1000 500 300 25 WOENSDAG EERSTE BLAD No. 316 71e Jaargang 1933 Uitgave: Firma F. VAN OE VELDE Jr., Walstraat 58-60, Vlissingen.ïelef. 10. Postrekening 66287 VerschijRt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke Feestdagen STADS- EN PROVINOENIEUWS O 2 i VLISSINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS: Voor alle gemeenten op Walcheren en waar agentschappen geves tigd zijn /2.20 per 3 maanden. Franco door het geheele rijk 2.50. Voor België, Duitschiand en Frankrijk /3.40. Voor de overige landen bij wekel. verz. 3.20. Afzonderlijke nrs. 5 cent. ADVERTENTIEPRIJSVan 15 regels 1.25iedere regel meer 25 cent. Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ct p. regel. Kleine advertenties van 1—5 regels 50 ct. Iedere regel meer 10 ct. (max. 10 regels). Bij 3 maal plaatsing van 1—5 regels 1.—alles bij vooruitbetaling. De abonné's in 't bezit eenei Polis, zijn GRATIS verze kerd tegen ongelukken voor gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij dood door een ongeluk. gulden bij verlies van een hand, voet of oog. gulden bij verlies van een duim gulden bi] verlies van een wijsvinger gulden bij verlies van eiken anderen vinger AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIGING „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS"' Dit nummer bestaat uit 2 bladen 21.15 22.42 Cen nieuw politiek tijdperk Om verschillende redenen achten we het feit van de opening der nieuwe zitting van de Staten-Generaal op Dinsdag a.s. vaneen groot nationaal belang, ver uitgaande boven dergelijke plechtigheden in andere jaren. Het belang schuilt in de eerste plaats daarin, dat we met Colijn's regeeringspro gram op de hoogte zullen komen. Toen het kabinet-Colyn na de incidenteele Kamer ontbinding van dit voorjaar en de daarop gevolgd zijnde verkiezingen aan het bewind was gekomen, was er voor de samenstelling van een serieus regeeringsprogram nog geen gelegenheid geweest. We weten van den nieuwen minister-president, dat hij een krachtig bestuur wil voeren en dat hij geen ongewone middelen zal schuwen om in een uiterst critieken tijd, als we beleven, het schip van staat behouden in veilige haven binnen te loodsen, maar eerst nu mag van da-. Colijn worden verwacht, dat hij het volk eenigszins nauwkeurig op de hoogte brengt van de uitkomsten van zijn beraad en over leg, en dat hy de groote lijnen van zijn be leid voor ons zal uitstippelen. In materieel opzicht zal ons het komende regeeringsprogram altijd tegenvallen laten we ons déèrop wèl bezinnen. Niet omdat het van Colijn moet komen, maar omdat de maatschappelijke nood van het volk zoo erg hoog is en de schatkist zoo beangstigend leeg. Van Colijn mogen we gelukkig niet verwachten, dat hij de perspectieven hoop voller schildert dan ze zijn, noch dat hij zal pogen om door lapmiddeltjes de staats- misère wat sleepend te houden en de raa- tèrieele volksreserve nog wat te sparen, tót dat misschienzich neg eens een on verwachte uitkomst voordoet, óf wat meer waarschijnlijk zou zijn de maatschappe lijke en economische ruïne niet meer te ont gaan zou blijken. Van Colijn mag ongetwij feld worden verwacht, dat hij n u, voor aanstonds, de zwaarste offers zal eischen, opdat onze maatschappij voor nu geholpen en voor de toekomst gered worde. Populair kunnen zulke maatregelen nooit zijn, omdat de meeste mcnschen nu eenmaal niet verder veten te blikken dan tot de lengtepunt van hun neus, maar in de toekomst zal het volk den chirurg eens dankbaar wezen, die er de voorkeur aan gaf om de zieke deelen diep weg te snijden in plaats van het lichaam van den Staat aan haar kankerende