500 25 WiïSLEÏ MAANDAG 21 AUGUSTUS EERSTE BLAD No. 196 71e Jaargang 1933 Iliiiait: Firma F. VAH DETEIDE )r„ IMstnil ül-SO, (liasinp. lalal. 10, Pislrtkning 6(287 Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke Feestdagen GEMEENTEBESTUUR STADS- EN PR0VINC1EN1EUWS VLISSINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS: Voor alle gemeenten op Walcheren en waar agentschappen geves tigd zijn ƒ2.20 per 3 maanden. Franco door het geheele rijk ƒ2.50. Voor België, Duitschland en Frankrijk ƒ3.40. Voor de overigè landen bij wekel. verz. 3.20. Afzonderlijke nrs. 5 cent. ADVERTENTIEPRIJS: Van 1—5 regels ƒ1.25; iedere regel meer 25 cent. Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ct. p. regel. Kleine advertenties van 15 regels 50 ct Iedere regel meer 10 ct. (max. 10 regels). Bij 3 maal plaatsing van 15 regels /l.—, alles bij vooruitbetaling. De abonné's in 't bezit eener Polis, zijn GRATIS verze kerd tegen ongelukken voor gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij dood door een ongeluk. gulden bij verlies van een hand, voet of oog. gulden bij verlies van een duim gulden hij verlies van een wijsvinger gulden bij verlies van eiken anderen vinger AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIGING „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS" Dit nummer bestaat uit 2 bladen BESCHIKBAARSTELLING GELDEN BIJZONDERE SCHOLEN. Burgemeester en Wethouders van Vlissin- gen brengen ter openbare kennis, dat door den Raad dier gemeente in zijn op 18 Augus tus 1933 gehouden vergadering is besloten de gevraagde medewerking te verleenen aan het R.-K. Kerkbestuur van den H. Jacobus den Meerdere voor het aanschaffen van leermiddelen voor de U.L.O.-school en aan het bestuur der Vereeniging voor bijzonder lager onderwijs op Gereformeerden Grond slag voor het aanbrengen van richels onder banken van zijn school aan de Vekuijl Quak- kelaarstraat. Vlissingen, 21 Augustus 1933. Burg. en Weth. voornoemd, VAN WOELDEREN. De Secretaris, F. BISSCHOP. Onze badplaats. Het bezoek van pleizierreizigers uit België aan onze badplaats blijft nog steeds voort duren. Gisteren kwamen hier aan de „Zee land" met 260 en de „Friesland" met 250 per sonen. Ook uit Noord-Brabant hebben vele per sonen met autobussen een bezoek aan onze badplaats gebracht, terwijl uit verschillende deelen van onze provincie vele vreemdelin gen werden opgemerkt. De 50.000e bader. Nu wij gedurende het badseizoen bijna voortdurend mooi weer hebben gehad, wordt er druk gebruik gemaakt van het bad. Het kan verwacht worden dat Woensdag of Donderdag a.s. het 50.000e bad zal worden genomen, wat het vorig jaar eerst op 30 Augustus plaats had. De jeugdherberg „Scheldestroom". Zaterdagavond werd voor het eerst in een seizoen de 1000e bezoekster in de jeugdher berg geboekt. Het was een Engelsch meisje, genaamd W. A. Soar, van Upminster. Het bestuur van de jeugdherberg was aan wezig om de 1000e bezoekster eenigszins fees telijk te ontvangen. De tafels waxen met bloemen versierd. Alle bezoekers(sters) van de jeugdherberg vereenigden zich in de eetzaal. Door den se cretaris* werd de 1000e bezoekster binnenge leid, waarna de voorzitter de heer M. Laer- noes, haar 't welcome toeriep en in een wel gekozen speech haar mededeelde, dat aan haar de eer te beurt was gevallen nummer 1000 te zijn. Spreker