1000 500 300 25 thans fier stu MAANDAG 31 JULI EERSTE BLAD No. ITS 7le Jaargang 1933 Uitgave: Firma F. VAN DE VELDE Jr., Walstraat 58-60, Vlissingen. Telef. 10. Postrekening 66287 Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke Feestdagen STADS- EN PROVINCIENIEUWS PALM OLIVE ZEEP 15 CENT PALMOLIVE ZEEP 15 CENT ZOO WEINIG KOST H ;ET"U: OM pFjEINT 1 DER DEUGD TE BEHOUDEN VLISSINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS: Voor alle gemeenten op Walcheren en waar agentschappen geves tigd zijn ƒ2.20 per 3 maanden. Franco door het geheele rijk ƒ2.50. Voor België, Duitschland en Frankrijk 3.40. Voor de overige landen bij wekel. verz. 3.20. Afzonderlijke nrs. 5 cent. ADVERTENTIEPRIJS: Van 1—5 regels ƒ1.25; iedere regel meer 25 cent. Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ct. p. regel. Kleine advertenties van 1—5 regels 50 ct Iedere regel meer 10ct.(max. lOregels). Bij3maal plaatsing van 15 regels^.alles bij vooruitbetaling. De abonné's in 't bezit eener Polis, zijn GRATIS verze kerd tegen ongelukken voor gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij dood door een ongeluk. gulden bij verlies van een hand, voet of oog. gulden bij verlies van een duim gulden bij verlies van een wijsvinger gulden bij verlies van eiken anderen vinger AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIGING „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS" Dit nummer bestaat uit 2 bladen Een Vereeniging voor Zeeuwsche Luchtvaartbelangen. Door de heeren C. A. van Woelderen, voorzitter en S. S. Smeding te Middelburg, secretaris, is een voorloopig comité gevormd om te komen tot oprichting van een Veréeni- ging voor Zeeuwsche Luchtvaartbelangen. Dit comité heelt aan verschillende perso nen in Zeeland de volgende circulaire ge zonden Na jarenlange moeizame voorbereiding, na vele mislukte pogingen, met zeldzaam groote moeilijkheden, is tenslotte verwezenlijkt wat enkelen zich tot doel gesteld hadden Zee land is opgenomen in het binnenlandsche luchtverkeer des zomers is het zelfs eenige maanden door de lucht dagelijks met de Belgische kust verbonden. Dank zij een ver standige, voorzichtige en toch breede be- drjjfspolitiek van de K.L.M., is de Zeeuw sche Luchtlijn op economisch hechten grondslag gelegd. Men kan, als zich geen zeer bijzondere omstandigheden voordoen, er staat op maken, dat deze binnenlandsche luchtlijn behouden blijft. Dat het verkeer er op zal toenemendat de prijzen voor per sonenvervoer nog méér zullen dalen met de toenemende veelvuldigheid der boekingen dat het aantal vluchten per dag grooter zal worden dat de binnenlandsche aansluiten de verbindingen zullen toenemen dat ook met Zeeuwsch-Vlaanderen wellicht vlieg- contact verkregen zal worden, dit en meer kan en mag verwacht worden. Dit alles ligt in den loop der dingen. Het zijn geen fantastische denkbeelden, dóch het is slechts een logisch doortrekken van de reeds nu geteekende lijnen. Evenwelhet vliegwezen behoeft voor zijn voortbestaan den steun der Zeeuwsche be volking, in breede kringen. Het heeft deze belangstelling van noode als een plant zon en water. Anders staan de vliegtuigen zie- 3ig-leeg te wachten, vertrekken leeg en.... verdwijnen op den duur om niet meer terug tc komen. Deze belangstelling bestaat alom elders in den lande. Er is een Kon, Ned. Ver. voor de Luchtvaart, waarin zij haar georganiseerde uitdrukking vindt. Het is, naar de meening van een klein voorloopig comité, waarvan bovengenoemde heeren als penvoerders optreden, van groot belangvoor Zeeland, dat ook hier een organisatie ontsta die de Z e e u w s c he luchtvaartbelangen kan behartigen. Schouwen-Duiveland de bakermat der Zeeuwsche Luchtlijn heeft reeds een ver- eeniging tot bevordering van het vliegwezen op dit eiland Walcheren, de Bevelanden