1000 500 300 150 100 25 I N.V. BSSCH0FF EERSTE BLAD No- SSI 71e Jaargang 1933 DONDERDAG Uitgave: FirnA tfAIIE VEIDE Jr., Waistraat 58-60, VSissingen.Telef. 10. Postrekening 66287 29 JUNI Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke Feestdagen STADS- EN PR0Ï1NC1ENIEUWS VL! SSI NOS CHE COURANT ABONNEMENTSPRIJSVoor Vlissingen en de gemeenten op Walcheren ƒ2.20 per 3 maanden. Franco door het geheele rijk 2.50. Voor België, Duitschland en Frankrijk 3.80. Voor de ove rige landen bij wekelijksche verzending 3.80, met Zondagsblad 4.75. Afzonderlijke nrs. 5 et ADVERTENTIEPRIJS: Van 1—5 regels 1.25iedere regel meer 25 cent Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 et p. regel. Kleine advertenties van 1—5 regels 50 ct Iedere regel meerlOctfmax. lOregels). Bij3-maalplaatsing vanl— öregels fl. - .alles tegenvooruitbetaling. De abonné's in 't bezit eener Polis, zijn GRATIS verze kerd tegen ongelukken voor gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij dood door een ongeluk. gulden bij verlies van een hand, voet of oog. gulden bij verlies van een duim gulden bij verlies van een wijsvinger gulden bi) verlies van eiken anderen vinger AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIGING „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS" Dit nummer btstaat uit 2 bladen De kampioenwedstrijden van den Zeeuwschen Athletiek Bond. De kampioenswedstrijden van den Zeeuw schen Athletiek Bond (eerste gedeelte) welke a.s. Zaterdag te Vlissingen plaats hebben, be loven uiterst spannend te zijn. Het aantal deelnemers is n.l. aanmerkelijk grooter dan in vorige jaren. Zoo hebben zich voor de sprintnummers niet minder dan 17 deelnemers aangemeld. Wie van hen de meeste kans zal maken is moeilijk te zeggen. Op de 100 Meter denken wij niettemin aan Pag ter van Wilhelmina en op de 200 Meter aan den E.M.M.er Boreel. Voor de 1500 Meter hebben zich 13 candi- daten aangemeld, waaronder heel goede. We noemen slechts Bruynooge en Van Maris van Marathon en Kambier en Van Opdorp van E.M.M. Maar naar wij vernemen zijn er ook onder de vereenigingen, welke voor het eerst aan deze kampioenswedstrijden deelnemen (O.D.I.D.A.S. Groede en Rust Roest te Zie- rikzee) heel goede krachten, zoodat vooral dit nummer bijzonder spannend kan worden. Het kogelstooten zal ongetwijfeld worden gewonnen door het E.M.M.-lid Schipper, die ook een goede kans maakt voor speer- en discuswerpen, alhoewel hij op deze nummers een zoodanige concurrentie krijgt, dat het ons niet zou verwonderen, als zijn praestaties toch nog werden overtroffen. De 10 K.M.-race zal een vinnige strijd zijn tusschen de Marathon-leden Bruynooge en Van Sorge. Eerstgenoemde is in den laatsten tijd in uitstekende conditie, zoodat Van Sorge, de kampioen van 1932, zeker alle moeite zal hebben, om thans weer als eerste door de finish te gaan. Wat de dameswedstrijden betreft vermee- nen wij ons van het geven van een prognose te moeten onthouden, omdat de praestaties hierbij dikwijls geheel anders uitvallen, dan men verwacht. We zijn er intusschen ten volle van overtuigd, dat de dames van O.K.K. (Kortgene), Wilhelmina (Middelburg) Achil les (Middelburg) en Marathon van Vlissingen in staat zijn elkaar flink partij te geven, zoo dat het ook hier niet aan spanning zal ont breken. De wedstrijden vangen aan om half drie en worden gehouden op het nieuwe gemeentelijke sportterrein aan den Kapoentjeswèg. Avondschool