NOOTJES OVERSLAG. CLINGE. KERK- EN SCHOOLNIEUWS MARINE EN LEGER SPORT LUCHTVAART BUITENLAND In de week van 31 Juli tot 5 Augustus werden in ons land 49 faillissementen uit gesproken. De gemeentelijke dienst voor maatschappe lijk hulpbetoon te Rotterdam heeft over het eerste halfjaar van 1933 aan werkloozenuifc- keering en onderstand in totaal uitgegeven ƒ11.558.100 tegen ƒ9.814.850 over hetzelfde tijdvak van 1932. Het behendigheidsspel is te Rotterdam verboden. Toch zullen ook de Rotterdammers dit spel kunnen uitoefenen, daar in de rand gemeente Schiebroek, dat uitstekende verbin dingen heeft met de Maasstad, het straperlo kan woïden gespeeld. Het vervoer met de gemeentetram te Utrecht loopt ook geleidelijk terug. Gedurende de maand Juli werden vervoerd 966.672 pas sagiers tegenover 1.070.212 in Juli 1932 of resp. per dag 31.183 en 34.523 passagiers. Een meisje te Nijmegen, dat eerstdaags zal trouwen en in verband daarmede inkoopen wilde gaan doen, heeft een tasch verloren, waarin sich 1120 aan bankpapier bevond. Het aantal werkloozen te Eindhoven neemt geleidelijk iets af. Het bedraagt thans in totaal 4776 of ruim 600 minder dan op het zelfde tijdstip van 1932. Wegens den steeds verminderenden afzet &n de textiel-industrie is aan 100 arbeiders op de fabriek Rigtersbeek te Lonneker ont slag aangezegd. Het luchtschip „Graf Zeppelin" is Zater dagavond onder bevel van dr. Hugo Ecke- mer met 15 passagiers naar Zuid-Amerika vertrokken. Aan de stabilisatie-roeren waren het hakenkruis en de zwart-wit-roode kleu ren aangebracht. Naar de „Frankische Tageszeitung" me dedeelt, is tengevolge van een direetoriale beslissing ter handhaving van de orde en de rust aan alle Joden de toegang tot het sta dion te Neurenberg verboden. i> Gedurende het laatste halve jaar zijn vol gens te Riga gepubliceerde gegevens opnieuw 268 kerken in Rusland overgenomen door de „anti-God"-vereeniging. De kerken zijn ver bouwd tot clubs, bioscopen en musea. In het Zuiden van Europa heerscht een ongekende hitte. Te Madrid is de thermo meter tot boven de 100 graden gestegen en in enkele deelen van Europa werden zelfs tem peraturen tot 108 graden in de schaduw waargenomen. Volgens berichten uit Oeroemtsja is tijdens de les brand uitgebroken in de school te Fa- zijn. Er lieten 120 scholieren in de vlammen het leven. Brandstichting zou de oorzaak van deze ramp zijn. hartigt, hetgeen een unicum is in ons land, ja zelfs in de wereldgeschiedenis. Ook richtte hij een bijzonder woord van welkom tot den griffier der Staten, den heer Van Tellegen, het gemeentebestuur van Terneuzen en de ingenieurs van den rijks- en den provincia len raterstaat, en de afgevaardigden van den Noord-Brabantschen waterschapsbond. Alvorens de werkzaamheden aan te van gen, meende hij ook in de eerste vergadering van den bond na diens overlijden, een woord van hulde te moeten brengen aan de nage dachtenis van het overleden bestuurslid, den heer A. van de Weijde. Deze was steeds een trouwe vriend, met groote kennis en ervaring van polderzaken, wiens waardevolle adviezen, ook in het college van Ged. Staten, ten zeer ste op prijs werden gesteld. Hij bracht, onder instemming der vergadering, eerbiedig hulde aan diens nagedachtenis. Vervolgens werd medegedeeld, dat de heer A. F. C. de Casembroot, vroeger adjunct secretaris, door het bestuur thans is benoemd tot secretaris Het vaststellen van de notulen der vorige vergadering werd opgedragen aan het bestuur. De rekening, die was onderzocht door een kascommissie, gaf geen aanleidLig tot opmer kingen. De ontvangsten hebben bedragen 1207.30, de uitgaven 