VUSSINGSCHE COURANT 1000 500 300 25 w HET CASINO VRIJDAG EERSTE BLAD NO.206 71e Jaargang 1933 Uitgave: firma F. VAN DE VELDE Ir., Walstraat 58-60, Vlissingen. Telel. 10. Postrekening 66287 Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke feestdagen KONINGINNEDAG STADS- EN PROVINCIENIEUWS ABONNEMENTSPRIJS: Voor alle gemeenten op Walcheren en waar agentschappen geves tigd zijn 2.20 per 3 maanden. Franco door het geheele rijk 2.50. Voor België, Duitschland en Frankrijk /3.40. Voor de overige landen bij wekel. verz. 3.20. Afzonderlijke nrs. 5 cent. ADVERTENTIEPRljSVan 1 —5 regels 11.25iedere regel meer 25 cent. Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ct p. regel. Kleine advertenties van 1 —5 regels 50 ct Iedere regel meer 10 ct. (max. 10 regels). Bij 3 maal plaatsing van 15 regels /l. alles bij vooruitbetaling. De abonné's in 't bezit eenei Polis, zijn GRATIS verze kerd tegen ongelukken voor gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij dood door een ongeluk. gulden bij verlies van een hand, voet ot oog. gulden bij verlies van een duim gulden bn verlies van een wijsvinger gulden bij verlies van eiken anderen vinger AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIGING „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS" Dit nummer bestaat uit 2 bladen 13.35 TE VLISSINGEN. Naar aanleiding van den gisterenmorgen door den Burgemeester namens het gemeen tebestuur aan H. M. de Koningin verzonden telegrafischen gelukwensch is de volgende dankbetuiging ingekomen H. M. de Koningin draagt mij op ge meentebestuur Vlissingen Haar oprechten dank over te "brengen voor aangeboden gelukwenschen. VAN GEEN De kinderspelen. Het tweede groote nummer der feestviering ving a<a\ om ongeveer 2 uur, toen de schare van ongeveer 800 kinderen, voorafgegaan door de dezen dag weer onvermoeibare har monie „St. Caecilia" zich naar het strand be gaf, waar de verschillende spelen zouden worden uitgevoerd. Het was daar op het af gezette gedeelte, waar fleurig het dundoek wapperde, een vroobjk gezicht en wie zich daar binnen het afgeperkte gedeelte een plaatsje heeft kunnen veroveren, zal zich wel hebben geamuseerd om de koddige passen, die door de zakloopers en zakloopsters wer den gemaakt of om de grimmige gebaren, wanneer de ton, het onderdeel c'.er hindernis- baan, moest worden genomen of om de kod dige vlugheid van de jongste deelnemers van het blokjesrapen. Doch ook van den Boule vard werd de onbloedige kamp der jongens en meisjes aanschouwd, met interser gevoel, naarmate de kampvechters de toeschouwers in familiebetrekking naderbij waren. Toen de spelen, in wier rustpoozen aan alle mededin gers een ruime versnapering werd aangebo den, geëindigd waren, betraden de beide wet houders, de heeren P. G. Laernoes en W. P. Edelman de muziektent, waarop „St. Caecilia" ettelijke opvroolijkende wijsjes had laten hooren, om in opdracht van het bestuur der harmonie aan den directeur, den heer André Geijsen, die 40 jaar de directie voert en aan het lid Fens, die evenveel jaren werkzaam lid is, de gouden medaille der vereeniging aan te bieden. Van deze taak kweet zich de heer Laernoes, die dit deed in zeer hartelijke be woordingen, waarbij hij met dankbaarheid herinnerde aan de vriendschappelijke betrek kingen, die steeds geheerscht hadden tusschen den Vliss. Oranjebond en „St. Caecilia". Diep bewogen dankte de heer Geijsen voor deze