500 150 100 25 MAANDAG 11 300 No. 214 71e Jaargang 1933 Uitgave: firma F. VAN DE VELDE Ir., Walstraat 58-60, Vlissingen. Telel. 10. Postrekening 60287 Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke feestdagen Dit nummer bestaat uit twee bladen - Eerste blad EEN PERSOONLIJK WOORD VAN DANK VAN DE KONINGIN. NATIONAAL HULDEBETOON AAN H. M. DE KONINGIN. STADS- EN PROVINCIENIEUWS VUSSINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS: Voor alle gemeenten op Walcheren en waar agentschappen geves tigd zijn ƒ2.20 per 3 maanden. Franco door het geheele rijk 2.50. Voor België, Duitschland en Frankrijk ƒ3.40. Voor de overige landen bij wekei. verz. ƒ3.20. Afzonderlijke nrs. 5 cent. ADVERTENTIEPRIJSVan 1—5 regels 11.25 iedere regel meer 25 cent. Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ct. p. regel. Kleine advertenties van 1 —5 regels 50 ct Iedere regel meer 10 ct. (max. 10 regels). Bij 3 maal plaatsing van 15 regels /l. alles bij vooruitbetaling. De abonné's in 't bezit eenei Polis, zijn GRATIS verze kerd tegen ongelukken voor gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken gulden bij dood door een ongeluk. gulden bi| verlies van een hand. voet of oog. gulden bij verlies van een duim gulden bii verlies van een wijsvinger gulden bij verlies van eiken anderen vinger AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSW AARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIOING „DE NEDERLANDSE HE DAGBLADPERS" Het is mij een behoefte nogmaals uiting te geven aan mijn diep gevoelden dank jegens allen, die Zaterdag uit alle deelen des lands in het Stadion te Amsterdam zijn samengestroomd om mij blijk te geven van hunne liefde en aanhankelijkheid en die dezen dag tot een onvergetelijken feestdag voor mij hebben gemaakt. .WILHELMINA. De huldiging van H. M. de Koningin in het Stadion te Amsterdam is een evenement ge worden zooals er nog nooit een in ons land is voorgevallen. Een feestdag, waarop allen, die hem mee vierden, in het groote Stadion en in de vele, vele straten van de hoofdstad, waarlangs de Koningin, onze Koningin reed, de huldiging tegemoet, voelden, hoezeer Nederland en liet Huis van Oranje met elkaar zijn verbonden. Doodstil was het in het Stadion, waar ruim 40.000 mannen en vrouwen bijeen waren, toen de Koninklijke stoet binnenreed, een stoet, die den terugkeer der romantiek scheen te willen bevestigen, zonder welke zelfs de nuchterste mensch op den duur niet kan leven. Bazuin geschal kondigde de komst der Koningin aan; fiere paarden trokken de koninklijke statie koets door de met roode zijde versierde Ma rathonpoort. Indrukwekkender nog dan de daverendste toejuichingen was de stilte, waarmee Konin gin Wilhelmina en de Haren werden ontvan gen, uit ''/rees dat de paarden, die de gala karossen trokken, schrikachtig en nerveus, op gewonden door het gejuich van zoovele dui zenden, op hol zouden siaan. Maar meer dan dit alles bewees de stilte der duizenden de liefde, die zij in zich dragen voor de Koninklijke Vrouwe, die 35 jaar Haar zware taak heeft vervuld. Een liefde, die op dezen dag getoond werd door de duizenden, neen de tienduizenden, die afstand noch ver moeienis vreesden, om hiervan te getuigen. Te getuigen zooals Koningin Wilhelmina Za terdagmiddag, zeer ontroerd en toch vastbe raden, deed, toen Zij met klare en krachtige stem de menigte toesprak. Het waren Koninklijke èn menschelijke woorden, die de eerste Vrouw van Nederland heeft gesproken. Hoe verder de dag voortging, hoe grooter le liefde zich openbaarde, hoe jubelender het enthousiasme