DONDERDAG ÏO AUGUSTUS 500 300 150 25 EERSTE BLAD No. 187 71e Jaargang 1933 Uitgave: firma F. VAK DE VELDE Ir., Walstraat 58-60, Vlissingen.Telef. 10. Postrekening 66287 Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke feestdagen AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIGING „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS" STADS- EN PROVINCIENÏEUWS MIDDELBURG. INGEZONDEN STUKKEN LAND- EN TUINBOUW effende dezen nder deze om- Radio Paris de Fransche tende gevolg, programma alleen de om- nstenaars zul- EPNET. telegrafie en irlement heeft erhooging van ïillioen francs, dat het be- 1 Ferrié niet in Frankrijk •anschen zen- noodig een :rs op te rich- e gewestelijke verbonden. t'ERENTIE erst werd ge- op 10 Juli nerikaansche komen tot eringen be lde golflengte- I te geraken tot dadelijk van fectificatie van begin der con_ ^'onderstelling iet geheel ge- ordig gebruik Vereenigde en de nei- om het ver- kgte werkende heden, ij dag 4 tot en Is Wat man- jsntleman voor 4 tot en met jeugdzonden tentoonstelling Boulevard hd van 10—12 gelijks concert van Tom dag- en Stoor het Vlis- plijks dancing, pnluchtsamen- leschool, Bloe- \leteorologisch t. te Le Havre te Stensele. jan 10 Augus- l.W. tot N.W been regen in 1 aanvankelijk Irandering in gericht. gegevens I ear. instituut. ■dalingen zijn pd gepasseerd lvan be- weertype ge- van den ba- lin Schotland Jjnlijk in den ■van ons land Imorgen over- |Er is nog niet ■heerschenden let N. gedeelte jjft de Iucht- pkkelijk hoog van Biscaye Jemt. (ft aanleiding loele en voch- Midden - tand heerscht neens aan de nog ste eds In Scandi- Ineens in het VLISSINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS: Voor alle gemeenten op Walcheren en waar agentschappen geves tigd zijnr/2.20 per 3 maanden. Franco door het geheele rijk ƒ2.50. Voor België, Duitschland en Frankrijk ƒ3.40. Voor de overige landen bij wekel. verz^3.20. Afzonderlijke nrs. 5 cent. ADVERTENTIEPRIJS: Van 1—5 regels ƒ1.25; iedere regel meer 25 cent. Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ct p. regel. Kleine advertenties van 1—5 regels 50 ct Iedere regel meer 10 ct. (max. 10 regels). Bij 3 maal plaatsing van 1—5 regels 1alles bij vooruitbetaling De abonné's in 't bezit eener Polis, zijn GRATIS verze kerd tegen ongelukken voor gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij dood door een ongeluk. gulden bij verlies van een hand, voet of oog. gulden bij verlies van een duim gulden bij verlies van een wijsvinger gulden bij verlies van eiken anderen vinger Dit nummer bestaat uit 2 bladen Voorstel aan den gemeenteraad. Door Burg. en. Weth. is het volgend voor stel aan den gemeenteraad gedaan De wet van S Juli 1931 (Staatsblad nr. 266) heeft in de Woningwet enkele belang rijke wijzigingen aangebracht, die in vele gemeenten een min of meer ingrijpende herziening van de bouwverordening noodza kelijk maken. Volgens artikel XXXVIII der wet van 9 Juli 1931 (overgangsbepaling) moet de ge meentelijke bouwverordening, voor zoover zij niet met de nieuwe wettelijke bepalingen in overeenstemming is, binnen 2 jaren, na het ia werking treden van de wijzigingswet worden herzien. De bedoelde wijzigingswet trad op 19 Augustus 1931 in werking, zoodat de voor ceze gemeente geldende Bouw- en Woon- verordening uiterlijk 19 Augustus a.s. moet zijn herzien. Met het oog hierop gaven wij den direc teur van gemeentewerken opdracht een con cept-bouwverordening samen te stellen. Waar echter door de heeren Lietaert Peer- bolte en Van der Kaa, respectievelijk direc teur-generaal en hoofdinspecteur van de volksgezondheid een model van een bouw verordening overeenkomstig de gewijzigde Woningwet, zou v/orden samengesteld, heeft do directeur van gemeentewerken