500 150 25 Aart CHIEF WHIP wordt reeds jaren het Eerediploma van het Institute of Hygiene toegekendQeen hetere ga rantie voor zuiverheid en kwaliteit is denkbaarEisch de sigaret die van gegarandeerd 100Zuivere Virginia- Tabak vervaardigd wordt 19 AUGUSTUS EERSTE BLAD VIRGINIA No. 195 71e Jaargang 1933 lillin: firma F. OOK BE VELDE Ir., ffalslraal 5840, Vlissingen. Tslai. 10. Pasfrehoing 60081 Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke Feestdagen Plaatselijk Crisis-Comité BINNENLAND STADS- EN PROVINCIENIEUWS 13.30 14.05 14.37 15.07 VLISSINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS: Voor alle gemeenten op Walcheren en waar agentschappen geves tigd zijn ƒ2.20 per 3 maanden. Franco door het geheele rijk ƒ2.50. Voor België, Duitschland en Frankrijk ƒ3.40. Voor de overige landen bij wekel. verz. 3.20. Afzonderlijke nrs. 5 cent. ADVERTENTIEPRIJS: Van 1—5 regels ƒ1.25; iedere regel meer 25 cent. Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ct. p. regel. Kleine advertenties van 1—5 regels 50 ct Iedere regel meer 10 ct. (max. 10 regels). Bij 3 maal plaatsing van 15 regels 1.—, alles bij vooruitbetaling. De abonné's in 't bezit eener Polis, zijn GRATIS verze kerd tegen ongelukken voor gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij dood door een ongeluk. galden bij verlies van een hand, voet of oog. gulden bij verlies van een duim gulden bij verlies van een wijsvinger gulden bij verlies van eiken anderen vinger AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIGING „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS'' Dit nummer bestaat uit 2 bladen In den loop der laatste weken werden aan het bureau van ons blad de volgende giften ontvan gen Gedeelte Politie-per- soneel (2 weken a 3.40 per week) 6.80 Pers. Firma Kreym- borg - 3. Vorige opgave - 4811.48 Totaal ƒ4821.28 Het giro-nummer van het Plaatselijk Crisis-Comité is 195800. Belangrijke verklaring van minister Slotemaker de Bruine. Het Haagsche Correspondentie-bureau meldt Naar aanleiding van geruchten omtrent een vermindering der sociale uitgaven van ongeveer 42 millioen gulden op de rijksbe- grooting 1934, hebben wij ons tot den minis ter voor sociale zaken gewend met het ver zoek daaromtrent eenige nadere inlichtingen te mogen ontvangen. Minister Slotemaker de Bruine was zoo welwillend deze te willen geven en begon met de opmerking1 te maken, dat de uit drukking „sociale zaken" nog al vaag is, daar ook andere departementen sociale uit gaven hebben. „Maar wat mijn departement betreft", al dus de minister, „kan ik u mededeelen, dat ik er voorshands in geslaagd ben om op mijn begrooting voor 1934 voor tuberculose-be- strijding, kinderuitzending, drankbestrijding, enz. dezelfde bedragen uit te trekken, als welke op de begrooting-1933 voorkwamen. Voor werkverschaffing, steunverleening, moreelen steun aan te werk gestelden en steun voor den opbouw van Drente kwamen op de begrooting-1933 geen afzonderlijke ar tikelen voor. Deze zaken waren begrepen onder een ruim begrootingsartikel. Echter heb ik voor elk van deze onderwerpen op de begrooting voor 1934 uitgetrokken, datgene, wat tot nog toe voor deze posten uitgegeven is, zoodat op de genoemde sociale uitgaven geen vermindering is toegepast". Vervolgens vroegen wij den minister of hij een vermoeden had, hoe geruchten als het bovenbedoelde, in de wereld kwamen. Hierop antwoordde de minister „Ik ver moed, dat dit gerucht in verband staat met een zeer aanvankelijke raming, die destijds, vóór mijn optreden, is gemaakt en die mij is gebleken zeer aan den