tweede: dead VLISSINGSCH E COURANT van Zaterdag 15 Juli 1933. No. 165. WAT GEBEURT ER MET DEN GULDEN? BINNENLAND Uit de Vlissingsche Courant van vóór 50 jaar. LUCHTVAART VAN DE WAAROM INFLATIE UIT DEN BOOZE IS. DE BETEEKENIS VAN DEN GOUDEN STANDAARD VOOR ONS LAND. door Dr. H. J. VAN ENKHUIZEN. Een onzer meest vooraanstaande Nederlandsche economen hebben wij bereid gevonden om in een voor iedereen begrijpelijke taal een duidelijke uiteenzetting te geven over de ingewikkelde problemen, welke rond den Nederlandschen gulden oprijzen. De hooggeschatte schrijver van dit artikel meende uit verschillende overwegingen, die wij te eer biedigen hebben, zich onder het pseudoniem van Dr. H. J. van Enkhuizen te moeten aandienen. „De vlucht voor den gulden „De gulden zonder goudbasis „Het inflatiespook dreigt „De gulden gaat kelderen Zoo zou men gemakkelijk met nog een paar leuzen van den dag domme leuzen van een nog dommeren menigte onwetenden kun nen doorgaan En de argelooze lezer zou toe stemmend knikken „Zie je nou wèl Men hoort in deze, overigehs reeds genoeg benarde dagen, slechts uitingen, die de vrees kunnen aanwakkeren. En het is de onvolpre zen verdienste, en van den Nederlandschen minister-president, en van den president directeur van de Nederlandsche Bank, dat zij, zoo te Londen op de economische conferentie, als bij hun soms kortstondig verblijf hier te lande, op alle mogelijke wijze trachten er den moed in te houden. Edoch, de gestadige druppel holt den steen. En tegen een kwaadwillige schare onverant woordelijke verspreiders van verontrustende praatjes staan tenslotte ook dr. A. Colijn en mr. L. J. A. Trip machteloos. Wat is de kwestie De goe-gemeent' weet zelfs niet bij benadering, wat er met den Ne derlandschen gulden in de internationale geldwereld eigenlijk gaande is. Maar de een kauwt den ander na en het koor van die allen doet een luid gerucht ontstaan, gretig ge bruikt door de internationale speculanten op het Nederlandsche betaalmiddel om opnieuw olie te werpen op het door deze lieden zoo gretig gestoc kte vuurtje. Dat wekt den nieu wen onrust in de gemoederen van allen, zoo dat werking en wisselwerking tot de meest funeste gevolgen, kunnen leiden. Wat er eigenlijk gaande is, weet schier niemand, uitgezonderd de weinige ingewijden. En het is nu slechts de innige wensch van de groote internationale speculanten van allerlei gading en diverse pluimage, dat ook de Ne derlandsche gulden zijn goudbasis zal verla ten en het voorbeeld volgen van het Engel- sche pond sterling, de Zweedsche, Noorsche en Deensche kronen en den Amerikaanschen dollar, ja, van de munteenheden van schier gansch de beschaafde wereld, om het veilige standpunt van den gouden standaard te ver laten. Dan is de vaderlandsche gulden prijs gegeven aan een onbeheerd gedobber op de peillooze diepte eener gedeprecieerde valuta zee, waardoor spoedig ook de Nederlandsche hulk door de torenhooge golven eener niets ontziende speculatie la baisse omlaag zou worden gesleurd. Hieraan paal en perk te stellen is plicht van een ieder, die het wel meent met het vaderlandsche betaalmiddel en het in den lande met een gekelderden valuta steeds heeft aanschouwd, dat inflatie een niet meer in toom te houden hollend paard gelijk is. Wie inflatie als alleen-zaligmakend genees middel uit de financieele en economische moeilijkheden van den huidigen benarden tijd aanbeveelt, gaat willens en wetens bij den duivel te biechtvervalt dra van kwaad tot ergerheeft ten leste geesten opgeroepen, die hij niet meer vermag te bezweren Maar waarom het hier eigenlijk gaat, is den gemiddelden dagbladlezer gemeenlijk volko men duister, zoodat voor ons de aangename taak is weggelegd, leidsman te mogen zijn in den internationalen financicelen en econo- mischen doolhof van geldwezen en betaal middel Vroeger was het een door alle specialisten, economert en