onderscheiding. Nu werden de winnaars bij de verschillende spelen naar „Juliaantje" geleid, waar de prijzen zouden worden uitgereikt. Deze prijs winnaars waren Blokjes rapen jongens Cor van der Hoest, Marcus de Joode, Kees Woltering, Bert Luit- wieler, Valkier, Schroevers, v. d. Eijk en Mida- vaine. Blokjes rapen meisjesJ. Meerman, F. Sech, N. de Ridder, J. Fliers, A. Houmes, J. de Bree, Jannie Verheij, J. Roelse, Jo Klijn, P. Zwart. Zakloopen jongensA. Graafmans, Pauw de Nooijer, M. Boersma, Nico van Hese, Adri Schout, M. v. Dam, N. Bek, H. Groesbeek, F. Groesbeek, B. Walker. Zakloopen meisjesKaatje Hendrikse, Jaantje v. Schelven, Nelly Kuzee, Jo Vinke, Dora Buijs, Jo Weststrate. Hindemisbaan Jan Verkerk (371/2 sec.), W. van Gemert (39 sec.), L. Goedhart (41 sec.), B. Joosten (4114 see.), B. van Leeuwarden (4134 sec.). BalwedloopZetha Meijer, Jo Driessen, Corry Goedhart, Cato Strijd. Na afloop hiervan vereenigden zich de jury-leden der verschillend spelen in „Ju liaantje". Met eenige hartelijke woorden dankte de voorzitter van. den Vlissingschen Oranjebond, de heer P. G. Laernoes, allen die meegewerkt hadden om deze feestelijkheden zoo goed te doen slagen en sprak de hoop uit, dat hun sympathie zoo sterk mocht zijn, dat zij zich de volgende maal weer zouden willen beschikbaar stellen. Het défilé. Tegen ongeveer kwart voor 7 hadden ver schillende vereenigingen, groepen of jeugd organisaties zich onder de auspiciën van den Vlissingschen Oranjebond aaneengesloten ^m een korte huldiging te brengen aan den ver tegenwoordiger hier in Vlissingen van H. M. de Koningin. Na formatie van den stoet werd gemarcheerd naar het stadhuis, waar op het balkon naast de echtgenoote van den burge meester, die zelf ziek was, zich bevonden de heeren p. g. Laernoes, die nu als loco-burge meester fungeerde, w. p. Edelman en c. Dommisse, secretaris van den Vlissingschen Oranjebond. Toen de heele stoet geformeerd was en voor het stadhuis stond opgesteld, traden een tweetal bestuursleden, de heeren A. Schout en F. G. Lemmers naar binnen en richtten he- verzoek aan. de.i loco-burgemees ter zoo vriendelijk te willen zijn namens al die georganiseerden, zoo van vak- als van jeugdvereenigingen, een telegram van hulde aan de Koningin te willen zenden. De woord voerder wees op de spontaniteit waarmee deze vereenigingen en jeugd-organlsaties zich bij den Oranjebond hadden aangesloten om deze hulde te brengen. De voorzitter, het doel en het spontane der beweging prijzend, aanvaardde gaarne de op dracht en stelde voor, nadat 2 coupletten van het Wilhelmus waren gezongen, van het bal- con het telegram voor te lezen, dat aldus luidde Aan Hare Majesteit de Koningin Soestdijk, Een groot aantal vereenigingen, corporaties, jeugdvereenigingen en vele Vlissingsche inge zetenen, vereenigd voor het stadhuis, verzoe ken mij Uwe Majesteit eerbiedige hulde, aan hankelijkheid en gelukwenschen aan te bieden. De loco-burgemeester, P. G. LAERNOES. Gejuich steeg uit de talrijke menigte op, de stoet schreed voorbij het stadhuis en het publiek verspreidde zich door de stad, waar twee concerten een in net Bellamypark door „St. Caecilia" en een op d_:i Boulevard Evertsen door „Ons Genoegen" de feeste lijkheden van den Koninginnedag besloten. Naar we vernemen bestaat er heden (Vrij dag) avond van 8 tot 8.30 uur gelegenheid tot feliciteeren van den directeur, den heer André Geijsen in het R.