EERSTE BLAD Voor Uwe «rondheid NO.203 71e Jaargang 1933 DINSDAG Uitgave: Firma F. VAN DE VELDE Ir., Walstraal 58-60, Vlissingen. ïelel. 10. Postrekening 66281 29 AUGUSTUS OP en 150 flitsen Nieuwe richtlijnen in de sociale verhoudingen. STADS- EN PR0VINCIEN1EUWS NX Stoomwasscherij „Volharding' fbencostuum Stoomei 2.25 B steeds het goede en het ThUk beste' daarom alleen ^lllgSip Aspirin-/-r\ VUSSINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS: Voor alle gemeenten op Walcheren en waar agentschappen geves tigd zijn ƒ2.20 per 3 maanden. Franco door het geheele rijk ƒ2.50. Voor België, Duitschland en Frankrijk ƒ3.40. Voor de overige landen bij wekel. verz. ƒ3.20. Afzonderlijke nrs. 5 cent. ADVERTENTIEPRIJSVan 1—5 regels 1.25iedere regel meer 25 cent. Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ct. p. regel. Kleine advertenties van 15 regels 50 ct. Iedere regel meer 10 ct (max. 10 regels). Bij 3 maal plaatsing van 1—5 regels 1.—, alles bij vooruitbetaling. De abonnë's in 't bezit eenei A g"ïj gulden bij levens- Poiis, zijn GRATIS verze- II Hllil lange ongesr.hikt- kerd tegen ongelukken voorËUUU heïd tot werken. ft ft gulden bij dood ftftft gulden bij verlies j M111 door "fiSll van een UU een ongeluk. UvU hand, voet of oog. J 1 gulden bij verlies 4 ft ft gulden bi| verlies ft 1— gulden bij verlies van 11111 van een jr ft van eiken 1 een duim £UU wijsvinger tLi%3 anderen vinger AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIGING „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS" Dit nummer bestaat uit 2 bladen De lratste tientallen van jaren heeft het Marxisme een uitgesproken stempel gedrukt op de sociale verhoudingen. De leidende ge dachte van dit stelsel is, zeer beknot, in twee punten weer te geven. Ten eerste werd er van uitgegaan, dat er een belangentegenstel ling bestond tusschen werkgever en werk nemer en ten tweede meende deze richting als een vaststaand feit te moeten aanvaarden, dat een zelfstandige middenstand ten doode opgeschreven was. Bij de opkomst van de sociaal-democratie scheen dit standpunt volkomen juist te zijn. De arbeidende klasse ging gebukt onder lage loonen, langen arbeidsduur en geen enkele voorziening tegen ongeval, ziekte, ouderdom, etc. De verbetering van deze toestanden moest den werkgevers ,die zich haast uitslui tend door het liberalisme lieten leiden, afge dwongen worden. Volkomen te begrijpen, dat men als onwrik baar dogma de belangentegenstelling tus schen deze beide groepen der bevolking meen de te moeten aanvaarden. Eveneens lag het voor de hand te gaan twijfelen aan de toekomst van den zelfstandi gen middenstand. Het groot-kapitaal toch legde zich niet alleen toe op de vestiging van industrieën, doch wortelde zich ook in den detailhandel. Warenhuizen en filiaalbedrijven waren de concrete vormen, waarin deze ont wikkeling tot uiting kwam. En van den anderen kant drong de coöpe ratie, gesteund door de arbeidersbeweging, als een wig in den middenstand binnen, en werd een niet minder dreigend gevaar voor hem. Velen zagen dan ook in hun verbeelding de onverzoenlijke tegenstanders, kapitaal en ar beid, st eds dichter bij elkaar komen, met na langen strijd, de overwinning van den arbeid en de vernietiging van het kapitaal. Zoo is het echter niet gegaan, en, als wij ons niet vergissen, vormt deze crisis ook hierin /en keerpunt. Beide uitgangspunten blijken onjuist te zijn. Kapitaal en arbeid hebben niet alleen een