500 300 25 VRIJDAG 21 JULI EERSTE BLAD No. ITO Tie Jaargang Ï933 UitgaveFirma F. VAN DE VELDE Ir., Walstraat 58-60, Vlissingen. Telef. 10. Postrekening 66287 Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke Feestdagen aangesloten bij het bureau voor publiciteitswaarde, ingesteld door de vereeniging „de nederlandsche dagbladpers'1 STADS- EN PR0VINC1EN1EUWS middelburg. oost- en west-souburg. koudekerke. Veere goes. oostburg. terneuzen axel. VLISSINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS: Voor alle gemeenten op Walcheren en waar agentschappen geves tigd zijn ƒ2.20 per 3 maanden. Franco door het geheele rijk 2.50. Voor België, Duitschiand en Frankrijk 3.40. Voor de overige landen bij wekel. verz. ƒ3.20. Afzonderlijke nrs. 5 cent. ADVERTENTIEPRIJS: Van 1—5 regels ƒ1.25; iedere regel meer 25 cent. Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ct. p. regel. Kleine advertenties van 15 regels 50 ct Iedere regel meer 10 ct. (max. 10 regels). Bij 3 maal plaatsing van 15 regels ƒ1.—alles bij vooruitbetaling. De abonné's in 't bezit eener Polis, zijn GRATIS verze kerd tegen ongelukken voor gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij dood door een ongeluk. gulden bij verlies van een hand, voet of oog. gulden bij verlies van een duim gulden bij verlies van een wijsvinger gulden bij verlies van eiken anderen vinger Dit nummer bestaat uit 2 bladen Uitkeeringen uit het Gemeentefonds. De ministers van financiën en van bin- nenlandsche zaken hebben gezamenlijk vast gesteld het bedrag der uitkeering uit het Gemeentefonds over het uitkeeringsjaar 1933/1934. De uitkeering bedraagt voor Vlissingen 321.721, Middelburg 252.071, Oost- en West-Souburg 44.915.46, Ritthem f 4359.27, Breskens 11.314.18, Domburg 6674.31, Groede 8344.82, Koudekerke 14.731.04, Oostburg 10.567.16, Goes 73.783.94, Ter Neuzen 93.912.67, Schoondijke 5733.31, Zierikzee f 44.629.74. Af deeling Vlissingen Metaalbewerkersbond. Het verschenen jaarverslag van de afdee- ling Metaalbewerkersbond vermeldt, dat het ledental onveranderd bleef, n.l. 1081, lezen wij in „het Volksblad". Er werden om diverse redenen 67 leden afgevoerd, doch er traden er even zooveel bij. Dat de afdeeling ook te kampen heeft met de groote werkloosheid moge blijken uit het feit, dat in totaal 133.511 werklooze dagen werden genoteerd, waarvan 44.732 dagen werd uitgekeerd. Over 1932 werd uitgekeerd aan bondssteun 106.678.15, aan crisissteun 129.877.55 of in totaal 236.555.70. In 1931 bedroeg het totaal van beide uitkeeringen 89.642.26. Er werden in totaal 53.167 zegels verkocht, die zonder de werkloozenzegels gemiddeld 80.8 cent opbrachten de E-zegels inbegrepen was de gemiddelde opbrengst 68.6 cent. Het financieel overzicht sluit in debet en credit met een bedrag van 633.734.64. De paiingventers. Zooals wij reeds meldden trachten de pa iingventers, die geen standplaats op de ker-, mis hebben gepacht, toch op s.'inksche wijze paling te verkoopen, wat bij de jongste wij ziging der politieverordening is verboden. Thans verkoopt een der palingboeren zijn waren in een winkel in de Walstraat, waar tegen natuurlijk wettelijk niets te doen is. Daar de winkels in de kermisweek tot 12 uur geopend mogen zijn, kan dus deze palingven- ter ook tot het