500 300 25 MAANDAG EERSTE BLAD N0.208 71e «Jaargang 1933 Uitgave: Firma F. VAH DE VELDE Jr., Walstraat 58-60, Vlissingen. Telei. 10. Postrekening 66287 Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke Feestdagen STADS- EN PROVINCIENIEUWS INGEZONDEN STUKKEN VLISSIINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS: Voor alle gemeenten op Walcheren en waar agentschappen geves tigd zijn ƒ2.20 per 3 maanden. Franco door het geheeie rijk 2.50. Voor België, Duitschland en Frankrijk ƒ3.40. Voor de overige landen bij wekel. verz. ƒ3.20. Afzonderlijke nrs. 5 cent ADVERTENTIEPRIJSVan 1—5 regels 11.25iedere regel meer 25 cent. Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ct. p. regel. Kleine advertenties van 15 regels 50 ct Iedere regel meer 10 ct. (max. 10 regels). Bij 3 maal plaatsing van 1—5 regels ƒ1.— alles bij vooruitbetaling. De abonné's in 't bezit eenei Polis, zijn GRATIS verze kerd tegen ongelukken voor gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij door een ongeluk. dood gulden bij verlies van een hand, voet of oog. gulden bij verlies van een duim gulden bi| verlies van een wijsvinger gulden bij verlies van eiken anderen vinger AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIGING „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS" Dit nummer bestaat uit 2 bladen De Zeeuwsche Luchtlijn. Naar de „Midd. Courant" van hedenavond meldt, Is de dienstregeling van de Zeeuwsche Luchtlijn, voor het tijdvak van 19 Septem ber tot 1 Mei 1934, thans vastgesteld. In ue eerste plaats is besloten, eiken dag te vlie gen. AHeen des Zondags is er geen dienst. Er zal eiken dag een vlucht in beide rich tingen worden uitgevoerd. Teneinde ook in den winter de grootst mogelijke regelmaat in de uitvoering van den dienst na te streven, is de tijd ditmaal in hoofdzaak bepaald, niet in overeenstemming met zooveel mogelijk lokale wenschen, maar in verband met de gunstigst mogelijke weers omstandigheden. Men dient er hierbij reke ning mede te houden, dat de vliegvelden Vlissingen en Haamstede niet in het bezit zijn van radio-peilstations, zoodat het vliegen bij mist en dichten nevel aanzienlijk grootere bezwaren oplevert dan wanneer dit vel het geval ware; ook zijn de kleinere toe stellen, die als regel op dezen dienst vliegen, niet voorzien van vaste antennes boven den ■vleugel, maar van sleepantennes die enkele meters ónder het toestel hangen, en die dus bij het laAg vliegen of bij het landen inge haald moeten worden. Na nauwgezette bestudeering van de me teorologische omstandigheden is de tijd voor deze vlucht cis volgt bepaald I. Amsterdam—Zeeland. Vertrek Amster dam 11.20vertrek Rotterdam 12.00idem Haamstede 12.40aankomst Walcheren 12.55. II. Zeeland—Amsterdam. Vertrek Walcheren 13.55 idem Haamstede 14.00 aankomst Rotterdam 14.30; vertrek vandaar 15.20, aankomst Amsterdam 15.50. Tenslotte blijve niet onvermeld dat de dienst geheel buiten het bestaande garantie fonds om uitgevoerd zal worden voor reke ning en risico van de K.L.M. Ondersteld mag worden, dat de door de directie vastgestelde dienstregeling nog zal zijn onderworpen aan de goedkeuring van het departement van waterstaat. Plaatselijk Crisis-comité. Door den penningmeester van het Plaat selijk Crisis-Comité van het Nationaal Crisis Comité werd ontvangen van den heer B 4. Nutsspaarbank. In de Nutsspaarbank alhier werden in de maand Augustus 737 inlagen gedaan tot een bedrag van 114.137.05 en 488 terugbetalin gen tot een bedrag van 84.097.81. Er wer den in die maand 30 nieuwe boekjes uitge geven, waardoor