Vlissingsche Courant TWEEDE BLAD VEREENIGING VOOR HET VLIEGWEZEN IN ZEELAND. FEUILLETON Ijaar Uw kamerplanten bemesten l cent vees bloemen langer goed houden^ cent H. P. BEkDIEN - Pokonfabriek - Haarden van de van Donderdag 10 Augustus 1933. No 187 De vereeniging opgericht» Een groot aantal burgemeesters en andere notabelen uit Walcheren, Zuid-Beveland en de beide deelen van Zeeuwsch-Vlaanderen hadden gehoor gegeven aan den oproep van het voorloopig comité tot het stichten van een Zeeuwsche Vereeniging voor het vliegwe- zen in Zeeland, om aanwezig te zijn op een vergadering, welke Woensdagmiddag in de bovenzaal van de sociëteit „de Vergenoeging" te Middelburg plaats had. Aan de bestuurstafel hadden plaats geno men de heeren C. A. van Woelderen, voorzit ter, dr. Sibold S. Smeding, secretaris, baron Van Randwijck, penningmeester, jhr. H. A. van Doom, Souburg, J. Smits, Vlissingen en ir. Holleman, Veere. Niet aanwezig waren de •Bomité-leden de heeren A. Sfcaverman en A Smit uit Vlissingen en W. Berdenis van Ber- lekon uit Middelburg. De voorzitter, de heer Van Woelderen. heette de talrijke aanwezigen welkom en zei- de, dat 88 bewijzen van instemming met de poging om tot oprichting der vereeniging te geraken zijn ingekomen. Hieruit meent spr. te mogen opmaken, dat de vereeniging als opgericht is te beschouwen. Het ligt in de bedoeling om nog niet over te gaan tot het kiezen van een bestuur, omdat men door een uitgebreider propaganda dan tot nu toe het ledental belangrijk hoopt te kunnen uitbreiden en dan kan beter een keuze worden gedaan. Spr. hoopt, dat het zal kunnen komen tot één vereeniging in geheel Zeiand en dus dat ook Schouwen zich zal aansluiten. Spr. zeide, dat de heeren Cock, Van den Broek en Roëll, allen verhinderd waren aanwezig te zijn. Het voorloopig be stuur zal echter gaarne met de Schouwensche heeren in overleg treden en hoopt, dan tot samenwerking te kunnen geraken. Mocht dit onverhoopt niet gelukken, dan meent spr. dat men niet verder moet versnipperen en moet komen tot een vereeniging voor Zeeland be zuiden de Oosterschelde. Wel ligt het in de bedoeling in ieder geval ook personen uit Zeeuwsch-Vlaanderen in het bestuur te ne men. Als een en ander nader geschied is, meent spr. dat den Commissaris der Koningin het beschermheerschap moet worden aangebo den. De Zeeuwsche vereeniging voor de lucht vaart kan werken naast de Nederlandsche vereeniging voor de luchtvaart, die reeds 25 jaar bestaat. Spr. wijst op het belang der Nederlandsche vereeniging en hoopt op goede samenwerking daarmede. De algemeene se cretaris der Nederlandsche vereeniging heeft spr. verzekerd, dat men wel een middel zal vinden om in deze tot een vergelijk te komen. De contributie voor de Zeeuwsche vereeni ging zou spr. willen zien vastgesteld op een minimum van 2.50. Spr. noemt voordeelen Van het lidmaatschap der Nederlandsche vereeniging op en geeft daarna het woord aan den secretaris. Dr. Smeding deelde o.a. mede, dat 500 cir culaires zijn uitgezonden en 88 personen, sommige met uitvoerige of korte bewijzen van groote belangstelling, antwoordden en mede werking toezegden. Spr. verwacht van een tweeden oproep nog een veel grooter aantal leden. Naar aanleiding van een vraag van den heer mr. Dieleman, zette de voorzitter uiteen, dat het doel der vereeniging moet zijn populariseering van de luchtvaart. De heer Dieleman meende, dat men moet komen tot één groote Zeeuwsche vereeniging met verschilende afdeelingen in de dieelen der provincie, die dan weer in het algemeen be stuur vertegenwoordigd kunnen zijn. Spr. waarschuwde er voor geen gevoeligheden te