NOOTJES INGEZONDEN STUKKEN BUITENLAND 7ïu het najaar op komst is. De gemeenteraad te Amsterdam heeft met 22 tegen 17 stemmen aangenomen een motie, waarin de thans zitting hebbende wethouders worden uitgenoodigd hun zetels ter beschik king te stellen. 3 In Noord-Holland benoorden het IJ heerscht onder het rundvee in hevige mate mond- en klauwzeer. Te Ransdorp, Durger- dam, Holysloot, Schellingwoude en Zunder- dorp zijn bijna alle boerderijen door deze besmet. Naar uit Zaandam wordt gemeld, heeft de heer Stan Poppe, ambtenaar bij de registra tie en domeinen aldaar een verklaring getee7 kend, dat hij ontslag zal nemen als lid van de O.S.P. en als lid van den gemeenteraad, ter wijl hij verzoekt als ambtenaar naar een an dere gemeente te worden overgeplaatst. De nieuwe brug over het Merwedekanaal in den rijksweg van Amsterdam naar het Gooi, zal as. Vrijdag voor het verkeer in beide richtingen worden opengesteld. Het havengeld te Antwerpen wordt met 75 verminderd voor zeeschepen, die in de ze haven komen bunkeren of scheepsbe- hoeften voor eigen gébruik innemen, op voorwaarde dat zij de haven alleen met dit doel aandoen en binnen 24 uur na het be ëindigen van deze werkzaamheden de haven verlaten. Maryland is thans nat na de stemming welke hierover Dinsdag is gehouden en waar 10 maal zooveel personen zich vóór de op heffing van het drankverbod hebben ver klaard als er tegen. Van de 651 der 672 stembussen was het resultaat voor opheffing 114.918 en er tegen 10.937. Het is de 27ste staat welke thans :.at is. Een Poolsch vliegtuig is volgens bericht uit Moskou verongelukt, waarbij de bestuurder ernstig werd gewond. De passagier, die zich in het vliegtuig bevond, werd gered door met de parachute naar beneden te springen. RECHTSZAKEN Rechtbank te Middelburg. £>oor den politierechter te Middelburg wer den gisteren de navolgende zaken behandeld P. F., 23 jaar, werkman te Schore, ver dacht van beleediging van T. Bliek te Schore op eind Februari jl., 7.50 of 5 d. h. H. H., hvr. A. d. S., 41 jaar, te Wemeldinge, verdacht van mishandeling van N. Bras te [Wemeldinge op 22 Juli 1933, 7.50 of 5 d. h. J. S., 38 jaar, fruitkweeker te Ierseke, ver dacht van mishandeling van J. Mol te Ier seke op 26 Juli jl., 20 of 10 d. h. J. b. d. V., landbouwer, 35 jaar, te Elle- meet, verdacht van mishandeling van J. Ge- leijnse te Ellemeet op 27 Juli jl., ƒ15 of J0 d. h. W. W., 29 jaar, vischkooper te Waarde, verdacht van mishandeling van H. de Wijs jfce Waarde op 30 Juli jl., 15 of 15 d. h. J. S., 25 jaar, werkman te Middelburg, ver dacht van mishandeling van J. Leijendekkers te Middelburg op 30 Juli jl., 20 of 10 d. h. H. d. K., 30 jaar, muzikant te Middelburg, verdacht van huisvredebreuk en poging tot diefstal te Meliskerke in de woning van J. van gparrentak op 31 Juli jl., vrijgesproken. J. v. H., 38 jaar, koopman te Middelburg, verdacht van vernieling van een bord te Mid delburg op 4 Augustus jl. ten nadeele van Schoolmeester, 5 of 5 d. h. J. G., 53 jaar, landbouwer te Noordwelle, verdacht van beleediging van J. bij de Vate te Ellemeet op 27 Juli jl, O.M. niet ontvan kelijk. M. C. v. d. H., 26 jaar, schippersknecht te Brouwershaven, verdacht van beleediging te gierikzee op 23 Juli jl., 10 of 5 d. h. J. A. R., 43 jaar, schipper te Breskens, [Verdacht van beleediging van J. van Kerk- voort te Middelburg op 1 Juli jl., ƒ15 of 3.0 d. h. C. T. v. O., 19 jaar, schippersknecht te Put- tershoek, verdacht van mishandeling van een Ambtenaar te Ter Neuzen op 22 Juni jl., 25 pf 10 