DINSDAG 11 JULI EERSTE BLAD EEN HOED AFGELEGD EXAMEN Fïoi im 71e Jaargang 1933 Uitgave: Firma F. VAN DE VELDE Ir., Walstraat 58-60, Vlissingen. Telef. 10. Postrekening 66287 Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke Feestdagen STADS- EN PRQVINCIENIEUWS Boekhandel D'HUIJ ASPIRIN PROVINCIALE STATEN. VLISSINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJSVoor Vlissingen en de gemeenten op Walcheren ƒ2.20 per 3 maanden. Franco door het geheele rijk 2.50. Voor België, Duitschiand en Frankrijk 3.80. Voor de ove rige landen bij wekelijksche verzending 3.80, met Zondagsblad 4.75. Afzonderlijke nrs. 5 ct De abonné's in't bezit eener gulden bij levens- pA A gulden bij dood AAA gulden bij verlies 4 pA gulden bij verlies .JA A gulden bij verlies Ar" gulden bij verlies Polis, zijn GRATIS verze- II||||| lange ongeschikt- Al |l I door 1111 vaneen IaII van I H H van een van eiken kerd tegen ongelukken voor1U w heid tot werken. 01111 een ongeluk. UUU hand, voet of oog. UU een duim 1UU wijsvinger anderen vinger AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITE1TSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIGING „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS" ADVERTENTIEPRIJSVan 1—5 regels 1.25iedere regel meer 25 cent Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ctp. regel. Kleine advertenties van 1—5 regels 50 ct Iedere regel meer 10 ct (max. 10 regels). Bij3-maalplaatsing vanl—5regels fl..alles tegen vooruitbetaling. Dit nummer bestaat uit 2 bladen Salarisverlaging provinciale ambtenaren. De Provinciale Staten hebben heden met 35 tegen 6 stemmen aangenomen een voorstel van mr. J. Adriaanse om een uniforme ver laging van salarissen van de provinciale ambtenaren over de geheele linie toe te pas sen van 5 zonder bepaling van den tijds duur van deze verlaging. Hierdoor kwam het voorstel van Ged. Sta ten te vervallen. Men zie verder het uitvoerig verslag van de zitting der Prov. Staten. Tweede Nederlandsche Rondvlucht op 25 en 26 Augustus a.s. Bij het secretariaat der V.V.V. alhier kwam bericht in, dat de (tweede) Neder landsche rondvlucht dit jaar zal plaats vin- ceii op Vrijdag 25 en Zaterdag 26 Augustus. Aan deze rondvlucht zal worden deelgeno men door een aantal privé vliegtuigen, mili taire vliegtuigen en vliegtuigen der K.L.M. De vlucht over Nederland zal in twee ge deelten worden gemaakthet Noordelijke gedeelte van ons land zt.' nl. op den eersten en 'iet Zuidelijk gedeelte op den tweeden dag bevlogen worden. Een landing zal o.a. plaats vinden te Vlissingen ten 13.15, alwaar de lunch :;al worden gebruikt. Nadere bijzonderheden zullen t.z.t. in ons blad gepubliceerd worden. Het vorige jaar trok dit vliegers-oponthoud bij mooi weer een geweldig aantal bezoekers. Scheldebeker-Zwemwedstrijd 1933. Eerst in den loop van Maandag gewerd ons het bericht, dat een vijftiental leerlingen van de Zeevaartschool onze dappere Jantjes had geassisteerd bij het roeien in de begeleidings booten. Ons verslag zou onvolledig zijn, in dien wij zulks nog niet even memoreerden. Ongetwijfeld zou de voorzitter van het Scheldebeker-zwemwedstrijd-comité, burge meester van Woelderen, ook hun den lof en den dank hebben gebracht, die zij ontegen zeggelijk te zamen met de Jantjes hebben verdiend. Uit de Staatscourant. Met de staatscourant van gisteren werden o.m. afdrukken verzonden van de akte be treffende de N.V. Zeeuwsche Wasscherij en Ververij „Volharding", alhier. Gemeentelijke arbeidsbeurs. Bij den gemeentelijken dienst der arbeids bemiddeling alhier staan als werkzoekenden ingeschreven1 drukker, 1 behanger, 1 mas- tieker, 1 betonwerker, l uitvoerder, 26 grond werkers, 3 loodgieters, 1 mandenmaker, 8 metselaars, 15 opperlieden, 12 