500 300 25 DINSDAG EERSTE BLAD 71e Jaargang Uitgave: Firma F. VAN DE VELDE Jr., Walstraat 58-60, Vlissingen. Telef. 10. Postrekening 66287 Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke Feestdagen GEMEENTEBESTUUR STADS- EN PR0VIC1ENIEUWS SCHQ0LBQEKENT1JD! BoekWe! OHUS), Badhuissireat 15 No. 197 1933 VMSSINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS: Voor alle gemeenten op Walcheren en waar agentschappen geves tigd zijn ƒ2.20 per 3 maanden. Franco door het geheele rijk 2.50. Voor België, Duitschland en Frankrijk ƒ3.40. Voor de overige landen bij wekel. verz. 3.20. Afzonderlijke nrs. 5 cent. ADVERTENTIEPRIJSVan 1—5 regels 1.25iedere regel meer 25 cent. Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ct. p. regel. Kleine advertenties van 15 regels 50 ct Iedere regel meer 10 ct. (max. 10 regels). Bij 3 maal plaatsing van 15 regels ƒ1alles bij vooruitbetaling. De abonné's in 't bezit eenei Polis, zijn GRATIS verze kerd tegen ongelukken voor gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij dood door een ongeluk. gulden bij verlies van een hand, voet of oog. gulden bij verlies van een duim gulden bij verlies van een wijsvinger gulden bij verlies van eiken anderen vinger AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIGING „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS" Dit nummer bestaat uit 2 bladen DIENSTPLICHT. Overgang naar de aanvullingsreserve en inlevering van ryksgoederen. Behoudens onvoorziene omstandigheden, zullen op 1 October a.s. naar de aanvullings reserve overgaan 1. de gewone dienstplichtigen der land macht, behoorende tot de lichting 1918, met uitzondering van hen, die de eerste oefening met een andere lichting hebben beëindigd 2. de gewone dienstplichtigen der land macht van andere lichtingen, die met de lich ting 1918 de eerste oefening hebben beëin digd, met uitzondering van hen, die reeds eerder naar de aanvullingsreserve zijn over gegaan. De tot de aanvullingsreserve behoorende dienstplichtigen, zullen in geval van mobili satie eerst behoeven op te komen, wanneer zij daartoe bij afzonderlijke openbare of per soonlijke kennisgeving worden opgeroepen. De aan deze dienstplichtigen verstrekte rijksgoederen zullen met uitzondering van haarkam, roskam en spons in October van dit jaar moeten worden ingeleverd. Blijkt bij de inlevering, dat er goederen ontbreken cf dat deze niet in den vereischten staat ver- keeren, dan stelt de dienstplichtige, wien het aangaat, zich o.a. aan bestraffing bloot. De ingeleverde zakboekjes worden, na wij ziging of vernieuwing bij het korps, wederom aan den dienstplichtige verstrekt. Nader zal aan belanghebbenden worden bekend gemaakt, wanneer en waar de inle vering moet plaats hebben. Aan de hierbij betrokken dienstplichtigen- wordt in hun eigen belang aanbevolen, er intijds voor te zorgen, dat him goederen bij de inlevering geheel in orde zijn. Vlissingen, 22 Augustus, 1933. De Burgemeester van Vlissingen, VAN WOELDEREN. den helder, schietoefeningen. De Burgemeester van Vlissingen maakt aan zeevarenden bekend, dat op 23 en zoo noodig op 24 Augustus 1933 zal worden ge schoten met geschut te Den Helder (a) uit batterijen opgesteld op het fort Erfprins. De sector, waarin geschoten wordt, ligt tusschen de peilingen van het fort Erfprins 40° tot 150°, tot op een afstand van 6 y2 KM. uit de kust (b) uit een batterij opgesteld in het duin terrein ten Zuiden van het fort Kijkduin. De sector, waarin geschoten wordt, ligt tusschen de peilingen 120° van het fort Kijkduin en 40° van het Kustlicht Falga, tot