d. h. L. v. d. N., 40 jaar, hvr. L. d. B., te Eede, verdacht van beleediging van I. Vermeersch Je Eede op 17 Juli jl., 10 of 5 d. h. J. D., hvr. F. H., 37 jaar, te Zaamslag, ver dacht van mishandeling var P. de Vos to ÏZaamslag op 28 Juli jl., 15 of 10 d. h. I. R. R., 30 jaar, te Bouchaute (België), Verdacht van verboden invoer van tarwe brood op 28 Juli jl. te Philippine. Ontslag yan rechtsvervolging. P. H., 19 jaar, schippersknecht te Ter Neu zen, verdacht van mishandeling van J. van priel te Ter Neuzen op 4 Augustus jl., ƒ15 jpf 10 d. h. J. d. F., 30 Jaar, landbouwersknecht te Zaamslag, verdacht van beleediging van F. geheele te Othene op 30 Juli jl., 5 of 5 d. h. P. S., 25 jaar, werkman te Zaamslag, ver dacht van mishandeling van J. de Feyter te Othene op 30 Juli jl., 15 of 10 d. h. Kantongerecht te Middelburg. De kantonrechter te Middelburg heeft ver oordeeld wegens met een rijwiel een weg, welke voor het verkeer met rijwielen is geslo ten, berijden S. C., te Biggekerke, 1 b. s. 1 w. t.rijden met een motorrijtuig zonder voldoende remmenJ. C. B., te Vlissingen 5 b. s. 5 d. h.als bestuurder van een mo torrijtuig de afgewerkte gassen van dat mo torrijtuig anders afvoeren dan door een ge luiddempende inrichtingP. S. te KLoetinge 10 b. s. 10 d. h.des avonds fietsen zonder reflector of achterlichtA. S., te Middelburg 2 b. s. 2 d. h.Ja. Ga. B. te Maarssen 5 b. s. 5 d. h.een rijwielpad buiten noodzaak anders berijden dan met een rijwielR. H., Leiden en W« A, R, F, te Middelburg, ieder 5 b. s. 5 d. h.dronkenschap op den open baren weg(bij derde herhaling binnen een jaar nadat de laatste veroordeeling wegens tweede herhaling onherroepelijk geworden is) J. A. K., te Middelburg, 14 d.h.als ge leider van een hondenkar die gebruiken an ders dan met inachtneming van de voor schriften omtrent de bevrachting bij alge- meenen maatregel van bestuur gesteld J. J. te Oost- en West-Souburg 5 b. s. 5 d. h. Een onervaren chauffeur. Op 19 April is een automobiel met zeven inzittenden in het kanaal gereden langs den weg Rotterdam—Rockanje. De chauffeur en een naast hem zittend broertje wisten zich tc redden, doch een dame en vier kinderen, die achter in den wagen zaten, verdronken. De chauffeur, een 22-jarige jongeman, heeft zich ter zake van dood door schuld te verantwoorden gehad voor de rechtbank te Rotterdam. Uit het verhoor bleek, dat de jon gen vroeger kantoorbediende was geweest, doch werkloos was geworden en in 1932 na een gunstig afgelegd examen het rijbewijs verworven had. Zijn bedoeling was als chauf feur zijn brood te verdienen, doch hierin slaagde h\j niet. In het begin van 1933 ver schafte de familie van zijn verloofde hem de middelen om een zes-persoonsauto te koo- pen, waarmede hij van plan was in dit sei zoen pensiongasten van en naar Rockanje te rijden. De weg Rotterdam—Rockanje had hij, voordat het ongeluk gebeurde, reeds vijfmaal afgelegd. Het ongeluk moest geweten v—den aan een verkeerde manoeuvre van den chauf feur, door zijn onervarenheid. Het O.M. betuigde zijn deernis met het lot van de slachtoffers, doch evenzeer met ver dachte, tegen wien hij tenslotte een voor waardelijke hechtenis van een maand eischte met een proeftijd van twee jaar. Bulten verantwoordelijkheid der redactie. De copie wordt niet teruggegeven. KLACHTEN VAN ALGEMEEN BELANG. Mijnheer de Redacteur. Vergun mij s.v.p. een plaatsruimte in uw veel gelezen blad, bij voorbaat mijn dank hopende eenigszins bet algemeen belang te dienen. In gedachten ga ik dus met op stap van het