500 25 DONDERDAG EERSTE BLAD No. 181 71e Jaargang 1933 Uitgave: Firma F. VAN DE VELDE Ir.. Walstraat 58-60, Viissingen. Teief. 10. Postrekening 6628T Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke Feestdagen Dit nummer bestaat uit 2 bladen STADS- EN PROVINCSENIEUWS KOUDEKERKE. ZOUTELANDE. BRESKENS. OOSTBURG. KERK- EN SCH001N1EUWS MARINE EN LEGER BUITENLAND GEMENGD MEOWS 13.47 VLISSINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS: Voor alle gemeenten op Walcheren en waar agentschappen geves tigd zijn ƒ2.20 per 3 maanden. Franco door het geheele rijk ƒ2.50. Voor België, Duitschland en Frankrijk ƒ3.40. Voor de overige landen bij wekel. verz. 3.20. Afzonderlijke nrs. 5 cent ADVERTENTIEPRIJSVan 1—5 regels 1.25iedere regel meer 25 cent. Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ct p. regel. Kleine advertenties van 15 regels 50 ct Iedere regel meer 10 ct. (max. 10 regels). Bij 3 maal plaatsing van 15 regels ƒ1.alles bij vooruitbetaling. De abonné's in 't bezit eener Polis, zijn GRATIS verze kerd tegen ongelukken voor gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij dood door een ongeluk. gulden bij verlies van een hand, voet of oog. gulden bij verlies van een duim gulden bij verlies van een wijsvinger gulden bij verlies van eiken anderen vinger AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIGING „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS" Walchersche kanaalbeker-zwemwedstrijd. Deze wedstrijd is voor de organiseerende V.Z.C. wel een zeer groot succes, daar niet minder dan 38 personen hebben ingeschreven. Aan de namen van de reeds door ons gepu- blceerde cracks, kunnen we thans nog dien van den hier ook welbekenden Frans Kujjper toevoegen. Is de vreemdelingen-trek naar Zeeland zeer groot, ook op sportief gebied komen we tegenwoordig verre van achteraan. Wanneer men hoort, dat in het centrum van ons land een zwemwedstrijd niet kon door gaan wegens gebrek aan deelname, dan mag de V.Z.C. wel meer dan tevreden zijn. Orga nisatie, ontvangst en wat den deelnemers hier verder geboden wordt, zijn daaraan on getwijfeld niet vreemd. De wedstrijd, welke Zaterdagmiddag circa twee uur ter hoogte van de Winter straat te Middelburg aanvangt, eindigt aan de inrich ting van de V.Z.C. om half vijf. Onmiddellijk daarna vindt in hotel Zeeland, tegenover het station, de prijsuitreiking plaats. Voor het personenvervoer naar dit hotel is een tou- A. ring-car van de firma Smits beschikbaar, welke afrijdt van de Keersluis-brug. Nutsspaarbank. In de Nutsspaarbank aan de Coosje Bus- kenstraat alhier werden in de maand Juli 785 inlagen gedaan tot een bedrag van 131.170.06 en 611 terugbetalingen tot een bedrag van 101.176.21. Er werden in die maand 30 nieuwe boekjes uitgegeven, waar door het aantal spaarders werd gebracht op 7022 en hun tegoed op f 2.142.216.30. Ter lediging werden 63 spaarbusjes aan geboden inhoudende 826.29 en met 3657 zegels werd bespaard 182.85, welke be dragen op de spaarboekjes werden bijge schreven. Vreemeelingenbezoek. Met de provinciale booten kwamen heden 1350 passagiers van de Belgische badplaatsen mede, terwijl 84 auto's werden overgezet. Op 4 Augustus 1932 bedroeg dit aantal 2000 passagiers en werden 95 auto's vervoerd. Met de mailboot „Antwerpen" van de lijn Oostende—Dover, welke doorgevaren is naar Middelburg en daar ligplaats heeft genomen, zijn 150 passagiers medegekomen. Het nieuws van den dag in beeld. Foto's in onze Tijdinghal, Een tweetal opnamen van het