500 25 MAANDAG EERSTE BLAD No. 148 71e •Jaargang 1933 Uitgave: Firma F. VAH DE VELDE Ir., Walstraat 58-60. Vlissingen. Telef. 10. Postrekening 66287 26 JUNI Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke Feestdagen GRATIS STADS- EN PROVINCIENIEUWS Op Fiets- en Wandeltochten SPORT VLISS1NGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJSVoor Vlissingenende gemeenten op Walcheren ƒ2.20 per 3 maanden. Franco door het geheele rijk 2.50. Voor België, Duitschland en Frankrijk 3.80. Voor de ove rige landen bij wekelijksche verzending 3.80, met Zondagsblad 4.75. Afzonderlijke nrs. 5 ct ADVERTENTIEPRIJSVan 1—5 regels 11.25iedere regel meer 25 cent Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ct p. regel. Kleine advertenties van 1—5 regels 50 ct ledereregel meer 10 ct (max. lOregels). Bij 3-maal plaatsing vanl—öregels fl.—.alles tegen vooruitbetaling. De abonné's in 't bezit eener Polis, zijn GRATIS verze kerd tegen ongelukken voor gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij dood door een ongeluk. gulden bij verlies van een hand, voet of oog. gulden bij verlies van een duim AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIGING gulden bij verlies van een wijsvinger gulden bij verlie3 van eiken anderen vinger NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS" Dit nummer bestaat uit 2 bladen Tlienioe Kwartaal - Mbonné's ontvangen de in deze maand nog verschijnende nummers Uitvoering Tarwewet. Door de Kamer van Koophandel en Fa brieken voor de Zeeuwsche Eilanden te Mid delburg is het volgend adres aan de Prov. Staten gezonden Het door Ged. Staten aan uwe vergadering gedane voorstel inzake garantie der provincie Zeeland ten behoeve der „Vereeniging Ge westelijke Tarwe-organisatie voor Zeeland" geeft ons aanleiding tot de volgende opmer kingen Toen ten vorigen jare een dergelijk voor stel bij uwe vergadering aanhangig was ge maakt, hebben wij ons tot u gewend met het verzoek wel de zekerheid te verkrijgen, dat er door Ged. Staten en hun gedelegeerde voor zal worden gewaakt, dat de handel terzake, evenals tot heden bij de uitvoering van de Tarwewet hèt geval was, ook in het vervolg niet zal worden uitgeschakeld. Al is bij de openbare behandeling door geen der leden in dien geest a.-ndrang uitgeoefend, wel werd door uw méde-lid den heer C. P. Vogelaar naar aanleiding van het schrijven onzer Kamer o.m. gezegd„wij hebben van begin af aan gemeend, om den handel, die ook in deze producten zoo een groote rol speelt, in te schakelen", een meening die door geen der aanwezige leden werd bestreden. Zeer zeker, tot heden werd de handel bij de uitvoering van de Tarwewet door de G.T.O.Z. niet geheel uitgeschakeld, doch zijn wij wel ingelicht dan wordt wel steeds meer aandrang uitgeoefend dat de handel steeds minder vergoeding vraagt. Werd in 1932 deze vergoeding reeds met een zesde ver minderd, voor 1933 zal zij zelfs iets minder bedragen dan van de over 1931 toegekende vergoeding. Wij meenen dan ook met den meesten aan drang U te mogen vragen aan deze aange legenheid de noodige aandacht te wijden door bij de openbare behandeling van het voorstel het college van Ged. Staten te verzoeken zich duidelijk uit te spreken hoe dit college staat tegenoverde vraag van samenwerking met den. handel in deze. Blijkens de sub VI in het concept-besluit opgenomen voorwaarde zal de gedelegeerde een eventueele overeenkomst tusschen de „Ver. Gew. Tarwe-Org. Zeeland" en de ver tegenwoordigers van de Zeeuwsche tarwe- handelaren moeten goedkeuren en zal hij daarin wenschelijk geachte wijzigingen kun nen aanbrengen. Wij zijn van oordeel dat het algemeen be lang medebrengt, dat de gedelegeerde bij het uitoefenen van deze bevoegdheid niet alleen ziet naar de belangen van den landbouw doch ook rekening houdt met de belangen van den handel, want wanneer de tarwe voor den Zeeuwschen landbouw het belangrijkste ar tikel is geworden, dan is het dit zeker ook voor den Zeeuwschen graanhandel. De opname van deze voorwaarde in het conceptbesluit kan o.i. een gereede