op een afstand van 11 KM. uit de kust. De schietoefening zal na 9 uur aanvan gen. Op of nabij de batterij, vanwaar wordt geschoten, zal van één uur vóór den aan vang tot het einde der schietoefening een roode vlag geheschen zijn. Zeevarenden wordt verzocht zich niet on- noodig in bovenbedoelde sectoren op te houden. Vlissingen, 22 Augustus 1933. De Burgemeester voornoemd, VAN WOELDEREN. Gemeentelijke arbeidsbeurs. By den Gemeentelijken Dienst der Ar beidsbemiddeling alhier staan als werkzoe kenden ingeschreven 1 drukker, 1 behanger, 1 mastieker, 1 be tonwerker, 1 uitvoeder, 20 grondwerkers, 2 loodgieters, 1 mandenmaker, 13 metselaars, 15 opperlieden, 13 schilders, 5 stucadoors, 1 tegelvormer, 29 timmerlieden, 7 ververs, 1 "wagenmaker, 3 waterbouwk.-opz., l teekenaar b/m. werktuigk.- en bouwk., 1 machinaal houtbewerker, 2 meubelmakers, 5 politoer- ders, 3 stoffeerders, 1 wasscher, 2 kleerma kers, 2 schoenmakers, 1 lederbewerker, 550 metaalbewerkers, 2 bierbottelaars, 4 brood banketbakkers, 1 kok, 2 slagers, 7 magazijn bedienden, 2 winkelbedienden, 1 besteller, 6 chauffeurs, 6 kellners, 1 loopjongen, 3 slee- Pers, 40 transportarbeiders, 22 kantoorbe dienden (w.o. 2 vrouwel.), 3 teekenaars, 3 buffetjuffrouwen, 1 kookster, 1 werkster, 13 portiers, loopers enz., 34 varensgezellen (w.o. stuurlui, machinisten, matrozen, stokers enz.) en 101 losse arbeiders. Totaal 936 ingeschrevenen, waarvan 104 in de werkverschaffing. Vorige week 965 perso nen. Alzoo een vermindering van 29 werk zoekenden. - Het nieuws van den dag in beeld. Foto's in onze Tijdinghal. Een kruistocht door de Zeeuwsehe wateren van leden van de A.M.V.J. Fransche oor logsschepen te Amsterdam. De feesten te Lochem, ter gelegenheid van de herdenking van het 700-jarig bestaan als stad van die gemeente. De plaats op de !Mathenesser- brug te Rotetrdam, waar een motorrijder werd gedood. Een revue van de Volendam- mer visschersvloot ter gelegenheid van het gouden priesterfeest van pastoor Van der Weiden te Volendam. Een aardig kijkje op het zeilerskamp op het buiten IJ te Am sterdam. Reddings-demonstratie op het strand te Hoek van Holland door de Rotter- damsche brigade tot het redden van drenke lingen. Openluchtsamenkomst. Donderdag a.s., des avonds 8 uur, wordt op het terrein van de Oranjeschool in de Bloemenlaan, een openluchtsamenkomst gehouden. Als sprekers zullen optreden ds. J S. Hartjes en ds. D. J. Vossers, predikan ten bij de Ned. Herv. gemeente, met het onderwerp „Bereid zijn". Het zangkoor der jong-hervormden zal zijn medewerking verleenen. Indische dienst. In Europa zijn aangekomen de Oost-Indi sche ambtenaren met verlof F. J. Somers, Ie officier bij de gouvernements-marine, Bou wen Ewoudstraat 56, Vlissingen en J. Wie link, loods le klasse, Verkuijl Quakkelaar- straat 8, VlissingenM. Drabbe, inspecteur van politie 2e klasse, Noordstraat, 49, Ter Neuzen. MIDDELBURG. Beiaardconcert en stadhuis belichting. Woensdagavond van 9 tot 10 uur zal de 28ste bespeling van den Beiaard van den Abdijtoren te Middelburg plaats hebben en zal de heer Th. C. Ferwerda het volgende programma ten gehoore brengen 1. a. Gigue, b. Air, c. Scherzo van Bach 2. Capriccio van Handel3. a. Allegro Mo derato, b. Moderato van Duvernoy 4. a. Mo derato, b. Allegretto van Diabelli5. a. Pasto rale, b. Progrès, c. Courant limpide, d. La styrienne, e. Petite réunion van Bergmüller. Van tegen half tien zal gedurende een uur weer de belichting van het Stadhuis plaats hebben. Onweer. Bij het kort maar hevig onweer dat he denmorgen boven, een groot deel van Wal