middernachtelijk uur zijn producten aan den man zien te brengen. Vereeniging Handelsbelang. Gisteren vergaderde de Vereeniging Han delsbelang, onder voorzitterschap van den heer M. H. Boasson, vice-voorzitter, die me dedeelde, dat de heer L. A. Stofkoper, voor zitter der vereeniging, Woensdag een spoed operatie heeft moeten ondergaan, maar dat de berichten gisteren zeer bevredigend wa ren. De vergadering vereenigde zich bij accla matie met een voorstel om den heer Stofkoper een schrijven te richten, waarbij hem een spoedig geheel herstel wordt toegewenscht. Spr. stelde daarna aan de orde het voor naamste punt der agenda nl. de bespreking om eventueel een adres te zenden tot open houden van winkels op Zondag gedurende het seizoen. Na breedvoerige discussie werd met 25 te gen 16 stemmen en 6 blanco besloten een enquête onder de leden te houden. De ziekte van Weill. Bij een meisje dat in het kanaal te Middel burg heeft gezwommen, is een geval van de ziekte van Weill geconstateerd. In verband hiermede heeft de burgemeester van Middelburg een waarschuwing- gepubli ceerd, waarin mededeeling wordt gedaan, dat zij die in het kanaal zwemmen er rekening mede moeten houden, dat zich een geval van de ziekte van Weill heeft voorgedaan. Een excursie. Een veertigtal studenten der R.-Kath. Leergangen hebben dezer dagen onder leiding van den rector en de docenten Michels, Her mans en Derks S.J. een wetenschappelijke excursie gemaakt naar Middelburg en Veere, meldt „de Tijd". Doel daarvan was een ken nismaking met de prachtige monumenten in die twee steden, de getuigen van een roem rijk historisch verleden. Een bezoek werd ge bracht aan het stadhuis en de abdijgebouwen te Middelburg, aan de groote kerk en het stadhuis te Veere, thans beide in restauratie. Onder deskundige leiding werd ten slotte het uitgebreide en merkwaardige museum van het Zeeuwsch Genootschap bezichtigd, waar de geschiedenis van Walcheren vanaf den Romeinschen tijd in gedenkteekenen, schil derijen, penningen en munten te leeren is. Tusschendoor werd in de Katholieke kerk nog de wonderbare Madonna, uit Vrouwenpolder afkomstig, vereerd, en daarmede het Katho lieke Walcheren van heden erkend, dat uit de puinen, door de «formatie nagelaten, ver rijst. Uit de vogelwereld. Nu de jonge zwaluwtjes uitgevlogen zijn Is het niet meer gewaagd de plaats van hun nestje te vermelden nl. in het tramhuisje te Souburg, boven op de electrische lampekap. Toen wij de zwaluwen hun nest zagen bou wen, dachten wij niet dat er veel van terecht zou komen, bang als wij waren voor te groote hitte, maar zij wisten wel wat zij deden en brachten hun kroost, 5 jonge zwaluwtjes, prachtig groot tot zij vliegen konden. Een zwaluwnestje op een electrische lamp zal wel een zeldzaamheid zijn. Gevonden voorwerpen. Een verrekijker (binocle) bij J. Dorleijn, Nieuwstraat B 99 damesmuts bij Van No- belen, Middelburgsche straatkinderschoen bij J. de Visser, Middelburgsche straat A 182 portemonnaie met inhoud, secretarie. Loop der bevolking van 1—15 Juli 1933. Ingekomen: J. D. p. de Smit, wijk D 49 van Sluis; mej. M. Jobse, wijk C 21 van Biggekerkemej. M. Wondergem, wijk B 313 van SerooskerkeA. de Bart en ge zin, wijk E 20, van Middelburgmej. S. de Witte, wijk B 164 van Utrecht; I. Sanderse en