financiers aanvaard axioma, dat in ieder lard het nationale betaalmiddel, uit gegeven door de centrale credietinstelling van het desbetreffende land, door goud behoorde gedekt te zijn. Zuiver theoretisch gesproken zou dus de Nederlandsche Bank vcor iedere aan bank biljetten uitgegeven millioen gulden, ook in haar kelders een waarde van een millioen gulden in goud moeten opstapelen. Maar de vroegere bankwet, die de verhou ding i-egelde tusschen den staat der Neder landen en dt Nederlandsche Bank heeft be paald, dat het voldoende was, indien 40 van de door de Nederlandsche Bank uitgege- ven bankbiljetten door goudwaarde gedekt v/as. in de jaren van den wereldoorlog, toen aan de directie van onze Centrale crediet instelling zeer zware eischen werden gesteld, is dit percentage tot 20 gouddekking van de zich in circulatie bevindende bankbiljetten verminderd. Want men moet goed begrijpen, dat niet de staat der Nederlanden bankbiljetten uit geeft, of garandeert, doch dat de staat daar voor een monopolie heeft verleend aan een gewone Naamlooze Vennootschap, gelijk de Nederlandsche Bank in wezen is. Daartegen over heeft de Nederlandsche Bank zich ver plicht een aanzienlijk deel der door haar, vooral dank zij het verleende monopolie, be haalde winsten aan den staat der Nederlan den af te staan. De uitgegeven bankbiljetten kosten aan de Nederlandsche Bank slechts een betrek kelijk gering bedrag de kosten, die de firma Enschedé te Haarlem aan de Bank voor het drukken der bankbiljetten in rekening brengt, de kosten van de daarop natuurlijk door de bank uitgeoefende pijnlijk-zorgvuldige con trole, doch verder ook niets meer. nochtans hoofdzakelijk samengesteld uit de in den loop van het boekjaar 1 April tot 31 Maart geaccumuleerde winsten van de bank). Om nu de bankstaat per 3 Juli 1933 als voorbeeld te nemen, bedroeg de voorraad gouden munt110.8 millioen guldende voorraad goud in baren 639.9 millioen sa men derhalve 744.7 millioen gulden. Bovendien bezat de bank aan buitenland- sche wissels69.7 millioen guldenen aan te goed by haar correspondenten in het bui tenland 13.9 millioen guldensamen der halve 83.6 millioen gulden. Aan zoogenaamd goudbezit, of aan daar mee geiyk te stellen waarde beschikt de Ne derlandsche Bank dus per 3 Juli 1933 over een bedrag van 828,3 millioen gulden. Stelt men daartegenover, dat de bank, per 3 Juli 1933 aan bankbiljetten voor een be drag van 962.4 millioen gulden in omloop had gegeven, dan volgt hieruit, dat de cir- culeerende bankbiljétten voor 77.4 door zuiver goudbezit van de bank was gedekt. Neemt mei ook nog de saldi van de banken in het buitenland en |iaar bezit in buiten- landsche wissels in aanmerking, dan stijgt het gedekte percentage der circuleerende bankbiljetten zelfs tot 86.1 Gegeven het feit, dat, krachten de bank wet, de gouddekking slechts 40 behoeft te bedragen, kan men de positie van onze Ne derlandsche centrale credietinstelling dus alleszins gezond noemen. En het behoeft ze ker wel geen uitdrukkelijk betoog, dat der halve hetzelfde gezegd kan worden van onze voorzit, in protectionistische richting te gaan, maar dat toch feitelijk, ten gevolge van de toestanden, zooals die nu eenmaal in de wereld groeien, ook Nederland gedrongen wordt op en weg van bescherming zyner eigen productie, alsmede van verdediging van zijn uitvoer, waarvan ook ontegenzeggelijk dit wetsontwerp weer getuigt. Beide groepen konden echter de vrees niet onderdrukken, dat sommigen in ons volk de regeering zullen trachten te bewegen, van de eenmaal noodgedwongen aanvaarde retorsie- bevoegdheden een gebruik te maken, alsof Nederland inderdaad principieel en doelbe wust een andere handelspolitieke richting had ingeslagen. Krachtig drongen zij daarom bu de regeering aan op de handhaving van de bedoeling, welke by de indiening van het ontwerp heeft voorgezeten. Gouverneur van Curagao. Aan