aanlei ding zijn ook de quaestie van de belangen van den handel bij de discussie over het garantie- voorstel ter sprake te brengen. Zuid-Hollandschc Maatschappij tot Redding van Schipbreukelingen. Aan het verslag over 1932 is het volgende ontleend In P. Struyk, van 1912—1932 machinist op de motorreddingboot „M. C. Blankenheym" te Vlissingen, als zoodanig in Febrauri 1932 gepensionneerd en op 8 Juni overleden, ver loor de maatschappij een bekwaam en plicht getrouw machinist. Voor het station Sluis aan de Wielingen, waar de krachtige getijstroom het aan de daar gestationneerde roei- en zeilvlet meer malen hoogst moeilijk maakt vlug hulp te verleenen, of op de thuisreis de haven op te zoeken, bleek het zeer wenschelijk de be- schikking te hebben over een reddingboot met hulpmotor. Wijl de inbouw van een mo tor in de bestaande boot, die hiervoor een belangrijke verbouwing zou moeten onder gaan, weinig voordeeliger was dan de aan schaffing van een nieuwe vlet, waarbij met den bouw op een motor wordt gerekend, be sloten aan de werf van J. Lavel te Den Hel der opdracht te geven tot den bouw van een vurenhouten Heldersche vlet met 20 pk. Par- sonmotor, welke den naam „Zeeuwsch-Vlaan deren" zal dragen. Onder de rubriek strandingen, reddingen en verleende hup wordt melding gemaakt van de verschillende scheepsrampen op de Zeeuw sche kust, waarbij de maatschappij hulp heeft verleend. Zonnestraal-collecte. De Zaterdag gehouden collecte ten bate van de stichting „Zonnestraal" heeft opge bracht 674.411/2Het vorige jaar was de op brengst 615.07. Het plaatselijk comité bericht ons, dat het over dit resultaat meer dan tevreden is. Dat ondanks de zeer benarde tijdsomstandighe den een dergelijk bedrag is bijeen gebracht, zelfs nog grooter dan vorig jaar, geeft on dubbelzinnig den gullen steun van onze stadgenooten weer. Het comité zegt allen oprecht dank, die aan het welslagen hebben medegederkt, in het bijzonder de groote schare actieve da- mes-medewerksters en de plaatselijke pers, die ook ditmaal weer belangloos haar steun verleende. Een uitstapje. Hoezeer Vlissingen in trek komt vindt we derom een bewijs in het feit, dat Woensdag een 300 ouden van dagen uit Bergen op Zoom hier een middagje komen passeeren. Zij ma ken het reisje met particuliere auto's en bus sen, terwijl hun van particuliere zijde een maaltijd in hotel Britannia wordt aangebo den. Een benoeming. Onze oud-stadgenoot, de heer A. J. van de Velde, thans directeur van het post-, tele graaf en telefoonkantoor te Geldermalsen, is als zoodanig benoemd te Aalsmeer. GOES. Gemeenteraad. A.s. Vrijdagmiddag 2 uur vergadert de ge meenteraad. Burg. en Weth. stellen voor over te gaan tot de vaststelling van een monumentenver- oidening, waarvan zij een concept aanbieden. Het centraal bureau voor verificatie er. financieele adviezen der vereeniging van Ned. Gemeenten adviseert de gronden, gelegen aan de Zaagmolenstraat, die voor eventueele uitbreiding van het slachthuis bestemd zijn, uit het bedrijf te nemen. De boekwaarde van dien grond is 4425.54, de geschatte waarde (waartegen de grond uit het bedrijf moet worden genomen) 2325. Burg. en Weth. stellen voor aan het advies te voldoen, mits doorhet grondbedrijf aan de gemeente zal worden uitgekeerd, als gedeeltelijke terugbe taling van de door de gemeente in den loop oer jaren als dekking van het verlies op deze gronden betaalde bedragen de winst op de verkochte gronden aan de Zaagmolenstraat ten bedrage van f 1125.60. Het bestuur van de stichting „Goesche Sportbelangen", die het beheer voert over het sporttrrein, geeft in overweging over te gaan tot den aanleg van twee tennisbanen en daarvoor beschikbaar te stellen 5000. Verwacht wordt, dat de daarvoor te bedin gen huren de kosten van aanleg en onder houd zullen dekken. Burg. en Weth. advi- seeren gunstig. Burg. en Weth. stellen voor aan den heer L. H. van Berk, directeur-scheikundige van den keuringsdienst van waren op zijn verzoek met ingang van l September a.s. eervol ontslag uit zijn betrekking te ver leenen. De