gezin, wijk E 91 van Vlissingen H. Tam- meling, wijk E 37 van Rotterdammej. T. van Sluijs, wijk C 24 van ArnemuidenJ. C. Kloeg en gezin, wijk B 258 van Vlissingen mej. P. M. vanHeiningen, wijk E 149 van Woerden. Vertrokken: P. J. van der Horst, wijk D 216, naar St. Laurensmej. C. C. van Stijn, wijk E 237, naar MiddelburgS. Re- mijn en gezin, wijk E 241, naar Middelburg. Restauratie van het stadhuis. Voor de restauratie van het beroemde stad huis van Veere heeft de Koningin weder een belangrijke gift geschonken. Gemeenteraad. In de gisteren gehouden vergadering van den gemeenteraad werd besloten tot het doen uitvoeren van delfwerk in de zg. Poel by wy ze van werkverschaffing, daar de werkzaamhe den aan het sportveld, waaraan de werkloo- zen thans werk vinden, op een eind loopen. De heer Crucq (s.d.) drong aan op een ge meentelijke steunregeling, dat.r niet alle werkloozen bij het delfwerk geplaatst zullen kunnen worden. De voorzitter antwoordde, dat Burg. en Weth. pogingen hebben aange wend werkloozen geplaatst te krijgen by het groote viaduct-werk bij 'sHeer Arendskerke. Aan de Herv. Schoolvereeniging werden gelden beschikbaar gesteld voor het aanbren gen van gasverwarming. Ook do openbare be waarschool zal van deze verwarming worden voorzien. Daar bü den laatsten regenval de Korte Nieuwstraat zoo ongeveer overstroomd is, werd besloten tot betere rioleering van die straat. In verband hiermede werd medege deeld, dat reeds geruimen tijd bij gemeente werken een groot plan voor rioleering klaar ligt, dat voor de geheele stad ongeveer 75.000 a 80.000 zal kosten, terwijl de daar bij noodzakelijke reinigingsinstallatie ƒ50.000 zal kosten. Gezien de tijdsomstandigheden kan evTiwel van uitvoering daarvan niets komen. Aan de orde kwam nu de benoeming van een directeur van den keuringsdienst van waren voor Zeeland. De aanbeveling luidde 1. dr. P. Post en 2. mej. ir. M. Beekman, bei de scheikundige aan bedoelden keurings dienst. Benoemd werd de heer dr. Post, no. 1 van de aanbeveling, met 10 stemmen. Bij de benoeming van een hoofd van school A deed zich een novum voor. De minister eischt, dat een wachtgelder zal worden be noemd. Nu worden beide voorgedragenen (A. W. van der Hammen en G. J. van der Bent, beiden te Rotterdam) pas met 1 September a.s. wachtgelders. Toch wilden Burg. en Weth. graag een van beiden benoemd zien, omdat ze bekwaam zijn. Het departement van onder wijs adviseerde nu toezegging van benoeming te doen en de officieele benoeming met 1 September te doen. Aldus werd besloten. No. 1 van de voordracht ontving de toezegging van benoeming. De voorzitter las ten slotte een schrijven van Gedep. Staten en van den minister van binnenlandsche zaken voor, waarin in over weging wordt gegeven het Raadsbesluit van 12 December jl. in te trekken. In dat besluit sprak de Raad uit, dat de gemeente niet ver plicht was de tekorten van het Gasthuis te dekken. In beide brieven wordt opgemerkt, dat het Gasthuis voorkomt op de lyst van in stellingen van weldadigheid en dat de ge meente, die destijds heeft goedgekeurd, dat de ziekenafdeeling van het Gasthuis werd omge zet in een modern ziekenhuis, de tekorten moet betalen en voor het beleid van het Gasthuisbestuur aansprakelijk is. Deze zaak evenals het rapport der