hoopte, dat zij met haar vrienden en vriendin een prettige vacantie in Vlissingen en op ons mooie eiland Walcheren zou doorbrengen en bood haar namens het bestuur van de jeugdherberg een groote foto in lijst aan van het Villapark met Boulevard afkomstig uit de collectie van den heer Dert, alhier. Hierna wetrden alle aanwezigen onthaald en was deze plechtigheid weer geëindigd. In 1932 waren totaal 639 bezoekers (sters) in 1933 (half Augustus) reeds 1000, voorwaar een groote vooruitgang Hieruit blijkt, dat Vlissingen c.q. Walcheren ook bij de jeugd meer in trek komt. St. Joseph-ziekenhuis. De R.-Kath. Dames-zangvereeniging onder leiding van den heer Adr. Hollaers, gaf gis terenmiddag haar jaarhjksch concert voor pa tiënten, ouden van dagen en belangstellen den in den tuin van genoemde inrichting. Het welgekozen programma dat 10 num mers bevatte, werd met veel aandacht ge volgd en verdienstelijk uitgevoerd. Door een der bestuursleden werd namens alle toehoorders dank gebracht voor dit con cert en daaraan toegevoegd, dat het bestuur zich voor dergelijke attenties ten zeerste houdt aanbevolen. OPENBARE LEESZAAL EN BIBLIOTHEEK Nieuwe aanwinsten in Juli en Augustus 1933. Neder1 andsche en in het Ned. vert, romans* Hopman De proeftijd. KiellandArbeiders. LatzkoM&rcia reale (Oostenr. oorlogs verhaal). Menfes: Het geslacht der Santeljano's. 10 bdn. Werumeus BuningEen zeeofficier. Oranjeman en andere verhalen. Duitsche literatuur: Heine Sammtliche Werke. Rilke Das Buch der Bilder. Idem Frühe Gedichte. Idem Geschichten vom lieben Gott. Idem Das Marien-Leben. Idem Neue Gedichte. IdemDas Stundenbuch. Populair wetenschappelij- ke werken: Aulèn Vragen aangaande Christus. 1924. Coster Marginalia 3e dr. 1921 (gedach ten over Leven en Mensch). HeroldHet leven van Boeddha. 1925. Geïll. Heukels De relativiteitstheorie van Ein stein. 1923. Geïll. Idserda Foto-gidsje 2e herz. dr. 1924. Geïll. KorffOp weg naar een nieuwe levens eenheid. 1931. LudolphHet monteursboek2e dr. 1930. Geïll. Man, de Massa en leiders. 1932. Obbink en BrouwerInleiding tot den bijbel. 1928. Geïll. Pierson Oudere tijdgenooten3e dr. 1922 RaptschinskyBlank en geel in het Verre Oosten. 1923. Suarès Krishnamurti. 1933 (vertaald). Valkema BlauwSchilderen met olieverf. 1S33. Geïll. Volkenbond, Desamenstelling en inrich ting. 1924. Waegeningh, vanGrondbeginselen der radio-ontvang- en zendtechniek. 1932. Gem. In de leeszaal: Meyier, de De technische vraagbaak voor Nederland en koloniën, handb. (met) gege vens, wenken en prijsberekeningen op tech nisch en bouwkundig gebied4e dr. 1929. Geïll. MIDDELBURG. Polder Walcheren. In de Zaterdag in het polderhuis te Mid delburg gehouden algemeene vergadering van den polder Walcheren wenschte de voorzitter de heeren Jeronimus en Goethals geluk met hun herbenoeming en verzekerde den heer van Loo, nadat deze den voorgeschreven eed heeft afgelegd, dat hij in den polder een aan gename vergadering zal vinden, waar de sa menwerking ook met de commissarissen voor het gebouwd goed is. Vervolgens wijst spr. op het vertrek van den heer Dumon Tak als raad. Door droeve omstandigheden kon deze in de voorjaarsvergadering niet aanwezig zijn en had trouwens toch aan spr. gevraagd niet te veel te spreken bij het afscheid. De voor zitter is echter overtuigd dat de vergadering niet tevreden zou zijn, als