500 300 150 25 DINSDAG 25 JULI 100 gERSTE BLAD TO'S, UIGEN. 1 IVO. 173 71e Jaargang Uitgave: firma F. VAN DE VELDE Ir., Walstraat 58-60, Vlissingen.Telel. 10. Postrekening 66287 Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke Feestdagen STADSEN PROVINCIENIEUWS met Lichtbeelden voet- en beenkwalen SPORT snel bergop- i de luister- ijeen, en nu Spr. is er iheid, waar- elen van do Fen heeft tot (Vvro is het geweest, dat het bestuur, oorzaamheicl rs weten op zonder mor- vastberaden |3ien zij glo- ^EN ;hampton Kaapstad adras Galle Mozambique v. Belawan ïrim Tanger Dungeness •k n. Rott. eden, idag 23 Juli JuliD® De Duitsche 23 Juli tot Luchtpira- en dieven, ntoonstelling Boulevard van 1013 lijks concert g van Tom oensdag- en >r het Vüs- jks dancing. uur ■31 .30 .28 .27 16.10 16.41 17.16 17.56 teorologlsch eL Havre. Stockholm, an 25 Juli: Westelijke nig of geen arm. f1933 VUSS1NGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS: Voor alle gemeenten op Walcheren en waar agentschappen geves tigd zijn ƒ2.20 per 3 maanden. Franco door het geheele rijk ƒ2.50. Voor België, Duitschland en Frankrijk ƒ3.40. Voor de overige landen bij wekel. verz. ƒ3.20. Afzonderlijke nrs. 5 cent. ADVERTENTIEPRIJSVan 1—5 regels 1.25iedere regel meer 25 cent. Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ct. p. regel. Kleine advertenties van 1—5 regels 50 ct. Iedere regel meer 10 ct. (max. 10 regels). Bij 3 maal plaatsing van 15 regels ƒ1.alles bij vooruitbetaling. De abonné's in 't bezit eener Polis, zijn GRATIS verze kerd tegen ongelukken voor gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij dood door een ongeluk. gulden bij verlies van een hand, voet of oog. gulden bij verlies van een duim gulden bij verlies van een wijsvinger gulden bij verlies van eiken anderen vinger AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIGING „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS" Dit nummer bestaat uit 2 bladen Plaatselijk Crisis-comité. Door den penningmeester van het Plaat selijk Crisis-Comité werd ontvangen 31.50, zijnde bijdragen over de maand Juni, bijeen gebracht door personen behöorende tot het loodswezen, de betonning en de verlichting ter standplaats Vlissingen. Klerk bü den provincialen stoonibootdienst. Ged. Staten van Zeeland hebben met in gang van 1 Augustus a.s. benoemd tot 2en klerk bij den provincialen stoombootdienst op de Wester-Schelde, om werkzaam te zijn op het bureau ter provinciale griffie te Middel burg, den heer C. D. Waardenburg, reeds tij delijk aldaar. Gemeentelijke arbeidsbeurs. Bij den gemeentelijken dienst der arbeids bemiddeling alhier staan als werkzoekenden ingeschreven1 drukker, 1 behanger, l mas- tieker, 1 betonwerker, 1 uitvoerder, 28 grond werkers, 2 loodgieters, 2 mandenmakers, 9 metselaars, 16 opperlieden, 18 schilders, 4 stucadoors, 2 tegelvormers, 31 timmerlieden, 6 ververs, 2 vlechters, 3 waterbouwkundig op zichters, 1 teekenaar bekend met werktuig kunde- en bouwkunde, 1 machinaal houtbe werker, 2 meubelmakers, 4 politoerders, 2 stoffeerders, 1 wasscher, 2 schoenmakers, 596 metaalbewerkers, 2 bierbottelaars, 6 brood- en banketbakkers, 1 kok, 2 slagers, 1 tuinman 6 magazijnbedienden, 1 slooper, 2 winkelbe dienden, 1 besteller, 6 chauffeurs, 7 kellners, 2 loopjongens, 5 sleepers, 46 transportarbei ders, 28 kantoorbedienden (w.o. 2 vrouwe lijke), 3 teèkenaars, 1 kookster, 1 dienstbode, 2 werksters, 12 portiers, loopers enz., 42 va rensgezellen (w.o. sturlui, machinisten, ma trozen, stokers enz.) en 102 losse arbeiders. Totaal 1016 ingeschrevenen, waarvan 105 In de werkverschaffing. Vorige week 1006 personen. Alzoo een vermindering van 10 werkzoeken den. Het nieuws van den dag in beeld.' Foto's in onze Tijdinghal. De zeilwedstrijden op het Kagermeer. Courses te „Duindigt" om hi kampioen schap van Nederland. De bergingspogin gen om het