500 300 150 25 DONDERDAG 27 JULI EERSTE BLAD IVO. V75 71e Jaargang 1933 Uitgave: Firma F. VAN DE VELDE Jr., Walstraat 58-60, Vlissingen. Telef. 10. Postrekening 66287 Verscfaijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke feestdagen Dit nummer bestaat uit 2 bladen STADS- EN PROVINCIENIEUWS kerk- en schoolnieuws BESTEL NU REEDS UW SCHOOLBOEKEN Boekiisndel D'HUIJ, Badhuisstr. 15. Tel. 348 rechtszaken marine en leger luchtvaart 17.16 17.56 18.40 19.27 i Munchen te Hapa- VLISS1NGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS: Voor alle gemeenten op Walcheren en waar agentschappen geves tigd zijn ƒ2.20 per 3 maanden. Franco door het geheele rijk ƒ2.50. Voor België, Duitschiand en Frankrijk ƒ3.40. Voor de overige landen bij wekel. verz. ƒ3.20. Afzonderlijke nrs. 5 cent. ADVERTENTIEPRIJS: Van 1—5 regels ƒ1.25; iedere regel meer 25 cent. Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ct p. regel. Kleine advertenties van 1—5 regels 50 ct. Iedere regel meer 10 ct (max. 10 regels). Bij 3 maal plaatsing van 1—5 regels ƒ1.—alles bij vooruitbetaling. De abonné's in 't bezit eener Polis, zijn GRATIS verze kerd tegen ongelukken voor gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij dood door een ongeluk. gulden bij verlies van een hand, voet of oog. gulden bij verlies van een duim gulden bij verlies van een wijsvinger gulden bij verlies van eiken anderen vinger AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIGING „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS" Kunstkring- „het Zuiden". Het bestuur van den kunstkring „het Euiden" deelt ons mede dat de expositie van wérken van den heer Bergsma heden avond gesloten is. Zaterdag 29 Juli a.s. wordt de reeks ten toonstellingen voortgezet, nu met de expo sitie van werken van mevr. Hendrickx. Zwemmen in het kanaal door Walcheren. Het bestuur van de Vlissingsche Redding brigade verzoekt ons te willen mededeelen, dat na ingewonnen medisch advies, het zwemmen in het kanaal voor de leden der brigade blijft toegestaan. Alleen zullen de oefeningen voorloopig in de buitenhaven worden gehouden, omdat het zwemschip der marine gedurende eenige weken naar de bui tenhaven is overgebracht. Str andconcert. De harmonie „Ons Genoegen", directeur de heer O. G. Govaarts, geeft morgenavond 8 uur een concert in de kiosk op den Boule vard Evertsen. Programma;! 1. „Marche de Concert", P. Oomes 2. „Elekta", ouverture, Fr. Springer, 3. „Carmen Sylva", walzor, Ivanovici 4. „Die Fledermaus", I fantaisie sur l'opera, Strausa I P a u z el 0. Ouverture zur Operette „Die beiden Savoyarden", Jac. Offenbach 6. „Czardas no. 1", G. Michiels .7. „Ragging the Scale", B.Claypoole 8. Fantaisie sur l'Opera •-4... „Faust", G.L. Gounod 9. Finale, Vreemdelingen, Heden kwamen met de provinciale booten 1050 passagiers van de Belgische badplaatsen mede, terwijl 71 auto's werden overgezet. Op 28 Juli van het vorig jaar bedroeg het iaantal passagiers 1370 en werden 65 auto's yervoerd. O. K. W. O. Dinsdagavond hield het comité van bo vengenoemde vereeniging een vergadering in het gebouw der C.J.M.V., onder voorzitter schap van den. heer J. Marijs, teneinde het y/interprogramma vast te stellen. In verband met het 5-jarig bestaan, be sloot het comité 27 en 28 September a.s. een feestavond te houden, op welken avond zal gorden opgevoerd het historisch meester werk van Maurits van Wagenvoort„Het huwelijk