raken en wees op de vliegcomité's, die reeds Dit het Engelsch van JOSEPH HOCKING 30) Er trilde zulk een ingehouden hartstocht in zijn stem, dat het meisje onder den in druk kwam. Maar nog zweeg zij. Een tijdlang scheen hij onbewust van haar aanwezigheid hij staarde maar, verloren in de lieflijkheid van wat zich aan zijn pogen vertoonde. Toen ontwaakte hij met een schok uit zijn gedroom, als gestoken door een pijnlijke gedachte. „Mirry", zei hij, „je moet me vertellen waarom je een afkeer van me hebt." HOOFDSTUK XVHL Endellion en Miriam. Het meisje ontstelde bij deze vraag. Die ■was zoo heelemaal niet in overeenstemming met alles wat hij tot nü toe gezegd en ge daan had. Het scheen haar toedat hl] niet vooraf over de woorden had nagedacht, maar dat een of andere plotselinge onaan gename overweging of herinnering ze hem had doen ontsnappen. „Vind je, dat je het recht hebt dit te vragen j Haar stem was niet zonder scherpte, in enkele deelen der provincie bestaan. De voorzitter zeide nog eens, dat het doel is propaganda te maken voor de vliegsport in het algemeen. Het vliegcomité Walcheren be staat reeds sedert 1921 en had tot doel meer contkct te verkrijgen met de autoriteiten. Het heeft zeker nuttig werk in deze richting ge daan. Toen kwam de actie uit Schouwen en heeft Walcheren steeds prettig samengewerkt met het Schouwensche comité en niet minder met de K.L.M. In Zeuwsch-Vlaanderen zijn comité's die op dezelfde wijze zijn ontstaan en ook werken als het Walchersche. De Zeeuwsche vereeniging moet echter be schouwd worden als een propaganda-insti- tuut. Spr. heette nu speciaal welkom den heer Van de Pauw, den vertegenwoordiger van de K.L.M.die steeds groot belang stelt in Zee land en het luchtverkeer en wees er op, dat z.i. de Zeeuwsche luchtlijn der K.L.M. er goed voor staat en een druk verkeer heeft. De heer Van de Pauw zeide, dat de K.L.M. zeer groot belang stelt in alles wat men in Zeeland op dit gebied doet en dat zij heel goed het doel van het comité begrijpt. Een versnippering van krachten zou nadeel doen aan het luchtverkeer, want de K.L.M. heeft veel te doen en kan daarbij niet makkelijk met verschilende comité's in Zeeland onder handelen. Het doel moet zijn in de eerste plaats een krachtige propaganda wat ook het geval is bij de Groningsche vereeniging, die spr. Dinsdag hielp oprichten. De bevolking moet begrijpen, dat de luchtvaart een algemeen be lang is. Zeeland biedt een uitstekend terrein voor uitbreiding van het vliegwezen, als er nog een drietal vliegvelden meer waren. De voorzitter zeide met genoegen van den heer Van de Pauw vernomen te hebben, dat er nog perspectieven zijn. Zeeland moge dan de kleinste luchtlijn hebben, het is daarom niet klein in opvattingen. Het is niet juist, wat spr. meermalen hoorde zeggen „Er komt toch niets van". De heer Dekker, uit Goes, vroeg wat de vereeniging feitelijk kan doen. De heer Van de Pauw zeide, dat men in dit verband niet moet spreken over vliegsport doch luchtvaart. Men moet alles doen wat het vliegen kan bevorderen, al kan spr. me- dedeelen, dat de Zeeuwsche lijn niet alleen exploiteerbaar is, doch ook rendabel. De heer dr. Smeding zeide, dat men alles doen moet wat de belangstelling kan opwek ken, bijv. het houden van lezingen, ook met lichtbeelden en films en het organiseeren van luchtvaartdagen. Als de heer Plesman eenige menschen bij elkaar heeft, vraagt hij wie nog niet gevlogen heeft en dan stelt hü hen daarvoor onmid dellijk in de gelegenheid. De meeste vragen dan direct om een tweede vlucht. De heer M. Laernoes meende, dat men de K. L. M. en de verschillende lucht- vaart-comité's