défilé van Oranjevereenigingen voor de Koningin-Moe der, ter gelegenheid van haar 75sten verjaar dag. In gezelschap van de Koningin en van Prinses Juliana neemt de jarige op het bordes van haar paleis te Sostdajk de aubade in ont vangst. Het nieuwe stadhuis te Enschedé, dat 5 Augustus officieel in gebruik wordt ge nomen, met een kijkje in de raadzaal. Een kruisweg-tafereel in opaline grisaille op zil veren fond, kunstwerk geschonken aan het Aartsbisschoppelijk Museum te Utrecht. Het schaakmeestertoumooi te Scheveningen. De zuidwesterstorm aan de Schevening- sch,e binnenhaven, De jaarlijksche verga dering in het Vredespaleis van de Intern. Academie voor vergelijkend recht. Het waterkamp voor meisjes op de Kagerplassen. De uien-campagne te Made. Vacaptie- groepen, enz. Pzem mededeelingen# In „On6 Electriciteitsblad", uitgave van de Pzem, worden de volgende mededeelingen ge daan MiddengroepSedert het verschijnen der laatste mediedeeling, is de van Kruiningen naar Krabbendijke gelegde hoogspannings kabel in bedrijf genomen, evenzoo het laag spanningsnet te Krabbendijke, hetgeen ge schiedde op 30 Mei 1933 met rond 75 aan sluitingen. De koppelkabel tusschen lerseke en Kruiningen is eveneens in bedrijf geno men, zoodat het Oostelijk deel van Zuid- Beveland dubbel gevoed wordt en een groote bedrijfszekerheid is verkregen. Netuitbreidingen vonden plaats in Viissin gen, Goes, Souburg en Oosfckapelle, terwijl een zestal garantieleidingen in bedrijf geno men werden, namelijk in Lewedorp, Nieuw- doip, 's-Heerenhoek, Kamperland, Oostka- pelle en Souburg. Ten einde de bedrijfszekerheid van de stroomlevermg in Noord-Beveland te verhoo- gen, zal nog een kabel dgor het Veersche gat naar Kamperland gelegd' worden, zoodat dit eiland dubbel gevoed wordt, t De toontaal in Vlissipgen werd 29 Maart 1933 met de installateurs, welke vrijwel allen onze uitnoodiging aannamen, voor het pu bliek geopend Dat de toonzaal in een behoef te voorziet, blijkt uit het dagelijkscli bezoek. Eenige vereenigingen hielden in onze toon zaal vergaderingen, welke met een lezing over electriciteit en haar toepassingen beslo ten werden. Het aantal gezinnen, die electrisch. koken, neemt steeds toe. Een 125 cliënten kochten of huurden bij ons kookapparaten, terwijl een 270 afnemers over speciaalvastrecht (kook- tarief) stroom wenschten te betrekken. Zuidgroep. De veranderingen aan het overgenomen net te Breskens hebben regel- matigen voortgang. Onderhandelingen zijn gaande met het ge meentebestuur van Oostburg omtrent overne ming van het net dier gemeente. In 21 gemeenten werden lezingen en de monstraties gehouden betreffende het elec trisch koken. Het aantal electrisch kokende gezinnen in de Zuidgroep bedraagt thans 83. Op de tentoonstelling, welke in de maand Mei te Ter Neuzen gehouden werd, was de Pzem vertegenwoordigd met een electrisch restaurant, dat een groote succes is geweest. Hoewel de Pzem zich er van onthoudt om in hare propaganda voor het electrisch koken stelling te nemen tegenover het koken op gas, heeft een artikel in een Zeeuwsch-Vlaamsche courant haar genoopt, dat standpunt even te verlaten. In het bovenbedoelde artikel werd ui. gesproken over resultaten van een demon stratie voor koken op gas, gehouden ter ge legenheid van de Neuzensche tentoonstelling. By die demonstratie zou gebleken zijn, dat het koken op gas veel economischer is dan het koken met electriciteit Wij wenschen op deze plaats te volstaan met de mededeeling, dat "e kosten