500 300 25 Ga vandaag nog over op Qegarandeerd 100% zuivere Virginia en de beste Sigaret voor Uw gezondheid EERSTE BLAD N0.207 71e Jaargang 1933 Uitgave: Firma F. VAN DE VELDE Ir.. Walstraat 58-60, Vlissingen. Telef. 10. Postrekening 6628T Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke feestdagen GEMEENTEBESTUUR BINNENLAND STADS- EN PROVINCIENIEUWS VLISSINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIIS: Voor alle gemeenten op Walcheren en waar agentschappen geves tigd zijn 72.20 per 3 maanden. Franco door het geheele rijk 2.50. Voor België. Duitschland en Frankrijk 73.40. Voor de overige landen bij wekel. verz. 3.20. Afzonderlijke nrs. 5 cent. ADVERTENTIEPRIJS: Van 1—5 regels 71.25iedere regel meer 25 cent. Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 et p. regel. Kleine advertenties van 15 regels 50 cï Iedere regel meer 10 ct (max. 10 regels). Bij 3 maal plaatsing van 1—5 regels 71alles bij vooruitbetaling. De abonné's in 't bezit eenei Polis, zijn GRATIS verze kerd tegen ongelukken voor gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij dood door een ongeluk. gulden bij verlies van een hand, voet of oog. gulden bij verlies van een duim gulden bi| verlies van een wijsvinger gulden bij verlies van eiken anderen vinger AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREEN1GING „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS" Dit nummer bestaat uit 3 bladen BEKENDMAKING. Cursussen voor werkloozen. Burgemeester en Wethouders van Vlissin gen geven hiermede kennis dat de georgani seerde werkloozen, die deel wenschen te ne men aan de op Maandag 2 October as. te openen cursussen zioh kunnen opgeven by het bestuur hunner organisatie. De ongeorganiseerde werkloozen kunnen zich a.s. Woensdag 6 September, van 2j/2 tot 41/2 uur op het gemeentehuis, kamer nr. 5 aanmelden. Vlissingen, 2 September 1933. Burg. en Weth. voornoemd, P. G. LAERNAES, L.B. De Secretaris, F. BISSCHOP. Uitkeeringen uit het gemeentefonds. Onlangs werd medegedeeld dat by de re geering een wetsontwerp in voorbereiding is tot geleidelijke vermindering van de uitkee ringen die uit de gemeentefondsbelasting aan de gemeenten, worden gedaan. Zooals men weet zyn die bedragen voor vyf jaren vastge steld, in 1931 werd de eerste uitkeering ver strekt, in 1935 zal de laatste van deze vijf jarige periode geschieden. Naar het „Handelsblad" ter oorc kwam, gaan de regeeringsvoornemens in die ricn- ting dat de fondsuitkeeringen in 1935, in af wijking van het aanvankelijk bepaalde, met 121/2 zullen worden verminderd, voor 1936 zou een hooger percentage worden afgetrok ken. Is het blad echter goed ingelicht dan zou voor het belastingjaar' 1934 aan deze uit keeringen nog niet worden getornd doch be oogt het spoedig tot wet verheffen van be doeld ontwerp de gemeentebesturen in de ge- Igenheid te stellen, met de vermindering van die bron van inkomsten by het opmaken der begrootingen voor 1935 tydig te rekenen. Bezwaren tegen de omzetbelasting. De Kamer van Koophandel en Fabrieken te Rotterdam heeft een adres aan de Tweede Kamer gezonden met bezwaren tegen de om zetbelasting, waarin o.a. het volgende gezegd wordt Het denkbeeld van een heffing op weelde- verteringen, reeds zooveel jaren bij de Twee de Kamer aanhangig, heeft ten slotte den vorm gekregen van een voorstel tot het leg gen van een by zonder zwaren last op leve ringen door fabrikanten van een aantal ar tikelen, waarvan de aanschaffing blijkbaar als een uiting van weelde wordt beschouwd- De Kamer ziet dan ook ernstige bezwaren In deze heffing en in het bijzonder wyst zy ar op, dat de takken van