1202.90, goed slot 6.50. De voorzitter deelde mede, dat eenige be zuinigingen zijn ingevoerd. O.m. is in overleg met den functionaris de gratificatie voor den secretaris van 300 tot 100 verminderd. Als gevolg daarvan zullen die leden die ƒ5 en meer contribueeren een crisiskorting krijgen van 15 op het door hen betaald bedrag. De hoop wordt uitgesproken, dat die aanlei ding zal zijn dat verschillende polders die zich nog onthouden ook zullen toetreden. De heeren I. J. Risseeuw te Oostburg en C. H. M. Plasschaert te St. Jansteen werden herkozen tot bestuurslid en in ontstane vaca tures benoemd de heeren S. J. Gast te-Dui- vendijke en L. Simonse te Biggekerke. Allen namen de benoeming aan. Vervolgens hield de heer Jacobs, vertegen woordiger der N.V. „Limfalt" een causerie over een door die firma in den handel ge bracht product voor verharding van wegen met gesloten dek, hetwelk wel iets duurder in aanschaffingskosten, goedkooper uitkomt, omdat de daarmede behandelde wegen het meer jaren zonder herstellingskosten kunnen houden. Vervolgens hield de heer Grijns, adj.-secre taris der vereeniging „Het Grondbezit", een interessante lezing over „verlaging van wa terschapslasten". Aangezien voor de rondvraag niemand het woord vroeg, sloot de voorzitter met een woord van dank voor de tegenwoordigheid deze druk bezochte vergadering. Men vereenigde zich daarna in het „Hotel des Pays-Bas" aan een lunch en begaf zich na het gebruik daarvan naar het parkeer terrein, waar een aantal welwillend beschik baar gestelde automobielen gereed stond om de vereeniging met hare gasten door een deel van Oostelijk Zèeuwsch-Vlaanderen te voe ren. De weg werd genomen over Othene, door den Zaamslagpolder, vervolgens over Reuzen- hoek en Zaamslag Veer, dodr het dorp Zaam- slag, vervolgens door Axel naar de groote ammoniakfabriek te Sluiskil. Onder geleide van een drietal ingenieurs werd deze grootsche nijverheidsonderneming met belangstelling bezichtigd, waarna de be zoekers in het smaakvol ingerichte casino der Compagnie l'Azote Neerlandaise door den directeur, den heer Cassales werden ontvan gen, waar ververschingen werden aange boden. De heer mr. Dieleman bracht in een toe spraak in de Fransche taal hulde aan den ondernemingsgeest van de Italianen, die hier deze grootsche onderneming hadden gesticht, en welke hü de beste resultaten toewenschte, dank brengende voor het genoten onthaal. De heer Hommes, zich namens den direc teur tot de gasten wendende, -rees er op, dat de polderband nauw verbonden is met het landbouwbedrijf, aangezien de polderbesturen door menschen uit den landbouwenden stand gevormd worden. Hij sprak de hoop uit, dat dit bedrijf, dat ook de producten dezer fa briek gebruikt, spoedig betere tijden mogen beleven. Nadat de voorzitter, de heer mr. Dieleman, nog een slotwoord had gesproken,, waarbij hij in het bijzonder dankte degenen die hun automobielen voor dezen tocht hadden be schikbaar gesteld, werd de vergadering ont bonden, en vertrok men met de auto's in verschillende richtingen, om de thuisreis te aanvaarden. Algemeene Ned. Politiebond. In de te Arnhem gehouden algemeene ver gadering van den Algemeenen Ned. Politie bond is tot bestuurslid gekozen de heer M. C. Hack, inspecteur van politie te Ter Neuzen. Een motorrijder tegen den grond geslagen. Toen de heer Kokosky gisterenmiddag van Ter Neuzen naar Sluiskil reed, is hij ter hoogte van de brug van Notebaart, nabij het woonwagenkamp met zijn motorrijwiel geval len, met het noodlottig gevolg dat hij met een groote wond aan het voorhoofd en den hals bewusteloos op den weg bleef