inderdaad niet lager waren dan de op de tientallen vanwege de Pzem gehou den demonstraties aangetoonde kosten van het electrisch koken. RingTÜ'dery. Zaterdag zal door 18 ruitens op het dorp te Koudekerke worden deelgenomen aan een ringrijderij te paard. Het oude Walchersche steekspel zal reeds des morgens 7 uur aan vangen. Loop der bevolking. Vertrokken: J. Louwerse, naar Vrouwepolder ,W. Koppejan, naar Bigge- kerke. Gemeente rekening. De door Burg. en Weth. aan den gemeen teraad aangeboden rekening over 1932 sluit in den gewonen dienst met een nadeelig slot van 650 en in den kapitaaldienst met een batig slot van 190. Jaardag Koningin—Moeder. Ter gelegenheid van den jaardag van de Koningin-Moeder gaf de muziekvereeniging Uit het Volk-—Voor het Volk een concert op de Julianatent. Buitengewone gewichtstoename van mestvarhens. Op de boerderij van het ziekenhuis te Oost burg wordt een interessante mestproef ge houden met 4 Deensche en 4 Vlaamsche (Cadzandsche) varkens. Beide groepen worden gelijk gevoed en groeien zeer voorspoedig, hoewel de Denen van den beginne af de leiding hadden. De Cadzandsche varkens waren bij het begin der proef samen 3 K.G. in het voordeel. Nu, na 16 weken zijn ze samen 37 K.G. lichter dan de Denen. Een opmerkelijk sterke gewlchtstoenamc vertoonden beide groepen de laatste 4 weken. De 4 Denen namen ln 28 dagen toe van 315 K.G. tot 446 K.G. of 1.12 K.G. per stuk en per dag. De 4 Cadzandsche varkens groeiden in 4 weken van 287 K.G. tot 409 K.G. of 1.02 K.G. per stuk en per dag. Dat zijn groeicijfers die maar zelden voor. komen. De proefvarkens zullen als ze 150 175 K.G. zijn worden geslacht, telkens een Deen en een Vlaming tegelijk. De slachtkwaliteit zal door deskundige slagers worden beoor deeld en in een rapport vastgelegd. Zulke mest- en slachtproeven worden er in de provincie meerdere opgezet. Ze verdienen de volle belangstelling van fokkers, mesters en slagers, HULST. Een landdag van het verband Zeeland van den B. V. L. In het laatst van Augustus zal te Hulst een groote bijeenkomst plaats hebben var- het verband Zeeland van den Bijzonderen Vrijwilligen Landstorm. Hieraan zullen deel nemen de afdeelingen in Oostelijk en Wes telijk Zeeuwsch-Vlaanderen en ten minste de vaandeldragers met hun vaandels van de overige der ruim 100 Zeeüwsche afdeelingen. Naar wij vernemen zal ook een afvaardi ging van de Kon. Marine uit Viissingen de betcoging komen opluisteren en zal ook een algemeene gaaischieting plaats hebben, wel ke de vereeniging „de Batavier" in samen werking met den B. V. L. organiseert. Binnenkort hopen wij enkele nadere bij zonderheden te kunnen mededeelen. Vrijwillige voldoening van belasting. Wegens over vorige jaren te weinig betaald (gewetensgeld) is ontvangen bij den ontvan ger der directe belastingen, enz., te Sas van Gent 250, te Ter Neuzen 237.90, te Tho- len 145.51. Besmettelijke ziekten. In de week van 23 tot en met 29 Juli zijn in onze provincie voorgekomen 9 gevallen van roodvonk, waarvan 7 te Ter Neuzen (eenmaal 4 en eenmaal 3 gevallen in één gezin) en 2 gevallen te Viissingen. Synode der Ned. Herv. Kerk, Nadat de algemeene synode der Ned. Her vormde kerk gisteren haar werkzaamheden was begonnen met het zenden van een feli citatietelegram aan de Koningin-Moeder, heeft zij zich bezig gehouden met de kwestie der jeugddiensten. Sommige leden hadden er bezwaar tegen, dat in het reglement hier omtrent zoo vaak gesproken wordt van een eventueelen jeugddienst, terwijl andere