Wooldhuis naar de Nolle en wij zien ■vele banken staan voor oud en jong. Deze banken zijn oogenschijnlijk neergezet, om er nooit meer wat aan te doen want de grond onder deze banken is geheel weggezakt, zoo dat ik daar vele klachten heb opgevangen, voornamelijk van oudjes en ook van Belgen. Is dit niet iets voor V.V.V. Ten 2de de parken Singel en Bellamy- park. Het is pas begin September en alle rozenstruiken zijn ongeveer verdord.Waarom worden niet die uitgebloeide rozen afgeknipt, opdat er weer nieuwe kunnen ontspruiten? Zij bloeien toch overal tot de vorst komt, en waarom toch wordt het kostelijke zoete wa ter, dat hier in enkele straten vermorst wordt op keisteenenkoppen, in deze droogte niet gebruikt voor de parken op de wortels van rozen en bloemen, zoodat er weer nieuw leven in komt? Een kraan onder den ketel van den sproeiwagen en een slang en klaar is Kees en krijgen wij den geur weer in on zen neus, voornamelijk uit het park bij het monument op het Bellamypark. Ten 3de is het Zaterdagsavonds voorname lijk druk van wandelaars die heb ik opge merkt al hun vuil van snoeperijen enz. op den weg van het Bellamypark deponeeren, zoodat het 's Zondagsmorgens daar een vuile boel is. In andere steden gaat men daar na markt- tijd tot schoonmaak over. Met een beetje goeden wil kan men toch wel een paar man aanstellen om dit vuil op te ruimen. Ten vierde vraag ik mij af, waarom men den „blauwen ridder" Frans Naerebout" in een kuil gezet heeft en niet zoo hoog moge lijk, zooals M. A. de Ruyter. Als trouwe wandelaar op den boulevard durf ik te ver klaren, dat b ij n a niemand zich de moeite getroost dien kuil in te gaan om behoorlijk te zien en te lezen wat op het standbeeld staat. Misschien heeft men voor dien kuil reden gehad, maar het zou toch wel wen- schelijk zijn dat Naerebout op een hooger vcetstuk werd geplaatst. Tot zoover, geachte Redactie, ik zou an ders te veel plaatsruimte vergen. Later hoop ik nog wel eens van uw goedwilligheid ge- oruik te maken. Met dank voor de verleende plaatsruimte. Uw abonné, S. SLOT. NAZI-METHODEN TE BERLIJN. De „Times" meldt uit Berlijn, dat het thans pas mogelijk is, de geschiedenis te vertellen van de opmerkelijke gebeurtenissen op 11 Augustus in de Grenadierstrasse, een hoofd straat van de Berlijnsche Jodenbuurt, welker bewoners op dien dag door in uniform ge- kleede nazi's in samenwerking met de poli tie gedwongen waren deel te nemen aan rnassatooneelen, waarbij de Joden werden afgeschilderd op een manier, die er op bere kend was, lichtgeloovige menschen tegen hen op te zetten. De scènes werden opgenomen voor de nazi Horst-Wessel-film, welke op romantische wijze het leven schildert van een nazi-student Horst Wessel. De belangrijkste scène, welke op 11 Augus tus werd verfilmd, was een marsch van stormafdeelingen, welke door Horst Wessel werden geleid. Tegen den middag versche nen geuniformde nazi's in de Grenadier strasse en dwongen daar de bewoners tot deelneming. Joden met baarden perso nen met uitgesproken Joodsch type werden oh voorkeur uitgekozen en tot hen behooren twee rabbijnen. De Joden moesten langs een iadder op de daken van laaggebouwde hui zen klimmen en als de nazi-optocht voorbij trok roepen„Weg met de nazi's", „dood aan het fascisme", „Rood Front" of ..Heil Moskou" met de bijbehoorende gebaren, Velen hunner wisten zoo weinig van deze dingen af, dat zij den nazi-groet brachten, terwijl zij communistische strijdkreten aan- liieven, inplaats van den communistischen groet te brengen. Om deze