1000 500 300 150 100 25 DONDERDAG 14 SEPTEMBER EERSTE BLAD Zoo'n baby-huidje FM O. 217 71e Jaargang 1933 lillin: Firn f. VIN DE TELDIii., IMslrnl 58-60, llissiijm. hiel. II. Poslitkeiii)GG201 Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke feestdagen STADS- EN PRQVINC1ENIEUWS SPORT BUITENLAND heeft goede verzorging noodig! L VLISSINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS: Voor alle gemeenten op Walcheren en waar agentschappen geves tigd zijn 2.20 per 3 maanden. Franco door het geheele rijk 2.50. Voor België, Duitschland en Frankrijk 3.40. Voor de overige landen bij wekei. verz. 3.20. Afzonderlijke nrs. 5 cent. ADVERTENTIEPRIJS: Van 1—5 regels 1.25iedere regel meer 25 cent. Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ct. p. regel. Kleine advertenties van 1 —5 regels 50 ct iedere regel meer 10 ct (max. 10 regels). Bij 3 maal plaatsing van 1—5 regels ƒ1.—, alles bij vooruitbetaling. De abonné's in 't bezit eenei Polis, zijn GRATIS verze kerd tegen ongelukken voor gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij dood door een ongeluk. gulden bij verlies van een hand, voet of oog. gulden bij verlies van een duim gulden bi] verlies van een wijsvinger gulden bij verlies van eiken anderen vinger AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIGINQ „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS" 22.42 Dit nummer bestaat uit 2 bladen Een dankbetuiging:. In antwoord op het telegram ter betuiging van hulde en trouw door de vereenigde Bur gerwachten in Zeeland aan H.M. de Koningin 9 dezer gezonden, werd heden het volgen de antwoord ontvangen „H. M. de Koningin droeg mij op de Bur gerwachten in Zeeland haar oprechten dank over te brengen voor de aangeboden betui ging van hulde en trouw, waarvoor H. M. zeer gevoelig is". (w.g.) VAN GEEN, Particuier secretaris van H.M. de Koningin. Vreemdelingen. Hoewel het seizoen teneinde loopt vertoe ven op de Belgische badplaatsen nog veel gasten, wat hieruit blijken kan, dat heden nog 750 passagiers met de provinciale boo ten werden vervoerd, terwijl 33 auto's werden overgezet. Op 15 September 1932 werden 650 passa giers vervoerd en 30 auto's overgezet. Esperanto. De afdeeling Vlissingen der Federatie van Arbeiders Esperantisten opende gisteren avond haar winterseizoen met een inlei- dir.gsavond voor den nieuwen cursus, waar bij als spreker optrad de heer F. van Eenen- naam uit Souburg. Na een welkomstwoord van den voorzitter luisterden de talrijke aanwezigen met aan dacht naar de boeiende rede van den spre ker, die zijn onderwerp aanving met de vraagWat is Esperanto Spreker, zelf die waag beantwoordend, zei daarop Esperanto is een taal, ja, maar geen taal, die, zooals wel eens wordt beweerd, andere talen de v/ereld uit wil helpen, doch een taal die elkeen naast de moedertaal moet leeren, een wereld-hulptaal dus, welke het leeren van andere talen, hoewel soms nuttig, vrijwel ge heel overbodig maakt, zelfs geheel overbodig maken kan, daar Esperanto voor het inter nationaal verkeer ruim voldoende is. Uitvoe rig stond spreker dan stil bjj het leven van (Ir. L. L. Zamenhof, den auteur van Espe ranto. Deze, geboren den 15en December 1859 te Bialystock, in Polen, en thuis idealis tisch opgevoed, voelde reeds in zijn jeugd de wrijving welke dooi* de verschillende talen ontstond. Zijn geboortestad werd door vier rassen bewoond, nl. Russen, Polen, Duit- schers en Joden, welke alle hun eigen taal hadden en door het niet begrijpen ontston den vaak botsingen. Dit bracht den jongen Zamenhof reeds vroeg op hot idee van één gemeenschappelijke taal, en ontstond, door bestudeering van zeer vele levende en doode talen de taal, die nu de wereld bijna ver overd heeft, Esperanto. Na vele tegenslagen gelukte het hem in 1887 voor het eerst een druk van z'n geniaal product te bewerkstel ligen. Dr. Zamenhof zelf zeide bij