en Zeeuwsch-Vlaanderen zullen, met de uitbrei ding van deze luchtlijn, moeten volgen. Be halve dat zulk een vereeniging aan de in de tweede alinea dezes genoemde belangen haar aandacht zal schenken, kan en zal zij in algemeenen zin propagandistisch werken, o.a. door het organiseeren van vliegdagen, het houden van lezingen, enz. Het is de bedoe ling van het voorloopig comité, naar gelang van de op dezen omzendbrief te ontvangen acihaesiebetuigingen, te geraken tot de op richting van een „Vereeniging tot bevorde ring van het vliegwezen voor Zeeland be zuiden de Oostcrschelde", dan wel, mocht Zeuwsch-Vlaanderen blijk geven op een af zonderlijke organisatie prijs te stellen, de omschrijving van de werkingssfeer der op te richten vereeniging te beperken tot „tus- schen Ooster- en Westerschelde". Een bewijs van instemming met deze plannen (een kaartje aan het adres van den heer Smeding, Dam G 28 te Middelburg, is voldoende) ziet het comité gaarne tegemoet, opdat de oprichtingsvergadering der veree niging zoo dra mogelijk kan plaats hebben. Onze badplaats. Er zijn hier gisteren weer een groot aantal piezierreizigers uit België naar onze bad plaats gekomen. Dit aantal bedroeg in totaal ongeveer 800, nl. 350 met de „Zeeland", 240 Kiet de „Eugenie" en 200 met de „Friesland". Grand Hotel Britannia, Ober-gayern. Vlissingen in het hoofdseizoen beteekent voor Britannia's directie het organiseeren van speciale avonden, onder welke een Beiersche dermate favoriet is, dat hy even traditioneel wordt als de plumpudding op het Kerstfeest in Engeland. De toch reeds gezellige kurzaal was weer omgebouwd in een intiem nestje, gedecoreerd met nieuwe geestige trouvailles, waarin men. met welgevallen neerfladderde, teneinde on der het behaaglijk blauw-wit alle luim over zich te laten komen en te genieten van dans, zang en muziek mitsgaders van Beier- schen humor welke, met origineele boeren dansen op volksmuziek, door Mimi en Lucki Kiesewetter werd gelanceerd. Een feest van folkloristische typeering Daarnaast zorgden Tom van der Stap en zijn band er voor, dat aan het Nederlandsche sentiment alle recht wedervoer, zoodat een alleszins te savoureeren mixtuur van „Houdt cr den moed maar in" en „Joech hei" werd opgediend. Beiersche avond en bieravond zijn syno niem. Cambrinus, de bierheilige, vereerde dit feest dan ook met hoogstdeszelfs tegen woordigheid. Nadat hij zijn joyeuse entrée had gehouden en zijn laarzen had geleegd, trad 11 van het reglement van orde voor een Beierschen avond in volle werking Trink, trink Brüderlein, trink, lass doch die Sorgen zu Haus Het moet gezegd wor den, dat niemand deze bepaling heelt over treden. Al maakten velen van de gelegen heid gebruik om in het casino hun behen digheid in het rouge et noir-spelen te too- nen, daar een Ober-Bayern avond altijd weer een genot is, bood de groote zaal bij maan- en sterrenglans een levendig, opge- v/ekt beeld van zich vermakende bezoekers en bezoeksters, die zich tot devies hadden gekozen „Hier mach' Halt, du liebe Seele Und erquicke Herz und Kehle Een afscheid. Zaterdag na het beëindigen van den werk tijd vereenigden zich chefs en personeel der machinefabriek van de Kon. N.V. Mij. „de Schelde" in een dier werkplaatsen, teneinde afscheid te nemen van den heer J. Bijleveld, bankwerker, die na een werktijd van ruim 41 jaar deze maatschappij met pensioen ging verlaten. Bij monde van den werkmeester, den heer C. Kok, werd met hartelijke woorden af scheid van den heer Bijleveld genomen en overhandigde hy hem namens hoofd-inge- rieurs, ingenieurs, chefs en. het personeel der machinefabriek eenige nuttige cadeaux, de hoop uitsprekend, dat het den heer Bij leveld gegeven moge zijn, er met zijn familie nog vele jaren van te genieten. Een Bybel-kiosk. Vanwege de