500 300 25 DONDERDAG EERSTE BLAD No. 211 71e Jaargang 1933 Uitgave: firma F. VAK DE VELDE Ir., Walstraat 58-60, Viissingen. Telei. 10. Postrekening 66287 Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke feestdagen Dit nummer bestaat uit 2 bladen GEMEENTEBESTUUR STADS- EN PR0VINCIEN1EUWS ook wat moots MARINE EN LEGER SPORT VLISSINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS: Voor alle gemeenten op Walcheren en waar agentschappen geves tigd zijn /2.20 per 3 maanden. Franco door het geheele rijk 2.50. Voor België, Duitschland en Frankrijk /3.40. Voor de overige landen bij wekel. verz. ƒ3.20. Afzonderlijke nrs. 5 cent. ADVERTENTIEPRIJSVan 1—5 regels 1.25iedere regel meer 25 cent. Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ct p. regel. Kleine advertenties van 1 —5 regels 50 ct. Iedere regel meer 10 ct (max. 10 regels). Bij 3 maal plaatsing van 15 regels ƒ1.—alles bij vooruitbetaling. De abonné's in 't bezit eenei Polis, zijn GRATIS verze kerd tegen ongelukken voor gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij dood door een ongeluk. gulden bij verlies van een hand, voet of oog. gulden bij verlies van een duim gulden bij verlies van een wijsvinger gulden bij verlies van eiken anderen vinger AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENK ÜNÜ „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS" SLUITING STEDELIJK MUSEUM. Burgemeester en Wethouders van Viissin gen maken bekend dat het Stedelijk Museum aan het Bellamy- park, alhier, voor het publiek zal zijn geslo ten vanaf 8 September a.s. tot en met 25 September d.a.v. Viissingen, 7 September 1933. Burg. en Weth. voornoemd, W. P. EDELMAN, L.B. De Secretaris, F. BISSCHOP. Vervolgonderwijs. Nu de gelegenheid weer geboden wordt, om zich als leerling (e) op te geven van den Vervolgcursus, welke Maandag 2' October des avonds om 6.30 uur begint in het schoolge bouw aan de Coosje Buskenstraat, willen we nog even met een enkel woord wijzen, misschien ten overvloede, op het doel en be lang van bovengenoemd onderwijs. Het doel is om meisjes en jongens, die sedert korten of langen tijd de school verla ten hebben en gedurende de zes winter maanden zich nog kennis ten nutte willen maken, aangenaam en degelijk bezig te hou den. Het onderwijs omvat de vakkenlezen, schrijven, rekenen (o.a. elementaire meet kunde), Ned. taal, geschiedenis, aardrijks kunde en kennis der natuur (speciaal ken nis van het menschelijk lichaam en de be ginselen der gezondheidsleer). Bovendien ontvangen de jongens nog twee uur les in bet vak teekenen en de meisjes twee uur in het vak handwerken en twee uur kookles per week. Het aantal lesuren is èn voor jongens èn voor meisjes 10 per week. Be langrijk is het onderricht dus in de eerste p'aats voor de jongens, die examen wen- schen te doen voor het nijverheidsonderwijs; in de tweede plaats voor hen, die op fabriek of in werkplaats des daags werkzaam zijn. Maar zeker niet het minst is deze cursus van belang voor die meisjes, die in de morgen uren b.v. dienstbaar zijn en des avonds de kook- en handwerklessen volgen, gegeven door iemand, die daartoe de volledige be voegdheid bezit. Waar dus van gemeentewe ge de gelegenheid geboden wordt en waar verleden jaar het aantal leerlingen bepaald belangrijk genoemd kon worden, verwachten we ook dezen winter een flinken toeloop. Waar de strijd om het bestaan toch al zoo moeilijk is, komt eenige parate kennis onze jeugd, die geen andere inrichtingen bij het onderwijs des avonds bezoekt, zeer zeker riet ten onpas. lederen avond van 89 uur is er (volgens bekendmaking van