leden juist ongaarne zouden zien, dat deze dien sten imperatief werden voorgeschreven. Deze leden meenden, dat de jeugddiensten nog in een wordingstoestand verkeeren en men in zoo'n periode nog niet kan gaan reglemen teeren. Er waren ook leden, die meenen, dat de jeugddiensten de eenheid eener kerkelijke gemeente in gevaar brengen. De commissie, die omtrent deze aangelegenheid advies had uitgebracht, bleek ook ten zeerste verdeeld te zijn. Men was het er allerminst over eens, o.f deze zaak onder de kerkvisitatie dan wel onder het reglement op de kerkeraden moest worden gebracht. Toch was er een meerder heid, die adviseerde de jeugddiensten te re glementeeren. Hiermede vereenigde zich de synode ten slotte. Examens. Voor het diploma boekhouden, afgenomen door de Vereeniging van Leeraren in de Handelswetenschappen is geslaagd de heer J. Prins, alhier, leerling van den heer I. Sinke. Voor het diploma boekhouden, afgenomen vanwege de Vereeniging van Leeraren in de Handelswetenschappen zijn geslaagd de hee- ren C. Sanderse te lerseke, leerling van het instituut Van Hijfte en H. J. ten Hacken al hier. Voor de akte Engelsch middelbaar onder wijs A is te Utrecht geslaagd onze vroegere stadgenoot, de heer J. P. Verheulen te Amersfoort, Voor de hoofdakte is te Rotterdam ge slaagd de heer J. Wiegel te Middelburg. Voor de akte Duitsch lager onderwijs is te 's-Gravenhage geslaagd mej. G. Vroon te Serooskerke, Voor de akte Fransch lager onderwijs zijn te Utrecht geslaagd de heeren L. Geschiere te Ter Neuzen en J. H. Enters te Wissen- kerke. De luitsetionl MÉ Sie Se Haast P. a de Back is overgeplaatst tfeu het ^ttfcgTnanin <-;e Kooy nabij Den Helder aan boord van Hr. Ms pantserboot „Friso" te Viissingen. De officier van gezondheid le klasse der zeemacht W. H. H. Krul, wien vergund is uit Oost-Indië terug te keeren, wordt 9 dezer aan boord van het moterschip „Balocran" te Marseille en uaarna hier te lande terug verwacht, Bij beschikking van den minister van de fensie is de officier van den marinestoom vaartdienst der le klasse W. Dollekamp, die nende bij het vliegkamp „De Kooy", den 8en Augustus 1933 ter beschikking gesteld. De 2e luitenant J. J. W. Berkhoudt, van het 3e regiment infanterie te Bergen op Zoom, is 1 dezer overgeplaatst bij het 6e regiment van het wapen te Breda. Met ingang van 3 Augustus is aangesteld tot vaandrig bij het 3e regiment infanterie de serg. tit. J. J. van Herwijnen van het 15e regiment infanterie, de serg. tit. J. A. Meij- lir.k van het 3e regiment infanterie bij het 4e regiment infanterie. Van 7 tot en met 12 Augustus a.s. zal de Mortieropleiding van het 3e regiment infan terie deelnemen aan de schietoefeningen met scherp in de Legerplaats bij Harskamp. Verkoop-automaten in militaire gebouwen. In de legerorders is een ministerieele ken nisgeving verschenen, waarbij ter kennis van de desbetreffende commandanten en chefs wordt gebracht, dat geen vergunning mag worden verleend tot het plaatsen van ver koopautomaten in militaire gebouwen. Reeds verleende vergunningen moeten worden in getrokken. ITALIA ANSOH-DUITSCHE VERBROEDERING. Ter begroeting van de 400 jonge Italiaan- sche fascisten en 40 Italiaansche officieren, werd gisteren een receptie gehouden in den tuin der woning van den minister van pro paganda, Goebbels. In de Wilhelmstrasse, die voor alle rijverkeer afgesloten was, had den S.A.-formaties zich opgesteld. Vóór het ministerie stonden S.S.