bedrijf, die zich met de vervaardiging van de betrokken goederen bezighouden, veelal behooren tot die welke de crisis het zwaarst heeft getroffen. Door de bijzondere zware heffing waarmede zy nu warden bedreigd, is de kans groot dat zy nog verder zullen inzinken met uitbreiding der werkloosheid als gevolg. Boycot Duitsche goederen. Op de vragen van den heer Lovink be treffende het standpunt der regeering ter zake van de hier te lande gevoerd wordende propaganda voor boycot van Duitsche goe deren, antwoordde de minister van buiten- landsche zaken met de verklaring, dat zy een boycot als bedoeld afkeurt, omdat daar door zoowel economische belangen van Ne derland als de goede verhouding tot een bevriende natie zouden kunnen worden ge schaad. Rechtstreeksche maatregelen tegen boycot van vreemde goederen liggen echter buiten het vermogen der regeering; Uitbreiding belastinginspecties. Een belastingmedewerker van het „Hbld." sohryft In verband met de te verwachten toene- jning der werkzaamheden aah de belasting inspecties tengevolge van de aanstaande in voering van nieuwe belastingwetten zal er een spbtsing van de inspecties plaats hebben en wel zoodanig, dat het werk der invoer rechten, accynzen en omzetbelasting wordt opgedragen aan speciale inspecteurs der in voerrechten en accynzen, terwyl het werk der tfecte belastingen in handen komt van in specteurs der directe belastingen.- Er zullen aldus over het geheele land ver deeld een maximum van 32 inspecties der invoerrechten en accynzen en van 88 inspec ties der directe belastingen komen. In aansluiting hieraan zal in enkele ge meenten, waar nu twee ontvangkantoren zijn voor de ontvangst van directe belastingen invoerrechten en accynzen, het eene kantoor bestemd worden voor de ontvangst van uit sluitend directe belastingen en het andere voor de ontvangst van uitsluitend invoer rechten en accynzen. Begrafenis oud-minister Van de Vegte. Gisterenmiddag had onder enorme be langstelling van autoriteiten en publiek de teraardebestelling plaats op het gtravenpark ,.de Kranenburg" by Zwolle, van het stoffe lijk overschot van oud-minister mr. H. van c"e Vegte. Toen het stoffeiyk overschot was opge baard, sprak ds. J. van Gispen eenige woor den van troost tot de aanwezige familie leden. Hierna werd de baar, welke o.a. was ge dekt met een krans van H. M. de Koningin, grafwaarts gedragen. Aan de groeve werd het eerst gesproken dom* oud-minister jhr. Do Geer, minister van Staat, die den over ledene schetste als een toegewyd werker, die de gemeente Zwolle en de provincie Over- ysel heeft gediend met een bekwaam onpar tijdig en krachtig bestuur. De heer Schouten, sprekend namens het centraal comité van anti-rev. kiesverceni- glneen, noemde den overledene een bekwaam jurist, met buitengewone gaven, die het grootste deel van zyn leven stelde in dienst der politieke zaak. Na een kort woord ging ds. Van Gispen in gebed voor. De heer dr. P. Roozendaal te Zwolle, zoon van den overledene, bracht dank aan H. M. de Koningin, die biyk gaf van belangstel ling door het zenden van een vertegenwoor diger, wien hy verzocht den dank namens de familie over te brengen. Steun aan de melkveehouderij. In de te Tilburg gehouden algemeene ver gadering van den Ned. Christ. Boerenbond deelde de heer Bückmann, regeeringsoom- missaris voor de hulpverleening aan de melk veehouderij, namens den minister van eco nomische zaken mede, dat volgens de inge komen gegevens van de rundvee centrale is besloten behoudens de Koninklijke goed keuring voor iedere melk- en kalfkoe, die tct nu toe is ingeschreven, hetzy nat of droog, een bedrag