liggen. Ijlings toegeschoten woonwagenbewoners en eenige leden der bemanning van de Belgische sleep boot „Mercurius" verleenden de eerste hulp. Na verloop van een goed uur was inmiddels ontboden geneeskundige hulp aanwezig die opname in het plaatselijk ziekenhuis nood zakelijk achtte. Met den ambulance wagen is de heer K. toen naar het ziekenhuis te Ter- neuzen vervoerd. Brand aan boord. Gisterenmiddag is brand uitgebroken in het ruim van de Braakmanboot, de „Tele graaf VX" te Ter Neuzen. Omstreeks half vier ontdekte de wiachts- man dat er rook opsteeg uit het ruim. On middellijk werd de Ter Neuzensche brand weer gewaarschuwd, die vrij spoedig met groot meteriaal aan de kade, nabij de Axel- sche brug, waar het schip gemeerd lag, arri veerde. Voordat de brandweer verscheen, was ech ter de waterboot van de „Terneuzen Water- supplying Service", die in de nabijheid van de „Telegraaf VX" lag, langszij gevaren en had. met twee leidingen direct water in het ruim gepompt. Aan deze krachtdadige en vlugge hulp is het te danken, dat de brand tot het ruim beperkt bleef, en spoedig ge- bluscht werd. Toen de spuit dan ook ter plaatse verscheen, was haar hulp niet meer noodig, hetgeen zeer gelukkig te noemen is, daar bleek, dat de spuit om technische rede nen geen water kon geven. De „Telegraaf XV" die beladen was met balen, lompen, olie, brandspiritus, enz., on derhoudt een geregelden beurtdienst Rotter dam—Ter Neuzen—Gent, en is eigendom van de expeditie-maatschappij v.h. H. Braakman Co., te Rotterdam. Zeer vermoedelijk is de brand ontstaan door het springen van een flesch gevuld met cyaankali. Aanslag op de politie. Toen Vrijdagnacht jl. de rijks- en gemeen tepolitie surveillance-diensten verrichtten onder de gemeente Overslag zagen zij een vrachtauto benevens een tweetal luxe auto's naderen, die in de richting van de Belgische grens reden. Een rijksveldwachter hield een rood lichtgevende lantaarn gericht op den vrachtauto ten teeken, dat deze stoppen moest en aan welke sommatie oogenschijnlijk voldaan werd, aangezien de bestuurder van den auto zijn vaart minderde en met kleine lichten ging rijden. Evenwel in de onmiddel lijke nabijheid van den rijksveldwachter ge komen zijnde, reed de chauffeur recht op den politieman af, gaf gas en reed met groote lichten op door. De rijksveldwachter kon ter nauwernood aan een overrijding ontkomen, deze sprong op zij, doch kreeg nog van het achterste gedeelte van den auto een klap, tengevolge waarvan hij met een vaart in een langs den weg gelegen sloot terecht kwam. De vólgende auto werd door den gemeente veldwachter gesommeerd om halt te houden, doch. deze reed eveneens door en ten slotte kon men den derden auto, waarin een drietal personen waren gezeten, tot stilstand krijgen. Door de politie ondervraagd, gaven zij op niets te hebben uit te staan met de auto's die waren doorgereden. Men vermoedt even wel te doen te hebben met smokkelaars die op frauduleuze wijze hebben getracht boter over de grens te brengen. De politie stelt een onderzoek in. Een doodelijk ongeluk. Zaterdagavond omstreeks kwart voor ze ven reed de 45-jarige E. M. Commaertvan Heemste, per rijwiel vanuit de Paal in de richting van het ontvangerskantoor te Clin- ge. Achter haar reed een auto in dezelfde lichting, bestuurd door den heer H. Kerck- haert uit Stoppeldijk, Hoewel de auto voldoende signalen gaf, stak de vrouw op enkele meters voor don auto plotseling van den rechtschen naar den linkschen kant. De vrouw wilde blijkbaar een binnendreef je inrijden, dat naar de St. Janstraat leidt, alwaar de vrouw woonde. Met alle kracht