1000 300 100 25 DINSDAG EERSTE BLAD No. 179 71e Jaargang 1933 Uitgave: firma F. VAN DE VELDE Jr., Wslstraat 58-60, Viissingen. Telef. 10. Postrekening 66287 Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke feestdagen RIJ DEN 75sten VERJAARDAG VAN KONINGIN EMMA. STADS- EN PROVINCIENIEUWS Daar Helpen/steeds KERK- EN SCHOOLNIEUWS 21.48 23.15 dancing. VLISSINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS: Voor alle gemeenten op Walcheren en waar agentschappen geves tigd zijn ƒ2.20 per 3 maanden. Franco door het geheele rijk ƒ2.50. Voor België, Duitschland en Frankrijk ƒ3.40. Voor de overige landen bij wekei. verz. 3.20. Afzonderlijke nrs. 5 cent ADVERTENTIEPRIJS: Van 15 regels ƒ1.25; iedere regel meer 25 cent. Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ct. p. regel. Kleine advertenties van 1—5 regels 50 ct. Iedere regel meer 10 ct. (max. 10 regels). Bij 3 maal plaatsing van 1—5 regels ƒ1.—, alles bij vooruitbetaling. De abonné's in 't bezit eener Polis, zijn GRATIS verze kerd tegen ongelukken voor gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij dood door een ongeluk. gulden bij verlies van een hand, voet of oog. gulden bij verlies van een duim gulden bij verlies van een wijsvinger gulden bij verlies van eiken anderen vinger AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIGING „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS" Dit nummer bestaat uit 2 bladen Toen onze Koningin, Koningin Wilhel- mina, in 1898 de regeering aanvaardde, las men in haar schoone proclamatie schoon zoowel van inhoud als van taal o.a. deze woorden „Mijn innig geliefde Moeder, aan wie ik onuitsprekelijk veel verschuldigd ben, gaf mij het voorbeeld van een edele en verheven opvatting der plichten, die nu op mij rusten. Ik stel mij tot levensdoel, dat voorbeeld te volgen." Naar wiens en naar wier voorbeeld zou zij zich ook beter hebben kunnen richten dan naar dat van haar Konink lijke Moeder, de Duitsche prinses, die sinds zij door haar huwelijk met Willem III Nederlandsche was geworden, zich een eereplaats in het hart van het Neder landsche volk had weten te veroveren? Het moge waar zijn, dat de jeugdige prinses, de eenige overgebleven telg uit het Oranjehuis, de oogappel was van het overgroote deel van het volk, door de wijze, waarop zij met het volk meeleefde. De echt constitutioneele manier, waarop zij zich als Regentes van haar taak kweet, de wijze, waarop zij haar dochter voor haar zware taak voorbereidde, had ook Koningin Emma zich bij .het volk geliefd weten te maken. In 1879, den 7en Januari was Adelheid Emma Wilhelmina Theresia, tweede dochter van vorst George Victor van .Waldeck-Pyrmont en prinses Helena van Nassau, in het huwelijk getreden met Koning Willem III, wien zij den 31sten Augustus 1880 een dochter, thans Ko ningin Wilhelmina, schonk. Zij werd spoedig populair en in nog grootere mate, toen zij na den dood van Willem III, 23 November 1890, volgens het voor schrift der Grondwet, het regentschap voor haar dochter aanvaardde, welke re gentschap zij ook tijdens een zware ziekte van den Koning reeds had waar genomen. Hoe zij haar taak als Regentes ver vulde, moge hier blijken uit een persoon lijk woord van den alom geëerden Staatsraad Mr. A. P. W. Cort van der Linden, oud-premier tijdens de oorlogs jaren en oud-minister van justitie tijdens het regentschap van de Koningin-Moe der, in het Gedenkboek, dat