1000 500 300 150 100 25 h thans fier stuh^ DINSDAG 13 JULI EERSTE BLAD No. 167 71e Jaargang 1933 Uitgave: Firma F. VAN DE VELDE Jr., Walstraat 58-60, Vlissingen. Teiei. 10. Postrekening 66287 Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke feestdagen PALMOLIVE ZEEP 15 CENT PA LM OLIVE ZEEP 15 CE NT ZOO WEINIG KOST HET- U OM DE TEINT DER JEUGD TE BEHOUDEN STADS- EN PR0V1NCIENIEUWS VLISS1NGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS; Voor alle gemeenten op Walcheren en waar agentschappen geves tigd zijn ƒ2.20 per 3 maanden. Franco door het geheele rijk ƒ2.50. Voor België, Duitschland en Frankrijk ƒ3.40. Voor de overige landen bij wekel. verz. ƒ3.20. Afzonderlijke nrs. 5 cent. ADVERTENTIEPRIJS: Van 15 regels ƒ1.25; iedere regel meer 25 cent. Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ct. p. regel. Kleine advertenties van 15 regels 50 ct. Iedere regel meer 10 ct. (max. 10 regels). Bij 3 maal plaatsing van 1—5 regels ƒ1.alles bij vooruitbetaling. De abonné's in 't bezit eener Polis, zijn GRATIS verze kerd tegen ongelukken voor gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij dood door een ongeluk. gulden bij verlies van een hand, voet of oog. gulden bij verlies van een duim gulden bij verlies van een wijsvinger gulden bi; verlies van eiken anderen vinger AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIGING „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS" PALMOLIVE Palmolive, de wereldbe roemde zeep, door 20.000 schoonheids-experts warm aanbevolen om haar sa menstelling, kost thans zóó weinig dat er geen enkel excuus meer bestaat Uw huid te verwaarloozen! Kwaliteit, grootte, gewicht, samenstelling, verpakking alles onveranderd alleen de prijs is verlaagd. IS Dit nummer bestaat uit 2 bladen Gemeentelijke Arbeidsbeurs. Bij den Gemeentelijken Dienst der Ar beidsbemiddeling staan als werkzoekenden ir. geschreven 1 drukker, 1 behanger, 1 mas- tieker, 1 betonwerker, 1 uitvoerder, 29 grond - werkers, 2 loodgieters, 2 mandenmakers, 8 metselaars, 13 opperlieden, 15 schilders, 1 stucadoor, 2 tegelvormers, 29 timmerlieden, 2 ververs, 2 vlechters, 3 waterbouwk. opz., 1 teekenaar b/m werktuigk.- en bouwk., 1 machinaal houtbewerker, 2 meubelmakers, 4 politoerders, 2 stoffeerders, 1 wasscher, 2 schoenmakers, 605 metaalbewerkers, 2 bier- bottelaars, 6 brood/banketbakkers, 1 kok, 1 eide, 2 slagers, 1 tuinman, 7 magazijnbe dienden, 1 slooper, 2 winkelbedienden, 6 chauffeurs, 6 kellners, l loopjongen, 6 slee pers, 45 transportarbeiders, 28 kantoorbe dienden (w.o. 2 vrouwcl.), 3 teekenaars, 1 kookster, 2 werksters, 10 portiers, loopers, enz., 41 varensgezellen (w.o. stuurlui, machi nisten, matrozen, stokers enz.) en 103 losse arbeiders. •Totaal 1006 ingeschrevenen, waarvan 104 in de werkverschaffing. Vorige week 987 per sonen. Alzoo een vermeerdering van 19 werkzoekenden. Circus Van Bever. De openingsvoorstelling, die gisterenavond in bovengenoemd circus werd gegeven, was zeer goed bezocht en wat werd gepresteerd, viel, blijkens het gulle applaus, dat telkens en telkens weerklonk, in den smaak van het publiek. Maar het mocht er ook wezen. De voorgeleide paarden, die er goed verzorgd en proper uitzagen, gaven blijk goed gedresseerd te zijn. Het waren heel aardige paarden- nummertjes, die van Zilvan en Skippi, van Bibi en Petike, waar de dressuur een hartig woordje meegesproken heeft en ook de ma nier, waarop ze werden binnengebracht we wijzen slechts op dat nummertje, waarbij de kleine clown 't miniatuurpaardje in de „are na" bracht was ook aardig. Wij hadden het juist over den kleinen clown. Deze en zijn kameraden hebben er niet weinig toe bijgedragen om de aanwezi