van defileerenden en toeschou wers werd. Daar gingen de zeer ouden van dagen langs de Koninklijke tribunedaar marcheerden de mannen en vrouwen van middelbaren leeftijd, uit de verste dorpen van ons Vaderland hierheen getrokken, daar kwam de jeugd, de jeugd die de wereld zal veroveren, de jeugd, die, in weerwil van alles, de toekomst vóór zich heeft. En niemand die dit défilé van de tienduizenden bijwoonde, zal ooit vergeten dezen herdenkingsdag, waarop het volk van Nederland zijn wel en wee op nieuw plechtig in handen van Oranje heeft Wij kunnen nog melden dat bij de aan komst in het Stadion aan ieder der Konink lijke Gasten een insigne in goud werd aan geboden ter herinnering aan de viering van het 35-jarig regeeringsjubileum. H. M. de Koningin-Moeder was, ondanks het feit, dat zij slecht ter been is, recht streeks per auto uit Soestdijk in het Stadion gekomen. De begroeting tusschen moeder, dochter en kleindochter was imponeerend van eenvoud en hartelijkheid. De aanwezigheid van Koningin Emma ging allengs van mond tot mond en werd algemeen op zeer hoogen Prijs gesteld. De eerewacht. Tot de oud-cadetten, die mede de eere Wacht hebben gevormd behoorde o.a. de uitenant-kolonel C. A. van Beugen Bik, com- andant van het 14e regiment infanterie oeger te Middelburgtot de oud-adelbor sten R. H. Arntzenius, kapitein ter zee, di recteur van het loodswezen in het 6e district te Vlissingen gep. kapitein ter zee C. Rtihl te Vlissingen F. M. Fransen van de Putte, oud-luitenant ter zee te 's-Gravenhage. Het défilé was indrukwekkend. Aan het défilé werd door ongeveer 90.000 personen deelgenomen. Op de tribunes waren 32.000 bezoekers, w.o. 6 ministers, 10 Commis sarissen dor Koningin, 430 burgemeesters en 10 vreemde gezanten. Bewonderende toejuichingen waren het deel van de afdeeling bereden militaire politie on der aanvoering van luitenant Ilcke, die sta len van prachtige ruiterkunst te zien gaven, een schouwspel dat nauwelijks onderdeed voor dat van een fatasia van Arabische krijgslieden. En dan volgden in ryen van acht, de vaan del- en banierdragers voorop, de Oranje-ge trouwe bonden, vereenigingen en corporaties uit het heele landuit de groote en de pro vinciesteden, uit de dorpjes van de verste uit hoeken. Provinciegewijze trokken ze voorbij, de plaatselijke burgerwachten, Oranje-ver eenigingen, sportvereenigingen, fanfare-korp sen, vakvereenigingen, enz. Een bijzonder kleurige noot gaven telkens de groepen waar van de deelnemers, sommige of allemaal, zich in nationaal costuum hadden gestoken. En dan waren er de kranige politieafdeelingen uit vele gemeenten des lands, die hier de eer hunner uniform kwamen hooghouden. Uit bundig toegejuicht werd de afdeeling Am- sterdamsche bereden politie onder aanvoe ring van drie inspecteurs, die de Koninklijke familie voor haar loge een martiaal sabel- saluut brachten. Zoo trokken de huldigende rijen in schier eindelooze stoeten voorbij de Koninklijke loge. Het waren niet het minst de turnvereenigingen, die het défilé tot zulk een levendig en kleurig schouwspel maakten. Een peloton cadetten van de Kon. Militaire Academie te Breda opende de groep Noord- Brabant, waarin, vooral de Schutterskonin- gen de aandacht trokken. Prachtig was het vaandelzwaaien door den vendelaar van een der gilden, waarvan de leden in nog echt Middeleeuwsche kleedij voorbijtrokken. Dan komt een nieuwe groep, die van Zeeland en Zeeuwsch-Vlaanderen, met een doek voorop, waarop staatAxel brengt hulde Verder waren uit Zeeland vertegenwoor digd de Ger. jeugdvereeniging „Herman Fau- keel" en