voor Nijverheidsonderwijs. Wij vestigen de aandacht van belangheb benden op de in dit nummer voorkomende bekendmaking van Burg. en Weth. betreffen de het aangeven van leerlingen voor de Avondschool voor Nijverheidsonderwijs, Vreemdelingen. Met de provinciale booten kwamen heden 570 badgasten van de Belgische kust aan, terwijl 40 auto's werden overgezet. Drecteur Robaver. Naar wij vernemen is de heer mr. F. J. W. Hartelust, directeur der Rotterdamsche Bankvereeniging alhier, met ingang van 1 Juli als zoodanig overgeplaatst naar Assen. Bezoek van ouden van dagen. Gisteren brachten de ouden van dagen uit Bergen op Zoom een bezoek aan Vlissingen. Met 62 particuliere auto's, die voor dat doel belangeloos afgestaan en door de eigenaars bestuurd en twee groote autobussen werden de 230 oudjes vervoerd, waarvan de oudste 93 jaar was, de weesmeisjes, twee leden van het comité, 2 verslaggevers en het Roode Kruis. Aan den kop reed de rijkspolitie, die den stoet door de provincie leidde. Om 2 uur arriveerde ze alhier, na eerst een tocht door Middelburg gemaakt te hebben. Bij aankomst in het hotel Britannia stond de koffie gereed. Allen genoten van het schoone zeegezicht en deze eenvoudige menschen kwamen geheel onder den indruk toen zij het mooiet hotel binnenkwamen. Het diner, dat het comité den oudjes aanbood en dat opgeluisterd werd door de kapel Höfelein, was een waar feest maal, waarmede de heer Soerewijn aller dankbaarheid en lof inoogstte. Om 5 uur vertrokken de gasten weder naar Bergen op Zoom terug. Het vertrek ging heel kalm en regelmatig, dank zij (Je prachtige leiding cr.zer politie. Moeten onze oudjes het volgend jaar niet eens een tegenbezoek brengen Scheepvaartberichten. Heden is hier binnengekomen het Noorsche stoomschip „G. C. Brevig" van Tampico met een lading olie voor Vlissingen. Het nieuws van den dag in beeld. Foto's in ome Tijdinghal. De A.N.W.B. 50 jaarenkele foto's van de onthulling van den gedenksteen in het ge bouw op de Maliebaan te Utrecht, waar de Bond werd opgericht en kranslegging op het graf van den heer Leliman te Amsterdam, die de bondsbureaux te Amsterdam en 's-Gra- venhage inrichtten. De marinewerf met de rijksgebouwen te Hellevoetsluis wordt 1 Juli opgeheven. Een overzicht van de eertijds zoo levendige terreinen. De installatie van den burgemeester van Beverwijk, mr. Scholtens. De nieuwe brug over het Merwedekanaal. „De Dietsche Spelers" onder leiding van Willem van der Veer, vertrekken met het stoomschip „Oranje Nassau" naar de West. Teekeningen van den ex-kroonprins, ge maakt op Wieringen, komen onder den ha mer. De echtgenoote van den burgemees ter van Bussum opent de Kruideniersbeurs. Een Nederlandsche geluidsfilm wordt op genomen in het Koloniaal Instituut te Am sterdam. Een der oudste molens van ons land onder 's-Gravenhage. Drukte aan de Haagsche groenteveiling. Gebruiksaanwij zing in publieke telefooncellen, ook in Espe ranto. MIDDELBURG. N.V. Izaak Boasson Zonen's Bank. In de verificatievergadering in het faillis sement van de N.V. Izaak Boasson en Zo nen's Bank te Middelburg hebben curatoren medegedeeld, dat de mogelijkheid bestaat, dat nog uitkeeringen van ten hoogste 35 zullen volgen. BIGGEKERKE. Mond- en klauwzeer. Onder het vee van een landbouwer in deze gemeente is een geval van mond- en klauw zeer geconstateerd. DOMBURG. Gemeenteraad. De gemeenteraad te Domburg heeft na twee vrije