van een jpranje-prinses", een stuk, eenige jaren geleden voorgedragen door het Hofstadtooneel. We worden daarbij verplaatst in de 17e eeuw en wanen ons aan het hof van Prins Frederik Hendrik, den Stedendwinger. We zien hem hier niet in zijn beste jaren, want lijj is oud en opgeleefd. De hoofdpersoon, zijn dochter Louise Henriëtte opgegroeid tot een jonge vrouw, Vordt bemind door en is verliefd op een zekeren Prins van Talmont. De vrouw van Frederik Hendrik, Amalia van Solms, was daar zeer tegen en wilde haar dochter uit huwelijken aan den Keurvorst van Bran denburg, hetgeen haar ook, na veel weder waardigheden gelukte. Koningszonen, maar vooral koningsdochters, hebben in dat op zicht ggen eigen keuze. Dit stuk wordt voorgedragen in hofkleedij van dien tijd. Niet minder dan 24 costuums zijn daarbij noodig, waaronder de staatsie- kleeding bij het huwelijk. Het is den secre taris, den heer I. Sinke, gelukt, tegen bil ly ken prijs hierop de hand te leggen. De tweede avond zal in October gehouden worden, waarbij ds. Bik, Luthersch predi kant te Enkhuizen, zal optreden. In November zal de film „Nathan de Wijze" worden vertoond, vermoedelijk in de Nieuwe Kerk. Dit werk brengt ons naar Falestina, in den tijd der kruistochten, toen Joden, Christenen en Mohammedanen elk ander in blind fanatisme en in bloedige slachting bekampten. Met een weergaloozen rijkdom van ge dachten wordt hier getoond, dat die gods dienst de ware is, waarbij de mensehen God liefhebben boven al en hun naasten als zich zelf. De vierde avond, die gehouden zal worden in Januari zal vermoedelijk een Afrikaan- «■•he avond worden. In Maart hoopt ds. Straatsma, Hervormd predikant te 's-Gra- venhage op te treden, terwijl ten slotte in April als laatste een feestavond zal worden gehouden. Uit het bovenstaande blijkt wel duidelijk, dat het bestuur niet stil gezeten heeft en alles in het werk stelt om met een mooi programma voor den dag te komen. Nadat nog eenige huiselijke zaken waren afgedaan, sloot de heer J. A. Slager de goed bezochte vergadering met dankzegging. Het nieuws van den dag in beeld. Foto's in onze Tijdinghal. Enkele foto's van de vierdaagsche af- standsmarschen, w.o. de meisjes van de Nijmeegsche sportvereeniging, de' Heldersche matrozen, de Kon. marechaussee en de Am- sterdamsche politie. De Victoria Regia in vollen bloei in de Rotterdamsche diergaarde. De nieuwe Merwedebrug, die met zooveel wederwaardigheden op haar plaats van be stemming is gebracht. De groote brand in de St. Petruskerk te Leiden. De natio nale bedevaart naar Lourdes, het vertrek ven den pelgrimstrein uit Amsterdam, ZOUTELANDE. Verpachting bouw. en weiland. Gisteren werd voor het Burgerlijk Armbe stuur alhier, publiek verpacht ruim 30 ge meten bouw- e:i weiland, voor een totale jaarlijksche pachtsom van f 1093, zijnde ge middeld bijna 36 per gemet. Voor sommige perceelen werd nog 50 en meer per gemet besteed. De verpachting geschiedde voor drie jaTen. Daar geen der pachters borgstelling verleende, moeten allen vooruit betalen. BIERVLIET. Een rijwielkcers. Ter gelegenheid van de kermis wérd alhier een rijwielkoers gehouden over 60 KM. On danks de zeer groote warmte verschenen 43 renners aan den start. De uitslag luidt als volgt1. Verseldere, Waerschoot2. Aug. Capré, Waerschoot; 3. Declerck, Aarden burg 4. R. Buy'sse, Bouchaute5. eD Wals 6. Roger Herman, Zuiddorpe7. En- ghels, Sas van