MAANDAG 150 01 EERSTE BLAD No. 154 71e Jaargang 1933 Uitgave: firma F. VAK DE VELDE Jr., Walstraat 58-60, Vlissingen. Telef. 10. Postrekening 66287 3 JULI Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke Feestdagen STADS- EN PROVINCIENIEUWS VLISSINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJSVoor Vlissingenende gemeenten op Walcheren ƒ2.20 per3 maanden. Franco door het geheele rijk 2.50. Voor België, Duitschland en Frankrijk 3.80. Voor de ove rige landen bij wekelijksche verzending 3.80, met Zondagsblad 4.75. Afzonderlijke nrs. 5 ct ADVERTENTIEPRIJSVan 1—5 regels 1.25iedere regel meer 25 cent. Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ct p. regel. Kleine advertenties van 1—5 regels 50 ct Iedere regel meer 10 ct. (max. 10 regels). Bij 3-maal plaatsing van 1—öregels fl..alles tegen vooruitbetaling. De abonné's in 't bezit eener A tf* gulden bij levens- gulden bij dood A jffc gulden bij verlies 4 Polis, zijn GRATIS verze- ||||||l lange ongeschikt- door ■€||i| vaneen kerd-'tegen ongelukken voorheid tot werken. (JU een ongeluk. O tU W hand, voet of oog. J gulden bij verlies A van een duim jL "fc gulden bij verlies O f* van een h J wijsvinger gulden bij verlies van eiken anderen vinger AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIGING „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS" Dit nummer bestaat uit 2 bladen HET MIDDENSTANDSCONGRES. Congres van den Ncderlandschen Middenstandsbond. In hefc Algemeen Weekblad „de Midden standsbond" komt het volgende welkomst woord voor van den burgemeester van Vlissingen Een welkomstwoord voor de Algemeene vergadering en het congres van den Konink lijken Nederlandschen Middenstandsbond te Vlissingen aan alle deelnemers Het was een bewijs van durf en onderne mingslust van de Vlissingsche Midden- Etandsvereeniging „Gemeenschappelijk Be lang" om in deze moeilijke en ongunstige tijdsomstandigheden den Middenstandsbond naar Vlissingen uit te noodigen. Ik weet, dat onze plaatselijke afdeeling van uw Bond maandenlang alles zoo goed mogelijk heeft helpen voorbereiden, om uw congres te doen slagen. Ik hoop, dat het voorbereidende werk van uw algemeen en van uw plaatselijk bestuur welverdiende goede resultaten rpoge opleveren en dat naast veel vruchtbaar werk in uwe vergade- ding en op uw congres, de congressisten in de meest aangename stemming gezamenlijk eenige zeer geslaagde feestdagen zullen mo gen doorbrengen op ons onvolprezen mooie eiland Walcheren, dat zijn schoonston tooi juist in deze maanden draagt. Op naar Vlissingen. Onder bovenstaand opschrift heeft de heer L. J. M. Quasters, voorzitter van „Gemeen schappelijk Belang" het volgende geschre ven Nu de tijd nadert, dat alle midden- etanders zich zullen opmaken om tegen woordig te zijn bij de belangrijke besprekin gen over de moeilijkheden, die onzen stand steeds in den weg staan, hopen wij, dat er niet velen zullen zijn, die nalaten het con gres in Vlissingen bij te wonen. Zij, die by de réunie in het Hotel „Noord- eeeboulevard" tegenwoordig zullen zijn, be hoeven het oog slechts even te wenden, om na een aanblik van de stad. Vlissingen het heerlijke schouwspel, dat de Schelde U biedt, gade te slaan. Men ziet dan eveneens het standbeeld van den grooten zeeheld Mi- chiel Adriaansz. de Ruyter. Als U over den mooien Noordzeeboulevard wandelt, zult U de schepen zoo dicht langs de kust zien, dat zelfs menschen duidelijk zijn te onderscheiden. „Voorwaar", zult U zeggen, „een schouwspel, dat men nergens anders waarneemt". Onze wensch is dan ook, dat de zon er toe bijdragen moge om deze dagen voor de con gressisten onvergetelijk te maken. Wij bevelen U aan, 's morgens heel vroeg een wandeling over de dan nog verlaten boulevards te maken, zoodat ge geheel op gemonterd in de congreszaal verschijnt om aan de besprekingen en beraadslagingen met frisschen moed deel te nemen. Indien de voorteekenen ons niet bedrie gen, hopen wij naast werkgelegenheid ten dienste van ons allen, den bezoekers