goud van de „Lutine". De „Manoeran" van de Stoomvaart Mij. „Ne derland^ krijgt een nieuwen neus. Eenige opnamen van het transport der nieuwe ijze ren brug over het Merwedekanaal. De Landdag gewijd aan den arbeid voor jeugdig onvolwaardigen te Deventer. Het fraaie Maarten Maartenshuis „De Zonheuvel" te Doorn, r.ls schoolbuitehhuis officieel geopend. Belangstelling der Haagsche autoriteiten voor producten der Volkstuintjes, Honk- b&lwedstrijden te Amsterdam. Een openluchtsamenkomst. Donderdag a.s., des avonds 8.15 uur, wordt op het binnenplein van het Oude Gasthuis in de Koestraat, een openluchtsamenkomst gehouden. Als sprekers zullen optreden ds. L. J. C. Visbeek en ds. D. J. Vossers, predikan ten bij de Ned. Herv. gemeente, met het on derwerp „Twee menschen". Het zangkoor der Jong Hervormden zal zijn medewerking verleenen. Lezing over voet- en beenkwalen. Donderdag 27 Juli, des avonds 8.30 uur, spreekt in de zijzaal van „de Oude Vriend schap" alhier een gediplomeerde verpleeg ster van de Supinator-Compagnie te Frank- furt/Main over bovengenoemd onderwerp. De lezing wordt gehouden in de Neder landsche taal. Aangezien dit onderwerp zeer in de algemeene belangstelling staat, is de lezing voor een ieder aan te bevelen. Men zie verder achterstaande advertentie. OOST- EN WEST-SOUBURG. Gevonden voorwerpen. Inlichtingen zijn te bekomen omtrenteen duimstok bij wed. Marijs, Ritthemsche straat A 131. ZUIDZANDE. Wegenverbetering. De weg van Zuidzande naar Cadzand, die gedurende langen tijd last opleverde voor het modern verkeer, zal thans in een klinkerweg met rijwielpad worden veranderd. De werk zaamheden zullen geruiinen tijd duren. Deze week is men in onze gemeente begonnen met de grondwerken, aan welke verschillende ar beiders te werk gesteld zijn. Wanneer de wég geheel hersteld zal zijn, zal zulks vooral voor het verkeer naar en van Cadzand-Bad groote voordeelen opleveren. KERK- EN SCHOOLNIEUWS Algemeene Synode der Ned. Herv. Kerk. In do gisteren gehouden zitting herinnerde de voorzitter aan het verschrikkelijk ongeval, waardoor Zaterdag -de secundus van den se cretaris, ds. B. Tichelman, met echtgenoote en zoon om het leven is gekomen. Juist dien zelfden dag nog, des morgens, waren woor den van groote waardeering over ds. Tichel man en zijn werk in de Synode gesproken. Weinig vermoedden wij toen, dat eenige uren later deze trouwe Evangeliedienaar en voor beeldige werker zou worden weggerukt uit den kring waarin hij door ieder om zijn uit nemende hoedanigheden werd geëerd. Tot lid-afgevaardigde der Algemeene Syno de in het Algemeen College van Toezicht op het beheer der kerkelijke goederen en fond sen van de Hervormde Gemeenten in Ne derland wordt herbenoemd dr. G. J. Wey- land, predikant te Veere en tot zijn secundus de heer F. Tammens, predikant te Oostwold. Predikantennood in de Ned. Herv. Kerk. Het aantal vacante predikantsplaatsen in de Ned. Herv. kerk bedroeg op 1 Juli totaal 328 tegen 334 op 1 Januari jl. Daarvan staat Friesland met 59 vacante plaatsen aan de spits en Limburg met 3 vacante plaatsen onderaan. Teraardebestelling ds. B. Tichelman. Ter gelegenheid van de teraardebestelling van ds. B. Tichelman zal om 1 uur in de Nieuwe Kerk in de Duinstraat te Schevenin- gen een rouwdienst worden gehouden, waarin zal voorgaan de oudste predikant ds. A. Of- feringa. De kisten met het stoffelijk over schot zullen tevoren naar het kerkgebouw overgebracht en voor den kansel op de baar worden gezet. Op de begraafplaats zal ds. J. de Jong als praeses van den kerkeraad de leiding hebben. De begrafenisliturgie zal wor den uitgesproken door ds. H. W. Creutzberg, van de Duinoordkerk. De Nieuwe Kerk te Delft. De burgemeester der gemeente Delft heeft aan de burgemeesters der gemeenten in Ne derland een omzendbrief gericht, waaraan Is ontleend Juist in deze dagen, nu de persoon van Willem