1000 500 300 150 100 25 DONDERDAG V7 AUGUSTUS EERSTE BLAD No. 193 71e Jaargang 1933 Uitgave: Firma F. VAK DE VELDE Ir., Walstraat 58-60, Vlissingen. ïelei. 10. Postrekening 86287 Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke Feestdagen GEMEENTEBESTUUR STADS- EN PROVINCIENIEUWS BUITENLAND i Smit, VLISSINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS: Voor alle gemeenten op Walcheren en waar agentschappen geves tigd zijn ƒ2.20 per 3 maanden. Franco door het geheele rijk 2.50. Voor België, Duitschland en Frankrijk ƒ3.40. Voor de overige landen bij wekel. verz. 3.20. Afzonderlijke nrs. 5 cent. ADVERTENTIEPRIJSVan 1—5 regels 1.25iedere regel meer 25 cent. Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ct. p. regel. Kleine advertenties van 1—5 regels 50 ct Iedere regel meer 10 ct. (max. 10 regels). Bij 3 maal plaatsing van 1—5 regels ƒ1alles bij vooruitbetaling. De abonné's in 't bezit eener Polis, zijn GRATIS verze kerd tegen ongelukken voor gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij dood door een ongeluk. gulden bij verlies van een hand, voet of oog. gulden bij verlies van een duim gulden bij verlies van een wijsvinger gulden bij verlies van eiken anderen vinger AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIGING „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS" Dit nummer bestaat uit 2 bladen HANDELSAVONDSCHOOL. Aangifte leerlingen. Burgemeester en Wethouders van Vlissin gen brengen ter kennis van belanghebben den, dat aangiftJ van leerlingen voor boven genoemde school nog kan plaats hebben op Donderdag, Vrijdag en Zaterdag, 17, 18 en 19 Augustus a.s., des avonds van 79 uur, ten huize van den Directeur, Clijverstraat 57. Vlissingen, 16 Augustus 1933. Burg. en Weth. voornoemd, VAN WOELDEREN. De Secretaris, P. BISSCHOP. Een strandfeest. Het bestuur van den Vlissingschen Oranje- bond zal in samenwerking met het gemeente lijk badbedrijf een strandfeest organiseeren op 31 Augustus a.s. Om de algeme'ene deel name hieraan te bevorderen zijn de eenvou digste en bekendste spelen uitgekozen. Daar alle deelnemers zullen getracteerd worden en bovendien mooie prijzen uitgeloofd worden, zal de laatste vacantiedag een echte feestdag worden. Er dient vooral op gewezen te wor den, dat men zich tot deelname alleen kan aanmelden in school A in de Ccosje Busken- straat op de dagen, vermeld in de adverten tie, die in dit nummer voorkomtna Zater dag 26 Augustus is aanmelding onmogelijk. Het beste en zekerste is, diat de kinderen zich zoo spoedig mogelijk laten inschrijven, niet uitstellen dus I Strandconcert. De harmonie „Ons Genoegen", directeur de heer C. G. Goovaarts, geeft Vrijdagavond 8 uur een concert in de tent op den boulevard Evertsen. Programmal 1. „Marche de Concert", P. Domes 2. „Franzosische Lustspiel", ouverture, Keler-Bela 3. „Les Fleurs", walzer, E.Waldteufel 4. „Suite Ballet (4 deelen), F.Popy Pauze. 5. „Ouverture Fantasique", Govaarts 6. „Skissin aus Rusland", O.Tetras 7. „Intermezzo Sinfonico", P. Mascagne 8.„Suite-Oriental" (5 deelen), F.Popy 9. Finale. Tweede klerk Prov. stoombootdïenst. Ged. Staten van Zeeland hebben met in gang van 1 September a.s. benoemd tot 2e klerk op het kantoor van den directeur van den Provincialen stoombootdienst op de Wester-Schelde te Vlissingen, mejuffrouv; P. H. van Dijk, thans aldaar reeds tijdelijk werkzaam. Het nieuws van den dag ïn beeld. Foto's in onze Tijdinghal Een kinderhulde ter gelegenheid van het 40-jarig priesterfeest van den aartsbisschop van Utrecht. Mgr. Jansen begroet het pu bliek. Himboe in de residentie, het Me- nangkabouwsche huis van den heer