r— i succes een gondelvaart georganiseerd. Voor afgegaan door de boot van den deskundigen leidei', den heer Vermeulen, volgde het schip van den heer Van Ouwerkerk, aan boord waarvan zich het muziekgezelschap „Crescen do" bevond, dat zich ook reeds spelende naar de Kade had begeveD. JJ^n tiental werkelijk aardig opgetuigde en verlichte kano's volg den. De prijsuitdeeling heeft hedenavond in de Nieuwe Doelen plaats^ Na afloop maakte Crescendo" nog een mu zikale wandeling door een deel der stad. Plaatselijk Crisis-comité. Gisterenavond hield het plaatselijk crisis comité een openbare vergadering om verslag te doen van zijn werkzaamheden sedert De cember 1931 dit mede omdat er reeds gerui- men tijd geruchten loopen over het steunen van personen voor wie men meent, dat steun in dezen vorm niet op zijn plaats is en ook omdat mede daardoor de inkomsten van het comité zeer zyn gedaald. Het bleek, dat het subcomité voor steun in natura aan werk- W. Quarles van Ufford, Commissaris der Ko ningin. Bij die gelegenheid zal de voorzitter van het iepenziekte-comité, de heer E. D. van Disse1., een uiteenzetting geven van de werkzaamhe den van het comité voor de iepenziekte. OOSTBURG. Speldjesverkoop. De netto-opbrengst der speldjescollecte voor de restauratie der Nieuwe Kerk te Delft bedroeg alhier 31.50. Renteloos voorschot Waterleitüng-My. Zeeuwsch-Vlaanderen. Bij de Tweede Kamer is ingediend een wetsontwerp tot beschikbaarstelling van een renteloos voorschot uit 'sRyks kas ten be hoeve van de N.V. Waterleiding-Maatschap pij „Zeeuwsch-Vlaanderen", gevestigd te Ter- neuzen. Bij de wet van 21 April 1927 werd aan deze maatschappij een renteloos voorschot uit Van heden af de zeer belangrijke opname van loozen in de eerste helft van 1933 in 226 ge vallen hulp verleende en per geval gemiddeld f 11.65 besteedde tegen 224 gevallen en 12.45 in de eerste helft 1932. Het tweede subcomité kon in 126 gevallen van de 387 aanvragen steun verleenen, heeft in 7 gevallen bedryfskapitaal bot hoogstens 25 verstrekt, in een geval een voorschot van 250 en in een ander geval 50. Op 1 Mei jl. was er een overschot van 898.82, doch nu heeft men moeten besluiten slechts om de 14 dagen uit te keeren. De uitkeeringen zijn gemiddeld 5 en pertinent is ontkend, dat aan middenstanders groote bedragen zyn verstrekt. Men zal alles doen om de inkom sten weer te vergrooten. Muziekuitvoering en stadhuisbelichting. De Woensdag door het slechte weer uitge stelde muziekuitvoering van het Middei- burgsch Muziekgezelschap, zal a.s. Woensdag avond by gunstig weer op de Markt plaats hebben en heeft het bestuur van Vreemde lingenverkeer besloten dien avond de belich ting van het stadhuis nog eenmaal te doen aansteken. Een modern restaurant. Het groote heerenhuis op de Groenmarkt, laatst bewoond door den oud-burgemees ter, den heer P. Dumon Tak, is verkocht aan den heer A. Visser, thans pachter van de sociëteit „St. Joris". Dit pand wordt ingericht tot een modern restaurant. GOES. Iepenziekte-tentoonstelling. De iepenziekte-tentoonstelling te Goes zal Dinsdag 26 September a.s., des voormiddags te 10.45 uur worden geopend door jhr. mr. J. 's Ryks kas beschikbaar gesteld ten bedrage van ten hoogste ƒ300.000, strekkende om, voor het geval door onvoorziene oorzaken de op grond der opgemaakte rendabiliteitsbere- kening te verwachten tekorten een zeker maximum zouden overschryden, aan de N.V. rentelooze voorschotten ter dekking van die extra-tekorten te verschaffen. Inmiddels is het niet tot den bouw van een waterleiding gekomen, doordat het meeren- deel der 20 tot de N.V. toegetreden gemeen ten niet bereid bleek, de noodige geldleenin- gen aan te gaan. Dit heeft geleid tot een op 3 Januari 1933 genomen besluit van de ver gadering van aandeelhouders tot ontbinding van de N.V. Op denzelfden dag is een nieuwe N.V. genaamd „Waterleiding-Maatschappy Zeeuwsch-Vlaanderen" opgericht door de ge meenten Aardenburg, Breskens, Hulst, Oost burg, Sas van Gent en Terneuzen, welke zich, evenals de vroegere, den bouw en de exploitatie van een waterleiding voor geheel Zeeuwsch-Vlaanderen ten doel stelt, doch aanvankelijk alleen een waterleiding voor Hulst, Sas van Gent en Terneuzen zal bou wen en geleidelyk tot uitbreiding zal over gaan, naargelang andere gemeenten zulks wemchen en de rendabiliteit het toelaat. De aandeelen dezer nieuwe N.V. zyn volge stort en de betrokken gemeenten hebben be sloten, de door de N.V. aan te gane geldlee- ningen te garandeeren, mits ook thans door het Ryk en de provincie Zeeland de aan de vroegere N.V. verleende „risico-garantie" wordt toegekend. Uit de door het Rijksbureau voor Drink watervoorziening opgemaakte rendabiliteits- berekening blykt, dat ook voor de in eerste instantie te bouwen waterleiding, van beperk ten omvang onder de huidige omstandigheden by draaglyke tarieven een behoorlyke ren dabiliteit is verzekerdwel is waar moet in vergelyking met den vroegeren opzet op veel geringere bathen wegens waterleve ring aan de industrie worden gerekend, doch daartegenover staat, dat de aanlegkosten be langrijk gedaald zijn. De regeering heeft gemeend haar mede werking in dezen niet te mogen weigeren, te minder, waar ook thans de by het wetsont werp in uitzicht gestelde steun vermoedelijk: byzondere gebeurtenissen voorbehouden nooit, mogelyk voor een klein gedeelte en> dan nog slechts in verre toekomst, in daad werkelijken financieelen steun zal bestaan. Ook thans zal door het stellen van de ge bruikelijke voorwaarden op de geheele gestie der N.V., zoowel op financieel als technisch gebied, nauwkeurig worden toegezien. Een der voorwaarden is, dat door de provincie Zeeland een risico-garantie tot 2/3 van het door het Rijk toe te kennen bedrag zal wor den verleend. Het door Rijk en provincie gezamenlijk toe te kennen bedrag is gesteld op 10 van het? bouwkapitaal, met een maximum van 500.000, waardoor in voldoende mate met latere uitbreiding over andere gemeenten rekening wordt gehouden. Waterschappen enz. By Kon., besluit zyn benoemda. met in gang van 14 September tot dijkgraaf van den Kleine Stellapolder, B. J. Kindt, te Hoekb. met ingang van 1 November tot lid van het? bestuur der waterkeering van den calami- teuzen Zimmermanpolder, J. van Domme, tö Rilland-Bathb. in Zeeland en Noord-Bra bant tot lid van het bestuur van het water schap de Hogerwaardpolder P. A. Verbraak, te Bei-gen op Zoom. Handelsregister Kamer van Koophandel. In de week van 411 September werd bij het bureau der Kamer aangifte gedaan van de volgende Wyzigingen: Zeeuwsche Eilanden Middelburg N.V. Cultuur My. „Bandaralam", Houtkade H 113/4, Indische landbouw. Nieuwe comm. J. P. M. van 't Hoff, Rotterdam. N.V. Cultuur My. „Djenang", Houtkade H 114, koffiecultuur. Uitgetr. comm.prof. dr. A. H. Berkhout, Bennekom. Nieuwe comm. J. J. Hofland, WassenaarG. Dochen, Huy, (België) G. E. van der Werff Jr., Amster dam en J. P. M. van 't Hoff, Rotterdam. N.V. Cultuur Mij. Salatri Plantations, Hout kade H 114, Indische landbouw. Nieuwe comm.J. J. Hofland. N.V. Cultuur Mij. „Sanghyangdamar" N.V. Cultuur Mij. „Karang Anjar", Houtkade H 114, resp. rubbercultuur en koffiecultuur. Nieuwe comm.J. J. Hofland, Wassenaar en J. P. M. van 't Hoff, Rotterdam. N.V. Cultuur My. „Soember Moedjoer", Houtkade H 114, Indische cultures. Nieuwe comm.J. J. Hofland, Wassenaar en G. Dochen, Huy (België). Firma J. Goetheer, Vlissingen, Walstraat 1921, handel in koloniale waren en gedis tilleerd. Uitgetr. venn.D. Goetheer. Ven nootschap onder firma ontbonden. Zaak on der denzelfden handelsnaam voortgezet. EigenaarH. F. Goetheer. M. Imanse, Vlissingen, Gravenstraat 23, slager. Zaak omgezet in een vennootschap

Vlissingse Courant | 1933 | | pagina 1