1000 500 300 25 CHIEF WHIP 34 JUNI EERSTE BLAD IVO. 147- 71e Jaargang 1933 Uitgave: firma F. VAN DE VEIDE Jr., Walstraat 58-60, Vlissingen.Telef. 10. Postrekening 66287 Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke feestdagen GRATIS Plaatselijk Crisis-Comité BINNENLAND STADS- EN PROVINCIENIEUWS De methode volgens welke Uw CHIEF WHIP Cigaret tes gefabriceerd worden; is het toppunt van vol maaktheid. Een moderne, hygiënische fabriek geeft de zekerheid, dat de 100% zuivere Virginia-tabak in perfecte conditie gehou den wordt. De verpakking in zijde- en zilverpapier zorgt daarna voorabsolute bescherming. Eisch ZUIVERE VIRGINIA Cigarettes - weiger sur rogaten VLIS81NGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJSVoor Vlissingen en de gemeenten op Walcheren 2.20 per 3 maanden. Franco door het geheele rijk 2.50. Voor België, Duitschland en Frankrijk 3.80. Voor de ove rige landen bij wekelijksche verzending 3.80, met Zondagsblad 4.75. Afzonderlijke nrs. 5 ct ADVERTENTIEPRIJSVan 1—5 regels 1.25iedere regel meer 25 cent Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ct p. regel. Kleine advertenties van 1—5 regels 50 ct ledereregel meer 10ct(max. 10regels). Bij3-maalplaatsing van 1—5regels f 1.alles tegenvooruitbetaling. De abonné's in 't bezit eener Polis, zijn GRATIS verze kerd tegen ongelukken voor gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij dood door een ongeluk. gulden bij verlies van een hand, voet óf oog. gulden bij verlies van een duim gulden bij verlies van een wijsvinger gulden bij verlies van eiken anderen vinger AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIGING „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS" Dit nummer bestaat uit 3 bladen Tlieuwe Kwartaal - Mbonné's ontvangen de in deze maand nog verschijnende nummers In den loop dezer week werden aan het bureau van ons blad de volgende giften ontvangen Bijdrage leerl. Openb. U.L.O.-schooI 2. Gedeelte Politie-per- soneel - 3.30 Bijdrage leerl. Christ. U.L.O.-school - 2.50 Vorige opgave -4736.88 Totaal ƒ4744.68 Het giro-nummer van het Plaatselijk Crisis-Comité is 195800. Minister Colijn. De minister-president dr. H. Colijn is gis teren voor een week-end per vliegtuig op Waalhaven te Rotterdam aangekomen. Heden heeft een ministerraad plaats ge had en Maandag keert dr. Colijn weer naar Londen terug. Vertrouwen in de Ned. delegatie. In de gisteren onder voorzitterschap van ör. Posthuma te Rotterdam gehouden jaar vergadering der Federatie van Nederland- sche Kamers van Koophandel in het buiten land, is de volgende motie aangenomen en ter kennis gebracht van onzen minister-pre sident dr. H. Colijn De Federatie van Nederlandsche Kamers van Koophandel in Amerika, België, Enge land, Frankrijk, Zuid-Afrika, Zwitserland enz., in jaarvergadering bijeen, spreekt haar vertrouwen uit in de krachtdadige actie, die uitgaat van de Nederlandsche delegatie op de economische wereldconferentie, tot het ver krijgen van verlaagde tolmuren en afschaf fing van handelsbelemmeringen. De Federa tie beschouwt het tractaat van Ouchy als de beste formule tot het bereiken van dit doel en acht herziening van de meestbegunsti- glngsclausule een gebiedenden eisch. Centrale voor werkloozenzorg. De „Centrale voor Werkloozenzorg", Stad ij ouderslaan 45 te Utrecht, deelt ons mede, dat de naam van dit comité, teneinde tege moet te komen aan bezwaren, welke door sommigen tegen de toevoeging „door of van wege de kerken" werd ingebracht, thans als volgt zal luiden „Centrale voor Werkloo zenzorg" (gesticht op initiatief van den Raad van Nederlandsche kerken voor prac- tisch Christendom). Voorts is in de samenstelling de volgende wijziging gekomen ds. H. Janssen te 's- Gravenhage neemt niet als lid der Centrale zitting, maar treedt op als adviseur. De heer A van Geelen Wzn. moest door zijn benoe ming aan het departement van sociale zaken zijn functie neerleggen. In zijn plaats werd benoemd de heer W. J. Hemmes te Utrecht, administrateur van de Federatie van Herv. Diaconiën, ds. C. van der Zaal te Deventer, lid van de Tweede Kamer der Statqn-Gene- raal, en mr. A. C. van den Brand te Utrecht traden als leden toelaatstgenoemde nam de functie van