1000 500 300 25 w 29 JULI EERSTE BLAD Rook geen sigaretten, die niet gegaran deerd zijn. CHIEF WHIP is gedekt door een garantie, dat zij fan Zuivere Virginia-Tabak vervaardigd is. Eisch het beste! Ga vandaag nog over op VIRGINIA No. ITT Tie Jaargang 1933 Uitgave: Firma F. VA» DE VELDE Jr., Walstraat 58-60, Vlissingen. Telef. 10. Postrekening 66287 op en Plaatselijk Crisis-Comité ONZE KONINGIN-MOEDER. STADS- EN PROVINCIENIEUWS 18.40 19.27 YLISSINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS: Voor alle gemeenten op Walcheren en waar agentschappen geves tigd zijn ƒ2.20 per 3 maanden. Franco door het geheele rijk ƒ2.50. Voor België, Duitschland en Frankrijk ƒ3.40. Voor de overige landen bij wekel. verz. ƒ3.20. Afzonderlijke nrs. 5 cent ADVERTENTIEPRIJS: Van 1—5 regels ƒ1.25; iedere regel meer 25 cent. Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ct. p. regel. Kleine advertenties van 15 regels 50 ct Iedere regel meer 10 ct. (max. 10 regels). Bij 3 maal plaatsing van 15 regels ƒ1.alles bij vooruitbetaling. De abonné's in 't bezit eener Polis, zijn GRATIS verze kerd tegen ongelukken voor gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij dood door een ongeluk. gulden bij verlies van een hand, voet of oog. gulden bij verlies van een duim gulden bij verlies van een wijsvinger gulden bij verlies van eiken anderen vinger AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIGING „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS" Dit nummer bestaat uit 3 bladen In den loop dezer week werden aan het bureau van ons blad de volgende giften ontvangen Gedeelte politie-per- soneel 3.30 Familie F.- 8. Familie O- 3. Vorige opgave - 4779.88 Totaal ƒ4794.18 Het giro-nummer van het Plaatselijk Crisis-Comité is 195800. 1858 2 Augustus 1933. Spontaniteit is over het algemeen geen bijzondere eigenschap van ons volk en mis schien zijn we er niet te minder om. Spon taniteit uit zich te gemakkelijk en te vaak ze verwordt daardoor dikwijls tot oppervlak kigheid. Gemis aan spontaniteit sluit boven dien geenszins een eerlijk gevoel van waar deering uit. We zien dat ook aan onzé ver houding tegenover het koningshuis. Ons volk heeft hoogachting en respect voor het Huis van Oranje. Liefde is een grootsch woord en daarom zeggen we lieverons volk houdt van de Koningin en derzelver familie. Echt en gemeend, zij het dan niet luidruchtig of de monstratief. Voor dat laatste leent onze volksaard zich minder goed. Zelfs wie prin cipieel anti-monarchistisch zijn, gevoelen niet de minste behoefte om eenige omwisseling van staatsvorm te forceeren. Omdat ze weten, dat het zóó, als het nu is, goed en veilig is. De echte trouw van Oranje aan het volk en aan de constitutie, de rustige verzekerdheid waarmee we worden geregeerd en welke ons land van internationale avonturen heeft ver gehouden, worden door alle goede vaderlan ders hoog geacht. Dat alles is niet vast te stellen uit uitbun dig vlagbetoon bij de viering van vorstelijke verjaardagen of de herdenking van byzondere jubilea, maar is onomstootelijk te bepalen door de vele persoonlijke en soms ook wel massale betuigingen van waardeering, welke, waar noodig of gepast, met grooten ernst werden en worden geuit. Spontaan reageert ons vólk slechts dan, wanneer er eenlg gevaar dreigt voor wat het lief is. Ten opzichte van ons koningshuis en onze constitutie heeft er maar een enkele maal eenige schijn van ge vaar bestaan, doch de wijze, waarop toen het volk van haar trouw aan het Huis van Oran je heeft doen blijken, is veelzeggender ge weest dan de drukste bejubeling en de luid ruchtigste feestviering ooit in staat zouden zijn tot