spr. niet met een bescheiden woord sprak over den scheidenden raad en over hetgeen deze als commissaris en raad voor den polder heeft gedaan. Als spr. zich afvraagt hoe het komt, dat de heer Tak zulk een grooten invloed had, dan vindt spr. daarvoor twee eigenschappen. Ten eerste de groote belangstelling in en liefde voor de pol derzaken en waterstaatszaken, en ten tweede de gave, om zelfs bij vlugge kennisname van voorstellen en vragen, direct de hoofdzaak er van te begrijpen en dan direct een conclusie te trekken al moge die dan ook niet steeds de juiste zijn geweest. Spr. meent den heer Tak daarvoor nog eens oprecht dank te mogen brengen en den wensch uit te mogen spreken, dat hij in zijn nieuwe woonplaats nog jaren van rust en gezondheid zal mogen doorbrengen. Hierna staat spr. stil bü het overlijden van den heer mr. Heijse. Deze was ook jaren lang commissaris. De laatste jaren zag men hem minder op de vergaderingen tengevolge van zijn slechten gezondheidstoestand. Doch vroe ger heeft hij steeds groote belangstelling voor de polderzaken getoond. Bij de behandeling van het voorstel tot aangaan van een leening van 100.000, zeide de heer Van der Feen geen bezwaar te heb ben tegen het voorstel, maar spr. vraagt of voor het aanbrengen van een pakwerk aan den voet van het duin te Zoutelande en voor het vervangen van Vilvoordsche glooiing door glooiing van Zuilenbasalt aan de Zuidwate ring wel een besluit is genomen. De voorzitter zegt, dat het eerste is toege staan en het tweede was noodig om storm schade te herstellen. De heer Castel stelt een vraag in gelijken geest inzake de afwateringswerken beoosten het kanaal. De voorzitter zegt, dat dit gevoteerd is. De heer Van der Minne wijst er op, dat in het ontwerp-besluit staat werken aan de Noord- en aan de Zuidwatering en vraagt welke werken aan de Noordwatering zijn be doeld. De voorzitter zegt, dat dit betreft het werk aan den voet der duinen by Zoutelande. Bij de rondvraag herinnert de heer Jeroni mus aan zijn vraag betreffende sluisdeuren aan den Ouden Vlissingschen weg. De voorzitter zegt, dat dit nog bij den in genieur in onderzoek is. De heer Castel wijst op het uitdiepen van den watergang van Kleverskerke naar Veere. Daarbij is over een deel de grond, die in het midden is uitgegraven, tegen den berm aan geworpen, met gevaar dat de watergang weer grond binnenkrijgt, vooral omdat geen be schoeiing is aangebracht. Spr. acht dit geen goede methode van werken. Hij heeft er het dagelij ksch bestuur reeds op gewezen. De heer Simonse, raad, zegt, dat de heer Castel hem op een excursie spr. weet niet meer of het te Haarlem of te Alkmaar was over deze kwestie heeft gesproken. In de eerstvolgende vergadering van het dagelijksch bestuur is de zaak toen ter tafel gekomen. Het is gebleken, dat hier geen andere gele genheid was om den grond kwijt te raken, en daar de watergang hier wat breeder is, was het bezwaar niet zoo groot om den grond tij delijk aan den kant te leggen. Daarbij bracht het geen extra-kosten mede. De heer Castel dankt voor de inlichtingen, maar is daarmede nog niet tevreden over de wijze van werken, hij blijft voorstander van verwijdering van uitgegraven grond. Hierna sluit de voorzitter de vergadering, die gevolgd is door een bijeenkomst van com missarissen ter opmaking van een aanbeve ling voor de