eerst het verschijnen van deze uitgave afgewacht, al vorens met zijn arbeid te kunnen aanvangen. Daar 'het echter bleek, dat een belangrijk aantal gemeenten tengevolge van verschil lende omstandigheden nog niet gereed wa ren met de herziening der bouwverordening, had het bestuur der Vereeniging van Ne- derlandsche Gemeenten zich tot den minis ter van sociale zaken gewend, met het ver zoek wel een verlenging van den in de wet genoemden termijn te willen bevorderen. Eind Juli jl. vernamen wij, dat genoemde minister tegen onze verwachting, niet bereid is, zijn medewerking daartoe te verleenen, tengevolge waarvan de nieuwe verordening vóór 19 Augustus a.s. door uwen raad vast gesteld zal moeten zijn. Indien uw college hiertoe niet overgaat is artikel 12 der Woningwet toepasselijk, het welk bepaalt, dat in dit geval Ged. Staten Burg. en Weth. uitnoodigen zoodanige voor schriften te ontwerpen en binnen een be paalden termijn bij hen in te zenden. Ged. Staten stellen dan de voorschriften vast. Waar wij echter een toepassing van art. 32 der Woningwet willen voorkomen, achten wij ofschoon thans de termijn voor vaststelling door uw raad wel zeer kort is het gewenscht, dat door U vóór 19 Augustus a.s. tot herziening der Bouw- en Woonver- ordening wordt overgegaan. De commissie voor de gemeentewerken is freeds in staat gesteld haar aandacht aan de ontwerp-verordening te schenken, terwijl cok de adviezen van de gezondheidsscommis- sie en van de patroonsvereeniging „Bouw- kring" alhier z'jn ingewonnen. In verband hiermede wordt een ont werp-verordening met de daarbij behooren- de memorie van toelichting overgelegd. Uit dit ontwerp zal U blijken, dat hoe wel in hoofdzaak het hierboven genoemde model is gevolgd, er rekening is gehouden met de plaatselijke opvattingen en met de leemten, die de bestaande verordening be vat. Op grond van het bovenstaande hebben wjj de eer U vcor te stellen, deze ontwerp- bouwverordening dienovereenkomstig te wil len vaststellen. Vragen van raadsleden. Door heb gemeenteraadslid den heer F. van Spanning zijn de volgende vragen aan Uurg. en Weth. gesteld Is U bekend, dat door Scheljbeler, welke wordt geholpen door De Korte, belden ar beiders in dienst van het gemeentelijk wa terleiding-bedrijf, loodgieters-werkzaamhe den worden uitgevoerd aan het in aanbouw frJjnde pand aan den Koudekerkschenweg Is U vervolgens bekend, dat, -om deze Werkzaamheden te kunnen uitvoeren, ge- ruik wordt gemaakt van de vacantie, op welke deze arbeiders in het gemeentelijk waterleidingbedrijf recht hebben Wil uw college, rekening houdende met e feit, dat over het in beide vorige vragen genoemde personeel meerdere malen werd aagd, dat zy tijdens vacantie en ook na voor werkt'jd voor derden werkten, een onderzoek naar de in de vragen opgenomen klacht instellen Mag steller der vragen van uw college vernemen of er een onderzoek zal worden ingesteld en wanneer het onderzoek beves tigend is, welke maatregelen het wenscht te treffen opdat het werken voor derden, door gemeentepersoneel niet meer zal voorkomen Een nader onderzoek heeft uitgewezen, dat beide in de vragen genoemde arbeiders het werk hebben verlaten en dat dit nu wordt uitgevoerd door een werkloozen loodgieter. Ket werk werd verlaten op uitdrukkelijk verlangen van een der wethouders. Ir. M. C. Braat f Op 55-jarigen leeftijd is heden plotseling overleden de heer ir. M. C. Braat, directeur der Vlissingsche Mineraal Olie- en Asphalt Raffinaderij. De heer Braat heeft de Vlismar tot groot-en bloei weten te brengen en voor deze onder- i?eming is het zco plotseling verscheiden van baar directeur een groot verlies. De heer Braat is in verschillende functies nuttig werkzaam geweest in het belang der gemeente. Hij was