uitdrukking te brengen. Op den 2 Augustus verjaart onze Koningin moeder. Dan wapperen de vlaggen van de openbare gebouwen en van sommige particu liere woningen, waar aan het volgen van een traditie wordt gehecht. De krant geeft een enkel gepast woord en wat kinderen beleven een feestje. Alles heel eenvoudig, naar geest en karakter van het volk niet alleen, maar ook naar de opvattingen van ons Vorstenhuis zelve. Maar ieders gedachten gaan zoo'n dag een oogenblik naar de jarige uit in warm herdenken van wat zy voor land en volk heeft beteekend en menig stil gebed stijgt omhoog om van den Almachtige heil af te smeeken voor haar, die uit den vreemde tot ons kwam om een der onzen te worden en die bereid was om in hoog begrip van haar taak en roeping, daartoe offers te brengen, welker zwaarte we niet vermogen te beoor- deelen, maar welke we toch met innige waardeering aanvoelen. Er zou ook bij dezen verjaardag van de Koningin-Moeder geen reden zijn om anders dan met een korte herinnering en een sobe- ren gelukwensch te volstaan, ware het niet, dat dezen keer een Kroonjaar den ouderdom van onze Koningin Emma heeft mogen zege nen. De Koningin-Moeder heeft haar 75ste levensjaar mogen eindigen en d&t stemde ons er dezen keer toe om een bijzonder woord van gelukwensch uit te spreken. Ons volk heeft aan Koningin Emma zoo heel veel te danken. Zij was het, die met het offer van haar jeugd groote moeilijkheden wegnam voor onze regeerende dynastie, maar daarmee ook tevens ons volk heeft behoed voor politieke onrust en God weet 't welke andere bezwaren misschien, welke uit troonopvolgingskwesties hadden kunnen ont staan. Als Koningin en Moeder is H. M. haar volk steeds een lichtend voorbeeld geweest en als regentes heeft zy op waardige wijze onze democratische en constitutioneele staatsvor men gehandhaafd en hooggehouden. Het zou te verklaren zijn, als ons overigens niet-spontane volk nu, bij haar 75sten ver jaardag, behoefte zou gevoelen om aan Ko ningin Emma eens extra en nadrukkelijk dank te zeggen voor alles wat ze deed voor land en volk, maar ons volk voelt ook zeer goed aan, hoe dat in strijd zou wezen met den eenvoud en de koninklijke terughoudend heid van de jarige. Zij begeer', niet anders dan stil de vruchten van haar offers gade te slaan. Dat is haar eenig begeerde loon. Haar Wilhelmina als regeerende vorstin gewaardeerd te weten door het volk, moet de hoogste bekoring uitmaken van de eenvou dige Vrouwe, die het nooit geweten heeft, wat het is, zich zelf te zoeken. Moge God aan onze Koningin-Moeder nog een gezegenden ouderdom van vele jaren schenken, opdat zij misschien nog eens er varen moge, hoe het volk, waaraan zij zich wijdde, door zorgelijke tijden heen weer een betere toekomst betrede onder de oude be proefde leiding van Oranje. Zóó zij het Vergadering gemeenteraad. De eerstvolgende zitting van den gemeen teraad is vastgesteld op Vrijdag 18 Augus tus. •Denkt ca* uw nieuwe rijvvielplaat jes i Dinsdag a.s., 1 Augustus, is het rywiel- plaatjesdag. Wie wordt aangetroffen met een rijwiel zonder èen nieuw plaatje krijgt 'onverbiddelijk een bekeuring. Men zy dus gewaarschuwd. Wielrijders hebben het dus zichzelven te wyten als Dinsdag een bekeuring volgt met al de daaraan verbonden onaangename gevolgen. Zeebaden. In de week van Zaterdag 22 tot en met Vrijdag 28 Juli werden in het gewone bad genomen 4282 zeebaden, waarvan 2112 door dames en 2170 door heeren en in het volks- bad 3162 baden, waarvan 1568 door dr.mes en 1594 door heeren. De hoogste temperatuur van de lucht was 90 graden en de gemiddelde temperatuur van het water 67 graden. Speelwerk St. Jacobstoren. Dinsdag