500 300 25 it] VRIJDAG 14 JULI EERSTE BLAD IVo. 164 71e Jaargang 1933 NEN SSINGEN Uitgave: Firma F. VAN DE VELDE Ir., Walstraat S8-60, Vlissingen. Telaf. 18. Postrekening 8628? Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke feestdagen Dit nummer bestaat uit 2 bladen SÏm EN PROVINCIENIEUWS RECHTSZAKEN MARINE EN LEGER BUITENLAND Boekhandel D'HUIJ V /A 19.34 20.25 VUSSINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS: Voor alle gemeenten op Walcheren en waar agentschappen geves- i tigd zijn ƒ2.20 per 3 maanden. Franco door het geheele rijk 2.50. Voor België, Duitschland en Frankrijk ƒ3.40. Voor de overige landen bij wekel. verz. ƒ3.20. Afzonderlijke nrs. 5 cent. ADVERTENTIEPRIJS: Van 1—5 regels ƒ1.25; iedere regel meer 25 cent. Bij abonnement- speciale prijzen. Reclames 50 ct. p. regel. Kleine advertenties van 1—5 regels 50 ct. Iedere regel meer 10 ct. (max. 10 regels). Bij 3 maal plaatsing van 1—5 regels alles bij vooruitbetaling. De abonné's in 't bezit eener Polis, zijn GRATIS verze kerd tegen ongelukken voor gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij dood door een ongeluk. gulden bij verlies van een hand, voet of oog. gulden bij verlies van een duim gulden bij verlies van een wijsvinger gulden bij verlies van eiken anderen vinger AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIGING „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS" Een demonstratie met een nieuwe speelgelegenheid. Gisterenmiddag werd in het Grand Hotel Britannia een demonstratie gegeven van het Habilitas-spel (een behendigheidsspel). Hier bij waren tegenwoordig de burgemeester, de commissaris van politie, enkele genoodigden en de pers. Wij zullen omtrent deze demonstratie geen nadere bijzonderheden mededeelen, omdat de minister van binnenlandsche zaken, in ver band met het toenemend aantal speelgelegen- heden zioh gewend heeft tot de™ burgemees ters van groote steden en badplaatsen met de mededeeling, dat de regeering meent te moeten wijzen op de groote moreele gevaren vooral voor de jeugd, verbonden aan het toe nemen van het aantal speelgelegenheden in den laatsten fcyd. Den burgemeesters wordt verzocht ernstig na te gaan, of het houden van deze speel banken zij het dat deze wellicht niet on der wettelijke verbodsbepalingen vallen, waaromtrent intusschen nog geenszins volle dige zekerheid bestaat en een eventueele rechterlijke beslissing zal moeten worden af gewacht uit een moreel oogpunt door de plaatselijke overheden bevorderd moet wor den. Kunstkring „het Zuiden". De kunstkring „het Zuiden" zal dit sei zoen weder zijn gewone tentoonstelling van schilderijen houden in het paviljoen op den Boulevard Evertsen. Vermoedelijk zullen een v'ertal achtereenvolgende exposities plaats hebben, aanvangende a.s. Zondag 16 Juli, roet werken van den heer/Bergsma. In ver band met het jubileum van den heer Bergs- ma zal deze expositie een klein overzicht geven van de werken door meergenoemden kunstschilder in den loop der jaren vervaar digd. Zaterdag 15 Juli, des middags 3 uur, wordt de tentoonstelling door den burgemeester voor leden en genoodigden geopend. Van Zondag 16 Juli af is dagelijks de ten toonstelling geopend van 10 tot 12 uur en van 2/2 tot 5 uur. De toegang is vrij. Wij "kunnen een bezoek aan de tentoon stelling ten zeerste aanbevelen, Postzegelloket voor verzamelaars. Aan het loket voor postzegelverzamelaars, dat Zaterdag 15 Juli a.s. geopend is aan het post- en telegraafkantoor alhier van half 4 tot 5 uur, zijn naast de verschillende rol- perforaties, ditmaal nog enkele Willem de Zwijgerzegels van Curasao en Suriname ■verkrijgbaar. De Vlissingsche Boulevardloop. De prijzen welke zijn uitgeloofd voor den morgen te houden Vlissingschen Boulevard loop zijn in de etalage van het sigarenmaga zijn „de Valk", Walstraat 27, ter bezichtiging gesteld. Het is een zeer mooie collectie. Zeehond in de Visschershaven. In de visschershaven werd Vanmorgen een jonge zeehond opgemerkt. De visschers