door den raad benoemd tot com missaris van de N.V. haven van Vlissingen en maakte deel uit van de commissie van toezicht op het middelbaar onderwijs. Het scheidsgerecht voor ambtenaren der gemeente telde den heer Braat onder haar leden. Verder was hij lid van de gezondheids commissie en is hfj deskundige geweest van de commissie welke is samengesteld in ver band met de overname van het waterlei dingbedrijf. Ook was hij lid van het bestuur van de Nutsspaarbank. De begrafenis van den heer Braat is be paald op Maandagmiddag. Strandconcert. Door de harmonie „St. Caecilia", directeur de heer André J. Geijsen, wordt Vrijdag a.s., 's avonds 8 uur, een concert gegeven op de tent op den boulevard Evertsen. Programma: 1. „Confédérés a moi", marsch, Hans.Bohm 2. „Grande marche Héroique No. 33", Pr. Francois 3. „Die Deutsche Frage oder Sonst und Jetzt", Pa- triotische Lieder Pot pourri, G.Gustav Lange A Mentsch Pauze. 4. „Le songe au Désert", fantaisie, J. M. Champel 5.,,A Travers l'Europe", Défilé Internationale, St. Jos. Maury air. M. Stip. 6. „Ouverture Hongroise", M.J.H.Kessels 7. „A mon pays", fantaisie, Benjamin Edel 8. Finale. Kunstkring „Het Zuiden". De kunstkring „Het Zuiden" verzoekt ons mede te willen deelen, dat de tentoonstelling van werken door mevrouw Hendrickx heden avond is gesloten. Zaterdag 12 Augustus worden de exposities weder voortgezet, ditmaal met de tentoon stelling van schilderijen door den heer G. Jacobs. Men verzuime niet de werken van de zen bekenden kunstschilder te bezichtigen. Het nieuws van den dag in beeld. Foto's in onze Tijdinghal. Eenige opnamen van het Waterkamp voor Jongeren te Warmond. De groote brand van de Vereenigde touwfabrieken te Vlaar- dingen. De politie te Overschie in een practische zomeruniform. Een drietal op namen van het strandleven aan de Schie te Rotterdam. De jaarlijksche bedevaart in het St. Bonifacius-park te Dokkum. De bis schoppen in den stoet. Te Heemskerk wor den groote hoeveelheden bloembollen, die op de veilingen den minimumprijs niet kunnen opbrengen, vernietigd. Een gedresseerde zeeleeuw in den Haagschen Dierentuin. Een oud-Gieteische boerenbruiloft te Giet hoorn. De feesten ter gelegenheid van het 700-jarig bestaan van Elburg. Vrcemdelingenbezpek. Dat wij thans in het drukst van het bad seizoen zijn, blijkt wel hieruit dat heden met de provinciale booten van de Belgische bad plaatsen zijn medegekomen 2450 passagiers, terwijl 135 auto's werden overgezet. Op 11 Augustus 1932 werden vervoerd 2450 passagiers en werden 124 auto's overgezet. Glas op het strand. Gisteren zijn op het strand alhier weder twee personen gewond, die in glas getrapt hadden, dat daar was neergeworpen, dezer personen werd verbonden door de poli tie en de andere door een burger. Wij hopen dat deze nieuwe gevallen van verwondingen er toe mogen bijdragen dat het publiek beter gaat inzien, hoe gevaarlijk het is als glaswerk achteloos wordt weggeworpen of op het strand wordt achtergelaten. Tijdig gered. Gisteren had een hier vertoevend logé uit Amsterdam zich te ver in het gemeentelijk bad gewaagd. Gelukkig werd zijn hulpgeroep tijdig door het badpersoneel opgemerkt, dat den man behouden op het droge wist te bren gen. De badgast was zeer ontdaan. Benoeming politie-rechters. Bij beschikking van den minister van justitie zijn aangewezen niet ingang van 1 September 1933 voor den tijd van twee jaren in de enkelvoudige kamer voor de vereen voudigde behandeling van strafzaken van de aiTondissements-rechtbanlc te Middelburg a. tot lid mr. W. M. C. Jolles, vice-presi dent b. tot plaatsvervangend lidmrs. Th Portheine, J. H. Bijbau enA. van der Hoop, allen rechter. Stelling Ingestort. Hedenmorgen heeft een ernstig ongeluk plaats gehad in de in aanbouw