1000 500 300 150 100 25 13 JULI BELANGRIJK! Een sigaret, waarvan gegarandeerd wordt, dat ze van 100% ZUIVERE VIRGINIA- TAB AK gefabriceerd wordt is beter voor Uw gezondheid dan sigaretten, die niet gedekt zijn door deze garantie» - Voldoende reden voor U om vandaag nog over te gaan op No. 165 71e Jaargang 1933 Uitgave: firma F. VAH OE VELDE Ir., Walstraa! 58-60, Vlissingen.ïelei. 10. Postrekening 66287 Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke feestdagen EERSTE BLAD Plaatselijk Crisis-Comité GEMEENTEBESTUUR STADS- EN PRQVINCIENIEUWS VIRGINIA VLISSINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS: Voor alle gemeenten op Walcheren en waar agentschappen geves tigd zijn ƒ2.20 per 3 maanden. Franco door het geheele rijk ƒ2.50. Voor België, Duitschland en Frankrijk ƒ3.40. Voor de overige landen bij wekel. verz. ƒ3.20. Afzonderlijke nrs. 5 cent. ADVERTENTIEPRIJS Van 1—5 regels ƒ1.25; iedere regel meer 25 cent. Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ct. p. regel. Kleine advertenties van 15 regels 50 ct. Iedere regel meer 10 ct. (max. 10 regels). Bij 3 maal plaatsing van 1—5 regels ƒ1.—alles bij vooruitbetaling De abonné's in 't bezit eener Polis, zijn GRATIS verze kerd tegen ongelukken voor gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij dood door een ongeluk. gulden bij verlies van een hand, voet of oog. gulden bij verlies van een duim gulden bij verlies van een wijsvinger gulden bi] verlies van eiken anderen vinger AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIGING „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS" Dit nummer bestaat uit 4 bladen In den loop dezer week werden aan het bureau van ons blad de volgende giften ontvangen Gedeelte Politie-per- soneel -.3.30 Bijdrage leerl. Openb. U.L.O.-school - 4. Vorige opgave 4758.78 Totaal 4766.08 Het giro-nummer van het Plaatselijk Crisis-Comité is 195800. BEKENDMAKING. Burgemeester en Wethouders van Vlissin- gen vestigen er de aandacht van belangheb benden op, dat ingevolge de bij Raadsbesluit, d.d. 5 Mei jl., no. 10, gewijzigde Algemeene Politieverordening, gedurende de Vlissingscbe kennis, welke dit jaar gehouden zal worden van af 17 tot en met 22 Juli a.s., voor het venten met vruchten, gerookte visch en klei ne eetwaren een vergunning vereischt wordt. Tot het verkrijgen dezer vergunning dienen belanghebbenden zich te vervoegen tot het bureau van politie, alhier. Vlissingen, 7 Juli 1933. Burg en Weth. voornoemd, VAN WOELDEREN. De Se.retaris, F. BISSCHOP. BEPALING SLUITINGSUUR DER TAPPERIJEN GEDURENDE DE KERMIS. De Burgemeester van Vlissingen Gezien artikel 117 der Algemeene Politie verordening voor Vlissingen brengt ter algemeene kennis, dat het slui tingsuur der tapperijen gedurende de kermis- week van 17 tot en met 22 Juli a.s„ door hem is bepaald op half één uur na middernacht terwijl op die dagen een half uur tevoren moet zijn opgehouden met het maken van muziek. Vlissingen, 12 Juli 1933. De Burgemeester voornoemd, VAN WOELDEREN. De kennis. Wij brengen in herinnering dat gedurende de kermisweek het tapverbod van toepassing is, nl. vanaf den Zondag voorafgaande aan den derden Maandag in Juli tot den Maan dag volgende op voornoemden Maandag. Dit jaar alzoo van Zondag 16 tot en met Zondag 23 Juli. De tapperijen moeten gesloten worden des nachts half een, terwijl een half uur tevoren moet zijn opgehouden met het maken van muziek. Wanneer wij de verschillende inrichtingen welke dit jaar op de kermis geplaatst wor den, de revue laten passeeren, dan zien wij weer vele oude bekenden terug. Op het Bellamypark is de caterpiller