de onderofficieren-vereeniging „Ons Belang", beiden te Middelburg en de vereeni- ging „Crescendo" te Kruiningen. Geen oogenblik wordt het aanschouwen van het défilé vervelend volkomen beschaamd werd de vrees, dat de schjer eindelooze op eenvolging van de groepen eentonig zou wor den. Het was een en al kleurige afwisseling, en nimmer werd men moede om het tafereel vol levendigheid in de indrukwekkende om lijsting van de overvolle Stadionrangen te aanschouwen. Mooier en kleurrijker werd het naarmate de vaandels en banieren zich bij het vorderen van het défilé rechts en links opstelden op het middenterrein. Prachtig was het voorbijtrekken van de Graal-meisjes in haar zwierige mantels in wel-harmonieerende kleurenzij werden voorafgegaan door een afdeeling banierdraagsters, die, na langs de Koninklijke familie te hebben gedefileerd, midden in het veld in twee groepen uit zwermden. Dit was wel de grootste en zeker de kleurigste groep van het heele défilé 1500 meisjes hebben haar samengesteld. Maar dan volgen Amsterdams fietsende schoolkinderen, jongens en meisjes van de hoogste klassen van vrijwel alle Amsterdam- sche scholen. Zij hebben nun fietsen ver sierd met echte en met papieren bloemen en het is een en al vlotheid en kleur en jeugd en leven, dat daar in vlo! tempo aan het oog voorbij trekt. Maar ook het niet op de fiets geboren ge deelte van de Amsterdamsche schooljeugd uiteraard veel geringer in aantal, maar even vurig in Oranjeliefde, had zich niet onbe tuigd gelaten en kwam de Koningin haar juichende hulde brengen. Dan volgen in lange gelederen de blauw- geuniformeerde meisjes-gezellendit was meer stemmig van kleur dan de Graal-groep, maar even goed gedisciplineer er. geestdrif tig. En terwijl zij, de Koningin met gestrekten arm den Romeinschen groet brengend, voor bij trekken, geraken wij aan het bespiegelen, schrijft de verslaggever van „het Vaderland". Wij herinneren ons weer de dagen van 1898, toen de volksgeest zich anders uitte, zeker niet in zulk een overvloed van uniformen, waarvan de knaapjes van Klein maar Dapper, onder leiding van den bekenden Am- sterdamschen veilinghouder, den heer Bom, de moedige pioniers zijn geweest, want zij hebben zich onder hun kameraadjes aan heel wat hoon en spot blootgesteld. Het défilé wordt nu onderbroken door een dansgroep van vierhonderd meisjes, gekleed in lange gewaden in de nationale kleuren, dus rood, wit, blauw en oranje. Zij gingen vooraf aan een met oranje-bloemen en de wapenschilden van het Koninklijk Huis ge- tooiden zegewagen, waarop hoog boven een stellage van 35 treden de Nederlandsche Maagd troonde als symbool van de volks eenheid. Onder leiding van Lily Green voerde deze groep voor deze gelegenheid ontworpen dansen uit, waarvan het slot was, dat de oranje-groep de bloemen van den zegewagen in guirlandes als een tentendak uitspreidde. Dit deed het buitengewoon decoratiefaan de algemeene toejuichingen kwam bijna geen einde, vooral toen de algemeene leider van het défilé, de heer Thoolen* haar een krans bracht. Een schier eindelooze opmarsch. Terwijl de verwachting was geweest, dat het défilé te ruim 6 uur afgeloopen zou zyn, zijn hier nog bijna 3 uren daarna mede gemoeid geweest. De avondschemering viel, en maakte plaats voor het donker, zoodat in het Stadion de verlichting ontstoken werd en nog steeds onafgebroken kwamen nieuwe huldigende stoeten aangetreden. Nog nooit tevoren heeft Amsterdam een zoo overweldigende, zoo indrukwekkende ma nifestatie aanschouwd. Zij heeft wel zeer duidelijk gemaakt, dat een heel groote meer derheid