WOENSDAG 30 AUGUSTUS 151 EERSTE BLAD Heerencostuum Stoomen ■NO. 204 71e Jaargang 1933 Uitgave: Firma F. II tl DE HELDE Ir.. IMtml St-tO, llissinp. Itlil. ID. Postrekening (ill! Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke feestdagen aangesloten bij het bureau voor 'publiciteitswaarde, ingesteld door de vereeniging „de nederlandsche dagbladpers" Dit nummer bestaat uit 2 bladen HET 35-JARIG BEGEERINGSJUBIIEUM VAN KONINGIN WILHELMINA. N.V. Stoomwasscherij „Volharding" 2.25 STADS- EN PROVINCIENIEUWS ZEEUWSCHE ONDERSCHEIDINGEN. middelburg. oost- en west-souburg. VLISSINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS: Voor alle gemeenten op Walcheren en waar agentschappen geves tigd zijn ƒ2.20 per 3 maanden. Franco door het geheele rijk 2.50. Voor België, Duitschland en Frankrijk ƒ3.40. Voor de overige landen bij wekel. verz. 3.20. Afzonderlijke nrs. 5 cent. ADVERTENTIEPRIJSVan 15 regels 71.25iedere regel meer 25 cent. Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ct. p. regel. Kleine advertenties van 1—5 regels 50 ct Iedere regel meer 10 ct. (max. 10 regels). Bij 3 maal plaatsing van 15 regels ƒ1.—, alles bij vooruitbetaling. De abonné's in 't bezit eenei A g* f| gulden bij levens- Polis, zijn GRATIS verze- IIIIlil lange ongeschikt- kerd tegen ongelukken voor1UUU heid tot werken. gulden bij dood gulden bij verlies i [J U U een ongeluk. (j(JU hand, voet of oog. J gulden bij verlies A gulden bij verlies jj— van 11111 van een M J een duim iUU wijsvinger gulden bij verlies van eiken anderen vinger Regeeringsaanvaarding en inhuldi ging. Het oorlogsschip voor Presi dent Kruger. De woelige Novem berdagen van 1918. Een beschou wing van minister Marchant. Den 31sten Augustus zal het 35 jaren ge leden zijn, dat Koningin Wilhelmina de re geering aanvaardde. Zij deed dit met de vol gende proclamatie aan Haar volk „Op dezen voor U en Mij gewichtigen dag, gevoel Ik Mij gedwongen eenige woorden tot U te richten. Allereerst een woord van war me dankbaarheid Sedert Mijn vroegste jeugd hebt Gy My omgeven met Uw Liefde. Uit alle deelen van het Koninkrijk, uit alle krin gen der Maatschappij, van ouden en jongen, ontving Ik steeds de treffende blijken van gehechtheid. Nadat Mijn beminde Vader Mtf was ontvallen, werd al Uw aanhankelijkheid aan Mijn Stamhuis op Mij overgebracht. Thans, nu Ik gereed sta de schoone, doch zware taak, waartoe ik geroepen ben, te aan vaarden, gevoel ik Mij als gedragen door Uw trouw. Ontvang mijnen dank Hetgeen Ik tot dus ver mocht ondervinden liet onuitwischbare indrukken bij Mij na. Het is Mij een waar borg voor de toekomst. Mijn innig geliefde Moeder, aan wie Ik on uitsprekelijk veel verschuldigd ben, gaf Mij het voorbeeld van een edele en verhevene opvatting der plichten, die nu op Mij rusten. Ik stel Mij tot levensdoel dat voorbeeld na te volgen, te regeeren, zooals van een Vorstin uit het Huis van Oranje wordt verwacht. Aan de Grondwet getrouw, wensch Ik den eerbied voor den Nederlandschen naam en de Neder, landsche vlag te bevestigen. Ik wensch by het Opperbestuur over de Bezittingen en Ko loniën in Oost en West rechtvaardigheid te betrachten en naar Mijn vermogen bij te dragen tot verhooging van Uw geestelijk en stoffelijk welzijn. Ik hoop en verwacht, dat Uw aller steun, in welken ambtelijken of maatschappelijken werkkring binnen of buiten het Koninkrijk Gij zijt geplaatst, Mij daarbij nooit onbreken zal. Op