commis sie ad hoe zal in de volgende vergadering worden besproken. Paardenmarkt. De gisteren gehouden markt zag niet te veel dieren aan de lijn, slechts een 50-tal, waaronder weinig jong goed, zoogenaamde 18 maanders en veulens. Er zijn nl. reeds vele 18-maanders verkocht en daar het aan tal gefokte veulens veel kleiner is geweest dan vorige jaren, houdt men de veulens voor eigen gebruik. Er was behoorlijke handel, terwijl voor goede paarden de prijzen bij vergelijking met eenige maanden vroeger, met wellicht 100 gestegen waren ook veulens zijn aanzienlijk in prijs gerezen. Voor den aanvoer werden de volgende prijzen toegekend Voor de zes beste veulensle pr. Z. Salomé te Zuidzande, 2e pr. E. Buijck te Eede, 3e pr. P. van Prooije, 4e pr. Z. Breiman* 5e pr. A. P. Risseeuw, allen te Oostburg, 6e pr. J. de Kok te Groede. Voor de vier beste 1-jarigen le pr. A. Modde, 2e pr. J. A. Nortier, 3e pr. J. Modde, allen te Oostburg, 4e pr. L. J. Jansen vau Roosendaal te Nieuwvliet. Voor de drie beste 2-jarigenle en 3e pr. niet toegekend, 2e pr. P. Monjé te Breskens. Voor de drie beste 3-jarigen le pr. P. Monjé, 2e en 3e pr. niet toegekend. Voor de vijf beste vier- en meer-jarigen le,pr. R. Sturm te IJzendijke, 2e pr. P. Monjé 3e pr. P. Monjé, 4e en 5e pr. gebr. De Mil- liano te Oostburg. Door de commissie werden een 8-tal dieren voor de verloting aangekocht. Een wielerbaan. Naar wij vernemen, heeft men het plan, om hier ter stede een wielerbaan aan te leg gen. De oprichtingsvergadering heeft in het hotel „de Nederlanden" plaats gehad. Het ligt in de bedoeling van het bestuur om de baan te doen bouwen door denzelfden aannemer die destijds de Buffalo piste te Parijs heeft aangelegd. Met een en ander zou ten spoedigste aangevangen worden. Het ter rein dat men hiervoor uitgekozen heeft, ligt bij den Koedijk, nabij het voetbalveld. Verdronken. Te Axel is uit de Kleine Kreek opgehaald het lijk van den ongeveer 50-jarigen P. van E. De man, die gisterenmorgen naar zijn werk was gegaan, is door onbekende oorzaak te water geraakt. Hij laat een vrouw en zes kinderen achter. Keuring van dekhengsten. De minister van economische zaken heeft goedgevonden te bepalen dat de gewone keuringen van tot dekking bestemde heng sten in het najaar 1933, welke alleen door de stamboekcommissiën zullen geschieden, zullen worden gehouden voor Zeeland op Dinsdag 24 October te Kattendijke en te ZierikzeeWoensdag 25 October te Mid delburg en te OostburgDonderdag 26 Oc tober te Hulst en te Axel. Waterschappen. By Kon. besluit zijn benoemd in de pro vincie Zeeland a. met ingang van 30 Juli 1933, tot dijk graaf van den Van Alsteinpolder, C. P. Staal, te Graauw en Langendam b. met ingang van 1 Augustus 1933 tot gezworene van den Helle gatpolder, S. Scheele Jzn., te Zaamslag, uiter lijk tot het einde van het zittingsjaar waarin hy 70 jaar zal zyn gewordenc. met ingang van 1 Augustus 1933, tot gezworene van den Koninginnepolder, G. Buijsse, te Biervliet d. met ingang van 1 Augustus 1933, tot ge zworene van het waterschap St. Maartensdijk, P. J. Nelisse, te St. Maartensdijke. met in gang van 1 Augustus 1933, tot gezworene van den Koningin Emmapolder, J. F. van Gassen, te Hulsten is aan P. Dumon Tak te 's Gra- venhage op zijn verzoek eervol ontslag