tegenstelling, doch blijken ook een groote gemeenschap van belangen te hebben. Aan een economischen opbouw moeten beiden, schouder aan schouder staand-, medewerken. Dit besef begint meer en meer door te drin gen. In ons groote naJbuurland, Duitschland, is gevormd een „Duitsch Arbeidsfront", dat de kristallisatie is van de samenwerking tus schen werkgevers, bedienden en werknemers. En is de politiek, die Mussolini in Italië, en Roosevelt in de Vereenigde Staten voert, in wezen anders De belangentegenstelling tusschen den werkgever en den werknemer is zeer ver zwakt, doordat het aanvankelijk gestelde doel, hoogere loonen, kortere arbeidsduur en so ciale wetgeving, bereikt isdaartegenover is de belangengemeenschap, door de ontwikke ling der economische verhoudingen, ten zeer ste versterkt. Doch ook de tweede gedachte, die van li quidatie van den middenstand, is onhoud baar gebleken. Ondanks allen druk heeft deze zich weten te handhaven, omdat hij een noodzakelijke functie in het economisch or ganisme vervult. En eenmaal dit laatste aan vaard hebbende, is de volgende stap, trach ten dien middenstand gezond te maken. Ook hierin wijst Duitschland de richting aan. Dat land volgt thans een doelbewuste politiek, om tot saneering van middenstands toestanden te komen. Wij laten geheel in het midden de vraag of daarbij steeds de juiste weg bewandeld is. Hier noemen wij het slechts aIs een symptoom van de nieuwe richtlijnen bi de sociale verhoudingen. Die nieuwe richtlijnen staan lijnrecht tegenover de oude. Tegenover „belangen tegenstelling" van kapitaal en arbeid komt te staan „belangengemeenschap", en tegenover bet „doodvonnis" van den middenstand komt te staan zijn „saneering". Wijzen niet alle teekenen, ook in ons land, hierop? is nog niet kort geleden, een R.-K. urgentieprogram verschenen, opgesteld door R.-K. werkgevers, R.-K. middenstanders en R.-K. werknemers Eén program van economisch herstel, op gemaakt door drie partijen, van wie men vroeger meende dat zij op eikaars vernietiging moesten aansturen Ligt hierin geen les voor alle werkgevers, 0 e middenstanders, en alle werknemers I Viering verjaardag H. M. de Koningin. In aansluiting aan ons bericht van jl. Za terdag kunnen wij nog mededeelen dat, hoewel de opkomst oor den vaandeloptocht op 31 Augustus a.s., 7 uur n.m., zeer groot is, kunnen vereenigingen die aan dezen op tocht alsnog willen deelnemen, zich aanslui ten achter de laatst opgestelde vereeniging. Leden van vereenigingen welke niet over een vaandel beschikken, kunnen zich achter het vaandel van den Oranjebond scharen. De opstelling vindt plaats om 6.45 uur n.m. in de Paul Krugerstraat achter de bekend gemaakte nummers, front Scheldestraat om 6.45 uur n.m. Afmarsch 7 uur d.a.v. De harmonie „St. Caecilia", directeur de heer André J. Geijsen, geeft ter gelegenheid van den jaardag van H. M. de Koningin, des avonds 8 uur een concert in de tent in het Bellamypark. Programma: 1. Volkslied. 