-K. Militair Tehuis in de Hellebardierstraat. Ook bestaat bij de harmonie „St. Caecilia" het voornemen om na afloop daarvan met de muziekvereeniging „Voorwaarts" uit Kou- dekerke en het bestuur van den Vlissing schen Oranjebond een serenade te brengen aan de heeren A. Geijsen en P. G. Laernoes wegens de hun verleende onderscheidingen. te middelburg. Betreffende de receptie van den Commis saris der Koningin en mevrouw Quarles van Ufford, die zooals wij gisteren reeds schreven plaats had in de Munt, kunnen wij melden, dat deze druk is bezocht en het aantal per sonen, die in het register van bezoek teeken den grooter was dan andere jaren. Van 8 tot 9 uur werd een concert op het Molenwater gegeven. Toen dit was afgeloopen, vormde zich op den Zuidsingel de stoet die de stad door zou trekken en cü.e bestond uit twee marechaussees te paard, band van de beide padvinderstroepen, het bestuur van „Uit het VolkVoor het Volk" en het Mid- delburgsch Muziekkorps. Het eerst is halt gehouden op de Varkens- markt, waar het Zeeuwsche Volkslied ten ge- hoore is gebracht. De tweede halte was op de Groenmarkt voor de woning van den burgemeester, die het bestuur en den directeur van het Middel- burgsch Muziekkorps binnen noodde, waar ook mevrouw Femhout ter verwelkoming aanwezig waren. Nadat een verversching was aangeboden nam de burgemeester het woord om allereerst te wijzen op het doel van het feest en een dronk te wijden aan de Koningin, vervolgens om zijn groote waardeering uit te spreken, dat hem het beschermheerschap is aangebo den der vereeniging. Na deze ontvangst ':ig 'e tocht weer ver der, doch reeds spoedig was het weer „halt" en wel in de Abdij voor de ambtswoning van den Commissaris der Koningin, die met zijn echtgenoote en zoon op het bordes den stoet afwachtte en het défilé gadesloeg. Nadat het Wilhelmus ter gehoore was ge bracht, noodigde de Commissaris hier ook bestuur, directeur muziekkorps en hopman padvindesr binnen. In de groote zaal werd de eerewijn aange boden en nam de Commissaris het woord om mede namens mevrouw allen welkom te hee- ten en ook in de eerste plaats stil te staan bij den jaardag en het 35-jarig egeeringsjubi- leum van H. M. de Koningin, maar vervolgens stond spr.' stil bij den naam „Uit het Volk- Voor het Volk", er op wijzende dat de ver eeniging haar taak opvat als „Uit het Volk- voor Oranje". Ten slotte wenschte ook deze spr. den heer De Graaf geluk met zijn Ko ninklijke onderscheiding, hij weet niet hoe veel jaren de heer De Graaf reeds voorzitter is, mai - hij is sedert 1921 in Middelburg en weet dat de heer De Graaf toen reeds veel voor deze vereeniging en haar doel deed. De heer De Graaf zeide in antwoord o.a„ dat „Uit het Volk—Voor het Volk" niet als Oranjevereeniging is opgericht, maar dat het bestuur het aanvoelt, dat men allen, die wil len staan achter den troon van Oranje moet samenbinden op dagen als dezen. Voor de persoonlijke woorden van dep Commissaris bracht spr. ook hartelijken dank. Nog restte een korte wandeling voor de stoet de Markt bereikte. Voor het stadhuis hebben band en muziekkorps samen nog een taptoe gegeven en het korps alleen het Wil helmus, waarna de heer De Graaf met een uit de groote menigte ondersteund „Leve de Koningin" den dag besloot. De ringrijderlj. Thans komen wij terug op de ringrijderjj van Vreemdelingenverkeer en zij dan gemeld, dat nadat het des morgens stil was, des mid dags zeer velen