500 150 100 25 MAANDAG EERSTE BLAD stadéTen provincienieuws No. 184 71e Jaargang 1933 Uitgave: Firma f. VAN OE VELDE Ir., Walstraat 58-60, Viissingen. Telei. 10. Postrekening 66287 Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke Feestdagen Mijnvacantie is safe! VLISSINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS: Voor alle gemeenten op Walcheren en waar agentschappen geves tigd zijn 2.20 per 3 maanden. Franco door het geheele rijk ƒ2.50. Voor België, Duitschland en Frankrijk ƒ3.40. Voor de overige landen bij wekel. verz. 3.20. Afzonderlijke nrs. 5 cent ADVERTENTIEPRIJS: Van 1—5 regels ƒ1.25; iedere regel meer 25 cent. Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ct. p. regel. Kleine advertenties van 1—5 regels 50 ct Iedere regel meer 10 ct (max. 10 regels). Bij 3 maal plaatsing van 15 regels ƒ1.alles bij vooruitbetaling. De abonné's in 't bezit eener Polis, zijn GRATIS verze kerd tegen ongelukken voor gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij dood door een ongeluk. gulden bij verlies van een hand, voet of oog. gulden bij verlies van een duim gulden bij verlies van een wijsvinger gulden bij verlies van eiken anderen vinger AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIGING „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS" Dit nummer bestaat uit 2 bladen De nieuwe haven van Viissingen. Men meldt aan de „N.R.Ct." Nadat een wet van 12 Januari jl. de stich ting van een N.V. Haven van Viissingen heeft gelast, is daartoe thans alles gereed, behalve de benoeming van den directeur. Aan dezen directeur zullen hooge eischen moeten worden gesteld, indien aan de be staande verwachtingen zal, worden voldaan, in het bijzonder op commercieel, d.i. econo- misch-geografisch gebied, en van de kennis van ten minste Duitsch, Engelsch en Fransch. Aangezien de benoeming van dezen direc teur zeker niet vóór October zal kunnen pJaats hebben en pas daarna over de aan te schaffen kranen enz. zal kunnen worden beslist en de bestelling en plaatsing van die kranen daarna nog ongeveer een half jaar zal kosten, kan worden aangenomen, dat de meuwe haven van Viissingen ongeveer in April 1934 volledig in gebruik zal kunnen worden genomen. Teraardebestelling van mevr. E. Blum— de Niet. Op de Algemeene Begraafplaats te 's- Gravenhage werd Zaterdagmiddag het stof felijk overschot van mevrouw E. Blumde Niet aan den schoot der aarde toever trouwd. Dat de overledene in alle kringen vrien den telde bewees de groote belangstelling bij deze plechtigheid. Mevrouw Blum was een bekende persoonlijkheid op het gebied der Christelijke liefdadigheid in den lande en vooral op Walcheren, waar zij jaren lang woonde. De aanwezigheid van zoovele Zeeu wen was daar het sprekendst bewijs van. Op den doodenakker waren o.m. aanwezig jhr. P. J. Roëll, geneesheer-directeur van het sanatorium „Zonnegloren" te Amers foort, de secretaris van het ziekenhuis „Be- thesda" te Viissingen met de directrice de zer inrichting, notaris J. J. M. Braun uit Scheveningen, mr. H. W. W. Tichelman uit Scheveningen en vele inwoners uit het dorp, waar mevrouw Blum vroeger ook woonach tig was. Met den stoet kwamen nog mede de waar nemend voorzitter van „Bethesda", ds. H. A. Wiersinga, de heer G. van de Putte, lid van Ged. Staten van Zeeland en bestuurslid van „Eethesda", ds. A. T. W. de Kluis en ds. D. J. Vossers, predikanten der Ned. Herv. ge meente te Viissingen, ds. Loeff, emeritus predikant te 's-Gravenhage, ds. J. W. Note- boom uit