God vertrouwende en met de bede, dat Hij Mij sterke, aanvaard Ik de regeering. WILHELMINA. Gedaan te 's-Gravenhage, op heden den 31sten Augustus 1898." De eigenlijke inhuldiging vond eerst eenige dagen later, den 6en September 1898 in de Nieuwe Kerk te Amsterdam plaats. Daar leg de de jonge Koningin den eed van trouw aan het volk van Nederland af „Ik zweer aan het Nederlandsche Volk, dat Ik de Grondwet steeds zal onderhouden en handhaven. Ik zweer, dat Ik de onafhankelijkheid en het grondgebied des Rijks met al mijn vermo gen zal verdedigen en bewaren, dat Ik de al- gemeene en bijzondere vrijheid en de rechten van al Myn onderdanen zal beschermen en tot instandhouding en bevordering van de algemeene welvaart alle middelen zal aan wenden, welke de wetten te Mijner beschik king stellen, zooals een goed Koning schuldig is te doen. Zoo waarlijk helpe mij God Al machtig I" Vijf-en-dertig jaren nu is het geleden, dat de Koningin de regeering aanvaardde, dat Zij dezen eed aflegde en Zij heeft zich geduren de dien tijd gekweten van Haar taak op een wijze, die boven allen lo<f is verheven. Wie onbevangen de feiten beziet, zal moeten er kennen, dat ons constitutioneel recht door onze Koningin standvastig „onderhouden en gehandhaafd" is, zooals voor 35 jaren door Haar aan het Nederlandsche volk werd be zworen. Een overzicht, zelfs een zéér beknopt over zicht te geven van deze 35 regeeringsjaren zou ons véél te ver voeren. Slechts zij hier bij een paar historische momenten een oogenblik stil gestaan. Het begin der regeering van Koningin Wil helmina viel samen met den oorlog-in Zuid- Afrika. Engeland bevocht de Bóeren-repu blieken en de oude president van Transvaal, Eaui Kruger, was genoodzaakt te wijken en zich op een stuk Portugeesch grondgebied aan de kust in veiligheid te stellen. Toen zond de Koningin een Nederlandsch oorlogs schip, de „Gelderland" naar Zuid-Afrika, dat den ouden president aan boord nam en hem naar Nederland bracht. Een golf van ontroe ring ging door de geheele wereld om dit no bele gebaar en algemeen werd deze edele geste van de jonge vorstin van het kleine landje geprezen. Haar verloving, Haar huwelijk, Haar ern stige ziekte en d buitengewone geestdrift, waarmee het volk Haar alom begroette, toen Zij voor het eerst weer uitreed, Haar moeder schap, diat Zij in 1909 deelachtig werd, gaan wij stilzwijgend voorbij, om nog enkel te her inneren aan de woelige Novemberdagen van 1918. In aansluiting op de Duitsche omwen teling van 9 November, dreigde ook hier te lande een revolutionnaire beweging te ont staan. Den llen November hield mr. Troel stra, de leider der soc.-democratische Kamer fractie, te Rotterdam een geruchtmakende rede, waarin hij o.m. betoogde, dat nu beslist moest worden of ook niet in Nederland de hoogste macht moest gelegd worden in de handen van arbeiders- en soldatenraden, waaraan de bourgeosie zich te onderwerpen zou hebben. Den volgenden dag sprak mr. Troelstra in denzelfden geest in de Tweede Kamer. „Onze noodzakelijkheid en onze on misbaarheid geven ons het recht naar de macht te grijpen", verklaarde hy. De regee ring vaardigde een, door alle ministers on derteekend manifest uit, waarin zij een be roep deed op het gezond verstand der bevol king om het wettig gekozen gezag te steunen. Overeenkomsten met de geallieerde mogend heden over groote, aan de Nederlandsche re geering te leveren voorraden, zouden bij