redenen moesten de scènes herhaaldelijk worden oyergedaan De Joden kregen ook stukken turf, diestee- nen moesten verbeelden, welke zij naar de marcheerende troepen moesten werpen. De geheele vertooning duurde drie uren. De geheele opzet van deze film is, aldus de „Times", de Joden te vereenzelvigen met de communisten en er bestaat bij de Joden een angstig vermoeden aangaande het e'ffect op de bevolking, in het bijzonder in de lan delijke districten, waar weinig Joodsche fa milies practisch geïsoleerd wonen, wanneer deze film zal worden vertoond. BESCHERMING VAN PROF. EINSTEIN. Een lijfwacht van honderd universiteits studenten zal worden samengesteld ter be scherming van prof. Einstein, voor het geval deze tijdens zijn verblijf in Engeland in het openbaar verschijnt. De jonge mannen zul- Aen geen Joden zijn en niet aan politiek doen, aldus meldt de „Daily Herald". Porf. Einstein is schriftelijk gevraagd dit voorstel te aanvaarden. De recruteering ge schiedt onder leiding van majoor F. M. Marcus. Iedere universiteit zal gevraagd worden de recruten op te roepen. Het is noodzake lijk, dat prof. Einstein op behoorlijke wijze wordt beschermd. De lijfwacht zou optreden als een soort wacht in burger, ongewapend te midden van de menigte en letten op iede- de demonstratie of actie. De mededeeling, dat door de nazi's een prjjs is gesteld op het hoofd van prof. Ein stein, heeft de wereld geschokt, aldus ver volgt de Daily Herald". De eenige man, die geheel onbewogen blijft door de waarschu wingen en de bedreigingen van de nazi's en de voorzorgen der autoriteiten, is de profes sor zelf. Alsof niets anders ter wereld bestaat,, gaat hij voort met zijn studie en de ontwikkeling van zijn mathematische problemen, met be hulp van zijn medewerker prof. Meyer, terwijl zijn secretaris zijn correspondentie behandelt. In antwoord op hem gestelde vragen, zeide Einstein, dat hij niet geloofde, dat de nazi's werkelijk hun bedreigingen zullen ten uit voer leggen, maar de moord op Lessing toont aan, dat er steeds fanatieke jongelui zijn, die het hun leiders moeilijk maken. Zij wil len helden worden en zij weten, dat de moor denaar de waarachtige held is van het derde lijk. lederen dag hebben excessen plaats in Oostenrijk en elders en zij grijpen de gele genheid aan, groote helden te worden zonder veel risico te loopen. Heel Duitschland is vandaag in een staat van barbaarsche hyste rie, welke de ergste wreedheden doet ple gen. Dit is de reden, aldus de professor, waarom mijn vrouw mij bewogen heeft uit België te vertrekken. U moet begrijpen, dat ik niet bang was en dat ik goed beschermd werd. De Belgische regeering heeft iedere noodzakelijke voorzorg genomen, maar de Duitsche grens was zeer dichtbij cn de nazi's eerbiedigen maar één landEngeland. Zij gelooven nog steeds, dat in de naaste toe komst de Britsche publieke opinie zal ver anderen. Rosenberg en Hitier vertrouwen, dat Engeland Duitschlands bondgenoot zal worden. Dit is de reden, waarom de nazi's veel meer consideratie hebben met de pu blieke opinie in Engeland, dan in eenig an der land. Excessen, in Engeland begaan, zouden de regeering van Hitier ernstig onge legen komen. Zij zal nimmer wagen openlijk met Groot-Britannië in strijd te zijn. Ten slotte verklaarde prof. Einstein tegen bolsje wisme en tegen fascisme te zijn, tegen iedere dictatuur. Voor Duitschland in zijn tegen- woordigen staat heb ik geen enkele sym pathie. Wat de vooruitzichten van Hitier betreft, gaf prof. Einstein als zijn meening te ken nen, dat