B. en W.) gelegenheid tot aangifte, Singelweg 64. V. z. c. Onder zeer groote belangstelling is gister avond het aangekondigde gecostumeerde zwemfeest voor volwassenen gehouden. Niet minder dan zeventig dames en heeren waren in travestie, zoodat de bonte stoet op de met guirlandes versierde en a giorno verlichte in richting een fantastischen aanblik opleverde. Een polonaise stelde de jury in staat 'n oor deel te vormenvan de meest typische ver mommingen, die voor een prijs in aanmer king kwamen, memoreeren wede Javaan- sche vrouw, de rat (bedoeld ais satyre op de ziekte van Weill, de kleur van het „diertje" was echter van een muis), Neptunus met ge volg, en Ghandi. De prijzen, welke deels geschonken waren door de heeren Van der Kop, Geljon, Groe- nouwe, Te Roller en Wolf, deels waren aan gekocht, bestonden uit comestibles. Nadat het verkleede gezelschap met booten van de roeivereeniging „Luctor et Emergo", gesleept door het jacht van den heer Streef kerk, een rondvaart op het Kanaal had ge- maaka, vond de inwijding van een neophiet plaats, welke slachtoffersrol door den zwem meester, den heer Pantus, werd ondergaan. Echter niet ten volle Want toen de nieuwe ling door Neptunus van zijn overtollige ha ren wp.s ontdaan en gedoopt zou worden, werd deze plechtigheid als surprise aan de talrijke toeschouwers voltrokken, door mid del van een groote kuip met water, welke door rappe handen van het dak der zwem school over hen werd uitgestort. Dat zulks poote vroolijkheid wekte behoeft geen be toog. Dat de deelnemenden, nu zij toch nat wa ren en massa te water gingen spreekt van zelf. Ook dit gaf nog leuke tooneeltjes, even zoo de sprietlooperij, welke lachbui na lach bui deed losbarsten. Er heerschte een echt gezellige stemming, welke door populaire muziek (accordeon en slagwerk) werd verhoogd. Een door de Albion-garage beschikbaar gestelde schijnwerper sorteerde soms een aar dig effect. Jammer dat er niet meer gebruik van gemaakt kon worden. Waren ook de roeibooten met lampions versierd geweest, het grillige en tooverachtige element van zoo'n avondwaterfeestje ware nog meer tot zijn recht gekomen. Als proef, welke veel voorbereidingsarbeid heeft gekost, mag het bestuur van de V.Z.C. over de behaalde resul taten echter zeer zeker tevreden zijn. Sluiting Stedelijk Museum. Het Stedelijk Museum in het Bellamypark zal van 8 September tot en met 25 Septem ber a.s. voor het publiek gesloten zijn. De motorboot „Koningin Emma". Zooals bekend zijn bij de „Kon. maatsch. „de Schelde" voor de provincie nog in aan bouw twee motorbooten geheel gelijk aan de reeds afgeleverde „Koningin Emma". Een dier booten zal bestemd zijn voor den dienst op de Oosterschelde en daarom heeft men gisteren een proeftocht daarheen met de „Koningin Emma" gemaakt. Aanvankelijk bleek, dat men nog niet gehel met de boot vertrouwd was en werd een verkeerde ma noeuvre gemaakt, maar toen men die ver gissing had begrepen, bleek het havenkanaal in Zierikzee voor deze boot geen beletsel en is er ook keurig mede achteruit de haven uit gevaren. Het gezelschap keerde buiten om, dus genietende van het indrukwekkende ge zicht op Walcheren's duinen en dijk, naar Viissingen terug. Het nieuws van den dag in beeld. Foto's in onze Tijdinghal. Een serie opnamen van het Koninklijk bezoek aan Amsterdamde aankomst, de Kon. familie wuivend op het balcon van het paleis, de weeskinderen langs den weg, de burgerzaal van het paleis op den Dam met de duizenden bloemstukken, Nederlandsche marineschepen in de haven. De Gouver neur van Curasao, de heer Van Slobbe, ver laat de „Simon