Geref. Evangelisatie-commis sie alhier is op het strand aan de zooge naamde „Tweede Duinen", gelegen in de ge meente Koudekerke, een Bijbel-kiosk ge plaatst. Het houten gebouwtje, dat zeer modern is uitgevoerd, is bestemd voor den verkoop en gratis uitreiking van Evangelisatie-lectuur. Een uitstapje naar Walcheren. De leden van de Dendrologische Vereeni ging (de leer van het houtgewas) hebben een excursie naar Walcheren gemaakt en in hotel Britannia alhier een vergadering ge houden. Over den autotocht door Walcheren schrijft de tuinbouwkundige medewerker van de N.R.Ct." het vodgende Vrijdagmorgen ving een autotocht door Walcheren aan. In Middelburg trok de oude Hollandsche linde op de Botermarkt aller aandacht. Het doet prettig aan, te zien, hoe men den dikken stam van dezen boom met cement plaatseiyk zeer zorgvuldig tegen be derf heeft willen behoeden, maar men diene dan ook de soort biefstukzwam, die flink op dit mooie exemplaar vat gekregen heeft, niet ongestoord te laten voortwoekeren. Van de oude boomen op het er tegenover liggende Abdyplein is stellig een Oostersche plantaan de merkwaardigste. Na in Veere de haven, de oude kerk en het stadhuis te hebben bezich tigd, trok even buiten dit stadje het aardige tuintje van den heer Lensvelt de aandacht, als bewys hoeveel resultaat ook op aan sterken zeewind blootgestelde terreinen nog is te verkrijgen. Prachtig was de wandeling over de buitens Duinbeek en Berk en Bosch, die, samen met het buiten Eikenoord, dank zy het tydig in grepen door een daartoe gevormde combina tie van Zeeuwsche notabelen, behouden zün gebleven. Een bezoek aan deze buitens toont overvloedig, hoeveel schoons anders voor al- t«d zou zijn verloren gegaan op dit, met een er bij behoorende duinstrook, ruim 75 H.A. groote terrein. Hoe prachtig moet Duinbeek ook in het voorjaar zyn, als de primula's, die hier in overvloedige hoeveelheden onder de boomen voorkomen, bloeien. Thans vormde het heksenkruid er de opval lende bodemvegetatie. Op Berk en Bosch vormt de vijver, met aan zijn oever drie mooie exemplaren der mcerascypres wel het mooiste plekje. Duidelijk zijn aan hun opper vlakkige wortels de karakteristieke pneuma- tophoren zichtbaar. Het middelste exemplaar, het mooiste, valt vooral op door de prachtige blauwgryze kleur zijner naalden het is de PALMOLIVE De groote hoeveelheden verzachtende, verjongen de olijf- en palmoliën, die bij de bereiding van elk stuk Palmolive zeep wor den gebruikt, hebben haar sedert jaren een unieke plaats verzekerd op de wereldmarkt. Waar nu bovendien de jL prijs is vastgesteld op het - laagst denkbare niveau - 15 cent per stuk - dient ieder zonder uitzondering K de eenvoudige, doch on geëvenaarde Palmo live „2-minuten"-behandeling regelmatig toe te passen. weinig voorkomende Taxodium ascendens. Prachtig zijn ook de bij het huis staande oude coniferen, zooals de Abies alba, Juniperus virginiana en een taxus,alsmede een groote bontbladige eik. Schitterend is de oude linde, Tilia parvifo- lia, by het kasteel Westhove. Deze dateert van omstreeks 1500 en heeft dan oök een stamomvang van ruim 5 M. Mooi is ook de zware zeeden aldaar. Nadat de deelnemers hij den boschbaas van dit buiten koffie gedronken hadden, reed men naar Domburg, waar men de lunch in den tuin van hotel Schuttershof gebruikte. De tocht via den Westkapelschen zeedijk vervolgend, had men een fraai gezicht op de door houtgewas vrijwel geheel aan het oog onttrokken boerenhoeven aldaar. -De boom groepen daarvan vormen, uit het westen ge zien een regelmatige glooiing, als gevolg van den zeewind. In Zoutelande is even gepau zeerd om van het prachtige duinlandschap en van het strandleven aldaar te genieten, waarna men in Koudekerke het buiten Der Boede bezocht, het voormalige eigendom van jhr. van Doorn, thans is