Hu- son en Schroevers hebben het dier met een mand kunnen vangen. Dat dit veel bekijks had, laat zich begrijpen. Weldra was een kooper gevonden, die het dier ter bezichtiging zal stellen. Mond- en klauwzeer. Het mond- en klauwzeer onder de koeien begint zich op Walcheren meer en meer uit te breiden. Een groote schadepost voor de landbouwers. Niet alleen omdat de melkop- brengst veel minder is, maar ook omdat de dieren er veel onder leiden en na beterschap het lang duurt voor zij op volle kracht zijn. OOSTBURG. Diefstal met inbraak. Gisterennacht heeft men zich toegang we ten te verschaffen tot het café „de Buiten- lust", bewoond door den heer Hinneman. Vermist werd een bedrag van circa 30 uit de buffetlade alsmede een enveloppe met 15, door H. voor een ander in bewaring ge houden. Voorts werden vermist eenige sigaren en een aangebroken pak sigaretten. Behalve het café was ook het aangrenzende kamertje onderzocht, hetgeen bleek uit het openbreken van een drietal laden, waaruit evenwel niets gemist werd. De dader(s) moeten met de situa tie goed bekend zijn geweest. Immers de ruit, die was uitgebroken, wa$ een halve ruit, die bij gelegenheid was aangebracht. Door de marechaussee is een onderzoek ingesteld foto's zijn genomen van het raam en het in wendige van het café, vingerafdrukken zijn gevonden op het glas en op een paar voorwer pen, die de inbreker(s) in handen heeft ge had. De Zeeuwsche Rennersbond. Te Oostburg is opgericht „de Zeeuwsche Rennersbond" met aanvankelijk een 15-tal jonge wielrenners. Het bestuur is samenge steld uit de heeren P. Ie Roij, voorzitter, P. de Koene, secretaris en J. I. Risgeeuw, penningmeester. BRESKENS. Een groot sportfeest. De turnkring „de Sportvrienden" van Moerbeke (Waes—België) zal op Zondag 23 Juli a.s. te Breskens een groot, sportfeest geven. Medewerking hieraan verleent de Koninklijke Harmonie uit die gemeente. Rijkspostspaarbank. Opgave over de maand Juni 1933. Vlissingen: ingelegd f 42.692.27 terugbetaald - 79.758.71 minder ingelegd 37.066.44 Het aantal nieuw uitgegeven boekjes be droeg 24. Op staatsschuldboekjes werd afgeschreven 7600. Middelburg: ingelegd 60.531.35 terugbetaald - 61.886.27 minder ingelegd 1354.92 Het aantal nieuw uitgegeven boekjes be droeg 39. Op staatsschuldboekjes werd ingeschreven 700.— Oost-Souburg: ingelegd 5752.08 terugbetaald - 5855.84 minder ingelegd 103.76 Het aantal nieuw uitgegeven boekjes be droeg 4. Koudekerke: ingelegd 2799.56 terugbetaald - 211.73 meer ingelegd 2587.83 Het aantal nieuw uitgegeven boekjes be droeg 2. Breskens; ingelegd 14755.04 terugbetaald 9036.78 meer ingelegd 5718.26 Het aantal nieuw uitgegeven boekjes be droeg 8. G r o e d eingelegd 5441.83 terugbetaald - 7086.11 minder ingelegd 1644.28 Het aantal nieuw uitgegeven boekjes be droeg 1. Schoondjjke: ingelegd 8791.15 terugbetaald - 4083.52 meer ingelegd 4707.63 Het aantal nieuw uitgegeven boekjes be droeg 7. Oostburg: ingelegd 17976.85 terugbetaald - 5852.20 meer ingelegd 12124.65 Het aantal nieuw uitgegeven boekjes be droeg 8. IJzendjjke; ingelegd 12048.73 terugbetaald - 6765.95 meer ingelegd 5282.78 Het aantal nieuw uitgegeven boekjes be droeg 4. Zeeland In 1932. Aan het in de Provinciale Staten uitge brachte verslag van den toestand der pro vincie Zeeland over 1932 ontleenen wij het volgende De commissie inzake de werkloosheid, be staande uit den Commissaris der Koningin als voorzitter, de heeren mi*. P. Dieleman en J. M. van Bommel van Vloten, leden van Ged. Staten als leden en den griffier der Staten ais secretaris, heeft, hetzij uit eige ner beweging, hetzij op verzoek van een of meer der betrokken partijen, met verschil lende besturen van gemeenten, polders en waterschappen besprekingen gevoerd, die in meerdere gevallen er toe geleid hebben, dat werkzaamheden werden ter hand genomen, die konden leiden tot verruiming der werk gelegenheid ter plaatse. Niet altijd leiden deze, vaak langdurige besprekingen, tot een gunstig resultaat en, waar der