ge plaatst van gebr. A. en N. Homerson. Verder een autokooter van F. R. Janvier, een vlieg- bomsport, een slangentent en verder verschil lende gebak-, suiker- en palingkramen. Op den Nieuwendijl: staat de kinder-race- baan van A. Huijgens, een luchtschommel, een zweefmolen, een schiettent en enkele kramen. Gebr. Homraerson hebben op de Zeilmarkt een emotiebaan opgeslagen, terwijl dezelfde firma op het De Ruyterplein met een zgn. steinwand als attractie op de kermis komt. Op het terrein aan de Verlengde Graven straat kan men zich vermaken in een luna park en een zweefmolen, terwijl h§t circus Van Bever daar eveneens staanplaats heeft gekregen. Gedurende de kermis wordt van Zondag 16 tot en met Zondag 20 Juli in het Con certgebouw opgevoerd de succes-revue „Dat is 't Nieuwste". Aan c7eze revue werken vele bekende artis- ten mede en mogen wij hiervan wel in de eerste plaats noemen den bekenden komiek Piet Leenhouts, die er slag van heeft voor een prettige stemming te zorgen. Pauline Hervé heeft eveneens een goeden naam, ter wijl de andere medespelenden het hunne er toe zullen bijdragen dat deze revue een druk bezoek zal ten deel vallen. Een orkest van 5 personen zorgt voor de muzikale medewer king. Voor verdere bijzonderheden verwijzen wij naar de in dit nummer voorkomende adver tentie. Het circus Van Bever, dat het vorig jaar hier veel succes heeft gehad, zal gedurende de kermisweek weder zijn tenten opslaan op het terrein aan de Verlengde Gravenstraat. Wij hebben verschillende recensies ter in zage ontvangen en daaruit blijkt, dat overal waar het circus Van Bever optreedt, het pu bliek in grooten getale de voorstelling bij woonde. De „Winterswijksche Crt." schrijft, dat alles degelijkheid ademt. De paarden en an dere dieren zijn uitstekend verzorgd, evenals de kleeding van het dienstpersoneel. Het glanspunt van den avond is de leeu- wengroep. Vier leeuwen laten eenige mooie staaltjes van dressuur zien. Zoo stak bijv. de temmer zijn hoofd in den grooten muil van den woudkoning. Op het gebied van dressuur en acrobatiek geeft dit circus uitsluitend nummers die ge heel „af" zijn. De „Tielsche Crt." schrijft o.a.De artis- ten, waaronder acrobaten, paardrijdsters, goede grappige clowns enz. zijn alle van het eerste plan. Eigenlijk is het in zulk een klei nen circus veel gezelliger dan in die reuzen- tenten, waar men zich niet zoo goed thuis voelt en waar men ook alles niet zoo goed kan zien, vooral van de goedkoopere plaat sen niet. Ook het „Dagbl. v. Noord-Brabant" bevat een zeer gunstige recensie en roemt de vlugge en correcte afwerking. Onder de kermis-vermakelijkheden welke den Nieuwendijk zijn geplaatst, zal de aan dacht trekken de miniatuur recabaan van de heeren A. Huijgens Zoon. Dit is een nieuwe attractie, waarvan vooral de kinderen kunnen profiteeren. Het is een langwerpige ronde baan, waarop 16 minia tuur autotjes rijden. Er bestaat niet het min ste gevaar voor de kinderen. Waar de prijs uiterst laag is gesteld zal deze miniatuur racebaan wel een geliefkoosde ontspanning voor de jeugd worden. Zeebaden. In de week van Zaterdag 8 tot en met Vrijdag 14 Juli zijn in het gewone bad geno men 1430 zeebaden, waarvan 718 door dames en 712 door heeren en in het volksbad 828 baden, waarvan 409 door dames en 419 door heeren. De hoogste temperatuur van de lucht was 72 graden en de gemiddelde temperatuur van het water 64 graden. Industrie- en huishoudschool Middelburg. Afdeeling Vlissingen. De tentoonstelling van de Vlissingsche af deeling der Middelburgsche Industrieschool zal dit jaar plaats hebben op Donderdag 20 Juli a.s. van 