Aagtekerke, met den burgemeester dier gemeente, den heer J. Bosselaar, ds. J. Swaan, vroeger te Domburg en ds. M. van Empel, predikant te Middelburg namens de Zeeuwsche Herv. Diaconessen-inrichting. Ten huize van den broeder der overledene, dr. G. de Niet te Scheveningen, was tevoren door ds. J. Hoogenraad uit Uithuizen een rouwdienst gehouden. Nadat het stoffelijk overschot in den graf kelder was neergelaten, las ds. Loeff aller eerst eenige verzen uit Gezang 52, naar Aan leiding waarvan hij een stichtelijk woord sprak en namens de oude vrienden der fa milie Blum een woord van diepen weemoed uitte. Ds. j. w. Noteboom uit Aagtekerke her dacht hetgeen zijn gemeente in mevrouw Blum verloren heeft. Spreker bracht haar naar voren als lidmate, die in haar eenvoud steeds met de gemeente meeleefde. Zij voel de zich nimmer te hoog om met de meest eenvoudige mensehen om te gaan en haar leven lang heeft zij voor de gemeente ge zorgd. Mevrouw Blum was een voorbeeld van een Christin. Voorts bracht spreker den oprechten dank over namens de Vereeniging ■voor Christelijke Wijkverpleging, waarvan mevrouw Blum eerelid was en tenslotte na mens allen, die haar gediend hebben in haar leven. De volgende spreker was ds. H. A. Wier singa, waarnemend voorzitter van „Bethes da", die de rede uitsprak welke in ons vorig nummer werd afgedrukt. Tenslotte voerde ds. D. J. Vossers het woord namens de Vereeniging „Kinderzorg" te Middelburg. Hij bracht de ontslapene dank voor al hetgeen zij voor die vereeni ging is geweest. Haar hart klopte altijd voor de vereenzaamden. De stichting „Kinder zorg" verliest in haar een trouw helpster. Nadat ds. Loeff het Onze Vader had uit gesproken, heeft dr. G. de Niet voor de be toonde belangstelling bedankt. Velen hadden aan deze groeve het woord willen voeren, maar op verzoek van de familie is dit tot vier sprekers beperkt geworden. Er waren veel bloemstukken, o.m. van het bestuur van „Bethesda" en een palmtak van de directrice en het verplegend personeel. Onze badplaats. Het zeer prachtige en warme zomerweer had gisteren weer veel bezoekers naar onze badplaats getrokken. De Belgische plezierrei- zigers vormen daarvan altijd een belangrijk contingent. Met de „Friesland" waren 250 en met de „Zeeland" 200 reizigers meegekomen. Zeer vele personen maken ook per auto een uitstapje naar bad-Viissingen en het aantal auto's dat gisteren hier werd aangetroffen, was buitengewoon groot. Uit bijna alle deelen van ons land werden hier auto's opgemerkt, waarvan zeer velen uit Noord-Brabant en Noord-Holland. Opening nieuwe winkel „de Broederband". Zaterdagmiddag 2 uur vond de opening plaats van den winkel van „de Broeder band", Nieuwendijk 51. Onder de aanwezigen merkten wy op den architect, den heer ir. A. Rothuizen, met den opzichter, den heer Van Verre, het be stuur van den Coöp. Vrouwenbond, benevens aannemers en onderaannemers, terwijl van vele zijden bloemen waren ontvangen. De voorzitter, de heer A. de Bart, begon met te herinneren aan den brand, die op 31 December van het vorig jaar den winkel totaal vernielde en de stagnatie, die hier door in het bedrijf werd veroorzaakt. De moeilijkheden zijn echter snel overwonnen, dank zij de goede samenwerking van bestuur en personeel. Aan den heer ir. Rothuizen werd opgedragen een plan tot herbouw te ontwerpen, wat spoedig gebeurde. Dó aanbe steding vond plaats en de firma Mabuwat te Zwijndrecht werd laagste inschrijver, aan wie de uitvoering van het bouwwerk werd opgedragen. Spreker