wonden ite laten wegteren. Het komende regeeringsprogram zal méér bevatten dan de aankondiging van nieuwe drukkende lasten en ingrijpende bezuinigin gen alléén. Ongetwijfeld zal uit het staats stuk, hetwelk de Koningin op Dinsdag a.s. zal voorlezen, een nieuwen politieken geest ade men. En vooral de komende regeeringsdaden zullen van dien nieuwer* geest getuigen. Colijn zal laten blijken van z ij n metho den ter onderdrukking van de geestelyke ver wildering, welke gevolg is van de maatschap pelijke nooden. Die middelen zullen straf zijn, omdat ze zónder dat nutteloos zouden wezen. En velen zullen met hun critiek klaar staan. Laten we ons niet dadelijk onder de- Eulken scharen. We mogen niet vergeten, dat de regeering van den heer Colijn een nieuwe politieke ftëra moet inluiden. In een zeer bij zonderen en zeer moeilijken tijd, als dien, welken we beleven, is het niet mogelijk om de bestuurd- methoden ongewijzigd te handhaven. Zoo min als de volksrechten en vrijheden. Een stuurman, die zijn schip tijdens een typhoon over de zee voert, alsof er geen vuiltje aan de lucht was, gaat met zijn schuit ten onder. Wanneer het kabinet geen andere bestuurs- methoden ging toepassen, dan zou dat be- teekenen, dat het volk binnen afzienbaren tijd zou worden overgeleverd aan communis tisch geweld of fascistische willekeur. De i'egeering moet aan communisten en fascis ten, aan alle gegadigden voor dictatoriaal geweld, den wind uit de zeilen nemen door het stellen van de krachtige daden, welke in een tijd van zware economische crisis be- noodigd zijn en van welke een suggestieven invloed kan uitgaan. Daarbij zullen mis schien sommige aloude volksrechten en vrijheden moeten worden aangetast, zij het langs wegen van wet en te sitellen recht, Biaar een zieke moet nu eenmaal medicijn weten te slikken. Door bepaalde rechten tij delijk te verkorten, kunnen ze wellicht wor den gered voor de toekomst, wanneer de omstandigheden zouden zijn vervallen, welke tot de getroffen maatregelen hebben geleid. We hebben in ons land altijd gegaan over het breede pad dei* democratie. Laten we, nu cr zulke stormen dwars op dien weg staan, liever een stekje terug loopen naar de luwte, wat toch altijd nog beter is dan, voortgaan de, de zekerheid te aanvaarden, dat we er voor goed worden afgeslingerd. flitsen De lijn der Nederlandsche handelspolitiek. Het is voor onze regeering een delicate kwestie om van de vrijhandelsidee gepaard aan het principe van de meestbegunstiging geleidelijk tot actieve handelspolitiek over te gaan. Ten eerste van wege de nog steeds in ons land bestaande weerstand voor alles, wat naar durende protectie zweemt en ten twee de, omdat ook bij onze regeering nog de overtuiging moet leven, dat een terugkeer tot het oude stelsel slechts een kwestie van tyd zal zijn. Men moet de tusschenperiode zien door te komen en zoolang het buitenland onze producten weert, kunnen wij niet ont komen aan afweermaatregeleh, teneinde niet verder in het economische moeras te verzin ken. Aarzelend treedt zij verder op den weg naar zelfgenoegzaamheid, naar zooveel moge lijk voorziening van de behoeften door het eigen product of het eigen fabrikaat. Eerst voerde zij verschillende contingenteerings- maatregelen in, doch deze konden niet doel matig wei-ken, omdat zij gebaseerd waren op bepaalde jaren (landen, die in dien tyd de betreffende artikelen niet hadden geïmpor teerd, konden deze ook nu niet invoeren, niettegenstaande zij genegen zouden zijn om onze producten af te nemen, in tegenstelling met de landen, die wel van contingenten ge bruik konden maken) en verder omdat