dankbaar moet zijn voor hetgeen zij reeds deden. De Zeeuwen zijn Ne derlanders en willen dit blijven en de lucht vaart kan de saamhoorigheid nog versterken. Spr. ontmoette een Vlissingsche dame, die na haar eerste luchtreis naar Rotterdam zeide En nu ga ik nooit meer met het spoor. De heer Boggende, Axel, meende, als Zeeuwsch--Vlaming er op te moeten wijzen, dat propaganda eerst goed daar kan gedijen als men ook verder kan gaan en er ook vlieg velden zijn. De massa acht het vliegen nog alleen voor den enkeling bereikbaar. Zeeuwsch-Vlaanderen zal zeker mede propa- geeren als de gelegenheid tot vliegen er is. De voorzitter zeide, dat men meende niet direct te veel hooi op zijn vork te kunnen nemen. Maar als het ledental zich goed uit breidt, kan men verder gaan. Intusschen heeft men een open oog voor de belangen van Zeeuwsch-Vlaanderen. Dit blijkt reeds uit het feit, dat de deze maand te houden rondvlucht over Zeeuwsch-Vlaanderen zal gaan en zelfs Axel is uitgekomen om er een kans op een prijs te geven. De heer Boggende zeide, dat men dit daar ook zeer op prijs stelt. De voorzitter kwam terug op de rondvlucht en zeide, dat deze op 26 Augustus te Vlis singen zal komen en wel te kwart over een. Men zal de lunch in Britannia gebruiken en na ongever twee uur weer vertrekken. Er zijn nu reeds een 100 tal personen voor ingeschre ven. Er zullen noodig zijn 4 K.L.M. machines, 10 marine vliegmachines maken den tocht „Ja", luidde het antwoord. „Je bent mijn oude speelmakker. Voor ik wegging waren we haast altijd samen, ondanks het verschil in leeftijdje hield veel van mü je had verdriet van wat er gebeurde. Ik ben terug gekomen en van jou, van wie ik in de eerste plaats een hartelijk welkom verwachtte, krijg ik een ontvangst zoo koud als ijs. Je kijkt met wantrouwige oogen naar me je voelt afkeer van me." „Daar heb ik je niets van gezegd." „Neen, niet met ronde woorden. Maar Je heele houding zegt het me gisterenavond, vanochtend, aan de lunch. Waarom ben Je toch zoo tegen mü „Wil je het heusch weten „Dat spreekt vanzelf. Iedereen, behalve mijn oom cn Arthur, die mü nooit hebben kunnen uitstaan, is blü dat ik er weer ben. Je vader is net zoo aardig en joviaal tegen me als vroeger. Maar JÜ, Miriam jü Wat kan er in vredesnaam zün „JÜ bent Bob niet." Het was Endellion of zün hart stilstond. Had dit meisje hem doorzien en was ze met hem meegegaan om hem te vertellen, dat hü een bedriegersrol speelde?, ,.y „Ben ik Bob niet „Neen, niet de Bob, dien ik altüd gekend heb. Natuurlük weet ik wel dat Jü Bob bent, maar je bent onherkenbaar veran derd." ,3en ik werkelük zoo veranderd?" „Uiterlijk niet zoo heel veel! dat is het niet. Het zit dieper," mede en verder verschillende sportvliegtui- gen. Te Vlissingen zal men aan den fotowed- strüd kunnen deelnemen. De heer Van Bleijswük Terens Verhagen vroeg of men tijdens het verblijf van de rondvlucht tegen entrée op het veld kan ko men. De voorzitter zeide, dat overwogen is te verkrijgen, dat verbhjf op den kanaaldü'k ver boden wordt. De heer Van de Pauw zeide, dat hem ge bleken is, dat men toch niet alle belangstel lenden in het paddock zou kunnen bergen en het daarom maar beter is alles te laten zoo als het tot nu toe is. De heer Van de Broecke, Aardenburg, vroeg of het niet mogelijk is om bü de rond vlucht niet direct van Sas van Gent naar Breskens te vliegen, maar eerst over een grooter deel van West-Zeeuwsch-Vlaanderen. De heer Van de Pauw antwoordde, dat dit de geheele regeling in de war zou sturen. Het ligt in de bedoeling ieder jaar een rond vlucht te houden en het volgende jaar zal hü om dat