benoeming van een raad in de vacature-Dumon Tak. Muziekuitvoeringen. Het Middelburgsch Muziekkorps geeft mor gen, Dinsdag, een uitvoering op het Molen water te acht uur. Zondag 27 Augustus zal van 12 tot 1 uur een concert in de Abdij worden gegeven. OOST- EN WEST-SOUBURG. Een concert. Woensdag a.s., des avonds 8 uur, geeft het Souburgsch fanfarecorps „Vlijt en Volhar ding", een uitvoering op het Oranjeplein. Programma 1. Défilé des Nations, marsch, L.Fremaux 2. Le Secret de la Boliemienne, ouverture, A. Masard. 3. Nelly, concertwals, Reuland. 4. Fantasie op motieven van Frans Schubert. 5. Mozaique de l'opera „Martha" Flotow. 6. Fant. sur l'opera „Der Freischutz" C. M. von Welter. 7. Belle Bergère, Divertissement Pastorale. 8. Finale. BIGGEKERKE. Gemeenteraad. In de Vrijdagmiddag gehouden vergade ring van den raad was de heer Dommisse afwezig. Mededeeling wordt gedaan, dat aan subsi die ingevolge het Werkloosheidsbesluit 1917 verschuldigd is 180 per kwartaal over 1933, doch dat over 1932 te veel is betaald 132. Vastgesteld wordt een overeenkomst met de gemeente Middelburg inzake hulpverlee ning by brand. Door J. de Nooijer, D. A. Nusteleijn en A. P. Puijpe is een verzoek gedaan om ten be hoeve van hun kinderen, die door de geïso leerde ligging van hun woningen (het Pomp station) zy'n aangewezen op het strand, te worden vrijgesteld van de verplichting tot betaling van recht voor het plaatsen van tenten op het strand. B. en W. meenen, dat voor de aangevoerde motieven veel te zeggen valt en stellen voor een kostelooze vergun ning te geven, waartoe zonder hoofdelijke stemming wordt besloten. Naar aanleiding van het schrijven van den inspecteur der volksgezondheid inzake aan sluiting bij een der ziekenhuizen voor de ver pleging van lijders aan besmettelijke ziekten, deelt de voorzitter mede, dat B. en W. geen overwegend bezwaar hebben tot aansluiting indien de thans geraamde kosten van drie cent per inwoner ook werkelijk zullen gelden. B. en W. meenden, dat een oplossing was ge vonden in de overeenkomst met „Bethesda" en zij achten dit ook voor de gemeente een betere, dan nu wederom wordt voorgesteld. Ook de heer P. Janse meent, dat de gevon den oplossing goed is en het is voor hem de vraag, of we weer niet zullen worden gedre ven in een richting die we niet wenschen. Spreker wil alles doen om by „Bethesda" te blyven. Nadat de voorzitter heeft geantwoord, dat, door te zeggen, dat er tegen de door den inspecteur geopperde indeëen geen overwegend bezwaar bestaat, we ons aan niets binden, wordt besloten in dien zin te antwoorden. De door B. en W. met den bouwkundige ontworpen bouwverordening wordt overgelegd en met eenige wijzigingen vastgesteld. De begrooting voor 1934 wordt aangeboden, waarbij de voorzitter opmerkt, dat deze we derom geen ongunstig beeld geeft en sluitend kan worden gemaakt zonder bijzondere be perkingen of verhoogingen van belasting. De rekening over 1932 wordt voorloopig vastgesteld met een batig slot van 2593 voor den gewonen dienst en een nadeelig slot van 8643 voor den kapitaaldienst. Uit de door B. en W. overgelegde verantwoording blijkt, dat dit laatste zijn oorzaak vindt in de betalingen ten behoeve van de wegsverbete- ring in de kom, waarvoor van de Provincie nog niet de toegezegde bijdrage van 75 is ontvangen, omdat met de indiening der de