een kijkje kwamen nemen by dit aloude spel en een 1600 betalende bezoe kers de controle passeerden, terwijl als altijd op het laatst van den middag de toegang voor ieder open stond. Voor den gewonen wedstrijd zyn 14 omme gangen gemaakt en was dus het hoogst te bereiken aantal ringen 28. De uitslag van dezen vreedzamen strijd was, dat de volgende deelneme -s prijzen be haalden, waarbij bij gelijk aancjl punten dit maal niet gekampt werd, doch geloot om de volgorde. Ie P. Dingemanse, Biggekcrke 23 r.2e C. A. Polderdijk, Nieuw- en St. Joosland, 3e L. Koole, Ritthem, beide 19 r.4e J. Mesu, Veere 5e J. Reynierse, Koudekcrke, 6e C. Koole Jzn., te Koudekcrke, allen 18 ringen7e J. Castel Wzn., Vlissingen, 8e Adr. de Visser, Oostkapelle, beide 17 r.9e L. P. Brasser, Veere 16 r.10e J. Koole Dzn., St. Laurens, lie J. Riemens, Meliskerke, beide 15 r.12e W. Koole, Souburg, 13e J. Reynierse Czn., Koudekerke, beide 14 r.14e J. Brasser, Veere, 15e P. Castel Jzn., Souburg, 16e P. Duvekot, Vrouwepolder, 17e P. de Pagter Rit them, 18e J. Maljaars, Oostk ipelle, 19e A. Krijger, Meliskerke, 20e A. Booze, Oostkapelle, 21e J. de Pagter, Ritthem, ieder 11 r.22e J. Koole Jz., Koudekerke, 23e W. Koole Hz., Koudekerke24e Adr. Meyers, Veere, alien 10 r.25e J. de Pagter, Koudekerke en 26e J. I. Cevaal, Ritthem. De 24 eerstgenoemden kwamen in aanmer king om te kampen om de verschillende wis selbekers. Dit was als altijd een strijd van belang en te meer, daar P. Dingemanse een grooten kans had om blijvend eigenaar van den twee den beker van de Koningin te worden. Hij en Abraham Roose uit Oostkapelle behaalden in vier ommegangen 7 punten. Na kampen was Dingemanse winnaar van den koninklij ken beke. en Roose van dien van den heer en mevrouw dr. van Loon. De beker van de gemeente Middelburg werd gewonnen door J. Reijnierse Pz. te Koudekerke, die beker van den heer Hartman door Joos Mesu te Veere en c beker van den heer Frank door J. Koole Dz. te St. Laurens al dezf personen hadden 6 ringen en hebben verder gekampt. De uitreiking der bekers had direct plaats, nog voor dat om den potlepel is gestreden. De heer mr. M. C. van der Minne, waar nemend voorzitter van Vreemdelingenver keer, heette in het bijzonder welkom den Commissaris der Koningin en den burge meester, alsmede mevrouw Van Loon. Zich wendende tot den Commissaris der Koningin bracht spr. dezen dank voor de groote belangstelling steeds in de ringrydery getoond en voor de bereidwilligheid den beker van de Koningin zelf te overhandigen. Spr. vertrouwt dat de Commissaris en alle aan wezigen zullen goedkeuren dat het volgende telegram is verzonden Aan Hare Majesteit de Koningin Soestdijk. De commissie voor de ringrijderlj te Mid delburg met de ringrijders vereenigd op het Abdijplein, alwaar de jaarlijksche kamp om den door Uwe Majesteit geschonken beker ge streden wordtbieden Uwe Majesteit gemeen schappelijk hun eerbiedigen gelukwensch ter eere van Uwen geboortedag aan. Voorzitter Vreemdelingenverkeer. Hierna richtte spr. zich tot den burge meester en zeide, dat zijn tegenwoordigheid by de eerste jaarlijksche ringrijdery na zijn komst te Middelburg op hoogen prijs wordt gesteld evenals van mevrouw Fernhout. Hierna nam de Commissaris der Koningin het woord en wenschte Dingemanse geluk met het resultaat bij den feilen en fieren strijd en temeer omdat hij nu blijvend eige naar van dezen beker is geworden, omdat hij hem