cheren gewoed heeft, is bij een zeer zwaren slag de bliksemafleider van den Langejan te Middelburg door den bliksem getroffen. De torenwachter die zich op den toren be vond, schrok hevig op, doordat het electrisch licht, dat hij ontstoken had om de klok op te winden, plotseling uitsloeg. Ook in een woning in de omgeving van den Langejan werd het licht eveneens uitgeslagen. Verder werd geen schade door het hemelvuur aange richt. OOST- EN WEST-SOUBURG. Gemeenteraad. Spoedeischende vergadering van den ge meenteraad op Donderdag 24 Augustus a.s., des namiddags 2 uur. Punten van behandeling: Aanbieding gemeenterekening en bedrijfs- rekening 1932. 2. Afrekening bijzondere scholen. 3. Wijziging begrooting 1933 in verband met regeeringsrapport inzake noodlijdend heid der gemeente. Brand. Gisterenmorgen brak brand uit in een woning in de Van Teylingenstraat. Met hulp van politie en bewoners kon het brandje echter in den aanvang gebluscht worden, wat zeker, met het oog op de flinke bries die er stond, een geluk mag genoemd worden. De oorzaak schijnt ontstaan door vonken uit een fornuisje. KOUDEKERKE. Herbenoeming burgemeester. Bij Kon. besluit is met ingang van 22 Sep tember opnieuw benoemd tot burgemeester der gemeente Kouctekerke A. Bakker. WESTKAPELLE. Moreele verzorging der werkloozen. Gistrenavond had alhier een vergadering plaats onder voorzitterschap van ds. W. Reus, met vertegenwoordigers van de Prot.-Chr. groepen. De secretaris van het provinciaal comité van de centrale voor werkloozenzorg, de heer J. Lorier Jr., verstrekte inlichtingen over hetgeen te doen is voor de moreele verzor ging der werkloozen in een gemeente als deze met ruim 150 werkloozen. Een voorloo- pig comité is opgericht, dat zich in verbin ding zal stellen met verschillende organisa ties, opdat ook die een vertegenwoordiger aanwijzen. Men besloot, al is het dan op zeer beschei den wijze, gelegenheid te geven om zich in een vak te bekwamen en te trachten een ge bouw te krijgen, waar de werkloozen zich passend kunnen ontspannen. Het comité zal zoo spoedig mogelijk de plannen met de be trokkenen bespreken. AAGTEKERKE. Onweer. In den afgeloopen nacht is bij een hevig onweer de bliksem ingeslagen in de land- bouwschuur van den landbouwer A. Bosselaar te Aagtekerke. In deze schuur lag de oogst opgeslagen. Door het nat houden van het huis bleef dit gespaard. Verzekering dekt de schade. Schattings-deskundigen. Ged. Staten hebben benoemd als deskun dige tot het doen van de schatting der on zuivere opbrengst van de gronden in de ca- lamiteuse polders Onrust en Jacoba, den heer C. P. Vogelaar te Krabbendijke, en tot die voor de gronden in den calamiteusen Thomaespolder, den heer F. P. Polderdijk te Nieuw- en St. Joosland. Een windhoos op Schouwen-Duiveland. Gisterenavond omstreeks 6 uur is het dorp Ouwerkerk op het eiland Duiveland, een uur gaans ten Zuid-Oosten van Zierikzee, door een windhoos geteisterd. Aap, tal van wonin gen en openbare gebouwen werd schade toe gebracht, evenals aan de licht- en telefoon leiding. Persoonlijke ongelukken deden zich niet voor. De correspondent van het „Hbld." te Zie rikzee meldde gisterenavond In den vooravond brak over Schouwen en Duiveland een zwaar onweer los. De regen viel bij stroomen neer. Tegen zes uur kwam over de Oosterschelde uit Zuid-Westelijke richting een onweersbui opzetten, met aan het einde van de wolk een hoos. Tot 3 keeg toe, zoo vertelden ooggetuigen ons, ging de hoos met alle kracht omhoog en sloeg weer neer, alles vernielend wat hij op zijn weg ontmoette. Een roeiboot, welke