500 25 VRIJDAG 71e Jaargang 1933 Uitgave: Firma F. VAK DE VELDE Ir., Walstraat 58-60. Viissingen. Telef. 10. Postrekening 06281 Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke Feestdagen EERSTE BLAD STADS- EN^ROVINCIENIEÜWS Haar stralende schoonheid BUITENLAND NO. 212 16.52 17.30 18.07 18.53 VUSSINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS: Voor alle gemeenten op Walcheren en waar agentschappen geves tigd zijn ƒ2.20 per 3 maanden. Franco door het geheele rijk ƒ2.50. Voor België, Duitschland en Frankrijk ƒ3.40. Voor de overige landen bij wekei. verz. 3.20. Afzonderlijke nrs. 5 cent ADVERTENTIEPRIJSVan 1—5 regels 11.25iedere regel meer 25 cent. Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ct p. regel. Kleine advertenties van 15 regels 50 ct Iedere regel meer 10 ct (max. 10 regels). Bij 3 maal plaatsing van 15 regels ƒ1.—, alles bij vooruitbetaling. De abonné's in 't bezit eenei Polis, zijn GRATIS verze kerd tegen ongelukken voor gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij dood door een ongeluk. gulden bij verlies van een hand, voet of oog. gulden bij verlies van een duim gulden bi] verlies van een wijsvinger gulden bij verlies van eiken anderen vinger AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIGING „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS" Dit nummer bestaat uit 2 bladen Jubileum J. J. Vis. Den eenvoud van zijn karakter eerbiedi gend, hebben, het leeraarscorps en deleer lingen der Rijks H.B.S. alhier hedenochtend op bescheiden, intieme, maar daarom niet minder hartelijke wijze den heer J. J. Vis gehuldigd, die op 8 September 1908 zijn ar beid aan deze onderwijsinstelling begonnen is. Het was den jubilaris, die op gewonen tijd naar school kwam, volkomen onbekend, dat een huldiging was voorbereid. Uit de toe spraken, tot den heer Vis in de feestelijk versierde gymnastiekzaal gericht namens leeraren, leerlingen en oud-leerlingen, bleek op overtuigende wijze, hoe het werkelijk een behoefte des harten was bij allen door of voor wie werd gesproken, den heer Vis te leliciteeren met zijn herdenkingsdag en hem te danken voor het zedelijk goede, dat hij, puttende uit zijn rijk innerlijk leven, heeft uitgedragen naar schoollokaal en leeraars kamer. Het muziekclubje van de school ver leende aangename medewerking, maar werd tijdelijk overstemd door het krachtig hand geklap, waarmede mevrouw Vis door de ruim 200 aanwezigen werd ontvangen, toen zij ge volg gaf aan het tot haar gerichte verzoek cm persoonlijk kennis te komen nemen van de vreugde, die in de school heerschte om en door den herdenkingsdag van haren echtge noot. De bijeenkomst werd besloten met het aanbieden van geschenken en een sympa thiek slotwoord van den beminden leeraar en ambtsbroeder. De 60.000e bader. Het voortdurend mooie zomerweer werkt er natuurlijk toe mede, dat nog een zeer druk gebruik gemaakt wordt van de zeebaden. Wij zullen dit seizoen een record bereiken, daar binnenkort reeds de 60.000e bader ver wacht kan worden. Feestvereeniging „Het Eiland". Ter gelegenheid van het driejarig bestaan van bovengenoemde vereeniging zal het Rit- themsch Fanfarecorps „Oefening na den Arbeid" Zaterdagavond een wandelconcert houden. De afmarsch heeft plaats om 8 uur van het Stationsplein en zal verder de vol gende route worden gemaaktPrins Hen- drikweg, Keersluis, Lampsinsstraat, Aagje Dekenstraat, Glacisstraat, Betje Wolfplein, Spuistraat, Bellamypark, Nieuwendijk, Gra venstraat, Eiland, waar tot 10 uur het con cert wordt voortgezet. Verkeersongevallen. Gisteren had op het kruispunt Aagje De kenstraat—Lampsinsstraat een aanrijding plaats tusschen een auto en een motorrijwiel, waarbij aan beide motorrijtuigen schade werd aangebracht. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. Door de politie wordt een onderzoek inge steld naar de oorzaak van deze aanrijding. Op den Siiigelweg reden twee jeugdige meisjes, druk pratend naast elkaar en kwa men zij op een oogenblik door onoplettend heid met de sturen tegen elkaar, waardoor een van hen viel en bewusteloos op den weg bleef liggen. Een rechercheur van politie, die de aanrijding zag, heeft het meisje in een woning binnengebracht en haar voorloopig verbonden, terwijl op advies van een ontbo den arts zij later naar haar woonplaats Mid delburg, is gebracht, daar zij vermoedelijk een lichte hersenschudding had bekomen. Op den Prins Hendrikweg geraakten even eens twee meisjes op dezelfde wijze door on voorzichtigheid met elkaar in botsing. Ook deze wielrijdsters waren druk in gesprek en schonken geen voldoende aandacht aan het verkeer, waardoor zij tegen elkander reden. Beiden vielen en bekwamen verwondingen. Een surveilleerend politie-agent heeft hen voorloopig verbonden in het wachtlokaal van de sluiswachters der Keersluisbrug, terwijl de politiearts, dr. Grippeling, gewaarschuwd werd. Een der meisjes had vermoedelijk een schedelfractuur bekomen en is opgenomen in bet St. Joseph-ziekenhuis. Beide rijwielen bekwamen schade. OPENBARE LEESZAAL EN BIBLIOTHEEK Statistiek over Augustus. Lees- en studiezaal: In de afgeloopen maand was de leeszaal 27 dagen Geopend, gedurende dien tijd bezochten 66 vrouwen en 727 mannen, in totaal 793 per sonen de lees- en studiezaald.i. een ge middelde van 29 bezoekers per dag (1932 53 vr., 486 m., totaal 539 gemiddelde 20 per dag). Uitleenbibliotheek: In Augustus waren er 13 uitleendagen, waarop door 1940 lezers 2659 boeken werden ge leend (d.i. 1770 Ned. en vert. romans, 171 buitenl. romans, 320 kinderboeken, 398 po pulair wetensch. werken). Het aantal nieuwe leden bedroeg 13, waarvan 3 zomerleden. Gemiddeld per uitleendag werden 205 boe ken uitgeleend aan 149 lezers en werd 1 nieuw lid ingeschreven. (1932 aan 1389 le zers werden 1739 boeken uitgeleend., 23 rieuwe leden gemiddeld p. d. 107 lezers, 134 boeken uitgeleend, 2 n. leden). Voor studiedoeleinden werden 12 boeken uit andere bibliotheken aangevraagd, waar van 11 werden uitgeleend (1932 23 boeken aangevraagd en 20 uitgeleend). MIDDELBURG. Het jubileum van H. M. de Koningin. Het Christ, muziekgezelschap „Oefening na den Arbeid" te Middelburg heeft gisteren avond onder vrij groote belangstelling een fakkeloptocht gehouden ter eere van het 35- jarig regeeringsjubileum van H. M. de Ko ningin. Gekomen van den Buitentuin was de eer ste halteplaats de Varkensmarkt, waarna, voorafgegaan door 4 tamboers van de Pad vinders, naar de Groenmarkt werd getrokken, waar voor de woning van den burgemeester, die niet thuis was, halt werd gehouden, wat even later ook in de Abdij plaats had. De Commissaris der Koningin kwam met zijn oudsten zoon op het bordes van zijn woning en complimenteerde bestuur en directeur, er op wijzende, dat hij door afwezigheid van de gastvrouw ditmaal de heeren niet binnen kon nooden, maar tevens de verzekering gevende, dat hij het op hoogen prijs stelde, dat het muziekkorps zich in verband met het jubi leum deed hooren. Van de zijde van het bestuur luidde het antwoord, dat men op den dag zelf, Woens dag, niet makkelijk kon, en men meende toch iets te moeten doen, waar dit van andere zijde niet plaats had. Bij de verdere wandeling is nog halt ge houden op den Dam en de Markt en op alle halteplaatsen zijn volks- of andere vader- landsche liederen of wel gewijde muziek ten gehoore gebracht. OOST- EN WEST-SOUBURG. Loop der bevolking. Ingekomen: A. A. M. Stemmler, van Koudekerke N. Melse, van Koudekerke P. Bostelaar, van MiddelburgC. Romeijn, van Krimpen aan den IJselJ. W. Koenders, van HellevoetsluisJ. Hoogesteger, van Middel burg A. J. Lagenberg, van AmsterdamJ. A. van Boven, van HaarlemmermeerH. J C. Berkel, van Nieuw-HelvoetA. Meulmees- ter, van ViissingenJ. van Maldeghem, van MiddelburgA. C. Pluijmers, van Den Hel der J. Mosterdijk, van Nieuw-HelvoetM. Bolier, van