het aantal spaarders werd gebracht op 7015 en hun tegoed op een be drag van 2.172.255.54. Ter lediging werden 34 spaarbusjes aan geboden inhoudende 355.21 en met 1089 spaarzegels werd bespaard 54.54, wélke bedragen op de spaaiboekjes werden bijge schreven. Openbaar vervolgonderwijs. Wij vestigen de aandacht op de bekend making van Burg. en Weth. betreffende de aangifte van leerlingen voor het openbaar vervolgonderwijs voor jongens en meisjes. S. M. Polak f Op 77-jarigen leeftijd is heden overleden de heer S. M. Polak, makelaar. De heer Polak was voorzitter van het kerkbestuur der Ned. Isr. gemeente alhier. Met den heer Polak is een populaire fi guur heengegaan. Hij heeft meermalen blijk gegeven dat zijn hart op de rechte plaats zat. Vooral waar het gold aan de kinderen een genot te verschaffen, kon men steeds op do medewerking van den heer Polak reke nen. Het comité voor schoolreisjes zou daar over meer bunnen vertellen. Als vurige Oranjeklant was de heer Polak ijverig bestuurslid van den Oranjebond en bij Oranjefeesten stond hij in het voorste gelid. Het is ook voldoende bekend dat de heer Polak den krachtigsten stoot heeft gegeven tot het plaatsen van de mooie rustbanken in onze plantsoenen en parken. He begrafenis van den heer "Polak zal borgen plaats hebben op de Isr. begraaf - Plaats aan den Koudekerkschen weg. Een afscheid. Vrijdagavond hadden na het uitbetalen, in Ge timmerfabriek van de N.V. Kon. Maatsch. e Schelde" de bazen en werklieden zich vereenigd om afscheid te nemen van den heer A. C. Terwiel, die deze week 65 jaar was geworden en nu de maatschappij gaat verlaten, na hier ruim 45 jaar gewerkt te hebben. Hy werd door baas Lodder in hartelijke bewoordingen toegesproken, die de aandacht vestigde op het beginpunt, als leerjongen en deze eindstreep. Hy memoreerde wat hier tusschen heeft gelegen, en wenschte Terwiel met zijn vrouw nog vele gelukkige en ge zonde jaren toe. De heer Lodder overhan digde hem hierna het souvenir, aangeboden door bazen, administratief personeel en collega's. De heer Terwiel bedankte baas Lodder voor de tot hem gesproken woorden en allen die hem dit mooie cadeau hebben geschon ken. Het cadeau bestond uit dressoir, kistje sigaren en 'jen bloemstuk voor zijn vrouw. Bij dit af.;cheid wuren ook nog een paar oud-collega's, die reeds gepensionneerd zijn, aanwezig. Gecostumeerd kinderfeest. Zoo langzamerhand spoedt het zwemseizoen ten einde. Al wordt de inrichting nog niet ge sloten, der gewoonte getrouw organiseerde het bestuur der V.Z.C. Zaterdagmiddag haar gecostumeerd kinderfeest, nu temperatuur van lucht en water nog alleszins te genieten zijn. Voor dit kinderpretje bestond weer groo- te animo en vele leuke, origineele en fraaie costuumpjes waren weer te bewonderen, zoo dat de taak van de jury dan ook niet gemak kelijk was. Bijna alle kinderen kregen een aardig prijsje, die ditmaal alle aangekocht waren. De hoofdprijzen vielen ten deel aan het Javaansche meisje, vlindertje, den mar kies, het meisje van Hawaï, den Chinees en de Koningin van den nacht. Ook voor het sprietloopen, dat allen deelnemenden boven dien een nat pak bezorgde, werden prijsjes uitgereikt, terwijl allo kinderen op chocolade en koek werden onthaald. Tot slot vond de gebruikelijke rondvaart op het kanaal plaats, waarbij alle kleine Eva's en Adam's startten uit de boot en gekleed naar den kant zwom men. Een nummer, dat als steeds groote hilariteit verwekte, doch tevens een zeer goede oefening was, temeer daar we onder de kinderen enkele hummels van een jaar of