het ver schijnen daarvan „Ik was zeer opgewonden. Ik voelde dat ik voor den Rubicon stond. Mijn heele verdere leven, wist ik, had ik op één kaart gezet. Alles, mijn eigen bestaan, dat van mijn familie, mijn toekomst, alles stond op het spel. Maar de idee was te sterk on ik overschreed den Rubicon." Heden kunnen wij zeggen dat het niet te vergeefs was. Esperanto groeide, de idee won meer en meer veld, tot in Frankrijk de groote bloei begon, welke leidde tot het eerste Es- Peranto-oongres in 1905 te Boulogne-sur- Mer, waar dr. Zamenhof, geestdriftig ont vangen door 688 bezoekers uit 20 verschillen de landen, zelf de openingsrede uitsprak. Tegenwoordig tellen de Esperanto-congres sen duizenden deelnemers uit alle landen dor geheele wereld, welke zich in één taal, zonder horten of stooten, zonder tolken, vlot met elkaar onderhouden. Hierna behandelde spreker in het kort de verschillende stroomingen en wees op de P'oote kracht waarmee de Katholieke wereld z.ch op de studie van Esperanto heeft ge worpen, om door middel van één taal een katholieke wereldeenheid te verkrijgen. Spreker harlt vele voorbeelden aan van bet practisch gebruik van Esperanto en laat °a. een reeds in 1910 door den heer Pastoors gepubliceerde lijst zien van firma's,- welke jeeds toen Esperanto voor hun handelscor respondentie gebruikten. Dat de idee in Ne erland veld gewonnen heeft, bewijst het oprichten van een monument ter eere van dr. zamenhof in Bergen op Zoom. Na een korte pauze declameerde de heer ;an Eenennaam uit de gedichten van dr. amenhof„Ba Vojo" (de weg), „La skla- vosipo" (het slavenschip), en „Versajo sen fino" (lied zonder eind), welke met een hartelijk applaus werden onderstreept. De tegelijkertijd gehouden tentoonstelling van Esperanto-literatuur, trok, door haar keurige verzorging, zeer de aandacht der aanwezigen en hebben dezen daardoor een blik kunnen slaan op de groote en veelzijdige bruikbaarheid van Esperanto. Het nieuws van den dag in beeld. Foto's in onze Tijdinghal. Eenige opnamen van de legeroefeningen op de Veluwe. Een gamelan-uitvoering in het Stedelijk Museum te Amsterdam. Het historisch torentje van de Herv. kerk te Was senaar wordt gerestaureerd. Z.Ex. Mgr. Diepen onthult het monument van Mgr. Zwijsen te Tilburg. Het motorschip „Tarn" gebouwd op de werf der Nederl. Scheepsbouw Mij. te Amsterdam. Werkzaamheden aan het nieuwe strandbad langs de Kralingsche Plas. Trambotsing te Voorburg. De nieuwe Merwedebrug wordt geasphalteerd. Kermis in de Rotterdamsche Diergaarde. Lilliputters op het blad van de bloeiende Victoria Regia in den Rotterdamsche Dier gaarde. Nieuwe aanwinst voor den Haag- schen Dierentuin. De bekende Amster- damsche poppendokter Van Veen, maakt met negen honden een voetreis om de wereld. De Italiaansche gezant op de Utrechtsche Jaarbeurs. Strandvereenïging Vijgeneter. Op het strand nabij den „Vijgeneter" wer den dezen zomer enkele malen door de gere gelde bezoekers van dit stranddeel kinder feestjes georganiseerd, waarvoor groote be langstelling bestond en die men het volgen de seizoen ook wel wenscht te herhalen. Voor dit doel is een vereeniging (strandver- cenigingi Vijgeneter) opgericht met 70 leden. Deze nieuwe vereeniging zal ook haar aandacht schenken aan het ordelijk houden van het strand. Te veel strandbezoekers la ten papier, flesschen en alle soort afval bij het naar huis gaan liggen, hetgeen niet be vorderlijk is voor het strand. Het kweekt bovendien vliegen en andere insecten, terwijl stukgetrapte flesschen al herhaaldelijk on gevallen veroorzaakten. MIDDELBURG. De sociëteit „St. Joris". De sociëteit „St. Joris", vroeger het Schut tershof van den Edelen Voetboog, aan de Balans alhier, is in andere handen overge gaan en verkocht aan een combinatie van personen, die vooral door het bouwen van een groote zaal voor uitvoeringen, vergade ringen enz. meenen