stemmingen tot wethouder be noemd den heer W. Brand, in plaats van den heer Reijnhoudt, die als wethouder en raads lid heeft bedankt, omdat hij beheerder der waterleiding is geworden. Een voorstel van den voorzitter om de werkverschaffing stop te zetten, werd ver worpen. IERSEKE. Benoeming secretaris en ontvanger. In de gemeenteraadsvergadering van gis terenavond kwam aan de orde de benoeming van een secretaris, ontvanger en ambtenaar T*an den burgerlijken stand. Bij eerste stemming voor secretaris werden uitgebracht op den heer C. J. van Oeveren te Ierseke 5 stemmen, Coops te Veere 3 en J. van Veenendaal te Amersfoort 3 stemmen. Eij tweede stemming Van Oeveren 5 st., Van Venendaal 5 en l stem blanco. Bij herstem ming Van Oeveren 5 stemmen en Van Vee nendaal 6 stemmen. Alzoo is benoemd de heer J. van Veenendaal te Amersfoort. Deze uitslag lokte heftige protesten uit bij de linkerzijde. Bij de volgende stemmingen stemden dan ook enkele linksche leden blanco. Tot gemeente-ontvanger werd benoemd de heer tT. Dominicus te Wemeldinge, ambte naar ter secretarie te Ierseke met 5 stem men, tegen 3 stemmen op den heer Sinke en 1 stem blanco. Tot ambtenaar van den burgerlijken stand werd benoemd de heer C. J. van Oeveren, le ambtenaar ter secretarie, met 5 stemmen, tegen 2 stemmen op den heer Sinke. Na afloop van deze benoemingen verlieten de linksche leden bij wijze van protest de vergadering. HEINKENSZAND. Ontvanger directe belastingen. Bij beschikking van den minister van fi nanciën is de ontvanger der directe belas tingen, invoerrechten en accijnzen1 C. P. Oosterom verplaatst van de inspectie Emmen naar het kantoor Heinkenszand. OOSTBURG. Centraal agentschap der arbeidsbemiddeling. In haar vergadering van 27 dezer werden door de Algemeene Commissie gekozen tot leden van het dagelijksch bestuur van het Centraal Agentschap der Arbeidsbemidde ling voor de gemeenten de he eren A. Cammaert te IJzendijke en A. Leenhouts te Retranche- ment voor de werknemers de heer Stokerman, voorzitter van den R.K. Arbeidersbond te Oostburg voor de werkgevers de heer J. Leclercq, landbouwer te Retranchement. Het centraal agentschap zal met ingang van l Juli a.s. in werking treden. BIERVLIET. Gemeenteraad. De gemeenteraad heeft met algemeene stemmen in principe besloten tot deelname aan de oprichting van het streekarchief voor West-Zeeuwsch-Vlaanderen. De kosten voor deze gemeente zullen pl.m. 30 per jaar be dragen. De gemeente zal zich verbinden voor vijf jaar. Naar aanleiding van plaats gehad hebben de ongeregeldheden na het sluitingsuur op Hemelvaartsdag is door den brigade-com mandant der Kon. Marechaussée te IJzen dijke een uitvoerig toegelicht verzoek tot den raad g .richt om de verordening van politie te wijzigen opdat de politie de bevoegdheid hebben bij herhaling van soortgelijke onge regeldheden tegen de verstoorders op te treden. De voorzitter wijst op de noodzakelijkheid van algeheele herziening dezer verordenin gen. Met het op de eerstdaags te houden ker mis acht hij goedkeuring door den raad van bedoelde wijzigingen, als tijdelijk middel voorloopig voldoende, doch ook noodzakelijk. De heeren Michielsen en Kramer vinden de aan de politie toe te kennen bevoegdheden wel erg groot. De heer Michielsen krijgt er zelfs den in druk van dat men Biervliet in staat van be leg wil verklaren. De wijzigingen worden aangebracht met de stem van den Michielsen tegen. TERNEUZEN