ern stige onlusten hier te lande, krachteloos wor den. Het manifest miste zijn uitwerking niet. Met uitzondering van Amsterdam, waar bloe dige botsingen plaats vonden, bleef alom de rust gehandhaafd. Alle z.g. burgerlijke par tijen Sloten zich aaneen om de constitutio- neele rechten en vrijheden te beveiligen. Den 18en November had op het Malieveld te 's-Gravenhage eon grootsche betooging plaats ter eere van de Koningin, welke door soort gelijke volksuitingen in andere plaatsen werd gevolgd. Den 20sten November vaardigde de Koningin daarop een proclamatie uit, waar- van het slot luidde „Het is ons vast voorne men, voorgenomen hervormingen door te zet ten en aan te vullen met de snelheid, die past bij den polsslag van dezen tijd. Reactie zy uitgesloten. Wij moeten vooruit." Met groeten luister heeft het Nederland sche volk in 1923, nu tien jaar geleden Haar 25-jarig ambtsjubileum gevierd. Het was in die diagen, dat mr. H. P. Marchant, de tegen woordige Minister van Onderwijs, een artikel schreef „Kroon en Politiek", waarin hij over de Koningin o.a. het volgende zeide, dat ook heden nog vian volle toepassing is „Aan de eischen, die een volk zijnen souve- rein mag stellen, voldoet Koningin Wilhelmi na zonder voorbehoud. Wie ter behandeling van staatszaken met Haar in aanraking zijn geweest, moeten, welk staatkundig beginsel zij mogen zijn toegedaan, weten, dat de noo- dige kennis en intelligentie Haar eigen is. Zy weten ook, dat Zij Hare, voor een gewoon sterveling niet benijdbare taaie met ijver en toewijding vervult. Dit is geen leven, waarin Zij zoekt wiat Haar persoonlijk aangenaam is. Het leven van een Prinses, die wordt voorbe reid voor haar taak, van een Koningin straks, van een Koninklijke echtgenoote en moeder, is waarachtig voor geen gewoon sterveling benijdenswaard. De bewijzen van gehechtheid en dankbaarheid eener groote massa moeten veel leed en veel ontzegging vergoeden. Het is een leven van plichtsvervulling, van den ochtend tot den nacht. De voorstelling, alsof hier een bestaan zou worden geleid van nieto doen, van genot zoeken in weelde, kan zich slechts vastzetten bij onwetenden, en het strekt hun, die beter weten, niet tot eer, dat zij deze voorstelling laten beklijven. De Koningin heeft, bij al Hare echt vrou welijke en moederlijke eigenschappen, het sterke karakter, noodig voor een regent. Wie van de persoonlijkheid der Koningin meer weet dan de buitenstaander, gevoelt eerbied voor Hare treffende waarheidsliefde. Een ad viseur, die mocht wagen, Haar een onzuivere voorstelling van zaken te geven dit kwam voor of die niet de geheele waarheid zegt en niets dan de waarheid dit kwam ook voor heeft afgedaan voorgoed. Vorsten hebben veelal de fout begaan, dat zij slechts wilden hooren wat aangenaam was om te hooren. Zij hebben daardoor dik wijls om zich zelf een sfeer geschapen van onwaarheid en vleierij, Staat en volk aldus aan de grootste gevaren blootgesteld, den weg gebaand voor intrige en kuiperij. Onze Koningin wil alles hooren, Zij wil alles weten, ook al is het onaangenaam om te hooren en te weten. Zij aal laat men het tegensprekeneen overtuigd republi kein te woord staan, als Haar taak mede brengt met hem van gedachten te wisselen, op denzelfden toon als met den geestdriftig- sten oranjeklant. Zij laat slechts één over weging gelden: hoe dien Ik het best Mijn land en Mijn volk Met deze opvatting van de Koninklijke taak