bracht dank aan de aannemers, voorts aan de firma Van 't Westeinde, die de electrische installatie verzorgde; den heer Kranendonck voor het schilderwerk, den heer H. Marchand voor het stucadoorwerk en de firma Belderok en Van Roo te Mid delburg, die op keurige wijze de winkelbe timmering heeft geleverd. Spreker zegt verbaasd te zijn, dat het mo gelijk was een prachtige winkel op deze plaats te bouwen, en meende hij dat hier voor den heer ir. Rothuizen alle lof toe kwam. Spreker hoopte voorts dat deze nieu we winkel er toe zal bijdragen den groei en bloei der coöperatie te bevorderen, omdat door de coöperatie de ware belangen der volksgemeenschap worden gediend. De heer ir. Rothuizen zeide een hartelijk woord van dank te willen richten tot het bestuur voor de prettige en aangename sfeer, waarin steeds alle besprekingen en onderhandelingen werden gevoerd. Met na druk wilde hij er op wijzen, dat het voor een architect zeer zelden voorkomt, dat er vlot gewerkt kan worden. Dat dit hier kon ge schieden, zoowel als met het gebouw aan den Singel, dankt hij aan de loyale wijze waarop het bestuur der coöperatie zijn taak opvat. Nadat nog eenige sprekers het woord had den gevoerd, werd om 3 uur de keurige win kel voor het publiek geopend. Een beschrijving van dezen nieuwen win kel namen wij reeds in ons nummer van Za terdag op. Concert „Ons Genoegen". Willem III. Poovertjes was de belangstelling voor het tweede in het middaguur door de harmonie „Ons Genoegen", onder directie van den heer C. G. Govaarts, gegeven Zondag-con cert. Nogmaals de plaats lokt niet aan ook. We schermen gaarne met vreemdelingen verkeer. Doch wie zal bijv. met zijn logé's deze concerten durven bezoeken, zonder dat het schaamrood naar zijn wangen stijgt En dat terwijl er toch zoo'n uitgelezen gelegen heid bestaatLaten we hopen op het vol gende jaar. Het programma bevatte een achttal num mers. Vooral in den aanvang liet de onder linge stemming te wenschen over, waaraan de temperatuur echter wel niet vreemd zal zijn geweest. In de door Nesvada bewerkte „Loreley" van Max Bruch, werd het bekende lied „Ich weiss nicht, was soil es bedeuten" prijzenswaardig door den solo-clarinettist voorgedragen, wijders was in deze para phrase het groote koper te loven en mooie contrasten waren te beluisteren. De solo piston had tweemaal gelegenheid zijn capa citeiten te etaleeren en wel in Adam's „Die Heilige Stad" en Jordan's „The song, that reached my heart". Een bijzonder mooi nummer was ook de verzameling Christelijke liederen, gearrangeerd door den directeur, welke aanving met een doorzichtig geblazen fuga, en waarin later Beethoven's „DieHim- mel rühmen des Ewigen Ehre" statig en verheven klonk. Jammer, dat in dit werk een coupure werd gemaakt, waardoor we ver stoken bleven van het bekende koor uit Haydn's Schöpfung„Die Himmel erzahlen die Ehre Gottes". O. Onvoorzichtig. Zaterdagmiddag is een jongeman die, ter wijl het laag water was, van den duiktoren van het badbedrijf alhier dook, op den grond terecht gekomen. Versuft werd de jongeman, een adelborst, binnengedragen in een woning aan den boulevard Evertsen. Later werd hij op advies van den marine-dokter overge bracht naar het ziekenhuis „Bethesda". Drankmisbruik. In den af geloopen nacht hoorde een sur- veilleerend politie-be&mbte in de Kanaal straat om hulp roepen. Zich in die richting begevend, constateerde hij dat een opvarende van een sleepboot, onder drankinvloed ver- keerend, bij het zich aan boord begeven, van de plank was gevallen en te water geraakt. De politie-beambte heeft den man met be hulp van eenige burgers op het droge ge bracht en naar zijn sleepboot geleid. D. O. V. Onder leiding van haar directeur, den heer J. F. J. Machgeels, wam deze vereeniging deel aan de internationale muziek- en zang feesten te Roosendaal, georganiseerd door de Kon. erkende harmonie „Erato" en het R.