den Zwijger in het midden der be langstelling staat, lijkt het mij het geschikt ste oogenblik Nederland te wijzen op den meer dan treurigen toestand, waarin de Nieuwe Kerk te Delft verkeert, die de laat ste overblijfselen bevat van ons geliefd Oranjehuis. Nu zijn het rijk zoowel als de provincie Zuid-Holland bereid, het hoofd aandeel der bouwkosten op zich te nemen, wanneer de Delftenaren uit eigen middelen 100.000 bijeen brengen. Met veel inspan ning is het gelukt de eerste 25.000 te ver krijgen, maar het is te verwachten dat de volledige restauratie, die hoe langer hoe noodzakelijker wordt, nog lang op zich zal laten wachten wanneer onze Nederlandsche medeburgers, van welke godsdienstige of po litieke overtuiging zij ook zijn, niet mee helpen. Om de hulp zoo algemeen mogelijk te doen zijn, wend ik mij tot u, hooggeachten ambtgenoot, met het vriendelijk en dringend verzoek, in uw woonplaats een comité samen ts stellen, dat op onzen nationalen dag bij uitnemendheid, 31 Augustus, een inzameling houdt door den verkoop van een speldje (een getrouwe afbeelding van de Nieuwe Kerk) om op die wijze de Delftenaren aan de overige 75.000 te helpen. De laatste week van Juli. Het Zendingsbureau giro 6074 vraagt ons plaats voor het volgende Bij het ingaan van de laatste week van deze maand is de stand der inkomsten deze, dat er 59.000 is ontvangen. Hoezeer dit bedrag tot dankbaarheid stemt, het is toch 10.000 te laag om de behoeften van het zendingswerk in de 23 verloopen dagen van deze maand te dekken. Het is zeer noodig, dat deze maand den achterstand niet ver groot. Om dat te bereiken zouden wij in deze week nog 31.000 moeten ontvangen. Onmo gelijk is dat allerminst. Vergeleken bij wat er in deze dagen voor genoegens en ont spanning wordfc uitgegeven is het bedrag zelfs klein. Op de in het begin dezer maand uitgezonden circulaire komen ook neg steeds antwoorden in. Maar wij doen een krachtig beroep het laatste in deze maand op hen, die nog niet antwoordden Waar de be richten van het* zendingsveld zelf van alle zijden zoo g,,,,!'g b'ijvon, is bet een vtwr recht mee te werken aan het verder gaan van den zendingsarbeid. Zendingsgelden. Tegenover den bezuinigingsdrang in de Zweedsche pers, waarbij opgemerkt werd, dat de 5 millioen Zweedsche kronen, die jaarlijks aan de zending in vreemde wereld- deelen besteed worden, een luxe-uitgave zijn, welke thans dient te verdwijnen, antwoordt het Zweedsche zendingsbestuur, dat het Zweedsche volk jaarlijks 296 millioen kronen aan alcoholische dranken en 134 millioen kronen aari tabak besteedt en dat daarte genover de 5 millioen kronen, welke het Zweedsche volk aan de zending besteedt, welk geld dan bovendien nog voor zoo goede doeleinden als de geestelijke en lichamelijke verheffing en ondersteuning van ongelukki- gen besteed wordt, wel geheel in het niet vallen. Chr. Ger. Kerk. Op het tweetal te Schie dam komt voor cand. M. W. Nieuwenhuijze te Vlissingen. Bezuiniging on onderwijs. Door Burg. en Weth. van Utrecht wordt aan den gemeenteraad voorgesteld 83 onder wijzers op wachtgeld té stellen, waardoor een jaarlijksche besparing van f 80.000 ver kregen wordt. Examens. Voor het examen als machinist diploma A is te Batavia geslaagd onze oud-stadgenoot de heer F. J. Sierevogel, oud-leerling van ae De Ruij herschool. Voor het examen Nijverheidsonderwijs akte NI is te 's-Gravenhage geslaagd de heer L. Brandes te Koudekerke, met verlof uit Tjeribon N.I. Voor het examen als costumière, afgeno men door de Modevakschool-vereeniging le 's-Gravenhage zijn geslft^d de dames N. Roelofs en M. de Smidt, beide leerlingen van de modevakschool van mej. H. A. Steketee, alhier. Aan de rijkslandbouwhuishoudschool te De venter werd het diploma huishoudkundige ten plattenlande uitgereikt aan den heer C. J. Tollenaar te Krabbendijke. MARINE EN LEGER Hr. Ms. pantserschip „Jacob van Heems- kerck" wordt 2 Augustus, onder bevel van ka pitein ter zee C. ter Poorten, van zijn oefe- ningsreis naar Odda en Stavanger, te IJmui- den verwacht. Hr. Ms. mijnenlegger „Van Meerlant", on der bevel van den luitenant ter zee le klasse O. R. Immink, is gisteren van Zeebrugge vertrokken met bestemming Vlissingen. Aan de luitenants ter zee 2e klasse B. C. Fock en B. Poortman 1 vergund, uit Oost- Indië naar Nederland terug te keeren. Opgave van overgeplaatste onderofficieren der marine Majoor-monteur A. van den Boon en ser geant-monteur H. C. van den Broek, van wachtschip Willemsoord naar onderzeedienst- kazerne sergeant der mariniers P. J. Wij- nants van wachtschip Willemsoord naar Van Speijk sergeant der mariniers E. Elsendoorn van Van Speijk naar wachtschip Willems oord bootslieden C. M. Avelling en D. M. Zand, sergeant-konstabel W. H. Fritz en ser geant der mariniers S. Faber van wachtschip Willemsoord naar kazerne Willemsoord ser geant-majoor der mariniers W. Hoekstra en de sergeanten der mariniers J. H. P. Oors, H. Phielix, H. de Pijper en H. van Amersfoort van afdeeling mariniers Rotterdam naar ka zerne Willemsoord sergeant der mariniers E. Elsendoorn van wachtschip Willemsoord naar kazerne Willemsoord. Hr. Ms. „Van Meerlant" te Brugge. De Brusselsche correspondent van „de Maasbode" meldt uit Brugge De mijnenlegger „van Meerlant", van de Kon. Ned. Marine, die thans dienst doet als opleidingsschip voor adelborsten, bevond zich Vrijdag, Zaterdag en Zondag op zijn oefe- ningsreis te Zeebrugge. Dit bezoek is een manifestatie van Neder- landsch-Belgische vriendschap geworden, wat vooral te danken is aan het initiatief van den nieuwen gouverneur van West- Vlaanderen, mr. H. Baels, oud-minister van openbare werken, van landbouw en van bin- nenïandsche zaken. Bij de aankomst van het schip, Vrijdag, werd den officieren en den aspirant-adel borsten door Burg. en Weth. van Brugge een thee aangeboden in de receptiezaal van het stadh u<5 dezer oude Vlaamsche stad. Den' volgenden dag is de staf van het hip, in tegeiHYOCKligbeid van de adelbor- over Ontstaan en voorkoming van Inpvnno Knik-, doorzakkende, plat- en 9. spreidvoeten, knokken, zwel- vrijfingen der gewrichten en spataderen. Te houden door een Zusier der S u p i n a t* o r-Cenïra le Donderdag 27 «Juli te uur In de zijzaal van de Oude Vriendschap Groote Markt te Vlissingen De zuster is van Donderdag 27 Juli tot en met Zaterdag 29 Juli Kosteloos te consulteeren in hetSupinatorium van Klijberg's Schoenmagazijn Walstraat 50 Vlissingen sten en van delegaties van de onder-officie ren en van de manschappen, een krans gaan neerleggen aan den voet van het monument voor de in den oorlog gesneuvelde Brugge lingen. 's Middags werd den officieren van Hr.Ms. „van Meerlant" door de militaire overheid van het garnizoen van Brugge een lunch aangeboden in de officieren-club. Hierna begaf men zich naar de ambtswoning van gouverneur Baels, die de Nederlandsche be zoekers officieel ontving. De burgerlijke en militaire élite van Brug ge was daarbij tegenwoordig. De dag ein digde met een diner ten huize van den heer Van der Haert, consul van Nederland te Brugge. Zondag werden den bezoekers nog ver schillende vriendelijke attenties bewezen ditmaal te Zeebrugge, waar o.m. een diner plaats had, dat werd aangeboden door de maritieme compagnie van de haveninstalla ties van Zeebrugge. Maandag heeft Hr. Ms. „van Meerlant" de thuisreis aanvaard, om via Vlissingen zijn basis, te Den Helder, te bereiken. Bij het 3e regiment infanterie is gedeta cheerd de vaandrig P. Snaauw van het 14e regiment infanterie. Met ingang van heden zijn bij het 2e reg. infanterie overgeplaatst de vaandrigs H. C. Asjes, van het 8e R. I., de vaandrig F. A. C. H. Hoeke, van het 21 R. I., de vaandrig P. N. Höweler, van het 18e R. I., de vaandrig J. C. Timmer, van