wordt het volk ten beste geleid. Het volk gevoelt dit intuïtief. Wie smalend spreekt van de „oranjelol" vergeet, dat achter den lust tot feestvieren bij deze gelegenheid, Dij den een meer dan bij den ander beredeneerd en op weten berustende, het gevoel leeft, dat men het jubileum viert van Eene, die in lief de voor het volk en in toewijding aan het vaderland staat op de eerste plaats. Er ligt in deze „oranjelol" meer waarheid dan in de, op zoovele valsche gronden berustende actie daartegen. Koningin Wilhelmina heeft in de jaren van Hare regeering de overtuiging in het volk vaster doen wortel schieten, dat voor Neder land vooralsnog de constitutioneele monar chie de beste staatsvorm is, dien het kan wenschen." SINUEL 135 TELE F. 50 VLISSINGEN Donderdag a.s. laatste dag Goederen, welke op 31 Aug- worden bezorgd, doch later worden afgeleverd vallen onder dezen goedkoopen prijs. Agent P. I. HAMMING, Walstr., Tel. 521. By Koninklijk besluit zijn benoemd tot ridder in de Orde van den Nederland schen Leeuw mr. M. P. Sipkes, kantonrechter te Mid delburg G. van de Putte, lid van Gedep. Staten van Zeeland, te Vlissingen tot riddei in de Orde van Oranje-Nassau L. W. G. Hoefnagels, burgemeester van Sas van Gent P. G. Laernoes, wethouder der gemeente Vlissingen P. P. Polderdijk, wethouder der gemeente Nieuw- en St. Joosland F. G. C. Rothuijzen, directeur der gemeente werken te Goes W. de Graaf, voorzitter van de vereeniging „Uit het Volk—voor het "olk", te Middelburg; A. van Altena, te Goes, bureelchef van den Rijkswaterstaat ir. H. Streefkerk, te Middelburg, directeur der N.V. Provinciale Zeeuwsche Electriciteits Maatschappij (Noord- en Zuidgroep) J. Slooves, te Vlissingen, directeur der N.V. Provinciale Zeeuwsche Electriciteits Maat schappij (middengroep) A. I. Leenhouts, lid van het dagelyksch be stuur van de Zeeuwsche Landbouw Maat schappij, burgemeester van Rctranchement J. F. de Cooker, oud-directeur der gemeen telijke en districtsarbeidsbeurs, te Terneuzen; J. P. Vermaas, arts, te Vlissingen tot broeder in de Orde van den Nederland schen Leeuw in goud, aan J. P. Pieterse, voprzitter van do diaconie der Ned. Herv. gemeente te Mk" "ejburg den binnenloods in het 6do district ter standplaats Antwerpen A. G. de Groot A. de Heere, bedrijfsleider bij de Coöpera tieve Roomboterfabriek „Het Hart", te We- meldinge in zilver, aan H. den Engelsman, directeur der vereeni ging „Zonnewende", te Middelburg A. Verboom, kantoorhouder bij den post-, telegraaf- en telefoondienst te Poortvliet B. Verdoorn, amanuensis aan de Rijks Hoogere Burgerschool te Zierikze; A. J. Geijsen, directeur vai. het muziek gezelschap „St. Caecilia", te Vliss:. -hi; W. P. Touburg, te Vlissingen, hoofdconduc teur bij de Nederlandsche Spoorwegen J. Pelle, voorheen magazijnchef bij de N.V. Manufacturenhandel v.h. S. Wiener en Co., te Middelburg C. Beyens, wonende t> Westdorpe, maga zijnmeester bij de N.V. Walzenmolen, v.h. J. Verschaffel en Bf. Mechelynck, te Sas van Gent j: in brons, aan Th. Ferwerda, besteller bij den post-, tele graaf- en telefoondienst, te Ierseke den werkman by het betonningsmagazjjn te Vlissingen C. Bosschaart J. peters, te Terneuzen, gep. sluisknecht bij den Rijkswaterstaat C. van Boven, te Borssele, gep. kantonnier van de gemeente Borssele M. Clement, te Wissekerke, polderwerker bij -'.en Thoornpolder J. van de Velde, te Hoek, arbeider bij de waterkeering van den