ruimen kant te zijn. ik herhaal echter, dat op de begrooting voor 1934 voorshands op sociale, moreel© en hygiënische punten niet is gekort." „Maar het departement van sociale zaken Zaken zal toch ongetwijfeld ook bij moeten dragen in de algemeene bezuiniging V' »,Ik erken volledig mijn plicht om ernstig mede te werken aan een blijvende verlaging van 's rijks uitgaven" antwoordde de minis ter hierop„Als ik voor sociale, moreele en hygiënische voorzieningen hetzelfde heb uitgetrokken als vroeger, spreekt het van zelf, dat er geld moet worden bespaard, o.a. door versobering van de diensten Wanneer mijn begrooting verschijnt, zal wel blijken hGeveel daardoor gevonden is". De opheffing van lagere scholen. Op de schriftelijke vragen van het Tweede Kamerlid mej. Gxoeneweg betreffende de op heffing van openbare scholen en de mogelijk heid hieromtrent overleg te plegen met de volksvertegenwoordiging, heeft de minister van onderwijs, kunsten en wetenschappen geantwoord, dat het hem bekend is, dat de circulaire, waarin hij omtrent zijn bezuini gingsplannen mededeeling deed aan verschil lende burgemeesters, hier en daar onrust heeft gewekt. Dit is volgens mr. Marchant bij het nemen van maatregelen tot beperking van uitgaven voor het onderwijs verklaar baar, doch veelal onvermijdelijk. De circu- 77® kan z-h geen redelijken grond gevën tijfel aan de juistheid van de opvatting, die hij huldigt ten aanzien van het twee ledige doel van de openbare school. De minister verklaart de noodige maatre gelen genomen te hebben om onvoldoende doordachte onherroepelijke besluiten te voor komen en om aan belanghebbenden alle ge legenheid te bieden hun bezwaren te zijner kennis te brengen. Het is allerminst zijn voornemen geweest bij overrompeling te werk te gaan. Minister Marchant zegt prijs te blijven stellen op zoo ruim mogelijke gelegenheid tot verantwoording van zijn beleid aan de Sta- ten-Generaal. Het nemen van verdere maat regelen kan hij echter niet altijd uitstellen totdat hij ter zake van voorafgaande maat regelen verantwoording zal hebben afgelegd, zoo betoogt hij. Uitstel van enkele maanden, soms zelfs van enkele weken, nadat hij zijn besluit heeft ge nomen, zou uitstel beteekenen van de noo dige beperking der uitgaven voor een jaar, terwijl die beperking in hooge mate urgent moet worden geacht. Die beperking dringt ernstiger bij den dag, aldus de minister. Juist de zorg voor ons onderwijs houdt den minister van deze urgentie steeds doordron gen. Wie talmt met de beperkingen veroor zaakt ongelukken. Ten slotte merkt de minister op, dat voor het plegen van overleg met de Staten-Gene- raal nog ruimschoots gelegenheid zal zijn bij de gedachtenwisseling over de reeds aanhan gig gemaakte wetsvoorstellen over die welke nog zullen volgen. De Rijksmiddelen. Het zal den minister van financiën, die in de volgende maand bij het parlement onge twijfeld met een bezuinigingsbudget zal ko men, vermoedelijk thans een psychologisch minder juist oogenblik lijken, dat de rijks middelen over Juli een over het geheel bevre digend beeld toonen, zoodat het afschilderen van een donkere toekomst, zooals bij derge lijke budgetten past, wel eenigermate moei lijk wordt. In totaal brachten de rijksmiddelen over Juli 30.3 millioen op of V/2 millioen min der dan was geraamd en niet minder dan bijna f 4>/£ millioen meer dan in Juli 1932. Wat de laatste vergelijking betreft, moet natuurlijk in aanmerking worden genomen, dat dit jaar opcenten op een 3-tal bronnen werden geheven. De vergelijking met de raming is evenwel in alle opzichten