schilders, 3 stucadoors, 2 tegelvormers, 28 timmerlieden, 2 ververs, 2 vlechters, 1 wagenmaker, 3 wa terbouwkundige opzichters, 1 teekenaar bekend met werktuig- en bouwkunde, 1 machinaal houtbewerker, 1 meubelmaker, 4 politoerders, 2 stoffeerders, 1 wasscher, 2 schoenmakers, 601 metaalbewerkers, 2 bier- bottel'aairs, 6 brood-banketbakkers, 1 kok, 1 aide, 2 slagers, 1 tuinman, 7 magazijnbedien den, 1 slooper, 2 winkelbedienden, l besteller, 6 chauffeurs, 5 kellners, 3 loopjongens, 5 sleepers, 33 transportarbeiders, 28 kantoorbe dienden (w.o. 2 vrouwelijke), 3 teekenaars, 2 werksters, 11 portiers, loopers, enz. 46 varens gezellen (w.o. stuurlui, machinisten, matro zen, stokers enz.) en 97 losse arbeiders. Totaal 987 ingeschrevenen, waarvan 112 in de werkverschaffing. Vorige week 982 perso nen. Alzoo een vermeerdering van 5 werkzoe kenden. Een openlucht samenkomst. Donderdag a.s., des avonds 8.15 uur, wordt op het binnenplein van het Oude Gasthuis in de Ko^traat een openlucht-samenkomst gehouden. Als rprekers zullen optreden ds. L. J. C. Visbeek en ds. D. J. Vossers, predikan ten bij de Ned. Herv. gemeente, met het on derwerp „Weer twee menschen'U Het zangkoor der Jong Hervormden zal zijn medewerking verleenen. Het nieuws van den dag in beeld. Foto in o'.:ze Tijdinghal. Eenige opnamen van den Scheldebeker- zwemwedstrijd de drie eerstaankoinenden en de Amsterdammer Kuijper in actie. Aankomst van het groote Zweeclsche houtvlot te IJmuiden. De 3 K.M. zwemwedstrijd in de Schie minister Kan lost 't startschot, de belangstelling langs den kant en de 3 eer sten in de verschillende klassen. Onthul ling van het Van Heutsz-monument te Coe- vorden. Het coilcours-hyppique te Bus- sum. Een verkeerstentoonstelling te Am sterdam - De nieuwe Scholleribrug te Am sterdam officieel geopend. Auto-ongeluk op den Wassenaarscheweg. Tegen oorlog en fascisme. Door de socialistische arbeidersbeweging in België en Nederland zal met medewerking van de moderne vakbeweging uit beide lan den op Zondag 30 Juli te Antwerpen een groote demonstratie met meeting worden ge organiseerd. Deze massa-bijeenkomst, waar aan naar schatting tienduizenden zullen deelnemen uit Nederland loopen dien dag een twintigtal extra-treinen, benevens hon derden autobussenis gericht tegen fascisme en communisme. Duizenden arbeiders uit beide landen zullen op dien datum getuigen van hun strijd tegen oorlog en geweld. Dat de deelname ook uit meer afgelegen deelen van het land groot belooft te worden, blijkt uit de vele aanvragen om spoorkaartjes. Met de .directie der spoorwegen is overeen gekomen, dat dien dag voor de deelnemers een speciaal tarief zal gelden, hetgeen voor deelnemers uit Vlissingen neerkomt op een bedrag van 2.50 retour. (Verplicht insigne inbegrepen.) Bewijzen van Nederlandschap zijn voor de deelnemers niet noodig, evenmin collectieve passen, doch noodzakelijk is, dat het verplicht insigne duidelijk gedragen wordt, daar dit alleen vrijstelling geeft van bovengenoemde faciliteiten. Zij, die aan deze demonstratie wenschen deel te nemen, moeten zich ten spoedigste bij hun bestuur opgeven. Er zal voor de deelne mers van de Zeeuwsche lijn gereisd worden met den gewonen dienst, d.w.z. er wordt ver trokken met den trein welke 7 uur van Vlis singen vertrekt en 's avonds hier 23.53 uur arriveert. Een goedkoopere reisgelegenheid is de bootreis. Daarvoor is het s.s. „Schelde" van de R.T.M. afgehuurd. Voor deze reis is 1. retour verschuldigd, terwijl voor werklooze leden en gezinsleden een speciaal tarief is vastgesteld. Aan boord van de „Schelde" zal een alcoholvrij buffet worden gevestigd, dat alleen goede waar tegen lage prijzen zal ver» koopen. Het vertrek is bepaald op 6 uur van de rijksponton