deel van Zeeland denken. Hierna hield de secretaris van het voor loopig comité, dr. S. S. Smeding te Middel burg een lezing over Een kwart eeuw luchtvaart. Het volgende is een samenvatting daarvan Wü leven snel tegenwoordig. Ontzagwekkend snel. En we vinden het toch zoo heel gewoon allemaal. Als we des avonds thuis komen, dan ne men wü de courant ter hand. Wiley Post in 4i/2 dag de wereld rond gevlogen".... „Hm, aardige prestatie", mompelen we, en slaan de pagina om Waarlijk, we beseffen niet hoe snel we leven. We beseffen de snelheden Tan dezen tüd niet, we zün ons niet bewust van de snel heid der evolutie. Daarom is het wel eens nuttig, een oog en- blik tot bezinning ts komen, stilstaande terug te blikken. En dan beseffen we ineens Muziek, schilderkunst,, wijsbegeerte, gods dienst, wetenschap.zü worden met eeuwen gemeten. Voor de luchtvaart is een kwart eeuw vol doende Spr. schetste de eerste vlucht die hü zag, nu een vijfentwintigtal jaren geleden, van den „Antwerpsche duivel" Jan Olieslagers. Merkwaardigtientallen eeuwen had de menschheid het geheim verlangen gekoesterd, de vogels in hun vlucht te kunnen volgen. Onze generatie is de vreugde bereid deze machtige overwinning te mogen mee-beleven. Wie zich dit een oogenblik goed indenkt, kan gevoelen dat het een ontroerend oogenblik was. Het is 't nog steeds. Ik weet, aldus spr., dat het vliegen tegenwoordig iets doodge woons is, veiliger dan des Zondags op een drukken auto-weg; ik weet, dat de tegen woordige vliegtuigbestuurder een normale, gezonde, pittige jongkerel, allerminst een soortement held isik weet dat men de theorie van het geval al heel aardig in een stopflesch met het opschrift „Aero-dynami- ca" heeften toch nóg kan ik die ont roering navoelen, als ik zie dat een Fokker vogel zich van den grond statig in de lucht verheft, en als ik mü dan realiseer dat Leo nardo da Vinci's droom daarmede voor ons stervelingen der twintigste eeuw in vervulling is gegaan De oude zeevaart, met zeilschepen, was hard en zwaar toch had zij haar onweer staanbare romantiek. De luchtvaart heeft die romantiek overgenomen, en de mannen die onze luchtlyn op Nederlandsch-Indië zoo dood-nuchter gebouwd hebben, haar gemaakt hebben tot een der veiligste en machtigste luchtwegen ter wereld zij staan in men- schelüke grootte, als nationale helden op één lijn met onze roemruchte zeevaarders uit de Gouden Eeuw. Al zün het dan maar kalme, rustige, doodgewone knapen, die hun plicht doen dat waren trouwens die zeevaarders, welke wü thans, en terecht, als helden ver eeren, óók. Het zou spr. veel en veel te ver voeren, om de ontwikkeling van de luchtvaart in deze kwart-eeuw uitvoerig te behandelen. Spr. schetste in het kort zün eigen vlieg- ervaringen en vervolgde De eigenlüke aanvang, de wortel der mo- „Ja", herhaalde hü als tot zichzelf. „Ik hoop dat de verandering dieper zit". En daarop weer tot het meisje„Maar wat zou oat, Mirry? Had je liever dat ik was terug gekomen zooals ik geweest ben „Neen ja ik bedoel ik weet het niet stamelde ze. „Het was niet mün bedoeling je dit te zeggen, maar je vroeg er om en voor je wegging waren we als broer en zuster samen." „Nu", drong Endellion toen ze weifelde „wat wil je daarmee zeggen „Voor zoover ik weet ben je in dien tüd allesbehalve een brave jongen geweest, maar tegen mij was je altüd zoo onbevangen en zonder aanstellerij, dat ik in je kon lezen als in een open boek. Je stelde me nooit voor raadsels. En nu weet ik niet wat ik aan je heb je bent een vreemde en Weer maakte ze den zin niet af en nog maals hielp Endellion haar op dreef met een aanmoedigende