gunstig, ook al bleef de opbrengst beneden de raming. Allereerst dient hierbij in het oog te worden gevat, dat de vacantiemaand Juli, een maand boven dien dat de meeste nieuwe aanslagbiljetten nog niet zijn uitgereikt, voor de inkomsten belasting als regel niet voordeelig is. Deze bleef dan ook thans bij een opbrengst van 214 millioen ruim 1.9 millioen bij de ra ming ten achter. Belangrijk onder de raming bleven ook de successierechten en wel met 8.6 ton bij een opbrengst van 2.1 millioen. Merkwaardig is de lage ontvangst bij het tabaksaccijns, dat geraamd is op 2 1/3 mil lioen en slechts 1 2/3 millioen opleverde. Minder verrassend met het oog op de zo mermaanden treft het, dat het accijns op het gedistilleerd bij een opbrengst van f 2.4 millioen ongeveer 4 ton onder de raming bleef. Juli is voor de vermogensbelasting geen gunstige maand. Thans kwam slechts binnen f 4.6 ton tegenover een raming van 8 1/3 ton. Cok het accijns op zout, op wijn en op suiker, zoomede de opcenten op het laatst genoemde accijns konden het niet tot de ra ming brengen, terwijl tenslotte de belasting op gouden en zilveren werken, de domeinen en de staatsloterij mede, doch met een luttel bedrag, onder de raming bleven. Tegenover het feit, dat de statistiekrechten iets minder opleverden dan geraamd was, staat, dat de invoerrechten met 6.4 millioen ruim één ton boven de raming uitkwamen, terwijl de loodsgelden ƒ296.250 opbrachten of ongeveer 4600 meer dan de raming. De opcenten op de invoerrechten kwamen met rond 1.095.000 bijna 2/4 ton boven de raming uit. Deze uitkomst van de bronnen, die als graadmeters van de conjunctuur plegen te worden aangemerkt, stemt alleszins tot te vredenheid. Verrassend is dé uitkomst bij de dividend en tantièmebelasting, die 3.2 millioen op leverde tegenover een raming van y8 mil lioen dus bijna 2.3 millioen meer. Een gunstig teeken is ook, dat zegelrech ten f 2.8 ton en de registratierechten 1.9 ton boven de raming uitkwamen. De grondbelasting, het accijns op het ge slacht, dat op bier en de opcenten op het bieraccijns konden het tot iets boven de ra ming halen. De uitkomst over de eerste 7 maanden van dit jaar is, dat de middelen 16 millioen be- CHIEF WHIP De beste sigaret .voor Uiv gezonclheid! neden de opbrengst van verleden jaar en 4.8 millioen beneden de raming bleven, een uitkomst, die gezien den slechten economi- schen toestand in het begin van dit jaar, nog betrekkelijk gunstig mag worden genoemd. De nieuwe gouverneur van Suriname. Bij Kon. besluit van 16 Augustus 1933 is de heer dr. J. C. Kielstra, hoogleeraar aan de Landbouwhoogeschool te Wageningen, be noemd tot gouverneur van Suriname. Prof. mr. Johannes Coenraad Kielstra werd 13 November 1878 te Zwartsluis geboren. Hij doorliep het gymnasium te Middelburg en studeerde daarna aan de universiteit te Lei den in de rechtswetenschap, waar hij op stel lingen promoveerde. In 1903 werd hij Indisch rechterlijk ambtenaar en vertrok in datzelfde jaar naar Ned.-Indië, waar hij verschillende ambten heeft vervuld. In 1926 werd prof. Kielstra tevens bijzon der hoogleeraar aan de universiteit ie Utrecht in tropische staatshuishoudkunde. Verschillende werken zijn van zijn hand verschenen o.a. „proeve eener inleiding tot de koloniole staatshuishoudkunde" in 1908 ,de suikerindustrie op Java en hare behoefte aan grond" in 1919 en „het koloniale vraag stuk van dezen tijd" in 1928, terwijl hij in verschillende tijdschriften artikelen publi ceerde. Prof. Kielstra, die den rang heeft van re- serve-majoor, is voorzitter van de Vereeni- ging van