AmsterdamL. C. Deij, van Ter Neuzenwed. Padmos-Jumelet, van Brui- nisse.. Vertrokken: M. Krokke, naar 's-GravenhageT. J. de Roode, naar Zeist A. A. van de ,Vijver, naar 's-Gravenhage. GOES. Lid gezondheidscommissie. De Commissaris der Koningin heeft be noemd tot lid van de gezondheidscommissie, gezeteld te Goes, den heer dr. P. Post, di recteur van den keuringsdienst van waren aldaar, wien tevens het voorzitterschap der commissie is opgedragen. WEMELDINGE. Een auto-ongeluk. Hedenmorgen is een auto, waarin 4 per sonen waren gezeten, bij het station Vlake tegen den afsluitboom van den spoorweg ge reden. De bestuurder van den wagen, de heer G. A. Wessels uit Middelburg, werd licht ge wond. De anderen kwamen met den schrik vrij. De auto werd zwaar beschadigd. BRESKENS. Loop der bevolking. Ingekomen: J. van Belois, van Groede M. J. Boeckhout, van Viissingen wed. J. P. A. Nuijten-Laureissen, van Middel burg J. van Trotfe, van Arnemuiden. Vertrokken: M.A. van Deth. naar BergenM. H. Stemmer, naar Dordrecht M. J. de Smit-Godijn, naar AmsterdamJ. P. van de Sande, naar Bandoeng; M. J. Boeckhout, naar Gent. dankt zij voornamelijk aan het bezit van een onberispelijk gave huid: resultaat van het regelmatig gebruik der Palmolive zeep. Samengesteld uit de cosmetische olijf- en palmoliën, wordt Palmolive zeep door 20.000 schoonheids-experts nadrukkelijk aanbevolen om de teint der jeugd te behouden. Pas daarom de beroemde Palmolivemethodetoe:mas- seer 's morgens en 's avonds twee minuten gezicht, hals en schouders met het rijke schuim van Palmolive eni warm water. Daarna af-" spoelen, eetst met warm, dan met koud water. Over de snelle resultaten zult U 1 r»fr zich stellig verwonderen! MOLIVE ZEEP PALMOLIVE ZEEP PALMOLIVE ZEEP PALMOLIVE ZEEP PALMOLIVE TERNEUZEN Gemeenteraad. In de gisteren gehouden vergadering van den gemeenteraad bleek bij de mededeeling van ingekomen stukken, dat door den minis ter van sociale zaken goedkeuring is verleend aan de nadere regeling, van den klerk der arbeidsbeurs, zooals die door den raad in de vorige vergadering is vastgesteld, en hem al- zoo met terugwerkende kracht tot 1 Juli 11. reeds 2 tweejaarlijksche verhoogingen zullen worden toegekend. In de vorige vergadering werd er door den heer Hamelink bij, Burg. Weth. op aan gedrongen, dat zij zich tot de N.V. P.Z.E.M. zouden wenden met een verzoek om voor de gemeente als grootverbruikster voordeeliger voorwaarden te stellen voor de levering van stroom ten dienste der straatverlichting. Burg. en Weth. deelen thans mede, dat zij zich in December 1932 ter zake tot de P.Z.E.M. hebben gewend. Deze maatschappij heeft daarop, hoewel contractueel daartoe niet verplicht, te kennen gegeven met ingang van 1 Januari 1933 een nieuw tarief in te willen voeren, gebaseerd op het verbruik in 1932, ruim 22.000 K.W.U. bedragende. Dit nieuwe tarief zou volgens het verbruik in 1932 voor de gemeente een voordeel betee- kenen van ƒ700, terwijl bij toeneming der stroomafname het verschil ten gunste der gemeente steeds grooter wordt. Op grond van deze reeds aangebrachte wijziging in het tarief, vinden Burg. en Weth. geen termen, om op een nieuwe tariefsverlaging aan te dringen. Vanwege een comité tot oprichting van de N.V. „Scheldebad Ter Neuzen" te Ter Neuzen is een adres ingekomen, waarin er op wordt gewezen, dat de zwemsport in het algemeen en het baden in het bijzonder, hier een ge weldigen omvang heeft aangenomen. Aange zien een aan de behoeften beantwoorde ge legenheid daarvoor ontbreekt, wenschte het comité tot stand te brengen een strand met bad- en zwemgelegenheid aan de Schelde, beoosten de nieuwe haven. Om aan het plan uitvoering te geven, wordt door adressanten gevraagd, dat de gemeente zich zal garant stellen voor rente en aflos sing van een uit te geven 5 pet. obligatie- leening ad ƒ25.000 met jaarlyksche aflossing van 1000. Bij bereidverklaring der gemeente is het