gen te vermaken. In afzonderlijke scènes, zoowel als in de zeer korte tusschenpoozen tusschen de nummers, die zeer vlot op elkaar volgden, hebben zij door hun grappen de stemming er in gebracht en gehouden. Naast deze beide groepen nummers, is er gisterenavond heel wat te zien geweest, dat onder de groep acrobatiek kan gerangschikt worden. Daar was in de eerste plaats mej. Fany, die aan de trapéze toeren verrichtte, die er gerust mochten wezendaar waren the Buntinx en the Franks, die ons toonden, hoever zij het gebracht hadden op het gebied, dat wij zoo juist hebben aangegeven en die in schitterende costuums hun werkzaamheden verrichtten. Doch ook the Aldemira en the Misley zijn al deze artisten werkelijk „made in England" of speelt de vreemde be naming ook een rolletje in de aantrekkelijk heid We zullen er geen oordeel over vellen, maar de toeren van het eerstgenoemde paar op de fiets mochten er heusch wezen. Een paar aardige dansnummertjes van de „Mira girls" weer die uitheemsche namen en van het paar, dat op aantrekkelijke wijze no. 15 van het programma vulde, vol tooiden, wat op dit gebied in een modern circus te genieten valt. In geheel ander genre, maar niet minder bevallig, gracieus en smaakvol, was het num mer der „pose plastiek", van de marmerbeel den, waar een viertal jonge dames een reeks mooie groepen vormden. Het onvermijdelijke, laatste nummer van dit circus, was de leeuwengroep, waarin eeni- ge dezer roofdieren optraden en.wie zou dat van den fieren leeuw ooit gedacht heb ben?.... kunstjes vertoonden, hoewel een der acteurs slechts onder somber klinkend protest aan deze vertooning meedeed. Een sterk staaltje van hoe de temmer zijn dieren in de hand had, vertoonde deze door zijn hoofd, zy het ook slechts eenige oogenblikken, in den geopcnden muil van den leeuw te leggen. We achten het, aan de hand van ons ver slag eigenlijk overbodig te verklaren, dat een' bezoek aan het circus op een der volgende avonden dezer week de moeite wel loont. Het Christ. Militair Tehuis. Ook dit jaar heeft het Christ. Militair Te huis alhier, gedurende de kermisdagen, we der haar deuren wijd opengezet ter ont vangst van de marine-schepelingen en man schappen der kust-artillerie. Door de goede zorgen van den vader en de moeder van het Tehuis, den heer en me vrouw Van Benthem, waren gisterenavond de tafeltjes in de groote voorzaal keurig met bloemen versierd, zoodat deze zaal een bij zonder gezelligen aanblik bood. De aanwe zigen konden zich met sjoelbak, biljarten, schieten enz. aangenaam bezig houden en werd van deze attractie druk gebruik ge maakt. Gratis ververschingen werden aan geboden, wat natuurlijk zeer in den „smaak" viel. Woensdagavond zal in de bovenzaal een tooneelstukje worden opgevoerd, terwijl ook meerdere voordrachten op het programma staan, zulks met medewerking van de le den der C.J.M.V. Vrijdagavond zullen enkele films vertoond v/orden, o.a over de Indische cultures en van enze mooie provincie Zeeland. De vader en moeder hopen dan op nog grooter bezoek dan dezen eersten avond. Vermelden wij tenslotte nog, dat het Te huis een prachtige piano rijker is geworden, v/elke geschonken is door den onder-com mandant der marine te Vlissingen, kolonel De Vreede. Het jubileum van Willem. Willem heeft gisteren op zijn zilveren jubi leum nog verschillende blijken van belang stelling ontvangen. Door de directie van hotel Britannia werd hem een enveloppe met in houd aangeboden, omdat hij altijd zeer be hulpzaam is voor de gasten van Britannia, die van het zeebad gebruik maken. De burgemeester van Middelburg, de heer Femhout, die gisteren hier vertoefde, heeft Willem ook geluk gewenscht, omdat