Mooijen, dat na het sluiten van de Indische tentoon stelling in het Westbroekpark is blijven staan, 'heef t nu een waardige plaats gekregen in de kindertuinen aan de Mient. De brandweerschuit te 's-Gravenhage, die in geval van brand aan de achterzijde van de regeeringsgebouwen, brandweerlieden naar de plaats des onheils moet brengen. Tentoon stelling te Rotterdam van de prijsvraagin zendingen voor het stationsgebouw voor een luchthaven. De bekende telepaath Maloitz heeft weer een seance gegeven te Schevenin- gen. Opening van het rusthuis „Callao" te Katwijk. Op onze foto een interieur van het gebouw. Schietwedstrijd van den kring „Walcheren" van vrijwillige burgerwachten. Uitslag van den op 5 Augustus jl. te Vlis singen gehouden schietwedstrijd van den ^ring .Walcheren". Korpswedstrijden, max. 300 pflnten Klasse veteranen I. B. W. Vlissingen 229 P. in 138.8 sec.klasse AI. B. W. Middel burg 240 p. in 143.7 sec.klasse B I. B.W. Vrouwepolder 238 p. in 180.8 sec.II. B.W. Middelburg 208 p. in 171.4 sec.III. B.W Oost- en West-Souburg 197 p. in 180.2 sec. klasse c. i. b.W. Meliskerke 218 p, in 204 S€c*Ni BW. Vrouwepolder 205 p. in 193.4 sec.III. B.W. Middelburg 204 p. in 221.7 sec. Personeele baan wedstrijden, max. 60 p. 1. Jac. Duvekot, Vrouwepolder 57 p. 2. L. Schoe, Vrouwepolder 56 p.3. A. Geldof, Middelburg 56 p.4. B. Naaktgeboren, Vlis singen 55 p.5. J. J. Sturm, Vrouwepolder 54 p. 6. C. W. Krijger, Meliskerke 53 p.7. J. Fregeres, Vlissingen 51 p.8. A. de Bue, Gapinge 51 p.9. Matthijssen, Meliskerke 51 p.10. J. Koole, Vlissingen 50 p.11. P. Melis, Vrouwepolder 49 p.12. J. Flipse, Vrouwepolder 48 p.13. W. Blokpoel, Middel burg 48 p.14. P. C. Nonnekes, Vlissingen 48 p.15. C. Wouters, Middelburg 47 p. Vaste baan wedstrijden, max. 90 p.1. P. Brasser, Vrouwepolder 88 p.2. J. Nonnekes, Vlissingen 87 p.3. Jac. Duvekot, Vrouwe polder 87 p.4. L. Schoe, Vrouwepolder 85 p.5. P. Melis, Vrouwepolder 85 p.6. J. Flipse, Vrouwepolder 84 p. 7. L. Dingeman- se, Gapinge 83 p. 8. A. de Bue, Gapinge 83 p.9. J. C. Sturm, Vrouwepolder 83 p. 10 L. W. Krijger, Meliskerke 83 p.11. H. A. Polvliet Jr., Middelburg 82 p. Vrije baan wedstrijden K.S.O., max. 120 p. 1. L. W. Krijger, Meliskerke 116 punten, 5655 steuns 2. A. J. Freekenhorst, Mid delburg 116 p., 5654 s. 3. L. Dingemanse, Gapinge 115 p. 4. S. Louwerse, Gapinge 114 p. 5. A. Geldof, Middelburg 113 p., 56 s.6. P. Brasser, Vrouwepolder 113 p., 54 s.7. J. Nonnekes, Vlissingen 112 p. 8. J. Louws, Meliskerke 109 p.9. G. Nieuwenhuijze, Vlis singen 108 p.10. J. Wisse, Meliskerke 106 p. A. G. O. Voor de vereeniging A.G.O. zijn voor het seizoen 1933—1934 de volgende avonden vast gesteld 18 October Groot Nederlandsch Tooneel13 November concert Szekely-Feid 12 December concert Amsterdamsch trio 27 Januari en 23 Februari tooneel Cor F s. Vreemdelingen. Het bezoek van badgasten van de Belgische kustplaatsen was heden grooter dan het vo rig jaar op den derden Donderdag in Augus tus. Er kwamen heden 2177 passagiers mede, terwijl 136 auto's werden overgezet. Op 18 Augustus van het vorig jaar was het aantal passageirs 1730 en werden 96 auto's vervoerd. Met een mailboot van de lijn Ostende— Dover kwamen 284 badgasten uit Ostende aan. De boot zette de reis naar Middelburg voort, waar de passagiers werden ontscheept. Scheepvaartberichten. Het Nederlandsche stoomschip „Rossum", dat te Middelburg een lading hout heeft ge lost, is heden vandaar vertrokken en zal, na te Vlissingen gebunkerd te hebben, de reis naar Archangel voortzetten. MIDDELBURG. Gemeenteraad. Vergadering van Woensdag 16 Augustus te 2 uur. Voorzitter de heer