het 5e R. I., de vaandrig W. de Boer, van het 9e R. I. (allen leerlingen van de school voor reserve officieren der infan terie. Vierdaagsche afstandsmarsch. Gisterenmiddag is op het Molenveld te Nijmegen een vlaggenparade gehouden ter opening van de Vierdaagsche afstandsmar- schen te Nijmegen, welke heden beginnen Duizenden personen waren hierbij aanwezig. De plechtigheid word opgeluisterd door de muziek der Koninklijke Militaire Kapel der Grenadiers en Jagers, die de nationale hym nen speelde, toen achtereenvolgens de En- gelsche, de Oostenrijksche, de Zwitsersche ae Noorsche, de Fransche en de Nederland sche vlaggen in top werden geheschen. Na deze parade werd de gepens. adjudant onderofficier Boezemkool voor het front ge roepen en werd hem medegedeeld, dat hij onderscheiden was met de zilveren eere- medaille in de Orde van Oranje-Nassau. Jhr. mr. von Wciler, voorzitter van den Bond voor Lichamelijke Opvoeding, compli menteerde hem met deze onderscheiding, welke op den zilveren jubileumsdag van den Bond een eervolle waarde er ing was voor het werk door Boezemkool als administrates vcor de afstandsmarschen gedaan. Vervolgens hielden de manschappen var grenadiers en jagers een eere défilé voo. J?r onderscheiden adjudant. Des avonds werd een speciaal concert ge geven van de Grenadiers in de „Vereeni ging." Ook uit de Vlissingsche H.B.S.-club E. W. W. zal 1 lid aan de vierdaagsche afstands marschen deelnemen, nl. de heer B. Mat- zinger. Dezelfde HB.S.-club heeft op 16 Juli met 12 leden de 50 KM.-afstandsmarsch te Bre da volbracht en kreeg een medaille voor dei verst komende vereeniging. Zwemdemonstratie en zwempolowedstrüd. Uitgaande van de Ter Neuzensche zwem en poloclub „de Schelde" wordt hier a.s. Za terdag in de zweminrichting nabij de nieuwe sluis een demonstratie gegeven door de Haar» lemsche zwemclub „Haarlem". Hieraan ver leenen o.a. de bekende schoolslagzwemmer D. Van Gelderen kampioen kring Haarlem en de heer W. Hofman hunne medewerking. Na afloop hiervan wordt een zwempolo- wedstrijd gespeeld tusschen Haarlem en Ter Neuzen gecombineerd. Naar verluidt is dit de <-erste polowedstrijd die in de provincie Zeeland gespeeld wordt. LUCHTVAART Vliegfeest te Zoute-Knocke. De Kon. Aero Club van België organiseerde op 22 en 23 Juli de Vie Rallye Aérien intei- nationale të'Zoute-Knocke. Een groot aantal sportvliegers had aan de uitnoodiging gevolg gegeven, waaronder ook eenige Nederland sche uit Waalhaven en Twente. Na aankomst der vliegers, waaronder vele Franschen en Engelschen, begaf het internationale gezel schap zich naar Knocke, waar 's avonds rte Compagnie Immobilière du Zoute receptie hield. De KL.M.-lijn SchipholWaalhaven HaamstedeVlissingen—Knocke profiteerde van dit feestzij heeft extra materieel voot de vele passagiers moeten inzetten. Zondagmiddag had een luchtvaartsvertoo- ning plaats, waarbij interessante wedstrijden en zweefvluchten te zien waren. Het pu bliek was bij het schoone weer in grooten ge tale opgekomen naar het vliegveld, dat slechts drie kilometer van de Nederlandsche grens aan den voet der duinen is gelegen. Het bezit van dit vliegveld heeft voor de mon daine badplaats een bijzondere beteekenis, want het ligt voor de hand dat met het zich sterk ontwikkelde luchttoerisme de badgas ten-vliegers bij voorkeur hun vacantie daar doorbrengen, waar zij met hun vliegtuig neer kunnen strijken. Des avonds werd een gala-soiré ter eere van de deelnemers gegeven. Het grootste landvlierrtu'g. Het grootste landv lieg tuig ter wereld e Moskou is in aanbouw Begin 1934 zullen de eerste proefvluchten worden gehouden. Het. vliegtuig zal een bemanning hebben van zes personen en plaats bieden aan 70 passagiers. Behalve een draadloze zender, zal de ma chine ook v< -°n z'jn van eeri -nemers, een iTiaat en een machine voor lucht-

Vlissingse Courant | 1933 | | pagina 1