Gent; 8. R. Gilles, IJzen- dfjke9. L. Schoonheid, Eekloo10. Blom- me, Bentille; 11. Van de Velde, Eekloo en 12. J. de Smedt, Middelburg (B.) De beker, geschonken door de Kaveewee sigarenfabriek kwam in het bezit van den eersten winnaar. De premies werden ge wonnen door Buy'sse (2), Verseldere en De clerck (11). De belangstelling van de zijde van het publiek was zeer groot. PHILIPPINE. Bü het zwemmen verdronken. Gisterenmiddag waren aan het strand na bij de Isabellahaven te Philippine eenige jon gens aan het zwemmen, die daarin echter niet bijzonder bedreven waren. Met het op komen van het water zijn de jongens in een kolk geraakt. Een hunner is daarbij verdron ken, de tweede kon met groote moeite gered worden. Het lijk van het ongeveer 20-jarige slacht offer is nog niet gevonden. Rijwieldiefstal. Dezer dagen verscheen bij een caféhouder te Philippine een persoon, die den caféhou der een bedrag van 9 ter leen vroeg, voor gevende een schuld te moeten vereffenen en daarvoor geen Hollandsch geld te hebben. Hij gaf daarvoor in een zijn bezit zijnd rij wiel in onderpand, waarop het geld hem werd verstrekt en de man vertrok. Hij zou denzelfden dag nog terugkomen om het geleende geld terug te geven. Aangezien de man niet verscheen kreeg de caféhouder achterdocht en stelde hij zich in verbinding met de politie. Een onderzoek werd inge steld, waarbij bleek dat in Breskens een zoo goed als nieuw rijwiel was ontvreemd en wat later het rijwiel bleek te zijn dat in het be zit was van den caféhouder. Onder de ge meente Breskens werd een man aangehou den, afkomstig uit Watervliet (B.), die bij de politie in België minder gunstig bekend staat en reeds herhaaldelijk is veroordeeld wegens diefstal van fietsen enz. Bij confron tatie herkende de caféhouder den man als zijnde degene die het geld ter leen had ge vraagd en gekregen. Ontkennen was nu niet meer mogelijk. Bij een in België ingesteld onderzoek bleek eveneens dat de man, zekere S„ van beroep schildcrsknecht en afkomstig uit Watervliet, nog meerdere vonnissen ten zijnen laste heeft. De man is aangehouden en ter beschikking van de justitie te Middel burg gesteld. Autobusdiensten. Bij Kon. besluit zijn ongegrond verklaard le. het beroep, ingesteld door de directie der Nederlandsche Spoorwegen tegen de be schikking van Gedeputeerde Staten van Zee land van 19 Februari 1932, waarbij aan Ge broeders M. en A. van Fraassen te Vlissingen vergunning is verleend tot het in werking houden van een autobusdienst tusschen Vlis singen en het Wolphaartsdijksche-veer 2e. het beroep, ingesteld door de directie der Nederlandsche Spoorwegen tegen de be schikking van Gedeputeerde Staten van Zee land van 8 April 1932, waarbij aan G. J. de Jager te Driewegen, vergunning is verleend tot het onderhouden op Donderdagen van een autobusdienst tusschen Baarland en Mid delburg 3e. het beroep, ingesteld door de directie der Nederlandsche Spoorwegen tegen de be schikking van Gedeputeerde Staten van Zee land van 8 April 1932, waarbij aan J. van Fraassen te Goes, vergunning is verleend tot het in werking houden van een dagelijkschen autobusdienst van Goes over 's-Heer Arends- kerke en Nieuw- en St. Joosland naar Mid delburg en omgekeerd 4e. de beroepen, ingesteld door de directie der Nederlandsche Spoorwegen tegen de be schikkingen van Gedeputeerde Staten van Zeeland van 8 April 1932, waarbij onder scheidenlijk aan J. Steketee