J. Onderdijk, waarne mend burgemeester. Aanwezig 13 leden. Afwezig met kennisge ving de heeren De Bruin, Bybau, Van der Feltz en Portheine. De voorzitter deelt o.a. mede, dat Ged. Sta ten hun beslissing over het raadsbesluit tot het instellen van een automarkt hebben ver daagd, omdat zij andere gemeenten daarover moeten hooren. Aan de orde hierna is het ontwerp nieuwe bouwverordening. De voorzatter wijst er op, dat de betrokken commissies zijn gehoord en haar rapporten met de antwoorden van Burg. en Weth. nog in de gedrukte handelingen zijn kunnen wor den opgenomen. Spr. wil niet alle artikelen nagaan, doch alleen die, waarover opmerkin gen zijn gemaakt. De heer Heemskerk wijst er op, dat de ver antwoordelijkheid voor den raad moeilijk te dragen is. Het rijk heeft ditmaal miaar twee jaar gelegenheid gegeven om de verordenin gen te maken, en bij een vorige wijziging der woningwet was het drie jaar. Men moest nu in korten tijd meer dan 109 artikelen behan delen. Spr. maakt daarvan Burg. en Weth. geen verwijt, maar zoekt de schuld bij den inspecteur van de volksgezondheid, die aan raadde op zijn plan te wachten. Spr. zal gaarne de toezegging ontvangen, dat de verordening binnen een jaar nog weer eens in den raad zal worden behandeld. De voorzitter is ook van meening, dat de tijd voor bestudeering te kort was en uitstel het meest gewenscht zou zijn. Men heeft de Vereeniging van Nederlandsche gemeenten bij pogingen daartoe gesteund, doch de mi nister zeide, dat er van uitstel van den ter mijn geen sprake kon zijn. Spr. meent, dat de moeilijkheden te ondervangen zijn door nu het ontwerp aan te nemen, en later waar noodig wijzigingen aan te brengen, waartoe de praktijk zeker zal leiden. Burg. en Weth. zijn zeker bereid wijzigingen voor te stellen, als de praktijk daartoe aanleiding geeft. Als men bijv. drie maanden uitstel had gekregen, zou dit nog te kort zijn geweest om alles te overzien. Spr. hoopt, dat de raad mede zal helpen aan de vaststelling der verordening. De heer Jeronimus had gehoopt, dat de toezegging van den voorzitter van ver gaande strekking zou zijn, en wijzigingen later mogelijk zouden zijn zonder dat de praktijk was afgewacht. Nu acht hij zich ver plicht bij deze algemeene beschouwingen en kele bezwaren naar voren te brengen. Z.i. staan er dingen in, die voor Middelburg niet op hun plaats zijn, omdat men in Den Haag de zaak centraal wilde regelen. Maar spr. weigert een ontwerp te aanvaarden, dat men in Den Haag heeft gereed gemaakt. Als het op korten termijn is toegezonden, dian keurt spr. het des te meer af. Waarom, vraagt spr., is de patroonsorganisatie niet gehoord Hij acht dit een miskenning. Een principieel be zwaar acht spr. het dat de eischen voor bou wen door gemeente of bouwvereenigingen minder scherp zijn dan voor particulieren- bouw. De heer Paul zegt, dat het model aangeeft, dat alleen voor gemeente en vereenigingen afwijking is toegestaan en acht dit ook juist. Anders kan ieder een eenvoudiger soort wo ningen bouwen en nu alleen de gemeente of een vereeniging als de raad heeft vastgesteld, dat er behoefte aan bestaat. De heer Van Andel heeft ook verschillende bezwaren, o.a. dat de verordening vele ont heffingen mogelijk maakt. Spr. ziet in het ontwerp zeer vergaande overheidsbemoeiin gen. Spr. vraagt waarom men niet als bij de electrieiens een lijst van deskundige archi tecten aanlegt, die zeker volgens behoorlijke eischen zullen bouwen. Men zal nu teveel vol gens het model gaan werken en spr. vreest, dat op deze wijze revolutiebouw niet is tegen te gaan, omdat er te weinig invloed van het bouwtoezicht zal uitgaan. Deze