van ons volk wam nationaal ge voelt, en haar nationale gevoelens nog altijd krachtig in liefde voor het Hul van Oranje en voor de Vorstin uit dit Huis, die het land sinds 35 jaar regeert, uitleeft. Te ruim half negen was het défilé afge loopen. Het koor der vijfduizend zangeressen en zangers onder leiding van Theo van der Bijl heeft daarna nog eenige liederen uit Va lerius' Gedanckclancken gezongen en ten slotte het Wilhelmus, v aarmede het heele Stadion uit volle borst heeft ingestemd. On der daverend gejuich der menigte heeft de Koninklijke Familie daarna wuivend en dan kend van haar volk afscheid genomen. Ter wijl de hofstoet naar de Marathonpoort reed, waren weder, evenals by de binnenkomst, de toejuichingen verstomd. Terug naar het Paleis. Uren lang hadden dichte menschenmassa's langs den weg, die de Koninklijke Familie volgen zou, naar den Dam, op het voorbij rijden van den stoet gewacht. En langs bijna den geheelen weg stonden ook aan weerskan ten de vele duizenden deelnemers aan het défilé opgesteld. Zoo is de terugtocht weer een ware triomftocht door Amsterdam ge worden, gedurende welken de geestdrift der ontelbare menschenmassa's meegolfde als de baren van een felbewogen zee. Op den Dam was het zóó vol, als het er wellicht nooit ge weest is. Toen het rijtuig van de Koningin, den Prins en de Prinses het Damplein op zwenkte, brak hier een ware orkaan van toe juichingen los, welke de Koningin, staande in het rijtuig, toen dit voor den ingang van het Paleis stilstond, naar alle kanten wuivend beantwoordde. Als uit één mond zongen de duizenden en nog eens duizenden de Vorste lijke familie het Wilhelmus toe. De Koningin, de Prins en de Prinses bleven buiten totdat de laatste accoorden van ons Volkslied wa ren weggestorven en betraden daarna het Paleis. Het afscheid. Na de ongekend geestdriftige hulde, welke de Koningin bij haar terugkeer in het Paleis na het huldigingsdéfilé in ontvangst had te nemen, verminderde do menschenmassa op den Dam nauwelijks. In het Paleis rustte de Koningin even uit, gebruikte vlug een maaltijd, nam afscheid van de autoriteiten van dr. W. de Vlugt. van generale officieren van land- en zee macht. Den burgemeester heeft zij getuigd van Haar groote vreugde over de mooie ontvangst in de hoofdstad. Een uur ruim duurde het toeven in het Paleis. Prins Hendrik reed inmiddels uit naar Hotel de l'Europe, waar hij zou aanzitten aan het diner van het huldigingscomité. Tegen half elf reden de hofauto's voor, de eerewacht kwam in het geweer, het publiek juichte. Nu naderde het einde van een langen, maar grootschen dag, de deuren van het Paleis gingen open, de Koningin, gekleed in een- voudigen reismantel, en de Prinses kwamen naar buiten, stapten in den hofauto, die open was, hoewel de avond zeer koel was geworden. De motoren zetten aan, langzaam schoven de auto's weg, om het Paleis heen, naar de Raadhuisstraat. Weer ging een golf van geestdrift over het plein donderende hoe- zee's klonken, gezwaai met hoeden en zak doeken, een nieuwe ovatie. Koningin en Prinses dankten met gewuif. Snel gleden de auto's weg langs het postkan toor, waar nog honderden een juichenden af scheidsgroet brachten. Dit was het mooie slot van een onvergete lijken dag. De auto's reden weg, over Haarlem naar den Ruigenhoek. Het Koninklijk bezoek was geëindigd, maar nog niet de feeststemming in de stad, waar de vreugde voortduurde, met zang en muziek, met blijheid en opgewektheid. Amsterdam vierde, ook na het officieele slot, den grooten dag van Oranje tot heel diep in den avond. Een pijnlijke