500 300 25 DINSDAG 4 JULI EERSTE BLAD No. 155 71e Jaargang 1933 Uitgave: Firma F. VAK OE VELDE Ir., Walstras! 58-60, Vlissingen.Telef. 10. Postrekening 66287 Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke Feestdagen STADS- EN PROVINCIENIEUWS VLISSINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJSVoor Vlissingen en de gemeenten op Walcheren ƒ2.20 per 3 maanden. Franco door het geheele rijk 2.50. Voor België, Duitschland en Frankrijk 3.80. Voor de ove rige landen bij wekelijksche verzending 3.80, met Zondagsblad 4.75. Afzonderlijke nrs. 5 et ADVERTENTIEPRIJSVan 1—5 regels 1.25iedere regel meer 25 cent Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ctp. regel. Kleine advertenties van 1— 5 regels 50 ct. ledereregel meerl0ct(max. lOregels). Bij 3-maal plaatsing van 1—5regels tl.— .alles tegen vooruitbetaling. De abonné's in 't bezit eener Polis, zijn GRATIS verze kerd tegen ongelukken voor gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij dood door een ongeluk. gulden bij verlies van een hand, voet of oog. gulden bij verlies van een duim gulden bij verlies van een wijsvinger gulden bij verlies van eiken anderen vinger AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIGING „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS" Dit nummer bestaat uit 2 bladen Het Middenstandscongres. "Wij hebben dit jaar binnen onze veste een reeks congressen gehad als nog nimmer in één jaar is voorgekomen. Het laatste van deze groote congressen, dat van den Middenstandsbond, staat voor de deur. Hedenavond zullen de congressisten offi cieel door het gemeentebestuur worden ont vangen, waarna de algemeene vergadering aanvangt, welke morgenochtend wordt voort gezet. Op het congres zullen verschillende be langrijke onderwerpen worden behandeld, waarvoor zeker groote belangstelling zal be staan. Het is dan ook te verwachten dat een groot aantal congressisten naar hier zal komen om de belangrijke bondsdagen by te wonen. Hun aantal is zoo groot, dat alle ho tels geheel bezet zijn. Wij roepen den congressisten een hartelijk welkom toe in onze stad en hopen dat zij hier aangename en prettige dagen zullen doorbrengen en den zelfden goeden indruk van onze badplaats zullen medenemen, als de congressisten van de Vereeniging voor Vreemdelingenverkeer hebben gedaan. Deze waren allen enthousiast over hun verblijf in de Zeeuwsche Scheldestad. De verslagen in de groote pers hebben daarvan trouwens op ondubbelzinnige wijze getuigenis .afgelegd. Evenals het gemeentebestuur en ook wij den congressisten het welkom toeroepen, hopen wij dat de ingezetenen niet achter zullen blijven en eveneens blijk zullen geven dat zij de komst van tal van afgevaardigden van middenstandsvereenigingen uit het ge heele land op hoogen prijs stellen. Zij kunnen dit doen door van heden af tot en met Donderdag a.s. de nationale driekleur te ontplooien. Daarom de vlaggen uit Het bestuur van de vereeniging „Ge meenschappelijk Belang" verzoekt ons, ter voorkoming van misverstand, te willen me- dedeelen, dat de aan haar leden verstrekte coupons niet behoeven te worden afge stempeld. Gemeentelijke Arbeidsbeurs. Bij den gemeentelijken dienst der arbeids bemiddeling alhier staan.als werkzoekenden ingeschrevenl drukker, 1 behanger, 1 mastieker, 1 betonwerker, 1 uitvoerder, 24 grondwerkers, 3 loodgieters, 2 mandenma kers, 10 metselaars, 13 opperlieden, 4 schil ders, 4 stucadoors, 1 tegelvormer, 29 timmer lieden, 2 ververs, 2 vlechters, 1 wagenmaker, 3 waterbouwk.-opz., 1 teekenaar b/m werk- tuigk.