a.s. wordt het speelwerk van den St. Jacobstoren schoongemaakt en zal dien dag dus worden stilgezet. De verbonwïng van het s.s. „Nieuwkerk". Betreffende de verbouwing van het s.s. „Nieuwkerk" door de Kon. Maatschappy „de Schelde" kan nog het volgende worden me degedeeld Het stoomschip zal verbouwd, worden tot een 16 mijls-motorschip. De machine-in stallatie zal in hoofdzaak bestaan uit 2 en kel werkende 2-takt Dieselmotoren van het type Schelde-Sulzer, die door middel van oliekoppelingen en een enkele tandwielover brenging en schroefas aandrijven. Tevens zal het voorschip geheel verbouwd worden volgens moderne lijnen. De passa- giers-accomodatie zal bovmdien vergroot worden, zoodat na de verbouwing circa 80 passagiers vervoerd kunnen worden. Vereeniging Rijwielpad „Walcheren". Uitbreiding fietspad. Bovenstaande vereeniging heeft reeds lang het plan een rijwielpad aan te leggen van de duinen naar den Koudelcerkschen weg, waar door men ook van Koudekerke uit toegang tot de duinen verkrijgt. Aangezien echter de gelden hiervoor plm. 1250 niet aanwezig zijn, is zij hiertoe nog niet kunnen overgaan. De vereeniging wil nu trachten, door een krachtige propaganda te voeren (er zullen 5000 circulaires worden verspreid), deze gel den te verkrijgen. Het doel is, zooveel mogelijk nieuwe leden te werven, waarvoor zy tevens eenige ver rassingen heeft, welke nader bekend gemaakt zullen worden. Ook de oude leden worden in de gelegen heid gesteld van deze verrassingen te profi teered door een extra bydrage van minstens 0.50 te storten voor het jaar 1933. Walchersche kanaalbeker-zwemwedstryd. Schreven we eenige dagen geleden, dat deze jaarlijksche wedstryd interessant be looft te worden, thans, nu er reeds een der tigtal inschrijvingen binnen zyn, is daar mede ook de zekerheid aanwezig. Er zyn wel CHIEF WHIP De beste Sigaret voor Uw gezondheid! is waar nog verschillende toezeggingen, welke op inlossing wachten, doch behalve den bekerhouder W. Kemper en de beker houdster mej. M. Olsen, zullen deelnemen mevr. Brouwer, den Scheldetocht volbracht Zee-zwemstermej. Puck, Oversloot (ODZ) Nederlandsche kampioene 100 M. rugslag de heer Q. Baaria, die..dit jaar. evenals mevr. Brouwer, den Sccheldetocht volbracht; van de R.Z. komt de heer C. Zeegers, die ook het vorige jaar van de partij wasuit Middelharnis komt de heer J. Boomsma van „Luctor et Emergo" (Souburg) en „de Scheldestroom" (Breskens) gaven zich van iedere zwemclub 5 leden op, terwijl de V.R.B. en de V.Z.C. vermoedelijk ieder eveneens met een vyftal zullen uitkomen. Zooals steeds komen ook hier verschillende aan meldingen hoogstwaarschynlyk op het laatst binnen. Verschillende firma's, particulieren als mede onze V.V. gaven blijk met dezen wed strijd mede te leven door het beschikbaar stellen van een beker, zilveren medailles en zelfs van een gouden medaille, waardoor een pracht-collectie pry zen beschikbaar is, v/elke by de firma De Vey Mestdagh in het Ecllamypark geëtaleerd zal worden. Het bestuur van de V.Z.C. hield met het bestuur van de Middelburgsche Zwemclub een gecombineerde vergadering, waaruit voortvloeide, dat de organiseerende V.Z.C. de beschikking heeft over de gemeentelyke zwemschool in de hoofdstad voor kleedgele genheid enz. De Middelburgsche zusterver- eeniging bood tevens een medaille aan. De commandant van de ryksveldwacht stelde de „R.P.X." ter beschikking, welke politiediensten zal doen en de jury, tydop- nemers en den wedstrydleider zal vervoeren. Ier verzekering van het safety-first werd de medewerking verkregen van de V.R.B. en de TC., terwyl dr. Wolters den geheelen wed strijd zal bijwonen. Wellicht