- en Stahlhelm-groe- pen. Even voor vier uur werd vlaggenparade gehouden terwijl de muziek der „Giovinez- za" en van 't „Deutschland"-lied weerklonk, werd de Italiaansche vlag op het ministerie geheschen, tusschen de hakenkruis- en zwart-wit-roode vlag. In den loop der receptie bracht de cen- turio Gighi een drievoudig hoera uit op Goebbels en overhandigde hem. bij wijze van verbroedering van de Italiaansche en Duit- sche jeugd, het insigne dei Balilla. Bij deze gelegenheid hield dr. Goebbels een toespraak, waarin hij verklaarde, dat hij aezen namiddag niet wilde bezwaren met een vervelende politieke rede. Hij veronderstelde dat zijn gasten in Duitschland reeds genoeg politieke redevoeringen zouden hebben ge hoord, om zich te kunnen voorstellen, hoe het jonge Duitschiand werkt, denkt en voelt. Hij wenschte slechts dat zijn toehoorders in Duitschland een indruk zouden krijgen van het groote opbouwende werk, waartoe het jonge nationaal-socialistische Duitsch land zich aangegord heeft. Ik heb, zeide hij, bij mijn jongste bezoek aan uw land, gelegenheid gehad, de groote prestaties van het fascistische Italië in de afgeloopen tien jaren te leeren kennen en te bestudeeren en ben naar Duitschland terug gekeerd met den vurigen wensch, dat mijn land de hoogte van beschaving, van arbeid en innerlijke geslotenheid moge bereiken, welke Italië reeds bereikt heeft. In Duitschland ziet gij een jonge generatie aan de macht met den eerlijken wil het land weder op te bouwen en Duitschland opnieuw als gelijkgerechtigd lid in den kring der na ties te doen opnemen. Dit jonge Duitsch land is Italië en zijn bewonde-enswaardigen Duce dankbaar, dat hij voor onze rechten opgekomen is op een oogenblik, dat dit nog onpopulair was en onpopulair maakte. Deze dankbaarheid voor een klein gedeelte tot uitdrukking te brengen bij uw bezoek in Duitschland, is voor ons een aangename be hoefte. Ik wensch, dat gij dit jonge Duitsch land zult leeren begrijpen en dat zich uit dit begrip een vriendschap van beide ontwikke len zal, welke ook in de komende, zware Europeesche crisissen stand zal houden. Ik verzoek u van de warme sympathie van de Duitsche regering en het Duitsche volk voor uw land en uw beweging overtuigd te zijn en verzoek u met mij in te stemmen in den kreetUw land, Italië, zijn koning, zijn fas cistische beweging en de bewonderenswaar dige DuceHeil I DUITSCHE SCHEPEN VIJANDIG ONTVANGEN. In verscheidene Spaansche havens weige ren de havenarbeiders Duitsche schepen te lossen, die de Hakenkruis-vlag voeren. Te Aviles, nabij Gijon, en te San Juan de Nieva moest do hulp van de autoriteiten worden ingeroepen om het conflict bij te leggen. In laatstgenoemde haven wilde de bemanning van het Duitsche schip zelf beginnen te los sen, doch zij voerde dit voornemen niet uit, toen de havenarbeiders een dreigende hou ding aannamen. DE VERDEDIGING VAN BELGIË'S OOSTERGRENS. In verband met de versterking van de Oostergrens heeft het Belgische departement van Landsverdediging, bij de Nationale Wa penfabriek te Luik, een aantal lichte kanon- r.en van 4.7 besteld. Deze vuurmonden, voor zien /an tractoren, zullen toegevoegd worden aan het Korps Ardensche Jagers en bediend worden door z.g. infanterie-artilleristen. Ook wordt de fabricatie van lichte stukken ge schut van 3.7 bespoedigd. Daar de minister bovendien nog de mitrailleurafdeelingen van het te Aarlen garnizoen-houdend regiment heeft verdubbeld zullen de Ardensche ja gers, naar de „Gazette de Charleroi" schrijft, bij machte zijn, met succes