van 5 zal worden uitge keerd. Met deze uitkeering, die een uitgave van ongeveer 8 millioen gulden zal vergen, zal de kas, waarover de rundvee centrale beschikt, geheel zyn uitgeput. Huldiging voor twee gedecoreerden. Van de gelegenheid om den heer Geysen te feliciteeren, die, zooals we gister meldden, aangeboden werd in het R-Kath. Militair Tehuis in de Hellebardierstraat, werd een ruim gebruik gemaakt. Door den Vlissingschen Oranjebond werd een fraai bloemstuk aangeboden. Het eerst werd het woord gevoerd door den heer Van Krieken, voorzitter van Vlissingen Vooruit, die zich van een aangename taak -.veet door den heer Geysen geluk te wen schen met de welverdiende onderscheiding. De gedecoreerde heeft jarenlang gewerkt in het belang van de gemeente Vlissingen door steeds bereid te zyn met zyn hulp, waar die gevraagd werd. Hy hoopt, dat de heer Geysen nog lang in goede gezondheid mag profitee- ren van zyn onderscheiding. Ook de heer F. G. Lemmers dankt den heer Geysen, dien hy gelukwenscht met zyn onderscheiding, voor de aangename wyze van samenwerking. Hy en zijn harmonie zyn de personen, waarmee hy steeds in de beste harmonie heeft samengewerkt en spreker drukt de hoop uit, dat het steeds zoo zal mogen brij ven. Hy ook wensojjt den heer Geysen nog vele jaren toe, dat hy de onder scheiding zal mogen dragen. De voorzitter van „St. Caecilia" dankt den heer Van Krieken voor de woorden, geuit ten opzichte van directeur en muziekgezelschap en verzocht Vlissingen Vooruit al komt die uitnoodiging wel wat laat mee te willen gaan in den optocht. - Ook de voorzitter van „Voorwaarts" van Koudekerke, dat voltallig was opgekomen en waarvan de gedecoreerde ook directeur is, sprak eveneens eenige woorden van geluk- wensch tot den heer Geysen. De laatste spreker was da heer Schout. Ook deze wees op de prettige samenwerking, die er steeds i6 geweest tusschen den heer CHIEF WHIP Geysen en zyn harmonie en hy sprak de hoop uit nog vele jaren met elkaar te kunnen optreden. Hy hoopte, dat het den heer Gey sen nog vele jaren gegeven mocht zyn de onderscheiding te dragen. Nadat de heer Geysen harteiyk bedankt had voor al die complimenten, werd hy per rytuig naar zyn woning gebracht, waar hem eenigen tyd later door „St. Caecilia" en „Voorwaarts", voorafgegaan door de vaandels en een deputatie uit de besturen van Vlis singen Vooruit en van den Vhssingschen Oranjebond, een serenade werd gebracht en waar ook de familie werd gelukgewenscht. Alsnu ging de stoet naar de woning van den heer P. G. Laernoes, waar het woord werd gevoerd door den heer Van Krieken, die den gedecoreerde in de eerste plaats huldigde als „landstormman", waarby hy herinnerde aan de jaren 1914 en 1918, toen de gedeco reerde een der eersten was, die zich daarvoor opgaf. Maar ook bracht hy hem hulde als wethouder van financiën, in welke hoedanig heid hy hard gewerkt heeft. Met de hoop uit te spreken, dat de onderscheiding nog vele jaren zyn borst moge sieren en dat hy ook nog vele jaren wethouder van Vlissingen mocht zyn, besloot deze zyn gelukwenschen De heer Laernoes antwoordende, wees op het niet gemakkelyke van zyn taak, maar hy hoopte er mee voort te gaan met den steun der goedgezinde burgerij. Hy bracht dank voor de zeer sympathieke woorden en het ophalen der prettige herinneringen. Nadat de besturen der muziekgezelschap pen, evenals dat by den heer Geysen was ge beurd, waren onthaald en in de gelegenheid gesteld ook de leden te tracteeren, waarbij beide voorzitters eveneens hartelijke woorden tot den heer Laernoes richtten en de muziek het Wilhelmus had uitgevoerd^ trokken de