er één ding is, dat hem de nabije en onvermijdelijke ineenstorting van het Hitler-regime doet voorspellen. Dit is de stupiditeit van de nazi's zelf. Er is vaak ge zegd, dat de ergste imbeciel kan regeeren. Dat is niet waar. Zonder eenige intelligen tie kan zelfs een dictator, die geflankeerd wordt door bajonetten, niet doorgaan met regeeren. Welnu, Hitier en zijn mannen, bezitten zelfs dit essentieel greintje van in telligentie niet. Aangaande de vervolging der Joden zeide Einstein, dat hij niet kan be grijpen, waarom de geheele geciviliseerde wereld zich niet vereenigt om een einde te maken aan dit moderne barbarisme. Kan het zijn dat zij zich niet bewust zijn, dat Hitier ons in den oorlog wil storten LLOYD GEORGE OVER DEN EX-KEIZER In zijn oorlogsherinneringen heeft Lloyd George den ex-keizer een zwak, zelfzuchtig en zielig persoon genoemd, die nooit kon- beseffen, dat Duitschland ooit in een groote Europeesche verwikkeling kon worden be trokken en die zichtbaar terugdeinsde, toen bet zoover was gekomen, maar de kracht miste om zijn eenmaal ingenomen stand punt in te trekken, uit vrees dat hij voor laf zou worden gehouden in het aangezicht van bet gevaar. Lloyd George heeft ook gezegd, aat de ex-keizer noch het karakter, noch de gaven, noch de opleiding had gehad, die hem geschikt maakten voor het leiderschap van het Duitsche volk in oorlog. De ex-keizer heeft uit Doorn een tele gram aan de „Evening Standard" laten ■enden, onderteckend door baron Sell waar- n woidt gezegd, dat de uitlatingen van Lloyd George over den ex-keizer in zijn oorlogsherinneringen „te verachtelijk zijn om er eenige aandacht aan te schenken." Dit telegram kwam in als antwoord op een telegram van de „Evening Standard" waar in werd gevraagd, of de ex-keizer bereid was zijn opmerkingen ten beste te geven over Lloyd George's boek. HET NIEUWE OOSTENRIJK. De rede van den Oostenrijkcchen bonds kanselier Dollfuss wordt in de pers over het aJ gemeen gunstig beoordeeld. Groote aandacht wordt geschonken aan de scherpe verklaringen van Dollfuss tegen het marxisme en het liberalisme. Het ,,Neue" Wiener Journal" schrijft, dat duidelijk is bewezen, dat de strijd om een nieuw zelf standig Oostenrijk tot de overwinning en de definitieve bevrijding van het Oostenrijksche volk zal leiden. Maandag, aldus het blsd. was het de eigenlijke geboortedag van het nieuwe Oostenrijk. De „Wiener Neueste Nachrichten" ver vracht belangrijke verrassingen voor de soci alistische partij, terwijl de „Neue Freie Presse" en het „Neue Wiener Tageblatt" een afwachtende houding aannemen. In Frankrijk heeft de rede over het alge meen een goede pers, ofschoon toch enkele bladen bezorgdheid toonen over een naar fascistisch model opgebouwden Oostenrijk- schen staat. Zoo schrijft het „Petdt Journal"Bonds kanselier Dollfuss wil het Vaderlandsche Front versterken, maar deze versterking leidt noodgedwongen tot het opremen van elementen, die niet denzelfden wensch naar onafhankelijkheid koesteren als hij. Het blad herinnert er aan, dat de bondskanselier voor het aangaan van zekere leeningen de ver plichting op zich heeft genomen de huidige grondwet niet te wijzigen. Wat de Engelsche bladen betreft, schrijft de „Daily Telegraph" dat Dollfuss in het ge heel geen duidelijk omlijnd program heeft kunnen aanbieden. Zijn redevoering is meer een uitdrukking geweest van een middel- eeuwsche gemoedsstemming dan een uitroe pen van het fascisme. De „Daily Express" meent, dat thans zal blijken of Dollfuss slechts een kleine fascist