directeur der N.V. Waterleiding Mij. Zuid-Beveland heeft er bezwaar tegen, dat het vullen der sproeiwagens wordt voortgezet op de tot nu toe gebruikelijke wijze, nl. door middel van het op een brandkraan plaatsen van een gewone standpijp. Burg. en Weth. betreuren dit zeer. Er zullen nu moeten ko men 12 tapgelegenheden, waarvoor de ge meente per stuk 10 per jaar gedurende 10 jaar moet betalen. Verder zal de standpijp met sleutel, geschikt voor al de van een tap- gelegenheid voorziene kranen 20 per jaar kosten. Eenigen tijd geleden werd aan de ge meente uitgekeerd 9103.28 wegens schade loosstelling tengevolge van opheffing jacht- rccht. Burg. en Weth. stellen voor dit bedrag te beleggen in 5000 aan aandeelen in de N.V. Bank voor Ned. gemeenten te 's-Gra- venhage en f 4000 aan 4i£ obligaties Nederland. De kersentijd op Zuid-Beveland is begonnen. Evenals in de Betuwe is ook in 't Goesche land de kersenpluk begonnen en zijn de boomgaarden vol luid rumoer en geroep om de spreeuwen te verjagen, terwijl een net van touwen, waaraan ketels, pannen en ander ra telend materiaal zijn verbonden vanuit één centraal punt bediend, het mogelijk maakt het noodige lawaai te maken om die lastige bezoekers te verdrijven uit de boomen met rijpende vruchten. De vlag is bij den ingang geplaatst, uit- noodigende opschriften zijn aangebracht, ver kooptafels opgesteld, kortom alles is gereed om de gasten te ontvangen die van de heer lijke vruchten wenschen te genieten, zoo versch geplukt van den boom. Verscheidene pachters hebben ook hier in de laatste jaren geleerd de bezoekers zooveel mogelijk terwille te zijn. Zoo zagen we in een der mooie bongerds onder Kloetinge karton nen doosjes, welke bestemd waren om, ge vuld met kersen, mee huis-toe te worden ge nomen Voor toeristen, vereenigingen, clubs enz. heeft Zuid-Beveland ïn de komende we ken weer een aparte attractie, waarvan be halve de kersenboer, nog meerderen, die be lang hebben bij het verkeer, kunnen profi teered 's-HEER-ABTSKERKE. Werkloosheidsbesluit 1917. De gemeenten 'sHeer Abtskerke en Kerk- werve zijn toegetreden tot de regeling, neer gelegd in het werkloosheidsbesluit 1917. BRESKENS Een zangersdag. De Bond van Christelijke zangverenigin gen in Oost- en West- Zeeuwsch-Vlaanderen hield Zaterdagmiddag een zangersdag op de weide van den heer A. Manneke alhier. De zangvereenigingen w.o. dames-, ge- men'gde- en kinderkoren (in totaal 650 deelnemers) voerden de vele nummers keurig uit. Het geheel werd opgeluisterd door de Christelijke harmonie „Hosanna" uit Axel. Het openingswoord werd gesproken door ds. Kelder te Breskens. Ondanks het zeer slechte weer, waardoor het programma eenigszins gewijzigd moest worden, is deze dag voor den bond een suc ces geworden. Extra-trams en vele bussen voerden des avonds de zangers weer huistoe. SAS VAN GENT. Herbenoeming burgemeester. Bij Kon. besluit is herbenoemd tot burge meester der gemeente Sas van Gent L. W, G. Hoefnagels. MARINE EN LEGER Marinebonden opgeheven. Betreffende de berichten, dat het Alge meen Marineweekblad, het orgaan van den Bond van korporaals K. M. en den Bond van Minder Marinepersoneel zou zijn opgeheven, verneemt „de'Tel." nader, dat het laatste nummer van het orgaan 29 Juni a.s. zal ver schijnen. De contributie-inning voor de oude bonden wordt met 1 Juli opgeschort, terwijl dan de contributiebetaling zal gelden voor de nieuwe vereenigingen. Naar de redactie in het nummer van 22 Juni mededeelt, zal het niet mogelijk zijn een samengaan van beide belangenverenigingen in één verband te handhaven, en staat het daarom vrijwel vast, dat een gemeenschappelijk orgaan niet meer zal kunnen worden uitgegeven. Ook econo mische en administratieve moeilijkheden be letten dat. In hetzelfde nummer deelt de redactie me de, in antwoord op herhaaldelijk ontvangen verzoeken om financieelen steun aan de we gens ongeschiktheid ontslagen militairen, wier inkomsten dientengevolge plotseling zijn op gehouden, dat het in verband met het Regle ment Militaire Belangenvereenigingen onver- eenigbaar met de krijgstucht is, dat deze ver eenigingen eenigerlei steun verleenen aan of sympathie betuigen met gestrafte militairen of uit de weermacht verwijderde personen en dat dus elke illusie als zouden de hoofdbe sturen in staat zijn gunstig op deze verzoe ken te beslissen, dient te worden weggenomen. Bedoelde twee militairen belangenvereeni gingen zijn thans van 16 Juni af opgericht haar statuten zijn gelijkluidend. In het hoofd bestuur van de Ver. van Korporaals hebben zitting genomen de korporaal-schrijver J. G Rubé, de korp.