zijnde nieu we kerk der Gereformeerde gemeente in de Segeerstraat te Middelburg. Te ongeveer half negen hoorden omwo nenden een hevigen slag en bij onderzoek bleek een het gebouw op ongeveer 9 M. hoogte hangende stelling voor een groot deel te zijn ingestort. Deze stelling rustte ten deele op de muren, maar was verder bevestigd aan het dak met haken. Vermoedelijk door het doorbuigen van een dezer haken is een groot deel der stelling naar beneden gekomen. Op dat deel bevonden zich 9 personen, terwijl een groot aantal planken van baever board hout, dat air» binnenbedekking aan het dak wordt aangebracht, mede hielpen aan een zware belasting van de stelling. Van de 9 personen wisten zich twee aan de ijzeren binten vast te klemmen en later ongedeerd naar bene den te komen. Vier der betrokkenen zijn echter gewond. Van hen is wel het ergste er aan toe de 16-jarige G., die tijdelijk bewus teloos was, doch later weer bij kwam. De ter hulp gekomen medici constateerde, dat de jongeman zijn rechterdijbeen heeft gebro ken. Hij is per rijwielbrancard naar het gasthuis overgebracht. Twee der gewonden, die aan hoofd of been vleeschwonden had den, konden per auto naar hun woning ge bracht worden, de vierde, de jeugdige C., moest in de kosterswoning in observatie blijven, doch is later ook huiswaarts ge bracht. Het gebeurde bracht in de buurt lieel wat consternatie teweeg. De predikant, der gemeente, ds. Verhagen en zijn echtge- noote waren spoedig ter plaatse en deden alles om de getroffenen te helpen. De politie stelde direct een uitgebreid on derzoek in om na te kunnen gaan in hoe verre de uitvoerders van het werk aanspra kelijk te stellen zijn voor het ongeluk. Besmettelijke ziekten. In de week van 30 Juli tot en met 5 Augus tus zijn in onze provincie voorgekomen 1 ge val van febris typhoïdea te St Laurens en 1 geval van roodvonk te Ter Neuzen. KERK- EN SCHOOLNIEUWS Algemeene Synode der Ned. Herv. Kerk. In de gisteren gehouden vergadering werd goedgekeurd een reglement van de commis sie voor het groote stadsprobleem, waarin een groote stadsraad in het leven wordt geroepen, bestaande uit één predikant, één ouderling en één diaken uit elk der gemeenten, wier kerk gebouwen gelegen zijn binnen het terrein van één burgerlijke gemeente met meer dan 100.000 inwoners. De taak van dien raad wordt In het reglement omschreven. In voort durende samenwerking met de groote stads raden zal dan tevens een groote stedenraad optreden die ook voortdurende voeling houdt met de kerkeraden der tot het burgerlijk ressort der groote gemeenten behoorende randgemeenten. Tot leden van de commissie voor herziening van het reglement voor de predikant-tracte- menten werden benoemd de heeren A. B. te Winkel, dr. P. Smit, J. w. J. Addink, J. Boon stra, P. Wilfensperger, D. Eilerts de Haan, mr. G. Vixseboxse en dr. M. J. A. de Vrijer. Ger. Gem'. Bedankt voor het beroep naar Gouda ds. J. D. Barth te Borsselen, Huldiging mgr. Aengenent. Dinsdagavond is te Haarlem, ter gelegen heid van het feit, dat mgr. J. D. J. Aengenent vijf jaar als bisschop over zijn diocees regeert, een grootsche manifestatie gehouden, meldt „de Tijd". Daartoe opgeroepen door het Haarlemsche comité voor Katholieke actie marcheerden een groot aantal jeugdvereenigingen, de Graal, Mariacongregaties, sociale vereenigin- gen en andere bonden en organisaties bene vens het Eerste Kamerlid prof. A. M. A. A. Steger, het Tweede Kamerlid A. J. Loerakker en eenige raadsleden van Haarlem en Haar- lemmerliede, vergezeld door zeven muziek korpsen, met vaandels en banieren in een zeer langen stoet langs het paleis van den bisschop. Op het bordes nam de bisschop de hulde van organisaties en bonden in ontvangst. Mede waren op het bordes aanwezig