penningmeester op zich, Uit het comité van bijstand is getreden de heer nu. A. J. L. van Beeck Calkoen te 's-Gra- venhage dr. B. A. Knoppers, Geref. predi kant te Amsterdam zal van liet comité van bijstand deel uitmaken. Thans zijn ter ondersteuning en verdere uitbreiding van de moreele zorg voor werk- loozen provinciale comité's gesticht. Voor Zeeland: ds. J. Nieuwpoort (voorzitter) te Middelburg en J. Lorier (se cretaris), Beenhouwerssingel 70, Middelburg. Tenslotte kan nog worden medegedeeld, dat de Centrale Vrijdag jl. een vijftal sub commissies heeft geïnstalleerd tot het geven van advies en voorlichting inzake den arbeid vcor de vrouwen der werkloozen, de geldmid delen der Centrale, de vakkundige scholing van volwassen werkloozen, betere organisatie van leer- en werkkampen en regeling van de ontspanning ten behoeve dei* werkloozen. De onrust in de S.D.A.P. Dinsdagavond jl. kwam het bestuur van de Rotterdamsche partij-federatie in vergade ring bijeen. Bij de voortgezette besprekingen over den uitslag der verkiezingen de wijze van propaganda voeren en de tactiek trad zeer ernstige ontstemming over het optreden van de heeren Duys en Zwertbroek aan den dag. De secretaris kreeg opdracht, daaraan uiting te geven in een brief aan het partij bestuur en van dezen brief afschrift te zen den aan de Rotterdamsche afdeelingen. Ook het tweede schip gegund aan de Ned. Scheepsbouw Mij. De Vereenigde Scheepvaart Maatschappij en hebben ook den bouw van het tweede d.ubbelschroef motorschip, bestemd voor de Holland—Afrika Lijn, gegumd aan de Neder landsche Scheepsbouw Maatschappij te Am sterdam. Loonen in de metaalnijverheid gedaald. De vijfde aflevering van het maandschrift van het centra.al. Bureau, voor de statistiek fcevat het overzicht van de locnen gedurende het tweede halfjaar 1932 van arbeiders in de metaalindustrie. Vergeleken met het laatst gepubliceerde overzicht, d.i. het overzicht over het tweede halfjaar 1931, zijn de gemid delde loonen in het tweede halfjaar 1932 in bijna alle gevallen lager. Deze daling van het gemiddelde loon Is, behalve door loons- en tariefverlagingen, nog door andere factoren veroorzaakt. Zoo wer den bijv. in verschillende ondernemingen, ter voorkoming van ontslag, werklieden aan den gang gehouden met lager gewaardeerde werkzaamheden, die niet in verhouding stonden tot hun arbeidscapaciteit. Toch is het aantal arbeiders in 1932 nog vrij sterk afgenomenvoor alle gemeenten tezamen is het aantal geschoolden met 25 dat der geoefenden ook met 25 en dat dei- ongeschoolden met 23 gedaald. De voorgestelde salaris-verlaging voor het provinciaal personeel. Naar wij vernemen zijn in de afdeelingen der Prov. Staten ernstige bedenkingen ge opperd tegen het voorstel van Ged. Staten betreffende de salaris-verlaging voor het personeel in dienst der provincie. Tegen het voorstel op zich zelf waren deze bezwaren niet gericht, doch tegen den vorm. Men achtte een gelijkvormige verlaging over de geheele linie verre te verkiezen boven het oorspronkelijk door Ged. Staten ingediende voorstel. Het kan dan ook wel verwacht worden dat Ged. Staten hun ingediend voorstel zullen herzien. Zeebaden. In de week van Zaterdag 17 tot en met Vrijdag 23 Juni werden in het gewone bad genomen 322 zeebaden, waarvan 157 door dames en 165 door heeren en in het volksbad 2x7, waarvan 103 door dames en 114 door heeren. De hoogste temperatuur van de lucht was 68 graden en de gemiddelde temperatuur van het water 62 graden. Alhambra-Theater. De verliefde loodgieter. De zoen van den Radjah. Van het gansch en al niet nieuwe gegeven van een meneer, die door een dame wordt gehuurd ten einde onder de bekoring» van een laag, doch schoon sujet vandaan te komen, heeft Keaton een geestige film gemaakt, die natuurlijk de bekende kwaliteiten heeft en niet onder zijn gewoon peil blijft. Er komen in „De verliefde loodgieter" stellig dol-leuke scènes voor. Bijv. de kostelijke parodie op Het duel en de verwarring aan de speeltafel, doordat Buster Keaton de kamferballetjes van zijn gehuurd rokcostuum op de roulette laat vallen. Het publiek heeft zich kostelijk geamuseerd en voortdurend wordt er harte lijk gelachen, Keaton's onweerstaanbaarheid en