vraag. „Bob", antwoordde het meisje toen, „lk vind het niet prettig om het te zeggen. Het is onvriendelük en ik zal me wel vergissen, maar ik heb een gevoel alsof je voortdurend een masker draagt." De woorden van het meisje wondden hem als een vergiftigde pijl. Maar ofschoon hü vist, dat dit de zwaarste vuurproef was, die hij tot nu toe had doorgemaakt, bleef hü zichzelf volkomen meester. „Een masker, Mirry „Ja, ik kan er geen beter woord voor vinden," deme luchtvaart, ligt in het einde der 18e eeuwde uitvinding der heetelucht- en gas- ballons van de gebroeders Montgolfier en anderen. Een eenvoudige mathematische waarheid, een formule, was oorzaak dat de ontwikke ling voorloopig ging in de richting van den vrüén luchtballon. Deze waarheid was een verhouding, nl. die tusschen het gewicht van een stoommachine of explosiemotor en het aantal paardekrachten, dat zü voortbrengt. Een lichte, gasdichte stof kon men destyds maken. Lichtgas cn waterstofgas ook. Zoo kon men de lucht in gaan. Ballast kon men mee nemen, en door deze uit te werpen kon men stügen. Door gas te laten ontsnappen kon men dalen en zoo kon de ervaren ballon commandant verschillende luchtstroomen op zoeken, en aldus een klein beetje bepalen waar hü terecht wilde komen. Dat kwam ten naaste bü nog wel eens uit ook. Maar het was toch je ware nog lang niet. Weshalve men twee kanten uitzochtde bestuurbaarheid van den luchtballon, den bouw van het vliegtuig. Toch was er geen noemenswaardige voor uitgang in de heele negentiende eeuw. Die mathematische verhouding saboteerde het heele geval. Pas toen men in de buurt van 5 a 4 KG. per paardekracht voor een motor geraakte, begon het er op te gelijken dat de mensch de formule de baas zou worden. Toen men in, door en na den wereldoorlog het gewicht der motoren geleidelijk wist te verminderen van 4 tot ongeveer 1 K.G. per PK., ging het snel voorwaarts met de vlie gerij de Zeppelins waren toen volkomen navigabel geworden. Zij hebben sindsdien rei zen om de wereld gemaakt, ze onderhouden een dienst op Zuid-Amerika dr. Eckener is in opdracht van ver-vooruitziende Ned.-Indi- sche Stoomvaartmaatschappijen naar onzen Oost geweest, om de mogelijkheden voor een luchtschip-verbinding te bestudeeren. Maar toch, hoe safe zulk een in de lucht dryvend luchtschip door zün suggestieve massa ook lüken moge, en tot op zekere hoogte, zelfs zijn mag. Spr. hield het voor loopig toch nog met de meermotorige vlieg- machines, met twee piloten aan boordSpr. teekende in enkele lünen de ontwikkeling van de vliegmachines, van 1906 toen Santos Du- mont..., 21 seconden vloog en daarbij 220 meter aflegde, tot een paar dagen geleden Codos en Rossi t lange-afstand-reoord op hun naam gebracht hebben door van New- York naar Damascus te vliegenrond 9000 K.M. aan één stuk. Spr. zeide oprechte en groote bewondering te koesteren voor de Nederlandsche lucht vaart. Niet alleen voor de luchtvaarders en organisatoren, ook voor den Nederlandschen vliegtuigbouw moeten wij respect hebben. Met gerechten trots mogen wij zeggenHet Ne derlandsche vliegtuig beheerscht de wereld tegenwoordig. Want al moge Anthonie Herman Gerhard Fokker dan om practische redenen genatura liseerd Amerikaansch staatsburger geworden zün, 't Haarlemmer knaapje, dat 24 Mei 1911 op een zelf-gebouwd vliegtoestelletje zün in ternationale brevet haalde, is de grootste vliegtuigbouwer ter wereld geworden, en zü'n machines hebben een hjst van record-pres taties op him naam staan, die overweldigend is. Spr. demonstreerde dat nader aan een 7 Maart 1933 door het Britsche Luchtvaart Ministerie gepubliceerde en dus officieele