aan de buitenhaven, terwijl des avonds om 7 uur (Holl. tijd) uit Antwerpen wordt vertrokken. De reis zal worden opge luisterd door de Arbeiders muziekvereeniging „Excelsior" te Middelburg, die in haar geheel de reis meemaakt. OOST- EN WEST-SOUBURG. Concert mondorgel-vereeniging „Excelsior". De mondorgelvereeniging „Excelsior", di recteur de heer C. Labruijère, geeft Woens dag 12 Juli, des avonds van 8 tot 9.30 uur een concert in de tent op het Oranjeplein. Programma: 1. „Lofzang" 2. „Hoch Heidecksburg", marsch, R. Herzer 3. Motieven uit Opera „Faust", Ch. Gounod 4. „Ballsirenen", walzerFr. Léhar 5. „Cocktail" 6. „Garde-offizier-marsch". Pauze. 1. „Wien bleibt Wien", marsch, J. Schrammel 2. „Brakxwalzer"J. Brakx 3. „In einen kleinen Konditorei", F. Raymond 4. „Silver Threads among the Gold", H. P. Danks 5. „Heinzelmannchens Wachtparade", K. Noack 6. „Bondslied C. J. V." KOUDEKERKE. Benoemd tot controleur aan de duinen. Uit de ruim honderd sollicitanten voor controleur aan de duinen te Koudekerke is door Burg. en Weth. benoemd de heer A. de Vos aldaar. BIGGEKERKE. Een schietwedstrijd. Zaterdag hield de schietvereeniging „Nut en Genoegen" te Biggekerke haar jaarlijk- schen huishoudelijken schietwedstrijd. De u.tslag was als volgt Personeele Baan 150 M. Max. 50 p. Ie pr. A. W. Kleinepier 48 p.2e pr. M. Rleinepier 46 p. 3e pr. A. Harpe 45 p.4e pr. C. Vos 45 p. (loten) 5e pr. H. Ver- schuure 45 p.6e pr. J. Konraad 44 p.7e nr. W. Geschiere 43 p.8e pr. H. Kaljouw 42.8 p.9e pr. S. Wykhuijs 42.7 p.10e pr. W. Schreijenberg, 41 p. Eerebaanle pr. H. Kaljouw, 47 p.2e pr. A. Harpe, 46 p. Vrije Baan Max. 60 p.le pr. M. Kleine- pier 58 p. 29 2 X 28 2e pr. J. Konraad 58 p. 29 4 X 27 3e pr. H. Verschuure 58 p. 29 4e pr. H. Kaljouw 58 p.-; 5e pr. A. W. Kleine- pier 57 p. 28 2 X 27; 6e pr. W. Geschiere 57 p. 27 7e pr. A. Harpe 56 p. 4 X 28 8e pr P. Dingemanse 56 p. 27 9e pr. P. de Lange 55 p. 5 X 27 10 pr. C. Vos 55 p. 26. GRIJPSKERKE. Hooiberg afgebrand. Maandagavond is, door het spelen van eenige kinderen met lucifers, een hooiberg in de nabijheid van de hofstede van J. van Sluis te Hoogelande nabij Grijpskerke in brand geraakt en totaal verbrand. GOES. Feestelijkheden op 31 Augustus. Gisterenavond vergaderde in het Schut tershof het dagelijksch bestuur van de Oranjevereeniging met de afgevaardigden van verschillende buurtvereenigingen ter be spreking van de feestelijkheden te organisee- ren op 31 Augustus. De voorzitter, de heer; J. I, van Ballegoyen de Jong, verwelkomde de aanwezigen en sprak den wensch uit, d£t het weer gelukken moge in 1933 een Oranjefeestje te organisee- ren. Het bleek, dat 11 van de 19 buurtver eenigingen waren vertegenwoordigd. Gezien de tijdsomstandigheden is het de bedoeling, dit jaar op bescheiden schaal feest te vieren.en meer speciaal den 31en Augus tus te bestemmen voor een kinderfeest. Reeds., is vergaderd ipet de hoofden der scholen, die wederom alle mogelijke medewer king zullen verleenen. Een bescheiden pro gramma is opgemaakt, dat aan de kas geen te zware eischen stelt. De bedoeling is de 1400 schoolkinderen des middags te twee uur op de Groote Markt sa men te brengen en ze daar enkele liederen te laten zingen. Daarna zal naar Klein Frank rijk worden gemarcheerd, waar de kinderen spelletjes, waaraan prijsjes zijn verbonden, zullen uitvoeren. Bij regenachtig weer zullen de kinderen in de scholen worden bezig ge houden. 