zes opmerkten, die reeds even vertrouwd met het water zijn als de eendjes. Cracks in den dop 't TVaren enkele prettige uurtjes voor jong en oud, doch gezien den bandeloozen tijd is vooral bij een kinderfeest echter orde en regel een eerste vereischte. Aan beide oevers /an het Kanaal was er veel belangstelling, speciaal van het jonge volkje. Woensdagavond half acht wordt een feestje voor volwassenen gehouden, waarbij een ver lichting ontstoken zal worden. Het nieuws van den dag in beeld. Foto's in onze Tijdinghal. Een opname van don vogel-fotograaf, den heer Vijverberg te Noordgouwe bij zijn 25- jarig jubileum. Op onze toto zien wij den jubilaris aan zijn moeilijken arbeid. De teraardebestelling te Zwolle van oud-minister Van dtr Vegte. De internationale wieler wedstrijden te Tilburg, waar de renner Van Egmond voor het eerst als professional uit kwam, enz. Waarschuwing aan hen, die bramen willen gaan zoeken. De tijd is er weer om gewapend met een emmertje en haak, er op uit te gaan om de zoo gewilde braam te zoeken. Denk om de sterke uitbreiding van het mond- en klauwzeer. In de weiden waar meestal de braam struiken zich bevinden mag men zich alleen ophouden met een bewijs van den eigenaar. Door het sterk toenemen van het aantal besmette perceelen is het politietoezicht ver scherpt en volgt onherroepelijk proces-ver- baal. Men zij dus voorzichtig, ook met het eten van bramen, daar men uitwendig niet kan vaststellen of zij besmet zijn. MIDDELBURG. De Godshuizen. In 1932 werden in het gasthuis te Middel burg in totaal verpleegd 959 patiënten, w.o. 3 dagpatiënten. (In 1928—1931 resp. 866, 932, £99 en 950). Het totaal aantal verpleegdagen bedroeg 27.797, gemiddeld derhalve 75.9 per dag. Het aantal verpleegdagen .der kliniek was 24.103 (gemiddeld 65.9 per dag) en van het pavil joen 3694 (gemiddeld 10 per dag). In 1931 waren deze cijfers resp. 26.539 (gem. 72.7), 22.766 (62.4) en 3773 (10.3). De gemiddelde verplegingsduur bedroeg in 1932 28.9 (in 1931 27.9) en wel le klasse 13.4, 2e klasse: 20.2, 3e klasse-kliniek 28.1, paviljoen 64.6 en dagpatiënten 72. Het aantal eerste klasse patiënten was 13 met een aantal verpleegdagen van 174, uit makende 1.3 van het aantal patiënten en 0.6 van het aantal verpleegdagen. (In 1931 werden 24 patiënten le klasse verpleegd met 401 verpleegdagen, uitmakende 2 en 1.5 van het totaal aantal). Het aantal 2e klasse-patiënten bedroeg 136 uitmakende 14.2 van het totaal aan tal patiënten. Het aantal verpleegdagen was 2751 d.i. 9.9 van het totaal aantal. (In 1931 3670, uitmakende 13.8 van het totaal aantal verpleegdagen het aantal 2e klasse- patiënten bedroeg toen 178 of 18.7 van het totaal aantal). Er werden 810 3e klasse-patiënten ver pleegd, uitmakende 84.5 van het totaal aantal (in 1931 748 d.i. 78.8 Het aan tal verpleegdagen bedroeg 24.872 d.i. 89.5 van het totaal aantal (in 1931 22.468, uitma kende 84.7 van het totaal aantal). Het aantal verpleegdagen der 3 dagpatiën ten bedroeg tezamen 217. Het hoogste aantal patiënten op één dag aanwezig was 91 (16 Juni), het laagste aan tal 57 (22 en 25 October). Voor rekening van het Burgerlijk Armbe stuur te Middelburg werden verpleegd 161 patiënten (verpleegdagen 10.233)voor reke- nmg van het departement van defensie 5 patiënten (verpleegdagen 185), voor reke ning van de Rijksverzekeringsbank en Raden van Arbeid 112 (verpleegdagen 2853), voor rekeninig van de Vereeniging voor Zieken- huisverplegdng op Walcheren 373 (verpleeg dagen 6452) en voor rekening van andere instellingen en particulieren 308 patiënten (verpleegdagen 8074), Wegens verpleging of behandeling in de kliniek werden uitgeschreven rekeningen in totaal ten bedrage van 104.985.06, pavil joen 13.699.81, radio-therapeutisch insti tuut 22.762.77, polikliniek 1372.06, zie kenautomobiel 1029.10, laboratorium-on derzoek 3060.37 consultatiebureau 840, f amen 147.749.17. Voor rekening van het Burgerlijk Armbe stuur te Middelburg kwam 43.847.66, vor rekening van particulieren en andere dan rijksinstellingen 61.583.58, voor rekening van de Ziekenhuisverpleging-vereeniging op Walcheren 25.315.70 en voor rekening van de Rijksverzekeringsbank en Raden van Arbeid 17.002.23. Het aantal patiënten in 1932 in de chi rurgische afdeeling verpleegd bedroeg 525 het aantal verpleegdagen was 12.173. Van deze patiënten werden 12 in de le klasse, 74 in de 2e klasse en 439 in de 3e klasse ver pleegd. In de interne afdeeling werden 189 klini sche patiënten verpleegd, van welke 1 in de eerste klasse, 30 in de 2e klasse. Hun aantal verpleegdagen bedroeg 5359. De polikliniek werd door 388 patiënten eenmalig bezocht165 patiënten werden langduriger behandeld. Op 31 December was het radio-therapeu- tisch instituut 12/2 jaar in actie en diverse curven van het bedrijf wijzen allen zonder enderscheid uit, dat dit bedrijf op gezonde en hechte grondslagen opgebouwd, zich steeds meer heeft ontwikkeld tot een onmis baar nuttig en stevig geheel. Bijna ononder broken hoeft het bedrijf zich in stijgende lijn ontwikkeld. Dat een dergelijke stijging eens tot staan moet komen spreekt van zelf. Dat in een jaar van toenemende malaise en verarming, als 1932 is geweest, het bedrijf zich vrijwel op dezelfde hoogte heeft kun nen handhaven stemt tot groote tevreden heid. Dit hangt zonder twijfel ook samen met de goede verstandhouding, die er met diverse medici '<sstaat. Molenwater- en Abdij-uitvoeringen. Het ligt in de bedoeling het volgende con cert van het Middelburgsch Muziekkorps op het Molenwater te doen plaats hebben op Woensdag 13 September, terwijl het laatste in dit seizoen bepaald is op Vrijdag 22 Sep tember. Voor de laatste uitvoering in de Abdij is Zondag 17 September aangewezen, dan zal van 12 tot 1 uur geconcerteerd worden, en zal het Middelburg's mannenkoor zijn medewer king verleenen. DOMBURG. Het badseizoen. Nu de voornaamste maand van het bad seizoen, Augustus, voorbij is en de meeste gasten naar hun woonplaats vertrokken zijn, kan men vaststellen, dat gezien de weinig hoopvolle vooruitzichten 1933 toch nog een vrij goed seizoen is geweest. Want gedurende een week of zes hebben vooral veel landge- nooten korter of langer te Domburg vertoefd en de hotels en pensions grootendeels gevuld, al moesten de prijzen wel lager gesteld worden dan vorige jaren. Er zijn zaken, wier resul taten eerder beter dan minder zijn dan in 1932. De droge zomer heeft het groote nut van de waterleiding du'debjk aangetoond en ook tegenstanders hebben dii volmondig moe een toegeven. GOES. Cursus voor brandmeesters. In het komende winterseizoen zal voor de brandmeesters van Zuid- en Noordbe^ eland Goes een cursus plaats hebben, evenals in het vorig winterseizoen te Middelburg voor die op Walcheren. Deze cursus zal ook staan onder de hoofdleiding van den heer H. Bierman, commandant der Middelburgsche brandweer. TERNEUZEN Een kranige redding. Het 8-jarig dochtertje van den heer J ge- te Ter Neuzen, geraakte Zaterdagmorgen, toen zij keek naar het opscheppen der tal rijke bedwelmde visschen, die zich hier in het kanaal bevinden, te water. Het meisje, dat niet kon zwemmen, was