ter eere van Koningin Emma is uitgegeven „De Koningin-Moeder 1 In den loop „der tijden heeft deze naam een eigen „beteekenis gekregen. „Zij, die evenals ik het voorrecht had- „den als minister samen te werken met „de Koningin-Moeder, toen Zij Regentes „was of later Haar mochten benaderen „in moeilijke omstandigheden en bewo- „gen tijden, zij weten, wat Zij geweest „is voor Haar nieuw gekozen vaderland. „De Koningin-Moeder heeft ons volk „lief gekregen, want Zij zag in ons volk, „zijn zeden en gewoonten bijna alleen „het waardevolle en goede spiegelbeeld „van Haar eigen moed. Zij heeft Hare „liefde betoond door Haar trouw mede leven met allen, die Haar dienden, door „Hare onvermoeide belangstelling in „ziekenverpleging, in wetenschap en „kunst en door Haar stille hulp in nood. „En ons volk heeft Hare liefde met liefde „vergolden. „Moge ons volk zijn Koningin-Moeder „nog lang behouden en steeds met dank baarheid gedenken den zegen, dat deze „hooge vrouw uit den vreemde tot ons „kwam." De dankbaarheid van het Nederlandsche volk voor hetgeen Koningin Emma tij dens haar regentschap had gedaan, uitte zich, toen Koningin Wilhelmina meerder jarig werd, in het aanbieden van een groote som gelds, die zij, belangstellend als steeds in het lot der zieken, aan wendde tot het oprichten van het sana torium Oranje-Nassau-oord bij Renkum, waar tuberculoselijders worden opgeno men en verpleegd. Op het Regentesse- plein te 's-Gravenhage werd den 23sten September 1905 een monument tot her innering aan haar regentschap plechtig door Koningin Wilhelmina onthuld, on middellijk voor de indrukwekkende Nieu we Kerk, welke de Koningin-Moeder zelf inwijdde. Nadat haar dochter den 31 sten Augus tus 1898 meerderjarig was geworden, gaf Koningin Emma haar bestuur over. Zij bleef echter bij haar koninklijke doch ter inwonen, totdat deze den 9en Fe bruari 1901 met Prins Hendrik van Mecklenburg in het huwelijk trad. Daar na betrok zij het paleis op het Lange Voorhout, dat zij des winters bewoont, terwijl zij 's zomers meestal op het haar toebehoorend lustverblijf Soestdijk ver toeft. In 1928 herdacht zij haar 70sten ver jaardag, maar zij zelve verzocht de hul diging, welke men haar wilde doen ten deel vallen, te verschuiven naar den 7en Januari 1929, toen het 50 jaren geleden was, dat zij door haar huwelijk Neder landsche was geworden. Overtalrijke bewijzen van aanhankelijkheid zijn haar toen ten deel gevallen. Niemand heeft dan ook meer aan spraak op de erkentelijkheid van het Nederlandsche volk dan de Koningin- Moeder. Tegenover niemand wordt die erkenning levendiger gevoeld. In het hart van honderdduizenden worden voor haar geluk de beste wenschen gekoesterd. En dat is niet meer dan natuurlijk. Want Koningin Emma heeft de kunst verstaan ieder met wie zij in aanraking kwam te overtuigen van den diepen ernst, waar mee zij haar taak als gemalin des ko- nings, als moeder der toekomstige ko ningin, als regentes, als koningin-moe der vervulde. Veel meer, zij heeft door de natuurlijke opgewektheid, waarmee zij haar verantwoordelijk werk deed, wellicht meer dan ooit eenige andere vorstin in Nederland den band tusschen dynastie en volk aangehaald. En in de poging daartoe was niets opzettelijks, niets ge maakts. De Koningin-Moeder bereikte dit resultaat door niets anders dan door haar innemende persoonlijkheid en door haar toewijding. Men bespeurde ter stond, dat de