driemaal heeft behaald en volgens de voorwaarden hem nu in zijn bezit kan hou den. Het beschikbaar stellen van dezen beker bewijst niet alleen dat de Koningin mede leeft met Zeeland en de Zeeuwen, maar het ook op hoogen prys stelt, dat zij de oude volksgebruiken in er re houden. Vreemdelin genverkeer doet goed vork met het houden van deze ringrydery en spr. hoopt dat de ver eeniging daarmede zal voortgaan, zoo mogelijk in Giand Holel „BRITANNIA" blijft op veizoek NOB ENKELE WEKEN GEOPEND MINIMUM SPEEL-INZET f 0.50. Ook des Zaterdagavonds, Entrée f 0.30 inclusiefs edelijke belasting. met meer rijders dan nu. Spr. eindigde met een „Leve de Koningin", dat met een drie werf hoera is bezegeld. De heer Dingemanse bracht dank aan den Commissaris voor zijn woorden en hoopte ook dat in betere tijden voor de boeren, ook weer grooter deelname zal zijn. Spr. stelt het op hoogen prijs den beker van de Koningin in zijn bezit te hebben en verzoekt den Co 1- missaris dit wel aan H. M. te willen vertol ken, terwijl spr. hoopt, dat de Koningin op nieuw een beker zal uitloven. Mevrouw Van Loon wenschte in het Ne- derlandsch Roose geluk me1 Let behalen voor dit jaar van den beker van haar en haar man en wenschte hem ook volgende jaren succes toe. De heer Roose bracht dank en stelde een driewerf hoera op dr. en mevr. Van Loon in. De burgemeester, de heer Femhout, zeide gaarne bereid te zijn te voldoe aan het ver zoek van het bestuur van Vreemdelingen verkeer om den beker van de gemeente Mid delburg uit de reiken. De ringrijdery is een historische traditie In een historische stad. Het is een kenmerk der Zeeuwen om volks gebruiken in eere te willen .ouden. Spr. wijst op den haast onoverwinnelijken rijder P. Brasser, maar nu is het dan Reynierse gelukt dezen beker althans voor IC «.,3 te winnen, maar hij zal moeten blijven strijden om hem voor goed te kunnen behouden. Do strijd is spannend geweest voor de deelnemers, maar temeer omdat zij wisten, dat vele jonge meis jes dien strijd in spanning volgden en dat haar aantal wellicht nog grooter was dan van de deelnemers. Het was ongeveer 7 uur toen de heer Van der Minne opnieuw het woord kon nemen om de gewonnen prijzen uit te reiken. Behalve de reeds genoemde waren dit nog de bestuurs- prijs voor den jongsten deelnemer, Krijn de Buck te Grijpskerke en een prijs van den heer J. K. Mesu voor den daarop volgenden in leeftijd, nl. A. Maljers uit Veere. Verder den prijs van den heer Willem Nijzink, die toekwam aan hem, die het grootst aantal ringen achter elkaar had. Dit was L. P. Bras ser met 14 ringen achter elkaar. Ten slotte waren er nog de prijzen voor de mooist versierde paarden. De le en 2e prijs waren behaald met hetzelfde aantal punten en wel door J. Koole Wz. te Sint Laurens en J. Castel Wz. te Vlissingen en de derde prijs door C. A. Polderdijk te Nieuw- en St. Joos land. te souburg. Wapperende vlaggen, er werd dit jaar meer dan andere jaren gevlagd, tal van kinderen met oranje getooid en hoe kan het anders, reeds vroeg in de feeststemming, een vlagge tje en een oranje strik of sjerp is daartoe voldoende. Toen des avonds de mondharmo- nicaclub „Excelsior" en Souburg's fanfare „Vlijt en Volharding" zich deden hooren was het Oranjeplein (gaarne schreven wij Oran je-park) druk bezocht door oud en jong en genoten velen van de soms eenvoudige maar daarom niet minder mooie oud-vaderland- scbe liederen, welke op