2. „Volksliederen Marsch" 3. Fantaisie sur l'Opera „Romeo et Juliette", Bellini 4. „Nederl. Volksliederen Potpourri", W. H. Scholtens 5. „Marien Walzer", H. Haessner 6. „Festlieder Aufzug der Schweizergai'de", Karl Schnell 7. „Oranje Nassau", triomfmarsch, M. J. H. Kessels 8. „Dollar Walzer", Leo FaV 9. Wilhelmus. Plaatselijk Crisis-Comité. Door den penningmes ter van het Comité Vlissingen van het Nationaal Crisis-Comité werd ontvangen van het personeel van het Ned. Loodswezen, de Betonning en de Ver lichting ter standplaats Vlissingen de somma van 31.50. Gemeentelijke Arbeidsbeurs. Bij den Gemeentelijken Dienst der Arbeids bemiddeling alhier staan als werkzoekenden ingeschreven 1 drukker, 1 behanger, 1 mastieker, 1 uit voerder, 25 grondwerkers, 1 loodgieter, 1 mandenmaker, 18 metselaars, 18 opperlieden, 17 schilders, 6 stucadoors, 1 tegenvormer, 23 timmerlieden, 6 ververs, 1 wagenmaker, 3 watrebouwk. opzichters, 1 teekenaar bekend met werktuigk. en bouwk., 1 machinaal hout bewerker, 2 meubelmakers, 4 politoerders, 3 stoffeerders, 1 wasscher, 2 kleermakers, 2 schoenmakers, 557 metaalbewerkers, 1 bier- bottelaar, 4 brood/banketbakkers, 1 kok, 3 slagers, 7 magazijnbedienden, 1 slooper, 2 winkelbedienden, 1 besteller, 6 chauffeurs, 7 kellners, 1 loopjongen, 2 sleepers, 27 trans portarbeiders, 20 kantoorbedienden (w.o. 2 vrouwelijke), 3 teekenaars, 1 musicus, 1 buf fetjuffrouw, 1 kookster, 1 werkster, 14 por tiers, loopers enz., 21 varensgezellen (w.o. stuurlui, machinisten, matrozen, stokers, enz.) en 100 losse arbeiders. Totaal 922 ingeschrevenen, waarvan 105 in de werkverschaffing. Vorige week 936 per sonen. Alzoo een vermindering van 14 werk zoekenden. Personeele belasting voor koffiehuis- en restaurantbedrijven. Door de afdeeling Vlissingen van den Nieuwen Nederlandschen Bond van Koffie huishouders en Slijters", „Nienebokos" is het volgende adres aan den gemeenteraad Geeft met vcrschuldigden eerbied te kennen De Nieuwe Nederlandsche Bond van Kof fiehuishouders en Slijters, „Nienebokos", af deeling Vlissingen, domicilie kiezende Noordstraat 59, Vlissingen, dat het bestuur van voormelde vereeniging heeft kennis genomen van de wijzigingen en aanvullingen van artikel 31 duodecies van de wet op de Personeele Belasting bij de wijziging van 28 Juli 1933, Staatsblad no. 388, dat deze wijziging in werking treedt op 1 Januari 1934 dat genoemde wijziging voor de gemeente besturen de mogelijkheid opent, om de hou ders van koffiehuizen in min of .meer be langrijke mate te ontlasten van de zeer hooge aanslagen, welke krachtens de wet op de Personeele Belasting ten aanzien van den grondslag huurwaarde aan de koffiehuisbe- drijven tot nu toe worden opgelegd dat de wrjziging van 28 Juli 1933, Staats blad no. 388 de gemeentebesturen de be voegdheid geeft, om bij verordening op de koffiehuizen van toepassing te verklaren de bijzondere regeling, welke de wet op de Personeele Belasting voorschrijft voor win kels en logementen of de bijzondere regeling voor gemeubeld verhuurde kamers dat de wijziging! van 28" Juli 1933 bedoelt de gemeentebesturen ecnige vrijheid te geven op het punt van belasten van koffiehuizen, restaurants en andere inrichtingen tot het gebruiken van spijzen en dranken tegen be taling (zie memorie van toelichting wets ontwerp) en als zoodanig zeker een erken ning is van onbillijkheid, welke de wet op de Personeele Belasting ten aanzien van den grondslag huurwaarde voor de koffiehuisbe- cirijven inhoudt dat de inrichtingen tot het gebruik van spijzen en dranken tegen betaling dermate van de tijdsomstandigheden te lijden heb ben, dat de aanslagen der diverse belastin gen nauwelijks uit de opbrengsten van het bedrijf kunnen worden voldaan dat het aanhoudend voorkomt, dat derge lijke bedrijven, groote en kleine, wegens de zware lasten verplicht zijn te liquideeren, hetgeen niet ten voordeele is van de ge meente, waarin het bedrijf is gevestigd dat ondergeteekende, wetende dat