- Kath. mannenkoor „Concordia". Het koor kwam met twee vrije nummers, „De Wilgen" van J. P. J. Wierts en „Den Uil" van Alphons Diepenbroek, uit in de af- deeling uitmuntendheid (gemengde koren) en behaalde met 285 punten een tweeden prijs. De Jury bestond uit de musiciSomers, Keereweer en De Morée. De Bijbel-kiosk. Zaterdagmiddag had op het strand aan de „Tweede Duinen" te Koudekerke de offici- eele opening plaats van de Bijbel-kiosk, welke aldaar geplaatst is vanwege de Geref. Evangelisatie-commissie. Ds. A. C. Heij van Koudekerke liet zingen Ps. 89 7 en „Er ruischt langs de wolken, een lieflijke naam". In zijn toespraak wees hij er op, dat velen in dezen tijd ook by de zee verpoozing zoeken na ingespannen ar beid en beslommeringen van het dagelyksch leven. Toch wordt aan het strand niet de vólle bevrediging gevonden de ware vrede en rust is alleen te vinden bij Jezus Chris tus, die het in Zijn Woord zegt„Komt tot Mij allen, die vermoeid en belast zyt, en Ik zal U rust geven". Spreker wekte de aanwezigen op tot het koopen van een bijbel, die voor geringen prijs verkrijgbaar wordt gesteld, terwijl ook gratis lectuur beschikbaar wordt gesteld. Aan de kinderen werden keurige knipplaten uit gereikt. Na het zingen van Psalm 84 :3 en gebed was deze korte plechtigheid geëindigd. Het Bio-vacantieoord. Uit onze gemeente zullen 2 kinderen voor rekening van de stichting naar het Bio-Va- cantieoord „Russenduin" te Bergen aan Zee worden uitgezonden en daar van 9 Augustus tot 11 September worden verpleegd. Voor deze uitzending werd zorg gedragen door den heer H. B, J. Knoop, alhier. MIDDELBURG. De kermis. Het was Zaterdagavond druk op de Mid- delburgsche kermis en het sluitingsuur kwam voor de zakenmenschen en voor het publiek te vroeg, maar toch heefdpolitie geen moeite gehad met het sluiten eerst der ker- misinrichtingen en daarna met de café's. De kermisweek is trouwens toch rustig ver- loopen, een enkele maal slechts moest de po litie ruziezoekenden scheiden en op een paar plaatsen hebben ruiten het moeten ontgelden. Echtelijke oneenïgheïd. Vrydagnacht te ongeveer 3 uur is de hulp der politie ingeroepen voor een bewoner van de Winterstraat, die na een huiselijke twist zijn vrouw met een groot mes bedreigde, waarop zij de vlucht nam eerst naar den zol der en toen over het dak naar dat van de buren. De politie nam den man, die bij haar komst trachtte zichzelf van het leven te be- rooven, mede naar het bureau. Na opgemaakt proces-verbaal is'hy weder op vrye voeten gesteld. OOST- EN WEST-SOUBURG. Een morgen-uitvoering. Begunstigd door heerlijk zomerweer, een ideale zomermorgen, stil en stemmingsvol, gaf het Chr. Fanfarekorps Zondagmorgen haar aangekondigde morgenuitvoering van gewijde muziek op ons mooie Oranjeplein. Er was heel wat belangstelling. Onder stille aan dacht, werd een mooi programma afgewerkt op een wijze, die ons boeide en zoo geheel in overeenstemming was met het doel, om door middel van de muziek onzen Schepper te loven. Onder de pauze deed een merel zijn fluittonen hooren en zond een harmonisch loflied omhoog, onbewust de stemming