reeds twee maal on der geweest toen de 13-jarige Herman Wou ters het ongeval zag en het meisje onmiddel lijk achterna sprong. Hij mocht het genoegen smaken de drenkelinge na eenigen tijd op den wal te brengen. De redding ging nog met veel moeite gepaard, omdat het meisje hem tij dens zijn reddingspogingen beetpakte, zoodat H. het meisje weer moest loslaten. Sportieve Belgen. Na een langen tocht over de Westerschelde arriveerde gisterenavond te Ter Neuzei het Belgisch echtpaar Tanson, dat een kano tocht maakt van Brussel naar Frankrijk, en wel via de Westerschelde en de Noordzee. In een gesprek dat we met het echtpaar hadden, deelden zij mede, dat zij Zaterdag middag om 12 uur van Brussel waren ver trokken en des avonds om 7 uur te Antwer pen aankwamen. Tot dusver was men steeds binnendoor gevaren, maar toen men Ant werpen verliet en eenmaal op de Schelde was, kreeg men te kampen met de groote golven die veroorzaakt werden door voorbij varende schepen. De opvouwbare gummikano kan echter geheel worden afgesloten, zoodat er geen water kan binnendringen. Eerst had men stroom mede, doch ter hoogte van Walsoorden keerde de stroom en kon men, hoe hard er ook gepagaaid werd, niet vooruitkomen. In het haventje van Walsoorden heeft men toen gewacht tot het eb werd, waarna voor stroom naar Ter Neu zen gevaren werd. Heden hoopt men Ter Neuzen te verlaten en koers te zetten naar Breskens. Van hier wordt verder de Belgische en Fransche kust gevolgd. Men denkt ongeveer 16 dagen weg te blijven. De kano is 5.50 M. lang en 90 c.M. breed en heeft een gewicht van 25 K.G. In de kano wordt o.a. een tent meegevoerd, waarin de kanovaarders overnachten. ZIERIKZEE. Brandweer-demonstratie en lezing. In tegenwoordigheid van een groot aantal burgemeesters, brandmeesters enz. had Zater dagmiddag te Zierikzee een demonstratie met snelblusch-apparaten plaats, waarna de heer H. Bierman, commandant van de Middelburg sche Brandweer, een lezing hield, waarvan de drie hoofdonderdeelen waren 1. de onderlinge hulpverleening der ge meenten, zooals die nu op Walcheren zoo goed als in orde is 2. het betrekken van bluschwater uit de waterleiding door middel van autospuiten 3. het verbeteren van het wek- en alar meering-systeem. De aanwezigen volgden de duidelijke uit eenzettingen met groote belangstelling en velen zeiden toe gaame te willen helpen trachten verbeteringen der plaatselijke brand weren te verkrijgen. NOORDGOUWE. Vogel-fotograaf Vijverberg. Ongeveer 15 September zal het 25 jaar ge leden zijn dat de heer J. Vijverberg, school hoofd te Noordgouwe bij Zierikzee, begon met zijn vermaard geworden vogelfotografie. Het fotografeeren van vogels in de natuur, in bosch en hei, in de duinen en langs zee stranden van ons waterrijke land, langs sloo- ten en rivieren, en ook op de Engelsche kust in de bergen, heeft hem in staat gesteld een groot rijk fotomateriaal te verkrijgen, dat in onze tijdschriften en in vijf bundels „Vogel idyllen" duizenden natuuronderzoekers en natuurliefhebbers heeft ingelicht over het intieme leven onzer gevederde en gevleugelde dieren. Hoeveel overleg en toewijding, geduld en vindingrijkheid ei* toe noodig geweest is om het schuwe en vluchtige vogelvolk onge stoord voor de le is en op de gevoelige plaat te krijgen zal ieder begrijpen die de natuur kent. Vele honderden van de merkwaardigste aufcentieke beelden zijn, onder de moeilijk ste en zeldzaamste omstandigheden, door zijn liefdevolle arbeid ontstaan en met zijn ervaringen en kennis zoowel in vele voor drachten met lichtbeelden als