muziekgezelschappen af. De tweede spreker was de heer Sellout, die namens den Vlissingsohen Oranjebond den heer Laernoes complimenteerde. Wij zyn ver heugd met die onderscheiding voor u en voor ons. En wel omdat u voorzitter van onzen Oranjebond is, waar u met uw bekende Oranjegevoelens volkomen op uw plaats zyt. wy hebben u reeds persoonlyk gefeliciteerd, maar nu komen we u nogmaals officieel complimenteeren, daartoe in staat gesteld door de spontaan opgewelde actie. Wij hopen, dat u nog lange jaren onzen voorzitter zult biyven, die slechts behoeft te zeggen wat moet gedaan worden om het gedaan te kry- gen. Wij hebben gemeend u in een Oranje bloemetje te moeten zetten. De heer Laernoes dankte den heer Schout voor zyn aangename woorden, die hem te meer genoegen doen, nu ze komen uit den mond van den redenaar, die op het Willem de Zwygerfeest zoo schitterend voor de kin deren heeft gesproken. Die woorden hebben biykens het feast van Donderdag weerklank gevonden by het feest op het strand. Spr. weidde uit over de eigenlijke taak van den Oranjebond, die de Oranjeliefde moet uit dragen en memoreert het feit, dat er in da gen als in 1914 en 1918 wel liefde voor Oranje is. De bloemenhulde een groote mand met louter oranjebloemen heeft spr. zeer ge troffen en hy dankte ten zeerste voor die „groote" attentie. Hij wees het werk van den voorzitter „alleen" af en-wentelde dat op de medewerkers. Verder wees hy op die speci men van de oude Watergeuzen, die hy zoo gaarne belichaamd ziet in de Arnemuiders en eindigde zyn dankbetuiging met de bevesti ging, dat hy nog lang hoopt te propageeren „God, Nederland en Oranje", waarna hy voorstelde een dronk te wijden aan H. M. de Koningin. De volgende spreker was de heer Stoops, die zich tot tolk maakte van het gelukwen- schende jongere R.-Kath. marinepersoneel, dat zeer verheugd is over deze onderschei ding, die ze nog hooger hadden gewenscht. De heer Laernoes verzocht den dank aan de jongeren over te brengen en beloofde, als hy iets voor hen zal kunnen doen dit niet te zullen nalaten. Alsnu vraagt de heer Lemmers nog het woord om er even op te wyzen, hoe schitte rend het défilé is verloopen. Men ziet ten slotte wel den man, die het gedaan heeft, maar vergeet, dat daarvoor zooveel andereïl zyn moeten geconsulteerd en gevraagd wor den. Hy wees cp het schitterend gezicht, dat die défilé zal opgeleverd hebben, waaraan ruim 1100 personen hebben deelgenomen. Hij dankte de velen, die daartoe vriendschappe lijk hebben willen samenwerken en wekte op tot trouwe samenwerking, opdat we kunnen uitdragen de liefde voor Oranje. Alsnu bedankte de heer Laernoes achter eenvolgens alle bestuursleden van den Oran jebond in een geestige toespraak, waarmee het officieele deel van deze huldiging was afgeloopen. Motorboot „Koningin Emma". Gisterenmiddag heeft de officieele proef tocht plaats gehad met de motorboot „Ko ningin Emma", gebouwd op de werf der N.V. Kon. Maatsch. „de Schelde" voor rekening van de provincie Zeeland en bestemd voor de lyn TerneuzenHoedekenskerke van den Provincialen stoombootdienst op de Wester- schelde. Op uitnoodiging van „de Schelde" maak ten dezen tocht o.a. mede het volledige col lege van Ged. Staten, vertegenwoordigers van de scheepvaartinspectie en van de marine, de regeeringscommissaris en eenige andere auto riteiten. De tocht ging eerst naar Hoedekenskerke, waar de nieuwe haven is ingevaren en de nieuwe ponton met toegangsbrug in oogen- schouw werd genomen. Hierna zette de boot koers naai Terneuzen en vandaar naar Vlissingen terug. Te 4 uur heeft de Commissaris der Konin gin het schip namens de provincie