- en bouwk., 1 machinaal houtbewer ker, 2 meubelmakers, 5 politoerders, 3 stof feerders, 1 wasschor, 3 schoenmakers, 592 metaalbewerkers, 2 bierbottelaars, 6 brood banketbakkers, 1 kok, 1 aide, 3 slagers, 1 tuinman, 8 magazijnbedienden, 1 slooper, 2 winkelbedienden, 1 besteller, 6 chauffeurs, 7 kellners, 2 loopjongens, 5 sleepers, 31 trans portarbeiders, 31 kantoorbedienden (w.o. 2 vrouwel.), 3 teekenaars, 1 ass.-tandarts, 2 werksters, 10 portiers, loopers enz., 48 va rensgezellen (w.o. stuurlui, machinisten, ma trozen, stokers enz.) en 99 losse arbeiders. Totaal 982 ingeschrevenen, waarvan 116 in do werkverschaffing. Vorige week 1013 per sonen. Alzoo een vermindering van 31 werk zoekenden. De Oranjetrein. Reclame is een eisch des tijds en is ook begrepen door de samenstellers van den Oranjetrein, die daarmede een machtige, inslaande reclame maken voor Nederlandsch fabricaat. Maar voor die reclame wordt weer reclame gemaakt door de de stad doorkrui sende locomotief, welke een Oranjewagen met zich voort. En deze reclame in het kwa draat wordt gevolgd door een in de derde macht, want, waar de Oranje-trein-locomo- tief de steden doorkruist, wordt des avonds een film gegeven. Zco was het gisterenavond ook hier en ondanks het feit, dat het om 10 uur, toen de film begon te draaien, nog lang niet donker was, heeft men op het witte doek heel duidelijke beelden te zien gekregen. En wat geprojecteerd werd, had het voordeel, dat de zuivere fabricage en de fabrieksterreinen niet bloot gegeven werden als fabriek en aldus een vrii droge en dorfe opsomming gaven :,n wat in Nederland ge fabriceerd werd, maar een smakelyko op- lening m den vorm van een verhaaltje, bv. van Torek's fabrieken, die ter illustratie een scène „de Zwarte bende" hebben opgesteld of de verzending van 10.000 Ho Ha beschui ten, die door de Liga beschuitfabrieken naar de in nood verkeerende Nobile-expeditie werden verzonden. Deze vertooning ving aan met een projectie van den trein, waarop volgde een bezoek aan den restaurantwagen van Heck in den trein zelf. Vervolgens wer den we meegevoerd naar buiten, waar kalk- salpeter uitgestrooid werd ter vruchtbaar- making van den bodem. We kregen een re clamebeeld der Velasques-sigaren, voor de teolin, die met den verfverstuiver Salux op doelmatige, handige manier gespoten wordt op de te behandelen voorwerpen. Dat schoe nen en kleeren (deze laatste van Peek en Cloppenburg) niet vergeten zijn, spreekt even van zelf, als dat men bij deze gelegenheid gebruik heeft gemaakt om dc verlaging der spoortarieven en de voordeden van verschil lende soorten biljetten naar voren te bren gen. Evenals in onze bioscopen werd een en ander begeleid door de reproductie door mid del van een luidspreker van passende mu ziek, wier gemakkelijk aanleeren van mu ziek door klavarskribo gedemonstreerd werd. Het behoeft niet nader vermeld te wor- aen, dat èn door het aanlokkelijk zomer- avondweer èn door deze gratis-filmvertoo- ning, tal van menschen naar de Markt wa ren gestroomd. De provinciale stoombootdienst VlissingenTer Neuzen. Naar aanleiding van het besluit van de Provinciale Staten van Zeeland genomen op 20 Juni, waarbij besloten is terug te komen op het in Januari genomen besluit tot op heffing van den Zondagdienst op de lijn VlissingenTer Neuzen van den provincialen stoombootdienst op de Westerschelde, is thans bepaald, dat van Zondag a.s. af twee booten in beide richtingen zullen varen. Vlissingsche Boulevardloop. Voor den op Zaterdag 15 Juli te houden Vlissingschen Boulevardloop hebben o.a. in geschreven W. Paul en S. Petit, leden van de Athletiek-vereeniging „AVON" te Heer len, die resp. 1 en 2 waren by het nummer 5000 meter hardloopen tijdens den Zondag