ook op bescheiden manier amusmeent te bezorgen, zoodat de eerste dag al besloten wordt met een gezellig samenzijn, aangeboden door de cUrectie van hotel „Britannia". Men kan dan reeds met den veerenden dansvloer kennis maken. Den tweeden dag bieden wij een „Zeeuw- sehe avond" aan, waarbij men kennis kan maken met ongevêer 40 Zeeuwsche schoo- r.en, die een uitstekend zangkoor vormen, onder leiding van den heer De Rooy, terwijl dc verdere avond gevuld zal worden door de dames gymnastiek vereeniging „Lichaams- Ontwikkeling" onder leiding van den heer Van der Steen. Den derden dag zal er een boottocht langs de Walchersche kust tot Wc-stkapelle met den grooten zeedyk en terug ook langs de v,icf geiioudea worden Het is te hopen, dat, wanneer men na de zen tocht aan wal stapt, om weer spoedig aan zyn dagelijksche werkzaamheden te gaan, het zal zijn met het vaste plan om zijn vacantie voortaan in Vlissingen door te brengen. ln tiet mnunier komen tea ssri* mooie foto's voor, o.a. op de achterpagina een schitterende kiek op strand en boule vard met het hotel „Britannia". Verder een foto van het bestuur van de vereeniging „Gemeenschappelijk Belang" al hier' en de portretten van de heeren W. Lubberink, mr. dr. H. J. D. van Lier en S. Roselaar, die op het Middenstar^°':n",arre5 zZru, Pvae-adviseurs zullen optreden, Scheldebeker-zwemwedstrijd. Als alles zoo loopt bij den wedstrijd als de inschrijvingen, dan wordt het in alle deelen een geweldig succes. Het aantal deelnemers (deelneemsters) is thans gestegen tot 33. In verband met het gunstige weer en verdere omstandigheden werd de aanmeldingstermijn verlengd, doch nu is de gezette tijd verstreken. Van de V.Z. C. gaven zich nog op mej. M. van den Heuvel en de heer- J. Risseeuw, van de V.R.B. de heer De Buck. Doch het prachtigste resultaat boekten de organisatoren met de toezegging uit Enge land, dat twee bekende afstandzwemmers uit Londen overkomen, nl. de heeren F. G. M. Milton (die zich momenteel traint voor een Kanaaltocht) en G. H. Temme. Met een klein fortuintje wordt, gezien de Leloften uit België en Albion, de Scheldebe ker-zwemwedstrijd 1933 dus internationaal, hetgeen voor den kamp, de sport en het be lang van onze stad een feit van zeer groote waarde genoemd moet worden. Daarom „Hulde" en „Hoera Concert „Ons Genoegen". Willem III. Waar ook wij reeds eenige malen de aan dacht hebben gevestigd op de ongunstige gelegenheid, waar thans de Zondagochtend concerten gegeven moeten worden, ligt het voor de hand, dat het ingezonden schrijven van een muziekvriend, opgenomen in ons blad van Dinsdag jl., ons uit het hart ge grepen is. Al was gisteren de belangstelling ook iets ruimer dan gewoonlijk, dit neemt niet weg, dat wij by onze eenmaal gelan ceerde meening blijven persisteeren, ter wil le van de muziek, de executanten en de luisteraars. Laten we hopen, dat ons ver langen niet tot de vrome wenschen behoort, doch naast andere urgente zaken we denken daarbij bijv. aan kleedgelegenheden en toiletten op het sportterrein aan den Kapoentjesweg, perfectioneering der bou levards binnen afzienbaren tijd in vervul ling moge gaan. Onder leiding van haar directeur, den heer C. G. Govaarts, heeft de harmonie zich or loffelijke wijze van de vertolking van het programma gekweten. Na het openings koraal Psalm 19 „Het ruime hemelrond ver telt, met blijden mond, Gods eer en heer lijkheid", trof ons de voordracht van Wacht- mann's „Morgenzang". Bekende klanken bracht natuurlijk het immer-schoone „Ave Maria" van BachGounod, evenals het lie felijke „Song of the Dawn" (het gepubli ceerde program vermeldde abusief „down") van Clarfield. De solo-piston liet zich in dit laatste weer van zyn beste zijde kennen, zoo ook in de rêverie van Curschmann „Am Rose", waarin tevens het echo-effect mooi tot uiting kwam. Wijders hoorden we stem mingsvolle overpeinzingsmuziek in Furgest's andante religioso „Recueillcment", een met devotie geblazen „Ave Cerum" van Gilson, terwijl een fantasie over