statistiek, waaruit o.m. bleek dat van de 32 Europeesche luchtvaartmaatschappijen er 17 (is 53 pet.) Fokkervliegtuigen gebruikenin totaal hebben op heel de wereld 45 luchtlijnen Fokkers in gebruik. Leerzamer is echter nog dit cijfer; voor het veilige passagiersvervoer heeft zonder twijfel het 3-motorige toestel tegenwoordig de leiding. Welnuvan de 197 3-motorige landvliegtuigen, die op 31 December 1932 bü de gezamenlüke Europeesche luchtvaart- maatschappüen in gebruik waren, waren er 110 Fokkers (56 pet.). En de 87 resteerenden waren van 12 verschillende merken Voegen we daarbij dat ook tallooze mili taire luchtvloten geheel of ten deele uit Fok kers bestaan, dan zult U met mü erkennen, dat Fokker's naam groot is in de luchten Vervolgens sprak de inleider over de K.L.M. De K.L.M. werd opgericht den 7en October 1919. Haar directeur werd de voor malige luitehant-vlieger A. Plesman, die o.a. als organisator van de Elta grooten roem DAT IS GOEDKOOP!!! En dat nog wel met „POKON", den be kenden oplosbaren kunstmest voor kamer planten. Verkrijgbaar in flesschen voor 40 cent, f 1.75 en f3.— bij de bloemen-en zaad winkels, waar gratis kleurenfoto's met behan deling van veel planten beschikbaar zijn. oogstte. Het is wel gebleken, aldus spr. dat men in Plesman een leider van de eerste orde heeft gevonden. Het luchtverkeer werd 17 Mei 1920 geopend met toestellen, die van de Aircraft T. en T. O. gecharterd waren. In 1920 werd 82.000 K.M. gevlogen; de KIj.M. vervoerde 345 passagiers, 22.000 K.G. goederen en 2900 K.G. briefpost. In 1925 was dit geworden 965.000 K.M.5729 passagiers 225.000 K.G. goederen2100 K.G. briefpost 9800 K.G. pakketpost en 6900 pleziervlucht- makers. Weer vyf jaar later 1930 zün deze ge tallen 1.691.810 K.M.17.456 passagiers; 992.625 K.G. goederen67.212 K.G. briefpost en 27.672 pakketpost. Aan het laatstverschenen jaarverslag der K.L.M. over 1932 ontleende spr. dat verleden jaar totaal vervoerd werden15.331 passa giers 578.505 K.G. goederen76.187 K.G. briefpost en 24.568 K.G. pakketpost. De vloot van de K.L.M. bestond eind 1932 uit 1 fotovliegtuig, 1 vrachtvliegtuig, lleen- motorige, 5 twee-motorige en 17 drie-moto- rige vliegtuigen31 piloten zorgen voor den regelmatigen vliegdienst waarvoor de K.L.M. zoo goed bekend staat. De K.L.M. vloog in 1932 17.939 uren en zü legde daarin 3.192.005 KM. af. Daarvan ko men 1.540.216 KM. op de Indië-luchtlün. Vervolgens schetste spr. de eerste vluch ten op Indië, het ontstaan van de geregelde luchtverbinding met onze Oost en de toe komstmogelijkheden die zü aog biedt. Ook ten aanzien van de veiligheid noem de spreker enkele cijfers. In 1920 voerde de K.L.M. 584 vluchten uit in 606 vliegurenzü lei 81.810 KM. af, vervoerde 345 passagiers en 22.000 KG. goederen, zonder eenig on geval. Over de 5 jaren 19201924 had de K.L.M. 2.158.115 afgelegde KM.; 11.008 vervoerde passagiersdaarbü vonden 1 ernstig en 8 minder ernstige vliegongelukken plaats. Er viel in die vüf jaren geen enkele doode te betreurenslechts 3 piloten en 1 passagier werden verwond. Sindsdien zijn er doodelüke vliegongeval len van de K.L.M. te boeken't Parijsche toestel, dat ergens in den mist tegen een heuvel vloog het verschrikkelijk ongeluk in Bangkok. Er is niet het minste bezwaar tegen, zich deze ongelukken nog eens voor oogen te stellen. De sterke mensch moet dat kunnen verdragen. Want met de veiligheid van het vliegverkeer op zichzelf hebben die onge lukken niets te maken. Zü zijn slechts een gevolg van wat nimmer te omzeilen zal we zen dat het doen en laten van ons men schen, menschenwerk zal blüven. De vraag naar de verkeersveiligheid