den heer B. W. T. van Slobbe, gou verneur van Curasao, is met ingang van den dag in de maand Augustus a.s., waarop hij Curasao zal verlaten, in 's lands belang vier maanden verlof naaf Europa verleend. Als waarnemend gouverneur zal, na het vertrek van den heer Van Slobbe, optreden de heer H. Schotborgh, gepensionneerd admi nistrateur van financiën in Curasao. De .Exeter" op de Schelde. „De Maasbode" meldt In aansluiting aan hetgeen wy reeds meldden over het opvaren van de Schelde Ulissingsehe pompen "E.KOOLS Twee die hun tyd hebben gehad, en een in t volle leven Laat de Nederlandsche Bank dus voor 1000 millioen gulden aan bankbiljetten drukken en geeft zy deze biljetten ook uit, dan is er dus 1 milliard gulden aan bankbiljetten in om loop, en rust op de bank de verplichting min stens een goudvoorraad ter waarde van 400 millioen gulden in de kelders van het hoofd gebouw der bank op het Rokin te Amsterdam in voorraad te hebben. Aan die 400 millioen gulden uitgegeven bankbiljetten verdient de bank dus niets. Want daarvoor heeft zij als tegenwaarde 400 millioen staven zoogenaamde baren en gouden muntstukken in haar kelders liggen. De overige 600 millioen gulden bankbiljet ten leent de bank als het ware aan de ge zamenlijke Nederlanders uit, en voor die 600 millioen gulden ongedekte bankbiljetten ont vangt de bank een betrekkelyk zeer hooge rente, van de oorspronkelijk geldnemers dier bankbiljetten. Daar schuilt een der belang rijkste winstposten van de Nederlandsche Bank. Die winst komt voor een gering percentage maai* ten goede aan de aandeelhouders der bank, die samen 20 millioen gulden aandee- lenkapitaai hebben gestort. Van de meerdere winst komt het leeuwenaandeel aan den staat der Nederlanden. Slechts een uiterst beschei den percentage valt als overwinst den aan deelhouders in den schoot. De dekking, die de Nederlandsche Bank voor de uitgegeven bankbiljetten heeft, valt echter niet alleen te zoeken onder het ge munte en ongemunte goud, dat de bank bezit. Op de weekstaten van onze centrale cre dietinstelling, die des Dinsdags verschynen en den stand weergeven op den afgeloopen Maandag, komen nog twee posten op de de betzijde van de zoogenaamde bankstaat voor, die men als gouddekking kan beschouwen te weten de hoofden van rekening„Buiten- landsche wissels", en „Diverse rekeningen". De buitenlandsche wissels vertegenwoordi gen, zooals de naam trouwens reeds aanduidt, het bezit dei- bank aan prima wissels op het buitenland, welk bezit derhalve met goud ge_ Jykwaardig is te stellen. De diverse rekeningen op de debetzyde van de bankstaat zyn in hoofdzaak samengesteld uit het tegoed, dat de Nederlandsche Bank bij haar correspondenten in het buitenland heeft, waardoor ook deze posten met het bezitten van goud geiyk is te achten. (Tot goed ver-stand van zaken dient er hier even op gewezen, dat aan de oreditzyde van do bankstaat eveneens een post„Diverse rekeningen" voorkomt. Bedoelde creditpost is vaderlandsche munteenheid den Nederland schen gulden Waarom men dan in de kringen der inter nationale speculanten over het Nederland sche betaalmiddel zoo'n misbaar maakt, daar over zullen wy in ons artikel van Maandag a.s. een uitvoerige beschryving geven. Maar reeds nu kan gezegd worden, dat met de roergangers als dr. A. Colijn en mr. L. J. A. Trip de bemanning en passagiers van het motorschip „De Nederlandsche Gulden" voor ondergang van schip, lading en opvarenden nog geen vrees behoeven te koesteren. Dr. H. Colijn definitief terug uit Londen. De S-correspondent van het „Hbld." te Londen meldt Dr. H. Colijn, onze minister-president, is gisterenavond naar Nederland vertrokken. Woensdag hoopt hij terug te keeren. Na het afdoen van den arbeid met de rap porten der sub-commissies denkt hy Vrydag- avond weever naar Nederland te vertrekken, Maandag 24 Juli nog eens hier te komen en Zaterdag 29 