ten overvloede herinneren wy er aan, dat de start om plm. 2 uur ter hoogte van de Winterstraat te Middelburg plaats vindt. De deelneemsters en deelnemers zul len witte mutsen, voorzien van hun start nummer, dragen, zoodat men gemakkeiyk liet verloop van den stryd zal kunnen vol gen, waartoe de wegen langs de kanaalboor- den een byzondere gelegenheid bieden. Lysten met de namen der deelnemers, startnummer, vereenigingsnaam enz. zullen eerstdaags verkrijgbaar worden gesteld. Alhambra-Theater. Demonen der renbaan. Das schone Abenteuer. Tempo, snelheid, dat is de eisch van den tegenwoordigen tyd. Krankzinnig snelle auto-races, jagende, jachtende rennen. In trigues. Een beroemd racer en zyn broer, een niet minder beroemd renner, worden door listig vrouwengekonkel tegen elkaar in het harnas gejaagd. Het loopt zóó hoog, dat er byna ongelukken -'an komen tydens de rennen natuurlijk maar aan het slot komt alles toch terecht en broers en vrouwen worden gelukkig, zooals zij dat verdienen. 's Menschen stoute fantasie brengt de spannende race met de wisselende kansen der favorieten, met de door de afrastering bekende auto's, den schrik en de ontstelte nis der toeschouwers. Maar nog is het top punt der sensatie hiermee niet bereikt. De angst slaat den toeschouwer om het hart. als daar plotseling een dér renauto's in brand geraakt en hy slaakt een onderdruk ten gil als die auto brandend en wel de baan uitvliegt. De brandende benzine ver spreidt zich over den rijweg en bij elke ronde moeten de renners door dit helsche vuur. „Das schone Abenteuer" is een film, die iets in zich heeft, dat het woord „allerliefst" naar de lippen brengt. Het s een schoon avontuur en het laat zich denken, dat de jonge meisjes in de zaal stuk voor stuk zou den wenschen, dat haar zooiets overkwam. Kathe von Nagy het is een film van sterren is het allerfynste, grafelijke bruidje, maar nog geen minuut is de brui degom in 't zicht gekomen, of ieder toe schouwer begrijpt wel, dat de vorstelijke voorbereidingen voor het huwelijk vergeefs zijn. Otto Walburg heeft deze rol véél te clownesk opgevat en maakt het op den duur te bont. Het aardigste gedeelte van de film begint, zoodra het bruidje is weggeloopen met een knappen jongeling naar een boerderij op het platteland. Daar- arriveert de tachtigjarige grootmoeder van de bruid, de oude Adèle Sandrock, en dat is zulk een prachtig, le venswaar type met al haar deugden en eigensinnigheden, dat men er onmiddellyk schik in krijgt. Zij is de mooiste figuur uit de heele film, die uitmunt door zeer mooie fotografie. Een film dus, waarvan het publiek stellig pleizier zal hebben, waarvan alle meisjes aroomen zullen en die zonder twijfel veel succes heeft. Bovendien kan men nog te gast gaan aan de eeuwige levenswijsheden, c'at in een huwelyk er steeds één zich moet schikken,-en dat slechts een vrouw dan een „vrouw" is, wanneer de man werkelijk een man is. Luxor-Theater. Mevrouw en h ar huisknecht. Tommy Boy. De eerste hoofdfilm is een Duitsche bur lesque, waarin een expediteurs-familie on der de tyrannie van een gewezen grafelyken kamerdienaar komt, omdat mevrouw, niet tevreden met haar lot, van dezen de allures van de society wil leeren, teneinde daar mede hooger op te komen. Met onverbidde lijke gestrengheid keert de dienaar Hyppolit In den huize Schneider alles ondersteboven tot zijn meester en meesteresse er genoeg van krijgen en hy de deur uitgebonjourd wordt. Dat een en ander tot leuke scènes aanleiding geeft, ligt voor de hand, zoodat men zich kostelijk amuseert:. Paul Henckels, Else Reval, Lischott Schaak en Oscar Sabo spelen de hoofdrollen in deze door