van het vliegen moet en mag nooit of te nimmer afgemeten worden naar een of ander ver- schrikkelük doch sporadisch vliegongeluk. Hier gelden andere maatstavende princl- pieele betrouwbarheid van het vliegtuig on der alle wersomstandighedende hechte en deugdelü'ke constructie, zün vliegeigenschap- pen, de kracht zijner motoren en de reserve kracht in geval van noodde uiterst ge strenge opleiding en de zware eischen die aan den verkeerspiloot gesteld moeten wor den geregelde zware medische keuring, ab solute betrouwbaarheid, strenge discipline. Kortomhier geldt het vaste oog, dat slechts naar één doel schouwtveilig heid bovenal. Dat alles is in Nederland, bü de K.L.M. in orde. Op grond van persoonlüke ervaring wilde spreker als zün persoonlijke meening te ken nen geven, dat vliegen met de K.L.M. heel wat veiliger is dan des Zondags in een auto cp een drukken weg „Trek dat masker dan weg", zei hü, haar recht in t gezicht kijkend. Een seconde ontmoetten hun oogen elkaar en het zou hem niet verbaasd hebben als zü in dat korte oogenblik zijn geheim geraden had. Gisteren had hij al beseft, dat Miriam het groote gevaar voor hem vormdenu was hem dat nog tienmaal duidelijker. „Dat kan ik niet, Bob maar daarom voel ik toch heel goed, dat het er is. De Bob dien ik vroeger kende, was niet in staat een masker te dragen zü'n fout lag juist in het tegenovergestelde. Die liep met zijn los bandigheid en wilde streken te koop, zoodat de menschen hem voor erger hielden dan hü In werkelijkheid was." Even een pauze toen vervolgde ze „Zeker, je hebt je leven reusachtig gebe terd en de heele buurt zal ongetwüfeld trotsch zün op den nieuwen landheer. Maar Jü bent Bob niet, snap je? Je hebt Bob's gezicht en tot op zekere hoogte Bob's stem, maar de werkelijke Bob is verdwenen. Je manier van praten is zelfs heelemaal anders." „Maar acht Jaar van rondzwerven over de aarde maken een mensch anders", verze kerde Endellion. „Heb je wel eens gepro beerd je voor te stellen wat ik heb uitge staan? Ik ging hier met schande beladen vandaanben practisch gesproken van huis weggejaagd. Als een paria trok ik de Wüde wereld in, verbitterd en vernederd. Dacht je misschien dat ik niet door het vuur van de hel ben gegaan? En dan acht elndelooze jaren zonder een vriend, die zich erom be kommerde of je een beest of mensch was, acht jaar van folterende herinneringen Kun je je een idee vormen van de voor stelling die ik had. Begrijp je niet, dat een mensch onder zulke omstandigheden letter- lijk binnenstebuiten wordt gekeerd dat de verandering in hem, hem inderdaad onher kenbaar maakt I" Zeker, dit was allemaal waar er was geen speld tusschen te krügen. Maar het was Bob Dulverton niet die sprak het leek een scène uit een tooneelstuk. „Er zü'n tüden geweest, dat ik in weken geen levende ziel 2ag", ging Endellion ver der. „Ik trok de wildernis in met geen ander gezelschap dan mün honden en het vee, waarvoor ik te zorgen had. Urenlang heb ik 's nachts wakker gelegen. Al maar starend naar de sterren, zonder een uitweg te vin den, vechtend met me zelf. Eindelük, einde lijk begon ik licht te zien, de flauwe hoop van een nieuwe toekomst begon te scheme ren. ik spande al mün krachten in om de man te worden die ik kon zün, Miriam.... Ik ben niet teruggekomen als een slappe ling of een dronkaard, ik ben een vernieuwd mensch, met nieuwe hoop en nieuwe idealen. 11; ben teruggekomen met visioenen van een mooie, gelukkige eervolle loopbaan. Maar alleen mün oude speelmakker, Miriam Don- nit home, draedt mü den rug toe." (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1933 | | pagina 5