uw ge acht college erkent, dat „de wet op de personeele belasting in haar heffing voor deze belasting zeer ongunstig werkt", verwachten dat uw raad van de thans ge boden gelegenheid gebruik zal maken, om otze groote onbillijkheid weg te nemen en ook in uw gemeente de wijziging van 28 Juli 1933, Staatsblad no. 388 zal worden toegepast. Redenen, waarom zij uwen raad eerbiedig verzoeken bij verordening de koffiehuisbe- drijven gelijk te stellen voor de Personeele Belasting met winkels en logementen en de desbetreffende verordening nog tijdig in be handeling te nemen, opdat de aanslagen dier bedrijven voor het belastingjaar 1 Januari 1S34/1 Januari 1935 op dezen gewijzigden grondslag -worden vastgelegd. Vlissingen, den 28en Augustus 1933. 't Welk doende enz. L. P. KLAASSEN, Voorzitter. Een adres van gelijken inhoud is aan den gemeenteraad gezonden de afdeeling Vlissingen van den Ned'. Bond van Koffie huishouders en Slijters. SINGEL 135 TE LEF. 50 VLISSINGEN Donderdag a.s taaiste dag Agent P. I. HAMMING, Walstr., Tel. 521. OPENBARE LEESZAAL EN BIBLIOTHEEK Nieuwe aanwinsten. Duitsche literatuur: Baum, V.Die Tanze der Ina Raffay. Bloem, W.Sonnenland. Goethe, W. vonIphigenie auf Tauris (.schooluitgave) Jensen, W.Unter heisserer Sonne. Reuter, G.Ins neue Land. Voss, R.Der heilige Hassexotischer Roman. Engelsche literatuur: Orczy, Bar.ssThe first Sir Percyan adventure of the Laughing Cavalier. Queux, W. le Stolen souls. Shakespeare, W.Julius Caesar (school uitgave). IdemThe merchant of Venice (school uitgave). Shaw, B.Heartbreak house. Fransche literatuur: Bandelaire, Ch.Les fleurs du mal (ge dichten). Bedier, J.Le roman de Tristan et Isent. Bordeaux, H.Le fantöme de la rue Mi- chel-ange. Maeterlinck, M.La sagesse et la destinée. Zola, E.Le rêve. Populair wetenschappe lijke werken: Bakels, H.Bouquetje dogmatiek. 1924. Matisse, M.Een zwerver van zee tot zee. 1933. Geïll. Muller, E. B.Een lastig juffertje en an dere artikelen, gedichten, handelsbrieven, wenken enz. in verkorte *ografie „Groote" overgebracht4e dr. (1930) Bevat ook Muller en Van Gelderen. Steno-leerboek. Neumann, H.De verbrandingsmotor in de praktijk2e dr. (1930). Geïll. Parker, E.Astrologie en haar practische toepassing. 1925. Geïll. Steinbuch, G. F.De automobiel. 2 dln. 1926—'32. Geïll. Dl. 1. De motor; 3e dr. 1932. Dl. 2. Het chassis behalve de motor. 1926. Tijen, H. W. van Scheepsoliemotoren 6e dr. (1932). Geïll. i- Vader, J.Handboek voor aankomende metaalbewerkers. (1932). Geïll. Wilde, G. deBouwkundige constructies voor woonhuizen en fabrieken (1933). Geïll. Het nieuws van den dag in beeld. Foto's in onze Tijdinghal. De Nederlandsche Philatelistendag te Bre da officieele ontvangst op het stadhuis. Het 115-jarig bestaan van de brigade Kon. Marechaussee te Steenbergen. Het groot hippisch feest te Oosterbeek. Een bloe mententoonstelling te Amsterdam. Zeil wedstrijden op de Bergsche Plas te Hille- gersberg. De tenniswedstrijden Holland— Italië te Scheveningen. Een aquarium tentoonstelling te 's-Gravenhage, enz. MIDDELBURG. Carillonbespeling en Stadhuisbelichting. De Vereeniging Vreemdelingenverkeer zal morgenavond de 29ste bespeling van den Beiaard in den Abdij toren, door den heer Th, C. Ferwerda doen plaats hebben van 9 tot 10 uur. Het programma luidt 1. a. Allemande, Couperinb. Gigue, Co- rellic. Pastorale, Scarlatti2. Sonatea. Allegro Moderatob. Largo c. Allegro, W. Müller; 3. Lied an den Abendstern (Tann- hauser), Wagner 