de contingenten naar de waarde werden be paald. Tengevolge van de stage prijsdaling leidden de contingenteeringën niet tot ver mindering der in te voeren hoeveelheden, in tegendeel, deze konden zelfs stijgen. Intus- schen gingen de landen, die tot onze voor name afzetgebieden behoorden, hoe langer hoe meer tot haaidelbelemmerende maatrege len over, zoowel wat contingenteering betrof als ten opzichte van zuivere protectie. Toch voelde onze overheid er weinig voor om verder te tasten in het zicht der econo mische wereldconferentie te Londen. Hier zou men trachten de internationale verbindingen te herstellen hier hoopten de aanhangers van het oude op terugkeer van het volgens hen gezonde verstand. Zij juichten, toen voor gesteld werd om voor den duur der conferen tie en verder met inachtneming van ver schillende bepalingen een tariefbestand te sluiten. Nederland was vanzelfsprekend van de partij en weinig notitie werd door de voorstanders van den vrijhandel genomen van het feit, dat vele landen eerst hun tol muren flink verhoogden om geen nadeel van het tarievenbestand te ondervinden. Londen is mislukt. De conferentie werd weliswaar niet ontbonden, slechts verdaagd, doch de kans, dat zy binnen afzienbaren tijd weer bijeen zal komen, is gering. Onze regee ring had het bedreigde Nederlandsche volk toegezegd, dat zij handelend zou optreden, wanneer, onverhoopt, de Londensche bespre kingen zonder tastbaar succes zouden blyven. Dit woord lost zij op het moment in. Het ta rievenbestand is door Nederland opgezegd en wij hebben onze handen vrij gekregen. Men begint met een actieve contingenteerings- politiekingevolge de bestaande meestbegun- stigingsverdragen mag men de contingentee- ringspolitiek niet radicaal gaan wijzigen. Een laag quotum zal gehandhaafd blyven, te ver- deelen volgens de bestaande regelen. Een verdei' deel zal gereserveerd worden voor die landen, die al of niet in de basisjaren naar ons hebben geëxporteerd en die genegen zyn voor onzen export faciliteiten te verleenen. Beide kwanti mogen tezamen niet uit gaan boven de in te voeren hoeveelheid, welke mag worden vastgesteld om een groot gedeelte van de eigen markt door het eigen fabrikaat te laten voorzien. Tuinbouwers en fruittelers worden gehol pen door de mogelijkheid te openen boven de directe steun uit de schatkist een extra uit- keering te doen geschieden. Hiervoor is de Nederlandsche Groenten- en Fruitcentrale opgericht, welke centrale het monopolie voor den invoer heeft en daartoe invoerconsenten uitgeeft. Zonder deze consenten is invoer verboden. Aan het verstrekken van dio con senten zijn heffingen vastgesteld, waarvan het provenu aan de tuinbouwers ten goede komt. Deze heffingen zijn ten opzichte van de huidige waarde hoogin totaal kan men dan ook van een flinke bescherming spreken. De boeren hebben een dubbel voordeelde kans bestaat op betere prijzen in eigen land te maken, terwyl bovendien de uit te keeren vergoedingen in de naaste toekomst zullen stijgen, Dit alles is een begin, maar ongetwijfeld een goed begin, waarvoor men de regeering dankbaar mag zijn. Doch ook de industrie en de scheepvaart mag niet worden vergeten. Men zal niet kunnen ontkomen om naast een actieve contingenteeringspolitiek een actieve handelspolitiek te gaan voeren. Hieraan annex is vanzelf sprekend een te stichten im- en exportbureau, opdat de actieve handels politiek niet alleen een bescherming betee- kent, maar een opvoedend middel ten einde ons bedrijfsleven op te voeden in de nieuwe economische denkbeelden, die hoe langer hoe meer veld gaan winnen. Wij staan aan het begin van den