in tallooze ge- illustreerde artikelen meegedeeld, terwijl het belangrijkst van zijn werk is vastgelegd in zijn bundels Ranke Wieken, met een voor rede van dr. Jac. P. ThijsseTrouwre Wach ters Van diverse pluimageVan vreemde kustenBlijvers en trekkers. Daartoe zijn uren, dagen en nachten in weer en onweer, in alle jaargetijden, van geduld in moeilijke houdingen en het voorzichtigste en tactvol ste zopken, speuren, spieden noodig geweest en de slimst overdachte hulpmiddelen aan de camera. De heer J. Vijverberg heeft zich met dit levenswerk vele vrienden gemaakt en onze natuurkennis gediend. Een brug over de zandkreek. Het bestuur van de Vereeniging „deNoord- Bevelandsche brug" heeft een vergadering gehouden met de heeren ir. Dorst en Van Gélderen Stort. Besproken is de bouw van een brug over de Zandkreek. Genoemde hee ren verklaarden zich bereid een voorloopig ontwerp met kostenberekening te maken en met de hoogere autoriteiten besprekingen te voeren. Adhaesiebetuigingen op 't gezonden adres tot steun voor een brug werden ontvangen van de gemeenten op Noord-Beveland, van de gemeente Zierikzee, Vreemdelingenver keer te Zierikzee, den burgemeester van Wolphaartsdijk, Vreemdelingenverkeer en dé Hanze te Goes. MARINE EN LEGER Hr. Ms. torpedobootjager „Van Nes" is 2 September van Paramaribo naar Trinidad vertrokken. De officier van gezondheid 2e klasse der zeemacht H. ten Have is overgeplaatst van Hr. Ms. politievaartuig „Nautilus" naar het wachtschip te Vlissingen. De officier van gezondheid 2e klasse der zeemacht C. P. J. Modderman is aangewezen voor den dienst in Oost-Indië en zal 20 September met de „Indrapoexa" uit Rotter dam derwaarts vertrekken. De kapitein P. J. van den Briel, van het 20e regiment infanterie te Harderwijk, is w erkzaam gesteld bij den vrij willigen land storm als commandant van het landstorm- verband. te Breda. Bij het 14e regiment infanterie zijn aange steld tot dienstplichtig sergeant de dienst plichtige sergeant-titulair A. I. Drijgers, A. E. Quak, C. Francke, J. J. Leenhouts, K. Luitwieler, P. Schrijver, C. Provoost, J. P. C, Eeckelaer, A. Nijsse, J. de Dreu, W. Th. J. Bos, J. Knieriem, L. van Kempen, D. van der Laan. De cadet-sergeanten Slager en Dalhuijsen die bij het 3e regiment infanterie gedeta cheerd zijn geweest tot het volbrengen van een maand practischen dienst, zijn terugge keerd naar de Kon. militaire academie. Zaterdag zijn met groot verlof vertrokken de reserve majoor A. F. Mönnich, de reserve luitenants mr. D. D. van Waardhuizen, G. Bleeker, J. Postma, L. H. A. Schrieder en de vaandrigs H. H. Schuller en J. Huizinga. Bedoeld personeel is bij het 3e regiment infanterie onder de wapenen voor herha lingsoefeningen geweest. De vaandrigs P. W. Visser, J. J. J. Dal mulder, H. Gompel, H. P. Knies, I. P. Tous- saint, P. E. Daniëlse, P. N. Howeler, W. de Boer, F. A. C. H. Hoeke, H. C. Asjes, J. C. Timmer, die voor eerste oefening onder de wapenen zijn geweest, zijn met groot verlof vertrokken. Buiten verantwoordelijkheid der redactie» De copie wordt niet teruggegeven. DE CRITIEK VAN DE TENTOONSTELLING „KUNSTKRING HET ZUIDEN". Mijnheer de Redacteur, Over het ontstaan van een kunstrecensie in de groote of kleine pers valt veel te schrij ven is al veel geschreven. De ingewijde weet daar meer van. Er zijn vele factoren, die elke recensie haar eigen karakter en vooral waarde geven. Nu is het absoluut niet mijn bedoeling uw verslag in uw Donderdagblad te analyseeren, te meer daar de critiek over de heele linie

Vlissingse Courant | 1933 | | pagina 1