Cz. en aan J. Dominieus, beiden te Nieuwdorp (gemeente 's-Heer Arendskerke)vergunning is verleend tot het in werking houden op Dinsdagen van een autobusdienst tusschen Nieuwdorp en Goes. Waterschappen. Bij Kon. besluit zijn benoemd in de pro vincie Zeelanda. tot gezworene van den Nieuwe-Annex Stavenissepolder A. van der Slikke te Stavenisseb. met ingang van 1 Augustus 1933 tot gezworene van den Anna- Mariairlder M. O. van WingMi te Rilland - Bath c. met ingang van 1 Augustus 1933 tot gezworene van den Van Wuyckhuisepolder H. Wolfert te Hoek d. tot gezworene van den Westkerkepolder A. W. Kloet te Wolphaarts- dijk. Besmettelijke ziekten. In de week van 16 tot en met 22 Juli zijn in onze provincie voorgekomen 5 gevallen van roodvonk, waarvan 4 te Vlissingen (aan boord van een schip) en 1 te Oost- en West Souburg, 1 geval van diptherie te St. Anna- land en l geval van de ziekte van Weil te Middelburg. Alg. Synode der Ned. Herv. Kerk. In de zevende zitting is behandeld en vastgesteld de missive van de kerkeraden van nalatige gemeenten ten opzichte van de betaling der achterstallige quota, tot verzending waarvan in een vorige zitting was besloten. De Synode neemt vervolgens kennis van eon meedeeling van de Presbyterian Church of England betreffende een student, die de Presbyterian Church op het continent zal willen dienen. De student zal zijn studiën aan de universiteit in Nederland voltooid moeten hebben en studeeren te Cambridge. De mededeeling zal worden gepubliceerd in het weekblad. Aan de orde is het bericht van dr. G. Se- venster te Boxum, inhoudende aanneming van zijn benoeming tot kerkelijk hoogleeraar te Leiden. Dr. Sevenster zal misschien niet binnen den voorgeschreven tijd zijn inau- gureele oratie kunnen houden. Hem wordt bij voorbaat dispensatie verleend. Het mo- deramen der Synode zal verder overeen komstig de voorgeschreven bepalingen de aangelegenheid van ambtsaanvaarding enz. afdoen. Hierbij komt ook ter sprake het bezwaarschrift van M. J. Vermeer te Doe- tinchem tegen deze hoogleeraarsbenoeming en tegen de toelating van predikanten, die leeringen verkondigen in strijd met Gods woord. Op voorstel van den president wordt het bezwaarschrift voor kennisgeving aan genomen. Ds. B. Tichelman, f Bij den kerkeraad der Ned. Herv. gemeente te Scheveningen is een brief van rouwbeklag ingekomen van den secretaris van de Konin- ging, baron van Geen, welke brief mede is verzonden namens de Koningin-Moeder en Prinses Juliana. Christ. Ger. Kerken. Beroepen te Delft cand. M. W. Nieuwenhuijze te Vlissingen. Geref. Gem. Aangenomen het beroep naar 's-Gravenhage door cand. P. Honkoop te Rotterdam, die bedankt heeft voor de beroe pen naar Aagtekerke, Ierseke, Ter Neuzen 's-Gravenpolder, Bruinisse en Tholen. en wij zorgen dat U ze tijdig in Uw bezit heeft Krishnamurti weer te Ommen. Gisteren werd het Sterkamp te Ommen geopend, waar Krishnamurti spreken zal. Het aantal deelnemers is dit jaar tusschen 1700 en 1800. Deze deelneming overtreft ver ae verwachting van het kampbestuur. In verband hiermede is het kampterrein tot ongeveer 130 H.A. uitgebreid. Sportter reinen voor de jeugd zijn ingericht, terwijl dit jaar een lees- en schrijfzaal en biblio theek zijn ingericht, naast de reeds be staande post- en reiskantoren. Het kampbestuur verzoekt bekend te ma ken, dat alle lezingen van Krishnamurti voor ieder toegankelijk zijn. Zij zullen