commissie zelve elk middel om dwingend op te treden ontbreekt, kon zij uitsluitend trachten, langs den weg van overreding te komen tot een bevredigenden uitslag. Zoodanige resultaten bereikte de commissie o.a. bij het bestuur der gemeente Kapelle en dat van de Breede Watering bewesten Ierseke terzake van het doen verrichten van graafwerken als an derszins, met het gemeentebestuur van Axel terzake van de verbetering van den weg Axel—Roode Sluis, met de besturen der ge meenten Tholen en Oud-Vossemeer en van het waterschap Oud-Vossemeer terzake van den weg van Tholen naar Oud-Vossemeer, terwijl met het gemeentebestuur van Grijps- kerke en eenige aangelande eigenaren be sprekingen zijn gevoerd in verband met de verbetering van den weg naar Hoogelande. Veschillende besprekingen leidden nog niet tot een definitief resultaat, in gunstigen, dan wel in ongunstigen zin, zoo die met het bestuur van het waterschap Poortvliet, welk laatste bestuur evenwel reeds heeft te ken nen gegeven, bereid te zijn tot het doen uitvoeren van werken in het komende na jaar. Overigens blijft de commissie diligent en zal het op prijs stellen, indien nog meer dan tot dusverre van haar medewerking ge bruik wordt gemaakt. Voor rekening van gemeente- en armbe sturen werden op 2 Januari 1932 in gestich ten of inrichtingen voor krankzinnigen ver pleegd 447 personen (226 m. en 221 vr.). Op genomen zijn 27 m. en 44 vr., samen 71 ontslagen 13, 21 en 34overleden 13, 10 en 23, zoodat op 31 December in verpleging waren 461 personen, nl. 227 m. en 234 vr. Het aantal inwoners der provincie bedroeg op 1 Januari 124.256 m: en 123.682 vr., sa men 247.938 personen. Geboren zijn in 1932 2226 m. en 2333 vr., totaal 4659 er vestigden zich resp. 5475, 5945, 11.420 overleden zijn 1160, 1159, 2319 vertrokken 5904, 6216, 12.123, zoodat het bevolkingscijfer op 31 De cember was 124.993 m., 124.582 vr. en totaal 249.575 personen. Wat de provinciale bibliotheek betreft, meldt het verslag, dat de vermindering van het bedrag toegestaan voor de bibliotheek met 1000 aanleiding was, dat de aankoop van boeken met nog meer voorzichtigheid moet geschieden, waarbij men vooral het oog houdt op de instandhouding en uitbrei ding van de verzameling Zeelandica. In 1932 bezochten 4730 (v.j. 4633) personen de bibli otheek, 4880 (4661) boeken zijn uitgeleend, 646 (386) naar buiten gezonden en van an dere bibliotheken 324 (258) boeken op aan vrage verstrekt. Toerisme. De Algemeene Reisvereeniging voor Ne derland heeft een zgn. Elfprovinciëntocht samengesteld, welke zij zich voorstelt tot uitvoering te brengen in September a.s. en waaraan de leden der verschillende Veree- nigingen voor Vreemdelingenverkeer in ons land kunnen deelnemen. De tocht is gesplitst in een Noordelijk en Zuidelijk deel en begint en eindigt telkens in Den Haag. Beide reizen worden uitge voerd per autocar en kosten per reis en per persoon 40. In de reissom zijn begrepen de autocar en volledige verpleging en fooien (uitgezonderd dranken). De Noordelijke reis zal aanvangen te Den Haag op Maandag 4 September en eindigt Vrijdag 8 Septemberde Zuidelijke reis op Maandag 11 September en eindigt Vrijdag 15 September. In de Noordelijke reis zijn opgenomen de provinciën Noord- en Zuid-Holland, Fries land, Groningen, Drente, Overijsel en Gel derland. In de Zuidelijke de rest der pro vinciën. Wat Zeeland betreft wordt Zuid- Beveland en Walcheren bezocht, in 't alge meen is er naar gestreefd de mooiste deelen van ons land te bezoeken. P. T. en T. Met ingang van 1 November a.s. wordt de referendaris 2e klasse R. C. van Hout. ver plaatst van het telegraaf- en telefoonkan toor 's-Gravenhage naar het post- en tele graafkantoor te Goes. Opnamen op Zuid-Beveland. In opdracht der Associate" Press (een lichaam vertegenwoordigende 263 geïllus- tx eerde bladen over de geheele wereld) wor den eerstdaags door het Foto-Technisch Bureau te Lisse opnamen gedaan in Zuid- Beveland, terwijl het noodige fotomateriaal ook opgevraagd