in de Ooster-Schelde aan den zeedijk lag, werd als een veertje opgenomen en over den dijk geworpen. Een rijwiel, dat daar ter plaatse aan den dijk lag, ging door de lucht en was later nergens meer te vinden. Door den Vierboomenpolder trok de hoos toen naar het dorpje, onderweg boomen ont wortelend een schuur werd zwaar bescha digd. De monumentale toren van het oude kerkje werd gespaardde hoos ging er pre cies langs. Maar het kerkdak en ook de school moesten het ontgelden. Later bleek echter, dat de schade aan het kerkgebouw en de pastorie nog al meeviel. Hier en daar in het dorp was de verwoes ting nogal belangrijk, doordat de dakpannen door de ruiten der woningen vlogen. De span ten kwamen toen bloot te liggen, zoodat het hemelwater ook in de schuren gutste en daar groote schade aan den opgeslagen oogst aan richtte. Het geheele dorp was een oogenblik in een dichte stofwolk gehuld. Van tal van huizen werden de schoorsteenen als een veertje weg geblazen en op de wegen, waarover de hoos zijn weg nam, werden de boomen uit den grond gerukt of van hun kruin beroofd. Ooggetuigen vertelden ons, dat zij de dak pannen en stukken lood uit de goten over den kerktoren zagen vliegenen die toren is toch veertig meter hoog. Toen de dorpsbewoners van den schrik wat bekomen waren, togen zij met man en macht aan het werk om de daken van de geteisterde schuren en huizen vóór het ingaan van den nacht dicht te krijgen, opdat de regen niet nog meer schade zou kunnen aanrichten. Hier en daar zijn afgerukte takken en ont wortelde boomen op de lichtleiding gevallen, zoodat in den vooravond het dorp in diepe duisternis lag. Het dienstpersoneel van de Pzem was echter met spoed gewaarschuwd en het mocht den mannen dra gelukken de schade te herstellen, zoodat men in het dorp het verdere gedeelte van den avond niet in het donker behoefde door te brengen. De herstellingen aan de telefoonleiding zullen echter wel wat langeren tijd vorderen. Opvallend is, dat de grootste schade is toe gebracht aan de woningen van de minst- draagkrachtige inwoners. Zeer groot was de schade bij den vrachtrijder J. Monni en op Bestel nu Uw Boeken om zeker fe zijn ze tijdig Tel. 348 in bezit te hebben. het erf van de hofstede van A. Bolijn. Hier werd o.m. de geheele dakgoot afgerukt en vijftig meter verder op het dak van een an der huis geworpen. Aan den Oostkant van het dorp liggen overal puin, takken, omvergewaaide hekken, klampen stroo enz. Het is er een ware ruïne. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. Een meisje werd aan den benedenkant van een afloopende straat tegen de vlakte gewor pen en door de kracht van den windhoos geheel naar het bovendeel van de straat ge rold. Het kind kwam met den schrik vrij. Heden komt de gemeenteraad bijeen om te beraadslagen over steunverleening aan de zwaarst-getroffenen. KERK- EN SCH001NIEUWS Generale Synode der Geref. Kerken. Te Middelburg is heden de Generale Sy node der Geref. Kerken aangevangen. Naar gewoonte werd aan den vóóravond van de Synode een bidstond gehouden. Deze bid stond werd geleid door den president van de vorige, in 1930 te Arnhem gehouden Gene rale Synode, ds. J. L. Schouten, predikant by de Geref. Kerk van Amsterdam, en vond plaats in de Noorderkerk. Als onderwerp voor zijn toespraak had ds. Schouten gekozen Ps. 127 1„Zoo de Heere het huis niet bouwt, tevergeefs arbeiden des- zelfs bouwlieden daaraan zoo de Heere de stad niet bewaart, tevergeefs waakt de wachter." Ds. Schouten sprak over het diepe afhan kelijkheidsbesef, dat tot aanbidden en bid den dringt, en