mgr. M. P. J. Möllmann, vicaris-generaal, de ple baan L. A. A. F. Westerwoudt, deken H. C. J. Sondaal en official J. C. Aalberse en de secretarissen van het bisdom. De huldiging maakte een machtigen indruk op de toeschouwers. Nadat de stoet langs den bisschop was ge trokken, barstte het enthousiasme van de menigte los in langdurige toejuichingen, een spontaan „lang zal hij leven" en een driewerf hoera. Examens. Voor de hoofdacte is te Rotterdam geslaagd de her R. B. de Jonge te Vlissingen. Voor het examen boekhouden middelbaar onderwijs is te 's-Gravenliage geslaagd de heer dr. K. Spruit te Koudekerke. De Zeevaartschool te Den Helder. De raad der gemeente Den Helder heeft besloten tot oprichting van een internaat aan de Zeevaartschool. Dit vraagstuk hangt evenwel samen met een ander. Als leider van dit internaat willen Burg. en Weth. iemand benoemen, die tevens als leeraar in practi sche vakken kan optreden. De minister daarentegen heeft daarvoor een wachtgelder aangewezen, die wel als leeraar maar niet als leider van het internaat geschikt is. Mocht de minister niet bereid zijn aan de gemeente te vergunnen een oproep naar vrije keuze te doen, dan zou daarmede de kwestie van het internaat van de baan zijn. Met dit voorbehoud is het voorstel van Burg. en Weth. door den raad aangenomen. LUCHTVAART Het Italiaansche vliegeskader. De eerste vliegboot van het eskader-Balbo is gisteren om 14.35 uur plaatselijke tijd op den Taag te Lissabon neergestreken, weldra gevolgd door tien andere vliegbooten, die eveneens vlot neerkwamen. Alvorens te dalen, hadden deze vliegtuigen nog een vlucht boven de stad gemaakt, waar bij zij geëscorteerd werden door verscheidene escadrilles Portugeesche vliegtuigen. Om 15.15 uur waren ook de negen andere vliegbooten. onder leiding van den tweeden commandant generaal Pellegrini gereed om neer te strij ken. Generaal Balbo, die zich in het eerste vliegtuig, dat landde, bevond, werd door de autoriteiten, waaronder de Italiaansche ge zant, begroet en door de menigte hartelijk toegejuicht. Ondanks het ongeluk van een zijner ma chines bij het verlaten van de haven van Ponta Delgada, bleek generaal Balbo welge moed. Een Havas-telegram uit Ponta Delgada bericht, dat de Italiaansche luitenant-vlieger Squaglia gisterenmorgen aan zijn wonden overleden is. Het verongelukte vliegtuig dreef nog, maar werd als verloren beschouwd. Op verzoek van generaal Balbo zijn, ten teeken van rouw over den bij Ponta Delgada om het leven gekomen officier-vlieger, alle feestelijkheden voor gisteren, afgelast. Daar generaal Balbo rust noodig had, zou ook de ontvangst bij president Carmona niet doorgaan. Het eskader zal waarschijnlijk heden de vlucht voortzetten. Op zijn vlucht van de Azoren heeft het eskader van Balbo met mist te kampen ge had. Het was in voortdurende radioverbin ding met een Portugeesch station. Bij de aankomst werden 21 saluutschoten gelost. Balbo inspecteerde een eerecompagnie. Zijn auto kon zich te nauwernood een weg banen door de dichte menschenmassa. Omtrent de aankomst der Italiaansche vliegers te Lissabon meldt Vaz Dias nader, dat generaal Balbo dadelijk na aankomst in zijn hotel een uitvoerig telefoongesprek met Mussolini had. Vervolgens liet hij zich tele fonisch met zijn vrouw en kinderen verbin den. Pas na aankomst in zijn hotel werd hem mededeeling gedaan van den dood van den luitenant-vlieger Squaglia te Ponta Delgada. Balbo was zeer onder den indruk en verzocht den Portugeeschen autoriteiten het banket en de andere feestelijkheden niet te laten door gaan. Bij de daling op den Taag werd van een der Italiaansche vliegbooten een vleugel bescha digd. De machine moest om hersteld te wor den naar de marinevlieghaven worden ge sleept. Uit