claratie wordt gewacht tot alles is betaald. Bij de rondvraag wijst de heer Lampert er op, dat nog verschillende auto's den afgeslo ten kant van het dorp inslaan en vraagt of het bord wel juist is geplaatst. De voorzitter antwoordt, dat het bord zoo goed mogelijk is geplaatst, doch kan zich voorstellen, dat vreemden het niet waarnemen. Spr. meent, dat het zeer gewenscht is, een witte pijl op de straat te trekken om een duidelijker aan wijzing te geven. Hij zal dit in B. en W. be spreken. GOES. Een ernstig ongeluk. De vorige week is de heer J. Boonman uit Schore, toen hij met zijn motorfiets te Goes reed in botsing gekomen met een vracht auto. Hij brak daarbij het linkerbeen. Hoe wel het ongeluk zich aanvankelijk niet ern stig liet aanzien, hebben zich complicaties voorgedaan en moest men tot afzetting van het gebroken been overgaan. Dit heeft echter niet meer mogen baten. Zaterdag is de heer B. i'n het ziekenhuis „St. Joanna" te Goes, waarheen men hem na het ongeluk heeft vervoerd, overleden. OOSTBURG. Wiclerwedstry Jen. Na vier avonden in den loop van den zo mer is thans, met de rennen op jl. Zaterdag 19 Augustus, een einde gekomen aan die wielerwedstrijden op de wielerbaan alhier, waarvan de bedoeling was, jongelieden uit Zeeuwsch-Vlaanderen een kans te geven, zoo als de voorzitter mr. Erasmus bij het uitrei ken der prijzen zeide. Van de 20 jonge ren ners, die hebben medegedongen, zijn er geen uitgevallen. De bedoeling was uit deze wed strijden jonge renners, in wie iets zit, naar voren te brengen, om later gelegenheid te hebben aan de wereldmarkt te komen. Dezen laatsten avond werd een omniummatch ver reden tusschen een 5-tal renners, die reeds eenige ervaring hadden en welke de volgende uitslag had 1. R. Herman, 2. Ant. de Clercq, 3. A. Baart, 4. J. Verschueren en 5. L. Bos nians. De groote beker werd gewonnen door Herman, terwijl andere prijzen ten deel vie len aan de overigen. Van de jonge renners in een individuee- len wedstrijd bekwamen R. Gillis, IJzen- dijke, 17 punten, H. Bruggeman, Sluis, 13 p., J. Sol, Oostburg, 12 p., I. Aalbregtse, Zuid- 'zande, 9 p., I, de Kant, Oostburg, 8 p., J. de Bruijne, Oostburg, 7 u., A. Guisquière, Oost burg, 4 p., M. Hol, Aardenburg, 3 p., C. de Martelaere, Groede, 3 p., J. de Smit, Middel burg, 2 p., C. J. de Looze, Groede, 2 p., P. Martens, IJzendijke, 2 p., A. Duininck, Zuid- zande, 1 p., J. van Dijke, Goes, J. Stokker- man en P. Stokkerman, beiden Oostburg, en A. Rammeloo, Philippine, alien 0 punten. De kleine beker werd het eigendom van Gillis, terwijl de overigen keuze hadden tus schen diverse kunst- en nuttige voorwerpen. HOOFDPLAAT. Festival. Ter gelegenheid van het 35-jarig bestaan van de muziekvereeniging „Oefening baart Kunst" alhier, werd een internationaal fes tival gehouden, waaraan door een 10-tal ge zelschappen uit omliggende plaatsen werd deelgenomen. Om half drie werd de stoet opgesteld en onder het beurtelings blazen van marschen door de schitterend versierde stra ten gemarcheerd. Op de hoeken der straten waren verschillende eerepoorten geplaatst, waardoor de gemeente een feestelijk aanzien kreeg. Om 4 uur werd met de concerten be gonnen, welke door een groot aantal belang stellenden werden beluisterd. Tot laat in den avond bleef de gezellige drukte voortduren. Het feestcomité kan met genoegen op