te. kunnen voldoen aan de wenschelijkheid om te voorzien in de be hoefte aan een dergelijke inrichting, die sedert de sluiting van het Schuttershof is gevoeld. Het schijnt in het plan te liggen de hui dige sociteitszaal aan de sociëteit te ver huren. OOST- EN WEST-SOUBURG. Een concert. Het hedenavond in de kiosk te Oost-Sou burg te geven concert, wordt uitgevoerd door Ritthemsch Fanfare, directeur de heer P. Meijers. RILLAND-BATH. De nieuwe burgemeester. De nieuwbenoemde burgemeester van Ril lend Bath, de heer P. J. Dominicus, werd 30 Juli 1896 geboren. Hij woont te Wemeldinge en is ambtenaar ter secretarie en sedert korten tijd ontvanger der gemeente Ierseke. De heer Dominicus is ongehuwd. Hij is Ned. Hervormd en is de chr.-historische beginse len toegedaan. GROEDE. Onweer. Hedennacht omstreeks 12.CD uur, tijdens een onweer, brak plotseling brand uit in een schuurtje van den werkman S., wonende in de Brouwerijstraat alhier. Door de vlugge ontdekking kon de brand, die zich beperkte tot het dak, spoedig door de buurtbewoners met emmers water worden gebluscht. Vermoed wordt, dat de bliksem is ingeslagen. Verzekering dekt de schade. EEDE. Lage huurprijzen voor landerijen. In de gemeente Eede heeft de verpach ting plaats gehad van een landbouwhoeve In den Biezenpolder ter grootte van 65 ge meten. Hoewel deze te huur werd aangeboden in ongeveer veertig perceelen en daardoor een ieder kon meedingen, bleek de animo om te pachten zeer gering te zijn, zoodanig, dat op verschillende perceelen niet eens werd ge boden. Voor andere perceelen werden huur prijzen geboden van even over de 10 tot bij de 30 per gemet. Begrijpelijk, dat voor deze geringe prijzen geen enkel perceel kon worden toegewezen. Thans zal getracht worden onderhands tot hoogtere huurprijzen te geraken. Besmettelijke ziekten. In de week van 3 tot en met 9 September zijn in onze provincie voorgekomen 2 geval len van fehis typhoïdea, nl. 1 te Vlissingen en 1 te Terneuzen (aan boord van een schip) en 1 geval van diphtherie te St.An- naland. VOETBAL. Zondag as. zal het competitierad op volle kracht draaien. In de eerste en tweede klas sen in het Zuiden treden de clubs aan om den strijd te beginnen. Voor onze klasse zijn vastgesteld te ontmoetingen BredaDosko, R.B.C.—Axel en VlissingenTer Neuzen. De wedstrijd Dongen—T.S.C. is komen te ver vallen door het spelen van Dongen in den K.V.B. Daar T.S.C. dus vrij is en bovendien voor Alliance en de Baronie volgens het of- ficieele programma van den eersten compe titie-Zondag nog geen wedstrijden zijn vast gesteld, bestaat de mogelijkheid, dat er tus- schen deze clubs nog een wedstrijd zal wor den vastgesteld. Axel, nog onbekend met het spelpeil in de 2e klasse, zal het als nieuweling te Rosendaal zwaar te verduren krijgen. In zooverre tref fen onze provinciegenooten het dus niet, dat ze al direct op den eersten competitie-Zon dag een zwaren uitwedstrijd in de voor hen geheel nieuwe omgeving moeten spelen. Wij voorzien dan ook voor Axel een flinke neder laag. In Breda, waar Dosko op bezoek komt, zul len de krachten o.i. elkaar niet ver ontloo- pen. Een puntenverdeeling ligt hier wel in de lijn der verwachtingen. Vlissingen opent haar competitieprogram met een wedstrijd aan den Koudekerkschen weg tegen Ter Neuzen. Ook het vorig seizoen werd de eerste thuiswedstrijd der competitie tegen Ter Neuzen gespeeld. Toen moesten de roodwitten een nederlaag accepteeren. Hopen we dat het ditmaal beter zal gaan. Al zijn de Ter Neuzenaren, die een goede ploeg hebben, zeer lastige tegenstanders, met eigen grond onder de voeten behoeft Vlissingen geen vrees te koesteren. Een succesvolle inzet van het seizoen zij onzen stadgenooten toege- wenscht. INSIDER. Postduiven. De postduivenver- eeniging „de Posthoorn" heeft Zondag 27 Augustus een wedvlucht gehouden met jonge duiven vanaf Noyon. De pryzen werden