het in bezit van oud-notaris Loef. Prachtige oude boomen ziet men ook hier, o.a. een plantaan een tulpen boom en een acacia. Na de rondwandeling over dit vooral den- drologisch interessante buiten beëindigd te hebben, vertrok het gezelschap naar Vlissin gen, waar deze zeer geslaagde tweedaagsche by eenkomst, waaraan ruim veertig leden deelgenomen hebben, werd ontbonden. Een aanrijding. Zaterdagnacht wilde een man een auto bestuurder aanroepen, die met zyn auto van hotel Britannia kwam gereden in de rich ting van de steenen trap. De chauffeur kon niet tijdig meer stoppen en werd de man door den auto aangereden en werd hij op de sieenen geworpen. Met een bloedende hoofdwonde werd de aangeredene naar het ziekenhuis „Bethesda" vervoerd. Gevaariyke kwajongensstreek. Gisterenmiddag ging een jongen van naar schatting ongeveer 12 jaar, even voorbij de Keersluis op don Nieuwen Vlissingschen weg tot twee maal toe tussehen de rails staan en bleef er zoo lang staan, den wagenbestuurder van een komende tram uitlachende, tot deze verplicht was electrisch te remmen om te voorkomen, dat hy den deugniet aanreed Het mocht den bestuurder, die by de twee de maal zyn wagen verliet, niet gelukken den over den dyk vluchtenden knaap te pakken te krijgen, maar hij meent hem wel te ken nen en zal hot er dan ook niet by laten en de ouders waarschuwen. wy meei.en echter goed te doen het voor gevallene te vermelden, opdat ouders in het algemeen tegen zulke gevaarlijke streken kunnen waarschuwen. Nu is het nog gelukt de tram tydig tot stilstand te brengen, maar het is niet zeker, dat men daar altyd in zal slagen en dan zullen de gevolgen zeker zeer ernslig zyn. MIDDELBURG. Verjaardag van de Koningin-Moeder. Zovy.ls reeds is gemeld, heeft de Vereeni- Ar „Uit het Volk—Voor het Volk" gezorgd, dat de 75ste verjaardag van H.M. Koningin Emma, niet onopgemerkt zal voorbijgaan. Woensdagmorgen van half acht tot acht uur geeft het Middelburgsch Muziekkorps onder leiding van den directeur, den heer Joh. H. Caro, eeri uitvoering van gewijde mu ziek vanaf den Langen Jan. Daarbij zal het volgende programma ten gehoord worden ge bracht 1. Wilhelmus van Nassouwe, 2. Wien Neerlands Bloed, van Wilms, 3. Psalm 150, 4. Psalm 138, 5. Gezang 2, 6. Psalm 66, 7. Zeeuwsch Volkslied, van Morks en Wilhel mus van Nassouwe. Alleen van het Zeeuwsch Volkslied worden 2 coupletten gespeeld, van alle andere num mers 1 vers. Van 11 tot 12 uur zullen de tonen van het carillon over de stad weerklinken en zullen voornamelyke vaderlandsche liederen ten ge- hoore worden gebracht. Des avonds te half acht geeft het Christe lijk muziekgezelschap „Oefening na den Ar beid" onder leiding van den heer J. C. F. van Kamer een concert in de Abdy. Commissaris rubber-maatschappijen. De heer mi*. P. Dieleman te Middelburg is als nieuwe commissaris gekozen in plaats van wijlen den heer mr. A. A. de Veer Gzn. voor de N.V. Zuid-Preanger Rubber Mij. en de N.V. Rubber Mij. Tjibantjet. De nieuwe bouwverordening:. Zooals in de laatste vergadering van den gemeenteraad te Middelburg is medegedeeld, hebben Burg. en Weth. de nieuwe bouwver ordening ontworpen en aan ie commissie van fabricage toegezonden. In afwachting van het rapport dier commissie en van de ge zondheidscommissie hebben Burg. en Weth. de uitvoerige verordening reeds in de gedruk te handelingen doen opnemen. In hun begeleidend schryven herinneren zij er aan, dat de wet van 9 Juli 1931, tot wyziging der Woningwet in weTking is ge treden op 19 Augustus 1931 en dat de ge wijzigde bouwverordening binnen twee jaar dus vóór 19 Augustus a.s. vastgesteld moet zijn. Indien de raad de nieuwe bouwverorde ning vóór dien datum niet heeft vastgesteld, is art. 12 der Woningwet toepasseiyk welk art. bepaalt, dat in dit geval Ged. Staten Burg. en