Christelijke liede ren, gearrangeerd door den directeur, dit concert van gewijde muziek besloot. O. Grand Hotel Britannia. Tom van der Stap. Welke band komt er dezen zomer in Bri tannia Dit is een vraag, welke men dikwerf hoort, wanneer het winterseizoen nog in vol len gang is. Het is specir.al voor de Vlissing sche jeunesse dorée gewoonweg une question brülante, waarop zij liefst zoo vroeg mogelijk een pertinent antwoord verneemt, omdat zij zich voor dit gedee1fe van haar zomerge- neugten alsdan gewaarborgd weet. Immers ieder zomerseizoen zorgden de leidende or ganen van ons Kurhaus voor een orkest over eenkomstig de standing van dit luxueuse, internationale brandpunt van verkeer, be schaving en amusement. En ook dit jaar zal het decorum ontegenzeggelijk bewaard wor den, da ai* Tom van der Stap met een elf man band een geperfectionneerde trans formatie van het hier -velbekende ensemble John van Briick onder den naam „Crazy Tom and his Collegians" sedert Zaterdag avond bezit van de ontspanningszaal met aanhoorigheden heeft gmomen. Inderdaadin bezit genomen. Want hefc klankenvolume van dit dansorkest was reeds den eersten avond schitterend afgewogen naar de ruimte, waarin het zich verbreiden moest, 't Klonk hoogst fijn, beschaafd en oer- ""V:? ?L Wel bewijs, dat Tom van der Stap een band-leader van exi/ra-klasse ic. Doch niet alleen de kurzaal, ook de harten en beenen van de vele by de première aanwe zigen hebben Crazy Tom en zijn vroolijke „studenten" stormenderhand veroverd. Wij hebben slechts zelden een openingsavond be leefd, waar hefc stemmingspeil culmineerde, pat gebeulde gemeenlijk pas na eenige we ken. Hier wils liet contact wetlerkeeiig en wederkeerend bijna van stonden aan, en in gestagen climax zijn da isorkest en publiek dan ook in broederlijke eensgezindheid naar het hoogtepunt gegaan. Een feit, dat voor de komende avonden, veel, ja heel veel beloften inhoudt. „Crazy Tom and his Collegians" spelen jazz in Engelsehen stijl. Liefhebbers van „hot" kunnen hun hart ophalen. Door middel van kleinere bezetting wordt den musici ge legenheid gegeven om zich even te verpoo- zen, zoodat het repertoire, waarin de vroo lijke noot geenszins ontbreekt, non-stop wordt vertolkt. In zoö'n klein ensemble be luisterden we een voortreffelijk violist. Alle musici zijn meesters op hun instrumenten, doch op hem moeten we toch even rele- veeren, evenals den hoboïst, die in „Some thing about the soldiers" uitmuntend een bagpipe (doedelzak) imiteerde. Ongetwijfeld zullen re in deze zomermaan den nog wel eens gelegenheid hebben iets over de prestaties van „Crazy Tom and his Collegians" te schrijven. Onze indruk is, dat zij in geen geval onder doen voor de Engel- sche dansorkesten, welke voor den microfoon komen. Zij zijn zeer zeker de clou van de Nederlandsche ensembles, zoodat Britannia's directie, die steeds alles in bet werk stelt om een seizoen een glansrijk verloop te laten hebben, ook op dit gebied daarvan bij voor baat verzekerd kan :ijn. De inspecteur van de S. M. „Zeeland", de'heer J. G. W. van Rheenen, deed niet alleen een excellente keus, maar hy bezorgde ons bovendien.. Nederlandsch Fabrikaat. O. Met de feestvereeniging 't Eiland op stap. Woensdag jl. smaakten de leden en hunne kinderen van bovengenoemde vereeniging het genot van een uitstapje naar de bosschen van Breda. De reis er naar toe bracht een en al bewondering voor het natuurschoon. Wij zagen volgeladen appel- en perenboomen, kersenboomgaards, aalbessen, enz. Bij Breda werden wy opgewacht en ver welkomd door den ..eer Brocks, die geheel belangeloos onze vereeniging, welke uit ruim 170 personen bestond, buitenom Breda naar de bosschen geleidde. Wy hebben ongeveer twee uur in de bosschen geloopen en met volle teugen genoten van het schoone dat de natuur daar biedt. Om ongeveer 4 uur werd weer in de auto's gestapt en naar Breda gereden en werd onze gids hartelijk dank gebracht voor de wijze waarop hij ons had rondgeleid. De terugtocht verliep even