wor den gehouden de eerstvolgende drie weken van 26 Juli tot 14 Augustus, eiken Donder dag, Vrijdag, Zaterdag en Zondag, des mor gens om 10.30 uur. Nationale bedevaart naar Lourdes. Dinsdagmiddag is van Roosendaal uit de jaarlijksche Nederlandsche bedevaart naar Lourdes vertrokken. Buitengewoon groot is ditmaal het aantal zieken, dat de reis mee maakt, nl. 325, waaronder velen, die ternau wernood tegen den vermoeienden tocht zijn opgewassen, een en ander in verband met het feit, dat dit jaar te Lourdes wordt her dacht, dat 75 jaar geleden de H. Maagd aan Bernadette verscheen en dat deze bedevaarb de vijftigste nationale is. Ruim 20 hunner waren daags te voren reeds te Roosendaal gearriveerd en hebben in het R. Kath. zie kenhuis te Charitas overnacht. Er waren er bij uit Hoorn, Volendam, Zwolle en zelfs uit Groningen. Niet minder dan 5 extratreinen waren ge- requireerd om allen te vervoeren. Een Luther-film. Een sprekende film, gewijd aan het leven van Martin Luther, den grooten Duitschen Hervormer, wordt thans door een filmonder neming te Berlijn vervaardigd. Een aantal scènes wordt opgenomen op do plaatsen waar Luther geleefd en gepre dikt heeft. De film zal op 10 November, den 450en gedenkdag van den dood van Luther, iu 2000' bioscopen in Duitschiand worden vertoond. Examens. Voor de hoofdakte zijn te Rotterdam ge slaagd de heeren J. Koppejan te Meliskerke en J. Lampe te Vrouwepolder. Voor het eerste deel van het notarieel staatsexamen is te 's-Gravenhage geslaagd de heer P. M. M. Stieger te Goes. Voor de akte Nj nijverheids-onderwijs slaagde te 's-Gravenhage de heer E. V. Goos- sens te Sas van Gent. Aan de middelbare landbouwschool te St. Nicolaas is het einddiploma met groote on derscheiding behaald door den heer A. Bous- sen te IJzendijke. Examens waterbouwkundig opzichter. Op 28, 29, 31 Juli en 1 Augustus wordt in de „Prins van Oranje" te Goes gehouden het schriftelijk examen voor watei'bouwkundig opzichter vanwege het Zeeuwsch Technisch Instituut. De commissie belast met vorengenoemd examen bestaat uit a. Commissie van toezichtIr. N. van Spanje, hoofdingenieur van den rijkswater staat ir. P. L. Israël, ingenieur van den provincialen waterstaat en mr. J. H. M. Stieger, lid van Ged. Staten van Zeeland, allen te Goes. b. Examen-commissieW. H. J. van der Hooft, directeur Zeeuwsche Beton Mij. te Kloetinge, voorzitterir. L. A. L. Hamers, ingenieur van den rijkswaterstaatir. C Reedijk, ingenieur van de provincialen wa terstaat ir. M. W. Welleman, electrotechn ingenieur, KrabbendijkeP. Goedbloed, in specteur van bouw- en woningtoezicht te 's-Gravenhage Docts. A. J. C. Nordlohne, leeraar R.H.B.S.C. Baggerman, technisch ambt. van den rijkswaterstaat te Vlissingen; T. Huisman, techn. ambt. van den rijkswa terstaat te Sas van GentR. D. Faber. techn. ambt. van den rijkswaterstaat te Zie- rikzee P. G. C. Rothuizen, directeur van gemeentewerken P. Wilschut, leeraar Am bachtsschool M. W. van de Weert, archi tect W. Bierens. oud-architect, burgemees ter van Kapel le P. Kakebeeke, leeraar Am bachtsschool J. Melse, leeraar Nijverheids scholen J. van der Meulen—Bosma, leeraar Ambachtsschool, secretaris. Plaatservangende ledenIr. A. Rothuieen, bouwkundig ingenieur te Middelburgp. L. Bolier, oud-hoofdopzichter van den polder Walcheren te MiddelburgJ. Pouwer, techn. ambt. van den provincialen waterstaat. De leden bij wier namen geen woonplaats