stomme handigheid redt hem overal door. Een film om veel bij te lachen. Jacques Feyder heeft „De Zoon van Rad jah" gemaakt naar Hollywoodschen trant. Het is een spannend verhaal van een mooien Indiër Ramon Navarro die op een zeer mooie, blanke vrouw verliefd wordt en haar getrouwd zou hebben, wanneer niet Enge land ^n Amerika worstelden met een kleur lingenprobleem, waabbij het gaat om het be staan van den blanke, zoodat aan het slot met allerlei fraaie ethische praatjes de schande verbloemd wordt, dat twee men- schen, die hartelijk van elkaar houden, elk ander onder tranen vaarwel zeggen. Welk een prachtig prentenboek heeft Fey der hiervan gemaakt. De wildernis ziet er keurig uit, de bedelaars en. de heilige man nen van de straat zijn goede typen, mooie paleizen, en mooie Europeanen, romantische roovers en mooie vrouwen bevolken dit boei end verhaal. De fotografie is uiterst verzorgd en de maannacht zoo fraai als de stijve shirts van de dineerende Engelschen. Voortdurend houdt de film met het bijzon dere milieu de aandacht vast. In het Fox-Nieuws o.m. mode-show aan boord van graag geziene nieuwe badcreaties. Maar het bijzondere is wel de korte opna men Polygoon moest helaas te vroeg el ders zijn naar aanleiding van het A. N. V. V.-Congres in onze badplaats, benevens de ringrijderij te Koudekerke. Alle lof voor de geslaagde, keurige opname van de vlootrevue voor het strand, waarvan de interesse nog verhoogd wordt door de fraaie, slanke mail boot, welke zich tusschen de visschersbootjes een weg baant. Ook het zicht op de kust is kort, doch aardig. Dat in alle groote theaters Vlissingen zoo voor duizenden oogen werd gébracht, is weer een kostelijke propaganda geweest voor onze Scheldestad, waarvoor wij de inrichters dankbaar, }V nnfln zijn. Ook de zoo sympathieke figuur van baron Kraaien- hoff, den algemeenen voorzitter der A. N. V. V. zullen velen nog eens gaarne hooren. Jammer, dat Polygoon Ierseke, Veere en Middelburg moest laten schieten, doch hopen wij op revanche binnenkort. Zooals wij ho pen, dat gestadige verlenging en verbetering onzer boulevards met het unieke uitzicht een zee-promenade zal doen groeien, zeldzaam ter wereld, als de logische basis tot steeds grootere ontwikkeling onzer bevoorrechte Luxor- Theater. Het gestolen gewicht. Vijftig vadem diep. Liefhebbers van recherche-verhalen kun nen deze week him hart ophalen in het eer ste hoofdnummer, waarin sprake is van twee gestolen schilderijen („Madonna" van Ra- faël) en wel een echte en een gecopieerde benevens van een commissaris van politie en een geïmiteerde dito. Daar op de terugbren ging van het echte schilderstuk een beloo- ning is gesteld, wordt er een hevige jacht op gemaakt, doch tevens ontstaan er de ver- makelijkste verwikkelingen en de grootste verwarring. Eindelijk komt de ontknooping, even verrassend als eenvoudig. Hans Otto in de hoofdrol is buitengewoon. Een gezellige Duitsche rolprent. De spanning en de sensatie zijn niet van de lucht. Ook de tweede hoofdfilm is pak kend en boeiend, het onderzeesohe gebeuren zelfs overweldigend en angstwekkend. Deze opnamen zijn bijzonder interessant en geven een aardigen kijk op het werk van de diep zeeduikers. Een liefdesdrama is het eigen lijke onderwerp van deze rolprent, waarin Jack Holt, Richard Cromwell en Loretta Sayers de hoofdrollen vervullen. In het voorprogramma nieuwtjes van verre en van dichtbij. Bezoekers van de eerste helft van deze speelweek krijgen in de tweede helft gratis nogmaals twee hoofdnummers „Madame Blaubart" met Lil Dagover en „Kinderen van het geluk" met Dina Gralia. Het nieuws van den dag in beeld. Foto's in onze-Tijdinghal. De training voor de Intern. T. T. motor races te Assen. De wielerwedstrijden in het Amsterdamsche Stadion. De landdag van den bijzonderen vrijw. landstorm te Rhoon. Eenige opnamen van Prinses Juliana tijdens en na afloop van de vergadering der Ned. Mij. voor Nijverheid en Handel te Rot terdam. De K.N.A.C.