Weth. uitnoodigen zoodanige voorschrif ten te ontwerpen en binnen een bepaalde ter mijn bij hen in te zenden. Zouden ook Burg. en Weth den door Ged. Staten te stellen ter mijn laten verstrijken zonder vaststelling dier voorschriften, dan gaan Ged. Staten zelf standig tot vaststelling over. Verschillende omstandigheden hebben de aanbieding der nieuwe ntwerp verordening vertraagd, zoodat thans de termyn voor vaststelling door den raad wel zeer kort is. Niettemin stellen Burg. en Weth. het op hoogen prys, dat de procedure van art. 12 der Woningwet niet zal moeten worden ge volgd, om welke redenen zy thans voorstel len het ingediende ontwerp te willen be krachtigen. Hiertegen zullen naar hunne meening te minder bezwaren bestaan, daar by de samen stelling ten aanzien van de redactie der ver schillende artikels rekening is gehouden nut het model-bouwverordening, opgemaakt door den hoofdinspecteur der volksgezondheid, welk model ook door Ged. Staten is aanbe volen. Zooals ook reeds in de raadsvergadering is. medegedeeld, zijn pogingen in het werk ge steld om van de regeering uitstel te krijgen, zoodat de fatale termijn niet op 1? Augustus gehandhaafd blijft. BIGGEKERKE. Ernstig auto-ongeluk. Vrijdagmiddag r te Biggekerke een ernstig auto-ongeluk gebeurd. De vrachtrijder'P. L. van Zoutelande, kwam met een zwaargela- den vrachtauto met een kalmen gang uit de richting Middelburg, toen de auto op den hoek van den Molenweg door onbekende oor zaak vermoedelijk door een defect aan de stuurinrichting in een vrij diepe sloot reed. De auto werd zwaar gehavend en de bestuur der L. zat ernstig bekneld in de cabine. Toe geschoten personen hebben hem er uit ge haald, waarbij bleek, dat hij doör glasscher ven ernstig was gewond aan het gelaat, ter wijl het neusbeen was gebroken en ook een zijner boenen uit het lid was geraakt. Een juist passec-rend chirurg uit Nocrd-Holland verleende geneeskundige hulp aan den hevig kermenden jongeman. Spoedig waren ook de doktoren Drijber en Orbaan aanwezig, die overbrenging naar het ziekenhuis noodig achtten. Een naast hem zittend jongetje bleef wonderlijk genoer ongedeerd. NIEUW- EN ST JOOSLAND. De werkverschaffing. In verband met het besluit van den ge meenteraad om de werkverschaffing met in gang van 29 Juli stop te zetten, vergaderden alhier de Christelijk georganiseerde arbeiders, die zijn aangesloten bij den Chr. Besturen bond te Middelburg en namen na een inlei ding van den voorzitter van dien bond een resolutie aan, waarin zij er by den gemeente raad ernstig op aandringen het bedoelde be sluit in te trekken en met den meesten spoed te bewerkstelligen, dat de werkverschaffing onverminderd voortgang kan hebben. GROEDE. Vergadering V.V.V. Nadat eenige dagen geleden te Groede een V.V.V. was opgericht en een voorloopig be stuur was gevormd, heeft Vrij dagavond we derom een vergadering plaats gehad van V. V.V. in de zaal van heer P. Beun, alhier. De voorzitter opende de vergadering en heette allen welkom, waarna hij het woord gaf aan den heer M. Wagto, burgemeester der gemeente, die een inleiding hield over het be staan en doel van een V.V.V. Hij haalde hierbij verschillende voorbeelden aan, wat in het belang voor de gemeente en V.V.V. kan worden gedaan. Het bestuur is thans als volgt samenge steld Dr. M. W. Jongsma, voorzitter P. Lagendijk, 2e voorzitter P. M. Hoste, secre taris A. A. Risseeuw, 2e secretaris en pen ningmeester J. Casteleyn, J. A. van der Hooft en J. A. van der Werff, bestuursleden. Besloten werd om Zondag a.s. op bepaalde uren, vanaf het Marktplein naar en van het strand een autobus te laten rijden om zoo doende het strandbezoek gemakkelijker te maken. De statuten werden behoudens enkele wij zigingen door de vergadering goedgekeurd.

Vlissingse Courant | 1933 | | pagina 1