3—5 en van 7—9 uur, in het voormalig Burgerweeshuis, Badhuisstraat 64. De kleedingstukken, die in het laatste half jaar door de leerlingen der cursus zijn ver vaardigd, kunnen daar bezichtigd worden. Voor de cursisten is het een voldoening huu werk te zien, keurig afgewerkte fleurige ja ponnetjes, degelijk linnengoed, enz. Voor de genen, die nog niet aan een cursus hebben deelgenomen, is het een aansporing om hun schade in te halen en zich voor de a.s. cur sus op te geven. Steeds zijn er een groot aan tal leerlingen, die het belang van deze lessen terdege inzien. Moge dit voor de a.s. cursus weer zoo zijn. Een ministerieele eisch is ditmaal dat het leergeld voor den cursus 5 is, toch een klein bedrag, als men berekent, dat men hiervoor plm. 50 uren onderwijs geniet. Wij hopen, dat een druk bezoek op Don derdag 20 Juli aan de tentoonstelling zal worden gebracht. Het bezoek is gratis, men kan zich op de tentoonstelling laten inschrijven voor den volgenden cursus. Vlissingsche roei- en kano-vereeniging „Luctor et Emergo". Aangemoedigd door het ten vorige jare be haalde succes is deze vereeniging van plan op Zaterdag 19 Augustus e.k. wederom een wedstrijd te houden in het kanaal door Wal cheren, waaraan door 2 persoons-kano's kan worden deelgenomen. Bepaalde de deelname zich het vorige jaar alleen tot heeren, thans is deze ook voor dames opengesteld, met dien verstande, dat elke kano óf door 2 heeren óf door 2 dames doch niet gemengd bezet mag zijn. Maandag 24 Juli a.s. bestaat gelegenheid CHIEF WHIP tot inschrijving in het gebouw Diligentia, Nieuwstraat. Men zie verder de desbetreffende annonce in dit blad. Het nieuws van den dag in beeld. Foto's in onze Tijdinghal. Bezoek van Prins Nicolaas van Roemenië aan de Fokker-fabrieken. De Prins ver laat het paleis aan h it Noordeinde, waar hij by Koningin Wilhelmina de lunch gebruikte. Vertrek van het Ajax-voetbalelftal uit Amsterdam, voor een tournee door den Bal kan. De Engelsche kruiser „Codetia" in de Rotterdamsche haven. - De bemanning van het Engelsche oorlogsschip „York" speelt een cricketwedstrijd tegen V.R.A. in het stadion. Een groep vorstelijke personen in de resi dentie. Een brandbluschdemonstratie op de markt te Breda. Aanrijding tusschen een kermiswagen en een auto bij Rotterdam. Officieele opening in het nieuwe pompstation te Witlaren (Overijsel), enz. Vlissingsche Speeltuinvereeniging, afdeeling mondharmonicaclub. Tot directeur van bovengenoemde club is benoemd de heer J. F. J. Machgeels. Het be stuur stelt de gelegenheid open voor jongens van 816 jaar om lid te worden, ten einde het mondharmonicaspel te beoefenen. Ook voor kinderen van niet-leden staat de gele genheid open op Donderdagavond vain half 7 tot half 8 in het lokaal Diligentia Nieuw straat. De contributie bedraagt 10 cent per week. Inlichtingen verstrekt ook de directeur, adres Scherminkelstraat 17. Voor verdere bij zonderheden verwijzen wij naar de adverten tie, voorkomende in dit nummer. Alhambra-Theater. Ik hen een vluchteling A Bedtime Story. Welk een bijzonder program Velen zullen de ontzettende avonturen van een kettingganger gelezen hebben in. „I am a Fugitive from a Chain gang". Wie het nog niet gedaan hebben, raden wij aan deze slecht geschreven reportage met stij gende verontwaardiging en verbazing over zooveel achterlijkheid, barbaarschheid, dom heid en naïviteit van een groot, zich modern noemend, volk aan gene zijde van den Oceaan te lezen. Mede tot meerder begrip van de slecht loopende wereldhuishouding e:? met welke achterlijke, corrupte naties samenwerking gezocht moet worden. Ook de bloedige