Bolivar", waarmede hij in de hoofdstad aankwam. De vergadering van het Instituut international d'Embryologie te Utrecht, waarvan professoren uit verschil lende landen deelnamen. De Utrechtsche Jaarbeurs weer geopend. Eenige opnamen van den moordaanslag- in het gemeentehuis te Muiden. Het 300-jarig bestaan van „de Schermer" wordt te Stompetoren officieel herdacht. De Betuwsche paardenfokdag te Eist. Door het springen van een wa terleidingbuis werd het wegdek van de Mar- nixstraat te Amsterdam ernstig beschadigd. Het nieuwe „rinn-balT-spel, enz. De Iuchtdienst op Zeeland. Ten vervolge op een voorloopig bericht ter aankondiging van het voornemen om den Iuchtdienst op Zeeland ook na 18 dezer in bedrijf te houden, deelt de K.L.M. thans de finitief mede, dat zij, behoudens goedkeu ring van den minister van waterstaat, deze lijn zomer en winter zonder onderbreking gaat exploiteeren. Behalve de bijzonder gun stige uitkomsten van de exploitatie van de zen zomer, heeft ook het streven naar stel- sclmatigen opbouw van het binnenlandsche luchtverkeer door geleidelijke uitbreiding van de exploitatie-periode tot het geheele jaar tot dit -besluit meegewerkt. Vreemdelingen. Het mooie zomerweer werkt er toe mede dat er nog groote drukte heerscht in de Bel gische badplaatsen. Heden kwamen met de provinciale booten 1800 passagiers mede, terwijl 100 auto's wer den overgezet. Op den tweeden Donderdag in September van het vorig jaar werden 1630 passagiers vervoerd en 60 auto's overgezet. St. Nikolaas-vereenïgïng. Wij vestigen de aandacht op achterstaan de advertentie van de St. Nicolaas-vereeni- ging, betreffende de uitgifte van loten, waarvan de opbrengst ten goede komt aan genoemde vereeniging. Houders van loten hébben toegang tot de uitvoering met verloting, op Woensdag 4 October a.s. in het Concertgebouw. Uit België gezet. De 28-jarige M. K. uit Viissingen, die uit België was gezet, doch zich aldaar weer in het geheim vestigde, en door de politie aan gehouden werd, is door de Antwerpsche rechtbank veroordeeld tot een maand gevan genisstraf. Na het ondergaan harer straf zal zij opnieuw over de grens worden gezet. MIDDELBURG. Cursussen voor de werkloozen. De commissie voor vakopleiding, ontwik keling en ontspanning van werkloozen, heeft in haar jongste vergadering besloten in den a.s. winter wederom cursussen voor vakoplei ding en algemeene ontwikkeling te doen ge ven. Op het programma staan vakteekenen voor smeden, bankwerkers, loodgieters enz., bouwkundig- en meubelteekenen, timmeren en meubelmaken, autotechniek en motorken- nis, elecfcriciteitsleer, Nederlandsche taal, re kenen, Duitsch, Engelsch, machineschrijven en stenografie. De stadhuisbelichting. Niettegenstaande het ver gevorderd sei zoen was er gisterenavond nog veel belang stelling voor de stadhuisbelichting. Het mooie Septemberweer werkte daartoe zeker mede. Vermoedelijk zal de belichting volgenden Woensdag voor het laatst in dit seizoen ontstoken worden, het is dan ook den laatsten Woensdag, dat de winkels tot 10 uur open mogen zijn. RITTHEM. Ontslag gevraagd als klokkenist. Wegens zijn hoogen leeftijd heeft de heer J. de Buck tegen 1 October a.s. bü het ge meentebestuur ontslag aangevraagd als klok- kennist. Hy heeft deze betrekking 33 jaar vervuld. ZOUTELANDE. Loop der bevolking. Ingekomen; J. J. Simonse, van Utrecht, ARNEMUIDEN. Lijk opgehaald. Uit het Arnekanaal te Arnemuiden is Woensdagmorgen het lijk opgehaald van een onbekend manspersoon, naar schatting 60 tot 65 jaar oud. Aan den wal lag een wandelstok. GOES. De gasthuiskwestie. De heer ir. van Poelgeest (V.B.) heeft als lid van den gemeenteraad te Goes bedankt en ook de heer G. Adriaanse (V.B.) zal we gens gezondheidsredenen niet in den raad te- rugkeeren. Eerstgenoemde heeft tevens be dankt als lid van den Vrijheidsbond. Dit tweeledig bedanken wordt in verband ge bracht met de gasthuiskwestie, waarover in de V.B.