Gemeenteraad. Op een ongewonen dag en tijd voor een. raadszitting was de gemeenteraad Woensdag middag in vollen getale bijeen. Voor eenigs- zins ingewijden was het duidelijk dat er iets broeide en dit stond in verband met het on derwerp, waarvoor ook ter vergadering tegen woordig was de heer T. van Lier, referenda ris der werkloosheidsverzekering en arbeids bemiddeling, nl. benoeming van een directeur der districtsarbeidsbeurs. Een voorstel van Burg. en Weth. om afwij zend te beschikken op het adres der af deeling Ter Neuzen van den Ned. Bond van Koffie huis en restauranthouders en slijters om ge durende den zomertijd het sluitingsuur der café's één uur later, alzoo op 12 uur te stel len, werd met 12 tegen 3 stemmen aangeno men. Tegen stemden de heeren Geelhoedt, De Jonge en Verlinde. Daarna stelde de voorzitter het kardinale punt aan de orde. De voorzitter ging, onder protest van enkele leden, over tot het houden eener besloten vergadering, onder belofte dat ze zich later in openbare vergadering vol doende zouden kunnen uitspreken. Hetgeen niet uit de openbare vergadering kon blijken, doch reeds geruimentijd geen geheim was, is, dat het met de vervulling der door het ontslag met 1 Juli a.s. openvallende vacature van directeur der districts-arbeids- beurs, tevens der gemeentelijke arbeidsbemid deling niet is uitgeloopen zooals dat vermoe delijk reeds enkele jaren iedereen ter plaatse verwachtte. Men meende, het is in den raad wel eens zoo goed als letterlijk uitgesproken, dat, zoodra de tegenwoordige functionaris wegens zijn leeftijd zou heengaan, de tegen woordige klerk maar op diens stoel zou be hoeven te gaan zitten. Nu die zaak eenmaal aan de orde gekomeu is en we ondertusschen een Rijkswet op de Arbeidsbemiddeling hebben gekregen, kreeg de Regeering, die het leeuwendeel der kosten in de distrietsbeurzen betaalt, ook een woord je mee te spreken en werd eerst aan het ge meentebestuur dat de aanbeveling moest op maken duidelijk gemaakt dat er nu een nieu we toestand kwam en de eischen hooger moesten gesteld worden dan vroeger, vooral in een zoo belangrijk district als Zeeuwsch- Vlaanderen, in verband met de ligging ten opzichte van België, en dat de „aangewezen" sollicitant, hoeveel waardeering men ook voor diens werk als ambtenaar had, niet de man kon worden om als „leider" van die belang rijke districtsbeurs op te treden en dat, indien men hem toch benoemde, de districtsbeurs zou moeten terugvallen tot een gewoon plaat selijk agentschap, waarvoor dan ook op geen stukken na de financieele steun van het rijk zou worden genoten, dien men voor een districtsbeurs genoot. Hoewel men dit onaangenaam vond, zoo wel tegenover den betrokken ambtenaar, dien men zoo graag als opvolger had gezien, als ook omdat dit beschouwd werd als een in B !J!)IIIJIIJIJJJIIJJ)JJJ]JJIIJJIIJJJ]l!!J!l)JlJJIIIJJIJJ)IJJJJJJJIJIJJlllJJlJlllJJJlJJIl!JJJJIJlJJil'J ENORME SORTEERING BiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiirB; breuk op de autonomie van den raad, aan wie bij de wet toch het recht van benoemen is toegekend, en dienaangaande naar we verne men heel wat onderhandelingen en bespre kingen zijn gevoerd, hebben Burg. en Weth. zich ten slotte gemeend bij den loop der om standigheden te moeten neerleggen, waartoe ook nog meewerkte de omstandigheid, dat de betrokkene, na bespreking met enkele auto riteiten ook tot de conclusie gekomen was, dat