teekende eerst de gemeente onder tweeërlei beeld huis en stad, om ver volgens uiteen te zetten, dat de synode tot tweeërlei werkzaamheid geroepen wordt: ar beiden en waken, waarna hij ten slotte erop wees, dat aan God om tweeërlei zegen moet worden gevraagdbouwen en bewaren. Een en ander werd nader op den arbeid, die de synode wacht, toegepast. De dienst, die door vrijwel alle leden der synode en vele belangstellenden uit Middel burg en omgeving werd bijgewoond, werd met het gemeenschappelijk zingen van Ps. 89 8 beëindigd. Daarna werd in het gebouw St. Joris een begroetingssamenkomst gehouden, door de kerk van Middelburg aangeboden. De eerste zitting. In de Hofplcinkerk heeft de predikant van Middelburg (één der predikantsplaatsen al daar is vacant) ds. D. Scheele, hedenmorgen de synode op plechtige wijze geopend. Na ge meenschappelijk psalmgezang en Schriftle zing heeft ds. Scheele met een zegengroet de leden der synode verwelkomd en in den Naam van Hem, Die is en Die was en Die komen zal, de synode geopend. Hij herin nerde er aan, dat niet minder dan 37 jaar verstreken, eer men weer zou samenkomen in deze beroemde stad, het middelpunt van Zeeland's tuin, t.a. waarvan de particuliere synode van Zeeland besloot, de leden der Generale Synode iets te laten zien. Deze stad ligt rustig en onder Gods veilige hoede heeft zich het kerkelijk leven eveneens rustig ontwikkeld. Spreker gaf enkele histo rische herinneringen, waarbij hij noemde de jaartallen 1559, 1896, 1581 en 1869. De schei ding tusschen de Gereformeerde kerken A. B en C werd in Middelburg sedert daar een generale synode bijeenkwam, opgeheven. Spreker noemde de namen van Jacobus Kimedoncius, Hermannes Faukelius, Fran- ciscus Gomarus, Willem Teelinck, Bernardus Smytegelt en in de laatste decenniën die van de predikanten A. Littooy, M. Keulemans, P. J. W. Klaarhamer, L. H. Wagenaar en L. Bouma als van mannen wier arbeid een krachtig spoor in het kerkelijk leven van Middelburg heeft getrokken. God heeft Zijn kerk door alle eeuwen bewaard en door krachtige geloofsovertuiging hebben de va deren in 1834 en 1886 voor Zijn Waarheid pal gestaan. De Gereformeerde Kerken heb ben hun ideaalvrij van alle staatkundige inmenging, in vervulling zien gaan. Echter wil het rustig temidden der baren niet zeg gen dat er geen. strijd is. Zeeland's devies I,uctor et Emergo, stept i, boven het ker kelijk leven geschieven. De kerk staat te midden van de branding van het leven en meer dan ooit rijst de vertwijfelde vraag wie zal ons het goede doen zien De ver schillende voorstellen op het agendum, in zake de verlaging der emeritaatsgelden en vergaderkosten, spreken hier duidelijke taal, ook al is blijkens de acta van de Middel- burgsche Synode van 1896, hier geen nieuws onder de zon. Echter al dringt deze tijd tot ingrijpende bezuiniging, vitale belangen mo gen niet worden geschaad. De kerk gelooft dat de God van Elia en van de weduwe van Zarphat nog leeft. Hij spreekt en het, is er, Hij gebiedt en het staat er. En aan het offer zijn allen nog niet toe. De kerken blijven tot den arbeid geroepen, zoowel in eigen kring als gezamenlijk. Wc leven in een tijd, waarin alles wankelt en het voor of tegen den Christus al duidelijker naar voren komt. Men predikt de almacht van den staat en de predikers van ongeloof en revolutie vinden bij velen gehoor. De pei lers van de fundamenten van het geestelijke> maatschappelijke en huiselijke leven tracht men omver te werpen. De kerk moet ook in een tijd van zooveel vraagstukken als de on ze blijven een stad boven op een