bijeen brengen van het in totaal be- noodigde kapitaal ad f 60.000 verzekerd. Blij kens de tevens overgelegde exploitatiereke ning worden de ontvangsten geraamd op ƒ7340, de uitgaven op ƒ2650, zoodat over blijft voor rente en aflossing ƒ4690, zoodat overeenkomstig dezen opzet in het algemeen geen gebruik zou behoeven te worden ge maakt van de garantie der gemeente. Burg. en Weth. wenschen begrijpelijkerwijze over dit ingediende plan en pas ingediende verzoek eens goed te beraden en stelden daar om voor het in hunne handen te stellen om bericht en raad, waartoe werd overgegaan. Vervolgens kwam, nadat het voorstel van den heer Van Driel tot aanhouding van het voorstel en opdracht om nader overleg te plegen met belanghebbende onderwijsorgani saties, waarover in de vorige vergadering de stemmen staakten, was verworpen, in be handeling het voorstel van Burg. en Weth. betreffende reorganisatie van het openbaar onderwijs, in verband met de te verwachten nieuwe regeling. Het voorstel strekt om de school te behouden als school met 6 leer krachten, door overplaatsing van kinderen van C naar A, terwijl volgens het tegenwoor dig leerlingenaantal school C dan nog 4 leer krachten zal kunnen behouden. Daaromtrent was thans nog ingekomen een adres van het comité van ^ctis voor het openbaar onderwijs, dat schrijft in een druk bezochte vergadering het voorstel van Burg. en Weth. te hebben besproken, en dat daarin naast vertegenwoordigers van personeelen van beide scholen ook door ouders van schoolgaande kinderen tal van bezwaren tegen bovengenoemde voorstellen werden ken baar gemaakt. Na eenige discussie werd het voorstel van Burg. en Weth. aangenomen met 11 tegen 4 stemmen, die van de sociaal-democraten en den heer Colson. De sluis te Ter Neuzen. De correspondent van de „N.R.Ct." te Brussel meldt De burgemeester van Gent, ir. Vanderste- gen in Nederland geen onbekende daar hij de oorlogsjaren te 's-Gravenhage door bracht komt in een door de Brusselsche „Soir" geplaatst artikel nogmaals op voor den bouw van een nieuwe zeesluis te Ter Neuzen. Het jongste defect aan de bestaande sluis in herinnering brengend,"laat de burge meester zich in vleiende bewoordingen uit over de bekwaamheid van de ingenieurs van den Nederlandschen waterstaat, die met den meesten spoed de beschadigde sluisdeur wis ten te herstellen. Hij is echter minder goed te spreken over het feit, dat Nederland den bouw van een nieuwe zeesluis de oude is sedert lang ontoereikend gebleken afhan kelijk maakt van zekere compensaties, die naar het oordeel van den Gentschen burge meester niets gemeen hebben met de Bel- gisch-Nederlandsche overeenkomst van 1894 betreffende de zeesluizen te Ter Neuzen. Ir. Vanderstegen geeft toe, dat men na den oorlog de kwestie van de sluis te Ter Neuzen in het ensemble van de regelen Neder- landsch-Belgische vraagstukken heeft opge nomen. Het verwachte verdrag werd evenwel in 1926 door de Nederlandsche Eerste Kamer verworpen en sedert dien is de sluizenkwestie hangende gebleven. Het ligt, meent hij, op den weg van de Belgische regeering om nu, waar de Belgisch-Nederlandsche onderhan delingen op het doode punt zyn gekomen en niet toelaten een positief resultaat te ver wachten, van Nederland de uitvoering van artikel 13 van de overeenkomst van 1894 te eischen. Mocht de Nederlandsche regeering in haar weigerende houding volharden, dan zou geen andere mogelijkheid meer openblijven dan het brengen van het geschil voor het permanente hof van internationale justitie te 's-Gravenhage. Een doodelijk ongeval. Op den Molenweg te Reuzenhoek werd gisterenmorgen in stervenden toestand de heer J. D. aangetroffen. Deze was gezeten op een boerenwagen, bespannen met twee paarden en is waarschijnlijk door het schrik ken der paarden van zijn wagen afgevallen. D. is inmiddels overleden. Tekort aan boter en margarine In Zeeuwsch-Vlaanderen. Er heerscht momenteel