te Den Haag gehouden Prins Hendrik-beker- wedstryden. Het nieuws van den dag In beeld. Foto's in onze Tijdinghal. Een zestal foto's van de aankomst en het vertrek van het Italiaansche luchteskader. De verongelukte Italiaansche vliegboot. Een serie opnamen van de studentenfeesten te Delft. Prinses Juliana op weg naar En geland, aan boord van de „Batavia". De feesten in het Stadium te Amsterdam, ter gelegenheid van het 50-jarig bestaan van de A.N.W.B., enz. Scheepvaartbericliten. Heden is alhier op de haven gekomen het Noorsche stoomschip „Skoftos" van Onega met een lading hout voor Middelburg. MIDDELBURG. Vereeniging „Uit het VolkVoor het Volk". In de algemeene vergadering van de ver eeniging „Uit het Volk—Voor het Volk" te Middelburg werd medegedeeld dat druk ge werkt wordt aan de voorbereiding van de viering van het 50-jarig gestaan van de Volkszangschool. De directeur heeft een revue ontworpen, waarin de daden van Uit het Volk—Voor het Volk gedurende zijn be staan door de school zullen worden ten too- neele gebracht, wat zal geschieden in sprookjesvorm. Het aantal leerlingen der school bedroeg tij den aanvang van den cursus 85 meisjes en 37 jongens, by het einde 93 en 34, een vermeerdering in totaal van 5 leerlingen. Tot bestuursleden werd herkozen de heer J. A. Tavenier en gekozen de heeren P. Lu- teijn en F. B. den Boer. In de vacature van secretaris ontstaan door het bedanken van den heer Tavenier werd voorzien door de benoeming van den heer P. Luteijn. KOUDEKERKE. Loop der bevolking van 16 t/m 30 Juni 1933. Ingekomen: Mej. C. van der Heij den, B 326, uit Vlissingen J. M. van He- mert en gezin, E 78, uit Den HelderC. Baan en gezin, B 242 S., uit Vlissingen S. P. Willems en gezin, d 67, uit Middelburg; mej. M. J. Zandee, d 49, uit Aardenburgmej. P. Provoost, E 45, uit MiddelburgJ, Si- monse en gezin, B 205, uit Vlissingen. Vertrokken: R. N. G. Galle en cezin, E 200, naar 's-Gravenhage OOST- EN WEST-SOUBURG. Gevonden voorwerpen. Muts bij wed. Kasteleijn, Nieuwe Vlissing- scheweg C 129 portemonnaie met inhoud bij Jacobs, Steenenpad A 78 portemonnaie met inhoud op het gemeentehuishangslot met ketting, bij D 57. GOES. Een proeftocht door Zuid-Beveland. Wij hadden dezer dagen het voorrecht op aanstichting der V.V.V. te Goes een officiee- len proeftocht door Zuid-Beveland mede te maken, daartoe welwillend uitgenoodigd door den heer Van Fraassen, autotoerondernemer te Goes. De bedoeling is om dezen tocht eiken Dinsdagmiddag om 2 uur van de Markt te Goes te laten vertrekken om meer bekend heid te geven aan het vele schoons van Zuid- Beveland en de intensieve fruit- en tuin- bouwcultuur en last not least wat er in Ierseke te koop is. De tocht werd dan ook ditmaal niet alleen vergezeld door de gemeenteautoriteiten, da gelij ksch bestuur der Vereeniging voor Vreemdelingenverkeer, hoteleigenaars en de pers ter plaatse, maar ook door den heer Blok, tuinbouwleeraar te Kloetinge, wiens aangename aanwezigheid zeer bijdroeg tot een alleszins leerzame kennismaking o.a. met het op groote schaal en modern ingerichte bedrijf van den echten vooruitstrevenden Zuid-Bevelandschen boer, Pier van 't West- ende, die zich onder meer speciaal toegelegd heeft op de druivenkweekerij, onder de ge meente 's-Heer Arendskerke. De tocht voerde verder over veelal nog onbekende plekjes langs schoon© weelen en via Heinkenszand, Driewegen, Ovezande naar Biezelinge, waar •in den zgn. „smokkelhoek" bij een mooien kersenboomgaard werd uitstapt en ieder zooveel kersen kon eten, als men wilde, onder begeleiding van de traditioneele Zeeuwsche kersenboomgaard-muziek, waarin de boven toon