ver- hoogend. Wij zijn „Vlijt en Volharding" dankbaar voor deze uitvoering en zeker velen met ons. Ringryden Zaterdag werd de jaarlijksche ringrijderij te paard gehouden, waaraan door 14 ruiters werd deelgenomen De prijzen werden als volgt gewonnen le pr. J. Castel, 47 ringen2e pr. W. Bos- schaart, 43 r.3e pr. Jac. Castel, 35 r.4e pr. C. Kodde, 35 r.5e pr. W. Koole, 33 r.6e pr., P. Castel, 31 r.7e. Jac. Louwerse, 29 r.8e pr., P. de Visser, 25 r.9e pr. C. Joziasse, 19 r.10e pr. W. Pouwer Pz., 19 r.11e pr. Jac. Wisse, 19 r.12e pr. J. Cevaal, 18 r.13e pr, P. Baljeu, 15 r.14e pr. M. Adamse, 14 r. De prijs voor de meeste volgsteken werd be haald dcor J. Castel Wz., met 13 ringen. Hierna werd gereden om den wisselbeker uitgeloofd door Jhr. H. A. van Doorn. Deze, de vorige jaren gewonnen door p. Baljeu en J. Castel werd thans voor één jaar eigendom van C. Kodde met 6 van de 8 rin gen. De potlepel met toebehooren werd na kam pen gewonnen door J. Castel Wz. RITTHEM. Ringrydery. Zaterdag werd den geheelen dag met veel animo en onder groote belangstelling van het publiek naar den inng gereden. De eerste tien pryswinners waren le pr. (32 r.) Joh. de Visser 2e pr. (27 r.) D. Polderman 3e pr. (26 r.) na loting P. de Pagter Jz.4e pr. (26.r.) J. de Pagter Jz. 5e pr. (21 r.) na lo ting A. Barentsen 6e pr. (21 r.) And. Breel 7e pr. (18 r.) J. D. Koppejan8e pr. (16 r.) na loting J. J. Schout9e pr. (16 r.) W. de Visser 10e pr. (14 r.) W. Cevaal Pz. De wisselbeker, geschonken en uitgereikt door den burgemeester, werd gewonnen door P. de Pagter Jz. met 5 r. in 6 keer. Verleden jaar was de winnaar D. Polderman. De meeste volgsteken (5)-had Joh. de Vis ser na kampen met D. Polderman. Eigenaar van den traditioneelen potlepel was Joh. de Visser. Des avonds gaf de muziekvereeniging „Oefening na den Arbeid" in de Dorpsstraat een muziekuitvoering, wier goed uitgevoerde muzieknummers een aandachtig gehoor vonden. BIGGEKERKE. Een ernstig auto-ongeluk. Zaterdagavond om 11 uur heeft te Bigge- kerke een zeer ernstig auto-ongeluk plaats gehadEen luxe auto kwam uit de richting Zoutelande in een zeer snelle vaart en kon waarschijnlijk door de grdote snelheid niet tijdig de bocht bij de begraafplaats nemen, zoodat de auto in de langs den weg liggende sloot terecht kwam en over den kop sloeg. De drie inzittenden werden uit den auto ge slingerd. De bestuurder H. uit Oostkapelle was er met lichte verwondingen afgekomen, doch de andere twee personen waren er ern stig aan toe. De rijks- en gemeentepolitie waren direct ter plaatse en verleenden de eerste hulp, terwijl intusschen de burgemees ter en de doktoren Van der Harst en Drijber ter plaatse verschenen. De laatsten achtten overbrenging van de gewonden naai' het zie kenhuis „Bethesda" te Viissingen, noodzake lijk. Tijdens dit vervoer is de 20-jarige stu dent S., wonende te Leiden, overleden. De zeer jeugdige bestuurder was niet in het bezit van een rijbewijs. Als tragische bijzon derheid zij vermeld, dat de ouders van het slachtoffer in Ned.