Ponta Delgada wordt nog gemeld, dat luitenant Squaglia is overleden aan de ge volgen van de zware hersenschudding, die hij bij het ongeval tijdens den start opliep. De drie overige leden der bemanning zullen het ziekenhuis waarschijnlijk spoedig weer kun nen verlaten. Buiten verantwoordelijkheid der redactie. De copie wordt niet teruggegeven. HITTE EN KLEEDING. Mijnheer de Redacteur, Over het algemeen wordt al het mogelijke gedaan, om gedurende de zomermaanden de kleeding in overeenstemming te brengen met de heerschende temperatuur. Niet iedereen echter is in de gelegenheid zich zoodanig te kleeden als in verband met de weergesteldheid wenschelijk zou zijn. En dan noemen wij slechts, het personeel van den tramweg Vlissingen-Middelburg. Ieder die van dit vervoermiddel gebruik maakt, moet het opvallen, dat deze menschen ondanks de hitte zooals wij dien den laatsten tijd kennen, hun werkzaamheden moeten verrichten, geperst in hun dikke winteruni- form, meestal in tjokvolle wagens met onvol doende ventilatie. En is dit noodzakelijk? O.i. niet. De lin nen zomeruniformen zooals die bijna overal gebruikt worden, kosten zeer weinig, daar deze meestal betrokken worden van instellin gen waar men ze als werkverschaffing laat maken. Bovendien, daar men ongeveer drie linnen uniformen kan verslijten tegen één ander, wat den prijs betreft, zou dit nog een flinke besparing geven, inplaats van verhooging van kosten zooals men misschien zou meenen. Al leen reeds om deze reden zou een dergelijke maatregel de overweging waard zijn. Ons dunkt, dat met een weinig goeden wil hier wel iets te bereiken zou zijn. Wanneer men bedenkt, dat dikwijls dienst gedaan wordt van 's morgens tot 's avonds laat, dan mag men toch verwachten dat door de direc tie al het mogelijke gedaan wordt, om den arbeid niet onnoodig te verzwaren door on doelmatige kleeding. Het is natuurlijk mogelijk, dat deze aan gelegenheid aan de aandacht der directie is ontgaan, waarom het misschien nuttig kan zijn hie^ langs dezen weg even op te wijzen. Dr W. K. BAART. J. BUIS. Tarwe-verbouw. Als gevolg van de Tarwewet 1931 breidde de tarwe-verbouw. zich uit tot grondsoorten die tevoren niet of slechts zelden tarwe '.roegen. Geen wonder, dat al spoedig klachten werden vernomen over minder goeden stand of gedeeltelijke mislukking van het gewas. Maar niet in alle gevallen behoefde dit het gevolg te. zijn van onbekendheid met den verbouw, maar kon ook worden gedacht aan den invloed van een ongunstigen kalktocC.and. Het Rijkslandbouwprcejstation te Gronin gen zond daarom in Juni 1931 aan de Rijks- landbouwconsulenten een circulaire met het voorstel, grondmonsters van zand- en veen gronden in te zenden, afkomstig van percee- len of PwTceelsgedeelten, waar 3e tarwe goed, en van perceelen, waar de tarwe die slecht stond. Er kwamen 68 grondmonsters binnen van 38 bedrijven, 34 waren afkomstig van zandgronden 14 van deze waren ingezonden, omdat er klachten waren over slechten stand of opbrengst van de tarwe. Van de 34 mon sters van dalgrond werden er 13 gezonden van geheel of gedeeltelijk mislukte perceelen. Van deze 27 gevallen, waarin klachten voor kwamen, konden er 8 geschreven worden op rekening van ontginningsziekte, in 3 gevallen werd voetziekte geconstateerd, en in één geval was de tarwe veenkoloniaal ziek. In de overige 15 gevallen werd aan het gewas geen bepaal de oorzaak geconstateerd. Zeker was niet altijd een te hooge of te lage kalktoestand de oorzaak, want op een zelfde boerderij groeide de tarwe bij denzelf den kalktoestand soms goed en soms slecht. Alle kalktoestanden, van overkalkt tot 25 en kalkarmer, kwamen voor, zoowel bij de monsters met als bij die zonder klachten.

Vlissingse Courant | 1933 | | pagina 1