-mach. H. J. Beukers en de korp.-telegrafist J. Kesterlooin dat van de Ver. van Marineschepelingen de matroos- vliegtuigmnker L. C. Geerling, de idem S. J. 'Verhoeven, de stoker olieman J. Ludema en de stoker le kl, H. Groenewoud. Reeds is door de hoofdbesturen van de Bonden van Korpo raals en Minder Marinepersoneel aan den mi nister toelating verzocht als militaire belan genvereenigingen. KERK- EN SCHOOLNIEUWS De verlaging der predikantstractementer.. Het hoofdbestuur der Vereeniging voor kerkvoogdijen besprak onlangs met de afge vaardigden van de besturen der provinciale af deelingen de, door de synode in eerste le zing aangenomen, wijziging van het regle ment op de predikantstractementen. Van groot belang werd geacht, dat men eindelijk eens komen moet tot een regeling der tracte- menten, die voor 100 uitvoerbaar kan wor den geacht. Daar de thans voorgestelde wij ziging een ernstige stap in die richting kan zijn, terwijl verlaging der periodieke verhoo gingen tenslotte toch ook verlichting van lasten voor de gemeenten ten gevolge moet hebben en vooral overwegende, dat er toch iets gebeuren moet en er momenteel geen ander plan ter tafel ligt, acht het hoofdbe stuur het wenschelijk, dat de synode de thans voorloopig aangenomen wijziging definitief vaststelt. Het zou echter in overweging wil len geven deze wijziging te beschouwen als crisismaatregel, dus voor de jaren 1934 en 1935, en dit uitdrukkelijk in de reglements wijziging vast te leggen door te besluiten „De periodieke verhoogingen worden over de jaren 1934 en 1935 verlaagd van 160 op 120." In bovensfcaanden geest zal het hoofdbe stuur een verzoek tot de synode richten. In geen geval moet het reglement op de predi kantstractementen buiten werking worden gesteld, daar dan de chaos zou intreden en de zeer treurige tractementstoestanden van vóór den oorlog zeer spoedig zouden herleven. En een in armoede gedompelde predikanten stand kan nooit in het belang der kerk zijn. Restauratie Ned. Herv. Kerk te Delft. De kerkvoogdij der Ned. Herv. Kerk te Delft deelt mede, dat de totalen der inge komen bedragen voor het restauratiefonds 26.250 bedragen. Men beraamt middelen om nog dit jaar een tweede kwartton bijeen te krijgen voor dit doel. Geref. Kerken. Beroepen te Vrouwepolder Gapinge J. W. Tunderman, hulpprediker te Rotterdam (Katendrecht). Geref. Gem. Beroepen te Goes ds. R. Kok te Veenendaal. Lidmaatschap verschillende kerken in Amerika. De voorzitter van den bond van Ameri- kaansche kerken heeft, volgens Reuter, me degedeeld, dat het lidmaatschap bij de ver schillende kerken in 1932 met niet minder dan 1.088.594 is toegenomen. Deze toename van het leden-aantal is viermaal zoo groot als in 1931. In totaal zijn er 60.886.445 leden ingeschreven bij de.204 religieuze organisa ties in de Vereenigde Staten. De zes grootste kerkelijke groepen hebben het volgende aan- lai leden Roomsch Katholieken 20.270.718 Baptisfen-kerk 9.929.962 Methodisten-kerk 9.088.022 Lutheranen 4.315.311 Joden 4.081.242 Presbyterianen 2.717.331 Het aantal geestelijken bedraagt 231.358 en dat der kerken 241.690. De rijkspositie van de bijzondere onderwijzers Zaterdagmiddag hield de afdeeling Wal cheren der Unie van Christelijke onderwijzers in de melksalon „De Landbouw'* te Middel burg een openbare vergadering, waar de secretaris der Unie, de heer A. P. Jungcurt te 's-Gravenhage, vroeger onderwijzer te Vlissingen, sprak over „De rechtspositie van den bijzonderen onderwijzer". Na de gebruikelijke opening