economischen opbouw van ons land. Laten wij allen daaraan medewerken wij hebben een eereverplichting aan het na geslacht, opdat wy hen niet zullen laten zit ten met een erfenis, die slechts onder bene fice van inventaris zou kunnen worden aan vaard Concert Bellamypark. Morgenavond geeft de accordeonvereeni- ging „Crescendo", directeur de heer M. P. Ventevogel, een concert in de tent op het Bellamypark, van 810 uur. Progi amma: „Colonel Bogey", marsch, K.J.Alford „La Coup d'or", ouverture, E. Deneufbourg „Rêveries", wals, L.Pampfïle „Die Mühle im Schwarz- wald", Rich. Eilenberg „The Stars and Stripes for ever", marsch, Sousa Pauze. „Crescendo-Marsch", P. G. Brox „Les Dragons de Villars", fantaisie, J. Witterwulghe „Donausagen", wals, J. Füsik „Danse Hongroise"' a. No. 5, b. No. 6, J. Brahms 5 Populaire stukjes, ,K. V. W. Marsch", A. J. Maas De „Oude Vriendschap". Naai- wij vernemen zal met 1 October a s. de schouwburg- en concertzaal „de Oude Vriendschap" op de Groote Markt definitief worden gesloten. De N.V. tot Exploitatie van Onroerende Goederen heeft dit besluit geno men omdat het in de tegenwoordige tijds omstandigheden onmogelijk is deze zaal te exploiteeren naast het Concertgebouw. Nu vele vereenigingen voor haar uitvoerin gen gebruik maken van het Grand Hotel Britannia, kan bovengenoemde N.V. daar naast niet twee zalen in exploitatie houden. Welke bestemming aan de „Oude Vriend schap" zal worden gegeven is nog niet be kend. De oudste zaal voor vergaderingen en ver makelijkheden te dezer stede zal dus met 1 October verdwijnen. Schietoefeningen. Op 19 en 20 September, en zoo noodig op 21 en 22 September zal worden geschoten met geschut, geplaatst op den Westelijken oever van de marinehaven te Vlissingen, en met geschut geplaatst nabij en ten Z. van het licht Kaapduinen. De schietoefeningen vangen aan na 9 h. Op of nabij de bat terij vanwaar geschoten wordt, zal van één uur vóór den aanvang tot het einde der schietoefeningen een roode vlag geheschen zijn. De sectoren waarin geschoten wordt, liggen over een gedeelte van Galgeput, Oostgat en Deurlo, tusschen de peilingen SE en N. van de battery bij Kaapduinen tot een afstand van li km. en een gedeelte van de Westerschelde, tusschen. de peilingen W en NE van de batterij aan de Marinehaven tot een afstand van 6.5 km. Zeevarenden wordt verzocht zich niet on- noodig lang in bovengenoemde sectoren op te houden. Het bovengrondsche leidingnet der Pzem. Het is enkele malen voorgekomen, dat bij het oplaten van vliegers door de jeugd een vlieger of een vliegertouw met draden van het bovengrondsche leidingnet der Provin ciale Zeeuwsche Electriciteits My. in aanra king is gekomen. Dit kan onder omstandigheden gevaar op leveren voor degenen die met het touw in aanraking komen en wanneer het een hoog spanningslijn beta-eft, kan het zelfs levensge vaarlijk zijn. Bovendien kan een feit, als hierboven bedoeld, ten gevolge hebben, dat schade of hinder ontstaat voor de electrici- teitsvoorziening. Van de zijde van de N.V. Pzem, wordt ver zocht op bovenbedoelde gevaren te willen wij zen en daarbij de ouders op het hart te drukken de kinderen die gevaren onder de oogen te brengen met den raad om bij het oplaten van vliegers uit de nabijheid van de bovengrondsche leidingen te blijven. Ook willen wij de onderwijzers eraan her inneren, om van tyd tot tijd en liefst ook kort voor den aanvang der vacanties het door de Pzem aan de scholen toegezonden plakkaat waarop wenken zijn gegeven ter vermijding van ongevallen met de electrische geleidin gen, te behandelen. Op het bedoelde plakkaat wordt ook een