-Indië wonen. Een groote moeilijkheid was, dat ondanks herhaalde pogingen, geen telefonische ver binding kon worden verkregen met Middel burg, zoodat de doktoren te Koudekerke, die te allen tijde telefonisch zijn te bereiken, niet konden worden aangesloten en evenmin het ziekenhuis kon worden bereikt ter verkrijging van een ziekenauto. De rijksdeskundige, de heer A. Vygëboom te Viissingen, heeft gisteren op last van den rechter-commissaris te Middelburg, een on derzoek naar het ongeluk ingesteld. Het lyk van het slachtoffer is door dr. Hulst uit Leiden gerechtelijk geschouwd en zal naar 's-Gravenhage worden overgebracht, om aldaar ter aarde te worden besteld. De justitie uit Middelburg was ter plaatse van het ongeval ten einde een cndcu'^ek in te stellen, terwijl de autcdeskundige de heer want ik heb "AKKERTJES" in mijn zak. Ik heb géén bedorven dag door "zoo'n" De Ideale pijnsiillers die altijd van pas komen en direct afdoend helpen. Vergeel vooral niet ze mee te nemen! Akker-Cachets kosten slechts 50 ct. per 12 sinks. Overal verkrijgbaar I Vygëboom uit Vissingen een onderzoek naar den auto instelde. D.e auto werd in beslag ge nomen. GOES. Door de warmte overleden. Zaterdagavond ontving de echtgenoote van den heer Kakebeeke, leeraar aan de Am bachtsschool alhier, bericht, dat haar man, die een fietstocht maakte door België, te Dinant ongesteld was geworden. Hoewel zij zich direct op reis daarheen begaf, kwam zij toch te laat aan om haar man nog levend aan te treffen. Naar wij vernemen is heer K. door de warmte onwel geworden en aan de gevolgen daarvan overleden. Zwemwedstrijd. De tegen Zaterdagmiddag door da Goesche Zwamclub „t Sas" georganiseerde zwemfees ten zijn, dank mede zy het mooie weer, een groot succes geworden. Eenige duizenden be langstellenden waren aanwezig. Alles had, dank zij de uitstekende voorbereiding en re geling, een vlot verloop. Velen waren wellicht gekomen om de prestaties te zien van de Ne- derlandsche zwemkampioene mej. Tra us Klapwijk. Ze waren dan ook bewonderens waardig. De talrijke sprongen die zij maakte, veroorzaakten een enthousiaste stemming en een uitbundig applaus onder het publiek. Het was dan ook schitterend werk. Ook de an dere nummers van het programma werden met groote aandacht gevolgd. Vóór de wedstrijden aanvingen, had de voorzitter van de vereeniging, de heer J. de Jonge, eenige personen officieel verwelkomd, o.a. mej. Klapwijk, de burgemeesters van Goes en Kattendijke, de heer Hanken, de heer Van Mellen, loco-burgemeester van- Goes, wien hij dank bracht voor hun mede werking. Speciaal dankte hij ook den heer J. C. van de Velde, die byna de geheele voorbe reiding verzorgd had. Spr. besloot met mej. Klapwijk een bouquet aan te bieden. Vervolgens werd het woord gevoerd door den heer Hajenius, die zijn vacantie onder broken had, om bij deze wedstrijden aanwe zig te zijn. Spr. wees op de vooruitgang die de zwemsport te Goes gemaakt had. Toen hij een 25 jaar geleden al aan het Sas ging zwemmen, was hij er meestal alleen en nu schijnt heel Goes er te zijn. Spr. huldigde voorts mej. Klapwijk en besloot zijn geestige toespraak met den springtoren geopend to verklaren. BRESKENS. Aanbesteding. Bij de te Breskens gehouden aanbesteding tot maken van een afwateringsduiker van metselwerk in het Molenwater aldaar, waren inschrijvers: Iz. Vei gouwe voor 1400; Th. Cambier 1760 P. J. van de Sande 1768 Gebr. Maas 2100C. Daansen en E. de Boever 2650 Iz. Pleijte en P. J. de Winde 2750 Gebr. Visser 2700 W. de Vlieger en Iz. Nieuwenburg 2725. TERNEUZEN Zeeuwsche Polder- en Waterschapsbond. Bovengenoemde bond hield Zaterdag te Témsuzen in het „Hotel du Commerce" zijn algemeene vergader'' De voorzitter, de heer mr. P. Uieleman, de verj.'dsring openende, heette allereerst wc-kom de deputatie van Ged. Staten, verlegcnwoo;digd door den heer J. A. van. Ronlpu, die als gedeputeerde reeds 35 jaar de belangen der waterschappen be-

Vlissingse Courant | 1933 | | pagina 1