gevoerd werd door klappers, carbidbus- schoten en gerammel met blikken bussen door verschillende touwen vanuit het midden van den boomgaard bediend door de zgn. „keezenwachters". In Biezelinge konden wij nog vluchtig waarnemen, dat dit een flinke haven heeft gehad gedurende een bloeienden Antwerpschen lakenhandel, terwijl thans slechts op verren afstand de groote scheep vaart van heden door het Middengat in de Schelde passeert. Van Biezelinge leidde de tocht verder via het Zeeuwsche Pizza, Schore waar de kerktoren overhelt als een houtboot die slagzij heeft. Door de drukke scheepvaart via het kanaal door Zuid-Beveland moesten wy als gebruikelijk aan de Schorensche brug wachten, hetgeen op zichzelf interessant blijft met het diepliggende kanaalpeil en de gelegenheid biedt tot een echt Zeeuwsch pa norama van den hoogen kanaaldyk af. De Zuid-Bevelandsche boer heeft van de vroeg ste tijden de zee bevochten, moet niets meer van de zee hebben en laat de scheepvaart voor wat ze is. De scheepvaart zelf heeft daar blijkbaar geen genoegen mee genomen en dringt zich jaarlijks in duizendtal vaar tuigen van allerlei slag in een rechte lijn dwars door de vruchtbare landouwen, slechts door de sluizen en de spoorbrug daarin even door de landslieden vertraagd met haar lan ge iyn van sleepen tusschen Antwerpen, Rot terdam en den Rijn, enz. In Ierseke werden wij gedurende een ver- poozing bij het café-restaurant Nolet toege sproken door den heer Ballegoyen de Jong, voorzitter der V.V.V. te Goes om het doel van den tocht uiteen te zetten en hulde aan den ondernemer te brengen, terwijl wij door bur gemeester Gunning verwelkomd werden on der het genot van een geurige kop thee, even smakelijk als de reeds overal in den lande bekend geworden kreeftenlunch van moeder Nolet. Wij maakten er verder nog kennis met den heer Bom, die zoo welwillend de gele genheid voor vreemdelingen openstelt om met zijn schipper te gaan varen tegen ge ringe vergoeding, welke den schipper ten goede komt voor de moeite, terwyl hij ook aanbood om gratis mee te varen op zyn toch ten in het oesterbedrijf op de Oosterschelde, tot zelfs onder de kust van Westerschouwen, met eventueele gelegenheid om het vogel leven op de kust waar te nemen. Ditmaal hadden wij daar echter geen tijd voor en om ongeveer vyf uur vertrokken wij wederom naar Goes via Kapelle ai Kloetinge en merk ten op, dat er verschillende aardige gelegen heden bestaan tot het steeds meer populair wordende kersen eten op den boomgaard. Er waren verschillende opschriften cp een ruw houten bord geschilderd zooals „kersen te koop lekker'' en dan dikwijls met een omge draaide ietter s, terwyl te Kloetinge in een lommerrijken kersenboomgaard aan iederen auto, welke niet de letter K op het nummer bord heelt uit een stapeltje Zeeuwsche lite ratuur gratis van propagandamateriaal wordt voorzien by aankoop van kersen. Alles verliep dank zij de onderlinge pret tige samenwerking in Goes en omgeving schitterend en. niet het minst denken wij daarbij aan de Goesche autoriteiten en verkeersmenschen, waarvan het onnoodig is de persoonlijkheden te noemen. Voor een zeer laag tarief 1.50 per persoon) onaf hankelijk van het aantal deelnemers zal de ondernemer, die allen lof verdient voor zijn werkelijken ondernemingsgeest de toch met den nieuwsten van ruime zitplaatsen voor- zienen tceringwagen voortaan gedurende het zomerseizoen eiken Dinsdagmiddag maken. ZIERIKZEE. Opening jeugdherberg. Zaterdag is te Schuddebeurs bij Zierikzee de jeugdherberg „Weelzicht" geopend. Er wa ren hierbij verschillende autoriteiten tegen woordig. De opening geschiedde door