-vlag op het Amstel- Hotel te Amsterdam, waar haar ruime club lokalen geopend werden. In het Rijks museum van Oudheden te Leiden worden 16 Germaansche urnen gerestaureerd, ontgraven in de buurt van Emmsn. Overzicht van het het in aanbouw zijnde BooymanS-museum te Rotterdam. Schilderijententoonstelling te 's-Gravenliage. Een nieuwe zending Australische reuze-kangeroes in de Rotter damsche Diergaarde. De kerk met toren van Rensdorp, die bedenkelijke verzakkingen en scheuren vertoonen. Vier jongelui uit De beste Sigaret voor Uw gezondheid! Hamburg t maakten per kano een tocht naar de Maasstad. Het bif-bat-spel, de opvolger van yo-yo. GOES. De honderdjarige Goessenaar. De burgerij van Goes en velen van daar buiten hebben gisteren den heer J. F. Borgs, die zijn honderdsten verjaardag vierde, een echten feestdag bereid. Nadat des morgens in de kapel van het R. Kath. ziekenhuis, waar de jarige ver pleegd wordt, een dienst was gehouden, was er receptie. Zoowel op de morgen- als op de middagreceptie was het druk. Velen kwamen den opgewekten honderdjarige de hand drukken. Een stroom van brieven, kaartjes en telegrammen kwam binnen. Ook het aan tal bloemstukken was groot. Des avonds brachten drie muziekkorpsen (twefe uit Goes en één uit Kloetinge) den lieer Borgs een serenade. Een talrijke me nigte had zich daarbij voor het ziekenhuis opgesteld. Ook Burg. en Weth. en de te Goes wonen de leden van Ged. Staten, de heeren mr. Stieger en Van Bommel van Vloten, waren onder de belangstellenden. De burgerij heeft wel getoond hartelijk mee te leven in de feestvreugde van den heer Borgs en zijn familie. BRESKENS Gemeenteraad. De gemeenteraad komt Dinsdag a.s. bijeen ter behandeling van de volgende agenda Ingekomen stukken en mededeelingen Goedgekeurd is de verordening tot heffing van opcenten op de gemeentefondsbelasting progressief, nl. 20—80 opcenten. Het bestuur der Chr. H. B. S. te Alpen aan den Rijn verzoekt uit billijkheidsoverwegin gen een bijdrage voor een leerlinge uit Bres- kens, die deze school bezoekt. Burg. en Weth. stellen voor op het verzoek afwijzend te be schikken, zooals reeds eerder geschiedde, al ware het slechts omdat voor de R.H.B.S. te Oostburg niet bijgedragen behoeft te worden. Wederom is een verzoek om adhaesiebetui- ging ingekomen, thans van de gemeente Poortvliet. Hoezeer het onderwerp, dat deze gemeente aanroert, nl. steunverleening aan den landbouw en de bestrijding der werkloos heid, van belang moge zijn, meenen Burg. en Weth. dat van dezen vorm van invloed-uit oefening misbuik wordt gemaakt. De Ver- eeniging van Nederlandsche Gemeenten ves tigde hier onlangs terecht de aandacht op en mitsdien stellen Burg. en Weth. voor, van heden af, slechts in zeer bijzondere gevallen, op verzoeken om adhaesiebetuiging in te gaan en op het onderhavige dan ook afwij zend te beschikken. Voorgesteld wordt aan te sluiten bij het centraal orgaan van de arbeidsbemiddeling te Oostburg en als vertegenwoordiger dezer gemeente te benoemen den wethouder A. J. Cambier. Ingekomen is het goedkeuringsbericht van Ged. Staten op het raadsbesluit tot het aan gaan van utr. gemeenschappelijke regeling betreffende het Zwinpad, en een brief der cbmmissie, waarin zij o.a. haar samenstelling en begrooting voor 1933 mededeelt. Voorge steld wordt de geraamde bijdrage a 90 goed te keuren. BIERVLIET. Onweer. Te Biervliet is de bliksem ingeslagen in de landbouwerschuur van M. Dieleman, welke een prooi der vlammen is geworden. De schuur was verzekerd. TERNEUZEN Waarschuwing. De brigadecommandant der koninklijke marechaussee te Sluiskil geeft desverlangd inlichtingen aan hen, die alsnog als spaarder willen toetreden bij de Algemeene Spaarkas voor Boedelverschaffing, voorheen gevestigd te Middelburg, thans te Vlissingen. ELLEMEET. Aangehouden. Door de politie te Ellemeet is aangehouden en ter beschikking van de justitie te Mid delburg gesteld, zekere T. K., werkman ue Ellemeet, als verdacht van het plegen van niet nader te noemen handelingen met een aan zijn zorg toevertrouwde minderjarige. Officieel bezoek. De Commissaris der Koningin bezoekt Maandag 3 Juli a.s. de ^emes .ten Zoutelan- de, Rittliem, Vrouwenpolder en West-Kapelle. Bessen- en aardbeienpluk op Zuid-Beveland. In de verschillende dorpen van Zuid-Beve land is op het oogen blik de bessen- en aard beienpluk in vollen gang. Doordat op som mige plaatsen de vraag naar plukkers groo-

Vlissingse Courant | 1933 | | pagina 1