calamiteuzen polder Nieuw-Neuzen G. Gr Ihart, te Wilhelminadorp (gemeente Kattendijke), arbeider bij den Wilhelmina- polder M. van Dijke, landbouwersknecht bij de familie Van de Zande, te Nieuwerkerk (Zee land) J. Donze, landbouwersknecht bij de familie Janson, te Hoek. Koninginnedag. Carillonbespeling Ter gelegenheid van den verjaardag van H. M. de Koningin op 31 Augustus a.s. zal van 89 uur v.m. en van 121 uur n.m. van het carillon der St. Jacobstoren het volgende pro gramma ten gehoore worden gebracht Van 8—9 uur Ï.Wilhelmus (oude oonzetting). 2. a. Neêrlands Volkslied. b. Lied van Nederland. c. Wij willen Holland houen. 3. FughettaG. F. Hdndei 4. Sonatine Muller 5. a. Kroningslied. b. 't Is plicht, dat iedere jongen. c. De Zilvervloot. d. Vlaggenlied. 6. a. Wy leven vrij. b. Mijn Nederland. c.Holland is een heerlijk land. 7. Bede voor het Vaderland- Fa» 12—1 uur 1. Wilhelmus (nieuwe toonzetting). 2.a.Een liedje van Koppelstok. b. Zij zullen het niet hebben. c.In 't Voorhout. 3. a. Laet sang en spel. b. Waer dat men sich al keerd of wend. c. Geluckig Vaderland. d. Wilt heden nu treden. 4.a.De Koningin verjaart, b. Jubileum-lied. 5. a. Mooi Holland. b. Limburg myn Vaderland. 6. Des Edelfraüleins Ritt. Burgmüller. 7. Merck toch hoe sterek. Concert na den Vaandeloptocht. Na afloop van den vaandeloptocht op Don derdagavond zal de harmonie „Ons Genoe gen" directeur de heer C. G. Govaarts, een populair concert geven in de kiosk op den Boulevard Evertsen. Programma: 1. Oud Wilhelmus 1626. „Prinses Juliana Marsch" W. v. Erp 2. „Die Fledermaus", fantaisie, Strauss 3. „In lauschiger Nacht", walzer, C. Ziehrer 4. „Potpourri Modern", arr. C. G. Govaarts Pauze. 5. „Op Marsch", marschpotpourri, C. W. Ciere 6. „Danse la Violette", intermezzo, «7. Maillot 7. „Amina' Egypte- standchen", P. Lincke 8. „Ernst en Luim", potpourri, arr. C. G. Govaarts 9. „Koning Albert", marcch, R. Eilenberg Het strandfeest. Zooals reeds in ons "blad van Zaterdag jl. werd medegedeeld, zullen er voor hen die de strandfeesten van nabij willen bijwonen, te gen betaling van 0.25 per persoon strand stoelen beschikbaar warden gesteld dit laatste geldt voor zoover er strandstoelen aanwezig zijn. Verzoek van „Gem. Belang Bovengenoemde vereeniging heeft aan baar leden een circulaire uitgereikt ter op wekking om het personeel zooveel mogelijk in de gelegenheid te stellen tegenwoordig te kunnen zijn bjj het défilé voor het stadhuis op Donderdag 31 Augustus a.s., ter gelegen heid van den jaardag van H. M. de Ko ningin. Aangezien het défilé om 7 uur plaats neeft, verzoekt het bestuur langs dezen weg cok aan het publiek, om mede te werken door zijn irikoopén vóór half zeven te doen, zoodat ook de patroons vrij kunnen zijn. In dezelfde circulaire wordt opgewekt deel te nemen aan de groote demonstratie van aile middenstanders op Woensdag 20 Sep tember as. in den Dierentuin te 's-Graven- bage, waarvoor tevens een officieele oproep uitgaande van den Koninklijken Nederland-* schen Middenstandsbond werd bijgevoegd. Ook niet-georganiseerde middenstanders kunnen deelnemen, mits voorzien van een toegangskaart. Het bestuur van „Gemeenschappelijk Be lang" zal trachten collectief naar Den. Haag cp te trekken, daar gebleken is dat reeds nil groote belangstelling voor deze demonstratie bestaat. Openstelling Postkantoor. Op 31 Augustus (verjaardag van H. M. de Koningin) zal het postkantoor voor zooveel