is tegenover een grooteren staat. De socialistische „Daily Herald" is te leurgesteld over de ontwikkeling in Oosten rijk en vreest, dat de socialistische vakver- eenigingen in Oostenrijk thans zullen wor den onderworpen. Het blad noemt de beper king van de individueele vrijheid in Oosten- lijk betreurenswaardig. DE TOESTAND IN DE VER. STATEN. Men meldde gisteren uit New-York aan „het Vad." In New-York alleen zijn 25.000 arbeiders, voornamelijk vrouwen en meisjes, die lid zijn van de White Good Workers Union, in sta- Na enkele weken van droog, warm weer is in ons vaeantie-oord de „regenmoesson" in gevallen. Het giet dag en nacht, van den morgen tot den laten avond en van den laten avond weer tot den vroegen morgen. Dat laten de badgasten zich niet welgevallen I Ze vertrekken bij massa's naar hun respectieve lijke woonplaatsen. De groote auto, die de loge's naar het station moet brengen, gaat eiken dag ook heen en keert leeg terug. Waarom zou men ook zoo veel geld per dag uitgeven, om, gewapend met parapluie, regen mantel en overschoenen te kunnen uitgaan Dat kan men thuis ook. „Ik heb er zoo tegen opgezien om naar huis te gaan naar de stad met zijn warme, stoffi ge straten", zeidf mij een kennis, van wie ik, onder de beschutting van hevig druipende parapluies afscheid nam, „en nu vind ik het heerlijk. Als ik weer in de groo te stad ben, zijn de winkelstraten met him mooie etalages bij regenweer toch altijd nog aantrek kelijker dan de kletsnatte landwe gen hier. En de weldoende stilte waar ik in het be gin zoo van geno ten heb, werkt bij deze aanhoudende gietbuien en som bere, donkere luch ten, zoo melancho lisch, dat ik letter lijk smacht naa: tramgerinkel en straat lawaai.... Als we in de stad terugkomen, ls het voor goed voorbij met de zomerkleeding. Zelfs al brengt September ons nóg zulke mooie war me dagen we denken er niet meer aan, een zomerjurk aan te trekken. Eigenlijk berust dit op een kleine mode-dwaasheid, waardoor we den zomer nóg korter maken dan hij ge woonlijk reeds is. Maar, daar we voorloopig nog niet wijzer zijn, zullen we tezamen eens overleggen wat we in den overgangstijd al zoo dragen kunnen. De keuze is niet moeilijk. Aardige, voor het doel geschikte japonnen zijn er in overvloed. Bekijken we maar eeiv king gegaan, waardoor 500 bedrijven der stad werden getroffen. Voorts zijn 60.000 kleer maaksters, 10.000 man van de wasscherijen, schilders en strijkers en 10.000 arbeiders der boordenindustrie in staking. Ten Zuiden van de Hudson-rivier in New-Yersey zijn 100 ververijen met in het geheel 15.000 arbeiders gesloten op grond van een voor 2 weken door de zijdewevers in het district uitgeroe pen staking, waardoor in totaal 35 40 dui zend arbeiders werkloos zijn geworden. Het ongunstige bericht in zake de ar beidsgeschillen is dat, waarin melding wordt gemaakt van het dreigement, dat de stakin gen, die reeds in verschillende gebieden, waarin de z.g. witte kolen worden geprodu ceerd, zijn uitgeroepen, zich uit zullen strekken over de geheele electriciteitsindus- trip. In dezen tak van industrie zijn duizen den arbeiders werkzaam en groote kapitalen zijn belegd in de desbetreffende gebieden in Pennsylvanië, West-Virginia, Virginia, Ken tucky, Kennedy, Illinois, Colorad Ohio en andere staten. Bij een nauwkeurige bestu dering van den toestand geeft de electrici- teitsindustrie blijk, dat in deze industrie de mijn eigenaren onderliiig twisten en dat de werkgevers zoowel als de werknemers de N.I. R.A. bestrijden, zoowel met