weerstand te bie den tot de komst der Fransche gemotori seerde divisies. CRITIEK OP DE FRANSCHE MILITAIRE LUCHTVAART. Het „Petit Journal" wijdt een artikel aan de positie van de militaire luchtvaart en schrijft o.a. over de poging van een Fransch militair eskader om het Italiaansche eska der van generaal Balbo tijdens de vlucht over Fransch gebied op de eerst etappe van zijn vlucht naar Chicago te begeleiden, wat mislukte tengevolge van de geringe snelheid der Fransche vliegtuigen. Verder had men bij de viering van den 14en Juli gelegenheid de eskaders, die boven Parijs kruisten, waar te nemen, en daarbij kon men opmerken, dat de toestellen nooit ae snelheid bereikten, die men billijkerwijs van militaire vliegtuigen zou mogen ver wachten. Het blad acht, dat te betreurens waardiger, omdat men sedert 1 October 1928 niet minder dan 191 mïllioën francs voor experimenten en proefvliegtuigen heeft uit gegeven, die echter geen van allen het ver wachte succes hebben gehad. In regeeringskringen antwoordt men op deze critiek, dat de Fransche militaire lucht vaart onlangs weer geheele nieuwe typen in gebruik heeft genomen, die met de beste buitenlandsche machines kunnen concur- reeren. De Terdwenen iota -Tot nu toe is geen spoor gevonden van de auto. die in den nacht van 31 Juli op 1 dezer van Amsterdam naar Andijk vertrokken was met het gezelschap hengelaars. Dit groepje blijkt thans uit zeven personen te hebben bestaan, Toen de mannen Dinsdagavond nog niet teruggekeerd waren, werden de familieleden ongerust en gingen bij elkaar navraag doen, echter zonder het minste resultaat. Niemand kon ook maar iets omtrent het zevental me dedeelen en ten einde raad werd de zaak in handen gegeven van de politie van het bureau Spaarndammerstraat, die dadelijk het op sporingswerk begon. Allereerst werd het reeds bovenvermelde radiobericht afgegeven en bij de gemeenten geïnformeerd, waar de auto langs kon zijn gekomen. Een zwarte auto had men echter nergens gezien, ook in Andijk niet, waar vis- schers gewoonlijk in een café de vischver- gunningen komen halen. Wat er nu gebeurd is, kan men slechts gissen. Het was Maandagnacht stormweer. Felle windvlagen stiermden den regen over de duistere wegen en men kan dus wel aan nemen, dat de bestuurder op een gegeven moment het zicht kwijt is geraakt en ergens een kanaal is ingereden. Wie den weg over Furmerend en door de Beemster kent, weet, dat deze niet alleen smal en donker is, doch ook vele scherpe bochten heeft. De chauffeur A. van de Kort uit de Tuin straat te Amsterdam, rijdt echter geregeld met visschers naar Andijk en is dus wel be kend met den weg. Met zekerheid is dus nog niets te zeggen, alvorens het bericht is bin nengekomen, dat de auto in een kanaal is gevonden. Behalve den chauffeur worden nog vermist de drie gebroedeis van Wattingen, Jan Evertsenstraat 55, oud 28, 26 en 25 jaar, waarvan de jongste gehuwd en vader van twee kinderenArzbuch, van Halstraat 88 Hendriks, van Halstraat 72 en Koster, 2e Nassaustraat 27. Alle politie-instanties zijn begonnen met het afzoeken der kanalen en net navragen of ergens een zwarte auto met de visschers is gezien. De Amsterdamsch<. politie is spoe dig met een politievaartuig uitgevaren om het N.H. Kanaal af te dreggen doch gisteren avond l.ad men nog geen eiV.'êJ 'resultaat be reikt. De familieleden maken zich natuurlijk ten eerste ongerust en langzamerhand begint .men de hoop, dat men zijn dl-' baren nog wel

Vlissingse Courant | 1933 | | pagina 1