dezen zoo goed geslaagden dag terugzien. TERNEUZEN Brand. Gisterenavond om 6 uur brak door het om vallen van een petroleumstel, dat in de keu ken stond, brand uit in de woning van den heer .V. Rouw aan den Baandijk te Ter N:u- zen. Het vuur verspreidde zich zoo snel, dat aan blusschen en het redden der meubels niet te denken viel. Toen de brandweer arriveerde bepaalde zij zich in hoofdzaak tot het nat houden der aangrenzende woning van den heer de Put ter. Deze woning kreeg veel waterschade. De woning van den heer Rouw brandde tot den grond toe af. Eerst om 9 uur kon de brandweer inrukken Het huis was tegen brandschade verzekerd, de inboedel echter niet. Een gouden jubileum. Heden herdacht de heer N. J. Harte, redac teur van de „Ter Neuzensche Courant" den dag, waarop hij vóór 50 jaren in dienst trad bij de typografische afdeeling van de uitge versfirma P.J. van de Sande te Ter Neuzen. De heer Harte is van typograaf opgeklom men tot verslaggever en redacteur van de „Ter Neuzensche Courant". Hij is sedert de reorganisatie secretaris van de Zeeuwsch-Vlaamsche Kamer van Koophandel, in welke functie hij veel heeft gedaan in het belang van den handel. De jubilaris mocht op de.zen dag vele blij ken van belangstelling ontvangen. Scheepvaartbeweging. Van 1 Januari tot en met 31 Juli 1933 zijn ,r> totaal opgeschut 1230 zeeschepen met een tonneninhoud van 1.140.665 N.R.T. In de overeenkomstige periode van het vcrig jaar waren de cijfers 1551 zeeschepen, metende 1.276.600 N.R.T. Een en ander geeft dus een vermindering te zien van 321 schepen en 135.935 N.R.T. MARINE EN LEGER De luitenant ter zee le klasse J. van der Fer, wien vergund is uit Oost-Indië terug te keeren, is 9 Augustus aan boord van het mo torschip „Indrapoera" van Batavia vertrok ken, wordt 30 Augustus te Marseille en daar na hier te lande terugverwacht. De officier van den marine-stoomvaart dienst le klasse K. J Metz, dienende aan boord van Hr. Ms. „Heemskerk", is 26 Aug. as. ter beschikking gesteld en op dien datum aan boord van den bodem vervangen door den officier van den marine-stoomvaartdienst le klasse H. J. Oldmans. KERK- EN SCH0OLNIEUWS Generale Synode der Geref. Kerken. Zooals reeds is gemeld, komt de Generale Synode der Geref. kerken in Nederland a-.t jaar in gewone driejaarlijksche zitting bijeen, welke morgen aanvangt. De Particuliere Synode van Zeeland heeft de volgende predikanten en ouderlingen af gevaardigd Ds. A. C. Heij te Koudekerke ds A. Scheele te Kapelle-BiezelingeC. Pouwer te Middelburg en E. Tange te Ril- land-Bath. Als prae-adviseerende leden treden op de hoogleeraren prof. dr. C. van Gelderen, prof. dr. F. W. Grosheide, prof. dr. G. Ch Aal- ders, prof. dr. V. Hepp en prof dr. J. Wa terink, allen van de Theoi. Faculteit der Vrije Universiteit en prof dr. A. G. Honig, prof. dr. J. Ridderbos prof. dr T. Hoekstra en prof. dr. S. Greydanus, allen van de Theol. School te Kampen. Elke Particulier Synode vaardigt twee pre dikanten en twee ouderlingen af. Zuid- Holland en Friesland zijn echter gesplitst in Zuid en Noord, terwijl Brabant en Limburg gecombineerd zijn. De classes Graafschap Bentheim en Oostfriesland en Batavia heb ben de rechten van een Paiticuliere Synode. Vanavond zal ter inleiding van de Synode een bidstond worden gehouden, waarin zal

Vlissingse Courant | 1933 | | pagina 1