hij het als directeur niet zou kunnen rooien en zijn persoonlijk belang beter ge diend was indien hij zijn sollicitatie introk. En zoo kregen de raadsleden in de laatste dagen een kennisgeving dat voor de benoe ming werden aanbevolen de heeren Joh. Brinckman te Groningen, C. L. Meijer te Schiedam, T. Voerman te Dedemsvaaxt, wel ke na kennisneming der sollicitatie-stukken uit de 63 sollicitanten door de Rijksarbeids bemiddeling als de eerst aangewezen candi- daten waren aangegeven. In de kringen van, den raad was dit lang niet naar den zin en we vermoeden dat, in dien men terstond tot stemmen ware overge gaan, de hierboven genoemde sollicitant die zich terugtrok nog veel kans zou hebben ge maakt benoemd te worden. Toen de vergadering weder openbaar werd hoorden we echter al terstond van den heer Van Driel dat de besprekingen in de besloten vergadering aanleiding waren dat zijn frac tie, zoowel in het belang der gemeente als van het persoonlijk belang van den tegen- woordigen klerk, die daardoor in betere po sitie zal komen, bereid was aan een benoe ming uit de aanbeveling mede te werken. De heer Verlinde sloot zich bij die woorden aan. Ook de heer De Jager uitte zich in gelijken zin. Alleen de heer Colsen bleef zijn ontevre denheid uitspreken. Er was nadruk op gelegd dat men nu iemand moest hebben die kennis had van vreemde talen en de eenige sollici tant die hier geweest is, wist daar juist niets van. Op een denkbeeld om de benoeming voorloopig voor een jaar als proef te doen werd niet ingegaan, omdat dan het aanne men der benoeming voor den benoemde te riskant zou zijn. Het slot dezer geschiedenis was, dat met 7 stemmen is benoemd de heer Brinckman, dat 2 stemmen werden uitgebracht op de heeren Meijer en Jansen en 1 op den heer Meijer, terwijl 2 briefjes blanco waren. AXEL. Costumes uit het land van Axel. Er zijn te Axel plannen in voorbereiding om te geraken tot oprichting van een hoeren kamer, waarin zooveel mogelijk de costumes, die in den loop der eeuwen in het land van Axel gedragen zijn, bijeen zullen worden ge bracht. KORTGENE. L'en brug tusschen Noord- en Zuid-Beveland? Gisterenavond word te Kortgene een druk bezochte vergadering van Noord-Bevelanders gehouden om te spreken over de mogelijk heid van een brugverbinding tusschen Noord en Zuid-Beveland. De vergadering werd ge leid door den heer M. van Arenthals te Kats, die meende dat een brug geen utopie is, maar een ideaal, dat bereikt kan worden. Er moet een verbinding komen, waarvan men ieder uur van den dag, zoowel als 's nachts, gebruik kan maken. Hierna werd een werk-comité benoemd, bestaande uit de heeren J. K. C. Matthüs, De Jong en dr. Gelderman, allen te Kort gene, burgemeester Geuze te Wissekerke, H M. Haringman en dr. L. P. Maas te Colyns- plaat, dr. Bruijnzeel te Wissekerke, M. Leen- dertse te Kamperland, Maris te Wissekerke en J. M. Bom te Colijnsplaat, Nog enkele heeren zullen verzocht worden in het comité zitting te nemen. Tevens werd opgericht een vereeniging tot het behartigen van de brugverbinding. Staande de vergadering gaven zich reeds vele personen als lid op. Op ieder dorp zal een plaatselijk comité worden benoemd. Gestreefd zal ook worden zoolang de brug er niet is naar verbetering van den veerdienst. Vrijwillige voldoening van belasting. De minister van financiën maakt bekend, dat ten behoeve van 's rijks schatkist is ont vangen wegens te weinig betaalde