4. a. Rigaudon, b. Menuet- te no. Ic. Menuette no. II, Rameau5. a Tarentelle b. La chevaleresque, Burgmüller. Gedurende een uur zal ook de belichting van het Stadhuis weer branden en wel vanaf ruim 9 uur. Een ernstig auto-ongeluk. Hedenmoigen omstreeks 11 uur had op den Seisweg, precies op de grens tusschen Middelburg en Grijpskerke, een ernstig on geluk plaats. Van dc zijde van Grijpskerke kwam een vcetransportauto uit Middelburg aanrijden en moest even links uithalen voor een hand kar. Van de andere zijde kwam de 20-jarige dochter van den landarbeider V. uit Grijps kerke op haar fiets. Het meisje kwam met haar rijwiel in langs den weg liggend zand en raakte hierdoor haar stuur kwijt en is toen tegen den vrachtauto aangereden. Toen do bestuurder een schok voelde heeft hij on middellijk gestopt. De auto is vermoedelijk over het hoofd van het meisje gereden en is de dood onmiddellijk ingetreden. De politie stelt een uitgebreid onderzoek naar dit ongeluk in. KOUDEKERKE. Een concert. De fanfare „Voorwaarts" te Koudekerke, directeur de heer André J. Geijsen, geeft, bij gelegenheid van den jaardag van H. M. de Koningin, onder leiding van den heer F. Grims des avonds 8 uur een concert. Programma; 1. Volkslied Wilms 2. „Koninginne Marsch", P. J. Schweinsherg 3. „Dona Flora", fantaisie Dramatique, Ch. de Carmont 4. „Nederland in lied en tans", nationale potp., J.Oomes 5. „Volksliederen Marsch" 6. „Festlicher Aufzug der 7. „Nederlandsche Volks liederen Potpourri", W. H. Scholten 8. Fantaisie de l'Opera „le Khedive", C.Faust 9. Fantaisie de l'Opera „Guillaume Teil", Bonini-J. Martin 10. „Marsch Populaire", Joh.Wierts - 11. Wilhelmus. DOMBURG. Opening waterleiding. Het was Maandag voor deze gemeente een dag van gewicht, omdat de waterleiding, voor een badplaats haast onmisbaar, officieel ge opend zou worden. Te twee uur vereenigden zich op het raad huis met den burgemeester, de wethouders, de raadsleden en den secretaris, verschillende genoodigden, onder wie wij opmerkten den Commissaris der Koningin, jhr. mr. J. W. Quarles van Ufford, het lid van Ged. Staten mr. P. Dieleman, het dagelijksch bestuur der gemeente Middelburg en dat der gemeente Oostkapelle, den directeur van het Rijksbu reau voor drinkwatervoorziening ir. W. F. J. M. Krul, den ingenieur van dat bureau ir. M. J. Steel Freuerstein en nog enkele andere personen. De burgemeester van Domburg, de heer L. J. van Voorthuysen, heette allen welkom en zeide, dat hij van zijn komst in 1901 af steeds de groote behoefte aan een waterleiding heeft gevoeld en dan ook voor de totstandkoming steeds heeft gewerkt. Spr. schetste de vele moeilijkheden die zi!*ik r>s voordeden, tot- li" TABLETTEN (bayerJ en nooit vervalschingen Uitsluitend verkrijgbaar in de oranje-bandbuisjes van 20 tabl. 70 ets. en oranjezakjes van 2 taül. a 10 ets* dat nu de oplossing is gevonden van het be trekken van water uit de waterleiding van de gemeente Middelburg. Na den burgemeester voerden het woord de Commissaris der Koningin, de burgemeester van Middelburg, de heer M. Fernhout, de bur gemeester van Oostkapelle, de heer jhr. W. Z. van Teylingen, ir. Krul en ir. Stoel Freuer stein, die allen op het belang van deze wa terleiding wezen of wel technische inlichtin gen gaven. Met autobussen reed het gezelschap ver volgens naar de plaats tusschen Serooskerke en Oostkapelle, waar het reservoir en de pompinstallatie zijn gebouwd en waar het wa ter uit de prise d'eau