waarschuwing gegeven ten aanzien van het oplaten van vliegers in de nabijheid van bovengrondsche electrische ge leidingen. MIDDELBURG. Voorstellen aan den gemeenteraad. Ter benoeming van een voorzitter van het burgerlijk armbestuur kwam van dat college de volgende niet-alphabetische aanbeveling in de heere.n mr. P. B. Evers en mr. A. van der Hoop, beiden lid van genoemd bestuur. Ter voorziening in de vacature van lid- werknemer van de commissie van toezicht op den gemeentelijken dienst der arbeidsbe middeling en werkloosheidsverzekering, ont staan door het bedanken van den heer P. Francoois, die als vertegenwoordiger van den Middelburgschen Bestuurdersbond zitting had, dragen Biug. en Weth. ter benoeming voor den heer J. Mondeel, die daartoe door genoemden bond is aanbevolen. Daar gebleken is, dat het bedrag van f 3000, beschikbaar gesteld voor kleine uit breidingen van het electrisch kabelnet, niet voldoende zal zijn, stellen Burg. en Weth. den raad voor, daarin gesteund door de commissie van financiën, een verhooging van 1500, waarmede de kapitaalsbegrooting van het electrisch bedrijf in overeenstemming is te brengen. Voor het door Vlissingen te bouwen pomp- gebouwtje aan den Nieuwen Vlissingschen weg voor de levering van water door Mid delburg, zal Middelburg stroom leveren. Mede door het steeds meer bebouwd ge raken van dien weg, achten Burg. en Weth. het gewenscht de stroomlevering daar te verbeteren en stellen voor daarvoor 2000 to voteeren, waarmede de commissies van financiën en van bijstand voor de bedrijven zich vereenigen. Daar Ged. Staten geen bezwaar maken tegen het besluit om voor eventueelen af koop der onderhoudsbijdragen voor den Nieuwen Vlissingschen weg ad 17.440, te gen een rente van ten hoogste 5 en met een 40-jarigen looptijd, en de firma Staal Co. te 's-Gravenhage er in geslaagd is, om bedoelde annuïteitsleening onder te bren gen, stellen Burg. en Weth. voor tot het aangaan van die leening te besluiten. Bij de behandeling van de gemeente-be- grooting 1933 werd aan den heer Van Andel toegezegd, dat een onderzoek zou worden ingesteld naar de vraag of het niet mogelijk zou zijn, het aantal gemeente-geneesheeren buiten de stichting tot één te beperken en derhalve den anderen titularis op wachtegld te stellen. De bezwaren, welke het burgerlijk armbe stuur tegen deze beperking aanvoert, achten Burg. en Weth. van zoodanig belang en ge wicht, dat zy geen vrijheid kunnen vinden op dit oogenblik stappen in die richting te doen. OOST- EN WEST-SOUBURG. Een concert. Morgenavond geeft bovengenoemd corps van 8 tot 10 uur een concert op di kiosk te Oost-Souburg. Programma? „Salut a Saint Jeoire", pas redoublé, E. Rubin Fantaisie-Ballet „Euterpe", A.L.Doyen „Le Chevalier Breton", fantaisie mazurka voor tuba, A.L.Doyen Solist de 13-jarige A. Verhage. „Grande Marsche Heroique" No. 3, Pr. Francois Pauze. „Alte Kameraden", marsch, C.Teike „Impresions Napolitaines" F. Andrieu A. Farniente. B. Tarantelle. Voor sax. sopraan. „La Fuseé", Shottisch, G.Gadenne Groote Potpourri over bekende melodieën, G. Renaud „Marsche Royale", K&nbany GOES. Federatie van comité's inzake de kolenprijzen in Zeeland. Maandagmiddag kwam te Goes de commis sie bijeen, gekozen uit de kolencomité's op de Zeeuwsche eilanden. De nieuw-gevormde organisatie zal ge noemd worden Federatie van comité's in zake de kolenprijzen in Zeeland. Als voorzitter werd gekozen de heer J Jobse te Aagtekerke, als secretaris-penning meester de heer L. P. van Oorschot, Badhuis straat 64 te Vlissingen. Besloten werd de actie krachtig voort te zetten opdat voor de kolenvereenigingen