belangstelling, die zij toon de, niets kunstmatigs had. Alles wat het Nederlandsche volk belang inboezemde, interesseerde haar, omdat zij zich steeds ten volle gaf aan de taak, waartoe zij zich geroepen gevoelde. Steeds en steeds weer gaf zij typische blijken, hoezeer zij zich bewust is, van de waarde der di recte aanraking van de vorstelijke fa milie met het volk, waar zich dat doet gelden. Grooter waarde evenwel wist de Koningin-Moeder aan die bezoeken te geven dan ze op zich zelf behoefden te hebben, omdat men in haar belangstel ling het echt menschetijk element gevoelt. Uit plicht mogen ze worden gebracht, niemand heeft den indruk, dat het niet enkel een genoegen voor de vorstin is, deze representatie-verplichtingen te ver vullen. Het geheim daarvan ligt in haar volledige toewijding aan het volk en die toewijding vindt haar loon in zichzelf. Maar ze wekt ook warme gevoelens en erkentelijkheid. Van die dankbaarheid jegens de koninklijke vrouw, die nooit zich zelf zocht, maar steeds het belang van het volk, waaraan zij zich verbonden heeft, mag ter gelegenheid van haar 75sten verjaardag zeker worden getuigd. ,W. Mevr. E. Blumde Niet f Op haar buitenplaats „Duinvliet" te Aag- t* kerke bij Domburg is in den afgeloopen nacht overleden mevr. E. Blum—de Niet, de edele schenkster van 't ziekenhuis „Bethes- da" alhier. By de eerste steenlegging van dit zieken huis op 6 September 1930 en bij de opening op 26 Augustus 1931, werd aan mevr. Blum hulde gebracht voor de vorstelijke schenking door haar en wyien haar echtgenoot den heer J. H. Blum, aan „Bethesda" gedaan. Ds. Hartjes heeft bij de opening van „Bethesda" gezegd dat het tegen den zin van de weldadige familie Blum—de Niet zou zyn om vele en groote woorden te gebruiken voor de vorstelijke schenking, waarmede zij geheel Viissingen heeft verblijd. Wij kunnen dan ook volstaan met de me- dedeeling, dat het bericht van het overlijden van mevr. Blum hier met groot leedwezen zal zün vernomen en vooral op de vereeni- ging „Bethesda" zal het verscheiden van de edele schenkster een diepen indruk hebben gemaakt.. Mevr. Blum was ridder in de Orde van Cranje-Nassau. Gemeentelijke arbeidsbeurs. Bij den gemeentelijken dienst der arbeids bemiddeling alhier staan als werkzoekenden ingeschreven1 drukker, 1 behanger, 1 mas- tieker, 1 betonwerker, 1 uitvoerder, 27 grond werkers, 3 loodgieters, 2 mandenmakers, 11 metselaars, 19 opperlieden, 15 schilders, 5 stucadoors, 2 tegelvormers, 39 timmerlieden, 7 ververs, 2 vlechters, 2 waterbouwkundig opzichters, 1 teekenaar bekend met werk tuig- en bouwkunde, 2 meubelmakers, 5 po- litoerders, 2 stoffeerders, 1 wasscher, 2 schoenmakers, 1 lederbewerker, 597 metaalbe werkers, 2 bierbottelaars, 6 brood-banketbak kers, 1 kok, 2 slagers, 1 tuinman, 7 maga zijnbedienden, 1 slooper, 2 winkelbedienden, 1 besteller, 6 chauffeurs, 5 kellners, 2 loop jongens, 5 sleepers, 41 transportarbeiders, 28 kantoorbedienden (w.o. vrouwelijke), 3 teeke naars, l leerares kookster-huishouding, 1 dienstbode, 2 werksters, 5 portiers, 6 loopers enz., 40 varensgezellen (w.o. stuurlui, machi nisten, matrozen., stokers enz.) en 102 losse arbeiders. Totaal 1020 ingeschrevenen, waarvan 101 in de werkverschaffing. Vorige week 1016 personen. Alzoo een ver meerdering van 4 werkzoekenden. De storm. Door den storm die gisterenavond en van nacht woedde, zyn verschillende telefoondra den hier ter stede