is door een geïllustreerd tijdschrift dat te Rome verschijnt. Ten slotte komt nog de bekende fotograaf Van Agtmaal in opdracht der A.N.V.V. en Nederlandsche Spoorwegen verschillende opnamen doen. Chr. Besturenbond voor Oostelijk Zuid-Beveland. In een gisterenavond te Krabbendijke, on der voorzitterschap van den heer A. de Lange te Goes, gehouden vergadering van afdeelin- gen van Chr. vakorganisaties te Rilland- Bath, Krabbendijke, Oostdijk, Kruiningen en Waarde, werd na een uitzetting van den heer A. Stapelkamp, secretaris van het Chr. Nat. Vakverbond te Utrecht, in principe besloten tot de oprichting van een Chr. Besturenbond te Krabbendijke en omgeving. Binnen enkele weken zal wederom een vergadeiïng worden gehouden, waarin een bestuur zal worden gekozen en een reglement vastgesteld. Tijdens de Kermis zaak gesloten HARMS - Spuistraat 6 TEL. 92 Roofoverval te Rotterdam. De rechtbank te Rotterdam heeft giste ren behandeld den roofoverval in de Mare takstraat aldaar. Hier stonden terecht de 24-jarige betonwerker L. D., de 29-jarige betonwerker G. C. K. en de 23-jarige los- werkman M. van' C., allen thans gedeti neerd. Deze drie jonge mannen hadden te voren den aanslag beraamd. Zij waren daartoe al eenige dagen vóór den 9en Mei, den datum waarop de aanslag gepleegd is, een kijkje gaan nemen in den ijzerwinkel van den heer Letinck. Op den bewusten avond gingen D. en van C. naar binnen, K. bleef op den uitkijk staan. In den winkel stond de vrouw van den winkelier de beide mannen te woord. Toen zij zich even om keerde, greep D. haar bij de keel. De vrouw wist zich echter los te rukken en schreeuw de om hulp, waarop D. en van C. de vlucht namen, later gevolgd door K. Zij werden echter gearresteerd. D. en K. bekenden voor de rechtbank volledigvan C. echter ont kende iets van de plannen geweten te heb ben. Toen zij dan ook naar buiten kwamen, is hij D. nageloopen en heeft geroepen „Houdt den dief". Uit de verklaringen van de beide anderen bleek echter, dat ook v. C. op de hoogte der plannen was. Het O. M., dat de zaak als zeer ernstig kenschetste, eischte tegen elk der verdach ten vijf jaar gevangenisstraf. Bij Kon. besluit is aan deft offiCfêr van den marinestoomvaartdienst le klasse C. van Leyden wegens langdurigen dienst eervol ontslag verleendbevorderd tot officier van den marinestoomvaartdienst le klasse de of ficier van dien dienst 2e klasse G. W. J. Op Maandag 17 Juli a.s. komen bfj het 3e regiment infanterie onder de wapenen tot het volgen van een gecomprimeerden cursus de reserve-luitenants W. P. A. van Gils, J. M. I. J. Haan, P. Dregmans, P. J. C. van Ves- sem, van het 3e regiment infanterie, de re- serve luitenants R. J. Immerseel, J. M. F. Fluitsma, N. J. Kleij van het 6e regiment infanterie de reserve luitenants C. A. M. Ver- paelen, P. Zijlstra, J. Th. Ummels, Th. J. Vermeer; van het 13e regiment infanterie, de reserve luitenants P. Minderhoud, P. Da niels van het 14e regiment infanterie, de reserve luitenants J. B. Agerbeek, J. A. H. Maas en P. J. Evers en R. J. L. Simons van het 17e regiment infanterie. Op 15 Juli 1933 worden aangesteld tot dienstplichtig sergeant titulair mortierist de dienstplichtige korporaals D. van der Laan en L. van Kempen en tot sergeant titulair mitraillist de koi*poraals P. de Regt en A. Kant, allen van het 14e regiment infanterie en gedetacheerd bij het 3e regiment infan terie. ivat-iv «SEN REDE VAN HITLER. De Duitsche rijkskanselier Adolf Hitler heeft gisteren in de rijkskanselarij te Berlijn een rede van 2i/2 uur gehouden voor de natio- naal-SQciaJistische gouwleiders en vertrou wenslieden der bedrijfscellen-organisaties. Hitier zei o.a. dat de huidige periode een ze- Nu even tijd om uw boekenlijstje af te geven en wij zorgen dat U tijdig uw SCHOOL- BOEKEN in bezit hebt Tel. 348 Badhuisstraat uniituiniuiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiraHH gen voor het volk kon worden, wanneer de verdere opbeuw even planmatig zou geschie den als de