Stefan Szekely naar Zagon's blyspel „Hyppolit" gemaakte rolprent. De andere hoofdfilm is de levensgeschie denis van het renpaard, Tommy Boy, dat na met veel liefde en moeite groot gebracht te zyn en eenige fraaie sucessen geboekt te hbben, in handen komt van een concern van oplichters, dat het edele dier, nadat het een race verloren heeft, weer van de hand doet, gelukkig aan zyn ouden meester. Hier her stelt zich Tommy Boy weer spoedig en wint zelfs de Amerikaansche Derby. Bijzonder mooie opnamen van de paardenfokkery op een farm in Kentucky, interessante tafe- ïeelen betreffende wedrennen, reu banen, renstallen, renwezen doen deze film, of schoon het gegeven niet nieuw is, uitmun ten. Voor dierenvrienden, paardenliefheb bers en sportsmen een *ilm om van te wa- terdanden. De onvermijdelijke liefdesge schiedenis ontbreekt geenszins en speelt zich met gunstig resultaat af. Afgescheiden van deze franje, een boeiende film! In de hoofd rollen Clark Gable, Madge Evans en Tommy Boy zelf. Twee negers leveren bijzonder na tuurlijk spel, dat terecht vermelding ver dient. Met het voorprogramma een gezellig, aan trekkelijk geheel. De vierdaagsche afstandmarschen te Nijmegen. Voor de eerste maal werd ook door de V.T. V. deelgenomen aan de vierdaagsche afstand marschen. Niettegenstaande de verzengend© hitte der laatste dagen, hebben onze vier stadgenooten de heeren Florusse, Suurmond, Breugel en Van der Meer, de eindstreep be reikt. Vrijdagavond werden de loopers, welke te half 10 te Vlissingen aankwamen aan het station verwelkomd door het bestuur der V.T.V., waarna het gezelschap naar het „Corner-House" werd gereden, waar vele le den der V.T.V. zich hadden verzameld. Aldaar werden zij bij monde van den vice- voorzitter, den heer Jansens, namens de VT..V. dank gezegd voor de buitengewone prestatie en memoreerde deze, dat nu ook door Vlis- singers voor de eerste maal aan deze groote vierdaagsche met succes was deelgenomen. Spreker bracht tevens dank aan diegenen, welke het financieel mogelijk maakten onze jongens r.aar Nijmegen uit te zenden. Na een gezellig samenzijn, waarbij later ook de voorzitter, de heer Lemmers tegen woordig was, gingen allen voldaan huistoe. Een woord van lof aan den directeur der V.T.V., den heer Molhoek, welke de training voorbereidde is hier zeker op zijn plaats. Vlissïngsch Mannenkoor D.O.U. Willem III. Ten bate van den kinderspeeltuin gaf deze vereeniging, onder leiding van haar direc teur, den heer Adriaan Hollaers, gisteren avond een concert, waarby zy een tiental nummers, meest oude bekenden, op zeer verdienstelyke wijze ten gehoore bracht. Van de twee voor ons nieuwe liederen „Die Gre- nadiere" van Ludwig Pütz en „Frühling am Rhein" van Simon Breu, sloeg het eerste, met de leuke imitatie van trommel en fluit, dermate by het tamely k opgekomen publiek in, dat het herhaald moest worden. Ook de overige nummers mochten zich in een spon- tanen bijval van de aanwezigen verheugen. MIDDEl BURG. Schouwburg. Gedurende de kermis zal in den Schouw burg van 1 tot en met 5 Augustus optreden mevr. Esther de BoerVan Ryk met haar ensemble, eerst in het tooneelspel „De Doof pot" van Jaap van der Poll. De beide laat ste speeldagen, dus 4 en 5 Augustus zal het tooneelspel „De Meid" van Herman Heyer- mans worden gegeven. Mevrouw De Boer heeft deze rol bijna 1003 maal gespeeld. Mevrouw Esther De Boer—Van Rijk werd op 29 Juli 1853 te Rotterdam geboren als het 14e kind van eenvoudige Joodsch-Ortho- doxe ouders zij is dus thans 80 jaar oud. Reeds vroeg op de lagere school bleek haar byzonder talent bij het opzeggen van gedich-

Vlissingse Courant | 1933 | | pagina 1