afgekloven, terwijl een gedeelte van de staclsverlichting was ge stoord, waardoor verschillende lampen niet hebben gebrand. Het post- en telegraafkantoor heeft in den afgeloopen nacht eenigen tijd in het duister gezeten, daar vermoedelijk kortsluiting was ontstaan door het breken van een lichtdraad, die contact heeft gemaakt. De montagewagen van de Pzem heeft di rect hier en daar herstellingen aangebracht. Op sommige hoeken van straten zyn door den storm reclameborden afgerukt. Persoonlijke ongevallen zyn niet voorge komen. Een huldiging. In de zeer goed bezochte jaarvergadering van de afdeeling Metaalbewerkers, die ge houden werd in het Concertgebouw, werd de voorzitter, de heer J. van der Peijl, gehul digd wegens zijn 25-jarig lidmaatschap van den bond. Het was wel een zeer groote ver rassing voor hem, toen tydens het behande len van het jaarverslag plotseling het doek werd opgetrokken en de „De Volksstem" „Aan de Strijders" inzette, aldus meldt „het Volksblad". De bondsbestuurder Van der Born heeft den voorzitter in zeer hartelijke bewoordin gen gecomplimenteerd, die als een der oud ste leden tevens een der actiefsten is. Niet alleen in den Metaalbewerkersbond verricht de heer Van der Peyl zyn werk, doch ook als voorzitter van den Vliss. Bestuurders- bond en als voorzitter van de Fed. van Be stuurdersbonden in Zeeland levert hy zijn klachten aan de moderne arbeidersbewe ging. Behalve de gouden medaille van den bond, werd hem door de leden een gouden horloge aangeboden, benevens een fauteuil, terwijl zyn vrouw, die men intusschen van huis had gehaald, bloemen werden geof freerd. Wandeltocht C.K.W.O. De sportafdeeling der C.K.W.O. hield gis teren, onder leiding van de heeren Jansen en Hekhuis een wandeltocht naar Kaapduin. die ondanks het minder gunstige weer, goed geslaagd mag heeten. De afmarsch had plaats des morgens om half negen. Met trom en flinken pas werd dc wandeling aangevangen. Op Kaapduinen gekomen werden wij verrast door enkele kleine regenbuitjes, die dank zy de welwillendheid van het personeel van het pompstation, werden afgewacht in een der gebouwen, waar de tyd werd gekort door het uitreiken van versnaperingen en zang. Na den middag werden onder een fris- schen wind het hand- en voetbalspel be oefend en diverse spelletjes gespeeld, waar na allen voldaan en zingend huiswaarts keerden. Waaghalzerij. Dat de beste stuurlui inderdaad wel eens aan wal staan, blykt uit het volgende Zondagmorgen was een inwoner dezer ge meente met een bootje aan het zeilen op de Schelde. In het bootje zat ook een 10-jarige jongen. De man bleek van zeilen en ook van den stroom die in de Schelde loopt geen verstand te hebben dit werd althans door een persoon, staande op den wal, gecon stateerd. Het duurde niet lang of t> schipper dreef af en zag geen kans meer zijn scheepje in de goede richting te sturen. Hy zwaaide dan ook met kleeding, ten teeken dat hulp werd gevraagd. Van den wal uit waarschuwde men daarom personeel van het Belgisch loodswezen, dat dan ook onmiddellijk uitvoer en het zeilbootje met de inzittenden behouden in de roeiers haven bracht. Ongepaste grap Bij de politie werd gisteren een flesch ge deponeerd welke uit zee was aangespoeld aan den Oranjedijk alhier. In de flesch zat een briefje, waarin was vermeld in slecht geschreven Engelsch met eenige woorden Nederlandsch er tusschen, dat hulp werd gevraagd naby een eiland in den