Juli definitief naar Nederland terug te gaan. Retorsie-maatregelen der regeering. De Tweede Kamer heeft haar voorloopig verslag uitgebracht over het wetsontwerp, houdende verleening van enkele retorsiebe voegdheden. Vrywel algemeen erkende men, dat het noodzakelyk is, aan de regeering de by dit wetsontwerp gevraagde bevoegdheden te verleenen, hoe ingrypend deze ook zyn. Tegen het verleenen dezer bevoegdheden op zich zelf werden dan ook wéinig bezwaren ingebracht. Intusschen meende vele leden een ernstig woord van waardeering te moéten laten hoo- ren tegen de reeds hier en daar verkondigde meening, alsof met dit wetsontwerp definitief het beginsel van den vryhandel zou worden prysgegeven. Een deel dezer leden was van meening, dat dit geheel onjuist ismet vreugde hadden zy dan ook in de memorie van toelichting gelezen, dat het niet in de bedoeling der regeering ligt, in onze handels politiek een principieele koersverandering te brengen. .Ben ander deel erkende, dat weliswaar noch by de regeering, noch by de meerder heid der volksvertegenwoordiging de bedoeling naar Antwerpen door het Engelsche oor logsschip „Exeter" vernemen wy nog, dat de kwestie thans in orde is gebracht. Het blijkt inderdaad gelijk wy vermoed den, dat er van de zijde van den Engelschen commandant een vergissing in het spel is geweest. Er is intusschen te 's-Gravenhage alsnog een verzoek ingekomen om de Schelde te mogen bevaren, waarop onze regeering gun stig heeft beschikt. De HollandAmerika-lijn. Het syndicaat tot reorganisatie van de Hol land—Amerika-lyn is er in geslaagd aanzien lijke financieele middelen bijeen te brengen, ten einde de positie der maatschappy te re gelen. Naar „de Tel." verneemt, zal het syndicaat aan de obligatièhouders der Holl.Amerika- lyn de keus laten tusschen aflossing der obli gaties met een bedrag van 28 van de hoofdsom, of conversie der obligaties in aan- deelen van de gereorganiseerde maatschappy. Hoewel van Amsterdamsche zyde tegen dit voorstel scherp is geopponeerd, neemt men te Rotterdam toch aan, dat het ten slotte zal worden goedgekeurd en dat dientengevolge de Holland—Amerik-lyn voor de haven van Rotterdam behouden zal blijven. Unie van Speeltuin-organisaties. Het bureau van de Nederlandsche Unie van Speeltuinorganisaties meldt ons Onder auspiciën van den Nederlandschen Bond voor lichamelijke opvoeding zal een zesdaagsche cursus tot opleiding van spel- leiders(sters) gehouden worden in de week van Maandag 21 tot eh mét Zaterdag 26 Au gustus. Het bureau der Nuso, Keizersgracht 232 te Amsterdam, wekt de Nederlandsche speel tuinleden op zich die week vrij te maken om aan dezen cursus te kunnen deelneihen. Reis- en verblyfkosten worden ten deele vergoed. Na aanmelding aan bovengenoemd bureau volgt toezending van een vragenlijst. Het ligt in het voornemen de cursus in Arnhem te doen plaatsvinden. Wet openbare vervoermiddelen. Het bestuur en andere organen van den Bond van bedryfsautohouders in Nederland hebben in den laatsten tyd op groote schaal besprekingen gevoerd met verschillende offi cieel© en particuliere lichamen en personen, 28e week 1888. Van de 417 stemgerechtigden voor den ge meenteraad hebben 249 deelgenomen aan de verkiezing van 5 raadsleden. Een biljet bleek van onwaarde. De volstrekte meerderheid be droeg dus 125. Uitgebracht waren op den heer Van Uye Pieterse (aftr.) 166 stemmen, Jos van Raalte (aftr.) 158, A. Smit *43, A. Loois (aftr.) 137, W. C. van Duuren Dutilh (aftr.) 136 en J. P. Laernoes (aftr.) 132 stemmen. Herkozen zyn de heeren Van Uije Pieterse, Van Raalte, Loois en Van Duuren Dutilh. Gekozen daarenboven nog de burgemeester, de heer A. Smit,in de plaats van den heer J. P. Laernoes. Nog verkregen de heeren W. L. Winkelman 93, J. A. de Wolf 58, C. M. Dommisse 45, J. Xe Sage van Hoeve 39, J. Spanjaard 8, P. J. Siegers 3, P. Goeree 3, C. Houbaer 3, Joha 2, K. de