ver leend als raad van den polder Walcheren. KERK- EN SCHOOLNIEUWS Algemeene Synode der Ned. Herv. Kerk. De synodale commissie heeft in haar na jaarsvergadering een conferentie gehouden met afgevaardigden van het bestuur van de Vereeniging van Kerkvoogdijen over de mogelijkheid van een kerkelijk crisiscomité en rekenplichtigheid van de kerkvoogden aan de kerkeraden. Met alle waardeering voor den goeden wil en het idealisme der voorstellers, heeft de commissie gemeend, niet op de ideeën der voorstellers te kunnen ingaan. De synodale commissie heeft kaarten en bladen voor het bevolkingsregister ontwor pen en voor de kerkeraden verkrijgbaar ge steld. De secretaris deelt dienaangaande mede, dat steeds meer bestellingen inkomen; de exploitatie is goedkoop en levert niet on belangrijke baten op. J. J. A. Fernantzen 80 jaar. Gisteren heeft onder vele blijken van be langstelling de heer J. J. A. Fernantzen te 'c-Gravenhage, voormalig R. Kath. priester (hij was o.a. kapelaan te Vlissingen) en thans sinds vele jaren evangelist der Ned. Herv. kerk, in het bijzonder belast met de zending onder de Roomsch-Katholieken, zijn tachtigsten verjaardag gevierd. Namens den kerkcraad werd de heer Fernantzen gelukgewenscht door ds. Van Leeuwen en door dr. Ravesloot, terwijl ook de bijzondere commissie uit den kerkeraad aan den jublilaris een blijk van belangstel ling deed geworden. Ook de kerkeraden van Amsterdam en Rotterdam brachten den heer Fernantzen hun gelukwenschen over. Zondagochtend zal ds. Gravemeyer den heer Fernantzen toespreken tijdens de gods dienstoefening in de Zuiderkerk. Conferentie voor Inwendige Zending. Op de conferentie voor Inwendige zending te Barchem werd de morgensamenkomst ge opend met een korte godsdienstoefening, waarin voorging mej. ds. A. J. van den Ban, Doopsgezind predikante te Vlissingen. Na gelezen te hebben Luc. 9 4956 en Filipensen 1 1518, sprak z naar aanleiding van 's Heilands woord (Luc. 9 50b) „Wie tegen ons niet is, die is voor ons", daarbij wijzend op de groote ruimheid van den Hei land tegenover de opvatting der discipelen en er de aandacht op vestigende, dat alleen een diep besef van eigen zonde en schuld en een leven uit de wetenschap, dat wat ons ge schonken is, is een onverdiende genade Gods, ons kan behoeden voor een houding als die der discipelen. Dan zullen wy ons, evenals Paulus (Fillip. 1) verheugen over allerlei wijze van verkondiging van het Evangelie. Examens. Voor het Mercurius-diploma Engelsche handelscorrespondentie is geslaagd de heer J. J. den Outer, leerling van den heer B. H. Ligteringen. Toelatingsexamen R.H.B.S. te Middelburg Voor de le klasse hadden zich 42 candi- daten aangemeld. Vóór het examen hebben zich 2 candidaten teruggetrokken. Na afgelegd schriftelijk examen zijn er 28 toegelaten, (afgewezen 2). Na afgelegd mon deling examen nog toegelaten r, afgewezen 5. Toegelaten zijnJ. I. Cohen, C, J. Entink (m.), A. Minderhout, A. O. van Niel, J. Or- baan, J. Sterzenbach, A. E. Tazelaar (m), M. C. Verburg, J. M. Verstelle, J. J. de Vuyst, F. D. Zandstra, F. W. Arnoldus, J. K. Kraak, W. M. G. van Opdorp (m), C. P. A. Philipse, I. C. v .d. Klippe, A. Polderman, H. G. Post- ma, G. J. te Roller, J. J. Snaauw, M. Ter- woert, G. A. Mes (m)H. A. C. M. Mes, A. M. A. de