als volgt betaaldD. Ie pr.F. de Nooijer 2 en 19e pr.L. J. Ize- boud 3e, 23e en 24e pr.A. v. d. Heuvel 4e en 14e pr.P. Dommanschet 5e pr.L. van Sorge 6e, 7e en 15e pr.J. van Hecke 8e pr. J. van Akkeren 9e pr.J. C. Eiff 10e en 11e pr.J. de Ridder 12e pr.A. de Visser 13e, 17, 18e, 21e en 22e pr.A. v. d. Berge 16e pr. en A. de Bree 20e pr. Beker gewonnen door I. Dattin. Serie ge wonnen door A. de Visser. Zondag 3 September werd een wedvlucht gehouden van Compiègne, afstand 232 K.M. Dit was de laatste vlucht met jonge duiven. De pryzen werden als volgt behaald L. v. Sorge le en 6e pr.J. van Hecke 2e en 5e pr.A. v. d. Heuvel 3e en lie pr.L. J. Ize- boud 4e en 12e pr.W. I. 7e en 8e pr.J. B. 9e pr.A. de Visser 10e en 13e pr. Na deze vlucht is het kampioenschap jon ge duiven als volgt verdiendL. van Sorge no. 1 met 265 punten A. v. d. Heuvel 201 p. J. van Hecke 196 p.L. J. Izeboud 175 p. en A. de Visser 169 p. DE TOESTAND IN OOSTENRIJK» De Pressemitteilungen, een corresponden tiebureau te Weenen, dat goede betrekkingen met den plattelandersbond onderhoudt, deelt mede, dat er een samenwerking tot stand zal komen tusschen het vaderlandsche front van Dollfuss-Starhemberg en het national-stan- dische front van vice-kanselier Winkler. Deze twee organisaties schenen kort geleden nog met elkander te zullen botsen. Komt thans' deze samenwerking tot stand, dan is het een gebeurtenis van verre strekking. De tegen stellingen in het ministerie Dollfuss waren berucht. Zij waren sinds de oprichting van een eigen front door vice-kanselier Winkler nog verscherpt. De redenen voor de plotselinge verzoening der beide fronten, die dan als eensgezind burgerlijk front tegenover het Marxistische zouden staan, zoodat er nog slechts twee er kende partij fronten in Oostenrijk zouden overblijven, kunnen veelvuldig zijn. De aan staande bespreking over Oostenrijk in den Volkenbond en het uitschrijven van de bin- nenlandsche leening maken een concentratie van de burgerlijke en staatsgetrouwe ele menten des te noodzakelijker omdat de broe dertwist in de regeering, hoezeer men ook trachtte dien te verhullen, in binnen- en buitenland een steeds nadeeliger invloed had Men verneemt tevens, dat de regeering denkt over een spoedig afdoen van de grondwets herziening en over de mogelijkheid van nieu we verkiezingen, wat eveneens een verza meling van deze elementen noodzakelijk maakt. Men hoort ook de verklaring geven, dat de regeering reeds besloten had, aan den druk van de burgerwachten toe te geven en de plattelanders ter zijde te schuiven. Ten einde nu hetzelfde lot als de nazi's te ont gaan, zou het national-standische front er de voorkeur aan hebben gegeven hetzij open en eerlijk, hetzij met bijgedachten, hetzij zonder nog zijn houding vast bepaald te heb ben toe te treden tot het front van Doll fuss en dus te capituleeren. De koers van de regeering Dollfuss, die zich door ontzaglijke moeilijkheden en weer standen baan moet breken en tot dusver maakte wat er van te maken viel, kan er slechts door bevestigd worden, wanneer de inwendige wrijving vervalt. Wanneer Dollfuss er in slaagt, beide fronten te vereenigen, heeft hij een groot succes bereikt en de na tionale feesten, die op het oogenblik te Weenen gevierd worden, op de waardigste en doeltreffendste wijze bekroond. DE OPENING VAN DEN PRUISISCHEN RAAD VAN STATE. De Pruisische regeering heeft thans het program van de opening van den Raad van State op Vrijdag a.s. om 11 uur gepubliceerd. De Pruisische ministers rijden van het ge bouw van het staatsministerie, door een haag van S.A.