berg. En dat kan zij door de genade Gods. Gebed, waakzaamheid en verootmoediging blijven geboden. Er is veel te danken, als wij den ken aan Willem van Oranje, den vader des vaderlands, of aan het werk der zending, waartoe de vorige synode van Middelburg de kerken mobiel heeft gemaakt, en die een vlucht heeft genomen, waarop alle corpora ties jaloersch zijn. Te danken ook, omdat God de Gereformeerde kerken bewaarde bij Zijn Woord en op velerlei terrein veel gaf •;e doen. Echter moet voortgearbeid, want van alle kanten komt het geroep Kom over cn help ons Zoowel uit ons land als uit Indië en het buitenland. Evangelisatie en zending zijn noodzakelijk en gebiedende eisch, zal de kerk zelf leven, zich geven voor de komst van Gods koninkrijk door te ge hoorzamen aan den eisch van Christus, fciijft een onafwijsbare noodzakelijkheid. Als wij Gods voetstappen beluisteren moeten wij arbeiden als zouden wij altijd leven en leven als zouden wij elk oogenblik kunnen worden opgeroepen. Hoeveel zonden en gebrek ook ,n de Gereformeerde kei-ken gevonden wor den, God hoort en zal ons den weg wijzen, ook in de te nemen beslissing inzake de gezangen, waarvan het pro en contra is be pleit. God hoort, dat leert ons ook de ge schiedenis van 1834. De geslachten gaan heen en van de afge vaardigden van de Synode van 1896 is nog slechts een enkele in het leven. Spreker herinnerde aan de verliezen die de Theolo gische School leed door het verscheiden van prof. L. Lindeboom en prof. dr. H. Bouwman en het a.s. emeritaat van prof. dr. A. G. Honig, om vervolgens met dankbaarheid melding te maken van het aanvankelijk her stel van den oudsten hoogleeraar van de Vrije Universiteit, prof. dr. H. H. Kuyper. Alles gaat voorbij, maar God zal zorgen voor de toerusting der nieuwe hoogleeraren in hun wetenschappelijken arbeid voor de op leiding tot den dienst des Woords. In het geloof gaan wij door den strijd tot de over winning. Het laatste woord is aan den Christus, Die deze synode bestrale met Zijn Heiligen Geest. Wij worstelen nog een wei nig tijds, maar wij zullen ontkomen, want door Gods genade gaan wy den hemel in en erven koninkrijken. Hierna droeg spreker de synode in den gebede aan God op. Vervolgens werd een aanvang gemaakt met de behandeling van het lijvige agendum. Bij eerste vrije stemming werd gekozen tot president met 45 van de 55 uitgebrachte stemmen dr. K. Dyk te 's-Gravenhage. Tot assossor werd gekozen na drie vrije stemmingen, bij herstemming ds j. L. Schouten te Amsterdam met 28 stemmen, tegen 25 op dr. J. J. Miedema te Groningen, terwijl 2 stemmen blanco waren. Tot eerste scriba werd by eerste vrije stemming gekozen met 45 stemmen dr. G. Keizer te RhedenDe Steeg en tot tweede scriba bij tweede vrije stemming met 46 stemmen dr. J. Thys te Zwolle. (De zitting duurt voort.) Het synodale agendum. Het -gendum van de generale synode der Geref. kerken beslaat bijkans 50 pagina's en is verdeeld in 16 hoofdstukken, die achter eenvolgens handelen over het leerboek voor de catechisatiën, waarvan als rapporteur zal optreden ds. J. L. Schouten van Amsterdam. Hoofdstuk 2 gaat over de liturgie, waarbij aan de orde komt het rapport inzake de uitbreiding van den bundel „Eenige ger rin gen", alsook een heele reeks van uitspraken van kerken, classes en particuliere synoden. Hoofdstuk 3 handelt over de Theologische School. Het rapport zal worden uitgebracht door den secretaris van bet curatorium, dr. K. Dijk van Den Haag. Hierbij komt tevens ann de oide de ontslagname van prof. dr. A.

Vlissingse Courant | 1933 | | pagina 1