verordening is z.i. technisch onjuist, omdat er geen goede aanw'jzingen over de soliditeit in voorko men. Sprekers deskundige voorlichter zeide hem, dat het ontwerp is „onverzorgd werk" om het maar zacht te zeggen. De heer Den Hollander heeft bij de dis cussie geen groote bezwaren vernomen en wijst op iemand, die zeide, dat als hij een spijker door zijn muur slaat zijn buurman er zijn schilderijen aan op kan hangen. Daarom acht spreker het goed, dat de gemeenten een algemeeuen leiddraad uit Den Haag hebben ontvangen. Spr. juicht het o.a. toe, dat men open bebouwing aanbeveelt. Dit is in het belang van het stadsbeeld en van het verkeer*. Men moet goed onder de oogen zien, dat afwijkingen alleen zijn toe gestaan voor woningen voor ten hoogste twee personen en als men die door particulieren laat bouwen is er geen voldoende controle, dat zij ook voor twee personen bestemd blij ven. Dit is wel het geval bij gemeente- of vereenigingsbouw. De voorzitter acht het feitelijk onnoodig te zeggen, dat Burg. en Weth. het meer eens zijn met de heeren Paul en Den Hollander dan met de heeren Jeronimus en Van Andel. Spr. kan niet toezeggen, dat de verordening weer geheel op de helling zal komen, want dan zou dezelfde verordening nog weer eens aan de goedkeuring van Ged. Staten moeten worden onderworpen, daarom acht hij zijn eerste toezegging voldoende. Het hooren van de patroonsorganisatie was niet verplicht en ook niet noodzakelijk, want het betreft hier niet alleen het belang van de bouwers, maar ook van het publiek. Het is als met het slachthuis, dat is ook niet alleen een belang van de slagers, maar ook van het publiek. De vereenigingen bouwen met geld van rijk en gemeente. Het is zeker de bedoeling parti culieren bouw zoo weinig mogelijk aan ban den te leggen en de verordening zoo soepel mogelijk toe te passen. Na nog enkele opmerkingen van sommige leden, ging de raad over tot de artikelsge- wijze behandeling. Het artikel, waarbij de bouw van meerge- zinshuizen, w.o. moeten worden verstaan naast of boven elkaar gelegen woningen, ver boden is, schrapte de raad op voorstel van den heer Jeronimus met 7 tegen 6 stemmen. Tegen schrapping de S.D.A.P. en de heer Boasson. Na nog eenige discussie werd de verorde ning zonder hoofdelijke stemming aangeno- Belichting en cariHonbespeling. Ei- was gisterenavond groote belangstelling voor de belichting van het stadhuis. Reeds voor de ontsteking der schijnwerpers waren vele vreemdelingen en stadgenooten op de Markt bijeen en gedurende het uur, dat het stadhuis in het licht baadde, was het druk met kijkers. Het bleef ditmaal niet bij de belichting, voor het eerst dit jaar klonken van 9 tot 10 ook de tonen van onzen beiaard over de stad en voldeden als altijd goed. Het was echter een verrassing, want op geen enkele wijze was daaraan bekendheid gegeven en nog gisterenmorgen was ons door iemand, van wien wij mochten veron derstellen dat hij op de hoogte was, mede gedeeld, dat het niet zou plaats hebben. Als wij nu goed zijn ingelicht, zal de heer Ferwerda ook op 23 en 30 Augustus ner, carillon van 9 tot 10 uur bespelen. DOMBURG. Opening waterleiding. De waterleiding zal in de gemeente Dom burg op Maandag 28 Augustus officieel wor den geopend door den Commissaris der Ko ningin. Tot bijwoning van deze plechtigheid zijn verschillende autoriteiten uitgenoodigd, o.a. het college van Ged. Staten, het college van Burg. en Weth. te Middelburg en Oost- kapelle en de leden van den gemeenteraad te Domburg. De burgemeester zal een toespraak houden, waarna in autobussen gereden wordt naar het pompstation bij Serooskerke. Daarna wordt de watertoren te Domburg bezichtigd, terwijl vervolgens ververschingen zullen wor den aangeboden. BRESKENS. Gemeenteraad. Vrijdagmiddag komt de raad dezer gemeen te in openbare vergadering bijeen tot het be handelen van de volgende punten 1. Opening. 