en coöperaties de volle vrijheid wordt verkregen brandstoffen te distribueeren, waarbij men niet gebonden zal zijn aan de bepalingen der kolenconventie. Zij zien in de conventiebepalingen een aantasting van de vrijheid, waarbij het be staan der kolenvereenigingen ernstig gevaar loopt. Algemeen was men de meening toegedaan, dat inzake de kolenleveringen de coöperatieve gedachte sterker doorgevoerd zal moeten worden. Samenwerking zal worden gezocht met de coöperatieve groothandelsvereeniging „de Handelskamer" en het centraal inkoop bureau te Rotterdam, ten einde de actie in tensiever te voeren. Pogingen zullen worden aangewend ook in Zeeuwsch-Vlaanderen 'n comité op te rich ten. Reeds zijn. aanknoopingspunten tot stand gebracht. Nadat nog verschillende besprekingen wa ren gevoerd van organisatorischen aard sloot de voorzitter met een opwekkend woord de bijeenkomst. Ambachtsheerlijkheid verkocht. Te Goes is in het openbaar verkocht de ambachtsheerlijkheid Wemeldinge c.a. Kooper was de heer E. Koopman van Ro zenburg te 's-Gravenhage, voor 2000. BRESKENS. Benoeming onderwijzeres. Mevr. S. M. Keymel—Suweijn, op wacht geld gestelde onderwijzeres van de openbare lagere school n alhier is benoemd tot tijde lijk onderwijzeres aan de openbare lagere school te Nieuwerkerk. Verhooging broodprijs. De broodprijs is te Breskens met 1 cent verhoogd en gebracht op 14 cent per 8 ons, GROEDE. Een ploegwedstryd. De vereeniging van gediplomeerde leerlin gen aan de landbouwcursussen in West- Zeuwsch-Vlaanderen overweegt het houden van een ploegwedstrijd. AARDENBURG. Een bloemententoonstelling. Evenals vorige jaren organiseert de afdee- ling Aardenburg van de Maatschappij van ooft- en tuinbouw een bloemententoonstel ling enz. op 16, 17 en 18 September a.s. De tentoonstelling zal gehouden worden in de voorkerk der Ned. Herv. gemeente. TERNEUZEN 75-jarig bestaan eener school. Heden herdenkt de Gereformeerde school vereniging te Ter Neuzen den dag, waarop vóór 75 jaar haar school voor Christelijk on derwijs in de Jozinastraat werd geopend. In de gereformeerde kerk heeft hedenavond een plechtige samenkomst plaats, waarin ais feestredenaar zal optreden de heer mr. P. Dieleman, lid van Ged. Staten. Een auto-botsing. Op de markt alhier had gisterenmiddag ongeveer half twee een ernstige botsing plaats tusschen een vrachtauto toebehooren- de aan den heer Van Drongelen uit Zaam- slag en een twoseater van den aeer van Waes uit Ter Neuzen. De two-seater werd in volle vaart terzijde aangereden door den vracht auto, zoodat deze heel erg beschadigd werd. Geen mosselzaadval op de Zeeuwsche stroomen. De vorige week werden de daarvoor in aan merking komende mosselzaadbanken in de Zeeuwsche stroomen weer voor de publieke visscherij opengesteld. Het is echter gebleken, dat zich nergens op de Zeeuwsche stroomen mosselzaad heeft vastgezet. Een zeer kleine hoeveelheid was aanwezig opd zgn. „derrie" bij Walsoorden, doch deze hoeveelheid bleek zoo klein, dat men in een keer'was klaarge- vischt. Het niet voorkomen van mosselzaad op de Zeeuwsche stroomen is voor velen een teleurstelling. In de eerste plaats voor hen, die bij voorkomen enkele weken daaraan ruim brood verdienen, maar ook voor de min der kapitaalkrachtige kweekers, die Zeeuwsch zaad noodig hebben voor het bezaaien van hun perceelen, daar thans het zaad, dat van de Belgische kust wordt aangevoerd weer zeer duur belooft te worden. Op opheffing van het verbod om langs de geheele Nederlandsche kust op mosselzaad te visschen, wordt hier lot heden rog steeds tevergeefs gewacht.

Vlissingse Courant | 1933 | | pagina 1