het hem bekend was dat zoovele ingezetenen uit zijn gemeente hier van het zeebad gebruik ma ken en door Willem steeds zoo voorkomend mogelijk worden behandeld. Het nieuws van den dag in beeld. Foto's in onze Tijdinghal. Eenige opnamen van de feesten ter ge legenheid van Arnhem's 700-jarig bestaan. De Kon. Militaire kapel concerteert op het Binnenhof te 's-Gravenhage. Hoofdinspec teur Brants neemt afscheid van den heer Tjalsma, directeur der Rijkskweekschool te Alkmaar. Het portret van „Saskia van Uijlenjburch", vrouw van Rembrandt en door hem geschilderd in 1633, aangeboden aan het Rijksmuseum. Vele honderden jonge post duiven, geboren in 1933, worden te Ouder kerk losgelaten. De burgemeester van Den Haag neemt een aubade van het politie- muziekkorps in ontvangst. Tentoonstelling van afgietsels van oude Egyptische en Griek- sche beeldjes in het museum Scheurleer te 's-Gravenhage. Het nieuwe jioolwonder, Paul Makanovitzky, die in het Kurhaus met zooveel succes opgetreden is. Palingventen. Gisteren is door de politie scherp toezicht gehouden op het venten met paling, wat bij de jongste wijziging der politieverordening is verboden. De politie wordt evenwel in haar optreden tegen deze palingventers bemoeilijkt door verschillende ingezetenen die hun portieken ter beschikking stellen van deze palingboe ren, die daardoor op deze wijze toch trachten hun waren te verkoopen Deze ingezetenen schijnen niet te begrepen dat zij daardoor schade berokkenen aan de ingezetenen, die paling verkoopen en aan de pachters van staanplaatsen op de kennis, die om paling te kunnen verkoopen daarvoor een zeker bedrag in de gemeentekas hebben moe ten storten. Vechtpartijen. In den afgeloopen nacht werd door de po litie een man gearresteerd, die aan het vech ten was en met een mes zou hebben gedreigd. Hij werd in bewaring gesteld. Nog werden in arrest gesteld een tweetal reizende muzikanten, die hier zonder ver gunning muziek maakten en onder drank invloed verkeerend, zich zeer hinderlijk aan het publiek opdrongen. Tegen hun arrestatie hebben zij verzet ge pleegd. Ten slotte zijn zij, nadat de politie assistentie had verkregen, naar het bureau overgebracht. MIDDELBURG. Muziekuitvoeringen. De beide eerstvolgende uitvoeringen van het Middelburgsch muziekkorps op het Mo lenwater zijn bepaald op Vrijdagen 21 en 28 Juli en de eerstvolgende Abdij-uitvoerine op Zondag 23 Juli van 12—1 uur. GOES. Museum voor Zuid- en Noord-Bevcland. Onder voorzitterschap van den heer Joh. Pilaar te Goes kwam de vereeniging „Mu seum voor Zuid- en Noord-Beveland" in vergadering bijeen. Als bestuurslid werd her kozen de heer J. M. van Bommel van Vloten en gekozen in de vacatureJ. de Kruyter de heer A. M. Wessels te Goes. Aan den heer De Kruyter (gemeente-archivaris van Goes) werd dank gebracht voor vele, dat hij voor het museum heeft gedaan. Doordat de heer L. H. van Berk binnenkort Goes gaat verlaten werd in zijn plaats tot bestuurslid gekozen de heer H. Th. Nieuwenhuyzen. De voorzitter richtte een woord van bijzonderen dank tot den heer Van Berk, die als con servator zulke belangrijke aanwinsten voor het museum wist bijeen te brengen. Hem werd het eere-lidmaatschap der vereeniging aangeboden. Uitvoerige besprekingen werden daarna gehouden over de houding van de vereeni ging „Hendrick de Keyser", die met hulp van derden destijds eigenaresse geworden is van het Gothische huis op de kade, waarin het museum is ondergebracht, maar die niet te bewegen is, de zoo hoog noodige restau ratie aan dat gebouw te doen geschieden. De toestand van den gevel eischt zeer dringende reparatie en ook het buitenschilderwerk is bard noodig. De prachtige Gothische