tafelspeech. Het uitvoerend comité van het Nationaal Huldigingsdéfilé had Zaterdagavond een aantal gasten genoodigd aan een diner in Hotel de l'Europe te Amsterdam. Onder deze gasten behoorden Prins Hendrik, jhr. dr. A. Roëll, commissaris van de Koningin in Noord- Holland en dr. W. de Vlugt, burgemeester van Amsterdam. Bij het begin van den maaltijd het was reeds een vergevorderd uur van den avond stelde ds. A. G. H. van Hoogenhuijze, die tafelpresident was, een dronk in op de Ko ningin, waarna staande het Wilhelmus werd gezongen. Tegen het einde van den maaltijd sprak ds. van Hoogenhuijze zyn dankbaarheid uit voor het slagen van dezen dag. Jonge menschen hebben dat gedaan. Het is een symptoom van het toenemend enthousiasme, van de stijgende vaderlandsliefde en oranje liefde van het steeds grooter wordend natio naal gevoel dat zich van Neerland's jeugd gaat meester maken. Deze dag heeft het bewezen, zoo vervolgt spr. zijn tafelrede, dat diep in de ziel van het Nederlandsche volk liefde woont voor ons Oranjehuis, voor onze geliefde Koningin in het bijzonder. Uit de verste hoeken van ons land is men opgetrokken naar Amsterdam, alleen om door het voorbijtrekken H. M. te toonen, door den blik hunner oogen en het gewuif hunner han den, hoe lief zij onze Koningin hebben. Het heeft Nederland goed gedaan, zegt spr. met verheffing van stem, Oranje in zijn mid den te hebben en het zal onze Koningin heb ben goed gedaan, temidden van haar juichend volk te verkeeren. En dat dit hier in Amsterdam heeft kunnen plaats hebben, verheugt ons uitermate. Am sterdam toeh had wat goed te maken, had den smaad uit te wisschen een paar jaar ge leden Hare Majesteit aangedaan. Dat moet uit zijn, heeft Amsterdam van 1933 ge zegd. Wy moeten het toonen dat Amsterdam niet rood is, al werkt hier ook openlijk en ondergronds allerlei revolutionnaire propa ganda. Een nationaal reveil, een nationale ontwa king en opleving moet van deze huldiging het gevolg zijn. Een nieuw Amsterdam moet ge boren worden. Geen roode wethouders meer in ons stadsbestuur. Een nieuw Nederland moet geboren worden. Geen revolutionnairen meer in de Kamer. Revolutionnaire partyen hooren niet in Nederland, allerminst in de volksvertegenwoordiging. Schreit het niet ten hemel, roept spreker uit, dat als 19 Sep tember de Staten Generaal worden geopend men dien dag aankondigt als de „Roode Dinsdag" en Rood Nederland naar Den Haag durft roepen om te demonstreeren en het de Koningin en de ordelievende partijen onaan genaam te maken. Dat mag Oranje-Neder land niet dulden. En gelyk vandaag op 9 September, Oranje-Nederland naar Amster dam is gekomen, zoo moet het op 19 Septem ber naar Den Haag, zoodat ook dan Hare Majesteit door een juichend volk rydt. Vanaf deze plaats wil ik, zegt spr., een op roep door ons land laten weerklinken om op 19 September Hare Majesteit in Den Haag toe te juichen. Deze dag heeft het getuigenis gegeven, dat een nieuwe geest in ons land gaat ontwaken Jongeren en ouderen beide. In ons land zijn onder Gods bestel Koningshuis en Vader land nauw verbonden, hecht en stevig. Geve God dat dit in lengte van dagen zoo moge blijven. Ik drink, zoo besloot ds. van Hoogen huijze, op den eeuwenouden band, die er be staat tusschen Nederland en Oranje. De Commissaris der Koningin, de heer jhr. mr. dr. A. Roëll, die vervolgens het woord nam, noemt deze dag een „Vaderlandsche Dag". Hij is diep onder den indruk gekomen van de woorden door H. M. de Koningin ge richt tot haar volk. Daarentegen heeft het woord van den tafel-president hem verbijs terd. De