's Avonds zullen de grootste school kinderen, vanaf de 4e klasse, een lampion optocht met muziek houden. HANSWEERT. Radio in de autobus. Een autobusondernemer alhier heeft voor een nieuwe attractie gezorgd ter ontspanning van de reizigers, welke voor hun reizen naar Rotterdam van zijn reiswagen gebruik ma ken. Hij liet namelijk een radio-installatie aanbrengen, zoodat men voortaan tijdens de reis zal kunnen genieten van zang, muziek en gesproken woord. KRUININGEN Opheffing van het station Vlake. Zooals wij reeds hebben gemeld, ligt het in de bedoeling van de directie der spoorwe gen het station Vlake op te heffen. Thans is bekend geworden dat dit met den aanvang van den winterdienst zal plaats hebben. Het personen- en het grootste deel van het goederenvervoer zullen voorloopig over het station Kruiningen-Ieraeke worden geleid. BIERVLIET. Loop der bevolking. Over de maand Juni 1933. Ingekomen: P. de Dekker van IJzendijkeA. J. Mussche van IJzendijke S Cornelis van LeidenA. F. Dieleman van Rotterdam; M. Kostenzede Zeeuw van Ter NeuzenC. L. Sturm van Hoofdplaat. Vertrokken: J. M. Vermeulen naar IJzendijke G. Riemens naar IJzendijke P. C. Babijn naar ApeldoornB. van Op- dorp naar HoofdplaatP. Maas naar Axel. OOSTBURG. Loop der bevolking. Over de maand Juni 1933. Ingekomen: R. A. van Hootegem en gezin van IJzendijkeC. P. Haartsen van Breskens P. I. Wesdorp en gezin van Aar denburg Suz. E. Risseeuw van 's-Graven- hage M. M. Monje van Breskens. V e r t r o k k e nJ. L, E. G. Verdegem naar Leuven E. C. Preij naar Vlissingen H. van Crujlningen naar ZuidzaudeP. J. IS EEN MOOI BOEK WAARD. heeft iets NAAR UW SMAAK. Ekkebus naar IJzendijkeC. F. de Kok naar Amersfoort.. Bevolking op 30 Juni 2697 zielen. Eindexamens R.H.B.S. 5-jarige cursus. Geslaagd voor A. mej. C. Hol (met lof) te Aardenburg en de heeren I. van Da alen te Sluis, P. van Kampen te Oostburg en S. Lako te Zuidzande. Afgewezen één. Een benoeming. Door den. minister van onderwijs is met in gang van 1 September a.s. tot directeur der Rijkskweekschool te Alkmaar benoemd, de heer J. van der Worp, te Oostburg. BRESKENS. Mond- en klauwzeer uitgebroken. Onder het vee van den landbouwer R. doet zich een geval van mond- en klauwzeer voor. Veiling der vischmeelfabriek. Ten overstaan van notaris Van Mazy'k werd publiek geveild de vischmeelfabriek „Zélandia" alhier. De fabriek, waarin moder ne machineriën, werd ingesteld op slechts f 7500. IJZENDIJKE. Loop der bevolking. Over de maand Juni 1933. Ingekomen: R. M. Sijnesael van HoofdplaatG. Beubens van Sint Kruis J. Vermeulen van BiervlietA. Loocke van V; atervïietG. Riemens van BiervlietC. den Hamer van AxelP. Ekkebus van Oost burg; C. Loocke van Watervliet; J. A. Steij- aert van St. Jan. Vertrokken: R. van Hootegem en vrouw naar Oostburg L. de Milliano naar Ginnekenp. de Dekker naar Biervliet M. Simonse naar HoofdpaatA. Willemsen naar NorgA. J. Mussche naar Biervliet M. de Wever naar SchoondijkeJ. M. Bogte naar Sluis. WATERLANDKERKJE. Diefstal met braak. Toen de werkman B. te Waterlandkerkje dezer dagen des morgens in een winkeltje kwam, bemerkte hij, dat ongenoode gasten een bezoek hadden gebracht. Bij onderzoek bleken een aantal stukken chocolade, bene vens een bakje met geld, en een damespor- temonnaie inhoudende een rijksdaalder te zijn ontvreemd. Door verbreking van een ruit was men den winkel binnen gekomen. De politie stelt een onderzoek in. BROUWERSHAVEN. Een scheepsbrand. In het haventje „Schelphoek" alhier ïs, vermoedelijk door explosie van een benzine motor, brand ontstaan op het schip „Neer- landia", schipper G. Broere uit Groningen, geladen met hooi. Het vuur breidde zich, aangewakkerd door een vrij sterken wind, snel uit, zoodat de deklast binnen korten tijd in lichtelaaie stond. De pogingen het vuur te blusschen door middel van een slang op de waterleiding hadden geen succes, daar het schip te ver van de brand- kraan aflag. Inmiddels was de brandweer van Haamstede gealarmeerd, die spoedig ter plaatse was en met haar motorspuit flink water gaf. Het