Oceaan. Waar de naam van het schip was vermeld en de flesch duidelijk aangaf dat deze nog kortelings te water was geworpen, vermoedt de politie hier met een ongepaste en mis plaatste grap te doen te hebben. Niettemin stelt zij een nader onlerzoek in. Het nieuws van den dag in beeld. Foto's in onze Tijdinghal. Onthulling van het dr. Zamenhoff-monu ment door den burgemeester van Bergen op Zoom. Aankomst van de Duitsche film actrice Renate Müller te Amsterdam. De 80ste verjaardag van mevr. Esther de Boer— van Rijk. De bekende Rotterdamsche groot-industrieel de heer Jamin meldt zich by den portier der strafgevangenis tot het ondergaan van 5 dagen hechtenis, waartoe hij veroordeeld werd in verband met het openhouden van zyn winkels op den Zondag vóór St. Nicolaas. Hij neemt afscheid van het bestuur van den Rotterdamschen Banket- bakkersbond. Mevr. Montessori, opent het Intern. Montessori-congTes te Amsterdam. De „Johan de Witt" krijgt een nieuwen neus op de werf der Amsterdamsche Droogdok- Mij. De bekende Roemeensche schrijver Panait Istrati logeert bij den heer A. M. de Jong te Bilthoven. De bekende specialist op het gebied van allergische ziekten, prof. W. Storm van Leeuwen, is te Leiden overle den. Baron d'Aulnis de Bourouill, die met zijn auto in de Vogezen is verongelukt. Zyn echtgenoote en de chauffeur werden ernstig gewond. Scheepvaartberichten. Het Amerikaansche stoomschip „City of Jolieth", komende van Duinkerken met be stemming naar Gent, ligt op de reede alhier geankerd, daar het ankerspil over den kop is geslagen. De sleepboot „Goliath" ligt langszijde om assistentie te verleenen. Het Duitsche stoomschip „Hermes" ko mende van Antwerpen, bestemd naar Bre men, ligt op do reede geankerd, wegens ver lies van het stuurboordanker met 120 vadem ketting. MIDDELBURG. De kermis. Op de Groote Markt waren enkele groote open vakken. Hiervoor waren wel staan plaatsen verpacht en betaald, doch deze pachters waren niet met hun inrichtingen gekomen. Deze vakken zullen thans gevuld worden, o.m met een liiliputter-theater, dat de grootste attractie van de kermis zal wor den. Ook zal nog een plaats worden ingeno men door den zgn. steilen wand. Op den laatsten kermisdag moeten de café's en de inrichtingen om 12 uur gesloten worden. De burgemeester heeft echter ver lenging toegestaan tot een half uur na mid dernacht. OOST- EN WEST-SOUBURG. Ryksvakschool voor horlogemakers. Van de 2e naar de 3e klasse van de ryks- vakschool voor horlogemakers, goud- en zil versmeden te Schoonhoven is bevorderd onze vroegere dorpsgenoot J. Willemse. TERNEUZEN Herstelwerken der geramde nieuwe sluis. Naar alle waarschijnlijkheid zal reeds hedenavond het op- en afschutten der zee schepen aan de nieuwe sluis alhier kunnen geschieden. Zooals we reeds mededeelden is een der sluisdeuren Zaterdagavond geramd door het Engelsche stoomschip „Otto". Na dat de verlangde borgstorting van 75.000 was geregeld, kon dit schip Zondagavond om 10 uur de reis naar Huil voorzetten. Onmiddellijk na het ongeval heeft de wa- i TABLETTEN Uitsluitend verkrijgbaar In de oranje-bandbuisjes van 20 tabl. 70 ets. en oranjezakjes van 2 tabl. a 10 ets. terstaat op zeer voortvarende wijze de noo- dige maatregelen getroffen om de stagnatie cp te heffen. Gisterenmorgen heeft de drij vende bok „Adelaar" uit Rotterdam de be schadigde deur verwijderd en vervangen door een hier voorhanden zijnde reserve. Bij het