dr. Schultz, directeur der R.H.B.S. te Zierikzee. Nadat hy de jeugdherberg geopend had verklaard werd het woord gevoerd door ver schillende andere personen, w.o. de burge meester van Zierikzee, de heer Bannink. In de jeugdherberg is plaats voor 50 trek kers en treksters, terwyl er bovendien nog 20 noodslaapplaatsen zijn. RENESSE. Aangehouden. Door de politie te Renesse is aangehouden en ter beschikking van de justitie te Mid delburg gesteld zekere v. d. M., aldaar woon achtig, als verdacht van het plegen, van niet aderte noemen handelingen met een min derjarig meisje. CLINGE. Diefstal. In den nacht van Donderdag op Vrijdag jl. werd uit een weide, liggende in de ge meente Clinge, België, ten nadeele van een aldaar woonachtigen landbouwer een paard gestolen. Opsporing van den dader alsmede van het paard werd verzocht. Maandag jl. werd door de marechaussee te Breskens in die gemeente een persoon aangehouden, die een paard met zich voerde en welk paard voldeed aan het opgegeven signalement. De man daarover gehoord ontkende aanvanke lijk het paard gestolen te hebben, doch toen de eigenaar kwam opdagen, die het paard als zyn eigendom herkende, bekende de man, zekere M., wonende te Breda, het paard uit de weide te hebben weggehaald. M. is ter beschikking van de justitie te Middelburg gesteld. RECHTSZAKEN Rechtbank te Middelburg. Door de rechtbank te Middelburg werden heden de navolgende uitspraken gedaan DiefstalA. B., 21 jaar, zonder beroep, wo nende te Vlissingen, thans in voorarrest, 4 maanden gevangenisstraf met aftrek voorar rest. DiefstalJ. M. G., 17 jaar, parlevinker te Hansweert, dagvaarding nietig verklaard. J. W., 24 jaar, koopman te Hansweert 20 boete subs. 10 dagen hechtenis. OplichtingA. v. d. M., 28 jaar, landbou wersknecht te Wissekerke, 3 weken gevange nisstraf voorwaardelijk. Overtreding crisis-zuivelwetA. L., 66 jaar, landbouwer te Zoutelande, Bevestiging von nis waarvan hooger betroep met uitzondering straf 0.50 boete subs. 1 dag hechtenis. P. de N„ 45 jaar, landbouwer te Arnemui- den. Bevestiging vonnis waarvan hooger be roep met uitzondering straf 0.50 boete subs. 1 dag hechtenis. Overtreding crisis-varkenswetB. G., 56 jaar, wonende te Eede. Vernietiging vonnis waarvan, hooger beroep 10 boete subs. 5 dagen hechtenis. Wederspannigheid en belemmering ambts handeling P. S., 47 jaar, huisvr. A. R. te St. Jansteen 20 boete subs. 10 dagen hech tenis. Overtreding orisis-zuivelwetJ. M. F., 50 jaar, koopman en slager te Oost- en West- Souburg. Bevestiging van het vonnis waarvan hooger beroep 25 boete subs. 10 dagen hechtenis met verbeurdverklaring van de in- beslag genomen hoeveelheden reuzel. Oplichting J. M. F., 50 jaar, koopman te Oost- en West-Souburg. Vrijspraak. Overtreding motor- en rij wiel wetC. W 23 jaar, veehandelaar te St. Laurens. Be vestiging van het vonnis waarvan hooger be roep, 26 boete subs. 25 dagen hechtenis met ontzegging van de bevoegdheid om motor rijtuigen te besturen voor den tijd van 6 maanden. Overtreding motor, en rijwielwetO. W., 23 jaar, veehandelaar te St. Laurens. Beves tiging vonnis appel 10 boete subs. 10 dagen hectenis. Overtreding jachtwetA. N. K., 23 jaar, landbouwersknecht te 's-Heerenhoek. Beves tiging van het vonnis van den kantonrechter 25 boete subs. 10 dagen hechtenis, en ver beurdverklaring van het niet in beslag geno men geweer f 10 boete subs. 5 dagen hech tenis. Openbare dronkenschap gepleegd bij her haling L. V., 64 jaai, werkman te Goes, Be vestiging van het vonnis waarvan hooger be roep, 21 d'agen hechtenis en 1 jaar opzending rij kswerkinrichting. Overtreding motor- en rijwielwetP. K., 33 