probeerde de chauffeur een aanrijding nog te voorkomen, doch de vrouw werd ondanks het feit, dat de auto door het uitwijken links van den weg op een boom terecht kwam, toch gegrepen en zeer ernstig verwond. Zij werd naar huis overgebracht, alwaar zij Zondagmorgen, tengevolge van een hersenschudding overleden is. Den autobestuurder treft geen schuld. Zijn auto is door de politie onderzocht. De rem men bleken in goeden staat te zijn. Algemeene Synode der Ned. Herv. Kerk. De algemeene synode der Ned. Hervormde Kerk heeft Zaterdag te 's-Gravenhage haar zestiende zitting gehouden. In deze zitting werd rapport uitgebracht over de schriftelijke kerkvisitatie. Blijkens de gegevens behooren tot de Ned. Herv. kerk 3.038.146 personen, waaronder 834.736 lid maten. Over den stand van het kerkbezoek valt niet veel te zeggenhet ware beter geweest, dat alle kerkeraden inplaats van het getal kerkgangers het percentage kerkgangers op gaven hieruit zouden conclusies zijn te trekken. Het aantal catehisanten was in het laatste jaar 89030 (m.) en 111660 (vr.), in de beide laatste jaren werden 18348 mannelijke en 24849 vrouwelijke lidmaten. Overgegaan zijn van andere kerken naar de Ned. Herv. kerk 1169 personen en van de Ned. Herv. kerk naar andere 1443. Zonder tot andere kerkgenootschappen te zijn overge gaan hebben de Ned. Herv. kerk verlaten 5981 personen. Deze cijfers bewijzen, dat een groot deel van ons volk zich altijd nog in eigen kerk thuis gevoelt. De diaconierekeningen van de beide laatste jaren wijzen aan inkomsten (buiten het batig saldo) resp, 6.961.116 en 6.502.372, en aan uitgaven resp. ƒ6.836.915 en ƒ6.699.971. Ter ondersteuning aan behoeftigen is in die beide jaren besteed in geld resp. ƒ3.489.481 en 3.530.993 en in natura 657.45C en 664.438. Tijdelijk zijn in de beide jaren ondersteund resp. 11950 en 13569 endoorloopend resp. 17987 en 18339 personen. Examens. Voor het examen handenarbeid zijn te 's-Gravenhage geslaagd de dames G. B. Ak kerman te Vlissingen, C. P. van Bers te Kloetinge en S. M. Oele te Kamperland. Voor het examen nijverheidsonderwijs akte Nj is te 's-Gravenhage geslaagd onze vroe gere stadgenoot, de heer Y. A. Reidsma te Rotterdam. Voor het examen fraaie handwerken zijn te Amsterdam geslaagd de dames P. W. de Gruiter te Middelburg en C. L. Dingemanse te Nieuw- en St. Joosland. Voor het examen handteekenen lager on derwijs is te 's-Gravenhage geslaagd de heer J. Vissers te Goes. Voor de akte Fransch middelbaar onderwijs A is te Utrecht geslaagd de heer F. Remijn te Hansweert. Voor de hoofdakte is te Rotterdam ge slaagd. de heer A. C. M. Camper te Graauw en Langendam. Opheffing openbare school. De gemeenteraad te Schermerliorn (N.- H.) heeft met 6 tegen 1 stem besloten geen medewerking te verleenen aan de door den minister van onderwijs geëischte opheffing der openbare school te Schermer. De luitenant ter zee le klasse G. G. Bo- zuwa, die aangewezen is voor den dienst in Oost-Indie, zal 23 dezer met het motorschip „Marnix van St. Aldegonde" uit Amsterdam die bestemming volgen. De luitenant ter zee 3e klasse G. J. Plate- rink wordt 25 dezer overgeplaatst van het wachtschip te Willemsoord aan boord van Hs. Ms. politievaartuig „Nautilus", bestemd voor het houden van toezicht op de Noord- zeevisscherij. Opgave van overgeplaatste onderofficieren der marine De bevolen detacheering aan boord van Hr. Ms. „Douwe Aukes" van bootsman W. H. Mesman is ingetrokken, De sergeant der mariniers H. C. Elias van de afd. mariniers te Rotterdam is tijdelijk overgeplaatst naar Hr. Ms. wachtschip te Willemsoord. Schipper G. Toller van