gezellig als de heenreis. Te Goes werd nog even halt ge houden en op de Groote Markt aldaar werd nog even een bal champêtre gegeven. Daarna werd huiswaarts gereden en bij aankomst op het Eiland werden de Roode Kruis-zusters hartelijk bedankt voor haar belangelooze diensten. De voorzitter van de Eiland-vereeniging, te vens hoofdleider, de heer F. Gazan, dankte zyn medegeleiders voor de wijze waarop zij er toe hebben medegewerkt om dezen dag in alle opzichten zeer goed te doen slagen. Om half acht des morgens vertrokken, was de tocht des avonds 12 uur geëindigd en de 170 deelnemers zullen zeker allen met groot genoegen aan den genotvollen dag terug denken. De Oranjetreïn. De Oranjetrein komt Woensdag a.s., des morgens 8.18 hier aan. Hij wordt geplaatst op hot station. De ingang voor het publiek is aan den Prins Hendrikweg bij den zij-ingang van het perron. De trein wordt ter bezichtiging van het publiek gesteld van des morgens half tien tot des avonds 10 uur. Hedenmorgen is de reclame-auto voor den Oranjetrein door de stad gereden. Deze auto bestaat uit een locomotief en een goederen wagen. In dezen auto worden gramofooncon- certen gegeven, die door een luidspreker wor den versterkt. Hedenavond wordt op de Groote Markt een openluchtfilmvertooning gegeven met films over den tentoonstellingstrein en van ver schillende standhouders. Hotel Oosterhuls. De zomerconcerten in het Hotel Ooster huis zullen morgen een aanvang nemen. De concerten worden voorloopig iederen Dins dag, Woensdag en Vrijdag gegeven, door het Vlissingsche trio, bestaande uit de dames Brand—Bekker, vioolVan Dierendonck— Moleman, viool en den heer A. B. J. Vleu gels, cello. Eer <\*soheid. Zaterdag Jl. was de dag de rijks werkman F. Kolijn, in dienst bij de tweede schoolcompganie van het regiment kusfc-ar- tilierie, op eigen verzoek, mede om gezond- heidshedenen, op wachtgeld werd gesteld. Op 'fc compagnies-bureau ontboden, waar- bi) tegenwoordig waren de overige rijkswerk- iieden en buieaupersoneel, werd Kolijn doo; den commandant, den kapitein mr. P. M. W. J van der Slikke, hartelijk toegesproken, hem roemende voor zijn trouw, toewijding en hulpvaardigheid en wenschte den schei dende nog vele jaren een welverdiende rust toe. In welgekozen woorden bracht Kolijn den commandant dank voor de hartelijke woorden e i goede wenschen, alsmede voor de steeds ondervonden medewerking. Hierna werd door., de onderofficieren af scheid genomen, waarbij de serg.-majoor administrateur K. M. Polderman, namens de onderofficieren den scheidende toesprak, hem hartelijk dank zeggende voor de wijze waarop Kolijn steeds zijn functie bij de compagnie verrichtte, alsmede voor de on dervonden vriendschap en hulpvaardigheid en bood tenslotte den scheidende een stof felijk blyk van waardeering aan. Ook hiervoor dankte Kolijn met woorden die getuigden van vriendschap en waardee ring. De rijkswerklieden namen eveneens af scheid van hun collega onder aanbieding van een stoffelijk aandenken, waarvoor Kolijn zeer gevoelig was en hartelijk dank bracht. Vermeld dient nog te worden, dat de heer Koiijn, zij het ook met een korte onderbre king, 46 jaar, resp. als militair en rijkswerk man in het leger werkzaam was, waarvan het overgroote deel bij de compagnie welke hij thans heeft verlaten. Concert in het Bellamypark. Morgenavond geeft de harmonie „Sfc. Cae- cilia", directeur de heer Andrié J. Geijsen, een concert in hefc Bellamypark, aanvang 8 uur. Programma: 1. „Grande Farandole Militaire", J. B. Minne 2. „La Sorciere", ouverture, Dupavillon 3. „Santiago", valse Espagnole, A. Corbin 4. „Petit Caprice Rustique", Jean Preckher 5. „Homme Contre homme", redoublé, J. Knegtel Pauze. 