-fractie blijkbaar verschil van meening bestond. Deze kwestie zelf is nog steeds han gende. Ged. Staten van Zeeland en de mi nister van binnenlandsche zaken verklaarden van oordeel te zijn, dat de gemeente de te korten van het gasthuis (reeds opgeloopen tot ruim f 80.000) moet betalen, maar de raad handhaafde zijn uitspraak, dat de ge meente daartoe niet verplicht is. Men wacht nu de uitspraak van de Kroon af. IERSEKE. Buitengewone droogte. In de omgeving van Ierseke is geen drup pel water meer in de drinkputten te vinden. Al het water voor het vee moet worden aan gevoerd. Sinds den warmen zomer van 1911 is zoo'n lange droge periode niet voorgekomen. In de geheele maand Augustus is zeer weinig wa ter gevallen. Alleen bij enkele onweersbuit jes is op sommige plaatsen wat water geval len, op andere daarentegen zeer weinig. HANSWEERT. Offerblokken gelicht. Toen men gisteren de deuren van het R.- Rath. kerkgebouw te Hansweert wilde slui ten, kwam men tot de onaangename ont dekking, dat de offerblokken in dat gebouw door onbevoegden waren gelicht. De diefstal is gepleegd door gebruik te maken van lijm- houtjes, van welke voorwerpen gedeelten zijn aangetroffen op den vloer nabij de blokken. Bij onderzoek is gebleken, dat de tot nu toe onbekend gebleven dader (s) het giootste deel van den inhoud der blokken heeft (hebben) meegenomen. TERNEUZEN De bloemententoonstelling. Gisterenmiddag werd in het verenigings gebouw „Emmanuel" aan de Nieuwe Diep straat te Ter Neuzen de tentoonstelling van bloemen, groenten en fruit enz., die van 6 tot en met 9 September aldaar gehouden wordt, geopend. Alweer een pan vernield! De heele "bodem vol met krassen!nu zal de melk nog gauwer aanbranden! Bedenk wel, Voordat Uw vaatwerk bederft, dat men met VIM alles veilig en toch grondig reinigen kan. Wat de microscoop toont: Gawooo schuurmiddel, SO caul vecjcoot. Groeft ^i.itit.n minera*] zija de oorzaak van dio •kcti{o krastco co Wereldberoemd reinU'OJt. middel VIM, SQ maal vet» groot. Do bestaaddeeles» geven een bin en zacht poetsmiddel. Dtcroffi krot VIM aooto Bewijst «fit nlethoezeerVI M andere poets- en schuur, middelen overtreft p VIM, in de practische strooibus. is overal verkrijgbaar. Gewone bus slechts 20 ets., groote bus slechts 371 ets. LEVER'S ZEEP MAATSCHAPPIJ N.V., VLAARÜINGEN In zijn openingswoord memoreerde de voorzitter van het tentoonstellingscomité, de heer B. W. van Dijke, het ontstaan en de opkomst der stichting „Emmanuel", Nog slechts van 17 Augustus 1932 is het geleden, dat het bestuur en een groote schare be langstellenden op het terrein aan de Nieuwe Diepstraat aanwezig waren, om de eerste steenlegging, hetgeen door den heer J- J. Kense geschiedde, te kunnen bijwonen. Dat er groote behoefte aan deze zaal in de plaats onzer inwoning was, blijkt wel uit h^t feit, dat deze zaal, die 157 M2. groot is en een tooneelruimte heeft van 55 M2., bijna dage lijks bezet is. Aan klein en groot werden eenigen tijd geleden stekjes voor te kweeken bloemen afgestaan, die op de tentoonstelling konden worden ingezonden. Spreker hoopte op een groote belangstelling en verleende hierna 't woord aan burgemeester J. HuMnga. De burgemeester sprak er zijn waardeering over uit voor het initiatief dat de vereeni ging genomen had om