het wachtschip te Willemsoord naar Hr. MS. „Van Speijk". De oppertorpedist J. de Bruijne van Hr. Ms. •fcVan Speijk", wordt 2 September belast met de functie van chef d'equipage aan boord van dien bodem. Zaterdagmiddag om 12 uur waren de offi cieren van 3e en 14e regiment infanterie ver- eenigd in de vereenigingsezaal officieren in de kazerne Prinsenhof te Bergen op Zoom, teneinde voorgesteld te worden aan den met ingang van 1 Augustus Jl. nieuw benoemden commandant der Vie infanterie-brigade, den kolonel W. F. A. Hackstroh. De heer Hackstroh was vroeger comman dant van het detachement 14e reg. inf. te Bergen op Zoom. Zaterdag zijn met groot verlof vertrokken de reserve luitenants G. N. G. van Rooijen, A. J. A. Roeleveld, A. J. M. Commissaris, A. H. Simons, T. A. A. van Eekelen, A. Tijl, A. van Ooij, van het 3e regiment infanterie en H. D. Kloosterman, T. A. Versteeg van het 6e regiment infanterie, de reserve luitenants J. M. Springer, P. F. Goossens, O. A. G. Kaüffman, C. B. J. van Huiten van het 14e regiment infanterie. Bedoelde reserve-officieren zijn bij het 3e reg. inf. onder de wapenen geweest tot het volgen van een gecomprimeerden cursus. De 2e luitenant F. E. Lagerwerff van het regiment kustartillerie, wordt met ingang van 1 September a.s. overgeplaatst bij het korps rijdende artillerie te Arnhem. Bij beslissing van het departement van de fensie zijn aangesteld tot adjudant-onderoffi cier-instructeur D. Helleman, tot reserve-ma- joor-instructeur T. L. Vincent en tot reserve sergeant-majoor-administrateur C. P. de Waal bij hun tegenwoordig korps, allen van het reg. kustartillerie. VOETBAL. De uitslag van den op Zondagavond gespeel den wedstrijd tusschen een Vlissingen-combi- natie en de Vlissingen-veteranen was 6—0 in het voordeel der combinatie. Athietiek.Bij den atletiekwed strijd Holland—België, die Zondag 13 Augus tus a.s. te Amsterdam op de Sintelbaan aan het Olympiaplein gehouden wordt, zal als wedstrijdleider optreden E. H. Huizinga, se cretaris der K.N.A.U. en van den T.C. scheidsrechter G. A. Burger. Het feit, dat de leiding in handen is van deze beide heeren, waarborgt een vlot en prettig verloop van deze wedstrijden, die een hoogtepunt van het seizoen vormen. De wedstrijden beginnen om half twee en eindigen ongeveer half vijf. De mislukte vlucht naar de stratosfeer. Betreffende de poging van kapitein Settle, om een vlucht naar de stratosfeer te maken, welke poging zooals gemeld, is mislukt, wordt nader bekend, dat de manschappen, die bij den start behulpzaam waren, onder bevel stonden van den heer Jean Piccard, den tweelingbroeder van den bekenden prof. Pic card. De ballon, die slechts half gevuld was, om gasverlies bij het bereiken van de dunnere luchtlagen te voorkomen, steeg snel omhoog en verdween ten laatste uit het gezicht. Tien minuten later meldden eenige perso nen, die op het dak van een der tentoonstel linggebouwen hadden staan kijken, dat d-- ballon in de stad Chicago gedaald was. De landing vond plaats op een spoorweg emplacement ongeveer dertig meter ten Oos ten van Chicago-rivier. De echtgenoote van den luchtvaarder, een brandweerauto en een ziekenwagen spoedden zich terstond erheen, doch kapitein Settle bleek reeds gezond en wel uit den ballongon del te zijn gestapt. De eerste woorden, welke hij tot de toe snellende personen richtte, luiden „Cigaret- ten dooven I" Betreffende zijn mislukten tocht deelde ka pitein Settle mede „Toen de ballon op 1500 meter hoogte was gekomen, (dus niet op 250 meter zooals aanvankelijk werd gemeld) trok ik aan het touw van het ventiel, om eenigen tijd op