in Zeeuwsch- Vlaanderen een groot tekort aan boter en margarine, wat door verschillende oorzaken is ontstaan. Het heerschende mond- en klauwzeer heeft op de hoeveelheid melk en boter een ongunstigen invloed. Ook de lang durige droogte is voor de weiden zeer na- de elig, terwijl natuurlijk ook de contingen- teering van de margarine hier merkbaar is. Maar van den grootsten invloed is toch wel het smokkelen. Het schijnt, dat de smokke laars op groote schaal boter en margarine cpkoopen en over de grens brengen, waar mee nog steeds aardig wat te verdienen valt. Het gevolg is echter dat. er grensdorpen z-jn, waar noch boter noch margarine te kcop is en waar men dus wel gedwongen is zich van slinksche wegen te bedienen om aan vetten te komen. De gemeenteraad van Hulst heeft zich tg dezer zake tot den minister van economischs zaken gewend. DE ORGANISATIE DER HITLERJEUGD. De rijks jeugdleider Baldur von Schiracï* heeft een uiteenzetting gegeven van de or* ganisatie der Hitlerjeugd. De Hitlerjeugd is de organisatie van d© mannelijke jeugd van 10 tot 18 jaar en der! vrouwelijke jeugd van 10 tot 21 jaar. Zy ig onderverdeeld in het „Deutsche Jungvolk" voor de jongens van 10 tot 14 jaar, de „Hit* lerjugend" voor de jongens van 14 tot 18 jaar, de „Bund deutscher Madel" voor de meisjes van 10 tot 21 jaar en die nat.-soc. Jeugd-be* dryfscellen-organisatie voor de geheele ar* beidende nat.-soc. jeugd. De rijksjeugdleides is verder van meening dat kinderen tot den leeftijd van tien jaar volkomen aan het geziif behooren. Alleen voor de sport beschikt men over ge* ringe door den staat uit te keeren bedragen. Overigens wordt het geheele organisatiewerk, ook dat van alle onderafdeelingen, als bijv. de opleiding tot vlieger (ook zweefvliegen), den motordienst en het marinewzen, alsook de 25 leidersscholen, uit eigen middelen bekos* tigd. Op den Rijkspartijdag heeft de rijksjeugd- leider de werkzaamheden op het gebied der zielzorg der groote confessioneele organisaties erkend. Alle bestaande jeugdorganisaties staan onder leiding van den rijksjeugdleider, KONING ALBERT EN DE DIENST WEIGERAARS. Het Brusselsche weekblad „Le Rouge et 1© Noir" publiceert den tekst van twee brieven die tusschen den „Bond van Dienstweigeraars wegens gemoedsbezwaren" en koning Albert in Juli LI. gewisseld zijn. De Bond had den Koning verzocht oni clementie ten aanzien van Marcel Dieu en Leo Campion, de beide dienstweigeraars, die zich m de gevangenis bevinden. De secretaris des Konings antwoordde, dat Z. M. dit ver* zoek niet kon inwilligen, „Als grondwettelijk bewaker van nationale onafhankelijkheid en de onschendbaarheid van het grondgebied, tot welks handhaving, zonder falen, hij zich bij eede heeft verbonden, weigert de Koning der Belgen zich aan te sluiten, onder welken vorm ook, bij een beweging, die, onder voor wendsel een onrech,vaardigen aanvals- en veroveringsoorlog te bannen, er niets meer of minder op is gericht de passieve onderwer ping aan den aanvaller aan te bevelen, door dé weigering om het vaderland te dienen als een moreele en loffelijke daad voor te stellen." „Gy zijt van oordeel" aldus de brief dat _e resultaten van den oorlog den Belgen „de ijdelheid en dwaasheid" van hun „stoï cisme en hun vermogen tot lijden" hebben aangetoond. Deze misdadige woorden zyn een misdaad tegenover de herinnering aan de dapperen, wier edelmoedig aanvaarde opoffe ring de onafhankelijkheid en de vrijheid van het Belgische volk heeft gered. Zij wekken een wanbegrip van den geest van den Belgi schen vaderlander, die, Gode zdank, steeds trouw blijft aan het devies „Potius mori quam faedari'. („Liever sterven dan zich onteeren."). DE CONTROLE OVER DE WAPENING. Minister-president Daladier heeft gisteren den Engelschen zaakgelastigde te Parijs, Campbell, ontvangen. Het onderwerp van ge sprek vormde de voorbereiding van de op 18|

Vlissingse Courant | 1933 | | pagina 1