Jager 2, G. Boogaard 2 en J. Verkuijl Quakkelaar 2 stemmen, terwijl de heeren H. Louman, C. V. Riemens, W. P. Simmons en B. Esser ieder 1 stem verkregen. Door regenten van het Doopsgezinde wees huis te Amsterdam is aan de commissie voor het gedenkteeken ter nagedachtenis van Bet je Wolff en Aagje Deken een belangrijke bijdrage geschonken voor de monumentale fontein te Vlissingen. Aagje namelijk was in haar jeugd een pleegkind in genoemde stich ting. De gezagvoerder van het stoomschip „Prins Hendrik" der maatschappij „Zeeland", de heer S. Brouwer Jr., werd dezer dagen ver eerd met een souvenir n H. K. H. prinses Hendrik der Nederlanden, bestaande uit een prachtigen gouden doekspeld, bezet met dia manten en andere kostbare steenen, als blijk van haar bijzondere tevredenheid bij gele genheid van haar overtocht naar Engeland met genoemd stoomschip. die belang hebben by het wetsontwerp tot wijziging van de wet op de openbare vervoer middelen, dat minister Reymer nog kort voor zyn aftreden heeft ingediend, en waarvan, naar men weet, de hoofdbedoeling is het in voeren van een concessie-stelsel, ook voor vrachtautodiensten. By die besprekingen is duidelyk gebleken, dat er tegen dat wetsontwerp in betrokken kringen zeer ernstige bezwaren bestaan. De bond van bedryisautohouders is thans, na het gevoerde overleg, van plan een krach tige openbare actie, in verschillende vormen en op verschillende wyzen, tegen het wets ontwerp te gaan voeren. De begrooting van Zaandam. Ged. Staten van Noord-Holland hebben aan de begrooting van Zaandam voor 1933 hun goedkeuring onthouden, zy hebben over wogen dat de begrooting slechts ten deele voldoet aan de ter zake door hun college uitgesproken verlangens dat de raad intusschen, zonder af te wach ten, welk standpunt dienaangaande door hun colleges zou worden ingenomen, in zyn ver gadering van 27 Juni 1933 heeft besloten „aan Ged. Staten en aan de regeering te berich ten, dat de gemeenteraad niet bereid is, in de begrooting overeenkomstig de voorschriften van de regeering zoodanige wijziging aan te brengen, dat haar goedkeuring is verzekerd", zulks, nadat verworpen was een door enkele raadsleden voorgestelde motie, waarby Burg. en Weth. worden uitgenoodigd, nader overleg met de regeering te plegen inzake de maat regelen, welke zouden moeten worden geno men teneinde de uitkeeringen uit het ge meentefonds regelmatig wederom te doen plaats vinden dat hun college in een onderhoud, dat het op 5 Juli 1933 met het voltallige college van Burg. en Weth. gehad heeft, nadrukkelyk de intrekking van bovenbedoeld besluit als voor waarde heeft gesteld voor het voeren van nader overleg dat Burg. en Weth. echter blykens een daarna van hen ontvangen brief van 10 Juli, zelfs niet bereid zyn, een voorstel tot intrek king van dit besluit aan den raad te doen. Het disconto verlaagd. De directie van de Nederlandsche Bank N.V. heeft heden den rentestand als volgt vastgesteld Wisseldisconto, verlaagd tot 4 Promessendisconto, verlaagd tot 4i/2 Beleening van Effecten, verlaagd tot A/2 Beleening van goederen, verlaagd tot 4|/2 Voorschotten in rekening-courant, verlaagd tot 4i/2 Groot vliegfeest op het vliegveld te Knocke (Zoute). Op Maandag 14 Augustus zal een groot vliegfeest worden gehouden op het vliegveld van De Zoute, ten voordeele van de hulp diensten van het Roode Kruis (provincie West-Vlaander en) Hoewel het programma nog niet volledig is opgemaakt, kan reeds worden gemeld, dat een groot aantal onder de beste en behendigste vliegers van Frankryk, Engeland, Nederland en België hun medewerking verleenen. Het Italiaansche vliegeskader. Het eskader van generaal Balbo is gisteren te Montreal voltallig en zonder ongelukken aangekomen. Het eerste vliegtuig streek om ongeveer 19 uur (Amsterdamsche tyd) op de Sint Laurens-rivier neer. Het eskader was om

Vlissingse Courant | 1933 | | pagina 5