dezelfde hoogte te blijven vliegen. Het ventiel sloot zich echter niet meer en de ballon begon te vallen. Ik wierp terstond ballast uit, 55 zakken, ieder 40 pond zwaar, doch de ballon daalde onophoudelijk en kwam tenslotte op den grond terecht. Kapitein Settle sprak zijn vreugde erover uit, dat de ballon en de kostbare instumenten onbeschadigd waren gebleven en deelde te vens mede, dat hij, zoodra hü kan, een nieu we poging zal ondernemen. DUITSCHLAND IN DE INTERNATIONALE POLITIEK. De Duitschers, aldus de „Haagsche Post", schrijden rustig en met koel overleg voort op den weg, die Duitschland in de interna tionale politiek zoo sterk heeft gehandicapt. Zóó sterk dat, wanneer onze inlichtingen juist zün, meer dan één Duitsch diplomaat in leidende positie op buitenlandschen post onder den indruk daarvan begint te komen. Op een kort geleden diplomatiek diner ver telde een bekend lid van het Duitsche corps diplomatique dat een der Duitsche ambas sadeurs te kennen had gegeven, dat hü ten gevolge van de binnenlandsche politiek zü- stig over dacht zyn ontslag te vragen. En onder de tegenwoordige omstandigheden zün ambt moest waarnemen en er derhalve ern st tig over dacht zijn ontslag te vragen. En wanneer de Hongaarsche premier Goemboes, die voor een vriend van Duitschland door gaat, na zün onverwachte en nogal opzien barende reis naar Berlün, zich eerst naar Weenen spcedde en daarna naar Rome, dan is dit wel in de eerste plaats tengevolge van het bewustzün, dat die Berlünsche reis hem en zün land geen goed had gedaan en dat hij moest trachten zich deswege bü Dollfuss en Mussolini te verontschuldigen en hun waarborgen te geven dat hij zich in Berlün tot niets had gebonden, tenminste op poli tiek gebied. Teekenend is het, dat de Italiaansche re* geering een der eerstè is geweest, die waar schuwend den vinger naar Berlün heeft op geheven. In de Wilhelmstrasse te Berlün voelt men wel, dat er iets broeit. Teneinde te strijden tegen het dreigend isolement en misschien ook om de jaloezie van de Itali aansche zuster een beetje te prikkelen, heeft Hitier zich beijverd te Parijs te laten weten, dat hü bereid is toenadering tot Frankrük te zoeken en daarbij zeer ver wil gaan. Dat Von Papen brandt van verlangen om naar Parijs te worden gezonden of een uit- noodiging voor een bezoek aan de Fransche hoofdstad te krügen, dat hij zelfs Hitier tracht te overtuigen van de noodzakelijkheid hem te benoemen tot gezant te Parijs, staat voor alle ingewijden vast. Daarbü schünt Von Papen niet te gelooven hetgeen goede vrienden hem hebben verzekerd, nl. dat zün komst te Parijs heel gemakkelijk zou kun nen leiden tot demonstraties, welke zelfs da Fransche regeering niet zou kunnen verhin deren. In den herfst, als de groote büeen- komsten te Genève weer beginnen, zal Duitschland's isolement duidelük aan het licht treden. Alle pogingen van de vöikische pers om de Duitsche volksmassa dit feit te verhullen, zullen dan niet meer mogen baten. EEN REDE VAN HITLER. Op de leidersbüeenkomst der Nationaal- Socialisten te Berchtesgaden heeft Adolf Hitler een rede gehouden. Na er aan herin nerd te hebben, dat te zelfder plaats de plan nen beraamd werden tot de eerste verheffing van de partü in Nov. 1923, zei Hitler over den binnenlandschen toestand De laatste 6 maanden, die ons in het bezit der staatsmacht gebracht hebben, zün de rechtvaardiging, geweest van het optreden in het laatste jaar en van het vertrouwen, dat de leiding in de partü had. Een organisatie is noodig, die zoodanig is, dat daaruit de leiding steeds vanzelf vernieuwd wordt. De partü zal haar