zeer verdienstelijke wijze ten gehoore werden gebracht, waarna een korte wandeling met een aantal kinderen voorzien van lampions, door het dorp werd gemaakt, voorafgegaan door de muziek, wat altijd een aardig aantrekkelijk gezicht ople- verd. Dubbel jammer echter, dat wij en velen met ons zich ergerden aan de onhebbelijke manier om tijdens de muziek voetzoekers tusschen het publiek te smijten. Niet alleen dat van rustig luisteren niet veel komt, maar het is hoogst gevaarlijk ook, vooral voor kin deren en dames met lichte zomertoiletjes, die zoo gemakkelijk vlam vatten. Zulke ouder- wetsche aardigheden komen niet meer te pas te koudekerke. In het dorp Koudekerke werd gisteren druk gevlagd. De schoolkinderen met de hoofden, onderwijzers en de bewaarschool maakten, voorafgegaan door een tamboer een wandeling door het dorp. Voor het gemeente huis werden verschillende liederen gezongen. Des avonds van 810 uur gaf het muziek gezelschap „Voorwaarts" een concert op de tent, waarbij evenals des morgens bij het zingen der kinderen, veel publiek tegenwoor dig was. De Zeeuwsche luchtlijn. De exploitatie van den binnenlandschen luchtdienst wordt ook gedurende den herfst voortgezet. Op de Zeeuwsche luchtlijn worden na 4 September, tot welken datum dagelijks uitvoering van twee diensten Amsterdam- RotterdamHaamstedeKnocke v.v. plaats heeft, ingrijpende veranderingen van kracht. In de eerste plaats vervalt de exploitatie op het traject Vlissingen—Knocke-Zoute, daar voor deze badplaatsen het seizoen ten eind© loopt. Op het overblijvende traject tot Vlis singen wordt de uitvoering van den dienst beperkt tot Maandag, Donderdag en Zaterdag met dien verstande, dat op die dagen in een ochtend- en middagdienst in iedere richting voorzien is. Des Zaterdags wordt de ochtenddienst naar Zeeland tot na het middaguur verschoven. Deze dienstregeling duurt tot en met September, den geprojecteerden einddatum voor de Zeeuwsche luchtlijn. Echter koestert de K.L.M. het voornemen dit jaar de exploi tatie voort te zetten en de lijn ook gedurende den winter open te houden. De dienstregeling zal nader bekend gemaakt worden. OOST- EN WEST-SOUBURG. Gevonden voorwerpen. Inlichtingen zyn te bekomen omtrenteen portemonnaie met inhoud, bij Schoen aard, Oranjeplein A 9. GROEDE. Gemeenteraad. In de gisteren gehouden vergadering van de gemeenteraad was ingekomen een schrij ven van Ged. Staten waarbij zy hun beslis sing omtrent de begrooting voor 1933 tot 2, October verdagen. Hierna wordt in behandeling gebracht het; punt der agenda betreffende opheffing der school aan den Kruisdijk. De voorzitter leest een brief voor, welke is ontvangen van den minister van onderwijs, kunsten en wetenschappen en in verband hiermede requesten van de vereeniging van Volksonderwijs, oudercommissie Kruisdijk en van de vereeniging afdeeling West Zeeuwsch Vlaanderen van het Ned. Onderwijzers Ge nootschap, allen pleitend voor het behoud der school. Burg. en Weth. zouden echter alvorens zelf met een voorstel te komen, gaarne de gevoelens van den raad kenbaar gemaakt zien. De heer Becu zou liever direct het voor stel van Burg. en Weth. ter tafel zien ge bracht. De heer Brakman zegt, dat uit het schrij ven van den minister blijkt, de school weg te willen hebben en een eventueel protest hiertegen zal toch niet helpen. Hij gelooft dan ook dat het beste zal zijn dat de raad

Vlissingse Courant | 1933 | | pagina 1