leidde de heer A. Schout te Serooskerke den spreker met een kort woord in. Deze wees eerst op de groote onwetendheid, die er bij vele bijzon dere onderwijzers bestaat wat hun rechts positie betreft en waardoor vele slachtoffers vallen. Vooral in dezen tijd is het zeker voor hen noodig te weten hoe het met hun rechts positie staat om die te kunnen verdedigen en te verbeteren. Daar het onderwerp een uitgebreid terrein bestrijkt, stipt de spreker enkel de hoofdza ken aan om bij de ^gedachtenwisseling zoo noodig in bijzonderheden te treden. Het is niet aan alle bijzondere onderwijzers bekend, dat hun rechtspositie, behalve in de onderwijswet, ook steun vindt in het burger lijk wetboek. De arbeidsovereenkomsten tus schen werkgever en werknemer, daarin voor geschreven, gelden ook voor de onderwijzers. Verder zijn behalve de genoemde onderwijs- is de origineele KING Peper munt onmisbaar. Als het in den wind op gaat, of als ge moe en loom zijt van de hitte, dan zorgt KING voor nieuwe energie en geeft U een krachtig, levens lustig gevoel. Dat komt, omdat KING meer is dan een heerlijke lekkernij; KING bezit dank zij de bereiding uit een edel natuurproduct de opwek kende en verkwikkende kracht, waaraan iedereen behoefte heeft. KING Pepermunt wet het ook de koninklijke besluiten en de pensioenwet, die de rechtspositie der bijzon dere onderwijzers bepalen. De heer Jungcurt bespreekt vervolgens de subsidievoorwaarden voor de bijzondere school, de akten van benoem'ig, de wacht geldregeling, de commissies van beroep en de verlofbesluiten, voorzoover die in betrekking staan met de rechtspositie der onderwijzers. Tal van voorbeelden aan de practijk ont leend worden ter verduidelijking gegeven. Dankbaar voor hetgeen hierbij verkregen is, wijst hij ook op eenige leemten in de wet geving ten opzichte van de rechtspositie-. De spreker raadt ieder, die bij het onder wijs wefkzaam is, ten sterkste aan zich aan te sluiten bij een onderwijsorganisatie, die, bij gestaan door een rechtskundig adviseur, zoo noodig de belangen van den onderwijzer kan behartigen. In het bijzonder beveelt hij de Unie van Christelijke onderwijzers aan. Eenige personen uit de vergadering geven zich als üd dezer vereeniging op. Van de gelegenheid tot vragen stellen en gedachtenwisseling wordt ruim gebruik ge maakt, waarbij het gesprokene nader wordt toegelicht. Examens. Aan de universiteit te Amsterdam is ge slaagd voor het candidaatsexamen in de ge neeskunde de heer M. Lindenbergh Azn. te Kruiningen. RECHTSZAKEN Rechtbank te Middelburg. Door de rechtbank te Middelburg werden heden de navolgende vonnissen uitgesproken: Oplichting G. M., 39 jaar, muziekonder wijzer, zonder vaste woon- of verblijfplaats, thans in voorarrest4 maanden gevangenis straf met aftrek voorarrest. Verduistering en oplichting S. P., 22 jaar. slagersknecht te Oost- en West-Souburg 3 maanden gevangenisstraf. Nederlandsch B-elftalHongaarsche profs. 6—5. Gisteren werd in het Olympische Stadion te Amsterdam een internationale voetbal wedstrijd gespeeld tusschen een Nederlandsch B-elftal en een elftal Hongaarsche profs, welke wedstrijd door 30.000 bezoekers werd bijgewoond. Van beide kanten werd een snel en open spel gedemonstreerd, de aanvallen waren vliegensvlug, zoodat de spanning tot het ein de toe bewaard bleef. Van de 11 gescoorde doelpunten maakten de onzen er 7 Van Male trapte nl. eenmaal keihard in eigen doel. De overwinning is volkomen verdiend. Be houdens een inzinking in het begin van den wedstrijd en ongeveer een half uur na half time hebben de Nederlandsche withemden voortdurend gedomineerd. Onze voorhoede was een ware openbaring. Het binnentrio Schoenmakers-Lungen-Vente speelde een uitstekend driehoekspel. Van Lungen speel de den bal met soms formidabele handigheid verder en opende voor zijn nevenspelers ga ten, waaruit de sr onste kansen ontstonden. Hij heeft één gebrek hij kan niet schieten l Onze buitenspelers Wels en Mulders heb ben een uitstekende partij voetbal gespeeld.

Vlissingse Courant | 1933 | | pagina 1