6. „Monte Carlo", marche militaire, K. Kaps 7. „Ie Blanc Bocher", ouverture, A. Adrien Pellegrin 8. „Sous les Cytises", Fantaisie, Z. Bajus 9. „Het Landjuweel", fantaisie, L. Ellegiers 10. Finale. P. T. en T. Van Roosendaal is naar het spoorwegpost kantoor no. 2 te Vlissingen verplaatst de con ducteur der brievenmalen J. W. Smidt. Een ernstig ongeluk. Hedenmorgen heeft op het eindpunt van de electrische tram bij het strand een ern stig ongeluk plaats gehad. Een ongeveer 10- jarige jongen is geklommen op een daar staanden tramwagen. De jongen is van het dak van dezen wagen gevallen en bekwam daardoor een hersenschudding» met het noodlottig gevolg dat hij onmiddellijk dood was. Het lijk van den jongen werd overge bracht naar het ziekenhuis „Bethesda", Vechtpartij. In der. nacht van Zaterdag op Zondag ont- end in een café op het eiland alhier een twist tv t'XcH iifeunen, die -m? hddk liep, dat zijhsfadgorwen werden en de per sonen door den caféhouder uit r;n iafê wer den verwijderd. Zij besloten de vechtpartij op straat voort te zetten en omdat zij meenden, dat het passé erend publiek tusschenbeide zou komen, i besloten zij op den dijk, langs de Dijkstraat gelegen, den kamp voort te zetten, om uit te maken wie de sterkste was. Hefc duurde niet lang of een hunner werd zoodanig toe getakeld, dat politie-assistentie moest worden ingeroepen, daar een der vechtersbazen be wusteloos aan den dijk werd gevonden. De politie-arts dr. Grippeling, verleende geneeskundige hulp. Nadat de bewustelooze man was bijgebracht is hij overgebracht naar hefc St. Joseph ziekenhuis, alwaar door dr. Grippeling zijn wonden zijn gehecht. Verkeersongevallen. Gisterenmiddag reed een nieisje op den Prins Hendrikweg en kwam met haar rijwiel tusschen de aldaar liggende spoorrails, waar door zij viel. Een juist passeerende vracht auto, die niet tijdig meer kon remmen, reed over de fiets, waardoor deze geheel werd ver nield. Het meisje bekwam gelukkig slechts eenige ontvellingen en een verstuikten voet. Het meisje is later met haar zuster, die bij haar was, naar haar woonplaats vertrokken. Ook op het Bet je Wolff plein kwam een jon gen van zijn fiets te vallen, doordat hij in de tramrails reed. Deze jongen liep slechts een lichte verwonding op. Branden. Zaterdagmiddag werd door een politie-be- ambte een kleine and gebluscht op de vuilnisbelt op den Wes>-:"oub irgschen weg, terwijl Zondagmiddag de politie werd gealar meerd dat er brand was in de buurt van het nieuwe gebouw van „de Broederband". Bij onderzoek der politie bleek het vuur te woe den in een hoop vuil, dat door jongens in brand was gestoken. Het vuur was door voor bijgangers gebluscht. Nog steeds is „het vuurtje stoken" door jongens een liefhebberij, waarvan het ge vaarlijke vooral bij droog weer, niet wordt ingezien. De aandacht van ouders voor dit „gevaar lijk spelletje" wordt nogmaals gevraagd. BIGGEKERKE. Loop der bevolking. Ingekomen: M. van den Bergen, van Vlissingen W. Francke, van Zoutelan- de M. Schreijenberg, van St. Laurens C. Bimmel van Domburg. Vertrokken: P. Cijvat, naar Zoute- lande J. Geldof, naar ZoutelandeE. P. Geschiere, naar Zoutelande. BRESKENS. De zwemdemonstraties. Reeds meermalen vestigden wij in dit blad de aandacht op de Breskensche Zwemver- eeniging „Scheldestroo.n", die zich steeds en met zulk goed resultaat beijver; om de goede en gezonde zwemsport te prop ageer energie pakte zij steeds haar vrijwillig op de schouders gelegde taak aan. En het succes blijft niet uit. In het eene jaar, dat de ver eeniging bestaat, zag zij haar ledental aan merkelijk vermeerderen, ook velen van bui ten deze gemeente komen thans geregeld al hier zwemles nemen, die ciou- een gediplo meerde instructrice gegeven wordt. Zondag 2 Juli is "oor deze jonge vereeni ging wel een heel bijzone ere dag geweest. Na lange voorbereidingen it het de vereeniging nl. mogen gelukken de Rotterdamsche Zwem- club bereid te vinden alhiei een groote de monstratie te geven, ^wem^ w-1 -^als Willy deu Tviv 'riopwiik. mej Brouwer, enz. enz., allen vei i>uiie.,.ue g.onzen bekend, het Kon niet anders of deze dag moest slagen. Het mooie zomerweer lokte dan ook velen uit om dien dag naar Breskens te trekken, extra trams en verschillende bussen brachten alhier

Vlissingse Courant | 1933 | | pagina 1