wethouders van Amsterdam toch, waren genoodigd aan den disch. Gesteld dat zy waren gekomen, dan zouden de woorden van ds. van Hoogenhuijze een onaangenamen indruk hebben gemaakt. Spr. weet dat ds. van Hoogenhuijze een warm vaderlander is en de woorden, 's middags uoor hem gespro ken, waren spr. dan ook uit het hart gegre pen. Spr. wijdt daarop een dronk op den vaderlander Van Hoogenhuijze. De burgemeester, dr. W. de Vlugt, zegt evenals de heer Roëll groote waardeering te hebben voor het woord door ds. van Hoogen huijze in het Stadion gesproken. Ds. van Hoogenhuijze stond toen heel dicht bij de Kroon en men zegt, hoe dichter bij de Kroon, hoe minder partijman. Thans is de tafel president echter te veel partyman geweest, want, vraagt spr., wat wordt nu mijn positie als u zoo kon spreken over het dagelijksch bestuur van Amsterdam. Met de wethouders van de verschillende partijen heeft spr. in het waarachtig belang van de gemeente goed samengewerkt. Het is voor spr. niet aange naam, te hooren dat het beleid van het da-* gelijksch bestuur zoo wordt gediskwalificeerd. Voortgaande brengt spr. hulde aan het initia tief van de jongeren en wel in hoofdzaak aan de technische leiding. Spr. gééft toe, dat do eerste aanraking in deze zaak eenigszins koel was, maar men zal niet ontkennen, dat spr, zijn vertrouwen heeft geschonken. Voor eigen verantwoordelijkheid heeft de burgemeester den eisch gesteld, dat een commissie van ad vies zal worden benoemd om geregeld overleg te plegen. Het verheugde spr. dat ds. van Hoogenhuijze aanstonds bereid was als voor zitter op te treden. Spr. wijdt daarop een dronk op de commissie van advies. Generaal Snijders brengt vervolgens hulde aan het uitvoerend comité voor de zoo goed geslaagde betooging en in het bijzonder aan den heer Tholen. Tenslotte dankte de heer Lotgering de beide eere- voorzittersjhr. dr. A. Roëll en dr. W. de Vlugt voor hun harte lijke medewerking. De rede van dr Koningin in Indië. Blijkens uit Ned.-Indië ontvangen berich ten is de uitzending door de Phohi van de huldiging in het Stadion te Amsterdam door de Indische luisteraars uitstekend ontvangen en heeft men de rede van H.M. de Koningin woordelijk kunnen volgen. Een dankbetuiging. Bij den loco-burgemeester is van den adju dant van dienst van H. M. de Koningin het volgende schrijven ingekomen, hetwelk door uitstedigheid eerst heden geplaatst wordt Hare Majesteit de Koningin heeft my op gedragen den heer loco-burgemeester van Vlissingen Haar oprechten dank te betuigen voor de aangeboden gelukwenschen en be tuiging van trouw en hem te verzoeken dien dank, namens Hare Majesteit, indien mo gelijk ook over te brengen aan de veree nigingen, corporaties en jeugd vereenigingen, die aan de huldebetuiging voor het stadhuis ceelnamen. De opening van de ScheldetunneL Naar wij vernemen waren ook de burge meester van Vlissingen met zijn echtgenoote officieel uitgenoodigd het openen van de Scheldetunnel te Antwerpen bij te wonen, waaraan de burgemeester evenwel door on gesteldheid geen gebruik heeft kunnen maken. Comité voor winterlezïngen. Voor het comité voor winterlezingen zal morgenavond 8 uur in de Christ. Ger. kerk een lezing worden gehouden door ds. K. G. van Smeden, over het onderwerp „Broeder, Farizeeër, Dienstknecht". OPENBARE LEESZAAL EN BIBLIOTHEEK Nieuwe aanwinsten September. Nederlandsche en in het Ned. vertaalde romans: Couperus, L.Korte arabesken. Eges, W. Skunks (verhaal uit het be drijfsleven). Ehrenburg, I.Ons dagelijksch brood iuoniek van het heden.

Vlissingse Courant | 1933 | | pagina 1