een bloemententoon stelling te organiseeren. Zoo'n tentoonstel ling bevordert den schoonheidszin. De zaal bood een fleurigen aanblik, terwijl van de bloemen- en fruitstands zeer veel werk was gemaakt. Verschillende opschriften als „Eefc Hol- landsch fruit" waren in de zaal aangebracht. KERKWERVE. Een hevige brand. Gisterenavond omstreeks 6 uur heeft op het boerenerf van den landbouwer A. M. M. Hanse te Schutje bij Kerkwerve een zeer hevige brand gewoed. Het eerst vatten twee groote strooklampen vlam, vermoedelijk door het overwaaien van vonken, welke afkomstig moesten zijn van een hoop kaf dat werd ver brand. Het vuur sloeg over naar een groote kapschuur en vervolgens naar de landbouw- schuur, welke geheel met tarwe was gevuld. Deze schuren zijn geheel door het vuur ver woest. De boerderij zelf, „Hooge Meet" ge naamd kon worden behouden. Het vee liep in de weide. De motorspuit van Kerkwerve, die vrij spoedig ter plaatse was, weigerde eerst water te geven. Later lukte dit wel en heeft men bovendien nog met een straal op de wa terleiding het vuur bestreden. Besmettelijke ziekten. In de week van 27 Augustus tot en met 2 September zijn in onze provincie voorgeko men 1 geval van febris typhoïdea te St. Lau rens, 2 gevallen van roodvonk te Viissingen en 1 geval van poliomelitis anterior acuta te Hulst. Officieel bezoek. De C ssaris der Koningin bczo kt- Dingdag 12 September a.s. de gemeenten Noordgouwe, Duivendijke, Eikerzee, Ellemeet, Renesse, Noordwelle en Serooskerke (Sch.) Het traject Viissingen—Haamstede en te rug zal door den Commissaris per vliegtuig van de K.L.M. worden afgelegd. Beëediging nieuwbenoemde officieren der zeemacht. De vice-admiraal, commandant der marine te Willemsoord, heeft bepaalddat de nieuwbenoemde officieren der zeemacht op Woensdag 20 September a.s. ten 14 uur zullen worden beëedigddat de beëediging zal plaats hebben onder het houden van een groote parade, bij gunstig weer op het Sport park in het Ankerpark te Den Helder, bij on gunstig weer in de Atjehloods dat de parade gecommandeerd zal worden door den kapi tein-luitenant ter zee G. J. Verwijnen, aan wien de le luitenant der mariniers L. Lange- veld als adjudant wordt toegevoegd dat aan de parade zullen deelnemeneen compagnie adelborsten van het Koninklijk Instituut voor de marine, een compagnie van Hr. Ms. Gelderland, een compagnie van de kazerne voor den onderzeedienst en vliegkamp De Kooij, een compagnie van Hr. Ms. Schor pioen, de zeemiliciens ongewapend, enz. Opgave van overgeplaatste onderofficieren der marine Sergeant-konstabel E. J. Schukking van wachtschip Willemsoord naar de Kooijma joor-monteur H. J. Dupuij van onderzee- dienstkazerne naai* afdeeling mariniers Rot terdam majoor-monteur J. Ruigentuin van onderzeedienstkazerne, aanwijzing voor plaatsing bij den afbouw van de K XVII in getrokken. De te Hoek van Holland voor herhalings oefeningen onder de wapenen zijnde dienst plichtigen der lichting 1927, afkomstig van de voormalige 4e schoolcompagnie van het regiment kustartillerie, worden 16 Septem ber in het genot van groot verlof gesteld. Biljarten. Gisterenavond ving in café „de Zwaan" te Souburg de wedstrijd aan tusschen de biljartclubs „A.B.C." uit Viissin gen en „V.E.G." uit Souburg (2e klas) met voorgift. De uitslag der partijen was, dat „A.B.C." 2 partijen won en „V.E.G." eveneens 2 par tijen, zoodat de stand heden gelijk is. Hoogste serie en gemiddelde werd behaald door den heer Van de Velde (A.B.C.)nl. 35 en 6. Morgenavond voortzetting bij den heer C. Elich, Badhuisstraat.

Vlissingse Courant | 1933 | | pagina 1