oen postdienst betreft, voor het publiek niet later dan tot 14 uur zijn opengesteld. Na dit uur kunnen busrechthouders, even als op gewone werkdagen, de post afhalen. Dien dag is het kantoor gesloten voor de behandeling van postwissels (behalve tele grafische), postbewijzen, quitantiën, aanne ming van belastingbetalingen, alsmede voor de distributie van pasmunt. Voor den postchèque- en girodienst zal het kantoor gesloten zijn, behalve voor het aannemen van stortingen, waarvan spoedbe- handeling of spoedbericht wordt gevraagd, en voor het uitbetalen van chèques, waar van de ontvangen adviezen zijn voorzien vah de aanteekc-ning „spoedbehandeling". De derde briefpostbestehing wordt op 3JJ Augustus niet uitgevoerd. Geen vuilnis ophalen. In verband met de sluiting van de bureaus van alle openbare instellingen der gemeente op 31 Augustus, wordt ons verzocht er de aandacht op te vestigen dat dien dag geeif vuilnis zal worden opgehaald. Prins - lendrik in Zeeland. Prins Hendrik vertoefde gisteren op zyril zeiltocht te Vlissingen en bracht van daar uit een bezoek aan den Commissaris de® Koningin te Middleburg, Kunstkring „Het Zuiden." Van morgen af zullen de tentoonstellingen; worden vervolgd met schilderstukken der groep. Geëxposeerd worden werken van de dames Dieleman, Hendrickx en de Kruijter en van de heeren Bergsma, Heymans, KLarenbeek, Jacobs, Pluymers, Schönberg, Van der Steen, de Vries en Weststrate. Een bezoek aan deze expositie kunnen wij ook nu ten zeerste aanbevelen. De Koninginnedag. Aan den fakkeloptocht, die „Uit het Volk- Voor het Volk" morgenavond ter gelegenheid van den verjaardag van de Koningin organi- seert, zal behalve het Middelburgsch Muziek korps, dat vanaf 8 uur op het Molenwater speelt, ook medewerken de padvindersband. Vreemdelingenverkeer zal vanaf 10 uur de stadhuisbelichting doen ontsteken. Het ernstig ongeluk op den Seisweg, Het voortgezet onderzoek inzake het droe vig ongeluk op den Seisweg, waarbij de 20- jarige mej. V. het leven verloor, heeft nader aangetoond dat het slachtoffer gevallen moet zyn toen zij met haar rijwiel in het zand kwam en niet tegen den auto is aangereden. Zy is naar het midden van den weg gevallen en daardoor is haar hoofd met het achter wiel van den auto in aanraking gekomen. Het onderzoek van de Middelburgsche po litie heeft verder uitgewezen, dat aan schuld van den autobestuurder niet moet worden gedacht en in overleg met de justitie zijn Can ook gisterenmiddag nog het lijk en do auto vrij gegeven. Tot advocaat beëedigd. Ter burgerlijke zitting van de rechtbank te Middelburg werd heden beëedigd tot advocaat} en procureur mr. W. L. Lemair te Sluis. Viering jaardag van H. M. de Koningin. Donderdag 31 Augustus geeft de mond orgelclub „Excelsior" van 7—8 uur een con cert op de muziektent op het Oranjeplein, terwyl van 8—9 uur het Chr. fanfarecorps „Vlijt en Volharding" zich zal doen hooren en de onderstaande stukken zal spelen: Wilhelmus (oude toonzetting). „Piet Hein Marsch", A. L. Hazebroek „Feestklanken", fantaisie over Ned. Volksliederen, M.J.H.Kessels „Au Re voir'', valse Italienne, J.Bouchel Finale. Hierna begint de kinderoptocht met de mu ziek voorop. Gevonden voorwerpen. Portemonnaie met inhoud bij mej. v. Weel, v. Teijlingenstraat B 238 rolletje fluweel by Olyslager, Kanaalstraat B 144 en belasting plaatje bij Dellebeke, Spoorstraat A 144 B-

Vlissingse Courant | 1933 | | pagina 1