overge nomen en de gebruikeiykc ceremonie van het hijschen van de vlag verricht. Het schip vol deed in alle opzichten en de gasten roemden alle de keurige inrichting. Cursus voor werkloozen. Wy vestigen de aandacht op de in dit nummer voorkomende bekendmaking van Burg. en Weth. betreffende de cursussen voor werkloozen. Woningbouw Vereenïgïng „Goed Wonen". Het bestuur van bovengenoemde bouwver- eeniging heeft by wyze van proef dit jaar een tuinwedstrijd onder de bewoners van hun huizencomplex gehouden. Er werden pry zen beschikbaar gesteld van 10 tot 2.50. Gebleken is, dat er onder de bewoners nog al animo bestaat, daar de pry- zen, welke door een deskundige commissie waren vastgesteld, allen verdeeld konden Y/orden, Het doel is, zooals te begrijpen, de bewo- rers op te wekken hun tuinen zdndehjk té houden en tevens ook hen op te wekken na volbrachten arbeid, eenigen tijd te besteden aan den zoo dankbaren arbeid van het aan- kweeken van bloemen en planten. Daar de proef, door het bestuur gemaakt, oyzonder gelukt is, hoopt het bestuur, met medewerking van de bewoners, een volgen den keer eenige uitbreiding aan dit mooiej plan te geven. Alhambra-Theater. Lachende erfgenamen. Rijn-films heeft de Duitsche filmindustrie ter propagandeering van de charme van het onvolprezen Rynland al vaker geleverd, maat zelden één, zoo handig als deze. De jonge erfgenaam van een wijnfirma id Heinz Rühmamn en met hem doolt gy langs de wijnbergen door de koele schemering van wynkelders, die het dorstige gemoed van heimwee doen vergaan naar dat prachttand van druiven en van zon. De Duitsche recla me is zeer tactvol bedreven, want natuurlijk is de gansche geschiedenis van de veete tus schen de twee concurreerende wynfirma's, die met een gezellig huwelijk eindigt, slechts het voorwendsel om u de wynbergen en „Vader Ryn" te vertoonen. Dit alles wordt gedaan met plezier en leuke zetten. Heinz Rlihmann is even leuk jongens achtig als steeds. Lien Dyers, de Nederland- sche ster, die altijd een min of meer saai element in een film was, is door den Ryn tot leven gewekt, heeft de Nederlandsche saaiheid afgestreken en voor de eerste maal levendig en amusant. Ida Wüst en Julius Falkenstein behooren mede tot de hoofdfiguren in deze film van erfenis-intrige en Rynsche zanneweelde. Van oneindig hooger kunstgehalte is de Paramountvertolking van „Madame But terfly", waarvan het thema wel bekend is, De Japansche geisha, telg van aanzienlijk geslacht, die wacht en wacht op den Ameri- kaanschen zee-officier en hem alles, tot haar trouwe leven in het end wydt. Sylvia Sidney verheft deze film tot een filmgébeuren door haar onopgemukt, roe rend spel, haar byzonder stemgeluid, haar fijn, aetherisch gezichtje, dat alle talen spreekt op verheven wijze, wy nemen aan, dat ieder voor haar verfijnd acteeren meer dan dankbaar is. Het is prachtig overtuigend en sober, tevens zoo teer en verheven, als men zelden ziet. In de rustige sfeer past zeer wel Charles Ruggles als de tegenspeler. De macht van de film boven de opera spreekt ook uit het woord en de regie, die veel minder aan plaats gebonden is. De décors zyn doorloo pend een welgekozen achtergrond, waarby de mooie, bekende muziek zich heeriyk aan sluit. Een heel mooie film, zooals men er te weinig ziet en welke een gang alleen ruim schoots waard is. Luxor-Theater. 3 nobele bandieten. De terugkeer van de Rat. Behalve een goed verzorgd journaal, be staat de inleiding uit een schitterende serie opnamen uit de huisdierenwereld. Een do cumentary, zooals alleen de Ufa ze vermag samen te stellen.

Vlissingse Courant | 1933 | | pagina 1