gevangenis-opstanden van wanho- pigen zal men begrijpen, minder overheen lezen en zich alleen verbazen, dat die nog niet veel meer gebeuren. Dat deze film in Amerika als verreweg de beste film van 1932 gold, zal iedere toe schouwer begrijpen. Het mag verwondering baren, üat deze naturalistische fotobeschrij- ving van bepaalde toestanden in een Ame- rikaansche gevangenis haar weg naar Euro pa gevonden heeft, waar toch deze vooze plekken in Amerikaansch maatschappelijk en sociaal bestel geenszins het groote land van de vrijheid en vooruitgang ter eere strekken. Robet C. Burns is een Amerikaan, die om een vergrijp werd veroordeeld tot dwang- rbeid en er in slaagde de hel der ketting- gangers te ontvluchten. Er is al veel ge schreven over de Amerikaansche politie- methoden, waarbij fraaiigheden als de „third degree", maar men mag ook weer niet generaliseeren, daar zeer zeker in de eene staat van dit groote rijk de gevangenen veel humaner behandeld worden dan in andere oorden van ware verschrikking. Geen oogenblik behoeft men er aan te twijfelen, dat de gruwelijke toestanden op waarheid berusten. Men gruwt van het dier lijke in den mensch. dat zooveel sterker en ongebreidelder zich uit, zoodra het men- schen in kettingen geldt, die als beesten aan elkaar gebonden, dag en nacht elkanders bijzijn hebben te verdragen, nooit alleenzijn en bovendien voortdurend zijn blootgesteld aan de menschonteerende ruwheden van afgestompte bewakers. Alsof niet ieder, soms zeer gemakkelijk en begrijpelijk, kan zondi gen tegen de wetten van den staat Uit die hel ontvlucht, wist de ex-ketting- ganger zich een menschwaarig bestaan te scheppen, waaraan vrouwenjaloezie en ver raad wreed een einde maakten. Ten twee den male wist Burns uit het kamp der ket- tinggangers te ontvluchten. Dan wordt hij een zwerver over de aarde en publiceert zijn ervaringen in een boek, dat op schokkende v/ijze verhaalt aan welke martelingen een fijn en veelbelovend mensch blootgesteld werd door de verouderde rechtspleging in een der Amerikaansche staten. Een sterk ontroerend, scherp beschuldi gend filmwerk, dat zeer veel belangstelling zal trekken, mede om de voortreffelijke keuze der sujetten en de „unheimische" at mosfeer van gevangenenkamp en alles, dat met het duistere leven dezer gevangenen te samen hangt. Er gaat een benauwende stiklucht door deze film. Het is alsof de riagen der opzichters, de brutaliteit dezer sadistische bewakers rechtstreeks tegen de humaniteit gericht zijn. Een zeer bijzonder menschelijk document, dit menschonteerend relaas, dat iedereen met ontzetting moet ver vullen. Afgezien van de verschrikking van ci-t oord van vertwijfeling en doodzonde, van dit door niet één glimlach verhelderde ver haal, is de film ook te prijzen om het fil misch inzicht en den werkelijkheidszin. ,.Dante n'avait rien vu" schreef Albert Londres na een bezoek aan het bagno van Fransch-Guyana, maar nu is de verzoeking groot om te schrijven: „Albert Londres heeft niets gezien Men ga deze film zien. De film van Maurice is natuurlijk een geheel verschillend genre. De nieuwe Che- valierfilm zal ook onweerstaanbaar trekken. Naar verluidt heeft men langen tijd gezocht, vóór de geschikte filmbaby voor deze rol werd gevonden, maar wie dit werk aan schouwt zal moeten toegeven, dat de na speuringen met schitterend resulaat werden bekroond. Deze baby heeft iets over zich, dat onmiddellijk het hart der toeschouwers verovert en tijdens de voorstellingen móét wel een zucht van verteedering door de zaal gaan. Een schat van een film, waar men met bijzonder genoegen naar kijkt. Het is