betrekking tot de bepaling in zake de arbeidsvoorwaarden in de N.I.R.A., als wegens de loonen. Ten gevolge van deze nieuwe moeilijkhe- aen tusschen werkgevers, werknemers en de N.I.R.A. in New-York en New-Yersey en in de witte kool-gebieden, is de zaak Ford wat naar den achtergrond verhuisd en wordt ze minder door de pers besproken. Eenige Wallstreet-kringen hebben steeds gezegd.dat de zaak Ford geregeld op de frontpagina's der bladen onder de aandacht van het pu bliek werd gebracht, want, onverschillig welk standpunt Ford uiteindelijk zal innemen, dit feit heeft andere industrieën ongetwijfeld aangemoedigd ten opzichte van de aanne ming van de bepaling in zake de arbeids voorwaarden, moeilijkheden aan de N.I.RA. te bereiden. Het eenige wat vandaag in de pers over Ford te vindci lz, is een niet-offi- deele opmerking, dat Ford van meening ls dat de arbeidsbepaling in de N.I.R.A. er ge makkelijk toe zou kunnen leiden, dat de in dustrieën aan de vakvereenigingen zouden worden „overgeleverd". DE TOESTAND OP CUBA. President San Martin heeft het verzoek der ontevreden legerofficieren ai te treden ten gunste van De Cespeses en hem gelast, zich binnen 36 uur over te geven, geweigerd. Verwacht wordt dat gevechten zullen plaats viden. De presidentieele troepen zuilen de officieren uithooren. Deze officieren blijven thans in het „NationaT-hotel waar voorts o m. de ambassadeur der Ver. Staten Welles verblijf houdt. het eerste plaatje een donkerblauwe mantel met mouwen en een voorbaan van beige zijde met donkerblauwe nopjes. Dit toiletje kan men den geheelen winter door 'ragen, als men later de lichtgekleurde stof door donker blauwe zijde of fluweel vervangt. Naar ver kiezing kan men een losse pelerine nemen of een, die aan de japon bevestigd is. Voor den winter geeft een schouderkraag altijd wat meer warmte en comfort. Zijt ge echter reeds in het bezit van een eenvoudige donkere japon, die je graag in de eerste herfstdagen zonder mantel zoudt wil len dragen, zoo kunnen we u raden, aan deze japon een herfstachtig voorkomen te geven door er een weinig bont aan te brengen. Dit bont dient echter niet voor de warmte overtuig uzelf door met aandacht de eerste dame van de tweede teekening te bestudee- ren. Onze moderne bontkraag legt zich als een slang om de schouders. Het is een ge sloten bontcirkel, die men over het hoofd aandoet en even beneden de schouders laat rusten, zoodat hij niet verschuiven kan. Langharig of gekruld bont is voor dit doel mooier dan gladharig pelswerk. Een andere, niet minder aardige manier om aan een japon een nieuw voorkomen te geven, bestaat in een kleurige wollen shawl, die men zelf in streepen van verschillende tinten breien kan. Deze shawl die, evenals het bont, een gesloten cirkel vormt, wordt door de ceintuur van de japon geschoven. Wil men het geheel completeren, zoo breidt men ook een mutsje en een tasch van dezelfde wol. Men is hierbij natuurlijk absoluut niet aan tinten gebonden. Wie vindt, dat de bont kleurige streepen wel wat algemeen worden, kan bijv. bij een bruine japon een shawl kiezen in bruin en beige, bij een donker blauw toilet in blauw en grijs. Houdt men daarentegen van gedurfde kleuren, zoo kieze men combinaties van rood, geel, blauw, violet alle felle kleuren zijn geoorloofd. Indien men maar zorgt, dat ze getemperd worden door streepen in donkere, neutrale tinten, ooals grijs, bruin of zwart. WILHELMINE. PARljSCHt MODEBRIBP Een cirkel van bont of een kleurige gebreide shawl.

Vlissingse Courant | 1933 | | pagina 2