mocht gelukken het vuur spoedig te bedwingen. Verzekering dekt de schade. TERNEUZEN Getemde jonge zeehond. Zondag werd, aldus schrijft het „Dagbl. v. Noord-Brabant", onze aandacht getrokken, doordat een groot aantal toeschouwers zich bevonden langs den waterkant van de West buitenhaven. Toen wij ook eens een kijkje gingen nemen, bleek dat de heer K. Gazan met een jonge zeehond, die hij enkele dagen geleden ge vangen en verzorgd haa, aan het zwemmen was. Geregeld zwom het dier op den rug van zijn verzorger door het kanaal, terwijl hij ook al aardig met een voetbal in het water kon TABLETTEN Uitsluifend verkrijgbaar In de oranje-bandbulsjes van 20 tabl. 70 ets. en oranjezakjes van 2 tabl. a 10 ets. spelen. Het mooiste was, dat het dier ook onmiddellijk uit het water kwam, zoodra zijn baas dit verliet. Geen enkele poging werd door den zeehond aangewend om van de aangeboden gelegenheid gebruik te maken om zijn vrijheid weer terug te verkrijgen. HULST. Een proef met autobussen. De directie van den stoomtram Hulst Walsoorden heeft het voornemen eerlang de proef te nemen met het in exploitatie bren gen van autobussen voor uitvoering, eventueel uitbreiding, van den bestaanden dienst. Een groote en 2 kleinere autobussen zijn reeds be steld. Indien die proef in het Oosten slaagt, zal zij aanleiding zijn, dat daartoe ook voor den dienst der Z.V.T.M. wordt overgegaan. Vlaamsch bezoek aan Walcheren. De kring Uit ter Harte te Antwerpen maakt op 16 Juli a.s. met een 500-tal leden een Scheldereis over Vlissingen met aanleg te Middelburg de Oosterschelde en terug over Hansweert. Dien dag brengt de harmonie van Eckeren bij Antwerpen een bezoek aan Vlis singen met een 250 tal leden. De salonboot „Mercator" komt dien dag eveneens naar Vlissingen met een 200-tal personen uit Gent. Vergadering van Dinsdag 11 Juli, des morgens 10 uur. Voorzitter de Commissaris der Koningin. Tegenwoordig 41 leden. Afwezig de heer Overhoff wegens onge steldheid. Ingekomen was een verzoek van de vereeni- ging „De Noord-Bevelandsche brug" te Kor- gene om verbetering van den veerdienst tus- schen Wolphaartsdijk en Kortgene. Gesteld in handen van Ged. Staten om advies. Na mededeeling van verschillende ingeko men stukken werd het eerst behandeld het voorstel betreffende Wijziging jaarweddeverordening. Ged. Staten stelden voor de jaarwedde van den assistent bij de provinciale bibliotheek H. Pieters te bepalen op 2400. In een der afdeelingen gaf het voorstel geen aanleiding w>t besprekingen, in een andere afdeeling brengen 2 leden hulde voor het indienen van dit voorstel, doch een lid begrijpt niet, dat men hier verhooging voor stelt en in een volgend voorstel voor allen verlaging. Van de zijde van Ged. Staten komt de opmerking, dat de assistent steeds onbil lijk behandeld is. Natuurlijk zal zijn salaris ook voor eventueele tijdelijke korting in aan merking komen. In de derde afdeeling onder vond het voorstel van verschillende zijden bestrijding. Enkele leden vonden goed om de 500 toelage bij het traktement te voegen, maar begrijpen niet, dat men thans nog ver der wil gaan. Deze en ook andere leden wijzen er op, dat de bibliothecaris, die wetenschap- delijk noderlegd is, 1600 tot 2000 verdient en de assistent of helper tot een maximum van 3000. Ged. Staten handhaven hun voorstel. Dit voorstel werd aangenomen zonder dis cussie of stemming. Tijdelijke korting op de wedden en loonen. Ged Staten stelden voor een tijdelijke korting voor den tijd van 3 jaar toe te passen op de jaarwedden van de vaste ambtenaren en wel op een jaar wedde van 2500 of min der 6 op een van meer dan 2500 doch niet meer dan 4000 6 van 2500 en 4 van het meerdere en voor hoogere wedden

Vlissingse Courant | 1933 | | pagina 1