2. Notulen. 3. Ingekomen stuk ken en mededeelingen. 4. Rekening 1932. 5. Begrooting 1933. 6. Begrooting 1934. 7. Hon denbelasting 1933. 8. Vaststelling bouwveror dening. 9. Rondvraag en sluiting. Toelichting: Punt 3. De Kroon heeft het veldwachters- reglement goedgekeurd. Ged. Staten hebben de rekening 1931 on gewijzigd- vastgesteld. De minister van onderwijs heeft den bur gemeester uitgenoodigd de opheffing van school II te bevorderen. Punt 4. De rekening 1932 wordt den raad aangeboden. Zij sluit met een nadeelig slot van 647.29 in den gewonen dienst en met een batig slot van 172.50 in den kapitaal- dienst. Punt 7. Ter vaststelling wordt aangeboden het kohier 1933 hondenbelasting ten bedrage van 215.25. Besmettelijke ziekten. In de week van 6 tot en met 12 Augustus zijn in onze provincie voorgekomen 5 geval len van roodvonk te Vlissingen, nl. 1 maai 3 en 1 maal 2 gevallen in één gezin. MARINE EN LEGER De le luitenant G. P. C. D. de Jonge van het korps pontonniers en torpedisten is van 14 Augustus tot 2 September gedetacheerd by het 14e reg. infanterie. De eerste luitenant J. J. Pape, van het re giment wielrijders, die gedetacheerd is aan de hoogere krijgsschool te 's-Gravenhage tot het volgen van een krijgskundigen cursus, wordt 1 November van die detacheering ont heven wegens einde van dien cursus. De voorgeoefende gewone dienstplichtigen der lichting 1933, aangewezen voor de on derofficiersopleiding bij het regiment motor- artillerie en bij het regiment kust-artillerle aan wie uitstel van eerste oefening is ver leend, en die, bij het vooroefeningsinstituut opgeleid tot reserve-sergeant of tot dienst- X'lichtig sergeant, gedurende dit uitstel d*3 maand practischen dienst verrichten om te worden aangesteld in den raxig van serg. of sergeant-titulair, zullen, indien zij als zoo danig aangesteld worden, na het verstrijken van het uitstel in werkelijken dienst komen met de ploeg voorgeoefenden die in het tijd vak 110 September as. opkomt. DE ONTWAPENINGSKWESTIE. Norman Davis verklaarde, dat hij thans meer hoop heeft, dat op de ontwapenings conferentie, welke 16 October hervat wordt, een oplossing van het ontwapeningsvraag- stuk zal worden gevonden. Amerika, zeide hij, zal op de conferentie de kwestie van de vloottonnages niet ter sprake brengen, daar deze zal worden be handeld op de vlcotconferentie van 1935. Nonnan Davis wees met nadruk erop, dat de nieuwe vlootbouwprograms van de Ver- eenigde Staten en van Japan geenszins een bewapeningswedloop beteekenen, daar zij de bij verdrag toegestane tonnages niet over schrijden. Davis voegde eraan toe, dat hij een uit- noodiging van de Europeesche leiders ver wachtte om begin September te Londen pre liminaire ontwapeningsbesprekingen te hou den. HET VEELBESPROKEN INTERVIEW VAN HITLER. De correspondent van „het Vad." te Praag schrijft Dezer dagen heeft de Pruisische persdienst den tekst waargenomen van een interview, dat Hitler had toegestaan aan 1. te New-York verschijnende „Staatszeitung und Herold". Enkele uren nadat het was gepubliceerd, werd het afdrukken van het interview ver boden. Aan dit verbod werd de mededeeling toegevoegd dat het interview in de laatste weken niet was gegeven. Inderdaad want hetzelfde, sterk anti- joodsch gekleurde persgesprek vindt men in het. genoemde blad in zijn editie van20 Mei. De vraag, hoe dit interview voor de tweede