niet Baby Leroy, die Chevalier van zijn plaats verdringt, noch is het omge keerde het geval. De twee gaan zóó prachtig samen en Chevalier is zóó alleraardigst voor het kind, dat beiden er door gerele veerd worden. Wéér heeft een regisseur kans gezien, profijt te trekken van de speciale kwaliteiten van Maurice. Het spektakel in ce badkamer en de vermakelijke scène met den butler, wanneer het blijkt, dat een der jongste veroveringen van den heer des hui zes 's mans eigen vrouw is (een wijzet?) censuur kapte deze laatste ontstellende om standigheid behooren tot de beste fragmenten. De rol van Helen Twelvetrees als kinder juffrouw brengt zonder twijfel niet haar volle kracht naar voren, maar toch voeit men in deze subtiel en rijk geschakeerde rol een talent, dat tot groote dingen in staat zou kunnen zijn grootere dingen dan de eenige menschëlijke rol in een comedie van charmante absurditeiten. En voorts is er Eduard Horten, die er behoudens weer die enkele piasserie in slaagt, een prachtige type van een knecht te leveren, waar elkeen schik om zal hebben. Alles tezamen is „A Bedtime Story" een werkelijk alleraardigste film, een kostelijk amusement, een buitengewoon genoeglijke tijdpasseering, bekroond door het meespelen van zulk een baby Dat moet U stellig gaan zien Luxor-Theater. Wenn die Liehe Mode macht. De wraak van Mr. Wong. De directie van deze bioscoop heeft er wél zorg voor gedragen, dat in de komende ker misweek een echt kermisprogramma wordt vertoond. Immers, meer dan ooit, verlangt, het publiek in dat tijdperk een prettigen avond en daarbij tevens iets bijzonders, liefst iets geheimzinnigs. De kermisverma kelijkheden zijn op die wenschen en eigen schappen ingesteld en zeer juist gezien houdt «ie cinema daar gelijken tred mede. Eerst de pret. Die brengt ons het amusante eerste hoofdnummer, dat speelt in de mode wereld en laat zien hoe in het toonaange vende centrum Parijs, waar de kopstukken uit Europa te zamen komen, niet de lakens, doch de jurken, de kousen, de apenvellen, de schoenen, de juweelen, de corsetten enz. worden uitgedeeld. Allemaal om de vrouw te behagen, doch zeer zeker in de eerste plaats ter wille van het geld, waar de wereld om draait. Op meesterlijke wijze is deze conferentie afgebeeld. In de hoofdrollen Eenate Müller en Georg Alexander met Gtto Walburg en vele anderen. Een bezet ting, welke spreekt voor zich zelf. Daarna het mysterieuse. De Chineezen van San Francisco waren vroeger en zij a wellicht nu nog vereenlgd in geheime bon den, Tongs genaamd. Onder hen heerscht(e) de bloedwraak. Een moord kan slechts door den dood van den moordenaar gewroken worden. De Chineesche traditie eischt, dat de wreker van zoo'n geheim genootschap zelfs zijn besten vriend vermoordt. Het slachtoffer is zoozeer van deze gewoonte doordrongen, dat hy den wreker tot alge heel erfgenaam benoemt en hem zijn doch tertje tot vrouw geeft, als zij eenmaal meer derjarig zal zijn. Na jaren is jiet Chineezen- kwartier ver-Amerikaniseerd De wreker, mr. Wouf, is gehuwd. Hij heeft ook moderne begrippen gekregen. Weer moet hij als wre ker optreden. Tal van complicaties volgen, cc eene vloeit logisch uit de andere voort. Als het licht in de zaal opgaat, hebben we een worsteling van het oude Oostersche met het nieuwe Westersche beleefd, er is toch rog gewroken, doch er is ook hereenigd. Aan sensatie en spanning o..tb-pekt het in deze door Amerikaansche arti's'ten gespeelde Chi- neezen-film geenszins, waarin tevens weel derige Chineesche milieu's en interessante opnamen uit de Chineezenwijk te bewon-

Vlissingse Courant | 1933 | | pagina 1