leidershierarchie opbouwen door een senaat der oudste en trouwste partügenooten, die voor groote tijdsperioden moeten denken, want zü zü'n geroepen het leven van het vólk te garandeeren. Het lidmaatschap van de par tü kan niet genoten worden, het kan slechts offers beteekenen. Deze heroïsche idee moet het h°ele volk beheerschen. Verder moet een traditie der beweging geschapen worden; daarom moet de leiding steeds te Munchen blüven en zullen de partijdagen om de twee jaar te Neurenberg gehouden worden. De algemeene aanval op de werkloosheid, aldus de leider, geschiedt in drie groote gol ven. De eerste golf van de zes afgeloopen maanden heeft twee millioen rerkloozen van de straat geholpen. De tweede golf, die in September begint en waarvan de materieele en financieele grondslagen verzekerd zün, heeft ten doel de bereikte resultaten voor- loopig in den winter te handhaven. De derde golf zal volgend voorjaar begin nen en de werkloosheid verder op beslissende wü'ze terugdringen. Hitler is vast overtuigd, dat men in den loop van het volgend jaar tot een definitief resultaat met t> werkloos heid zal komen. Wanneer wü het vraagstuk van de werkloosheid opgelost hebben, dan komen wü daarmede tegelük tot een natio- naal-socialistische opvatting van den arbeid, n.l. tot de grondstelling dat de Staat er niet is om renten te verdeelen, maar om arbeids- mogelijkheid te geven. Hitier was overtuigd dat onze tüd in de geschieden^ eens als een geweldige omwen teling bekend zal staan. Men kan de toekomst met moed en vertrouwen tegemoet zien. DE CONFERENTIE TE LONDEN. De staatssecretaris der Ver. Staten Hull is met de andere leden der Lonclensche confe rentie aangekomen. Onmiddellük begaf Huil zich in gezelschap van zijn vrouw naar het landgoed van Roose velt, waar hü rapport sou uitbrengen. Tegenover persvertegenwoordigers verklaar de hy, ".at hij noch op het oogenblik, noch in de naaste toekomst aan aftreden denkt. Verder verklaarde hü, dat de conferentie te Londen zeker waarde heeft gehad. Hü is van meening, dat de wereldoorlog vermeden had kunnen worden, wanneer de mogendheden zich reeds toen aan de conferentietafel had den gezet. Hü ide, dat de hoofdproblemen van de economische conferentie, welke reusachtige moeilükheden opleveren, nog onopgelost ge bleven zün. De economische wereldconferentie heeft echter een voortreffelüken gemeen schapsgeest aan den dag gelegd, doordat rij besloten heeft eerst zoo zorgvuldig mogehjk de diépst gewortelde economische kwalen der afzonderlüke naties te onderzoeken, liever dan hals over kop overhaaste geneesmiddelen toe te passen. De verschillende naties moeten eigenlük tegenwoordig voor 40 k 50 milliard dollar meer aan goederen produceeren en onder el kaar ruilen dan tegenwoordig. Het Ameri- kaansche aandeel zou 6 a milliard moeten bedragen in plaats van de tegenwoordige V/4. De mislukking en de nutteloosheid der eco nomische conferentie in dit vroege stadium te verkondigen, zou neerkomen op het predi ken van het evangelie der vertwü teling even goed ten aanzien van de economische als van de militaire ontwapening. ENGELSCH-FRANSCHE STAP TE BERLIJN. De Engelsche ambassadeur te Berlijn heeft van rijn regeering opdracht gekregen om sa men met de regeeringen van Frangrljk en Italië op vriendschappelijke wüze een vertoog tot de Duitsche regeering te richten in ver band met de provoceerende actie van de na- tionaal-socialisten tegen Oostenrük. Intus- schen heeft de Italiaansche regeer in? reeds op eigen gelegenheid te Berlün een démarche ondernomen, hetgeen Parüs onaangenaam

Vlissingse Courant | 1933 | | pagina 2