maal in de wereld is gezet, meent men hier aldus te mogen beantwoorden, dat het hier een taktischen zet van Goering en Goebbels betreft, die met toenemende be zorgdheid Hitler's zwenking naar de gema tigde zijde gadeslaan. Deze beiden zouden nu beducht zijn, dat Hitler in den loop der tij den ook in zijn anti-joodschen wijn water zal gaan doen, waarmee ook het laatste nazi-programma niet meer intact zou zijn. Daarom vonden zij het gewenscht, Hitier op deze wijze vast te zetten. Pas toen het in terview voor de tweede maal de wereld in v/as gestuurd, kwam Frick het complot op het spoor. Het persgesprek werd toen inge trokken waarmee men ondertusschen niet had kunnen verhinderen, dat het publiek een kijkje achter de nazi-schermen kreeg. WERKVERSCHAFFING IN DUITSCHLAND. De leiding van den gouw Pommern der N.S.D.A.P. publiceert een oproep, waarin groot-grondbezitters worden opgewekt land te geven als „schenking" voor den arbeid. In deze proclamatie wordt verklaard Dit jaar moest de Pommersche Landmaat schappij Stettin noodgedwongen haar ge heel e apparaat voor het kolonisatiewerk la ten rusten, daar geen land ter beschikking stond, pas in Juli heeft zij 12000 morgen kunnen overnemen. De Pommersche Land maatschappij kan jaarlijks 100.000 morgen laten bewerken. Reeds uit eigen belang moet het groot-grondbezit land voor kolonisatie beschikbaar stellen. Het economische leven in onze provincie zal opbloeien, er zal afzet gebied zijn voor de eigen producten van het groot-grondbezit. Ten slotte zal gerekend kunnen worden op de hulp der kinderen van de kolonisten. Wij verwachten, dat het groot-grondbezit een zelfde bereidwi Jigheid aan den dag zal leggen als de overige econo mische kringen. Daartoe behoort, dat het te schenken van land als bijdrage tot den ar beid opvat. Juist voor den grond geldt ge meenschappelijk belang gaat boven eigen belang IN EEN DUITSCH CONCENTRATIEKAMP Over het leven in de concentratiekampen in Duitschland verneemt men allerlei verha len, die men moeilijk controleeren kan. Zoo als men weet, hebben buitenlandsche journa listen deze kampen bezocht en er eon vrij gunstig verslag over uitgebracht. Thans ech ter ontleent de „Maasbode" aan de „Salz- burger Chronik" (dus een Oostenryksch blad) het verhaal van een, die uit zulk een kamp ontslagen is. Wij geven dit verhaal onder alle voorbehoud. Volgens dezen mah worden de gevangenen den ganschen dag nog op geraf fineerde wijze gekweld en gepiaagd. Om 5 uur is het ochtendappèl, waarna er pap wordt verstrekt, afwisselend rijst of griesmeelpap, een lichte, smakelijke, voedzame kost. Dezelf de pap wordt ook 's middags en 's avonds verstrekt, beurtelings rij ;t en griesmeelpap. Hierbij krijgt men 's Maandags drie pond brood, waarmee men tot den volgenden Maandag moet toekomen. Dit rantsoen is voor een volwassen mensch volstrekt onvoldoende, zocdat alle gevange nen dan ook uitgehongerd zijn. Velen kunnen des n/raandags de bekoring niet weerstaan en verorberen geheel hun weekrantsoen. Zij moeten dan verder de heele week honger lijden. Tengevolge van de ondervoeding zijn de meeste gevangenen verschikkelijk mager. Na het ontbijt is het werken barakken bou wen, beton storten, het kamp reinigen, prik keldraad spannen, enz. Met verfijnde wreed aardigheid wordt het werk altijd zoo gere geld, dat menschen, die niet gewend zijn om handenarbeid te verrichten, het zwaarste werk krijgen. Bij voorkeur laat men hen een straatwals trekken. Tijdens het werk staan de gevangenen onder toezicht van talrijke S.A. en s.S.-man nen, die, zooals algemeen bekend, ook elkaar

Vlissingse Courant | 1933 | | pagina 1