staat vermeld, wonen allen te Goes. Kantongerecht te Middelburg. De kantonrechter te Middelburg heeft ver oordeeld wegens Als bestuurder van een rijwiel, buiten nood zaak de linkerzijde van den weg houden J. G. te Vlissingen 1 b. s. 1 d. h.A. A. K. te Vlissingen 3 b. s. 3 d. h. Als bestuurder van een motorrijtuig daar mede over een weg rijden, zonder dat het nummer met letter op de voorgeschreven wij ze is verlichtC. C. te Ierseke 2 b. s. 2 d. h. Als bestuurder van eén rijwiel geen gevolg geven aan de door een bevoegden beambte gegeven bevelenJ. K. te Koudekerke 5 b. s. 1 w. t. s. Straatschenderij N. B., L. P. R., en A. V., allen te Domburg, berisping. Straatschenderij, terwijl tijdens het plegen van de overtreding nog geen twee jaren zijn verloopen sedert een vroegere schuldigverkla ring onherroepelijk is gewordenA. M. te Domburg 10 b. s. 2 w. t. s. Loopen over eens anders grond M. K. R. te Middelburg, geen strafLe. Aa. W. te Middelburg 1 b. s. 1 d. h. Bij tramwagen een in aantocht zijnden trein op eenigerlei wijze in zijn loop belem meren C. P. M. te Middelburg, berisping. Langs en op den niet op openbaren weg aangelegden tramweg loopenP. M„ P. J., J. J., allen te Biggekerke, ieder berisping. Overtreding IJkwetA. J. L. te Middelburg 5 maal 0.50 b. s. 1 d. h. voor elke boete vernietiging der inbeslaggenomen gewichten. In de provincie Zeeland handelen in strijd met het reglement op de wegen en voetpaden in ZeelandJ. L. te Middelburg 3 b s 3 d. h. Rijwiel niet behoorlijk verlichtF. v. B. te Kapelle ƒ2 b. s. 2 d. h. In de gemeente Vlissingen, zonder ver gunning van Burg. en Weth. voorwerpen an dere dan gedrukte stukken langs de huizen te koop aanbieden Th. H. C. G. W. te Breda, G. A. V. te Beek .ieder 1 b. s. 1 d. h. In de gemeente Vlissingen.. zonder vergun ning van Burg. en Weth., op den openbaren weg een zanguitvoering geven H. J. A. A. te 's-Gravenhage 3 b. s. 3 d. h.A. H. M. te Alkmaar, 3 b. s. 3 d. h.A. M. V. te Brielle 0.50 b. s. 1 d. h. Hr. Ms. „Johan Maurits van Nassau" onden bevel van den luitenant ter zee le klasse W. van den Dohker, is Woensdag van Trinidad vertrokken met bestemming naar Paramaribo. Bij Kon. besluit van 24 dezer is benoemd tot 2e luitenant bij het 10e reg. int te Ede, onze vroegere stadgenoot de heer C. J. van Tatenhove. Een vliegtuig neergestort. Verleden week is op net vliegterrein te Soesterberg een vliegmachine gevallen en totaal vernield. De bestuurder, de reserve luitenant B., bleef ongedeerd, maar werd di rect in arrest gesteld, daar men, aldus be richt de „Utr. Crt.", kwaadwilligheid ver moedt. Het Italiaansche vliegeskader. Generaal Balbo deelde gisteravond mede dat het Italiaansche vliegeskader, indien dQ omstandigheden gunstig zijn, reeds Vrijdag a.s. van Shoal Harbour op New-Foundlana over de Noordelijke route rechtstreeks naar Ierland zal vliegen. Het vliegtuig dat te Vic toria Harbour een noodlanding moest maken, wordt lieden te Shoal Harbour verwacht. Balbo's vlucht door den Poolnevel De 24 watervliegtuigen v&n net italiaan sche eskader, onder bevel van generaal Bal bo, hebben het, na de Alpen vlucht, moei lijkste traject van hun tocht, succesvol af gelegd. Het voornaamste gevaar van den 2400 KM. langen weg boven de Poolzee schuilt hierin, aat ook bij de gunstigste weerstoestenden in het gebied tusschen Groenland en Labrador steeds met slecht

Vlissingse Courant | 1933 | | pagina 1