gevel gaat in een zichtbaren staat van verwaar- loozing verkeeren. Algemeen was de indruk van de vergadering, dat de houding dezer vereeniging 'n onaangenamen indruk maakt en wel zeer de verwachtingen beschaamt, die men er in 1932 van koesterde. Gewetensgeld. De minister van financiën maakt bekend, dat onder letters V. D. D. uit Goes, ten behoeve van 's rijks schatkist, is ontvangen een bedrage van 300, wegens ger tens- geld. OOSTBURG. Overgangsexamens Ryks H.B.S. Bevorderd van de le naar de 2e klasse J. Brevet, I. van Kampen, Anna Nauta, Marie van Prooije en J. J. Risseeuw, allen te ÖostburgJoh. van den Broecke, C. G. de Bruijn, R. O. de Bruijne, Jozina Catsman, Joh. Dirkx, Lydie Klaaijsen, A. J. Klooté en Tine Mulder, allen te AardenburgJ. A, Masclee en J. Risseeuw te CadzandA. Cor nells te NieuwvlietMarie Daansen, Ilva Sanders en Marie Willemsen, allen te Sluis Lina van Dijke en Tanny Verhulst, te Groe- de Suz. van Hanegem en Beppie Salomé, te BreskensA. J. de Hullu te Retranche- mentH. J. le Grand te Schoondijke M. L. de Meijer en O. Wijffels, te IJzendijke; J. Risseeuw te Zuidzande en L. A. H. de Smet te St. Kruis. Niet bevorderd 4. Van de 2e naar de 3e klasse Marie de Beer, P. Dhondt en H. Gruson, allen te IJzendijkeJanny Boeltjes, Miek Faber en L. van Dalsum, te OostburgJ. de Bruijne te CadzandMarie Daansen, Jo Henry en J. Henrij, te AardenburgP. Lako en I. Lutein, te ZuidzandeS. Lemaire en B. Odink, te Schoondijke J. Serlé te Water landkerkje Corry de Hamer en C. de Putter, te RetranchementP. Patteer en H. van Weynsbergen, te HoofdplaatG. Salomé te BreskensJ. de Vogelaar te Biervliet en Neeltje de Wilde te Sluis. Voorwaardelijk Anna de Beer en Ebr. de Koster, te IJzen dijke en J. van der Plank te Oostburg. Afge wezen 7. Van de 3e naar de 4e klasse Jaantje Brakman te NieuwvlietMatty Bruijnzeel, J. de Bruijne en P. Quaak, te IJzendijkeJ. Dierkx en Jannetje Buijze, te ZuidzandeC. Goedhals, A. Moggré en J. Verduijn, te SchoondijkeA. Gossije, D. van Leeuwen, J. Risseeuw, Mina de Wilde, Bep van der Worp, Paula van Eldik Thieme, Gretha van Leeuwen en T. van der Werff, allen te OostburgA. Haartsen, Suz. Lijk en Marie van Deth, allen te Breskens D. van de Wiel, J. v. d. Gouwe en B. de Koster, allen te Aardenburg L. Verhoef te Eede en Willy van Mazijk te Sluis. Voorwaardelijk E. de Poorter te Waterlandkerkje en J. van Oers, te IJzendijke. Niet bevorderd 5. Van klasse 4B naar klasse 5B P. Allaart, F. Christiaansen, Piet van Leeuwen en Bert van Heuven, te Oostburg Marie Babijn te SluisD. van der Hooft en A. Termont te IJzendijkeAnnie Klaaijsen en W. Mulder, te AardenburgZ. Salomé te Breskens. Voorwaardelijk P. Brakman te Oostburg. Van klasse 4A naar klasse 5A Titia Faber te OostburgFranc, van der Hooft te Knocke (B.) Riek van Mazijk te Sluis J. van Meenen te Groede en J. Ris seeuw te Cadzand. Voorwaardelijk J. Weijk- man te Breskens. HULST. Waterrijkdom in Oost-Zeeuwsch-Vlaanderen. Sinds verscheidene jaren is in Oostelijk Zeeuwsch-Vlaanderen in verband met het streven om in die streek een drinkwater voorziening in het leven te roepen van offi- cieele zijde een onderzoek ingesteld naar de mogelijkheid eener prise d'eau in Zeeuwsch- Vlaanderen. Die onderzoekingen hebben tot een positief resultaat geleid en gebleken is, dat zich te St. Jansteen, gelegen nabij het stadje Hulst, een uitstekende waterwinplaats bevindt met ruimen voorraad aan de eischen beantwoor dend water. In verband hiermede is opmerkelijk de ont dekking, die dezer dagen bij de restauratie werken der St. Willibrorduskerk te Hulst werd gedaan. Daar is namelijk een waterbron aangeboord ter diepte van circa 9 Meter, die in groote