Verlofsofficieren. Zeebaden. In de week van Zaterdag 12 tot en met Vrijdag 18 Augustus zijn in het gewone bad genomen 3944 baden, waarvan 1964 door dames en 1980 door heeren en in het volks- bad 2892 baden, waarvan 1462 door dames en 1430 door heeren. De hoogste temperatuur van de lucht was 74 graden en de gemiddelde temperatuur van het water 66 graden. Het nieuws van den dag in beeld. Foto's in onze Tijdinghal. Défilé voor den aartsbisschop van Utrecht, Mgr. Jansen, ter gelegenheid van zijn 40- jarig priesterfeest. De herdenking van het 700-jarig bestaan'van Lochem als stad, een doorkijkje van oud-Lochem op het Marktplein.— De voorbereidende werkzaam heden voor den bouw van den verkeersweg over het Hollandsch Diep. Groote gedeelten zijn reeds opgespoten. Het stoomschip „Kinderdijk" van de Holland—Amerika-lijn is voor sloop naar Italië verkocht. De laatste reis van het schip. De meloenen-oogst in het Westland. Een trotsche tuinder bij de onafzienbare kassen bezig met het plukken van net-meloenen. Het vertrek van de Nederlandsche zwemsters en zwemmers die deelnemen aan den zwemwedstrijd Frank rijk—Nederland. Alliambra-Theater. De schrik van het garnizoen. Cowboy tegen wil en dank. Een zeer gezellig vacantie-program, 100 komisch, met bekende artisten als Felix Bressart, Lucie English, Adèle Sandick en in het tweede hoofdnummer William Haines. JalO€ jUHUÜ en een vóór-oorlogsche groothertogin zijn het punt van uitgang in de Bressart-film. De kampioen-domoor, onze geliefde Felix, zeilt tusschen deze drie polen heen en weer en valt van de ééne tragi-komische situatie in de andere. Alle pogingen en listen om zich van het achterlijke type te ontdoen of van den hals te schuiven, lijden een jam merlijk fiasco. Maar hoe en waardoor toch alles een goe de wending neemt hoe de lieftallige An- tonie, dochter van 'n fotograaf en begeerte object van menig manspersoon, op het einde der film de bruid wordt van den domoor, dit toont ons „De schrik van het garnizoen" op onbeschrijflijk grappige wijze. Werkelijk goed is ook de tweede, komische Wildwestfilm Way out West waarin de winst, verkregen met een vervalschte roulette gestolen wordt en de bestolene te gen wil en dank tot cowboy gepromoveerd wordt, waarbij hij het hard te verantwoor den heeft. De knappe eigenares van de ranch houdt het slachtoffer de beschermen de hand boven het hoofd, en dankt tenslotte baar leven aan haar vriendelijke houding. Een dolgrappige situatie baant den weg voor de romantiek in deze klucht, waarin alles natuurlijk op zijn pootjes terechtkomt. Met het gebruikelijk voorprogram vormt deze vroolijkheid wel een attractieven avond voor „Alhambra". Luxor-Theater. Rivalen (Kampf). Vrije opvoeding. In ademlooze spanning hebben wij de eerste hoofdfilm gevolgd. Het betreft hier een Ufa-rolprent uit de wereld der interna tionale auto-races, welke te Freiburg en Neurenberg gehouden worden en die, mede door de prachtige fotografie van het berg landschap, het hoogtepunt vormen. Ook het traditioneele liefdestintje ontbreekt in deze film niet, waarin we o.a. ontmoeten Evelyn Holt, Manfred von Brauchitsch, Kurt Ves- permann. Wie van een dramatisch gegeven houdt, moet het tweede hoofdnummer niet missen. Een jong meisje, opgevoed door haar vader, een advocaat, die aan den drank verslaafd is, wordt van jongs af aan vóór gehouden, dat zij vrij haar eigen geweten kan volgen en zelf de gevolgen van haar eigen daden moet dragen. Daardoor komen vader en dochter doorloopend in conflict met de fami lieleden en t komt zelfs tot een breuk, wan neer het meisje onder hypnose