voorbereiding en uitvoering der nationaal-socialistische revolutie. Het land is veroverd door strijd thans moet het door vrede opgebouwd worden. De politieke macht kon in één slag veroverd worden. Op het ge bied der economie gelden echter andere ont wikkelingswetten en moet men stap voor stap voorwaarts gaan zonder het bestaande radicaal te vernietigen. Hitier besprak uitvoerig de buitenlandsche politiek en het concordaat met de Katholieke Kerk, die daardoor den nationaal-socialisti- schen Staat officieel erkent en welk concor daat geheel past in het kader van de vredes politiek van het nieuwe Duitschland. Tenslotte noemde Hitier de belangrijkste taak der partij de opvoeding van den Duit- schen mensch. De synthese tusschen het nationaal-socialistische ideaal en de reëele eischen van het bedrijfsleven moest thans tot stand gebracht worden. Veertien jaar lang heeft de partij zich voorbereid met een weergalooze discipline. Wanneer men in de toekomst dezelfde richtlijnen blijft volgen zal het succes reusachtig zijn en zal een omme keer voor het Duitsche volk ondenkbaar wor den. NIEUW AMERIKAANSCH VOORSTEL BETREFFENDE HET ZILVER. De Amerikaansehe delegatie heeft gisteren op de Economische Conferentir bij de sub commissie voor het zilver een nieuw voorstel betreffende het munt-zilver ingediend, welke het volgende bevat 1. Alle regeeringen, die op de conferentie vertegenwoordigd zijn, zullen een nieuwe de preciatie van haar zilvergeld, of het smelten van het zilvergeld, behalve voor hermunting, beletten. 2. Al deze regeeringen brengen hun geld op een zilverpercentage van het minste 800/1000, in overeenstemming met haar begrootings- probleem. 3. De regeeringen zullen zoo spoedig moge lijk het papieren geld door zilver vervangen. 4. De regeeringen, die een recht op het zil ver hebben gelegd, zullen de voorwaarden overwegen, waaronder deze belemmering van den vrijen invoer van het zilver kan worden beperkt of opgeruimd. De landen zonder invoerrechten op zilver, zullen zooveel mogelijk dit vrijhandelsbegin sel handhaven en in geen geval invoerrechten opleggen, die hooger zijn dan die van de lan den, die groote producenten of verbruikers van zilver zijn. 5. De regeeringen zullen haar centrale ban ken adviseeren, de wenschelykheid te over wegen om een gedeelte van him wettelijke reserve tot dekking van het geld of voor in ternationale regelingen, in zilver te beleggen. 6. Alle regeeringen, behalve die van Indië en Spanje, stemmen toe om geen zilver, af komstig van het omsmelten van geld, te ver- koopen vóór 1 Jan. 1938 en wat Spanje en Indië aangaat, die in het bezit zijn van groo te voorraden zilver, voor het geval, dat zij zilver zouden wenschen te verkoopen, zal een poging worden gedaan, om een overeenkomst te sluiten tusschen deze regeeringen en die van de landen, die groote producenten zijn, ~ten einde het maximum van dergelijke ver koopen en het bedrag vast te stellen. AMERIKAAN SCH VOORSTEL TOT VERKORTING VAN DEN WERKTIJD. In e economische commissie der wereld conferentie heeft de Axr erikaansche delega tie een resolutie Ligediend ten gunste van verkorting van den arbeidstij en van een loonschaal, die stijgt al naar mate de pro ductiviteit toeneemt. De commissie heeft be sloten deze resolutie tegelijk met de Fran- sche voorstellen in zake de werkverschaffing te bestudeeren. Dr. Oersted, de vice-president v. het In ternationaal Arbeidsbureau, heeft krachtig gepleit vooi de insteling van een internatio nale commissie onder auspiciën van den Vol kenbond en de regeeringen, welke commissie tot taa1 zou hebben de openba-e werken in heel de wereld te bevorderen en te ordenen. Wanneer deze commissie t eeniger tijd fi- nancieelen steun vraagt, zou >p zijn minst een gedeelte van het kapitaal, dat haar wordt verstrekt moeten worden besteed in het land, dat den geldelijken steun heeft gege*en. Jouhaux betoogde, dat openbare werken geen oplossing vormen, maar wel een middel

Vlissingse Courant | 1933 | | pagina 1