hoeveelheden zeer helder water geeft. Duizenden liters moeten per uur wor den weggepompt en in de stadsriolen geloosd. Naar verluidt is de ontdekte bron van vol doende capaciteit om te Hulst een eigen wa terleidingbedrijf in het leven te roepen. De ervaringen te St. Jansteen en te Hulst leveren wel een bewijs voor den waterrijkdom in den bodem van dit deel van Zeeuwsch- Vlaanderen, Gewestelijke tarwe-organisaties. Wij vestigen de aandacht van belangheb benden op de in dit nummer voorkomende advertentie van de Vereeniging Gewestelijke Tarwe-organisatie voor Zeeland De boterbereiding op de Zeeuwsche boerderijen. De Bond van Boerenboterproducenten in Zeeland heeft, aan zijn leden een boekje toe gezonden onder bovenstaand opschrift, sa mengesteld door den heer C. Zwagerman, rijks zuivel- en veeteelt-consulent voor Zee land. In dit boekje worden vele nuttige v/enken gegeven. De bepalingen der crisis-zuivelwet, die op 10 Juli 1932 in werking getreden is, moeten ook door alle bereiders van boerer.boter trouw worden nagekomen. Waarom Allereerst omdat de bepalingen dezer wee van toepassing zijn op allen in Nederland, die een inrichting bezitten tot het bereiden van boter. Bovendien echter ook omdat deze wet ontworpen en aangenomen is op verzoek van den landbouw en om de veehouderij te steunen. De wet is gemaakt in het belang van de boeren. Niet allen zien dat voldoende in, omdat het ook door de wet niet gelukt is de netto- boterprijzen voor den boer op een peil te brengen die de veehouderij loonend maakt. Vast staat echter dat zonder de wet de boe- renboter zeer waarschijnlijk onverkoopbaar zijn zou, terwijl de fabrieksboter zeker netto 45 cent per KG. minder zou opbrengen dan na het geval is. Zonder wettelijke regeling zou de boterovcrvloed een prijsdaling tot 50 a 60 cent per KG. tengevolge hebben. Ieder is daarom wettelijk en moreel ver plicht alle bepalingen dezer wet trouw na te komen. De voornaamste verplichtingen zijn de volgende 1. Zoodra de boter is afgewerkt moet ze in eenheden (ponden of kilogrammen) worden opgemaakt en moet elk apart stuk voorzien worden van een merk dat voor die hoeveel heid past. Dit is bijv. geen merk van een pond op een stuk van 1 KG. Daarna moet het merk zoo in de boter worden gedrukt, dat het er onmogelijk meer ongeschonden af te halen is. Alleen de boter die voor het eigen gezin noodig is mag vrij van zegel blijven. Buiten de leden van het gezin van den boer mag niemand ongezegelde boter ontvangen (dus ook de eigenaar en de arbeiders niet). Wij wijzen er op dat van nu af aan zeer streng op het merken van alle boter voor verkoop, direct na het afwerken en op het aandrukken der merken zal worden gelet. Op overtreding zal oogenblikkelijk proces verbaal volgen. Ontduikingen van deze wet zijn in elk op zicht strijdig met het algemeen boerenbe- lang. 2. De boekhouding moet regelmatig, vol ledig en nauwkeurig worden bijgehouden. Sommigen houden zich hieraan onvol doende. Ook hier kan niet meer de vroegere toegeefelijkheid worden toegepast. 3. De 4-weeksche kaarten moeten binnen 3 dagen na afloop van elke periode aan den controleur worden toegezonden. Ze moeten nauwkeurig ingevuld zijn en vooral de num mers der gebruikte merken vermelden. 4. Men moet de controleurs behulpzaam zijn, ze in den kelder toelaten en boeken en merken steeds op een voor hen bereikbare plaats bewaren. Werkloozenkassen in Westelijk Zeeuwsch- Vlaanderen. Naar het „Dagbl. van N.-Brabant" ver neemt, heeft de regeering het voornemen de landarbeiders in Westelijk Zeeuwsch-Vlaan- dcren in den aanstaanden winter over te brengen van klasse B der uitkeeringen van-

Vlissingse Courant | 1933 | | pagina 1