komt van een gewetenloozen speler, die door haar va der uit de handen van het gerecht gered is. Daar er nog sprake is van een jongeling, die het oprecht^ met het meisje meent, blijven moord en rechtzaal niet uit. Dank zij het. pleidooi van den vader, die op het hoogte punt van zijn verdediging aan hartverlam ming sterft, komt de jongeman vrij. Een film, waarin Norma Shearer haar talenten ten toon spreidt, bijgestaan door Leslie Ho ward, Lionel Barrymore en Clark Gable. Met het voorprogramma een aantrekkelijk geheel. Een aanrijding. Gisterenavond omstreeks 7 uur heeft in de Scheldestraat op den hoek van de Paul Kru- gerstraat, een aanrijding plaats gehad tus schen een motortweewieler en een automo biel. Beide voertuigen bekwamen eenige schade, doch de aanrijding liep zonder per- ttüüiunttttttftrifa MIDDELBURG. De ringTijderij. Zooals reeds eerder bekend is gemaakt, zal de jaarlijksche ringrijdcrij, uitgaande van Vreemdelingenverkeer, ook dit jaar in de Abdy plaats hebben en evenals altijd op den laatsten Donderdag van Augustus, die dit jaar toevallig op den jaardag der Koningin, 31 Augustus, valt. Er hebben zich 46 deel nemers aangemeld en zal ditmaal op twee bomen worden gereden. BRESKENS. Gemeenteraad. De gemeente raad te Breskens kwam giste renmiddag bijeen. Met kennisgeving waren afwezig de heeren C. de Kruijter en W. Lu- teijn. De notulen der vorige vergadering werden ongewijzigd vastgesteld. Burg. en Weth. deelden den raad mede, dat de minister van onderwijs den burge meester uitnoodigt de opheffing van school II te bevorderen. Deze zaak is in hun college besproken, doch zij konden nog geen beslis sing nemen, weshalve zij meenden te moeten volstaan met den raad van deze zaak in kennis te stellen. De rekening 1932 werd den raad aange boden en door hem voorloopig vastgesteld met een nadeelig slot in den gewonen dienst van 647.49 en een batig slot in den kapi- taaldienst van 192.50. De voorzitter antwoordde mevr. Tazelaar, dat de schuldenlast enorm toegenomen is en dat dit zeker een aansporing tot groote zui nigheid moet zijn. De begrooting 1933 werd na eenige inlich tingen, aan den heer Carels gegeven, over eenkomstig het voorstel van burgemeester en wethouders gewijzigd. De begrooting voor 1934 werd den raad aangeboden. Het kohier voor de hondenbelasting ten bedrfage van 215.25 werd vastgesteld. De bouwverordening werd na eenige dis cussie vastgesteld. Eenige wijzigingen werden hierin aangebracht, waarvan wel het belang rijkste was de bepaling, dat duinhuisjes ten minste 25 M. van elkander moeten staan. De heer Carels stelde voor dezen afstand op 15 M. terug te brengen, hetgeen geschiedde met dit voorbehoud, dat Burg. en Weth. elk geval afzonderlijk kunnen beoordeelen. Bij de rondvraag wees de heer Brand op den niet rooskleurigen toestand, welke de visscherij doormaakt. Op zijn voorstel werd besloten dat Burg. en Weth. deze zaak met de Visscherij vereeniging zal bespreken. OOSTBURG. Gemeenteraad. Gisteren werd een vergadering van den ge meenteraad gehouden, die door 6 leden werd bijgewoond afwezig was de heer Brevet. Onder de ingekomen stukken was de mede deeling van Ged. Staten, dat deze hunne be slissing over de begroeting, voor 1933 aanhou den tot October a.s. en een bericht van de instelling van een auto-markt te Middelburg hiertegen bestond bij den raad geen bezwaar. Op voorstel van Burg. en Weth. werd met 5 stemmen vóór besloten evenals over 1932, ook in 1934 een tijdelijke k' rting toe te pas sen op de jaarwedden en loonen van de ÉfeHMHÉM

Vlissingse Courant | 1933 | | pagina 1