jaar, chauffeur te Zevenbergen, bevesti ging vonnis waarvan hooger beroep 20 boete cubs. 10 dagen hechtenis. J. P. C., 44 jaar, verzekeringsinspecteur te Oostburg. Bevestiging vonnis waarvan hooger beroep 10 boete subs. 10 dagen hechtenis. E. J. C. v. B., 63 jaar, chirurg te Ter Neu zen. Bevestiging van het vonnis waarvan hooger beroep. Vrijspraak. Overtreding crisis-zuivelwetP. J. P., 49 jaar, landbouwer te Hontenisse. Bekrachti ging van het vonnis waartegen verzet, 2 maal 10 boete subs. 2 maal 5 dagen hechtenis. Beleediging van een kapelaan. Het gerechtshof te Amsterdam heeft irt hooger beroep bevestigd het vonnis der rechtbank te Amsterdam, waarbij de colpor- trice van anti-katholieke lectuur J. B. T veroordeeld was tot 6 weken gevangenisstraf wegens beleediging van een kapelaan op den Nieuwendijk te Amsterdam. De procureur- generaal had drie maanden gevangenisstraf geëischt. Meineed. Vijf bakkersgezellen, die by de behandeling voor het kantongerecht te Amsterdam van een zaak tegen hun patroon, die beschuldigd werd van overtreding der Arbeidswet, opzet telijk in strijd met de waarheid onder eede verklaringen ten gunste van dezen patroon hadden afgelegd - uit angst om anders ont slagen te worden, naar zij later verklaarden zyn door het gerechtshof te Amsterdam wegens meineed veroordeeld allen tot twee maanden voorwaardelijke gevangenisstraf, met een proeftijd van drie jaren Het Hof bevestigde hiermede het vonnis van de rechtbank aldaar, behalve ten aanzien van de straf, aangezien de rechtbank elk der gezellen twee maanden onvoorwaardelijke gevangenisstraf had opgelegd. Ook de procu reur-generaal had twee maanden onvoor waardelijk gevorderd. Anonieme briefschrijver veroordeeld. In een zaak, welke Vrouwe Justitia drie en een half jaar heeft bezig gehouden, heeft het gerechtshof te Amsterdam arrest gewezen. Het betreft hier een Haagschen kantoorbe diende, die er van beschuldigd werd, dat hij de schrijver is van 'n aantal anonieme brief kaarten, die in 1929 door verschillende perso nen in Den Haag werden ontvangen en waar op hun., vaak in allerminst fraaie termen, beleedigingen werden toegedicht, terwyl deze menschen bovendien min of meer tot razernij werden gebracht doordat de anonymus tele fonisch verschillende bestellingen deed ten name van zijn slachtoffers, met het gevolg dat deze verschillende artikelen thuisbezorgd kregen, die zij niet hadden besteld en dus ook niet wilden betalen. Het onderzoek naar deze feiten had tot ge volg, dat tegen genoemden kantoorbediende een vervolging werd ingesteld de rechtbank te 's-Gravenhage sprak hem echter vrij, doch het Haagsche Gerechtshof veroordeelde hem. in hooger beroep tot een maand gevangenis straf. De Hooge Raad verwees vervolgens de zaak naar het Gerechtshof te Amsterdam, dat begin 1932 met de behandeling begon, welke via eenige interlocutoire arresten ten slotte gisteren tot een definitief arrest heeft geleid, waarbij de kantoorbediende, met ver nietiging van het vonnis der rechtbank, we gens eenvoudige beleediging werd veroor deeld tot veertien dagen gevangenisstraf. MARINE EN LEGER De officier van den marinestoomvaart dienst 2e klasse L. J. Keuken is overgeplaatst van Hr. MS. torpedoboot „Z 1" naar Hr. Ms. pantserschip „Jacob van Heemskerck" te Nieuwediep, By Kon. besluit is wegens verandering in de inric, 'log van het dienstvak eervol ont slagen G. Duinker, werkmeester bij de Rijks werf te Willemsoord. Procces over „De Zeven Provinciën", In totaal zijn thans 182 man naar den Zeekrijgsraad verwezen als gevolg van het gebeurde op „De Zeven Provinciën", daar

Vlissingse Courant | 1933 | | pagina 1