wordt aangevoerd en in ontvangst genomen. Hier heeft ir. Stoel Freuerstein de werking van de pompinstalla tie uiteengezet, waarna de Commissaris der Koningin, op verzoek van den burgemeester van Domburg op een knop drukte en daar mede het bedrijf officieel in werking stelde. In het nieuwe pompstation aan den Noord- weg in de gemeente Serooskerke gaf ir. M. J. Stoel Feuerstein van het Rijksbureau voor Drinkwatervoorziening een technische uit eenzetting waaraan.wij het volgende ontlee- nen Aangezien het stichten van een eigen water winplaats in of nabij Domburg uit hydrolo gische overwegingen uitgesloten moest wor den geacht, viel het oog op de Middelburg- sche waterleiding welke uit haar uitgestrekte duinterreinen voldoende water kan leveren om ook in de behoefte van Domburg te kun nen voorzien. Het was niet mogelijk om een behoorlijke watervoorziening van Domburg te verkrijgen, door slechts een verbindingslei ding te maken met het Middelburgsche net in Serooskerke. Behalve de ontoereikbaarheid van denMiddelburgschendrukvoordeop den duinrand hoog gelegen woningen, zou reeds bij een zeer matig verbruik tengevolge van leiding-weerstand een onvoldoende toestroo- ming van water naar Domburg plaats vinden. Het door Middelburg te leveren water moest dus naar Domburg worden gepompt. De plaats van het pompstation is zoodanig geko zen, dat de transporteiding naar Domburg zooveel mogelijk langs de bebouwing en ook door de kom van het dorp Oostkapelle ligt. Middelburg levert het water in een beton nen kelder van 150 M3 inhoud, waarvan de toevoer automatisch wordt afgesloten als ze gevuld is. De levering kan geschieden met- een hoeveelheid van 20 M3. per uur. De zuig- leidingen van een 4-tal electrische pomp- aggregaten zijn op den kelder aangesloten. De capaciteiten bedragen resp. 6,12,12 en 20 M3. per uur bij een opvoerhoogte van 4050 M. Bedoelde pompen persen het water via een perswindketei door 7 K.M. lange gietijzeren transportleiding naar den watertoren te Domburg. Teneinde een bescherming te ver krijgen tegen de aantasting van de buizen door den bodem zijn circa 1700 M. met as phalt-bandage omwikkeld. In den watertoren, welke boven op een duinplateau is gebouwd, bevindt zich een be tonnen reservoir met een inhoud van 200 M3. Het reservoir is zoodanig bemeten, dat het eventueel ook voldoende groot is om t.z.t. de dorpen Westkapelle en Aagtekerke te kunnen voorzien. De hoogwaterstand is 34 M. N.A. P., hetgeen een vereischte was, om de op de duinen gelegen perceelen met voldoenden druk te voorzien. Teneinde de hygiëne zooveel mogelijk te bevorderen is het reservoir met een betonnen deksel afgedicht. De bediening van het pompstation te Se rooskerke geschiedt vol-automatisch door den waterstand in den watertoren te Domburg. Alarm-inrichtingen zullen waarschuwen zoo wel bij een storing in het electrisch gedeelte, als bij een te hoogen of te lagen waterstand in den toren. Teneinde een voldoende water-toevoer van uit den watertoren naar Oostkapelle te ver krijgen in geval van brand, is de transport leiding tusschen Oostkapelle en Domburg zwaarder uitgevoerd dan tusschen het pomp station en Oostkapelle. In Oostkapelle bevinden zich eenige brand- kranen terwijl onderweg langs de transport leiding gelegenheid gegeven is om t.z.t. nog meerdere brandkranen bij te plaatsen. In Domburg zijn ongeveer om de 100 meter brandkranen geplaatst. Indien op een brand-

Vlissingse Courant | 1933 | | pagina 1