belasting (zonder nadere aanduiding) bij den ontvan ger der directe belastingen te Hulst 60. Besmettelijke ziekten. In de week van 18 tot en met 24 Juni zijn in onze provincie voorgekomen 1 geval van febris typhoïdea te Axel en 1 geval van pa- ratyphus (typhuize vorm) te Graauw en Langendam. RECHTSZAKEN De moord op den heer Echauzier. De 33-jarige techniker die ter zake van den moord op den heer Echauzier te 's-Graven hage gepleegd op 10 Mei 1931 door het ge rechtshof te 's-Gravenhage tot 20 jaar ge vangenisstraf is veroordeeld en wiens cassatie beroep Maandag jl, door den Hoogen Raad is verworpen, is heden naar de strafgevan genis te Leeuwarden overgebracht. MARINE EN LEGER Bond van Christ. Marinepersoneel. Te Den Helder is door den Bond van Chr. Marinepersoneel beneden den rang van offi cier een buitengewone algemeene vergadering gehouden, waarin o.m. werden behandeld de door het hoofdbestuur van dien bond voor gestelde wijzigingen van statuten en het huishoudelijk reglement, waarin moesten worden verwerkt de voorschriften, vervat in het kort geleden door den minister van de fensie vastgestelde „reglement beginselen mi litaire belangen-vereenigingen". Ter vergadering waren aanwezig 4 leden van het hoofdbestuur, 2 afgevaardigden van de afdeeling Oost-Indië, 6 afgevaardigden van de afdeeling Den Helder, benevens de administrateur van den bond, de heer J. Her- weijer, terwijl de vlootpredikant in alge- meenen dienst, ds. Vaandrager, de ochtend vergadering gedeeltelijk bijwoonde. In zijn openings voord sprak de voorzitter er zijn dankbaarheid over uit, dat in deze voor de organisaties zoo moeilijken tijd, toch nog genoeg leden bereid en in staat werden gevonden om de voor het voortbestaan der organisatie noodzakelijke werkzaamheden te verrichten. Daarna gaf de voorzitter een uitvoerig overzicht over den in de laatste maanden door het hoofdbestuur verrichten arbeid en staat bij een tweetal punten in het bijzonder stille. door de nieuwe voorschriften moeten per 1 Juli de leden, die minderjarig zijn, of de eerste opleiding nog niet hebben voltooid, worden uitgeschreven de door het hoofdbe stuur aangewende pogingen om deze leden onder bepaalde voorwaarden voor de organi satie te kunnen behouden, zijn misluktdoor de vergadering werd zulks ernstig betreurd 2e. per 1 Juli moet de aansluiting by het Chr. Nat. Vakverbond worden beëindigd, waarmede tevens automatisch het lidmaat schap van het fonds tot bestrijding der t.b.c. „Draagt Elkanders Lasten" ophoudt te be staan op de algemeene vergadering van het C.N.V. zal ernstig worden getracht de aan sluiting van den bond bij dit fonds te be stendigen. Het beleid van het hoofdbestuur werd, on der dankzegging voor den verrichten arbeid, goedgekeurd. De vergadering vereenigt zich met het voorstel van het hoofdbestuur, om den naam der organisatie te wijzigen in Vereeniging van Chr. Marinepersoneel beneden den rang van officier. R.K. Marinepersoneel. De R.-K. Vereeniging van Marinemannen St. Christophorus heeft haar driedaagsche jaarlyksche vergadering gehouden te Bussum. De voorzitter, de heer A. P. Angenent, heeft in zijn openingsrede de gebeurtenissen bij de marine in Indië besproken. Veel kwaad zou z.i. zijn voorkomen, indien er een krachtige groep van goedwillende en plichtsgetrouwe kath- ke nu vinemannen in de narine aan wezig ware geweest. Uitbreiding van den

Vlissingse Courant | 1933 | | pagina 1