onderzoek is gebleken dat de wagen waarover de deur loopt, ook ontzet is. Dè deuren die anders electrisch voortbewogen worden, zullen nu voorloopig met de hand opengedraaid worden. Er liggen op het oogenblik een 5-tal zeeschepen in de haven te wachten totdat zij kunnen opschutten. Vacantie-kruistocht per drijvende jeugdherberg. De eerste vacantie-kruistocht per drijvende jeugdherberg van de A. M. V. J. langs de Zui derzeehavens en -eilanden is een groot suc ces geweest. Thans ligt het in de bedoeling om in de week van 19 tot 26 Augustus een dergelijken tocht te maken door de Zeeuw-' sche wateren. v Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Nieuwerkerk (classis Zierikzee) cand. M. G. Westerhoff te Harendermolen. Aangenomen de toezegging van beroep naar Grijpskerke door cand. H. A. Jellema te Woubrugge. Algemeene Synode der Ned. Herv. Kerk. In de gisteren gehouden vergadering kwam in behandeling het verslag over den staat van het hooger onderwijs in de godgeleerd heid vanwege de Ned. Herv. Kerk. Het blijkt, dat te Leiden voor den cursus 19321933 zióh 82 studenten hebben doen inschrijven in het kerkelijk album, van wie 29 voor de eerste maal en onder hen 2 vrouwelijke. Te Utrecht was het getal 217, waarvan 6 vrouwelijke en 46 voor de eerste maal, waarvan 3 vrouwe lijke. Te Groningen werden 54 ingeschreven, waarvan 15 voor de eerste maal. By de bespreking herinnert prof. Brouwer aan hetgeen is geschreven over het voorzien in den nood over de opleiding van a.s. Evan geliedienaren. De indruk is gewekt dat hij zelf voor seminaristische opleiding zou zijn. Dit is echter onjuist. Hij is een groot voor stander van de opleiding aan de universiteit en hy zou zelfs het doctoraal examen wel verplicht willen stellen. Wel echter is hy van oordeel, dat bij den bestaanden toestand de zuiver kerkelijke opleiding te veel in het ge drang komt. De a.s. leeraren moeten op de hoogte worden gesteld van allerlei dat de werkelijke hoogleeraren thans niet kunnen verstrekken. Daarom zou er een derde hoog leeraar, al ware het dan een bijzondere hoog leeraar, aan het tweetal moeten worden toe gevoegd. De president herinnerde er aan, dat het rapport over de wijzigingen in de theologi sche opleiding nog door de synodale commis sie moet worden behandeld. Door haar zal stellig met de inzichten van prof. Brouwer worden rekening gehouden. Wylen ds. B. Tichelman. Het Weekblad der Ned. Herv. Kerk, offi cieel orgaan, schrijft o.m. over wijlen ds. Ti chelman Met diepe verslagenheid vernam de Synods de tijding van het vreeselijk ongeval, waar door de secundus-secretaris ds. B. Tichelman met diens echtgenoote en zoon plotseling uit het leven werd weggerukt. Zwaar is de slag, die de Kerk door dit plotseling verscheiden heeft getroffen. Vlug van geest, begiftigd met groote gaven van verstand en hart, heeft ds. Tichelman gearbeid, zoolang het dag voor hem was en daarbij een buitengewone werk kracht ontplooid, die tot grooten zegen voor onze kerk is geweest. De verschillende ge meenten, die hij gediend heeft en de vereeni- gingen in welker besturen hij zitting had, hebben daarvan de vruch'.en mogen plukken. Maar ook als praèsés van het Classicaal Be stuur van 's-Gravenhage en als secundus secretaris der Syrode heeft hij den tyd, dien hij aail zijn anderen arbeid wist te ontwoe keren, besteed tot welzijn der kerk, die hem Kef was.

Vlissingse Courant | 1933 | | pagina 1