-mannen naar de nieuwe aula op het Keizer Frans Jozef Plein. Daar wor den zij opgewacht door een eerewacht van SA. en Schupo. Nadat Goering als eerste- minister deze geschouwd heeft, houdt hij bij de overhandiging van zes vaandels aan de Schupo een korte toespraak. Tegen elf uur begeven de ministers zich naar de versierde aula, waar 27 vaandels en 12 standaarden der S.A. zijn opgesteld. In het midden nemen de staatsraden plaats, rechts van hen de rijksminister, achter hen de rijksstadhouders, de eerste-ministers der landen en de verdere autoriteiten. Links zijn de plaatsen van het diplomatieke korps en de eeregasten. Nadat het orkest van de staatsopera de Suite D-dur van Bach heeft gespeeld, neemt ae eerste minister Goering het woord. Op zijn rede volgt, het gezang van de eerste strofe van het Deutschland-lied en van het Horst Wessellied. Daarna worden de staats raden beëedigd. De plechtigheid wordt be sloten met het zingen van het Nederlandsche Dankgebed. Nadien schouwen de minister-president en zijn gevolg de S.S., S.A. en de Schupo in Oen Lustgarten. De eerste-minister zal een krans leggen op het standbeeld van Frede- rik den Groote. 's Avonds wordt in de Opera een gala voorstelling van Lohengrin gegeven. De openingsplechtigheid zal door luidspre kers, die op tal van plaatsen zijn opgesteld, ten gehoore worden gebracht. Zaterdag komt de Raad van State dan voor zijn eerste zitting bijeen in het Neue Palast te Potsdam. De eerste-minister Goe ring zal in deze bijeenkomst een groote rede houden overprincipieele kwesties in Pruisen. FRANKRIJK EN HET ONTWAPENINGS- VRAAGSTUK.» De „Ere Nouvelle" schrijft dat het voor stel van Frankrijk inzake het probleem van de ontwapening de volgende punten bevat eenerzijds beperking van de bewapening op het huidige peil, voor een nader vast te stellen tijdperk; anderzijds instelling van een internationale permanente controle op de bewapening en de oorlogsbegrootingen. Dit voorstel, aldus het blad, laat aan dui delijkheid niets te wenschen over en geeft andermaal blijk van onze oprechtheid en goede bedoelingen en sluit iedere spitsvondig heid buiten. Een land met werkelijk vreed zame bedoelingen kan tegen dit voorstel geen enkel bezwaar hebben en een staat, die hierop niet wenscht in te gaan, behoeft zich er niet over te vei wonderen, dat dit alge meen waptrouwen teweeg brengt. Thans Zacht als fluweelteer en soepel is baby's huid... Met hoeveel trotsche liefde lacht moeder haar kindje toe! En met hoeveel wijze voorzorg moet zij handelen om baby's huid gaaf en zacht te houden. Palmolive zeep, dank zij de groote hoeveelheden olijf- en palmoliën bij haar bereiding gebruikt, biedt de juiste be scherming. Het is een ideale zeep voor baby zoowel als voor moeder. Millioenen moeders over de geheel we reld weten 't uit dagelijksche ervaring - 20.000 schoon heids-experts bevestigen het. H-33-90 gaat het er niet meer om zich in redevoe ringen voor of tegen den vrede te verkla ren het systeem van de controle op de be wapening, hetwelk op rechtvaardige princi pes berust en waarvan nader zal moeten blijken, of het werkelijk doeltreffend kan worden toegepast, moet thans door de naties worden aanvaard of verworpen. De redevoeringen van Hitier en zijn vrien den, en de herbewapening van het in gisting verkeerende Duitschland geven ons helaas dagelijks het antwoord. HET COMMUNISTISCHE PUTSCHPLAN IN DUITSCHLAND. De bond van anti-communistische ver- eenigingen in Duitschland heeft de in zijn beat zijnde bescheiden over het communisti sche putschplan van Februari 11. gepubliceerd. Naar luid van officieele gegevens beschikte de K.P.D. einde 1932 over 1 millioen men- schen die tot alles in staat waren en nog voor het einde voornemens waren naar de macht te grijpen, en wel van den winter door middel van een gewapenden opstand. In de lijsten, welke in het Karl Lieb- Liebknecht hans zijn gevonden staan tal van mannen met adressen en persoonsbeschrij vingen van menschen die als „vijanden" van het communisme geboekstaafd stonden en die in hun woningen zouden worden overvallen en doc-dgeschoten. Onder hen waren veel

Vlissingse Courant | 1933 | | pagina 1