Paauw (m), J. Klaver, A. H. Modder- kreeke (m), J. Cornelisse, C. K. Kaan, J. Heyse, W. J. van Heel, H. S. W. v. d. Mersch (m), J. C. van Oorschot (m), J. H. W. Arnol dus. Overgansexamen Meisjesschool te Middelburg. Bevorderd van de le naar de 2e klasse A G. Alberts, A. L. Alewijnse, L. Andries- sen, G. A. Bakker, A. van Beucekom, P. E. Berghuys, A. van Duren, E. J. van Empel, J. C. van den Hoek, C. Keller. E. J. Kuiler, L. H. van Leuven, W. J. Luijk, E. Minder- houd, A. C. Minderhoud, A. de Pagter, J. Pluijmers, P. van Slooten, G. M. van Sluijs, J. M. M. Smit, A. E. Tichelaar", M. Tinber gen, C. Thomassen, A. C. Tonsbeek, J. de Visser, Y. I. Jannette Walen, I. van Westen, S. A. Zwaai. Niet bevorderd 6. Van klasse 2 naar klasse 3N. Baur-V aoux, M. C. Bijl, C. A. Carlier, L. van den Driest, M. M. 't Gilde v.e.v., E. J. L. Lants- heer, G. van Ommeren, J. A. M. Rabbers, P. Reijnierse, H. N. de Ru, J. M. Schonis, A. A. Schonis, H. W. Tichelman. J. Versluijs, M. J. de Visser, W. C. de Vos, P. van der Waa, M. P. van Wezel. Niet bevorderd 1. Van klasse 3 naar klasse 4 H. J, de Baare, J. C. C. Biondina, A. M. C. Brak man*, j. P. Calatz. F. J. de Dreu, M. Kin- dermann v.e.v., E. M. Meerkamp van Emb- óen, D. H. Muller, J. J. van Nieuwenhuijzen, G. J. Nootenboom*, N. T. Paul, J. Seymour, C Siegers, F. C. Smit, M. M. Step, C. J. van de Velde, P. N. C. de Vlieger. voorwaardelijk Van klasse 4 naar klasse 5 L. C. Acda, S. A. de Baare, M. C. Boddaert, H. Boreel, W. A. M. van den Driest, J. C. van derFeltz, A. J. Grootbod, M. C. J. Hage, A. P. van der Have, J. P. van Hercules, j. Huijsman, M. H. Pots, W. C. P. Schippers, A. C. Wailand. Niet bevorderd 1. Toegelaten tot klasse 1 E. C. Bosdijk, A. M. van Boven, C. P. A. Daane, A. M. A. J. Pernhout, E. J. Guiran, M. van Hemert, A. Heyboer, E. J. van Ittersum, S. de Jongh, P. J. S. Maassen, C. Melse. W. G. Net. J. J. G Paap, E. Pitlo, A. A. van de Poll, H. Pots, S. Pluijmers, J. Start, J. D. Waage, M. Wa genvoorde, A. H. F. van der Zee, allen te Middelburg P R. Corporaal, Domburg E. Dudok van Heel, Vlissingen E. A. M. Lants- heer, Oostkapelle C. S. Soetens, Koude kerke T. J. J. Steur, Kamperland. Tot de 2e klasse J. J. Oldenman, H. L. den Boer te Middelburg. Leeraar R.H.B.S. Bij Kon. besluit is benoemd tot leeraar aan de R.H.B.S. te Ter Neuzen H. Brug- mans, thans tijdelijk leeraar aan die school. RECHTSZAKEN Oplichtingen voor 70.000. Het O.M. bij de rechtbank te Rotterdam heeft tegen twee koopheden, beiden thans gedetineerd, ter zake van oplichting, resp. 3 en 2 jaren gevangenisstraf geëischt. In ae jaren 19301931 zouden beide verdachten zich schuldig gemaakt hebben aan tal van oplichtingen ten nadeele van de firma Ruys en Co., die een totaal bedrag van ongeveer 70.000 beloopen. Deze oplichtingen zijn zeer geraffineerd in hun werk gegaan. De tweede verdachte was als sous-chef van de boekhouding werkzaam bij de firma Ruys Co., die de administratie heeft van de zaken van den Rotterdamschen Lloyd. Aan de Lloydkade worden ten behoeve van den Rotterdamschen Lloyd vele leveran ties gedaan. De daarbij gevoegde facturen worden na accoordbevinding gebracht naar het kantoor van de firma Ruys Co. De verdachte, die van dezen gang van za

Vlissingse Courant | 1933 | | pagina 1